تاپیک رفع اشکال درس مدار های الکتریکی کنکور کارشناسی ارشد

hts1369

کاربر فعال مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
..

و اینکه فک کنم تو تاپیک های قبلی خوندم چاپ قدیمی کتاب زرگر جلد 2 ص 67 نکته ای رو اشتباه گفته (اینکه برای تعیین فرکانس طبیعی فقط سلف سری و خازن موازی معادل میشن نه سلف موازی و خازن سری ) اما هم به جزوه پارسه مراجعه کردم هم کتاب تقوی راهیان ارشد با همون روش زرگر سوالات رو حل کردن!!!مثلا تو همون اولین مثال بعد این نکته (مثال 11 صفحه 67)دو سلف موازی رو یک سلف در نظرگرفته و یک حلقه خازنی داریم که متشکل از خازن و منبع 5i هستش !!!و همین طور مثال 14 ص 69 مشکل دارم ...کلا این بخشو از رو سه منبع تقوی و عبدالعالی و زرگر بررسی کردم نتونستم به نتیجه برسم!
مشاهده پیوست 219105

این قضیه رو بصورت خلاصه و مفید بگم
خازن موازی و سلف سری رو میشه ساده کرد
ولی خازن سری و سلف موازی رو نمیشه ساده کرد
تمام کتابهای مدار ارشد اینو قبلا اشتباه گفته بودن
اولین کتابی که این بحث رو اصلاح کرده کتاب اقای زرگر هست.

مهتاب 8797

عضو جدید
این قضیه رو بصورت خلاصه و مفید بگم
خازن موازی و سلف سری رو میشه ساده کرد
ولی خازن سری و سلف موازی رو نمیشه ساده کرد
تمام کتابهای مدار ارشد اینو قبلا اشتباه گفته بودن
اولین کتابی که این بحث رو اصلاح کرده کتاب اقای زرگر هست.

مرسی کتاب یا جزوه ای یا که این مبحث رو کامل و درست توضیح داده باشه و مثال های کنکورم درست حل کرده باشه می شناسین؟؟آخه امسال رفتم کتاب تقوی رو خریدم ولی چون شهرستان بودم و سفارش دادم پاپ قدیمش رو واسم آورده بودن!!!دیگه زورم میاد دوباره برم کتاب زرگرو بخرم!(کتاب زرگر از قبل داشتم چاپ 89 هستش):w05:
این سوالم هس که تو کنکور 73 مطرح شده تعداد فرکانس های صفر رو یک در نظر گرفته و در کتاب پارسه و تقوی گفته شده درسته که L1 و L3سری هستن ولی چون اول باید ساده سازی کنیم و بعد تعداد حلقه سلفی و کات ست خازنی رو بشمریم پس مدار یک فرکانس صفر داره!!!تست کنکور 73 بوده... خب مگه خود حلقه سلفی فرکانس 0 ایجاد نمی کنه!

پیوست ها

• Photo4136.jpg
    Photo4136.jpg
    15.2 کیلوبایت · بازدیدها: 0
  • Photo4136.jpg
    Photo4136.jpg
    26.5 کیلوبایت · بازدیدها: 0

hts1369

کاربر فعال مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
مرسی کتاب یا جزوه ای یا که این مبحث رو کامل و درست توضیح داده باشه و مثال های کنکورم درست حل کرده باشه می شناسین؟؟آخه امسال رفتم کتاب تقوی رو خریدم ولی چون شهرستان بودم و سفارش دادم پاپ قدیمش رو واسم آورده بودن!!!دیگه زورم میاد دوباره برم کتاب زرگرو بخرم!(کتاب زرگر از قبل داشتم چاپ 89 هستش):w05:
این سوالم هس که تو کنکور 73 مطرح شده تعداد فرکانس های صفر رو یک در نظر گرفته و در کتاب پارسه و تقوی گفته شده درسته که L1 و L3سری هستن ولی چون اول باید ساده سازی کنیم و بعد تعداد حلقه سلفی و کات ست خازنی رو بشمریم پس مدار یک فرکانس صفر داره!!!تست کنکور 73 بوده... خب مگه خود حلقه سلفی فرکانس 0 ایجاد نمی کنه!

والا جزوه ای ندیدم-نمیدونم اصلا چیزی باشه یا نه
ولی جزوه خود اقای زرگر هست-ماله تابستون 91 که الان نگاه کردم دیدم این بحث رو درست گفته-تو تایپیک جزوات کنکوری هست میتونید دانلود کنید و استفاده کنید.
این سوال هم دو تا فرکانس صفر داره
یه کات ست خازنی و یک لوپ سلفی
(البته L1 و L3 موازی هستن)

saeed.af

عضو جدید

منم واسه مدار از یه ماه پیش از کتاب های مدرسان و پارسه شروع کردم ولی الان دو هفته است که دارم از روی جزوه ی استاد زرگر می خونم
به نظرم کامل ترین جزوه و در حین حال غنی تر جزوه (از لحاظ تنوع سوالات) همین جزوه ی استاد زرگره منتها قبلش اگه پارسه رو بخونی یکم سریعتر جلو می ری

مهتاب 8797

عضو جدید
منم واسه مدار از یه ماه پیش از کتاب های مدرسان و پارسه شروع کردم ولی الان دو هفته است که دارم از روی جزوه ی استاد زرگر می خونم
به نظرم کامل ترین جزوه و در حین حال غنی تر جزوه (از لحاظ تنوع سوالات) همین جزوه ی استاد زرگره منتها قبلش اگه پارسه رو بخونی یکم سریعتر جلو می ری

جزوه استاد زرگر رو از کجا می تونم تهیه کنم ؟ تو نت واسه فروش هس؟

mostafa ghodrat

همکار مدیر مهندسی برق
کاربر ممتاز
جریان نورتن از دست من بر اومد ,ولی ولتاژ تونن کار خودتونه
ی راهکار مناسب برای بدست اوردن ولتاژ تونن لطفا

s.alipour

عضو جدید
جریان نورتن از دست من بر اومد ,ولی ولتاژ تونن کار خودتونه
ی راهکار مناسب برای بدست اوردن ولتاژ تونن لطفا

وقتی جریان نورتن رو بدستآوردی چه لزومی داره کارو سخت میکنی.مقاومت تونن رو براحتی حساب کن و یه تبدیل بزن.
البته این نظر منه;)

mostafa ghodrat

همکار مدیر مهندسی برق
کاربر ممتاز
وقتی جریان نورتن رو بدستآوردی چه لزومی داره کارو سخت میکنی.مقاومت تونن رو براحتی حساب کن و یه تبدیل بزن.
البته این نظر منه;)

ممنونم بدست اوردم گزینه 3 ....میبینی شانس ما رو /اینو تو کنکور نتونستم بزنم. حیف

Paydar91

کاربر فعال تالار مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
اقای پایدار میشه بگین تو معادله اولی که نوشتین 2دلتای t رو از کجا اومد؟منم همین جواب و همین راه حل رو رفتم ولی اون دو تا دلتا رو نداشتم!!!و در عوض شرایط اولیه رو طور دیگه تعیین کردم....

سلام.براتون عکسشو گذاشتم.جالبه بدونید مشابه همین قضیه یه تست توی برق 90 یا 91 اومد که احتمالا خیلی ها اشتباه زدند ولی ولتاژ دو سر خازن بود که باید ولتاژ دو سر خازن و شرایط اولیشو در نظر می گرفتیم و..
بابت سوال دومتون من هنوز خوب به این مباحث مسلط نیستم و الان نظری نمیدم.
خدمت شما.

دانشمند كوچك

عضو جدید
سلام.
سوال اول:منظور از حداکثر توان مقاومت R که مجهول است در یک مدار یعنی چی؟!
هروقت حداکثر توان یک مقاومت رو میخواد باید معادل تونن یا نورتن رو بدست آورد؟؟
این یه سوال تو ذهنم واسش مساله ندارم

سوال دوم: توان شبکه ای رو اگر بخواد باید Rth و Vth به جای شبکه گذاشت؟؟

سوالاتم مربوط به فصل اول مداره

mostafa ghodrat

همکار مدیر مهندسی برق
کاربر ممتاز
سلام.
سوال اول:منظور از حداکثر توان مقاومت R که مجهول است در یک مدار یعنی چی؟!
هروقت حداکثر توان یک مقاومت رو میخواد باید معادل تونن یا نورتن رو بدست آورد؟؟
این یه سوال تو ذهنم واسش مساله ندارم

سوال دوم: توان شبکه ای رو اگر بخواد باید Rth و Vth به جای شبکه گذاشت؟؟

سوالاتم مربوط به فصل اول مداره
حداکثر توان زمانی محاسبه میشه که معادل تونن شبکه رو بدست بیارید . بعد این رابطه برقرار میشه
Rth=RL
مقاومت شبکه مساوی با مقاومت بار
ولتاژ تونن از دید بار یا جریان نورتن گذرنده از بار رو حساب کنید میتونید به توان حداکثر برسید.
بله.
...
شبکه منظورتون مدارات سه فازه ؟

دانشمند كوچك

عضو جدید
حداکثر توان زمانی محاسبه میشه که معادل تونن شبکه رو بدست بیارید . بعد این رابطه برقرار میشه
Rth=RL
مقاومت شبکه مساوی با مقاومت بار
ولتاژ تونن از دید بار یا جریان نورتن گذرنده از بار رو حساب کنید میتونید به توان حداکثر برسید.
بله.
...
شبکه منظورتون مدارات سه فازه ؟
ممنون از راهنمایی تون.
شبکه N منظور شبکه مقاومتی خطی و تغییر ناپذیر با زمان

soroush.

عضو جدید
فرض کنید vc1وvc2 در صفر مثبت رو داریم ، چرا برای بدست آوردن vc1 و vc2 در بی نهایت باید دلتا q1 برابر دلتا q2 قرار داد؟ (دلتا q برابر vc1 بی نهایت - vc1 در صفر مثبت )
( آیا به دلیل حلقه خازنی؟)

DSC01118.jpg

saeeddhk

عضو جدید
کاربر ممتاز
فرض کنید vc1وvc2 در صفر مثبت رو داریم ، چرا برای بدست آوردن vc1 و vc2 در بی نهایت باید دلتا q1 برابر دلتا q2 قرار داد؟ (دلتا q برابر vc1 بی نهایت - vc1 در صفر مثبت )

مشاهده پیوست 219497

چون خازنها سری هستند.تو خازنهای سری هم تو تمام زمان ها باید q خازنهای سری باهم برابر باشه

یا به عبارتی تغییرات بار خازنها باید باهم برابر باشه

keyhan386

عضو جدید

مشاهده پیوست 219497
شاید این کمکتون بکنه
http://s5.picofile.com/file/8138120392/IMG_20140831_154935.jpg

behzad2elec

عضو جدید
سلام خدمت دوستان
ميشه راهنمايي كنين و بگين ، تو سوال پايين چرا w=0 جزء فركانس تشديد نيست؟

rezaele

عضو جدید
سلام دوستان
لطفا جزوه مدار استاد کهن را اگه کسی داره واسم آپلود کنه
با تشکر

keyhan386

عضو جدید

hts1369

کاربر فعال مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
سلام خدمت دوستان
ميشه راهنمايي كنين و بگين ، تو سوال پايين چرا w=0 جزء فركانس تشديد نيست؟

سلام
بنظر من که صفر هم هست.چون وقتی صفر رو میزاریم تو مدار یه مدار اهمی میبینیم.
کتاب شما خیلی قدیمی سعی کن ویرایش جدید رو تهیه کنی چون خیلی تعداد مثالهاش بیشتر شده.
تو ویرایش جدید یه سوال دیگه هم مثله این هست منتها تو اون سوال هم صفر و هم یه مقدار دیگه گزینه صحیح هست.
حالا نمیدونم چرا اینجا صفر رو تو همون گزینه 4 نذاشته.
احیانا اگه کسی از دوستان با اقای زرگر کلاس داره این رو بپرسه و تو همین تایپیک جواب رو بزاره عالی میشه.

soroush.

عضو جدید
چرا برای محاسبه v1 باید پاسخ کامل vc + پاسخ کامل vL کنیم ؟

DSC01119.jpg

با تشکر

چرا برای محاسبه v1 باید پاسخ کامل vc + پاسخ کامل vL کنیم ؟

مشاهده پیوست 220491

با تشکر
سلام
اگه kvl بزنیم میبینم که برای v1لازمه که ولتاژ سلف و خازن رو لازم است (چون ولتاژ مقاومتها رو که نداریم بخاهیم از اازون طریق بریم )اینکه چرا یاسخ کامل ,چون ولتاژ کامل سلف و خازن فقط با پاسخ کامل بدست میاد

armineca7

عضو جدید
سلام دوستان . می خواستم بپرسم که در سوالات مربوط به فازی حالات سینوسی وقتی می خوام کسر مختلط رو برای دست آوردن اندازه وزاوییه حساب کنم مشکل دارم یا اتشتباه میشه یا طول میکشه . می خواستم بپرسم که راه بهتری و ساده تری نیست ؟

sanup2006

عضو جدید
راجع به یادگیری فصل مدار مرتبه 1 و 2 بغیر از زرگر چی پیشنهاد میکنید ؟
لطفا راهنمایی کنید چون از کلید زنی ها هیچی نمیفهمم.

بالا