تاپیک رفع اشکال درس مدار های الکتریکی کنکور کارشناسی ارشد

pause1991

عضو جدید
سلام دوستان

من مدار 1 رو تازه شروع کردم به خوندم و به یه مورد برخوردم که نتونستم خوب درکش کنم ، این مطلب از مفاهیم اولیه مدار هست.

توی عکسی که گذاشتم سوال میگه اگه هر مقاومت 7 اهم باشه مقاومت معادل از دید A , B رو حساب کنین.

من خودم با راه حل خودم حساب کردم جواب هم گرفتم ، اما چیزی که توی حل گفت این بود که نقاط D , E ,H اتصال کوتاهن و G ,F ,C هم پتانسیل ، این رو نتونستم درک کنم

که چرا این سه تا رو اتصال کوتاه در نظر میگیریم و اون 3 تای دیگه رو هم پتانسیل و بعد شکل مدار رو در ادامه چرا اونجوری کرد ، ممنون میشم کامل جواب بدین

البته بابت کجکی عکس گرفتن پیشاپیش عذر میخوام :D

http://upload7.ir/imgs/2014-03/17868072994425462055.jpg

Joe_Bel

کاربر فعال تالار مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
سلام دوستان

من مدار 1 رو تازه شروع کردم به خوندم و به یه مورد برخوردم که نتونستم خوب درکش کنم ، این مطلب از مفاهیم اولیه مدار هست.

توی عکسی که گذاشتم سوال میگه اگه هر مقاومت 7 اهم باشه مقاومت معادل از دید A , B رو حساب کنین.

من خودم با راه حل خودم حساب کردم جواب هم گرفتم ، اما چیزی که توی حل گفت این بود که نقاط D , E ,H اتصال کوتاهن و G ,F ,C هم پتانسیل ، این رو نتونستم درک کنم

که چرا این سه تا رو اتصال کوتاه در نظر میگیریم و اون 3 تای دیگه رو هم پتانسیل و بعد شکل مدار رو در ادامه چرا اونجوری کرد ، ممنون میشم کامل جواب بدین

البته بابت کجکی عکس گرفتن پیشاپیش عذر میخوام :D

http://upload7.ir/imgs/2014-03/17868072994425462055.jpg

خب شکل را ساده کرده خب دقت کنید شکل همان هست مثلا E و HوD در واقغ یک نقطه اند یا GوFوC یک نقطه هستند ... خب هر یک از این نقاط با همدیگر اتصال کوتاه هستند به شکل نگاه کنید
هم پتانسیل یعنی بین شون یکی است یعنی اگر ولتاژ بدهیم ولتاژ هاشون با هم برابراند که ولتاژ نداده ... در اینجا اتصال کوتاهی که بکار برده در واقع این ها هم ، هم پتانسیل هستند که اگر ولتاژ بدهیم صفر در نظر می گیریم یعنی هم پتانسیل اند که پتانسیلشون صفره

zoro200098

عضو جدید
IMG_0025[1].jpgIMG_0026[1].jpg.سلام
در فصل دوم مدار یک کاروزرگر ص 136 مثال 35 به نحوی حل شده که با این روش مثال 36 به جواب اشتباه میرسه.در مثال 35 با تشخیص حلقه خازنی و سری فرض کردن تمامی خازنها خازن معادل را بدست آورده و سپس q را حساب کرده.برای بدست آوردن ولتاژ خازن 2 و 3 از q\c استفاده کرده است.اما سوال 36 جدا از روشی که کتاب گفته اگر بخواهیم cمعادل را حساب کنیم به 3\2 (2 تقسیم بر3)میرسیم.که ضربدر ولتاژ کل یعنی 8-3=5 میشود 10 به روی 3 که ولتاژ خازن دوم 1 بدست نمیاد(همچنین خازن اولیه 4 نمیشه)اشتباه من در فهم روش مثال 35 چیه؟

Reza82N

عضو جدید

سلام اینجا در کتاب الکترونیک آقای اسلام پناه مدار رو اینطوری ساده کرده خواستم ببینم چطور شد که اینجور شد، باتقسیم ولتاژ ولتاژهای منفی ۶ و ۸ را بدست آورده ولی نفهمیدم چرا مقاومت هارو موازی کرده،دوستان که میبینند بعضا بنده سوالات آماتوری میپرسم و بعضی جاها حتی جوابی هم داده نمیشه خدمتتون عرض کنم این مدار و الکترونیک و این درسا رو بنده ۵ سال پیش گذروندم و الانم که شاهد اینطور سوالات هستین مطمین باشن من دارم تلاش خودمو میکنم و وقتی به نتیجه نمیرسم میام سوال میکنم،بنابراین تا راه بی افتیم شاهد این سوالهای کودکانه شاید باشین پس اینطور استنباط نشه که Reza82N نشسته در خانه و هرچی براش سوال میشه عکس میگیره و زحمت رفتن دنبال جواب به خودش نمیده/ببخشید بیربط شد ولی پینوشت رو نوشتم تا بلکه شفاف سازی بشه.

zoro200098

عضو جدید
سلام اینجا در کتاب الکترونیک آقای اسلام پناه مدار رو اینطوری ساده کرده خواستم ببینم چطور شد که اینجور شد، باتقسیم ولتاژ ولتاژهای منفی ۶ و ۸ را بدست آورده ولی نفهمیدم چرا مقاومت هارو موازی کرده،دوستان که میبینند بعضا بنده سوالات آماتوری میپرسم و بعضی جاها حتی جوابی هم داده نمیشه خدمتتون عرض کنم این مدار و الکترونیک و این درسا رو بنده ۵ سال پیش گذروندم و الانم که شاهد اینطور سوالات هستین مطمین باشن من دارم تلاش خودمو میکنم و وقتی به نتیجه نمیرسم میام سوال میکنم،بنابراین تا راه بی افتیم شاهد این سوالهای کودکانه شاید باشین پس اینطور استنباط نشه که Reza82N نشسته در خانه و هرچی براش سوال میشه عکس میگیره و زحمت رفتن دنبال جواب به خودش نمیده/ببخشید بیربط شد ولی پینوشت رو نوشتم تا بلکه شفاف سازی بشه.
سلام.اگر میتونی از کل سوال عکس بگیر.میخوام بفهمم دیود دقیقا کجا بوده که وسط این دوتا مقاومت جریان دیود رو زده.

Reza82N

عضو جدید

/سلام دیود دقیقا همون خط مستقیم هست/البته موقع حل اعدادش رو جابجا نوشته

Reza system 94

عضو جدید
سلام رضا جان:smile:
اول دو منبع ولتاژ -10 رو به منبع جریان برای دو سر مقاومت مقاومت 1 اهم و 2 اهم بذار(همون تبدیل تونن به نورتن)بعد مقاومت 1 و 4 اهم موازی و 2 و 3 اهم هم باهم موازی اند بعدش دوباره منبع جریانها رو به ولتاژ تبدیل کن (نورتن به تونن)
موفق باشی

meredith

عضو جدید
سلام میشه لطفا تقارن در نقاط مشخص شده و تا جای ممکن نحوه ی حل سوال رو برام توضیح بدید ممنون میشم.
مقاومت معادل از نقاط AB :عکس۰۰۳۷.jpg

zam_13

عضو جدید
با سلام
کسی میدونه سوال 24 از 300 سوال مدار کهن رو چجوری میشه با لاپلاس حل کرد ؟البته حل 300 سوال رو دارم ولی میخوام روش لاپلاس رو امتحان کنم.
قسمت اولش راحت بدست میاد ولی قسمت دوم رو بلد نیستم!

پیوست ها

• 201404197840.jpg
    201404197840.jpg
    33.4 کیلوبایت · بازدیدها: 0

890031156

کاربر ممتاز
با سلام
کسی میدونه سوال 24 از 300 سوال مدار کهن رو چجوری میشه با لاپلاس حل کرد ؟البته حل 300 سوال رو دارم ولی میخوام روش لاپلاس رو امتحان کنم.
قسمت اولش راحت بدست میاد ولی قسمت دوم رو بلد نیستم!
سلام
اگه درست متوجه شده باشم منظورتون مقدار مشتق خروجی در لحظه صفر رو نمی تونید با لاپلاس حل کنین؟
اول لاپلاس خروجی رو بدست بیارین در صورت راحتی عکس تبدیل بگیرین و مشتق ولی این راه به صرفه نیست زمان میبره
راحت میتونین لاپلاس خروجی رو در یک s ضرب کنین(بخاطر مشتق) و از قضیه مقدار اولیه و نهایی محاسبه کنین

meredith

عضو جدید
سلام واقعا کسی پیدا نمیشه منو واسه سوالم راهنمایی کنه این سوال بشدت رفته رو اعصابم :(چون سوالای مشابه ازش دیدم و نمیتونم حلشون کنم
لطفا اگه میتونید راهنمایی کنید.

hts1369

کاربر فعال مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
سلام واقعا کسی پیدا نمیشه منو واسه سوالم راهنمایی کنه این سوال بشدت رفته رو اعصابم :(چون سوالای مشابه ازش دیدم و نمیتونم حلشون کنم
لطفا اگه میتونید راهنمایی کنید.

سلام.
ایکاش یه عکس با کیفیت بهتر میزاشتید.شاید اون موقع میتونستم حلش کنم.
با حداقل نقاط اتصال رو مشخص میکردین.
چون واقعا مشخص نیست کجاها اتصال داره کجاها اتصال نداره

Reza82N

عضو جدید

سلام دوستان،
در مدار زیر من دچار شبهه(شبه؟) ای شدم ممنون میشم راهنمایی ام کنید/

مدار بمدت طولانی کار کرده و در t=0 به حالت دائمی خود رسیده،

پس برای رسم مدار در t>0 بجای خازن منبع ولتاژی برابر = وی سی صفرِ منفی و برای سلف = آی اِل صفرِ منفی قرار میدیم که در الف بدست آورده،

سوال من : میبینیم مقادیر وی سی صفرِ منفی و برای سلف : آی اِل صفرِ منفی برابر مقداری ثابت شده ، پس مشتق اونها برابر صفر میشه پس جواب قسمت ب کلا میشه صفر ،

سوال بعدی ، مدار قسمت ب در چه زمانی رسم شده؟؟؟ اگر صفرِ مثبت باشه که: باید بجای خازن و سلف مقادیر اولیه شو میگذاشت، اگر بینهایته که باید بجای سلف اتصال کوتاه و بجای خازن مدار باز میگذاشت/

متشکرم.

ادامه حل :

آخرین ویرایش:

Armin-Z

کاربر ممتاز
سلام دوستان،
در مدار زیر من دچار شبهه(شبه؟) ای شدم ممنون میشم راهنمایی ام کنید/

مدار بمدت طولانی کار کرده و در t=0 به حالت دائمی خود رسیده،

پس برای رسم مدار در t>0 بجای خازن منبع ولتاژی برابر = وی سی صفرِ منفی و برای سلف = آی اِل صفرِ منفی قرار میدیم که در الف بدست آورده،

سوال من : میبینیم مقادیر وی سی صفرِ منفی و برای سلف : آی اِل صفرِ منفی برابر مقداری ثابت شده ، پس مشتق اونها برابر صفر میشه پس جواب قسمت ب کلا میشه صفر ،

سوال بعدی ، مدار قسمت ب در چه زمانی رسم شده؟؟؟ اگر صفرِ مثبت باشه که: باید بجای خازن و سلف مقادیر اولیه شو میگذاشت، اگر بینهایته که باید بجای سلف اتصال کوتاه و بجای خازن مدار باز میگذاشت/

متشکرم.

ادامه حل :

سلام دوستم
یه اشتباهی که میکنی اینه که اون V0+ و I0+ رو که بدست میاری واسه کل زمان های مثبت در نظر میگیری در حالی که فقط باید برای یک لحظه بعد از 0 در نظر بگیریش، چون مقادیر ولتاژ خازن و جریان سلف ثابت نیستن، به همین دلیل لزومی نداره که مشتقشون 0 بشه!
توی مداری هم که برای قسمت 2 کشیده یه مدار کلی برای زمان های مثبت هست، نه لحظه 0 و نه بی نهایت!

hts1369

کاربر فعال مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
سلام حق با شماست فکر کنم حالا بهتر شد؟نه؟مشاهده پیوست 205787

بله خیلی بهتر شد.
والا سوال سختیه من به این جواب میرسم

جواب کمی شبیه به یکی از گزینه ها هست ولی تقریبا مطمئن هستم راه حلم غلط هست.
فردا شیفت هستم و نمیرسم حللش کنم ایشالا پس فردا راه حل کامل رو میزارم که به کمک هم رفع اشکالش کنیم شاید تونستیم حلش کنیم.
یاعلی

Reza82N

عضو جدید

سلام من در هنگام حل مساله مدارهای مرتبه اول یک سوال فکرم رو مشغول کرده، چون دور اول خوندنم هست و تسلط کافی ندارم به مشکل خوردم،
چون در سوالم رابطه هست و اینجا نمیشه تایپ کرد در کاغذ نوشتم.

ممنونم پیشاپیش از دوستان.

890031156

کاربر ممتاز
سلام من در هنگام حل مساله مدارهای مرتبه اول یک سوال فکرم رو مشغول کرده، چون دور اول خوندنم هست و تسلط کافی ندارم به مشکل خوردم،
چون در سوالم رابطه هست و اینجا نمیشه تایپ کرد در کاغذ نوشتم.

ممنونم پیشاپیش از دوستان.
سلام
اگه درست متوجه شده باشم شما 2تا روش رو قاطی میکنی
معادله اول جواب کلی یه مدار هست که زمان قبل صفر و بعده صفرش جدا شدن
معادله دوم نوعی فرمول هست برا مدارات خاص که اولیه و بی نهایت دارن

Reza82N

عضو جدید

سلام عزیز ممنون از توجهت / بعنوان مثالی برای معادله اول : شما ببین تو این سوال معادله جریان خازن رو برای زمانهای مثبت خواسته،اما چرا در مشتق گرفتن از ولتاژ خازن زمانهای منفی ولتاژ خازن هم مشمول مشتق شده؟ من تصور میکنم چون معادله جریان برای زمانهای مثبت خواسته شده باید از همان فرمول زمانهای مثبت ولتاژ خازن مشتق گرفته بشه.(مثال مشابهش هم برای سلف موجوده)
بعبارتی معادله جریان خازن = مشتق از معادله ولتاژ خازن روی تمام زمان ها => هم مثبت و هم منفی و البته ضربدر ظرفیت خازن

شرمنده برای شلوغی شکل

890031156

کاربر ممتاز
سلام عزیز ممنون از توجهت / بعنوان مثالی برای معادله اول : شما ببین تو این سوال معادله جریان خازن رو برای زمانهای مثبت خواسته،اما چرا در مشتق گرفتن از ولتاژ خازن زمانهای منفی ولتاژ خازن هم مشمول مشتق شده؟ من تصور میکنم چون معادله جریان برای زمانهای مثبت خواسته شده باید از همان فرمول زمانهای مثبت ولتاژ خازن مشتق گرفته بشه.(مثال مشابهش هم برای سلف موجوده)
بعبارتی معادله جریان خازن = مشتق از معادله ولتاژ خازن روی تمام زمان ها => هم مثبت و هم منفی و البته ضربدر ظرفیت خازن

شرمنده برای شلوغی شکل

سلام دوباره
چون تو مشتق ممکنه زمان ها بهم بخوره(مثل همین مثال) معادله ی کامل رو می نویسیم بعد مشتق میگیریم اگه قبل ه صفر مولفه داشت اونو حذف میکنیم
در واقع برا حل راحت تر این سوال بر اساس کلیدزنی زمان ها رو تفکیک کرده بعد از رابطه طلایی روابط رو بدست اورده و مشتق گرفته

zam_13

عضو جدید
با سلام خدمت دوستان
تو شکل 1 اگه اشتباه نکنم موقع وصل کلید اگه ولتاژ اولیه دو خازن برابر نباشند جریان I بصورت ضربه خواهد بود. حالا تو شکل 2 دوتا مقاومت موازی با خازنها قرار دادیم. اگه در لحظه وصل کلید، ولتاژ اولیه خازنها برابر نباشد جریان بازهم بصورت ضربه خواهد بود. میخوام ببینم تاثیر این دوتا مقاومت روی جریان I چیه؟
لطفا راهنمایی کنید.ممنون
50.jpg

Sajjad_k

عضو جدید
madarr.jpg
سلام ... می دونم راحته ها ! ولی نمی فهمم اونجا که گفته VC=2VA چجوری شده؟؟

پیوست ها

• madarr.jpg
    madarr.jpg
    26.8 کیلوبایت · بازدیدها: 0
آخرین ویرایش:

nobel97

عضو جدید
با سلام خدمت دوستان
تو شکل 1 اگه اشتباه نکنم موقع وصل کلید اگه ولتاژ اولیه دو خازن برابر نباشند جریان I بصورت ضربه خواهد بود. حالا تو شکل 2 دوتا مقاومت موازی با خازنها قرار دادیم. اگه در لحظه وصل کلید، ولتاژ اولیه خازنها برابر نباشد جریان بازهم بصورت ضربه خواهد بود. میخوام ببینم تاثیر این دوتا مقاومت روی جریان I چیه؟
لطفا راهنمایی کنید.ممنون
مشاهده پیوست 207906
سلام
باز هم حلقه ی خازنی داریم و I از نوع ضربه.

zam_13

عضو جدید
سلام
باز هم حلقه ی خازنی داریم و I از نوع ضربه.

آیا جریان I فقط از نوع ضربه است یا جمله دیگه ای هم داره ؟ آخه وقتی این مسئله رو با لاپلاس حل میکنم یه تابع نمایی هم علاوه بر جریان ضربه برای I در میاد؟

nobel97

عضو جدید
آیا جریان I فقط از نوع ضربه است یا جمله دیگه ای هم داره ؟ آخه وقتی این مسئله رو با لاپلاس حل میکنم یه تابع نمایی هم علاوه بر جریان ضربه برای I در میاد؟
سلام
اگر منظورتون در لحظه ی صفر فقطططط از نوع ضربه
ولی در زمان های بزرگتر از صفر یه جمله نمایی هم داره که ناشی از ولتاژ اولیه هست که روی مجموعه موازی میافته و پاسخ گذرایی رو بوجود میاره
در واقع اون مقاومت ها ثابت زمانی دشارژ ولتاژ اولیه خازن ها رو به ما میدن

آخرین ویرایش:
بالا