تاپیک رفع اشکال درس کنترل خطی کنکور کارشناسی ارشد

hamid_3469

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
یه سوال؟؟؟اگه یه سیستم 6 ریشه داشته باشه و چارتا از اونا به صورت مجزا روی محور و دوتای دیگه سمت چپ باشه سیستم نوسانی میشه یا پایدار مرزی؟مث سوال 5 صفحه 121 تقوی
و اینکه اگه یه سیستم پایدار مرزی باشه و تو گزینه ها فقط پایدار داشتیم و ناپایدار باید کدومو انتخاب کنیم؟(ببشخید سوالام پیش پا افتاده بودن دیگه)

سلام اولا پایدار مرزی و نوسانی بودن یه معنی میده .این سیستمیم که شما گفتین پایدار مرزیه چون اون قطبایه سمت چپ در حالت دائمی میرا میشن(البته من سوالو ندیدم) ، و فقط قطبای روی محور باعث نوسانی شدن میشن ، البته در بعضی سوالات حذف صفر قطب صورت میگیره که باعث ناپایداری میشه ، اینیم که گفتین اگه در گزینه فقط پایداری و ناپایدار داشتیم به نظرم سوال اشتباهه، یا اینکه باید ورودی رو هم در نظر بگیریم چون ممکنه سیستمی پایداری مرزی باشه و با اعمال ورودی ناپایدار بشه .

آخرین ویرایش:

Armin-Z

کاربر فعال تالار مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
یه سوال؟؟؟اگه یه سیستم 6 ریشه داشته باشه و چارتا از اونا به صورت مجزا روی محور و دوتای دیگه سمت چپ باشه سیستم نوسانی میشه یا پایدار مرزی؟مث سوال 5 صفحه 121 تقوی
و اینکه اگه یه سیستم پایدار مرزی باشه و تو گزینه ها فقط پایدار داشتیم و ناپایدار باید کدومو انتخاب کنیم؟(ببشخید سوالام پیش پا افتاده بودن دیگه)
اگه روی محور موهومی تکرر نداشته باشیم(همون مجزا که فرمودین) میشه پایدار مرزی
بین پایدار و ناپایدار باید ناپایدار رو انتخاب کنید

3tare_87

عضو جدید
یکی از دوستان لطف کنن یه توضیح کامل درباره این تست مربوط به جبران سازها بدن ممنون میشم!

پیوست ها

• 123.jpg
    123.jpg
    12.9 کیلوبایت · بازدیدها: 0

890031156

کاربر ممتاز
یکی از دوستان لطف کنن یه توضیح کامل درباره این تست مربوط به جبران سازها بدن ممنون میشم!
سلام دوست عزیز
در مورد این تست باید مکان رو بکشیم حالا چون خواسته که بالازدگی نباشه باید مکان به ازای بهره های مختلف روی محور حقیقی باشه(حالت فوق میرا)
حالا بایید با توجه به مکان ببینیم کدوم کنترلر با صفر و قطبش میتونن مکان رو روی محور بندازن

یه برقی

عضو جدید
به ما هم یاد بده :D

جناب عرفان خان چوب کاری میفرمایی !!!

سلام بر دوست گلم
به این خاطر این کار رو میکنیم که مفهموم حد بهره این هست که بهره سیستم رو چند برابر کنیم تا سیستم به مرز پایداری یا ناپایداری (که همون نقطه -1 هست که اندازه تو اون نقطه یک هست) برسیم، پس اندازه تابع رو در فاز -180 حساب میکنیم، و معکوس اون همون عددی هست که اگه تو اون اندازه ضرب شه میشه 1
حد فاز هم دقیقا همینطور هست، چقد میتونیم تاخیر تو سیستم ایجاد کنیم تا به مرز پایداری یا ناپایداری برسه

دوست من میشه یکم باز ترش کنی موضوع رو ...من بازم متوجه نشدم!!! خیلی فکر کردم ولی راه به جایی نبردم
لطفا به طور مفهمومی توضیح بدید چرا حد بهره یک تقسیم بر اندازه مییشه ؟؟

Armin-Z

کاربر ممتاز
جناب عرفان خان چوب کاری میفرمایی !!!

دوست من میشه یکم باز ترش کنی موضوع رو ...من بازم متوجه نشدم!!! خیلی فکر کردم ولی راه به جایی نبردم
لطفا به طور مفهمومی توضیح بدید چرا حد بهره یک تقسیم بر اندازه مییشه ؟؟
حد بهره عددی هست که اگه توی بهره سیستم تو نقطه ای که فاز سیستم -180 هست ضرب بشه سیستم رو به مرز پایداری یا همون -1+0j میرسونه، توی اون نقطه اندازه 1 هست، پس اون عددیی که باید ضرب در بهره بشه و اندازه رو 1 کنه، همون معکوس اندازه بهره تو اون نقطس، به طور مثال ما بهره 10 تو زاویه -180 داریم، برای اینکه به مرز پایداری برسیم بهره باید به 1 برسه، یعنی بهره باید 0.1 برابر بشه که همون معکوس بهره سیستم تو فاز -180 هست
(نمیدونم کجاشو متوجه نشدید، بگید همون قسمت رو توضیح بدم)

melodi88

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
بچه هاتو سوال سال 89 مکان هندسیش با توجه یه قوانین فیدبک اومدم و پای مجانب رو حساب کردم و گفتم 2 درسته ولی چرا تو حل اومده محل برخورد با محور رو حساب کرده گفته یک؟حالا تو سوالات ما چطور بفهمیم کدومو استفاده کنیم؟چرا پای مجانب جواب نداد؟
q.jpg

melodi88

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
یه سوال دیگه!
تو سوالایی مث سوال مکان 84 اصول اساسی کار چیه؟چطور بفهمیم چی بذاریم؟

پیوست ها

• a.jpg
    a.jpg
    12.9 کیلوبایت · بازدیدها: 0

Armin-Z

کاربر ممتاز
بچه هاتو سوال سال 89 مکان هندسیش با توجه یه قوانین فیدبک اومدم و پای مجانب رو حساب کردم و گفتم 2 درسته ولی چرا تو حل اومده محل برخورد با محور رو حساب کرده گفته یک؟حالا تو سوالات ما چطور بفهمیم کدومو استفاده کنیم؟چرا پای مجانب جواب نداد؟
مشاهده پیوست 188247
به خاطر اینکه توی k>0 اصن مجانب اون شکلی نداریم، به ازای اختلاف 2 تا قطب و صفر ، مجانبها روی محور حقیقی به سمت چپ و راست هستند، اون مجانب به ازای k<0 هست که شما بدست آوردین

Armin-Z

کاربر ممتاز
یه سوال دیگه!
باید قطبی یا صفری اضافه کنید تا مکان هندسی از نقطه ای که گفته قطب حلقه بسته بگذره
تو اینجا مکان کلا رو محور حقیقی مثبت هست اگه یه قطب سمت چپ قطب مبدا اضافه کنیم مکان براش قسمت مختلط ایجاد میشه که میشه تنظیمش کرد که از نقطه مورد نظر بگذره که این ساده ترین کاریه که کمترین درجه رو داره

یه برقی

عضو جدید
حد بهره عددی هست که اگه توی بهره سیستم تو نقطه ای که فاز سیستم -180 هست ضرب بشه سیستم رو به مرز پایداری یا همون -1+0j میرسونه، توی اون نقطه اندازه 1 هست، پس اون عددیی که باید ضرب در بهره بشه و اندازه رو 1 کنه، همون معکوس اندازه بهره تو اون نقطس، به طور مثال ما بهره 10 تو زاویه -180 داریم، برای اینکه به مرز پایداری برسیم بهره باید به 1 برسه، یعنی بهره باید 0.1 برابر بشه که همون معکوس بهره سیستم تو فاز -180 هست
(نمیدونم کجاشو متوجه نشدید، بگید همون قسمت رو توضیح بدم)

ممنون دوستم..دیگه کامل متوجه شدم...

melodi88

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
به خاطر اینکه توی k>0 اصن مجانب اون شکلی نداریم، به ازای اختلاف 2 تا قطب و صفر ، مجانبها روی محور حقیقی به سمت چپ و راست هستند، اون مجانب به ازای k<0 هست که شما بدست آوردین
ممنون ولی باز متوجه نشدم خب اختلاف دوتاس زاویه مجانب میشه پی دوم دیگه!

I am an engineer

عضو جدید
..

..

ضمنا از کنترل من های باشگاه یه سوال داشتم

دوستان مباحث حد فاز و حد بهره کاملا مفهموی هستند و.. و من الان کاملا از روی مفهموم هم حد بفاز رو فهمیدم و به نظرم کسی که مفهموم اینا رو بفهمه دیگه نیازی نیست حتی همون رابش رو هم حفظ کنه

ولی در مورد حد بهره متوجه نمیشم توی فرکانس قطع که زاویه -180 هستش دیگه اندازه باید حساب شه !!!؟؟
من موندم چرا یک تقسیم بر اندازه میشه ؟؟ممنون میشم به طور مفهموی کمکم کنید..
با تشکر.
سلام
ببین دوست من حد بهره یعنی مقدار بهره ای که با ضرب کردن اون در سیستم شرایط پایداری عوض نمی شه . کی میریم توی مرز پایداری؟ وقتی که اندازه تابع تبدیلمون بشه یک یعنی دقیقا بیفتیم روی منفی یک. حالا این بهره چیه که ما با ضرب کردن اون در تابغ تبدبل می ریم روی منفی یک ؟ همون G^-1 هستش دیگه . حالا اگر قبلا پایدار بوده باشیم یعنی اندازمون از یک کمتره و ینابراین حد بهرمون از یک بزرگتر هست و این همون شرط پایداریه

یه برقی

عضو جدید
مشاهده پیوست 188247

ببنید دوست محترم..توی این سوال اول از همه قواعد فیدبک منفی برقراره و قسمت هایی از محور حقیقی جز مکان هستش که سمت راستش تعدادی زوج صفر و قطب باشه و این طوری گزینه ی سه حذف میشه تا این جا قبول ؟؟!!!
بعدش میایم ببنیم تفاوت سایر گزینه ها در چی هستش ؟؟میبنیم دو تا با دو عدد مختلف محور موهومی رو قطع کرده و یکی اصلا قطع نکرده !!!
پس به این نتیجه می رسیم بیایم همین محل قطع رو در صورت وجود حساب کنیم اگه شرط نوسان برقرار بود که چی بهتر و محل تلاقی رو پیدا می کنیم و گزینه ی صحیح میشه یک و اگه شرط نوسان هم نمیداشت و هیچ وقت محور موهومی رو قطع نمی کرد که همون گزینه ی یک میشد...امیدوارم مشکلتون رفع شده باشه...

یه سوال دیگه!

این سوال خیلی مفهومی بوده..البته صورتش هم گنگ هستش...من هنوز راجب این به جواب قطعی نرسیدم....

یه برقی

عضو جدید
ممنون ولی باز متوجه نشدم خب اختلاف دوتاس زاویه مجانب میشه پی دوم دیگه!

شما درست میگید این که نمیشه از مجانب این جا استفاده کرد دلیلش میدونید چی هست؟؟
ببیند مگه ما سه قطب محدود نداریم ؟؟ و از طرفی تنها یک صفر محدود داریم پس دو صفر در بی نهایت داریم و این طور که شما گفتید گزینه ی دو روزدید ببنید قبول دارید دو صفر در بی نهایت در امتداد اون دو مجانب داریم ؟؟ و از طرفی سمت چپ هم از اون قطب منهای سه یک شاخه رفته به صفری در بی نهایت !!!
این طوری که حالا ما سه صفر در بی نهایت داریم !! واسه همین این استدلال شما رد میشه...
.
.
ولی گزینه ی یک رو همین طور که مشاهده میکنید دو صفر در بی نهایت داره یکی همون سمت چپ قطب منهای سه و یکی سمت راست صفر یک....
خیلی خوبه و خوشحالم که شما این قدر دقیق به بررسی سایر گزینه ها می پردازید...ممنونم....

یه برقی

عضو جدید
دوستان در رابطه با سوال یک برق 92
.
.
.
خداییش کسی بین شما بود بتونه بار اول این سوالو جواب بده و به فکرش برسه که باید از مفاهیم میرای بحرانی و نمیدونم فرا جهش و .. استفاده کنه ؟؟
من که اصلا فکرشم نمیکردم !!!

melodi88

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
شما درست میگید این که نمیشه از مجانب این جا استفاده کرد دلیلش میدونید چی هست؟؟
ببیند مگه ما سه قطب محدود نداریم ؟؟ و از طرفی تنها یک صفر محدود داریم پس دو صفر در بی نهایت داریم و این طور که شما گفتید گزینه ی دو روزدید ببنید قبول دارید دو صفر در بی نهایت در امتداد اون دو مجانب داریم ؟؟ و از طرفی سمت چپ هم از اون قطب منهای سه یک شاخه رفته به صفری در بی نهایت !!!
این طوری که حالا ما سه صفر در بی نهایت داریم !! واسه همین این استدلال شما رد میشه...
.
.
ولی گزینه ی یک رو همین طور که مشاهده میکنید دو صفر در بی نهایت داره یکی همون سمت چپ قطب منهای سه و یکی سمت راست صفر یک....
خیلی خوبه و خوشحالم که شما این قدر دقیق به بررسی سایر گزینه ها می پردازید...ممنونم....
تو گزینه دوم سمت راست یک قطب از بینهایت اومده به صفر در 1.اینجوری ما 4تا صفر داریم 4 تا قطب!که تعداد برابرند !

یه برقی

عضو جدید
تو گزینه دوم سمت راست یک قطب از بینهایت اومده به صفر در 1.اینجوری ما 4تا صفر داریم 4 تا قطب!که تعداد برابرند !

ببنید توی مکان هندسی یا کلا تابع تبدیل ما همیشه میبینیم چند تا صفر محدود یا قطب محدود داریم و هر کدوم که تعدادش بیش تر باشه به همون تعداد اختلافشون قطب یا صفردر بی نهایت داریم نه این که مثلا 2 تا قطب بی نهایت اضافه کنیم بگیم حالا به جاش دو تا صفر بی نهایت هم اضافه می کنیم...
.
.
حالا من بیش از این بلد نیستم...امیدوارم سایر دوستان کنترل من بیان و نظرشون ر وبگند...

3tare_87

عضو جدید
سلام دوست عزیز
در مورد این تست باید مکان رو بکشیم حالا چون خواسته که بالازدگی نباشه باید مکان به ازای بهره های مختلف روی محور حقیقی باشه(حالت فوق میرا)
حالا بایید با توجه به مکان ببینیم کدوم کنترلر با صفر و قطبش میتونن مکان رو روی محور بندازن
ممنون بخاطر جواب!:gol:
فک کنم تنها حالتی که میشد یه سیستم رو میرای شدید کرد مستقل از k (به ازا همه k ها نه یه محدوده) اینه که بین قطب ها صفر بزاریم! همچین جبران سازی که این کارو رو انجام بده میشه طراحی کرد؟؟ (فارغ از گزینه های سوال)

890031156

کاربر ممتاز
ممنون بخاطر جواب!:gol:
فک کنم تنها حالتی که میشد یه سیستم رو میرای شدید کرد مستقل از k (به ازا همه k ها نه یه محدوده) اینه که بین قطب ها صفر بزاریم! همچین جبران سازی که این کارو رو انجام بده میشه طراحی کرد؟؟ (فارغ از گزینه های سوال)
سلام
خواهش میکنم
فک نمیکنم همیشه اینطوری باشه تو هر سوال با توجه به مکان سعی میکنیم که قطب هارو حدالامکان رو محور نگه داریم برای میرای شدید
حالا ممکنه این کار با تناسبی امکان پذیر باشه یا با کنترلر ها دیگه
جبران ساز مربوط به صفر هم pd هست که میشه صفرش رو در مکان مختلف بنا به اقتضا طراحی کرد

یه برقی

عضو جدید
دوستان سوال یک برق 92

وقتی گفته مینیم یعنی باید زتا یک باشه دیگه و در این حالت دلتای معادله مشخصه باید صفر باشه دیگه و نه بزرگتر از صفر نظر شما چیه؟؟

Armin-Z

کاربر ممتاز
دوستان سوال یک برق 92

وقتی گفته مینیم یعنی باید زتا یک باشه دیگه و در این حالت دلتای معادله مشخصه باید صفر باشه دیگه و نه بزرگتر از صفر نظر شما چیه؟؟
دقیقا همینطوره سوال سختی نیست فقط ترکیبی بودنش یکم حواس رو پرت میکنه

sina1415

عضو جدید
سلام دوستان تابع تبدیل حلقه بسته سیستم زیر بدون پایدار ساز stabilizer برابر چیزی هست که گذاشتم - عکس زیر دیاگرام - .. حال با وجود stabilizer تابع تبدیل حلقه بستش چی میشه؟

890031156

کاربر ممتاز
سلام دوستان تابع تبدیل حلقه بسته سیستم زیر بدون پایدار ساز stabilizer برابر چیزی هست که گذاشتم - عکس زیر دیاگرام - .. حال با وجود stabilizer تابع تبدیل حلقه بستش چی میشه؟
سلام دوست عزیز
اول حلقه بسته بالایی(Amp&exciter&stabilizer) رو ساده کن و یه گین بیار بعدش یه حلقه بسته ی ساده میشه

ramtin_amoiee

عضو جدید
دوستان سوال آخر كنترل سال 92 كه نايكوئيست داده و جبران ساز و خطا را خواسته، نكته اش دقيقاً چيه؟...ميشه لطفا كمك كنيد؟

samin_m

کاربر ممتاز
عرض سلام و ادب خدمت دوستان عزیز

یه سوال از حضورتون داشتم و اونهم این هست ک:

توی بحث جبران ساز ها وقتی ما ب سیستم صفر اضافه میکنیم مشخصه های حالت گذرا بهبود پیدا میکنند(مثل سرعت پاسخ و..) و وقتی قطب اضافه میکنم مشخصه های حالت دائمی بهبود پیدا میکنند مثل خطا..!حالا سوال بنده این هست ک صفر و قطب چ تغییراتی در سیستم ایجاد میکنند ک یکی در حالت دائمی تاثیر میذاره و یکی حالت گذرا؟

ممنون

freddy-elec

کاربر فعال مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
دوستان سوال آخر كنترل سال 92 كه نايكوئيست داده و جبران ساز و خطا را خواسته، نكته اش دقيقاً چيه؟...ميشه لطفا كمك كنيد؟

نکته اش اینه که باید نایکوئیست رو کامل کنی و با ساده ترین جبرانساز ممکن سیستم رو بتونی پایدار کنی.جواب تناسبی میشه

Pro.Eng

متخصص plc
کاربر ممتاز
عرض سلام و ادب خدمت دوستان عزیز

یه سوال از حضورتون داشتم و اونهم این هست ک:

توی بحث جبران ساز ها وقتی ما ب سیستم صفر اضافه میکنیم مشخصه های حالت گذرا بهبود پیدا میکنند(مثل سرعت پاسخ و..) و وقتی قطب اضافه میکنم مشخصه های حالت دائمی بهبود پیدا میکنند مثل خطا..!حالا سوال بنده این هست ک صفر و قطب چ تغییراتی در سیستم ایجاد میکنند ک یکی در حالت دائمی تاثیر میذاره و یکی حالت گذرا؟

ممنون

سلام. خوب هستید شما ؟!
عرض کنم حضور شما که اضافه کردن صفر باعث افزایش پهنای باند سیستم و افزایش سرعت پاسخ گذرا میشه که میشه از روی نمودار بود این قضیه رو درک کرد. اگر صفری با فرکانس مناسب به سیستم اضافه بشه از کاهش شیب نمودار جلوگیری میکنه و شرط 3dB- ( فرکانس قطع بالا ) رو دیرتر (از لحاظ فرکانسی) برآورده میکنه که این قضیه باعث میشه فرکانس قطع بالا و همینطور پهنای باند بیشتر بشه.
و امّا در مورد اضافه کردن قطب باید بگم که باتوجه به فرمول خطای حالت ماندگار و استفاده از قضیه مقدار نهایی با توجه به تابع تبدیل سیستم اگر صفری در مخرج تابع تبدیل (قطب) با فرکانس مناسب اضافه بشه ( با توجه به اینکه حد مورد نظر در فرمول مقدار نهایی به ازای S به سمت 0 هستش ) خطای حالت ماندگار رو کاهش میده و سیستم رو پایدار میکنه.(پایداری مطلق یا نهایی )

.V A H I D.

عضو جدید
سلام
بچه ها این چی می گه!!!؟
4.jpg
من رو این تیپ سوال مشکل دارم که متاسفانه روش کلید کردن!
بعید نیس امسالم شبیه این بیارن...

بالا