تاپیک رفع اشکال درس کنترل خطی کنکور کارشناسی ارشد

3tare_87

عضو جدید
البته این سوال که ایشون گذاشتن فقط به نمودار فاز بستگی داره دیگه! درسته؟!
درسته توی دو کتاب که من نگاه کردم گفته به منحنی فاز بستگی داره!!! کتاب پوران گفته کلا ناپایداره!!
اما نظرمن اینه به هر دو منحنی فاز و اندازه بستگی داره!! به شرط اینکه سیستم مینیمم فازی با نمودار اندازه و فاز صعودی وجود داشته باشه!
که من شک دارم همچین سیستمی باشه!
اگر همچین سیستمی مینیمم فاز نباشه!! اونوقت جواب پوران درست در میاد!!!

سلام!!
1-اول باید k ای رو که یه سطر رو صفر میکنه محاسبه کنی... بعد معادله کمکی رو از سطر قبل از صفر بنویسی ریشه های معادله برابر فرکانس نوساناته!!
مشاهده پیوست 190690
2- تست 4 سال 92 رو یه نگاهی کن!! اونجا گفته اگر منحنی فاز و اندازه نزولی باشن و سیستم مینیمم فاز باشه در صورتی که فرکانس گذر فاز کوچک تر از فرکانس گذر بهره باشد سیستم ناپایداره اگر به طور فرضی نمودار رو رسم کنی و حاشیه بهره و حاشیه فازش رو محاسبه کنی میبینی درست گفته!! اما اگه گر منحنی فاز و اندازه صعودی باشن و سیستم مینیمم فاز(البته اگر سیستم مینیمم فازی با این نمودار اندازه و فاز وجود داشته باشه) باشه در صورتی که فرکانس گذر فاز کوچک تر از فرکانس گذر بهره باشد سیستم پایداره!!
پس با صعودی نزولی بودن نمودار اندازه و فاز بستگی داره!!!
جوابمو اصلاح میکنم!! (نوشته سبز رنگ)

Armin-Z

کاربر فعال تالار مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
درسته توی دو کتاب که من نگاه کردم گفته به منحنی فاز بستگی داره!!! کتاب پوران گفته کلا ناپایداره!!
اما نظرمن اینه به هر دو منحنی فاز و اندازه بستگی داره!! به شرط اینکه سیستم مینیمم فازی با نمودار اندازه و فاز صعودی وجود داشته باشه!
که من شک دارم همچین سیستمی باشه!
اگر همچین سیستمی مینیمم فاز نباشه!! اونوقت جواب پوران درست در میاد!!!

جوابمو اصلاح میکنم!! (نوشته سبز رنگ)
نه ناپایدار که کلا غلطه، میتونه پایدار یا ناپایدار باشه، من هر دو نوع سیستمش هم دیدم که پایدار یا ناپایدار هست، اما با توجه به شرایط سوال و اینکه گفته فقط 1 فرکانس گذر فاز و بهره داره، دیگه به اندازه هم کاری نداریم، فقط با داشتن نمودار فاز میفهمیم که -1 دور میخوره یا نه

hamid_3469

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
دوستان کنترلی اگه میشه نظراتتونو در باره جواب صحیح این دوتا سوال بدین ، اینا سوالات دکتری 92 هستن و من جواب صحیحشونو ندارم .
نظر خودم اینکه هر دو گزینه 2 میشن .

پیوست ها

• 82.jpg
    82.jpg
    33.9 کیلوبایت · بازدیدها: 0

M a t i n

عضو جدید
کاربر ممتاز
کسی میتونه توضیح بده این ۲تا سوال ۹۲ چجوری حل میشن؟ از رو کتاب دانشگاه تهران که چیزی نمیفهمم

Untitled.jpgUntitled2.jpg

M a t i n

عضو جدید
کاربر ممتاز
دوستان کنترلی اگه میشه نظراتتونو در باره جواب صحیح این دوتا سوال بدین ، اینا سوالات دکتری 92 هستن و من جواب صحیحشونو ندارم .

تو اولی ضریب x^۴ میشه c- که منفیه و همون گزینه ۲ میشه.
دومی هم فکر کنم میشه ۴ (جهت نایکوئیست پادساعتگرده نه ساعتگرد)

Armin-Z

کاربر ممتاز
سوال اول: 4 قطب متقارن داریم همه از تکرر یک، پس یک سطر صفر داریم که درجه معادله کمکیش 4 و درجه خودش 3 هست، 2 تغییر علامت داریم یکی قبل از سطر صفر و یکی بعد از سطر صفر (به علت یک قطب ناپایدار متقارن و یک قطب ناپایدار نا متقارن)
علامت درایه اول سطر صفر با درایه اول سطر معادله کمکی یکی هست پس در نهایت:
x1<0 و x2>0 و {(x5>0 و x6<0) یا (x5<0 و x6<0)}
گزینه 4
سوال دوم:نمودار مربوط به یک تمام گذر با بهره 3 هست(در واقع 2 تمام گذر ضرب شده در هم)
گزینه 3

hamid_3469

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
سوال اول: 4 قطب متقارن داریم همه از تکرر یک، پس یک سطر صفر داریم که درجه معادله کمکیش 4 و درجه خودش 3 هست، 2 تغییر علامت داریم یکی قبل از سطر صفر و یکی بعد از سطر صفر (به علت یک قطب ناپایدار متقارن و یک قطب ناپایدار نا متقارن)
علامت درایه اول سطر صفر با درایه اول سطر معادله کمکی یکی هست پس در نهایت:
x1<0 و x2>0 و {(x5>0 و x6<0) یا (x5<0 و x6<0)}
گزینه 4
سوال دوم:نمودار مربوط به یک تمام گذر با بهره 3 هست(در واقع 2 تمام گذر ضرب شده در هم)
گزینه 3
:D
در مورد سوال اولی اخه شما چطور x3 رو با این تحلیلتون برابر صفر فرض میکنید در حالی که گفته x3>0 ؟ ؟ بعد اینکه اگه X2<0 فرض بشه و سطر اس یکم فرض کنیم صفر شده باز همین شکلی میشه .
در بار سوال دومی هم احتمالا شما درست میگید.

Armin-Z

کاربر ممتاز
:D
در مورد سوال اولی اخه شما چطور x3 رو با این تحلیلتون برابر صفر فرض میکنید در حالی که گفته x3>0 ؟ ؟ بعد اینکه اگه X2<0 فرض بشه و سطر اس یکم فرض کنیم صفر شده باز همین شکلی میشه .
در بار سوال دومی هم احتمالا شما درست میگید.
من نگفتم صفره! گفتم سطر صفر داشتیم! که بعدا با مشتق از معادله کمکی پر شده! x2 اصلا نمیتونه کوچیکتر از صفر باشه چون x3 که از مشتق اون بدست اومده مثبته!!

hamid_3469

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
کسی میتونه توضیح بده این ۲تا سوال ۹۲ چجوری حل میشن؟ از رو کتاب دانشگاه تهران که چیزی نمیفهمم

مشاهده پیوست 190778مشاهده پیوست 190779

سوال 59 شما باید هر بار یه گزینه رو حذف کنید ، اول میشه بگید چون اون دو تا فرا جهش و فرو جهش نسبت بهم یه حال تقارن دارن زتا ها برابرن پس گزینه 3 حذف
با توجه با دو قطب در مبدا فاز اولیه از 180- شروع میشه و چون صفر مینیمم فازم داریم فاز اولیه 180+ میگیره میشه صفر از طرفی دیاگرام بود از -180 شروع شده پس گین منفی بوده ، اگه گزینه ها رو به صورت S-+a بنویسیم گین گزینه 2 مثبت میشه پس گزینه 2 حذف میشه .
از طرفی از اونجایی که اول فرو جهش رخ داده و فروجهشم مربوط به صورت یا صفرا میشه پس wn1<wn2 یعنی صفر صورت زودتر فعال شده ، پس فقط گزینه 1 درسته
در مورد سوال بعدیم بیشتر سوال معادلاته تا کنترل باید یه شرایط اولیه براش فرض کنید .

hamid_3469

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
من نگفتم صفره! گفتم سطر صفر داشتیم! که بعدا با مشتق از معادله کمکی پر شده! x2 اصلا نمیتونه کوچیکتر از صفر باشه چون x3 که از مشتق اون بدست اومده مثبته!!

خب با فرض شما x2<0 نمیتونه باشه اما با فرض من میتونه باشه .
بعدم اگه بخوایم چهار تا ریشه متقارن داشته باشیم باید حتما سطر اس 3 صفر بشه ، بعد با مشتق معادله کمکی صفرش کنیم ، که داریم لقمه رو دور گردن میگردونیم .

Armin-Z

کاربر ممتاز
اگه بخوایم نیست که! 4 تا ریشه متقارن داریم!!! پس حتما سطر اس3 صفر بوده!
نمیدونم شما با کدوم قسمت تحلیل من مشکل دارین ولی اگه میشه یه سیستم با این ویژگی بدین که x2<0 باشه

hamid_3469

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
اگه بخوایم نیست که! 4 تا ریشه متقارن داریم!!! پس حتما سطر اس3 صفر بوده!
نمیدونم شما با کدوم قسمت تحلیل من مشکل دارین ولی اگه میشه یه سیستم با این ویژگی بدین که x2<0 باشه
من سعی کردم یه معادله مشخصه به اون شکلی که خودم گفتم در بیارم در عکس گذاشتم .
من فقط مشکلم با تحلیل شما اینکه گزینه 4 نمیتونه کامل این سوالو ارضا کنه چون در مورد x5 , x6 هیچی نمیدونیم، اگه این چیزایی رو هم که شما گفتید {x5>0 و x6<0) یا (x5<0 و x6<0)}بهش اضافه میکردیم اره درست بود ، اما گزینه 2 میتونه.

پیوست ها

• 83.jpg
    83.jpg
    48 کیلوبایت · بازدیدها: 0

Armin-Z

کاربر ممتاز
من فقط مشکلم با تحلیل شما اینکه گزینه 4 نمیتونه کامل این سوالو ارضا کنه چون در مورد x5 , x6 هیچی نمیدونیم، اگه این چیزایی رو هم که شما گفتید {x5>0 و x6<0) یا (x5<0 و x6<0)}بهش اضافه میکردیم اره درست بود ، اما گزینه 2 میتونه.
حمید جان این معادله مشخصه که نوشتی اصن قطباش مثه اون شکل نیس که!!!

.V A H I D.

عضو جدید
این معادله که فقط 2 ریشه متقارن داره نه 4 تا...

hamid_3469

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
حمید جان این معادله مشخصه که نوشتی اصن قطباش مثه اون شکل نیس که!!!

میدونم نیست من فقط سعی کردم اون شرایطی رو که خودم گفتم در بیارم ، یخورده سخته اونجور تابعی رو گفت ، اما خب گزینه 4 هم کامل نیست:que:
کاش این ابهام برطرف میشد ، اگه از دوستان کسی کلید سوالات دکتری رو داره بزاره لطفا.

Armin-Z

کاربر ممتاز
من راث این سیستم رو تشکیل دادم، من به روش خودم اطمینان دارم ولی این برای رفع ابهام خوبه البته امیدوارم تو قوانین راثمونن با هم اختلاف نداشته باشیم :D
البته به این نتیجه رسیدم که گزینه 3 هم میتونه درست باشه ولی چون مد نظر طراح کامل نوشتن راث نبوده و به اون قسمت توجه نکرده! البته ممکنم هست من تو اون سطرهای آخر به خاطر شلوغ شدن اشتباه کرده باشم

پیوست ها

• routh.jpg
    routh.jpg
    17.7 کیلوبایت · بازدیدها: 0

samin_m

کاربر ممتاز
من راث این سیستم رو تشکیل دادم، من به روش خودم اطمینان دارم ولی این برای رفع ابهام خوبه البته امیدوارم تو قوانین راثمونن با هم اختلاف نداشته باشیم :D
البته به این نتیجه رسیدم که گزینه 3 هم میتونه درست باشه ولی چون مد نظر طراح کامل نوشتن راث نبوده و به اون قسمت توجه نکرده! البته ممکنم هست من تو اون سطرهای آخر به خاطر شلوغ شدن اشتباه کرده باشم

خب این جدول راث ب این شیکی و تمیزی ک شما زحمتشو کشیدی میگه گزینه 2!!

چون c>0 هست و سطر s4 هم -c شده! پس یعنی اون سطر منفی هست و چون s5 مثبت و s3 هم مثبت هست،پس وجود دو ریشه سمت راست رو هم نشون میده!

پس گزینه 2 میشه،چطور شما یه جا فرمودید گزینه 4 و الانم میگید 3؟؟

samin_m

کاربر ممتاز

حمید جان ب نظرت چرا نایکویست پاد ساعتگرد شده؟ دلیلش چی هست؟

hamid_3469

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز

حمید جان ب نظرت چرا نایکویست پاد ساعتگرد شده؟ دلیلش چی هست؟

به دلیل قطب غیر مینیمم فاز تابع حلقه باز . ( یعنی دائما افزایش فاز داریم ، دو بار افزایش فاز به خاطر دو صفر مینیمم فاز و دوباره به خاطر دو قطب غیر مینیمم فاز.)

Armin-Z

کاربر ممتاز

خب این جدول راث ب این شیکی و تمیزی ک شما زحمتشو کشیدی میگه گزینه 2!!

چون c>0 هست و سطر s4 هم -c شده! پس یعنی اون سطر منفی هست و چون s5 مثبت و s3 هم مثبت هست،پس وجود دو ریشه سمت راست رو هم نشون میده!

پس گزینه 2 میشه،چطور شما یه جا فرمودید گزینه 4 و الانم میگید 3؟؟
توجه نفرمودی ثمین جان، ببین تو اون جدول اولی که کشیدم و اینکه با فرض سوال که مثبت بودن x3 هست تناقض داشت، تو ادامه کلشو توی یه منفی ضرب کردم، که -c به c تبدیل شد، اگه عکس واضح نیست یه جا دیگه آپلود کنم

samin_m

کاربر ممتاز
توجه نفرمودی ثمین جان، ببین تو اون جدول اولی که کشیدم و اینکه با فرض سوال که مثبت بودن x3 هست تناقض داشت، تو ادامه کلشو توی یه منفی ضرب کردم، که -c به c تبدیل شد، اگه عکس واضح نیست یه جا دیگه آپلود کنم

بسیار هم عالی!

نه ممنون! شکل واضح هست! فقط اون نوشته رو نتونستم بخونم ک شما فرمودی...

یعنی برای حل این سوال باید اینهمه بنویسیممم:surprised::eek:

اگه همچین سوالی توی کنکور بیاد انوقت تکلیف چیه؟:D

Armin-Z

کاربر ممتاز

بسیار هم عالی!

نه ممنون! شکل واضح هست! فقط اون نوشته رو نتونستم بخونم ک شما فرمودی...

یعنی برای حل این سوال باید اینهمه بنویسیممم:surprised::eek:

اگه همچین سوالی توی کنکور بیاد انوقت تکلیف چیه؟:D
نه نه!!! اصلا مدنظر طراح این نبوده! که اگه این بود اون اشتباه رو نمیکرد که هم گزینه 3 درست شه هم 4! چون x5 و x6 اون پایین ها بوده چک نکرده اونا رو
فقط میخواسته از تقارن بفهمیم که توی سطر s3 یه سطر صفر رخ داده که با معادله کمکی حاصل از سطر s2 هم علامته، چون از مشتقش بدست میاد، پس اون یه تغییر علامتی که باید قبل از سطر صفر داشته باشیم حتما توی x1 رخ میده، سوال هم گفته کدام گزینه "لزوما" چون فک میکرده که واسه x5 و x6 دو حالت رخ میده که میتونه هر دو درست باشه

samin_m

کاربر ممتاز
دوستان کسی جواب یا کلید دکتری 92 رو نداره؟؟

ممنون

juvefans

کاربر ممتاز
دوستان کسی جواب یا کلید دکتری 92 رو نداره؟؟

ممنون
من خیلی گشتم . پیدا نمیشه .. توی تاپیک دکتری هم نوشتم کسی جواب نداد . یکی از هم کلاسی هم کلاس شیرین آبادی میره بهش سوالای دکتری رو دادم گفت خیلی هارو قبلا حل کرده براشون ، قرار بود برام بفرسته .. انگار تا بعد کنکور نمیفرسته !!:biggrin:

samin_m

کاربر ممتاز
من خیلی گشتم . پیدا نمیشه .. توی تاپیک دکتری هم نوشتم کسی جواب نداد . یکی از هم کلاسی هم کلاس شیرین آبادی میره بهش سوالای دکتری رو دادم گفت خیلی هارو قبلا حل کرده براشون ، قرار بود برام بفرسته .. انگار تا بعد کنکور نمیفرسته !!:biggrin:

پس یافت همی نشود!!هه هه

توی کتاب چاپ جدید مدرسان نیس؟ از دوستان کسی نداره؟

از بروبچ اونایی ک حل کردن،گزینه های درستشو میشه قرار بدید،با آزمون و خطا پیش بریم؟

juvefans

کاربر ممتاز
پس یافت همی نشود!!هه هه

از بروبچ اونایی ک حل کردن،گزینه های درستشو میشه قرار بدید،با آزمون و خطا پیش بریم؟

برای کنترل به نظرم زیاد فایده نداره ، همون کنکور های ارشد رو من میخونم ... یعنی توی این موقعیت که پاسخ تشریحی نیست بهتره وقتی روش نگذاریم . فقط استرس میده اگه نتونیم حل کنیم .;)

hamid_3469

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
پس یافت همی نشود!!هه هه

منو یکی از بچهای باشگاه سه تاشو با هم بررسی کردیم دوتاشو که در تاپیک گذاشتم ، یکیشم سوال 10 بود که گزینه 1 میشه .
خیلیاشون بحث فضای حالت درشون هست، که بررسیشون ممکنه زیاد برد نخوره.

samin_m

کاربر ممتاز
منو یکی از بچهای باشگاه سه تاشو با هم بررسی کردیم دوتاشو که در تاپیک گذاشتم ، یکیشم سوال 10 بود که گزینه 1 میشه .
خیلیاشون بحث فضای حالت درشون هست، که بررسیشون ممکنه زیاد برد نخوره.

ممنون

حمید جان 4 و 5 رو هم حل کردی؟گزینشو بگی؟

.V A H I D.

عضو جدید
سلام
نظرتون راجع به این سوال چیه؟

یک سیستم کنترل با فیدبک واحد با تابع حلقه باز مینیمم فاز G دارای فرکانس گذر بهره بزرگتر از فرکانس گذر فاز است.
اگر G تنها یک فرکانس گذر فاز و یک فرکانس گذر بهره داشته باشد،در مورد پایداری سیستم حلقه بسته چه می توان گفت؟
1) پایدار
2) ناپایدار
3) بستگی به منحنی فاز و اندازه سیستم دارد.
4) بستگی به منحنی فاز سیستم دارد.

آخرین ویرایش:
بالا