تاپیک رفع اشکال درس مدار های الکتریکی کنکور کارشناسی ارشد

ra1372

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام
تو راه حل اولت چرا 6/4 نوشتی؟! کدوم گره رو در نظر گرفتی که اونو نوشتی؟!
ضمن تشکر از شما;)
بالای منبع شش ولت میشه 6 بعد با یه سیم وصل شده به مقاوت 2 اهم سمت راست بنابراین اونجا هم 6 میشه که این 6 رو دو تا مقاوت 2 اهم افتاده لذا میشه6/4.بنابراین از همون 6 ولت منبع شروع کنیم kclتو اون نقطه بنویسیم میشه همین دیگه

ra1372

عضو جدید
کاربر ممتاز
ارمین جان فکر کنم در شاخه ای که منبع 6 ولتی داریم توی راه اول ایشون kcl زدند

به هر حال دوست عزیز شما راه دومت درسته و جواب ده وات میشه...راه اولت هم من متوجه نشدم چیکار کردید..ضمنا شما که تازه شروع به خوندن کردید بهتره وسواس به خرج ندید..توی این مسایل با همون روش ابتکاری مسایل رو حل کنید...کلا روش گره یا مش که روش های سیستماتیک هست بیش تر توی مدار دو به درد میخوره برای حال بعضی مسایل خاص مثلا نوشتن معادلات فضای حالت یه راهش هست سیستماتیک از روش گره و مش استفاده کنیم..به هر حال اگه دارید از روی کتاب اقای زرگر میخونید توصیه میکنم مثال هایی که ایشون به روش گره یا مش حل کردند رو شما با روش ابتکاری حل کنید..حالا انشالله به مدار دو رسیدیم میگم کجاها حالا بهتره یکم بیش تر روی روش مش و گره زوم کنیم.
ضمن تشکر از شما.بله دارم از اقای زرگر میخونم
اخه چرا اولی نمیشه؟:confused:

ra1372

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام
شما اگر روی شاخه منبع 6 ولتی kcl زدین اشتباهتون اینه که گره پایین مدار به عنوان مرجع باشه شاخه بین مرجع تا منبع 6 ولت درنظر نگرفتین ( درحقیقت نمیشه د رنظر گرفت با توجه به دلیل که پایین گفتم) به جاش دو جمله تکرار کردین که نباید بنویسید یکیش اضافی هست

دلیل:

اگر منبعی بین یک گره تا مرجع باشه نباید انجا kclبزنید چون ولتاژ گره معلوم هست و اصلا انجا گره مجهول نمیشه .....مگر جریان اون شاخه بخواید حساب کنید که انجا به عنوان یک گره درنظر می گیرید
ضمن تشکر از شما;)
شرمنده نفهمیدم مشکلمو.:(

ra1372

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام dashhadi عزیز

ضمن تشکر از شما;)
به نظرم اینا منبع ایده ال هستن جریان نمیکشن.خب مثلا اگه جریان بکشن چند میشه تو شاخه؟

Paydar91

کاربر فعال تالار مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
ضمن تشکر از شما.بله دارم از اقای زرگر میخونم
اخه چرا اولی نمیشه؟:confused:

دوست عزیز ببنید شما قسمت 8 صفحه ی 15 کتاب اقای زرگر رو بخونید اون جا ایشون نوشتند اگر منبع ولتاژِ داشتیم که دو سرش به زمین وصل نشده باشه (یعنی حتی یه سرش هم زمین نشده باشه) اما شما این جا اومدید این نکته رو رعایت نکردید و سر دیگشو زمین گرفتید و در واقع همون حرف خانم اوای علم میشه اون جا ولتاژَ مشخصه و نباید روش گره رو برید

اگه خیلی اصرار دارید اون جا روی منبع ولتاژ گره مرکب بگیرید و kcl بزنید باید گره دیگه مدار رو (اخه این مدار دو گره اصلی داره دیگه) که گره a میشه رو زمین بگیرید و اون وقت روی همون منبع 6 ولتی گره مرکب بگیرید وkcl بزنید به همون جواب می رسید ولی باید قسمت پایین منبع 6 ولت رو یه متغیر دیگه بنامید دیگه چون الان زمین نیست و ولتاژ اونو بدست بیارید و بعدش هم جریانش مشخص میشه و بعدش توان همون شاخه ولی خب اصلا به صرفه نیست این روش.

امیدوارم متوجه شده باشید.

dashhadi

عضو جدید
سلام dashhadi عزیز

ضمن تشکر از شما;)
به نظرم اینا منبع ایده ال هستن جریان نمیکشن.خب مثلا اگه جریان بکشن چند میشه تو شاخه؟

کی گفته منبع ولتاژ ایده آل جریان نمی کشه؟!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :surprised: ( یا درست تر اینه که بگیم جریانی ازش عبور نمی کنه )
اگر اینطور که میگی باشه یعنی جریان منبع 0 هست، یعنی می تونیم اونو اتصال باز فرض کنیم!!! آیا همچین چیزی امکان داره؟! مسلما نه!
منبع ایده آل منبعی هست که تلفات نداشته باشه ( مقاومت داخلیش صفر باشه ).
می خوای بدونی جریان منبع 6 ولت چند میشه؟! از روش دومت که راه حل صحیح حل مساله هست ولتاژ گره وسط رو داری بعد .... اذیت می کنی نصفه شبی ها! ;)
بفرما :
IMAG1666.jpg

یعنی جریانش میشه 0.5 آمپر و اگه شما از اول بخوای رو گره بالای 6 ولت KCL بزنی چون I2 ( تو حل خودم ) رو نمی دونی باید یه معادله اضافه تشکیل بدی که کار کاملا بیهوده ای هست.
روش های زیادی واسه حل همین مساله ی ساده وجود داره،فک کنم 4 تا راه حل، بسته به اینکه شما کدوم گره رو مرجع بگیری یا از روش حلقه هم می تونی استفاده کنی که سه معادله سه مجهول میشه!!! ولی هنر یه کنکوری اینه که ساده ترین و بهینه ترین روش رو برای رسیدن به جواب پیدا و انتخاب کنه. و این هنر جز با تمرین و ممارست به دست نمیاد. موفق باشی

آخرین ویرایش:

dashhadi

عضو جدید
یه نکته هم کلی خدمت همه ی دوستان بگم، سعی کنید مواردی رو که در درک مفهوم یک مبحث مشکل دارید به کتب رفرنس مراجعه کنید و اونو واسه خودتون جا بندازید.
حفظ کردن نکات کتب کنکوری بدون دونستن دلیل اون باعث اشتباه در برخورد با مسایل جدید در همون سبک میشه.
یه نمونه اش همین که زیاد به بچه هایی برخوردم که معتقدن نمیتوان در گرهی که به منبع ولتاژ وصل است KCL زد!!! کی گفته نمی توان؟! می توان خوبشم می توان ولی در اکثر مواقع کار بیهوده و غیر سودمندی هست و روش های حل بهینه تری هم وجود دارن ولی بعضی وقتا ( که با توجه به سبک سوالات چند سال اخیر کنکور شاید بشه خیلی وقتا ! ) بهترین راه اتفاقا همین هست.

ra1372

عضو جدید
کاربر ممتاز
یه نکته هم کلی خدمت همه ی دوستان بگم، سعی کنید مواردی رو که در درک مفهوم یک مبحث مشکل دارید به کتب رفرنس مراجعه کنید و اونو واسه خودتون جا بندازید.
حفظ کردن نکات کتب کنکوری بدون دونستن دلیل اون باعث اشتباه در برخورد با مسایل جدید در همون سبک میشه.
یه نمونه اش همین که زیاد به بچه هایی برخوردم که معتقدن نمیتوان در گرهی که به منبع ولتاژ وصل است KCL زد!!! کی گفته نمی توان؟! می توان خوبشم می توان ولی در اکثر مواقع کار بیهوده و غیر سودمندی هست و روش های حل بهینه تری هم وجود دارن ولی بعضی وقتا ( که با توجه به سبک سوالات چند سال اخیر کنکور شاید بشه خیلی وقتا ! ) بهترین راه اتفاقا همین هست.

کی گفته منبع ولتاژ ایده آل جریان نمی کشه؟!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :surprised: ( یا درست تر اینه که بگیم جریانی ازش عبور نمی کنه )
اگر اینطور که میگی باشه یعنی جریان منبع 0 هست، یعنی می تونیم اونو اتصال باز فرض کنیم!!! آیا همچین چیزی امکان داره؟! مسلما نه!
منبع ایده آل منبعی هست که تلفات نداشته باشه ( مقاومت داخلیش صفر باشه ).
می خوای بدونی جریان منبع 6 ولت چند میشه؟! از روش دومت که راه حل صحیح حل مساله هست ولتاژ گره وسط رو داری بعد .... اذیت می کنی نصفه شبی ها! ;)
بفرما :
مشاهده پیوست 213482

یعنی جریانش میشه 0.5 آمپر و اگه شما از اول بخوای رو گره بالای 6 ولت KCL بزنی چون I2 ( تو حل خودم ) رو نمی دونی باید یه معادله اضافه تشکیل بدی که کار کاملا بیهوده ای هست.
روش های زیادی واسه حل همین مساله ی ساده وجود داره،فک کنم 4 تا راه حل، بسته به اینکه شما کدوم گره رو مرجع بگیری یا از روش حلقه هم می تونی استفاده کنی که سه معادله سه مجهول میشه!!! ولی هنر یه کنکوری اینه که ساده ترین و بهینه ترین روش رو برای رسیدن به جواب پیدا و انتخاب کنه. و این هنر جز با تمرین و ممارست به دست نمیاد. موفق باشی

دوست عزیز ببنید شما قسمت 8 صفحه ی 15 کتاب اقای زرگر رو بخونید اون جا ایشون نوشتند اگر منبع ولتاژِ داشتیم که دو سرش به زمین وصل نشده باشه (یعنی حتی یه سرش هم زمین نشده باشه) اما شما این جا اومدید این نکته رو رعایت نکردید و سر دیگشو زمین گرفتید و در واقع همون حرف خانم اوای علم میشه اون جا ولتاژَ مشخصه و نباید روش گره رو برید

اگه خیلی اصرار دارید اون جا روی منبع ولتاژ گره مرکب بگیرید و kcl بزنید باید گره دیگه مدار رو (اخه این مدار دو گره اصلی داره دیگه) که گره a میشه رو زمین بگیرید و اون وقت روی همون منبع 6 ولتی گره مرکب بگیرید وkcl بزنید به همون جواب می رسید ولی باید قسمت پایین منبع 6 ولت رو یه متغیر دیگه بنامید دیگه چون الان زمین نیست و ولتاژ اونو بدست بیارید و بعدش هم جریانش مشخص میشه و بعدش توان همون شاخه ولی خب اصلا به صرفه نیست این روش.

امیدوارم متوجه شده باشید.
گرفتم چی شد.به طور کلی هر جا که به عنوان مرجع انتخاب می کنیم .وقتی kclمینویسم باید جوری بنویسیم که نقطه مرجع توش لحاظ بشه یعنی از یه جا به سمت نقطه مرجع باشه kclما.ممنون از همگی دوستان و شرمنده بابت سواله مسخرم;););)

saeeddhk

عضو جدید
کاربر ممتاز
دوستان یه سوال دارم.خواهشا بهم جواب بدید.شرمنده نمیتونم عکس بذارم چون امکانات نیست

لطفا از کتاب زرگر جلد 1 صفحه 145 مثال 42

میشه کسی بهم توضیح بده که چرا (+VR(0 شده 1.75 لطفا کسی بلده جواب بده

hts1369

کاربر فعال مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
دوستان یه سوال دارم.خواهشا بهم جواب بدید.شرمنده نمیتونم عکس بذارم چون امکانات نیست

لطفا از کتاب زرگر جلد 1 صفحه 145 مثال 42

میشه کسی بهم توضیح بده که چرا (+VR(0 شده 1.75 لطفا کسی بلده جواب بده
این پست رو ببینید.

saeeddhk

عضو جدید
کاربر ممتاز
بچه از کتاب زرگر فصل سوم سوال 28

این سوال خیلی سخته.میشه کسی بگه راه دیگه داره یا نه

زرگر جوری حل کرده واقعا آدم گیج میشه

hts1369

کاربر فعال مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
بچه از کتاب زرگر فصل سوم سوال 28

این سوال خیلی سخته.میشه کسی بگه راه دیگه داره یا نه

زرگر جوری حل کرده واقعا آدم گیج میشه

صورت سوال رو بزارید.
من کتاب رو ندارم تا بتونم راهنمایی کنم.

sanup2006

عضو جدید
سلام دوستان
2 تا سوال ابتدایی و پایه ای داشتم.
1:در شکل 1 چرا منبع 10 ولت موازی با طرف راست هست و با طرف چی موازی نیست ؟
2: در شکل 2 چرا منبع 27 ولت موازی با طرف راست نیست ؟ ولی منبع 18 ولت موازی هست ؟

1.jpg
2.jpg
کلا بر چه اساسی میگن موازی هست یا نیست.قاطی کردم.
بقیه مسایل فصل یک رو تقریبا کامل حل کردم ولی تو فهم همین موضوع ساده نمیدونم چرا مشکل دارم؟!!!

Paydar91

کاربر ممتاز
سلام دوستان
2 تا سوال ابتدایی و پایه ای داشتم.
1:در شکل 1 چرا منبع 10 ولت موازی با طرف راست هست و با طرف چی موازی نیست ؟
2: در شکل 2 چرا منبع 27 ولت موازی با طرف راست نیست ؟ ولی منبع 18 ولت موازی هست ؟

مشاهده پیوست 214736
مشاهده پیوست 214737
کلا بر چه اساسی میگن موازی هست یا نیست.قاطی کردم.
بقیه مسایل فصل یک رو تقریبا کامل حل کردم ولی تو فهم همین موضوع ساده نمیدونم چرا مشکل دارم؟!!!

دوست من شما دو تا مفهمومو داری با هم اشتباه میکنی..

ببنید بحث سری و موازی بودن که احتمالا بلد هستید رو بزارید کنار..دو شاخه وقتی موازی هستند که دو سر مشترک داشته باشند...

این مثال هایی که شما حل کردید از اون نکته ی کتاب اقای زرگر استفاده میکنه (که دقیقا یکی از نکاتی هست که مفهمومی توضیح داده نشده و فقط نکته ای گفته شده) میگیم وقتی یه منبع ولتاژ داشته باشیم که با شاخه هایی از مدار موازی باشه میتونیم اون قسمت موازی رو حذف کنیم به شرطی که ولتاژ یا جریان اون قسمت از مدار مطلوب مساله نباشه چرا که در بقیه مساله هیچ تاثیری نداره و این خودش کلی مفهوم داره...حالا توی شکل یک منبع ده ولتی هم با شاخه های سمت راست موازی هستش و هم با سمت چپ ولی چون ما ولتاژ دو سر ab رو میخوایم و طرف راست مدار می افته پس باید سمت چپ رو خذف کنیم ..لطفا دقت کنید..

منبع 27 ولت به دلیل این که بهش اون مقاومت 3 اهم سری شده کلا نه با چپ و نه به راست موازی هست و بی طرف هستش !!!
ولی منبع 18 ولت هم با چپ و هم با راست موازی هست..ول چون ولتاژ ABسمت چپ رو میخوایم پس باید سمت راست مدار رو حذف کنیم که بهش کاری نداریم

در واقع طرفی رو حذف می کنیم که کمیت مطلوب مساله ولتاژ یا جریان اون قسمتی که میخوایم حذف کنیم نباشه.

sanup2006

عضو جدید
خیلی خیلی ممنون و متشکر.همین ریزه کاری ها یادم میره و کلا همه چی... بازم تشکر
خیلی برام تعجب بود که چرا منبع 10 ولتی فقظ با سمت چپ موازی هست و طبق اطلاعاتم باید با طرف راست هم موازی باشه که خوب با راهنمایی شما فهمیدم با هر 2 طرف موازی هست و نکته جای دیگریست.

ولی منبع 27 ولتی را نفهمیدم چرا موازی با سمت چپ و راست نیست ؟
تفکر من : در نگاه اول آره میشه دید که مقاومت 3 اهمی سری هست و.... ولی چرا اینجور نگاه نمیکنیم که کل قسمت سمت راست موازی باشه با منبع ولتاژ؟ مگر نه اینکه شرط موازی بودن اینه که دو سر مشترک داشته باشه؟
تصویر زیر منظورم رو بهتر میگه.
movazi.jpg

وحیدایکس

کاربر بیش فعال
سلام دوستان.. ی سوال کلی داشتم لطفا دوستان با تجربه جواب بدن.. سوالم اینه روش ترکیبی برا تحلیل مدارهای مقاومتی تا چند درصد ج میده؟ منظورم اینه ک میتونه جایگزین کامل باشه برا گره و مش؟ اخه یادمه دوستی قبلا گفتن زیاد خودمونو رو تحلیل گره و مش درگیر نکنیم چون درصد زیادی از مدارهای مقاومتی از روش ترکیبی قابل حل هستن و جز در موارد خاصی تو یکی دو تا فصل (کدوم فصلها؟؟؟ ) ما ب تحلیل گره و مش نیازی پیدا نمیکنیم..خواستم بیشتر این بحثو باز کنین . تشکر

Sent from my Lenovo A3000-H using Tapatalk

Paydar91

کاربر ممتاز
خیلی خیلی ممنون و متشکر.همین ریزه کاری ها یادم میره و کلا همه چی... بازم تشکر
خیلی برام تعجب بود که چرا منبع 10 ولتی فقظ با سمت چپ موازی هست و طبق اطلاعاتم باید با طرف راست هم موازی باشه که خوب با راهنمایی شما فهمیدم با هر 2 طرف موازی هست و نکته جای دیگریست.

ولی منبع 27 ولتی را نفهمیدم چرا موازی با سمت چپ و راست نیست ؟
تفکر من : در نگاه اول آره میشه دید که مقاومت 3 اهمی سری هست و.... ولی چرا اینجور نگاه نمیکنیم که کل قسمت سمت راست موازی باشه با منبع ولتاژ؟ مگر نه اینکه شرط موازی بودن اینه که دو سر مشترک داشته باشه؟
تصویر زیر منظورم رو بهتر میگه.
مشاهده پیوست 214760

خواهش میکنم اشکال نداره..طبیعی هستش این موارد..

ببنید این شکلی که شما کشیدید درست می فرمایید...و دقیقا هم درسته

ولی شما اومدید سمت چپ مدار رو حذف کردید در این شکلی که خودتون کشیدید... شما به شکل اصلی مدار که نگاه کنید قسمت پایین منبع 27 به سر مقاوتی وصل شده که از سر دیگه مقاومت مقاومت ازش دو انشعاب گرفته شده و یکی به سمت چپ مدار و گره B رفته لذا سبب میشه موازی نشند(اگه همین مقاومت سه اهمی پایینی مثل مقاومت اسه اهمی بالایی در مدار قرار می گرفت موازی میشد)..شاید بپرسید خب سر بالای منبع 27 هم همین طوره ولی باید باز دقت کنید که بالای منبع 27 یک سر مقاومت که بهش وصل شده سر دیگه بدون هیچ انشعابی مستقیم رفته توی سمت راست مدار...

Paydar91

کاربر ممتاز
سلام دوستان.. ی سوال کلی داشتم لطفا دوستان با تجربه جواب بدن.. سوالم اینه روش ترکیبی برا تحلیل مدارهای مقاومتی تا چند درصد ج میده؟ منظورم اینه ک میتونه جایگزین کامل باشه برا گره و مش؟ اخه یادمه دوستی قبلا گفتن زیاد خودمونو رو تحلیل گره و مش درگیر نکنیم چون درصد زیادی از مدارهای مقاومتی از روش ترکیبی قابل حل هستن و جز در موارد خاصی تو یکی دو تا فصل (کدوم فصلها؟؟؟ ) ما ب تحلیل گره و مش نیازی پیدا نمیکنیم..خواستم بیشتر این بحثو باز کنین . تشکر

سلام وحید خان..البته چون گفتی با تجربه شاید من نباید جواب میدادم..ولی این نقلی که گفتی نقل من بود قبلنا گفته بودم... و الان هم میگم..

بله تمام مسایل مدار رو میشه با روش ترکیبی حل کرد حتی غیر مقاومتی !! کلا یکی از چیزایی که هی میگیم تمرین زیاد حل کنیم همین هست که این مورد خوب ملکه ی ذهنمون بشه تا وقتی یه مدارو میبینم سریع بتوینم از نظر kvl و kcl ترکیبی سریع حلش کنیم...در واقع باید یه مدار رو بهمون میدند سریع جریان های مجهولو بهش اضافه کنیم شاخه هایی که جریانش مشخصه رو روش بنویسیم بعدش یه جای درست و حسابی مدار kvl بزنیم یا kcl بزنیم و سریع مدار رو حل کنیم..در واقع ما از روش kvl و kcl استفاده می کنیم ولی نه به اون معنای کلاسیکش که به تعداد نمیدونم مش ها جریان بگیریم و یه معاده ی چند مجهولی حل کنیم و..

سال های پیش تر توی کنکور سوالاتی می اومد مبنی بر این که ماتریس معادلات گره یا نمیدونم همچین چیزایی رو بنویسید که بعدش سیستماتیک توی مدار دو میخونیم چطور میشه سریع اون ماتریس رو نوشت نمیدونم درایه های قطر اصلی فلان قطر فرعی فلان که توی مدار دو بهش می رسید ..مثلا معادلات حالت رو میشه با همین روش منظم گره و مش سیستماتیک نوشت که بیش تر وقت می گیره و خیلی روش های بهتری هست که انشالله بهش برسید راجبش بحث می کنیم ..

کلا توی دور دوم به بعد که مدارو دو بار تا تهش رفتید بعد ها بیاید این روش ها رو دوباره خوب یاد بگیرید اون جا به حرفم می رسید انشالله...

وحیدایکس

کاربر بیش فعال
Re: تاپیک رفع اشکال درس مدار های الکتریکی کنکور کارشناسی ارشد

سلام وحید خان..البته چون گفتی با تجربه شاید من نباید جواب میدادم..ولی این نقلی که گفتی نقل من بود قبلنا گفته بودم... و الان هم میگم..

بله تمام مسایل مدار رو میشه با روش ترکیبی حل کرد حتی غیر مقاومتی !! کلا یکی از چیزایی که هی میگیم تمرین زیاد حل کنیم همین هست که این مورد خوب ملکه ی ذهنمون بشه تا وقتی یه مدارو میبینم سریع بتوینم از نظر kvl و kcl ترکیبی سریع حلش کنیم...در واقع باید یه مدار رو بهمون میدند سریع جریان های مجهولو بهش اضافه کنیم شاخه هایی که جریانش مشخصه رو روش بنویسیم بعدش یه جای درست و حسابی مدار kvl بزنیم یا kcl بزنیم و سریع مدار رو حل کنیم..در واقع ما از روش kvl و kcl استفاده می کنیم ولی نه به اون معنای کلاسیکش که به تعداد نمیدونم مش ها جریان بگیریم و یه معاده ی چند مجهولی حل کنیم و..

سال های پیش تر توی کنکور سوالاتی می اومد مبنی بر این که ماتریس معادلات گره یا نمیدونم همچین چیزایی رو بنویسید که بعدش سیستماتیک توی مدار دو میخونیم چطور میشه سریع اون ماتریس رو نوشت نمیدونم درایه های قطر اصلی فلان قطر فرعی فلان که توی مدار دو بهش می رسید ..مثلا معادلات حالت رو میشه با همین روش منظم گره و مش سیستماتیک نوشت که بیش تر وقت می گیره و خیلی روش های بهتری هست که انشالله بهش برسید راجبش بحث می کنیم ..

کلا توی دور دوم به بعد که مدارو دو بار تا تهش رفتید بعد ها بیاید این روش ها رو دوباره خوب یاد بگیرید اون جا به حرفم می رسید انشالله...
سلام جناب پایدار عزیز.. نفرمایید قربان شما اختیار دارین.. پس شما بودین ک اون نکته رو گفته بودین خخخخخخ اصلا یادم نبود .. خب واقعا روش ترکیبی خیلی روش خوب و بهینه ای هست و سرعت تحلیل مدارو ب شدت بالا میبره فقط کافیه ب قول شما بتونیم جریان های مجهول رو ب شاخه ها اضافه و نامگذاری کنیم بعدشم یه kvlساده تو جایی ک کمترین مجهولات وجود داره.. راستش من این روش رو ب لطف کتاب اقای زرگر خوب یاد گرفتم و نگاه ب مدار ک میکنم دستم میاد ک کجاش باید kvlبخوره و باقی ماجرا.. این ک گفتین حتی خیلی از مدارهای غیر مقاومتی رو میشه از این روش حل کرد جای بسی خوشحالی داره حداقل برا من چون ب هیچوجه با تحلیل گره و مش حال نمیکردم نمیدونم چرا.. ایشالله هر چی جلوتر ک بریم از این دست روشها و نکات بدردبخور ک واقعا سرعت میده ب تحلیل مدار (تو هر فصل ب طور مجزا)از شما و سایر دوستانی ک تجربه ای در این امر دارین بشنویم.. بازم ممنون.

Reza82N

عضو جدید
تاپیک رفع اشکال درس مدار های الکتریکی کنکور کارشناسی ارشد

سلام ميخوايم در مدار زير معادله ديفرانسيل حاكم بر Vo را پيدا كنيم،كتاب از روش Kcl در دوتا از گره هاي مدار اينكارو كرده،منتها در توضيحات اضافي نوشته به حلقه خازني توجه كنيد،اينجا منظورش اينه كه در حلقه خازني KVL نزنيم؟.

sanup2006

عضو جدید
خواهش میکنم اشکال نداره..طبیعی هستش این موارد..
ببنید این شکلی که شما کشیدید درست می فرمایید...و دقیقا هم درسته
....
بالای منبع 27 یک سر مقاومت که بهش وصل شده سر دیگه بدون هیچ انشعابی مستقیم رفته توی سمت راست مدار...
یک دنیا تشکر و واقعا ممنونم.انشالله خیر ببینید.
کاش استاد مدار 1 ما شما بودید بجای...
ترم 1 مدار 1 حالا کم کاری استاد و علم ناکافی و عدم تلاش خودمون باعث شد از مدار که پایه و بیس کار هست چیزی عایدمون نشه و...

نکته خیلی خوبی که گفتین همین بود که سر دیگه مقاومت پایین مستقیم نرفته داخل شبکه و انشعاب داره و همین منو روشن کرد.
بازم ممنون.

melodi88

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام ميخوايم در مدار زير معادله ديفرانسيل حاكم بر Vo را پيدا كنيم،كتاب از روش Kcl در دوتا از گره هاي مدار اينكارو كرده،منتها در توضيحات اضافي نوشته به حلقه خازني توجه كنيد،اينجا منظورش اينه كه در حلقه خازني KVL نزنيم؟.
میتونی kvl بزنی ولی باید به شرایط در صفر منفی توجه کنی.باید ولتاژاولیه خازن ها را داشته باشی در صفر منفی

• Like
واکنش ها: 0192

0192

عضو جدید

سلام

من فکر میکنم

اگر در حلقه خازنی ، خازن معادل بدست بیاد و خازنها در حالت سری بار یکسانی دارند -طبق q = Ceq V مقدار بار محاسبه میشه

ولتاژ خروجی با جمع دوتا از یک فارادی ها برابره و ولتاژ هرکدوم از خازن ها مقدار بار تقسیم بر ظرفیت خازن شده و نهایتا باهم جمع میشن

(این در شرایطی که بار اولیه نداشته باشند) اگر هم بار اولیه داشتند همون مقدار باری که گفته شده رو در Vc= q/C قرار داده و محاسبه میکنیم

Mr.Perfect

عضو جدید

تعداد متغیر های حالت این مدار 3 نیست...یعنی در مدارات معمول شامل عناصر ذخیره کننده انرزی(سلف و خازن) به تعداد این عناصر،معادله مستقل داریم...
ولی در حالت هایی تعداد معادلات مستقل با تعداد عناصر یکسان نیست...(این بحث کامل انجام شده در همه ی کتاب ها مرجع و کنکوری)

در این مدار اگر توجه کنید اگر ولتاژ دو خازن را داشته باشیم همیشه ولتاژ خازن سومی هم داریم و این یعنی بی نیازی از زدن kvl سوم..

sanup2006

عضو جدید
سلام دوستان
من از روی کتاب زرگر میرم جلو و الان فصل 3 هستم.ولی خیلی فرمول حفظی زیاد داره و شبیه به هم
واسه مدار RLC موازی و سری در حالت های صفر و ورودی صفر و حالت های میرایی مختلف هر کدوم یک فرمول داره.
آیا راه دیگه ای نیست این فصل رو یاد بگیریم؟
خیلی زیاده.منم حفظیاتم زیاد خوب نی از یادم میره :(
ازش بپرم چطوره ؟ برم فصل 4 آیا پایه فصل های بعدی هست ؟

Armin-Z

کاربر ممتاز
سلام دوستان
من از روی کتاب زرگر میرم جلو و الان فصل 3 هستم.ولی خیلی فرمول حفظی زیاد داره و شبیه به هم
واسه مدار RLC موازی و سری در حالت های صفر و ورودی صفر و حالت های میرایی مختلف هر کدوم یک فرمول داره.
آیا راه دیگه ای نیست این فصل رو یاد بگیریم؟
خیلی زیاده.منم حفظیاتم زیاد خوب نی از یادم میره :(
ازش بپرم چطوره ؟ برم فصل 4 آیا پایه فصل های بعدی هست ؟

آقا نمیخواد حفظ کنی اونا رو! مدار جز موارد خاص اصن حفظیات نداره! اونم جواب یه مدارهای خاصی که میگید! اصلا به کارتون نمیاد اینا!

sanup2006

عضو جدید
آقا نمیخواد حفظ کنی اونا رو! مدار جز موارد خاص اصن حفظیات نداره! اونم جواب یه مدارهای خاصی که میگید! اصلا به کارتون نمیاد اینا!
خدا خیرت بده دوست عزیز.داشتم نا امید میشدم. آخه چرا اینا رو گذاشتن تو کتاب کلی از انرژی و وقتم رو گرفت از آخرم پناه آوردم به اینجا !!!!

پس تست های این فصل چجوری حل میشه ؟من که هیچی از مفهوم این فصل 3 نفهمیدم

ehsan0641

کاربر بیش فعال
خدا خیرت بده دوست عزیز.داشتم نا امید میشدم. آخه چرا اینا رو گذاشتن تو کتاب کلی از انرژی و وقتم رو گرفت از آخرم پناه آوردم به اینجا !!!!

پس تست های این فصل چجوری حل میشه ؟من که هیچی از مفهوم این فصل 3 نفهمیدم

سلام دوست عزیز: همونطور که دوستمون گفت درس مدار چون مفهومی هست مطالب حفظیش خیلی کمه اونم تو چند مورد چندتا رابطه ساده حفظ میشه که سر جلسه بسرعت یاد داوطلب بیاد و نیازی به اثبات کردن نباشه
خصوصا تو مدارهای مرتبه 1و2 به جرات میتونم بگم هیچ رابطه ای وجود نداره، شما تو این دوفصل سعی کن که برای یک مدار معادله دیفرانسیل متغیر مجهول رو تشکیل بدی سپس با استفاده از اون معادله دیفرانسیل میشه فرکانسها طبیعی مدار رو پیدا کرد، ثوابت رو هم میتونی با استفاده از شرایط اولیه و شرایط نهایی مدار که بصورت شهودی قابل محاسبه هست پیدا کنی
این راه حل کلاسیک مدارهای مرتبه 1و2 هست، حالا شما سوالی که روش مشکل داری بذار تا جایی که بتونم کمک میکنم. موفق باشی

بالا