تاپیک سوالات قدرتی

nutron

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
.
.مهندس... الان هر فاز 10 امپر هست؟؟؟.... یا سه فاز 10 امپر؟؟؟........به نظر من هر فاز 10 امپر و باید با هم جمع بشن....یعنی از شبکه 30 امپر
نظر شما چیه ؟؟؟

اگر هر فاز زیر بار 10 تا میکشه . بنابراین دستگاه 30 آمپر مصرف داره .

#صلاح#

عضو جدید
سلام چی شد کسی نبود در مورد مبدل های چند سطحی یه کمکی بکنه ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

خدایا مرا آن ده که آن به

nutron

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
اگه هر فاز 10 امپر جریان بکشه جریان دوفاز دیگه در همون لحظه که 10 امپر نیست.کمتره....پس نباید جمع کنید...

اگه نباشه نعادل فاز بهم میخوره
نول برقدار میشه
اونوقت افت ولتاژ پیش میاد

یاد اوری :
سه بردار برابر با اندازه یکسان و اختلاف زاویه ای 120 در جه با هم برایندی صفر دارند مگر اینکه یکی از مقادیر تغییر کرده یا زاویه رو کم و زیاد کنیم .
زاویه که وابسته به فرکانس مرجع هست که نباید تغییر کنه . ولی مقدارش میتونه با تغییر بار تغییر کنه .
واسه همینه که میان تو ترانس ها تب چنجر میذارن .
از روی همین اصل میان تو کارخونه های بزرگ که الکترو موتورهای پر توانی دارند هر روز با امپر متر های انبری جریان سیم نول رو اندازه گیری میکنند که اگر یه وقتی جریان زیادی رو نشون بده یعنی یکی از گروه کلاف های موتور یه ایرادی داره و نیاز به سرویس .

mostafa ghodrat

همکار مدیر مهندسی برق
کاربر ممتاز
اگه هر فاز 10 امپر جریان بکشه جریان دوفاز دیگه در همون لحظه که 10 امپر نیست.کمتره....پس نباید جمع کنید...

نیست... چرا نیست....؟؟؟؟ چرا در همون لحظه جریان دو فاز دیگه 10 امپر نیست....پس باید چکار کنیم......؟؟؟:que:

mostafa ghodrat

همکار مدیر مهندسی برق
کاربر ممتاز
فکر من مشغول اینه که باتری upsسه فاز چطور نصب میشه؟؟؟یعنی باتری که یه +ویه_ داره.... پس سه فاز از کجا میاد؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

nutron

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
فکر من مشغول اینه که باتری upsسه فاز چطور نصب میشه؟؟؟یعنی باتری که یه +ویه_ داره.... پس سه فاز از کجا میاد؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

باتری که همونی هست که فرمودید
اما کار ups چیز دیگه ای
میاد با کمک اینورتور داخلی برق مستقیم رو تبدیل به متناوب میکنه . این تناوب میتونه تکفاز یا سه فاز باشه . طبق توانی هم که لازم دارید برای افزایش ولتاژ ورودی اینورتور باتری ها رو سری میکنیم و برای افزایش توان ( جریان دهی ) باتری ها رو موازی .
نصبش زیادی خیلی سادست . تنها چیزی که میبینید روی دستگاه یه ورودی مستقیم از باتری خونه هست و یه خروجی متناوب . قسمت جلو چند تا led نشانگر داره که وضعیت برق رو مانیتور میکنه و پشت دستگاه هم دو جفت کلید فیوز .
یاد اوری :
کانورتر متناوب به دیسی
اینورتر دیسی به متناوب

nutron

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
نیست... چرا نیست....؟؟؟؟ چرا در همون لحظه جریان دو فاز دیگه 10 امپر نیست....پس باید چکار کنیم......؟؟؟:que:

فکر کنم منظور دوستمون روی نمودار سینوسی سه فاز بود . چون هر فاز با فاز بقلی خودش 120 درجه الکتریکی فاصله دارند در هر لحظه از زمان مقادیر برابری نداریم مگر در زمانهای خاص که فقط دو مقدار برابر و یکی ماکس یا مین میشه .
اما چیزی که باید توجه بشه اینه که اون دستگاه اندازه گیری مقدار موثر رو نشون میده نه مقدار لحظه ای .

East Power

عضو جدید
کاربر ممتاز
اگه نباشه نعادل فاز بهم میخوره
نول برقدار میشه
اونوقت افت ولتاژ پیش میاد

یاد اوری :
سه بردار برابر با اندازه یکسان و اختلاف زاویه ای 120 در جه با هم برایندی صفر دارند مگر اینکه یکی از مقادیر تغییر کرده یا زاویه رو کم و زیاد کنیم .
زاویه که وابسته به فرکانس مرجع هست که نباید تغییر کنه . ولی مقدارش میتونه با تغییر بار تغییر کنه .
واسه همینه که میان تو ترانس ها تب چنجر میذارن .
از روی همین اصل میان تو کارخونه های بزرگ که الکترو موتورهای پر توانی دارند هر روز با امپر متر های انبری جریان سیم نول رو اندازه گیری میکنند که اگر یه وقتی جریان زیادی رو نشون بده یعنی یکی از گروه کلاف های موتور یه ایرادی داره و نیاز به سرویس .
شما خودتون دارید میگید برداری بعد به صورت جبری جمع میکنید؟

جریان کل بستگی به نوع اتصال داره:

در اتصال ستاره: جریان خط = جریان فاز

در اتصال مثلث:جریان خط = رادیکال سه برابرجریان فاز

آخرین ویرایش:

mostafa ghodrat

همکار مدیر مهندسی برق
کاربر ممتاز
east power

east power

در ستاره جریان فاز برابر جریان خط هست... نه جریان کل!!!!!مثلا جریان خط=جریان فاز 10 امپر(R)اهمی

جریان خط=جریان فاز10 امپر(S)اهمی

جریان خط=جریان فاز 10 امپر(T)اهمی........اینا با هم جمع نمیشن؟چه نوع جمعی؟ مسلما برداری نیست....پس عددیه

حالا اگر سلفی یا خازنی با اهمی تو مدار باشن میشه جمع برداری......اگر همه سلف یا خازن بودن که جمع برداری نمیشد؟؟؟ درسته؟؟؟؟
الان هم بار 3فاز داریم ... یعنی مصرفش چه اهمی چه سلفی چه خازنی.....تک تک فاز ها یک نوع بار دارن... پس جمع عددی میشن...
اکر درست گفته باشم؟؟

nutron

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
شما خودتون دارید میگید برداری بعد به صورت جبری جمع میکنید؟

جریان کل بستگی به نوع اتصال داره:

در اتصال ستاره: جریان کل = جریان فاز

در اتصال مثلث:جریان کل = رادیکال سه برابرجریان فاز

اون معادله برای جریان سیم نول هست . یعنی اون سیم خنثی . اگر حرف شما درست باشه پس هیچ دستگاه سه فازسی برق مصرف نمیکنه . مقداری که امپرمتر نشون میده فارق از فاز دستگاه و مقدار موثر هست . حرف شما در لحظه درست هست اما در مجموع لحظات که میشه متوسط نه .
در مورد نوع اتصال و جریان ها حرف شما درست
اما وقتی شما امپر متر میزنی به وردی های یه دستگاه اونرو بعنوان یه شبکه فرض میکنی و کاری به اتصالش نداریم . حالا میخواد برابر باشه میخواد رادیکال سه برابر باشه .
بصورت ساده تر فرض کن
اون مصرف کننده سه فاز تشکلی شده از سه مصرف کننده تک فاز که هر فاز بطور جداگانه 10مپر مصرفداره
بناراین هر فاز 10 آمپر میکشه
مجموعا میشه 30 آمپر
ولی برای اینکه مطمئن بشم از استادم سوال میکنم .

East Power

عضو جدید
کاربر ممتاز
در ستاره جریان فاز برابر جریان خط هست... نه جریان کل!!!!!مثلا جریان خط=جریان فاز 10 امپر(R)اهمی

جریان خط=جریان فاز10 امپر(S)اهمی

جریان خط=جریان فاز 10 امپر(T)اهمی........اینا با هم جمع نمیشن؟چه نوع جمعی؟ مسلما برداری نیست....پس عددیه

حالا اگر سلفی یا خازنی با اهمی تو مدار باشن میشه جمع برداری......اگر همه سلف یا خازن بودن که جمع برداری نمیشد؟؟؟ درسته؟؟؟؟
الان هم بار 3فاز داریم ... یعنی مصرفش چه اهمی چه سلفی چه خازنی.....تک تک فاز ها یک نوع بار دارن... پس جمع عددی میشن...
اکر درست گفته باشم؟؟
درسته من معذرت میخوام.اخر وقت بود قاطی شد:دی!!!!(اصلاح کردمش)

اون معادله برای جریان سیم نول هست . یعنی اون سیم خنثی . اگر حرف شما درست باشه پس هیچ دستگاه سه فازسی برق مصرف نمیکنه . مقداری که امپرمتر نشون میده فارق از فاز دستگاه و مقدار موثر هست . حرف شما در لحظه درست هست اما در مجموع لحظات که میشه متوسط نه .
در مورد نوع اتصال و جریان ها حرف شما درست
اما وقتی شما امپر متر میزنی به وردی های یه دستگاه اونرو بعنوان یه شبکه فرض میکنی و کاری به اتصالش نداریم . حالا میخواد برابر باشه میخواد رادیکال سه برابر باشه .
بصورت ساده تر فرض کن
اون مصرف کننده سه فاز تشکلی شده از سه مصرف کننده تک فاز که هر فاز بطور جداگانه 10مپر مصرفداره
بناراین هر فاز 10 آمپر میکشه
مجموعا میشه 30 آمپر
ولی برای اینکه مطمئن بشم از استادم سوال میکنم .

دو نوع جریان که بیشتر نداریم جریان فازی و خطی.

جریانی که حاصل جمع اینا باشه نداریم درسته؟مثلابگیم هر فاز 10 امپر جریان میکشه پس جمعا دستگاهمون 30 امپر جریان میکشه صحیح نیست...

جمع عددی نوعی جمع فازوریه که زاویش صفره....حالا چه سه فازمون یه نوع مصرف کننده داشته باشه چه یکیشون اهمی باشه اون یکی فاز سلفی و اونیکی خازنی.در هر صورت نباید جمع کنید.

توان کل داریم ولی جریان کل نه(دیشب همین موضوعو میخواستم بگم حسش نبود که اشتباها گفتم جریان کل!!!!!!!!!!!)

حالا شما سوال کنید عیب کار در بیاد..........

nutron

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز

دو نوع جریان که بیشتر نداریم جریان فازی و خطی.

جریانی که حاصل جمع اینا باشه نداریم درسته؟مثلابگیم هر فاز 10 امپر جریان میکشه پس جمعا دستگاهمون 30 امپر جریان میکشه صحیح نیست...

جمع عددی نوعی جمع فازوریه که زاویش صفره....حالا چه سه فازمون یه نوع مصرف کننده داشته باشه چه یکیشون اهمی باشه اون یکی فاز سلفی و اونیکی خازنی.در هر صورت نباید جمع کنید.

توان کل داریم ولی جریان کل نه(دیشب همین موضوعو میخواستم بگم حسش نبود که اشتباها گفتم جریان کل!!!!!!!!!!!)

حالا شما سوال کنید عیب کار در بیاد..........
کسی نگفته که اینها جمع میشه ( جریانی فازی و خطی )
ما یه وقتی میایم در مورد مصرف کننده متعادل صحبت میکنیم یه وقتی خیر
وقتی گفته میشه موتور یا ترانس جوش شک نکنید نوع سه فازش نوعی مصرف کننده هست که هر فازش ما یک اندازه جریان موثر داریم .
ولی یه وقتایی این درست در نمیاد
مثل همین برقی که من و شما از ترانس سر خیابون میگیرم .
اینجا ما نه بارمون تعادل داره و نه ضریب قدرت ثابتی
پس هم مقدار و هم زاویه به دلیل اینکه تابع بار هستند دائما در حال تغییرند .

اگر گفته شما صحیح باشه . یعنی جمع برداری اون 10 آمپر ها
با توجه به اینکه زاویه بین همشون 120 هست پس ما جریان صفر خواهیم داشت . مگر اینکه زاویه تغییر کنه که غیر ممکنه .

دو ره کار آموزی تو یه کارخونه ای بودم
یکی از کار های این بود که باید برای موتور های دستگاه بافنده که موتور بزرگی داره هر روز جریان هر فاز و جریان سیم نول رو اندازه گیری میکردیم
وقتی میتونستیم بگیم سیستم خوب هست که هر سه فاز جریانی یکسانی داشته باشند و نول صفر باشه .
- بنابراین برای اون سیستم جریانی که امپر متر نشون میداد برای هر سه فاز برابر بود .
حالا اینکه جریانی کل سیستم میکشه جمع جبری میشه یا برداری سوالی هست که باید جواب داد . حدس من جمع جبری هست اما باز هم می پرسم .
از طرفی جریان کل چیز ثابتی نیست معمولا تابع توان در هر لحظه هست . راه اندازی یه جریانی داریم و تو نقطه کار یکی و تو بی باری یه جریان دیگه که کاملا تابع بار هست . چیزی که ما میتونیم از اون نتیجه گیری کنیم برای جریام مصرفی توان هست که شما هم فرمودید .

East Power

عضو جدید
کاربر ممتاز
کسی نگفته که اینها جمع میشه ( جریانی فازی و خطی )
ما یه وقتی میایم در مورد مصرف کننده متعادل صحبت میکنیم یه وقتی خیر
وقتی گفته میشه موتور یا ترانس جوش شک نکنید نوع سه فازش نوعی مصرف کننده هست که هر فازش ما یک اندازه جریان موثر داریم .
ولی یه وقتایی این درست در نمیاد
مثل همین برقی که من و شما از ترانس سر خیابون میگیرم .
اینجا ما نه بارمون تعادل داره و نه ضریب قدرت ثابتی
پس هم مقدار و هم زاویه به دلیل اینکه تابع بار هستند دائما در حال تغییرند .

اگر گفته شما صحیح باشه . یعنی جمع برداری اون 10 آمپر ها
با توجه به اینکه زاویه بین همشون 120 هست پس ما جریان صفر خواهیم داشت . مگر اینکه زاویه تغییر کنه که غیر ممکنه .

دو ره کار آموزی تو یه کارخونه ای بودم
یکی از کار های این بود که باید برای موتور های دستگاه بافنده که موتور بزرگی داره هر روز جریان هر فاز و جریان سیم نول رو اندازه گیری میکردیم
وقتی میتونستیم بگیم سیستم خوب هست که هر سه فاز جریانی یکسانی داشته باشند و نول صفر باشه .
- بنابراین برای اون سیستم جریانی که امپر متر نشون میداد برای هر سه فاز برابر بود .
حالا اینکه جریانی کل سیستم میکشه جمع جبری میشه یا برداری سوالی هست که باید جواب داد . حدس من جمع جبری هست اما باز هم می پرسم .
از طرفی جریان کل چیز ثابتی نیست معمولا تابع توان در هر لحظه هست . راه اندازی یه جریانی داریم و تو نقطه کار یکی و تو بی باری یه جریان دیگه که کاملا تابع بار هست . چیزی که ما میتونیم از اون نتیجه گیری کنیم برای جریام مصرفی توان هست که شما هم فرمودید .
ببینید من من میگم بر فرض هر فاز یک موتور 10 امپر جریان میکشه.
شما میگید باید جریان فازها رو جمع کنیم میشه 30 امپر..
من میگم این 30 امپر اصلن معنایی نداره ..اسم این جریان چیه؟جریان کل؟؟؟؟

بحث من درباره جریان سیم نول ؛متعادل بودن یا نبودن نیست....

mostafa ghodrat

همکار مدیر مهندسی برق
کاربر ممتاز

خواهش میکنم... مشکلی نیست....مرسی از همه .... notrunدرست فرمودن... اما شما راجع به نحوه ی جمع کردن گفتین... مهندس کلی گفتن..

ممنون از همه

mostafa ghodrat

همکار مدیر مهندسی برق
کاربر ممتاز
سوال

سوال

.
لطفا به این سوال جواب بدین.

سه فاز داریم که نوع بار یکی است(برای تمام فازها)مثلا همه اهمی یا سلفی یا خازنی ان....برای بدست اوردن جریان سیم نول به صورت برداری با هم جمع میشن....حالا اگر بخواهیم جریان کل را بدست بیاوریم چه کار باید کرد...؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

* امپر متر هر فاز را 10 امپر نشان میدهد.

*ولتاژ ها یکی و بار متعادل است.

*اتصال ستاره IL=Iph

آخرین ویرایش:

nutron

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز

من نظر شما رو تو جمع برداری عرض کردم
و اصل جمع جبری رو هم تا حدودی توش شک دارم
اما فعلا نظرم این هست و به دلیل شکی که دارم باید بپرسم

nutron

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
.

سه فاز داریم که نوع بار یکی است(برای تمام فازها)مثلا همه اهمی یا سلفی یا خازنی ان....برای بدست اوردن جریان سیم نول به صورت برداری با هم جمع میشن....حالا اگر بخواهیم جریان کل را بدست بیاوریم چه کار باید کرد...؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

*اتصال ستاره IL=Iph

اتصال که ستاره باشه جریان کل میشه
رادیکال سه برابر ولتاژ خط ضربدر جریان فاز ضربدر ضریب قدرت که ما فرض میکنیم 0.8 باشه
پس حالا ما توان ظاهری کل رو داریم
ولتاز خط هم که 380 هست
پس جریان مصرفی دستگاه به ازای نقطه کار محاسبه میشه

mostafa ghodrat

همکار مدیر مهندسی برق
کاربر ممتاز
رادیکال سه برابر ولتاژ خط ضربدر جریان فاز ضربدر ضریب قدرت که ما فرض میکنیم 0.8 باشه
ولتاز خط هم که 380 هست

OK..خارج از ولتاژ و توان.... میخوام فقط با جریان هایی که داریم جریان کل محاسبه بشه؟؟؟که بفهمم جریان فازها با هم جمع برداری میشه یا عددی؟؟؟برای بدست اوردن جریان کل که از ترانس میکشه...یا اینکه اصلا با این روش قابل حساب کردن نیست...؟

East Power

عضو جدید
کاربر ممتاز
.

*اتصال ستاره IL=Iph

من منظور از جریان کل رو متوجه نمیشم....در سه فازه یه جریان خط داریم یه جریان فاز و در صورت وجود سیم نول و نامتعادل بودن جریان نول.....
جریان کل نداریم......در مثال شما جریان خط و نول برابر با هم و 10 امپره

ولتاز خط هم که 380 هست
شما توان اکتیو رو محاسبه کردین

توان ظاهری بخش بر ولتاژخطی = اندازه جریان خطی

OK..خارج از ولتاژ و توان.... میخوام فقط با جریان هایی که داریم جریان کل محاسبه بشه؟؟؟که بفهمم جریان فازها با هم جمع برداری میشه یا عددی؟؟؟برای بدست اوردن جریان کل که از ترانس میکشه...یا اینکه اصلا با این روش قابل حساب کردن نیست...؟

میشه روی شکل مشخص کنید این جریان کل از کدوم قسمت عبور میکنه؟؟

آخرین ویرایش:

mostafa ghodrat

همکار مدیر مهندسی برق
کاربر ممتاز

من منظور از جریان کل رو متوجه نمیشم....در سه فازه یه جریان خط داریم یه جریان فاز و در صورت وجود سیم نول و نامتعادل بودن جریان نول.....

.
.
منظورم جریان مصرفیه.....شما یک موتور سه فاز داری که روی پلاکش نوشته شده10 A ... حالا این 10 امپر جریان خطی یا فازیه؟حالا امپر متر جریان یک فاز رو 10 نشون میده در این حالت مصرف کننده چند امپر مصرف داره؟؟

اگر سه تا مصرف کننده ی تک فاز داشتی... که یکی اهمی یکی سلفی و یکی خازنی بود ؟؟و هر کدام 10 امپر میکشید....جریانی که از ترانس گرفته شده چقدره؟؟

nutron

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
اتصال که ستاره باشه جریان کل میشه( اصلاح می شود : توان ظاهری )
ولتاز خط هم که 380 هست

ببحشید
منظورم توان کل بود

nutron

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز

درسته من توان اکتیو رو محاسبه کردم
حق با شماست
ضریب توان رو اگر یک فرش کنیم توان ظاهری با توان اکتیو برابر میشه
در هر صورت از همون روش توان ها جریان کل رو محاسب میکنیم
بعد جریان هر فاز رو با هم جمع ریاضی میکنیم
اگر برابر شد با همون جریان کل
پس جمع جبری درست هست
اگه نه که فرمول چیز دیگست

nutron

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز

متوجه سوالتون شدم
شما می فرمایید
فارق از اینکه چه نوع اتصالی داریم مثلا روی پلاک نوشته شده 10 آمپر
این جریان آیا جریانی هست که از هر فاز عبور میکنه
یا جریانی هست که از مجموع سه فاز رد میشه
اگر مجموع جریان این سه فاز هست ، ایا جمع جبری هست یا برداری .

و یا برعکس اگر با امپر متر هنگام کارکردن یه موتور جریان یه فاز رو اندازه بگیریم ایا این جریانی هست که از طریق محاسبات توان بدست میاد یا جریان دیگه ای هست ...

وگر نه در مورد شیوه های معمول محاسباتی همه ما اطلاعات پایه رو حد اقل داریم .

mostafa ghodrat

همکار مدیر مهندسی برق
کاربر ممتاز
متوجه سوالتون شدم
شما می فرمایید
فارق از اینکه چه نوع اتصالی داریم مثلا روی پلاک نوشته شده 10 آمپر
این جریان آیا جریانی هست که از هر فاز عبور میکنه
یا جریانی هست که از مجموع سه فاز رد میشه
اگر مجموع جریان این سه فاز هست ، ایا جمع جبری هست یا برداری .

.

بله کاملا ..... و اگر از هر فاز عبور میکنه چطور میشه سه فاز رو حساب کرد........و اگر مجموع سه فازه چطور میشه یک فاز رو حساب کرد؟؟؟؟؟
ممنون

amir0o

عضو جدید
سلام، فکر نکنم بتونیم از اتصال صرف نظر کرد چون اگه از هر فاز عبور کنه برای محاسبه جریان خط باید باید اتصال رو بدونی وحالا اگه روی پلاک نوشته باشه 10A و با آمپرمتر جریان فازو اندازه بگیری 10 رو نشون بده یعنی اینکه اتصالمون ستاره است.......و اگر 10A جریان خط باشد فکر میمنم که جمع برداری سه جریان باشه چون با هم 120 درجه اختلاف دارند نمیتوانند بصورت جبری جمع شوند.

mostafa ghodrat

همکار مدیر مهندسی برق
کاربر ممتاز
سلام، فکر نکنم بتونیم از اتصال صرف نظر کرد چون اگه از هر فاز عبور کنه برای محاسبه جریان خط باید باید اتصال رو بدونی وحالا اگه روی پلاک نوشته باشه 10A و با آمپرمتر جریان فازو اندازه بگیری 10 رو نشون بده یعنی اینکه اتصالمون ستاره است.......و اگر 10A جریان خط باشد فکر میمنم که جمع برداری سه جریان باشه چون با هم 120 درجه اختلاف دارند نمیتوانند بصورت جبری جمع شوند.

مسئله همین جاست که اگر جریان 10 امپر جریان خط باشه و بخوایم برایند سه فاز رو حساب کنیم .... با توجه به 120 درجه اختلاف فاز میشه صفر....یعنی مصرف کننده صفر امپر جریان داره!!!!؟؟؟؟؟حالا ممکنه این 10 امپر همون جریان هر فاز مصرف کننده و جریان خط هم باشه. که طبق این فرضیه...

جریان هر فاز و هر سیم پیچ مصرف کننده 10 امپر ....

10 امپر همان جریان فاز و همان جریان خط.....و همان جریان نوشته شده بر روی پلاک موتور است؟؟؟؟که به نظر من همین درسته ولی شک دارم!!!!!!:redface:

nutron

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
مسئله همین جاست که اگر جریان 10 امپر جریان خط باشه و بخوایم برایند سه فاز رو حساب کنیم .... با توجه به 120 درجه اختلاف فاز میشه صفر....یعنی مصرف کننده صفر امپر جریان داره!!!!؟؟؟؟؟حالا ممکنه این 10 امپر همون جریان هر فاز مصرف کننده و جریان خط هم باشه. که طبق این فرضیه...

جریان هر فاز و هر سیم پیچ مصرف کننده 10 امپر ....

10 امپر همان جریان فاز و همان جریان خط.....و همان جریان نوشته شده بر روی پلاک موتور است؟؟؟؟که به نظر من همین درسته ولی شک دارم!!!!!!:redface:

امروز از استادم پرسیدم
میگفت اون جریان روی پلاک جریان هر فاز هست
یعنی هر فاز اون مقدار جریان در بار نامی به هر گروه کلاف میده
حالا اگه اتصال ستاره باشه اون جریان همون جریانی هست که به گروه کلاف هر فاز اعمال میشه و اگر مثلث باشه با رادیکا سه برابر کمتر

چیزی هم به نام جریان کل نداریم که بخوایم سه تایی رو جمع کنیم
در نهایت وقتی بخوایم به منبعی وصل کنیم کافیه بدونیم توانش چنده

amir0o

عضو جدید
امروز از استادم پرسیدم
میگفت اون جریان روی پلاک جریان هر فاز هست
یعنی هر فاز اون مقدار جریان در بار نامی به هر گروه کلاف میده
حالا اگه اتصال ستاره باشه اون جریان همون جریانی هست که به گروه کلاف هر فاز اعمال میشه و اگر مثلث باشه با رادیکا سه برابر کمتر

چیزی هم به نام جریان کل نداریم که بخوایم سه تایی رو جمع کنیم
در نهایت وقتی بخوایم به منبعی وصل کنیم کافیه بدونیم توانش چنده

این یعنی این که مقدار جریانی که روی پلاک نوشته جریانی که سیم پیچ هر فاز مصرف میکنه! و چیزی به عنوان جریان مصرفی کل نداریم!!!!؟

nutron

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
این یعنی این که مقدار جریانی که روی پلاک نوشته جریانی که سیم پیچ هر فاز مصرف میکنه! و چیزی به عنوان جریان مصرفی کل نداریم!!!!؟

این چیزی بود که استاد می گفت
منظورش این بود که چیزی بنام جریان کل به این قسم که شامل مجموع جریان های موثر هر فاز باشه نداریم
اگه فکر کنیم میبینیم نیازی هم به این مولفه نداریم
اگر برای حفاظت باشه که حفاظت هر فاز جداست
اگر برای عایق باشه که از روی مولفه های ولتاز ناشی میشیه
بنابراین نیازی نیست