تاپیک رفع اشکال درس مدار های الکتریکی کنکور کارشناسی ارشد

freddy-elec

کاربر فعال مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
سلام دوستان گلم.
چرا تو محاسبه پاسخ پله مدار RLC ، وقتی از ورودی kut مشتق گرفته ، حاصل صفر شده ؟ مگه مشتق تابع پله تابع ضربه نیست ؟ چرا اینجا صفر شده ؟
مشاهده پیوست 177835
تابع ضربه تو لحظه ی دقیقا صفر مقدار داره اما تو صفر مثبت صفره :smile:

erfan_messi

عضو جدید
کاربر ممتاز
درود

میشه از طریق لاپلاس مدارهای مرتبه اول دوم و حالت دائمی سینوسی حل کرد ؟؟

samin_m

کاربر فعال تالار مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
درود

میشه از طریق لاپلاس مدارهای مرتبه اول دوم و حالت دائمی سینوسی حل کرد ؟؟

سلام داداش گلم

آقا منم تا همین چند وقت پیش میخواستم RLC رو فقط با لاپلاس حل کنم

ولی اینجوری از لحاظ زمانی ب صرفه نیس،چون بعضی از سوالا رو میشه توی حوضه زمان خیلی راحتتر حل کرد و زمان رو ذخیره کرد

امیدوارم ک موفق باشی

بابک منافی

اخراجی موقت
بچه ها تو حل این سؤال میتونید کمکم کنید؟ اینم سؤال مدار یکی از آزمونهایی که من شرکت کردم. دوست دارم روش حل شما رو هم بدونم. تشکر
مدار.jpg

890031156

کاربر ممتاز
بله گزینه3 درسته اینو میدونستم روش حلشو میخوام اگه زحمت بکشین ممنون میشم.
سلام
اول در منفی بی نهایت(حالت دائمی) مقدار اولیه ی جریان سلف هارو برا لحظه ی صفر پیدا کن
بعدش کلید باز شه سلف ها سری میشن یعنی ایجاد ضربه
از قانون بقای شار سلف،مقدار جریان عبوری از مقاومت 5اهم رو پیدا کن بعدش معادله ی جریان سلف رو بنویس(سلف ها سری شدن و در بی نهایت مثبت،دشارژ میشن) مشتق بگیری میشه ولتاژ جمع بزنی با افت ولتاژ مقاومت میشه خروجیت.لحظه ی خواسته شده رو جای گذاری می کنی و خلاص!

hts1369

کاربر فعال مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
بچه ها تو حل این سؤال میتونید کمکم کنید؟ اینم سؤال مدار یکی از آزمونهایی که من شرکت کردم. دوست دارم روش حل شما رو هم بدونم. تشکر
مشاهده پیوست 178041

توصیه میکنم دوستان حتما سوال رو حل کنن
طراح سوال خیلی خوب گزینه هارو تغییر داده که به اشتباه بیفتید-البته از این هم میتونست بهتر باشه ولی واقعا قشنگه.
ممنون بابت گذاشتن این سوال قشنگ

890031156

کاربر ممتاز
توصیه میکنم دوستان حتما سوال رو حل کنن
طراح سوال خیلی خوب گزینه هارو تغییر داده که به اشتباه بیفتید-البته از این هم میتونست بهتر باشه ولی واقعا قشنگه.
ممنون بابت گذاشتن این سوال قشنگ
البته بدون حل مدار 2 گزینه ی اول و آخر حذفن!!!

890031156

کاربر ممتاز
منصور جان توضیح میدی مام بفهمیم:دی
تو پست اول گفتما!!!!
چون بعده کلید 2تا سلف سری میشن پس حتما ضربه داریم
مشتق جریان سلف میشه ولتاژش
جریان در بی نهایت + میشه صفر(سلف کامل تخلیه) یعنی معادله ی دشارژ سلف یه ضریب داره با نمایی گزینه ی 1 حذف!
گزینه ی 4 هم بنده خدا که از اول حذف بود و فکر نمیخواست!

llvll.asoud

کاربر ممتاز
تو پست اول گفتما!!!!
چون بعده کلید 2تا سلف سری میشن پس حتما ضربه داریم
مشتق جریان سلف میشه ولتاژش
جریان در بی نهایت + میشه صفر(سلف کامل تخلیه) یعنی معادله ی دشارژ سلف یه ضریب داره با نمایی گزینه ی 1 حذف!
گزینه ی 4 هم بنده خدا که از اول حذف بود و فکر نمیخواست!

خب توی گزینه یک هم ضربه داریم :دی
نمیتونیم اینطوری سوال رو حل کنیم آیا؟ گزینه 4 که پرته.فرق بین گزینه یک تا سه اینه که گزینه دو و سه -20 هستش ولی گزینه یک -10 پس گزینه یک غلطه(طراح سوال اینقدر گیج نیستش که با یک محاسبه جواب رو محاسبه کرد) میمونه دو و سه. از طرفی فرق بین گزینه 1 تا 3 اینه که تو گزینه 1 و 3 40/3 داریم ولی در گزینه دو 40/6 پس باز بنا به فرض گیج نبودن طراح سوال گزینه دو حذف میشه میمونه 3 ؟! آیا میشه؟!

890031156

کاربر ممتاز
خب توی گزینه یک هم ضربه داریم :دی
نمیتونیم اینطوری سوال رو حل کنیم آیا؟ گزینه 4 که پرته.فرق بین گزینه یک تا سه اینه که گزینه دو و سه -20 هستش ولی گزینه یک -10 پس گزینه یک غلطه(طراح سوال اینقدر گیج نیستش که با یک محاسبه جواب رو محاسبه کرد) میمونه دو و سه. از طرفی فرق بین گزینه 1 تا 3 اینه که تو گزینه 1 و 3 40/3 داریم ولی در گزینه دو 40/6 پس باز بنا به فرض گیج نبودن طراح سوال گزینه دو حذف میشه میمونه 3 ؟! آیا میشه؟!
مهندسی معکوست قوی هستشااااااااااااا!!!!
اره ولی تو کنکور ازین پارتیا نداریم!
باید حل کنی میبینی نکته داره گزینه ی پرت جوابشه

llvll.asoud

کاربر ممتاز
مهندسی معکوست قوی هستشااااااااااااا!!!!
اره ولی تو کنکور ازین پارتیا نداریم!
باید حل کنی میبینی نکته داره گزینه ی پرت جوابشه

البته ازین سوالا که گزینه ها در یکی دو مورد باهم فرق داشته باشن الانا کم داده میشه ولی قبل سال 88 زیاد هستش عموما هم جواب میده من خودم یکی دوبار دیدم اشتباه شده ولی در بیشترش موارد جواب میده :دی

890031156

کاربر ممتاز
البته ازین سوالا که گزینه ها در یکی دو مورد باهم فرق داشته باشن الانا کم داده میشه ولی قبل سال 88 زیاد هستش عموما هم جواب میده من خودم یکی دوبار دیدم اشتباه شده ولی در بیشترش موارد جواب میده :دی
شاعر میگه دیگه گذشت اون زمونا.........!!!!!!!!!!:cry:

hts1369

کاربر فعال مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
ممنون بچه ها اگه یه نفر لطف کنه پاسخ تشریحیشو کامل برام بزاره خیلی ممنون میشم .

بفرمایید
دقت داشته باشید که تابع ضربه فقط در زمان کلید زنی مقدار داره و در بقیه زمانها مقدارش صفر هست.
اون مقادیر که تو گزینه ها بصورت دلتا تی حضور داره مقدارشون صفر هست و نوشتنشون فقط برای گول زدن بوده

erfan_messi

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام داداش گلم

آقا منم تا همین چند وقت پیش میخواستم RLC رو فقط با لاپلاس حل کنم

ولی اینجوری از لحاظ زمانی ب صرفه نیس،چون بعضی از سوالا رو میشه توی حوضه زمان خیلی راحتتر حل کرد و زمان رو ذخیره کرد

امیدوارم ک موفق باشی

سلام.آره میشه اما اگه برای زمان های خاص رو بخواد به صرفه نیست از لاپلاس بری.

سپاس دوستان
من بعد از 5-6 بار مطالعه فصل مرتبه 1-2 هنوز نمیتونم درت تست بزنم. خیلی جاهاشو نمیفهمم . گفتم ببینم تا چه حد میشه با لاپلاس حل کرد .

bio_elec

عضو جدید
سلام
در این سوال که قرار دادم برای حلش گفته مدار RLC سری هست برای لحظاتt>0 . ولی شکلش اینو نشون نمیده.میشه راهنمایی کنید که چطورrlcسری هست؟چون همه گزینه ها الفا را برحسب rlc سری حل کرده
.soal1.jpg
ممنون

llvll.asoud

کاربر ممتاز
سلام
در این سوال که قرار دادم برای حلش گفته مدار RLC سری هست برای لحظاتt>0 . ولی شکلش اینو نشون نمیده.میشه راهنمایی کنید که چطورrlcسری هست؟چون همه گزینه ها الفا را برحسب rlc سری حل کرده
.مشاهده پیوست 178380
ممنون

برای اینکه ببینی rlc سری هستش یا نه باید منابع مستقل رو خاموش کنی وقتی منبع جریانو قطع کنی و برای تی بزرگتر از صفر اون شاخه هم قطع میشه میمونه 2 تا مقاومتو یه سلف و خازن که سری هستن

bio_elec

عضو جدید
برای اینکه ببینی rlc سری هستش یا نه باید منابع مستقل رو خاموش کنی وقتی منبع جریانو قطع کنی و برای تی بزرگتر از صفر اون شاخه هم قطع میشه میمونه 2 تا مقاومتو یه سلف و خازن که سری هستن

خیلی ممنون .من این نکته رو نمیدونستم.درهمه ی سوالها برای تشخیص سری یا موازی بودن باید منابع مستقل رو صفر کنیم؟

freddy-elec

کاربر فعال مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
خیلی ممنون .من این نکته رو نمیدونستم.درهمه ی سوالها برای تشخیص سری یا موازی بودن باید منابع مستقل رو صفر کنیم؟
همیشه برای دیدن مقامت ها منابع مستقل بی اثر میشن.منبع جریان مدار باز منبع ولتاژ اتصال کوتاه

llvll.asoud

کاربر ممتاز

شما اینجا برای اینکه ضریب تضعیف و فرکانس تشدید رو محاسبه کنید دنبال این هستید که ببینید مدار rlc سری هستش یا موازی.
برای محاسبه ضریب تضعیف و فرکانش تشدید به ورودی نیازی نداریم و جز مشخصات معادله مشخصه هستش که معادله مشخصه هم به ازای ورودی صفر هستش.پس ورودی هارو صفر میکنیم

erfan_messi

عضو جدید
کاربر ممتاز
درود
دوستان کسی میتونه مارو کمک کنه مدار مرتبه 1-2 یاد بگیریم
اصلا شده برام یه استرس . اصلا هرچی میاخونم نمیفهمم چه میکنه .
گفتم شاید با لاپلاس بشه که دوستان گفتن نمیشه همه ی مداراتو با لاپلاس حل کرد
لطفا کمک کنید

890031156

کاربر ممتاز
درود
لطفا کمک کنید
سلام
اگه با روش های سریع مشکل داری میتونی از راه همیشگی،یعنی نوشتن معادله ی دیفرانسیل بری و مشتقاتش رو پیدا کنی و حل کنی
البته همه ی مدارات رو میشه با لاپلاس حل کرد ولی گاها خ زمان بره برا همین توصیه نمیشه گاهی اوقات

samin_m

کاربر ممتاز
درود
لطفا کمک کنید

شدن ک میشه ولی بعضی سوالا توی حوز زمان خیلی سریعتر ب جواب میرسن!!

شما از کدوم کتاب مدار رو میخونی؟؟شاید بهتر باشه کتابتو تغییر بدی!(توی پیغام خصوصی اسم کتابتو بهم بگو..)

rezaei.sp

عضو جدید
درود
لطفا کمک کنید
عرفان جون مرتبه 1 با مرتبه 2 فرق میکنه .
تا مرتبه 1 رو مسلط نشی که نمیتونی بری مرتبه 2 . هم استرس میگیری و هم اینکه پایه ضعیف میمونه .
حیف که ما اسپانیا نیستیم بیاییم بارسلونا . وگرنه واست یه کلاس خصوصی میزاشتم به سه سوت تضمینی یادت میدادم. :)
قربونت

erfan_messi

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام
اگه با روش های سریع مشکل داری میتونی از راه همیشگی،یعنی نوشتن معادله ی دیفرانسیل بری و مشتقاتش رو پیدا کنی و حل کنی
البته همه ی مدارات رو میشه با لاپلاس حل کرد ولی گاها خ زمان بره برا همین توصیه نمیشه گاهی اوقات

والا نمیدونم اصلا چه کنم . تو مدار امیدم به فصل 4-5 و مدار 2 هست .

شدن ک میشه ولی بعضی سوالا توی حوز زمان خیلی سریعتر ب جواب میرسن!!

شما از کدوم کتاب مدار رو میخونی؟؟شاید بهتر باشه کتابتو تغییر بدی!(توی پیغام خصوصی اسم کتابتو بهم بگو..)

عرفان جون مرتبه 1 با مرتبه 2 فرق میکنه .
تا مرتبه 1 رو مسلط نشی که نمیتونی بری مرتبه 2 . هم استرس میگیری و هم اینکه پایه ضعیف میمونه .
حیف که ما اسپانیا نیستیم بیاییم بارسلونا . وگرنه واست یه کلاس خصوصی میزاشتم به سه سوت تضمینی یادت میدادم. :)
قربونت

مرتبه 1 مسلط شدم . بعد که رفتم مرتبه 2 از بس ذهنمو خراب کرد کلا مرتبه 1 هم یادم رفت و همش شد استرس

بالا