تاپیک رفع اشکال درس مدار های الکتریکی کنکور کارشناسی ارشد

barghi93

اخراجی موقت
سلام.کتاب اقای دکتر هدتنی با این رویکرد نوشته شده که قرار بوده گویا جلد دوش هم نوشته بشه (اخه توی بعضی قسمت های مثل معادلات فضای حالت نوشته شده که توی کتاب دوم کامل توضیح داده خواهد شد و..) به هر حال این کتاب فوق العاده کتاب عالی هستش از نظر درسنامه و سوالات و به نظرم برای درصد حداقل 50 این کتاب کافی هستش !! ولی یه مشکلی که وجود داره این هست دوستانی که مدار بلد نیستند نمی تونند با این کتاب ارتباط خوبی برقرار کنند و به مشکل میخورند ولی کسی که مدار یکم مسلط شد حتما بهش توصیه میکنم این کتاب رو بخونه خیلی چیزایی که توی کتاب های دیگه اشتباه گفته شده یا حفظی گفته شده توی اون کتاب واقعا باز شده و ادم کیف میکنه وقتی کتابو میخونه .... مطالبی هم داره که خیلی سطح بالاتر از کنکوره ولی برای یه مهندس برق لازم هست ولی خب دوستان کنکوری میتونند ازش رد بشند..مباحثی مثل ساده سازی دو خازن سری که سبب میشه فرکانس صفرش از بین بره توی این کتاب که ماله چند سال پیش هست بوده در صورتی که کتاب های کنکوری هیمن بحث ساده رو تا دو سال پیش اشتباه نوشته بودند.

به هر حال بیان این کتاب خیلی خاص هستش.توصیه میکنم از کتاب های دیگه که میخونید هر جا رو به مشکل خوردید برید از توی کتاب ایشون نگاه بکنید تا مطلب براتون خوب جا بیفته.این کتاب هر چی رو گفته تقریبا کامل گفته.و اگه درسنامشو با کتاب دیگه ای بخونید گیج میشید وچون کتاب های دیگه نکته ای وار نوشته شده ولی این کتاب خوب بحثو باز کرده و شاید سبب بشه بدتر تداخل یادگیری براتون ایجاد بشه.

موفق باشید.

ممنون جناب پایدار از راهنمایی خوبتون ولی من متاسفانه هیچی ار کتاب هدتنی سر در نیاوردم خیلی سنگین بیان شده مطالب اضافی و غیر کنکوری زیاد داره باید نشست سر فرصت کتاب رو تفکیک کرد که اینم باعث میشه کل وقتمون گرفته بشه به نظر شما خوندن یه کتاب روانتر برای کنکور مناسبتر نیست درسته مطالب کتاب سطح بالاست و برای یه مهندس برق لازمه ولی به نظرشما بهتر نیست برای کنکور کتاب مناسبتری رو بخونیم که اینقدر وقت گیر نباشه تا بتونیم به مطالعه سایر دروس هم بپردازیم ؟

Paydar91

کاربر فعال تالار مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
ممنون جناب پایدار از راهنمایی خوبتون ولی من متاسفانه هیچی ار کتاب هدتنی سر در نیاوردم خیلی سنگین بیان شده مطالب اضافی و غیر کنکوری زیاد داره باید نشست سر فرصت کتاب رو تفکیک کرد که اینم باعث میشه کل وقتمون گرفته بشه به نظر شما خوندن یه کتاب روانتر برای کنکور مناسبتر نیست درسته مطالب کتاب سطح بالاست و برای یه مهندس برق لازمه ولی به نظرشما بهتر نیست برای کنکور کتاب مناسبتری رو بخونیم که اینقدر وقت گیر نباشه تا بتونیم به مطالعه سایر دروس هم بپردازیم ؟

خواهش میکنم. ببنید کتاب جناب اقای دکتر هدتنی مثال چی بکم یه بحث سنگینی هست که اگه ما با خوندنش نمی تونیم درکش کنیم دلیلی بر این نیست اون کتاب خیلی سنگین هستش و.. بلکه ما دانش استفاده از اونو نداریم و این متاسفانه به خاطر داشتن اساتید ضعیفی هست که در این درس داشتیم.بله اگه کسی بخواد از صفر یا با تسلط کم شروع کنه به خوندن این کتاب قطعا به مشکل میخوره توی اون کتاب خیلی چیز هاست که حالا حالا ها مونده رو بشه و حتی شاید تست بشه.

به هر حال فقط یه توصیه دارم دوستان اون اخرا که به مدار مسلط شدند و.. حتما یه دور تمام مثال های حل شده این کتاب رو کامل حل و بررسی کنند.ضرر نمی کنند.

amirtebyan

عضو جدید
خواهش میکنم. ببنید کتاب جناب اقای دکتر هدتنی مثال چی بکم یه بحث سنگینی هست که اگه ما با خوندنش نمی تونیم درکش کنیم دلیلی بر این نیست اون کتاب خیلی سنگین هستش و.. بلکه ما دانش استفاده از اونو نداریم و این متاسفانه به خاطر داشتن اساتید ضعیفی هست که در این درس داشتیم.بله اگه کسی بخواد از صفر یا با تسلط کم شروع کنه به خوندن این کتاب قطعا به مشکل میخوره توی اون کتاب خیلی چیز هاست که حالا حالا ها مونده رو بشه و حتی شاید تست بشه.

به هر حال فقط یه توصیه دارم دوستان اون اخرا که به مدار مسلط شدند و.. حتما یه دور تمام مثال های حل شده این کتاب رو کامل حل و بررسی کنند.ضرر نمی کنند.

خیلی ممنون از پاسختون آیا حل تمرینی برای این کتاب وجود داره؟ یا منبعی که حداقل تعدادی از سوالات داخل فصل و پایان فصل رو جواب داده باشد؟

Paydar91

کاربر ممتاز
خیلی ممنون از پاسختون آیا حل تمرینی برای این کتاب وجود داره؟ یا منبعی که حداقل تعدادی از سوالات داخل فصل و پایان فصل رو جواب داده باشد؟

خواهش میکنم.بله یه بنده خدایی به صورت دست نویس یه سری از تمرین های اخر فصل کتاب ایشون رو حل کردند.یه سرچ بزنید توی نت هست و دانلود کنید.این که چقدر درسته یا غلط نمیدونم ولی همچین چیزی هست.

سولات داخل فصب معمولا با جواب هست جز مواردی که یه سوال مفهمومی مطرح شده و کلا میشه گفت مثال نیست سوالی مفهمومی هست.

hts1369

کاربر فعال مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
سلام دوستان کسی میتونه این سوالو حل کنه ؟ ممنون .

مشاهده پیوست 216669

سلام دوست
سوال جالبیه
از کدوم کتاب هست؟
میشه گزینه الف
مشاهده پیوست 216722

چرا مدل شبکه N رو یک بصورت RC در نظر گرفتم و RL در نظر نگرفتم؟
دلیل خاصی داره؟
اگه RL در نظر میگرفتم به کدوم گزینه میرسیدم؟
طراح گزینه هارو هم بد نداده-البته میشد از این هم بهتر میداد

zavareh89

عضو جدید
سلام دوست
سوال جالبیه
از کدوم کتاب هست؟
میشه گزینه الف
مشاهده پیوست 216722

چرا مدل شبکه N رو یک بصورت RC در نظر گرفتم و RL در نظر نگرفتم؟
دلیل خاصی داره؟
اگه RL در نظر میگرفتم به کدوم گزینه میرسیدم؟
طراح گزینه هارو هم بد نداده-البته میشد از این هم بهتر میداد

سلام
از سوالات تالیفی آقای تقوی بود هرچی فکر میکردم به جواب نمیرسیدم به نظرم از سوالا کنکور خیلی سخت تربود
ممنون که وقت گذاشتین :)

آخرین ویرایش:

hts1369

کاربر فعال مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
سلام
از سوالات تالیفی آقای تقوی بود هرچی فکر میکردم به جواب نمیرسیدم به نظرم از سوالا کنکور خیلی سخت تربود
ممنون که وقت گذاشتین :)

الان با موبایلمم اومدم تو سایت عکس رو نشون داد
شما با یه مرور گر دیگه هم امتحان کن اگه نیومد یه بار دیگه عکسو اپلود کنم
نه خیلی هم سخت نیست ولی سوال خوبیه
سوال مدار از این خیلی سخت تر هم داریم ولی این سوال خوبیش اینه که چنتا نکته رو با هم داره

zavareh89

عضو جدید
الان با موبایلمم اومدم تو سایت عکس رو نشون داد
شما با یه مرور گر دیگه هم امتحان کن اگه نیومد یه بار دیگه عکسو اپلود کنم
نه خیلی هم سخت نیست ولی سوال خوبیه
سوال مدار از این خیلی سخت تر هم داریم ولی این سوال خوبیش اینه که چنتا نکته رو با هم داره

راستش عکس بازم نیومد - ولی فهمیدم چیکار کردید بایه مدل RC موازی مسئله رو حل کردید. آره زیاد سخت نبود :D
یه چیز دیگه چون مدل RL مدار مرتبه 2 میشه RC زدید دیگه؟

hts1369

کاربر فعال مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
خب یه گزینه هم مدار مرتبه دو رو داره نشون میده؟
از کجا معلوم که اون صحیح نیست؟

Sent from my C5502 using Tapatalk

hts1369

کاربر فعال مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
Re: تاپیک رفع اشکال درس مدار های الکتریکی کنکور کارشناسی ارشد

ایشالا که این بار نشون بده

zavareh89

عضو جدید
خب تو مدارهای خطی باید جواب یگانه داشته باشیم دیگه درسته؟
- آره ممنون نشون داد .

آخرین ویرایش:

hts1369

کاربر فعال مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
ایشالا بعدا در مورد این قضییه بحث میکنیم-بازم از این تیپ سوالها بود بزار
یا علی

khorshid khanoom

اخراجی موقت

پس جناب پایدار شما میگی یکی مثل من که ضعیف نمیتونه از پسش بر بیاد ؟ با این اوصاف من دور این کتاب رو خط قرمز میکشم مگه چقد وقت داریم که اخرشم بریم این کتاب رو بخریم یه دورم اینو مطالعه کنیم میترسم بیشتر قاطی کنم :confused:

پس جناب پایدار شما میگی یکی مثل من که ضعیف نمیتونه از پسش بر بیاد ؟ با این اوصاف من دور این کتاب رو خط قرمز میکشم مگه چقد وقت داریم که اخرشم بریم این کتاب رو بخریم یه دورم اینو مطالعه کنیم میترسم بیشتر قاطی کنم :confused:

وقتی به مطالب مسلط شدین خیلی راحت توی این کتاب پیش میرین و سریع .
مثل کتاب تستی که اخرین سوالات کنکوری رو بیان میکنه اینطوری تصور کنین ولی باید قبلش مسلط شده باشین.

saj2607

عضو جدید
سلام
دوستا ن بنظرتون واسه دس مدار کسی ک خیلی صفرهست قبل زدن تستای کتاب تقوی درسش رو ازپارسه بخونه یا مدرسان یا هردو؟

آخرین ویرایش:
سلام
دوستا ن بنظرتون واسه دس مدار کسی ک خیلی صفرهست قبل زدن تستای کتاب تقوی درسش رو ازپارسه بخونه یا مدرسان یا هردو؟

سلام
هردوی این کتابا خوبه هرکدوم که راحت ترین باهاش بخونین چون اگه مفهوم رو یاد بگیرین نکته اضافه ای هم باشه در تست خودتون میبنید.ولی تا یاد نگرفتین سراغ تست نرین.
کتاب کاروزرگر هم خیلی خوبه برای یادگیری.
واسه تست هم بعد یادگیری مفهوم درس سراغ تستای کهن هم برین و تستاشو ببنید و حل کنید از سایت کهن.

Reza82N

عضو جدید
تاپیک رفع اشکال درس مدار های الکتریکی کنکور کارشناسی ارشد

سلام در سوال زير چرا وضعيت سر هاي نقطه دار رو در مورد نسبت جريان و نسبت ولتاژ لحاظ نكرده؟ مگر چون جريان به يك سر نقطه دار وارد ميشه و از يك سر نقطه دار خارج ميشه نبايد اين نسبتها در يك منفي ضرب بشوند؟

ehsan0641

کاربر بیش فعال
سلام در سوال زير چرا وضعيت سر هاي نقطه دار رو در مورد نسبت جريان و نسبت ولتاژ لحاظ نكرده؟ مگر چون جريان به يك سر نقطه دار وارد ميشه و از يك سر نقطه دار خارج ميشه نبايد اين نسبتها در يك منفي ضرب بشوند؟

سلام
این چیزی که شما میفرمایید کاملا درسته و باید یک منفی در نسبت تبدیل ولتاژ ها ضرب بشه اما یک نکته تو این حل هست اینه که اگر توجه کنی این منفی که مد نظر ماهست توی علامت گذاری سمت ثانویه ترانس لحاظ شده، طبق قانون اگر جریان ها هردو به سر نقطه دار وارد یا از اونها خارج بشن اید سر نقطه دار تو هر دو طرف پلاریته مثبت باشه اما چون اینجا یکی به سر نقطه دار وارد و یکی از سر نقطه دار خارج میشه باعث میشه که در اصل در طرف ثانویه سری که نقطه نداره پلاریته مثبت باشه اما بدلیل همون منفی که شما میگید علامتهای طرف ثانویه عوض شده اما دیگه منفی توی نسبت تبدیل لحاظ نشده.
یه پیشنهاد هم بهتون بکنم، اگر من بخام این سوال رو حل کنم تمام عناصر طرف ثانویه رو منتقل میکنم اولیه بعد ولتاژ رو محاسبه میکنم سپس ولتاژ رو به طرف ثانویه انتقال میدم. اینطوری راحتتره. موفق باشید

llvll.asoud

کاربر ممتاز

کاملا درست حل شده. نگاه کن نسبت جریان هارو منفی در نظر گرفته این یعنی اینکه جریان قراردادی دوم که میاد به سلف در واقع از سلف خارج میشه! پس اینطوری دوتا جریان از سر نقطه دار وارد میشن و علامت ولتاژ درست میشه

Piruz-68

عضو جدید
سلام دوستان.چطوری میشه 2 مدار مرتبه اولو از یک مدار مرتبه دوم تشخیص داد؟

Reza82N

عضو جدید
سلام من يك سوال دارم ممنون ميشم كمك كنيد،
چه زمانى فركانس نوسانات طبيعي ناميرا -همون w0 كه از معادله مشخصه مدار مرتبه ٢ بدست مياد- با فركانس تشديد برابره؟

saeeddhk

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام من يك سوال دارم ممنون ميشم كمك كنيد،
چه زمانى فركانس نوسانات طبيعي ناميرا -همون w0 كه از معادله مشخصه مدار مرتبه ٢ بدست مياد- با فركانس تشديد برابره؟

زمانی که مدار LC خالص باشه.ریشه ها موهومی خالص میشه

یا اگه به بیان کنترلی بگیم زمانی که زیتا صفر بشه wd با wo برابر میشه

ولی حالت کلی اینه مدار فقط LC و باشه

behzad2elec

عضو جدید
سلام خدمت دوستان
مدار الف شكل زير رو اگر با گفته كتاب كارو حل كنيم مرتبه اون 3 ميشه و اگر مدار رو ساده كنيم(مدار ب) مرتبه 2 بدست مياد مي خواستم بدونم اشكال كار چيه و كدوم درسته؟ نمونه كارو زرگر رو هم پايين شكل گذاشتم كه مدل پي سلف ها رو بعنوان كات ست سلفي حساب نكرده
[URL=http://8pic.ir/] [/URL]

آخرین ویرایش:

saeeddhk

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام خدمت دوستان
مدار الف شكل زير رو اگر با گفته كتاب كارو حل كنيم مرتبه اون 4 ميشه و اگر مدار رو ساده كنيم(مدار ب) مرتبه 2 بدست مياد مي خواستم بدونم اشكال كار چيه و كدوم درسته؟ نمونه كارو زرگر رو هم پايين شكل گذاشتم كه مدل پي سلف ها رو بعنوان كات ست سلفي حساب نكرده

بنظرم دوتا کات سلفی داریم تو شکل الف.دقیق نمیدونم.چون مبحثشو هنوز نخوندم

ra1372

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام خدمت دوستان
ممنون میشم بگید سوال زیر چگونه حل میشه؟از روی کتاب استاد کارو حلشو دیدم اما نفهمیدم:redface:

و همچنین تو قسمت تجزیه و تحلیل حالت دایمی سینوسی یجا نوشته بود مقدار موثر2رادیکال coswt برابر است با2می باشد؟منظورش چیه؟صفحه 293 جلد ا کارو

060820141421.jpg

behzad2elec

عضو جدید
بنظرم دوتا کات سلفی داریم تو شکل الف.دقیق نمیدونم.چون مبحثشو هنوز نخوندم
ممنون از راهنمايي تون با اجازتون سوال رو كمي اصلاح كردم فقط به نظر دوستان هم گره a , هم گره b كات ستت بايد حساب بشه؟
و سوال دوم اگر تو مثال كارو مدل ستاره قرار بديم حالت زير(روش 2 مشكلش كجاست)

[URL=http://8pic.ir/]
[/URL]

بالا