تاپیک رفع اشکال درس ریاضیات کنکور کارشناسی ارشد

Reza82N

عضو جدید
سلام خدمت همه دوستان,

در کتاب ریاضی مهندسی فرمول ذکر شده برای ضریب a0 بسط کسینوسی به شرح شکل زیر داده شده:

یه مثال درست زیر همین فرمول حل کرده که خب L رو تو مخرج a0 گذاشته:

و در مثال صفحه بعدش L رو تو مخرج گذاشته:

و از طرفی تو همون عکس اول گفته که : ضرایب بسط تابع زوج f با ضرایب کسینوسی تابع f البته( با همان بازه های مخصوص خودش ) با هم برابرند و ما میدانیم که

ضریب a0 در یک تابع زوج برابر است با 2 تقسیم بر L
که L همان نصف دوره تناوبه

کسی میدونه نقش این L/2 در مخرج این a0 چیه ؟

سپاس.

Armin-Z

کاربر فعال تالار مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
سلام خدمت همه دوستان,

در کتاب ریاضی مهندسی فرمول ذکر شده برای ضریب a0 بسط کسینوسی به شرح شکل زیر داده شده:

یه مثال درست زیر همین فرمول حل کرده که خب L رو تو مخرج a0 گذاشته:

و در مثال صفحه بعدش L رو تو مخرج گذاشته:

و از طرفی تو همون عکس اول گفته که : ضرایب بسط تابع زوج f با ضرایب کسینوسی تابع f البته( با همان بازه های مخصوص خودش ) با هم برابرند و ما میدانیم که

ضریب a0 در یک تابع زوج برابر است با 2 تقسیم بر L
که L همان نصف دوره تناوبه

کسی میدونه نقش این L/2 در مخرج این a0 چیه ؟

سپاس.

سلام
اون 2 توی مخرج اضافی هست دوستم، اشتباه تایپی کتاب هست

fatimakhanom

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام
کسی کتاب ریاضی مهندسی پیشرفته اروین کرویت (Advanced Engineering Mathematics, Ervin Kreyzig,) رو داشته دیده یا خونده؟:smile:

hts1369

کاربر فعال مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
سلام
کسی کتاب ریاضی مهندسی پیشرفته اروین کرویت (Advanced Engineering Mathematics, Ervin Kreyzig,) رو داشته دیده یا خونده؟:smile:

بله من دارم-تقریبا خوندمشم-
جلد اولش که تقریبا معادلات و ریاضی 2 هست
جلد دومش هم چند فصل اکار داره
یه نصفه فصل سری فوریه و ...
اصلا بدرد ارشد نمیخوره-خیلی سطحش پایین هست و خیلی چیزها رو نداره-
نسیخه انگلیسیش تو سایتها هست خاستی بگیر

fatimakhanom

عضو جدید
کاربر ممتاز
بله من دارم-تقریبا خوندمشم-
جلد اولش که تقریبا معادلات و ریاضی 2 هست
جلد دومش هم چند فصل اکار داره
یه نصفه فصل سری فوریه و ...
اصلا بدرد ارشد نمیخوره-خیلی سطحش پایین هست و خیلی چیزها رو نداره-
نسیخه انگلیسیش تو سایتها هست خاستی بگیر

مرسی
واسه کنکور وزارت بهداشت منبع بود خواستم ببینم سطحش واقعا پیشرفته است یا نه
مرسی از راهنماییتون پس همون مومن زاده بهتره:smile:

تونت دیدم الان انگار حق با شماست
متشکرم

آخرین ویرایش:

moheby25

عضو جدید
سلام دوستان آیا میشه بدون دونستن معادلات شروع کنیم به خوندن ریاضی مهندسی؟ درضمن اگه کسی اطلاع داره کتاب ریاضی مهندسی مومن زاده و کریمی رو مقایسه کنه به نظرتون خوندن کتاب مومن زاده با توجه به اینکه حجم خیلی کمتری داره ومیشه به دور دوم هم در اون رسید به صرفه تر نیست؟تو یک کلام میخاستم نقاط قوت وضعف هر یک ازاین دو کتاب رو بگید.پیشاپش ممنون

samin_m

کاربر ممتاز
سلام دوستان آیا میشه بدون دونستن معادلات شروع کنیم به خوندن ریاضی مهندسی؟ درضمن اگه کسی اطلاع داره کتاب ریاضی مهندسی مومن زاده و کریمی رو مقایسه کنه به نظرتون خوندن کتاب مومن زاده با توجه به اینکه حجم خیلی کمتری داره ومیشه به دور دوم هم در اون رسید به صرفه تر نیست؟تو یک کلام میخاستم نقاط قوت وضعف هر یک ازاین دو کتاب رو بگید.پیشاپش ممنون

سلام دوست عزیز

در ریاضی مهندسی،برای فصل های معادلات با مشتقات جزیی و معادلات موج و لاپلاس و... آشنایی با معادلات دیفرانسیل شاید تا حدودی لازم باشه

کتاب مومن زاده هم کتاب خوبی هست،من ازش استفاده کردم ولی برای تسلط بیشتر روی مفاهیم بهتره از کتاب های رفرنس برای دونستن مفاهیم و فرمولها استفاده کنید

موفق باشید

shidokht777

عضو جدید
کاربر ممتاز
دوستان برای جا افتادن بهتره مبحث نگاشتها چه منبعی رو پیشنهاد میکنید؟
با شیدفر خوب متوجه نشدم متاسفانه...

hts1369

کاربر فعال مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
دوستان برای جا افتادن بهتره مبحث نگاشتها چه منبعی رو پیشنهاد میکنید؟
با شیدفر خوب متوجه نشدم متاسفانه...

نگاشت یک کلام معتقدی والسلام
ولی ده تا مثال اولش رو نباید بخونید-از مثال ده به بعد بخونید تا اخرش بعد بیاید و ده تا مثال اولش رو بخونید.
یا علی

Paydar91

کاربر ممتاز
نگاشت یک کلام معتقدی والسلام
ولی ده تا مثال اولش رو نباید بخونید-از مثال ده به بعد بخونید تا اخرش بعد بیاید و ده تا مثال اولش رو بخونید.
یا علی

سلام دوست عزیز...ببخشید میشه بدونم شما ریاضی رو تو کنکور چند زدید ؟؟ بعدش چند تا سوال دارم ممنون میشم راهنماییم کنید..
تشکر.

hts1369

کاربر فعال مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
سلام دوست عزیز...ببخشید میشه بدونم شما ریاضی رو تو کنکور چند زدید ؟؟ بعدش چند تا سوال دارم ممنون میشم راهنماییم کنید..
تشکر.

سلام-چاکرم
بله چرا نمیشه
من 6 تا ریاضی زدم 5 تا درست یکی غلط
البته من تقریبا چهار ماه مونده به ارشد دیگه درس نخوندم (شکر خدا کارم اوکی شده بود-خودم سرد شدم و دیگه اون انگیزه رو نداشتم -دوم ماه اخر هر روز میرفتم دوره اموزش روزی سه ساعت هم تو راه بودم واسه این خیلی خسته ام میکرد و تو این دوماه روی هم رفته یکساعت هم درس نخوندم -ولی امسال احتمالا میخونم-چون کارم جوریه که وقت ازاد زیاد دارم)
دو تا امار بود که نخونده بودم سه تا هم مشتقات جزیی اومده بود که نخونده بودم یعنی طبق برنامه ام تو این چهار ماه میخاستم بخونمش که نشد
درصدش اصلا خوب نیست برام -ولی فکر میکنم برای من که از یه دانشگاه غیر انتفاعی لیسانس گرفتم وتقریبا کمتر از 30 درصد این مباحث رو هم بهمون درس ندادن و چهار ماه اخر هم درس نخوندم خوب باشه(البته اگه صد هم میزدم برام تفاوتی نمیکرد منفی 33 هم میزدم فرقی نمیکرد)

Paydar91

کاربر ممتاز
سلام-چاکرم
بله چرا نمیشه
من 6 تا ریاضی زدم 5 تا درست یکی غلط
البته من تقریبا چهار ماه مونده به ارشد دیگه درس نخوندم (شکر خدا کارم اوکی شده بود-خودم سرد شدم و دیگه اون انگیزه رو نداشتم -دوم ماه اخر هر روز میرفتم دوره اموزش روزی سه ساعت هم تو راه بودم واسه این خیلی خسته ام میکرد و تو این دوماه روی هم رفته یکساعت هم درس نخوندم -ولی امسال احتمالا میخونم-چون کارم جوریه که وقت ازاد زیاد دارم)
دو تا امار بود که نخونده بودم سه تا هم مشتقات جزیی اومده بود که نخونده بودم یعنی طبق برنامه ام تو این چهار ماه میخاستم بخونمش که نشد
درصدش اصلا خوب نیست برام -ولی فکر میکنم برای من که از یه دانشگاه غیر انتفاعی لیسانس گرفتم وتقریبا کمتر از 30 درصد این مباحث رو هم بهمون درس ندادن و چهار ماه اخر هم درس نخوندم خوب باشه(البته اگه صد هم میزدم برام تفاوتی نمیکرد منفی 33 هم میزدم فرقی نمیکرد)

سلام مجدد دوست من..خواهش میکنم ..لطف کردی جواب دادی..راستش درصد کنکور رو من معیاری بر دانش نمیدونم یا لااقل برای خودم این طور بود بگزریم..اگه پرسیدم خواستم به طور خاص تر بتونم ازت کمک بگیرم..شما از فعالان ریاضی بودی هر چند من ریاضی نخوندم ولی خب همیشه حواسم به این جا بود...
من از دانشجوهای پر تلاشی مثل شما خیلی بیش تر خوشم میاد بعضی بچه های سراسری یکم غرور بی جا دارند که باعث میشه بدجور زمین بخورند ولی ادمای بی ادعا رو خدا به اوج میرسونه .....

1-راستش من اصلا با درسنامه مشکل ندارم میخوام ازت بپرسم برای رسیدن به یه درصد عالی چه تست هایی رو بزنم (گفتم اصلا با درسنامه مشکل ندارم و شکر خدا بلدم و مشکلی نیست خداییش متن این کتابای معروفو میخونم اشکم در میاد هیچی متوجه نمیشم خیلی سخت گفتند و خدا خیر بده استاد خوبمون رو ) خودمم برنامم این هستش از روی کریمی به عنوان بانک تست استفاده کنم و تست های برق و سایر رشته ها رو بزنم ولی خیلی ها رو دیدم از تست های اقای معتقدی تعریف میکنند من جمله شما خواستم ببینم شما چه اولویت بندی رو توصیه میکنید ؟؟

2- این سوال اول ریاضی معادلات که سوالی جدید بود اصلا واقعا جدید بود ؟؟ بعدش شما اونو زدی ؟؟ کلا ریاضی امسال رو به نظرت کسی که تست های برق و سایر رشته ها رو میزد + تست های تالیفی اقای معتقدی به نظرت راحت بدون اشتباه سر جلسه و همه چی اوکی و.. چند تا شو میتونست بزنه ؟؟ و کلا سطح ریاضی امسال رو شما چطور دیدی همونایی که خونده بودید ؟؟

3- این سوال سری فوریه امسال که خیلی از اساتید اشتباه حلش کرده بودند و بعدش کلی اصلاحیه زدند (خداییش بماند اینا بعضی ها این قدر کلاس کنکور دارند و .. بعدش بعد کنکور و اپن بوک اشتباه حل میکنند !! مثلا توی مغناطیس من خودم به وضوح دیدم ولی توی ریاضی چون نخونده بودم گیج شدم و میدیدم خیلی ها میفگتند ما این جوابو بدست اوردیم فلانی این جوابو !!) خواستم بدونم شما در جریان هستی حل کدوم یک از اساتید از همون اول درست بود ؟؟شما درست زدی؟؟

4- و در پایان شما ایا سوال های ازمون های ازمایشی ریاضی رو بررسی کردی ؟؟ در صورت مثبت بودن جواب :smile: ---ممنون میشم انالیز خود را شرح دهید ؟؟!!

و این که خوشحالم که شما هم برای سال بعد انشالله همراه ما خواهی بود ...انشالله سال بعد بهترین نتیجه رو بگریم..امسال سال ماست..

hts1369

کاربر فعال مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
سلام مجدد دوست من..خواهش میکنم ..لطف کردی جواب دادی..راستش درصد کنکور رو من معیاری بر دانش نمیدونم یا لااقل برای خودم این طور بود بگزریم..اگه پرسیدم خواستم به طور خاص تر بتونم ازت کمک بگیرم..شما از فعالان ریاضی بودی هر چند من ریاضی نخوندم ولی خب همیشه حواسم به این جا بود...
من از دانشجوهای پر تلاشی مثل شما خیلی بیش تر خوشم میاد بعضی بچه های سراسری یکم غرور بی جا دارند که باعث میشه بدجور زمین بخورند ولی ادمای بی ادعا رو خدا به اوج میرسونه .....
سلام-چاکرم داش-چوب کاریمون نکن خجل میشیم.
نه بابا ما هم کم تنبل نبودیم-پرتلاش نبودم ولی چون کمی علاقه به ریاضی دارم بعضا میخونم.
خدا الانشم به من خیلی بیشتر از لیاقتم داده-ایشالا که بتونم شکر گزارش باشم(همه باشیم)
1-
راستش من اصلا با درسنامه مشکل ندارم میخوام ازت بپرسم برای رسیدن به یه درصد عالی چه تست هایی رو بزنم (گفتم اصلا با درسنامه مشکل ندارم و شکر خدا بلدم و مشکلی نیست خداییش متن این کتابای معروفو میخونم اشکم در میاد هیچی متوجه نمیشم خیلی سخت گفتند و خدا خیر بده استاد خوبمون رو ) خودمم برنامم این هستش از روی کریمی به عنوان بانک تست استفاده کنم و تست های برق و سایر رشته ها رو بزنم ولی خیلی ها رو دیدم از تست های اقای معتقدی تعریف میکنند من جمله شما خواستم ببینم شما چه اولویت بندی رو توصیه میکنید ؟؟
متوجه نشدم مشکل ندارید یا دارید؟خوب یاد میگیرید یا نه؟
درصد عالی هم خب برا هر کسی فرق داره ولی با توجه به شناختی که از شما پیدا کردم فکر میکنم درصد بالای 60 رو منظورتون هست برای این درصد این روش که من میگم حتما جواب میده-ولی باید مردونه تلاش کرد و دلسرد نشد.
برای معادلات بهترین کتاب بازار کتاب اقای کریمی (نصیر) هست در کنارش کتاب اقای معتقدی هم خوبه
نصیر پایه ای تر گفته و مثالهای اولیه اش سخت نیست ولی کتاب اقای معتقدی فصل اول یه چیزهای سختی گفته که دانشجو حق داره کتاب رو ببنده و بگه بی خیال معادلات
ولی انصافا فصل دو رو معتقدی بهتر گفته (مثلا سوال دوم معادلات امسال شبیه اش تو کتاب ایشون هست)
من فصل سری هارو خوب نخوندم که بخام بگم کدوم بهتره
لاپلاس رو بنظرم اقای کریمی خوب گفته اقای معتقدی هم سوالهای خوبی داره که حداقل ارزش یکبار حل کردن رو داره (حداقل یکبار)
در مورد ریاضی مهندسی هم
فوریه رو کتاب اقای کریمی بهتر گفته
مثلا مثال دوم کتاب اقای معتقدی سوال راحتی حساب نمیشه و کسی که ریاضیش خوب نباشه نمیتونه حلش کنه واسه این ممکنه این کتاب رو نپسنده ولی اگه کسی این فصل رو اول از کتاب اقای کریمی خونده باشه بعدش میتونه از کتاب اقای معتقدی نکات خوبی یاد بگیره و اموخته هاش رو تست کنه
ولی نگاشت-تابع تحلیلی و انتگرال مختلط رو اقای معتقدی بهتر گفته.
البته بازم میگم فصل نگاشت کتاب اقای معتقدی باید از مثال 11 به بعد رو حل کنید برید تا اخرین مثال-بعدش بیاید ده تا مثال اول رو حل کنید.
خیلی ها میگن این دو کتاب رو نباید با هم خوند ولی من میگم اگه کسی با عزم بخونه این دو تا خیلی مکملهای خوبی هستند.
مثلا نگاشت رو کتاب اقای معتقدی به بهترین نحو ممکن گفته ولی یه سری نکته جالب تو کتاب اقای کریمی هست که اقای معتقدی از اون روشها برای حل تستها استفاده نکرده
2-
این سوال اول ریاضی معادلات که سوالی جدید بود اصلا واقعا جدید بود ؟؟ بعدش شما اونو زدی ؟؟ کلا ریاضی امسال رو به نظرت کسی که تست های برق و سایر رشته ها رو میزد + تست های تالیفی اقای معتقدی به نظرت راحت بدون اشتباه سر جلسه و همه چی اوکی و.. چند تا شو میتونست بزنه ؟؟ و کلا سطح ریاضی امسال رو شما چطور دیدی همونایی که خونده بودید ؟؟
اره من سوال اول رو زدم
نه جدید نبود-تست سال 88 ریاضی محض بود(سوال 77) البته دقیقا اون نبود ولی این سوال ایده اش با اون یکی بود-البته اینم بگم که تو ازمون 50 درصد اول سنجش یه تست شبیه به این سوال اومده بود(سوال 31)
اتفاقا وقتی این سوال رو دیدم به طراح احسنت گفتم که تست جالبی رو گذاشته بود.
میگم من اون چیزهایی که خونده بودم فقط نگاشت رو اشتباه زدم مشتقات رو هم نخونده بودم(مطمئنم خونده بودم حداقل دوتاش رو میزدم سری رو هم خوب نخونده بودم)
مشتی میخوندی حداقل 8 تا تست درست (از 10 تا بدون امار منظورم هست) میزدی.
اگه کسی تستهای تالیفی اقای معتقدی رو بزنه هر سال هر چقدر هم که سوالها جدید و سخت باشه میتونه درصد خوب بدست بیاره
بنظر من غالب سوالهای کتاب اقای معتقدی نکاتی دارن که اگه سرسری ازش رد بشیم متوجه نمیشیم ولی اگه بخاهیم مشتی بخونیمشون حتما خیلی چیزها یاد میگیریم.

3-
این سوال سری فوریه امسال که خیلی از اساتید اشتباه حلش کرده بودند و بعدش کلی اصلاحیه زدند (خداییش بماند اینا بعضی ها این قدر کلاس کنکور دارند و .. بعدش بعد کنکور و اپن بوک اشتباه حل میکنند !! مثلا توی مغناطیس من خودم به وضوح دیدم ولی توی ریاضی چون نخونده بودم گیج شدم و میدیدم خیلی ها میفگتند ما این جوابو بدست اوردیم فلانی این جوابو !!) خواستم بدونم شما در جریان هستی حل کدوم یک از اساتید از همون اول درست بود ؟؟شما درست زدی؟؟
والا نمیدونم کدومها درست رو اول گفتند و کدومها اصلاحیه دادن ولی من حل سوالهام رو با جوابهای اقای معتقدی چک کردم و دیدم که درست زدمش(من فقط تست نگاشت رو اشتباه زدم-الانم برام عجیبه که چطور اشتباه زدم اون سوال راحت رو)
4-
و در پایان شما ایا سوال های ازمون های ازمایشی ریاضی رو بررسی کردی ؟؟ در صورت مثبت بودن جواب :smile: ---ممنون میشم انالیز خود را شرح دهید ؟؟!!
من چون ارادت خاصی به اقای معتقدی دارم(کلا یه بار دیدمش ولی مهرش به دلم نشته!!!!!!!) و ایشون تستهای بینش رو میدادن معمولا سوالهاش رو نگاه میکردم-یکی از رفقام هم بینش ازمون میداد این هم مزید بر علت شده بود که تستها رو نگاه کنم. که بنظرم سخت تر از کنکور بودن. بعضا تستهای با ایده های جدید هم میدیدم.
سنجش انصافا بعضی تستهاش خوب بودن ولی غلط زیاد داشت.چندین موردش رو دیدم واسه کمی منو سرد میکرد که بخونمشون.
من چنتا ازمون مدرسان رو دیدم سخت تر از سطح کنکور بودن-
نصیر علی رغم اینکه خیلی ها میگفتن سوالهاش سخته من سخت نمیدونستمشون.
پارسه ازمون اولش خیلی راحت بود(چنتا سوالش دقیقا از کتاب اقای معتقدی بود) ولی بعدی ها سخت تر شده بودن-راستش خیلی هاش رو ندیدم که بگم خوب بودن یا نه-
کلا من اگه امسال ازمون بدم یا پارسه میرم یا مدرسان-مگه چی بشه که برم جای دیگه
و این که خوشحالم که شما هم برای سال بعد انشالله همراه ما خواهی بود ...انشالله سال بعد بهترین نتیجه رو بگریم..امسال سال ماست..
انشالله-البته قبولی تو کنکور ارشد لزوما بهترین نتیجه نیست.
چاکر شما و تمام دوستهایی که داشته هاشون رو بی منت در اختیار بقیه میزارن.
یا علی

haMed nosratii

اخراجی موقت
دوستان یک مشکلی که از نظر من وجود داره برای خوندن کنکور، اینه که خودمون رو وابسته به یک منبع خاص کنیم، به جای پوشش سرفصل ها.
بنابراین بهتر هست کاملترین منبع رو انتخاب کنیم اما تنها منبع نباشه.و باتوجه به سرفصل و منابع اعلام شده وزارت علوم تمام سرفصل ها رو پوشش بدیم.
بسیاری از اوقات نگاه خاص یک کتاب نسبت به یک موضوع میتونه تو کنکور راهگشا باشه.
همچنین شاید خیلی از موضوعات تا الان مورد توجه طراحان نبوده باشه اما با خوندنشون، حتی با تاکید کمتر، خطر تلف شدن سرمایه زمانی که صرف میکنیم رو کاهش خواهیم داد.

مورد دیگه اینکه تا جایی که امکان داره هیچ مبحثی رو حذف نکنیم تا متوجه بشیم که کدوم سوال رو باید (و میتونیم) جواب بدیم و مهمتر از اون اینکه کدوم سوال ها رو نباید جواب بدیم هرچند خوندیم. موفق باشید

sepehr14

اخراجی موقت
سلام دوستان یه سوال ریاضی خوب پیدا کردم..
براتون میزارم شما هم استفاده کنید.
خودم دفعه اول به گزینه اشتباه رسیدم،اما واسه چک مجدد درست حل کردم..
ببینم شما چه می کنید;)
222.jpg

haMed nosratii

اخراجی موقت
سلام دوستان یه سوال ریاضی خوب پیدا کردم..
براتون میزارم شما هم استفاده کنید.
خودم دفعه اول به گزینه اشتباه رسیدم،اما واسه چک مجدد درست حل کردم..
ببینم شما چه می کنید;)
مشاهده پیوست 199600

ممنون سوال خوبیه فقط باید خیلی دقت کنی که اگه خطای محاسباتی داشته باشی به گزینه غلط میرسی میشه بگی سوالت از کدوم کتابه؟

سلام.
دوستان این سئوال مربوط به دکتری مکانیک 93 از درس ریاضی مهندسی هست.
به نظرم ساده میاد ولی احساس میکنم در حل اون یکجارو اشتباه میکنم.

خواهشا دوستانی که ریاضی مهندسی مطالعه کردن، حلش رو بیارن، شایدم سال دیگه سئوال کنکور خودتون تو ارشد یا دکتری بود.
خیلی ممنونم. :gol:

http://www.www.www.iran-eng.ir/attachment.php?attachmentid=201507&d=1395779392

پیوست ها

• math.jpg
    math.jpg
    15.6 کیلوبایت · بازدیدها: 0

انیشتن

عضو جدید
سلام.

خواهشا دوستانی که ریاضی مهندسی مطالعه کردن، حلش رو بیارن، شایدم سال دیگه سئوال کنکور خودتون تو ارشد یا دکتری بود.

من گزینه 3 میگم درسته.نمیدونم جرا 4 میشه درست

Armin-Z

کاربر ممتاز
سلام.

سلام دوستم
این خدمت شما:
IMAG0036.jpg

Reza82N

عضو جدید
سلام دوستان دوتا سوال دارم,
ممنون میشم نگاهی بندازید,

سوال اول: این تابع رو چطوری فرد گرفته در یک دوره تناوب ؟ از روی ضابطه هم با تبدیل t به t- فرد نمیشه,یا من اشتباه میکنم,

در مورد سوال دوم هم من یک ضریب 2 اختلاف میارم از طریق روش دیگر حل مساله,ایراد کار کجاست,
چون تابع زوج و تقارن نیم موج داره : در نتیجه تقارن ربع موج داره و فقط هارمونیک های فرد an موجوده پس:بقیه در حل:

hts1369

کاربر فعال مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
سلام دوستان دوتا سوال دارم,
ممنون میشم نگاهی بندازید,

سوال اول: این تابع رو چطوری فرد گرفته در یک دوره تناوب ؟ از روی ضابطه هم با تبدیل t به t- فرد نمیشه,یا من اشتباه میکنم,

در مورد سوال دوم هم من یک ضریب 2 اختلاف میارم از طریق روش دیگر حل مساله,ایراد کار کجاست,
چون تابع زوج و تقارن نیم موج داره : در نتیجه تقارن ربع موج داره و فقط هارمونیک های فرد an موجوده پس:بقیه در حل:

سوال اول که فرد هست-از روی شکل مشخص هست
سوال دومت فقط بگم که تقارن ربع موج و اینجور حرفها رو ولش کن.
شما یه روابط سری فریه رو بدون یکی هم تابع زوج و فرد.
این روابط بیخود هست و استفاده نکنی بهتره.
یا علی

Reza82N

عضو جدید

ممنون/نظر شما محترم ولی استفاده از تقارن ،خیلی راه رو کوتاهتر میکنه در برخی از مسائل -مثلا همون سوال اول که دادم/همچنین کاربردش در رد گزینه ها/

خودتان ببینید.

درمورد سوال دوم کسی نظری نداره؟؟؟اختلاف ضریب ۲ منظورمه

آخرین ویرایش:

Reza system 94

عضو جدید
ممنون/نظر شما محترم ولی استفاده از تقارن ،خیلی راه رو کوتاهتر میکنه در برخی از مسائل -مثلا همون سوال اول که دادم/همچنین کاربردش در رد گزینه ها/

خودتان ببینید.

درمورد سوال دوم کسی نظری نداره؟؟؟اختلاف ضریب ۲ منظورمه
سلام رضا جان :smile:
مگه T نباید 2pi و L نصف T یعنی pi باشه؟؟
تو حل خودت L رو 2piدر نظر گرفتی
موفق باشی

Reza82N

عضو جدید

سلام آقا رضا-درسته -من اونجا مشغول حل تمرین های بسط نیم دامنه بودم و به اشتباه L=2pi گرفتم(چون در اونجا بازه داده شده همان L میگیریم)، جالبیش اینجاست که L=pi میگیرم بازم همین در میاد.

آخرین ویرایش:

Reza system 94

عضو جدید
سلام آقا رضا-درسته -من اونجا مشغول حل تمرین های بسط نیم دامنه بودم و به اشتباه L=2pi گرفتم(چون در اونجا بازه داده شده همان L میگیریم)، جالبیش اینجاست که L=pi میگیرم بازم همین در میاد.
سلام اقا رضا من نمیتونم عکس بگیرم که برات جواب بفرستم همینجوری میگم امیدوارم گویا باشه
انتگرالت باید مثل عکس کتاب باشه چون قراره b2n-1 رو بدست بیاری یعنی 4\piانتگرال f sin 2n-1 t که f برابر pi/4 t است که pi/4 با 4\piفرمول ساده میشه و میمونه انتگرال t sin 2n-1 t که اونم انتگرالش مشخصه
موفق باشی

Reza82N

عضو جدید

سلام رضا جان نوشته هایت کاملا مفهمو بودند ولی چیزی که شما توضیح دادی مربوط به پست ۱۳۱۳ هست که من با اون مشکلی ندارم و در جواب دوستمون بعنوان مصداقی آوردم که بگم که تقارن در حل مسائل مفیده/مشکل من حل بخش دوم پست ۱۳۱۱ هست .

Reza system 94

عضو جدید
سلام رضا جان نوشته هایت کاملا مفهمو بودند ولی چیزی که شما توضیح دادی مربوط به پست ۱۳۱۳ هست که من با اون مشکلی ندارم و در جواب دوستمون بعنوان مصداقی آوردم که بگم که تقارن در حل مسائل مفیده/مشکل من حل بخش دوم پست ۱۳۱۱ هست .
سلام رضا جان:smile:
به پستهای قبلیت نگاه نکرده بودم
وقتی تقارن ربع موج یا نیم موج هست که a0/2برابر صفر باشه که تو اون سوال 1/2 هست وصفر نیست اخر همون نکته ربع موج و نیم موج گفته که اگه a0/2 صفر نبود اول باید طرفین سری فوریه منهای a0/2 بشه بعد محاسبه بشه
موفق باشی

nimamiayad

عضو جدید
با سلام خدمت دوستان!میخواستم معادلات رو از روی سیمونز بخونم.کدوم قسمتهاش حذفه؟

بالا