تاپیک رفع اشکال درس ریاضیات کنکور کارشناسی ارشد

Reza system 94

عضو جدید
IMG_0242.jpg
سلام دوستان:gol:
ببخشید سوالم خیلی ساده هستش
:question:
اما واقعا نفهمیدم چطوری انتگرالی که tan داره به وجود اومد
:huh:
مرسی از راهنمایی
:sweatdrop:

Reza82N

عضو جدید

سلام آقا رضا جواب سوال شما تو خط پنجم هست.

با اجازه دوستان

منبع : WolframAlpha

arashbadami

عضو جدید
سلام بر همگی
سوالی که می پرسم شاید خیلی ابتدایی باشه.
صفحه 273 کتاب معادلات کریمی راجع به تغییر متغیر. مشکل من مشتق دوم y هست . میشه مشتق اولی ضربدر مشتق دومی به علاوه مشتق دومی ضربدر اولی. پس این توان دوم 'g از کجا اومده؟
20140519_111910.jpg

hts1369

کاربر فعال مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
سلام بر همگی
صفحه 273 کتاب معادلات کریمی راجع به تغییر متغیر. مشکل من مشتق دوم y هست . میشه مشتق اولی ضربدر مشتق دومی به علاوه مشتق دومی ضربدر اولی. پس این توان دوم 'g از کجا اومده؟
مشاهده پیوست 209121

سلام
یکی برای مشتیه که داره میگیره یکی هم خود عبارت داره-
مشتق دوم y خودش یه g داره یه دونه هم که خود عبارت اصلی داره-پی میشه g به توان دو
این رابطه که نوشته تو کتاب اقای کریمی تو توابع جبری خوبه ولی اگه بخاهیم یه عبارت مثلثاتی رو بعنوان متغییر در نظر بگیریم نمیشه از این رالبطه استفاده کرد و باید راه حل کلی رو بلد باشی.
یا علی

chipset

عضو جدید
سلام بر همگی
مشاهده پیوست 209121
حل کرده بعد که به dy/dx رسیده ، حاصل عبارت بالا رو بجاش گذاشته :

SHR776

عضو جدید
سلام.جواب انتگرال ( (exp(x/2).exp(-exp(x برابر شده با جذر p ضربدر ((erf(exp(x/2.حالا میشه توضیح بدید این erf چیه , و این انتگرال چطوری شده این؟

hts1369

کاربر فعال مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
سلام.جواب انتگرال ( (exp(x/2).exp(-exp(x برابر شده با جذر p ضربدر ((erf(exp(x/2.حالا میشه توضیح بدید این erf چیه , و این انتگرال چطوری شده این؟

یکسری انتگرالده ها هستن که حاصلشون با توابع مقدماتی (مثله توابع مثلثاتی جبری و ...) بیان نمیشه ولی از طرفی دارای انتگرال هستن.برای اونها از erf و اینجور چیزهااستفاده میکنن.
البته دقیقا اینطور که من میگم نیست ولی یچیزی تو این مایه ها هست.
تو گوگل سرچ کنید احتمالا بهتر متوجه بشید.
یا علی

Reza82N

عضو جدید

سلام تو نگاشت زیر y که همون آرگومان w هست بین صفر تا pi/۴ - تغییر میکنه،علت رسم نگاشت با زاویه صفر تا pi/۲ - چی هستش؟
باتشکر.

hts1369

کاربر فعال مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
سلام تو نگاشت زیر y که همون آرگومان w هست بین صفر تا pi/۴ - تغییر میکنه،علت رسم نگاشت با زاویه صفر تا pi/۲ - چی هستش؟
باتشکر.

ظاهرا اشتباه شده
یا نگاشت e^2z بوده یا زاویه صفر تا pi/۲ -

sh2012

عضو جدید
چگونه می توان تعداد قطب های چند جمله ای روی خط مورب را پیدا کرد؟؟؟؟
اگه جواب بدین که خیلی خیلی متشکر میشم

Reza82N

عضو جدید

سلام در این سوال برای محاسبه تابع معکوس ابتدا z را برحسب w بدست میاریم بعد جای a و d را عوض میکنیم و علامتشان را هم قرینه میکنیم بعد در نهایت w رو با z عوض میکنم(کارهای لازم برای بدست اوردن تابع معکوس نگاشت موبیوس)حالا اینجا در آخرین فلش من نمیتونم جواب نهایی رو بدست بیارم
اگر میشه دوستان کمک کنند. ممنون.

hts1369

کاربر فعال مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
سلام در این سوال برای محاسبه تابع معکوس ابتدا z را برحسب w بدست میاریم بعد جای a و d را عوض میکنیم و علامتشان را هم قرینه میکنیم بعد در نهایت w رو با z عوض میکنم(کارهای لازم برای بدست اوردن تابع معکوس نگاشت موبیوس)حالا اینجا در آخرین فلش من نمیتونم جواب نهایی رو بدست بیارم
اگر میشه دوستان کمک کنند. ممنون.

بجای i گذاشته

Reza82N

عضو جدید

آقا ممنون ولی تصویر دیده نمیشه

Reza82N

عضو جدید

ممنون من با تبلت دسترسی به سایت دارم/بخاطر همین اینطوری دیدم

با مطلبی که شما گفتی مساله رو حل میکنم گیر کردم مزاحم میشم
ممنون از لطفت عزیز که کمک میکنی.

Reza82N

عضو جدید

سلام دوستان کسی نظری در مورد چگونه خواندن معادلات دیفرانسیل داره؟

سلام دوستان کسی نظری در مورد چگونه خواندن معادلات دیفرانسیل داره؟

فقط کتاب گاج.
از فصل اول شروع کن به خواندن، مثال های متنوع و روش های مشخص و تست های همه رشته هارو داره.
من با گاج تو ارشد همه تست های معادلات رو جواب دادم و حتی تو خود مقطع ارشد هم برای حل بسیاری از معادلات به دردم خورد.

khalilonline

عضو جدید
سلام.
عزیزان میشه راهنمایی کنید در این معادله V چگونه بدست میاد؟؟اگه معادله حل شود میشه74.48

001.jpg

Reza82N

عضو جدید

فقط کتاب گاج.
از فصل اول شروع کن به خواندن، مثال های متنوع و روش های مشخص و تست های همه رشته هارو داره.
من با گاج تو ارشد همه تست های معادلات رو جواب دادم و حتی تو خود مقطع ارشد هم برای حل بسیاری از معادلات به دردم خورد.

سلام ممنون،
شما برنامه مرورت چطور بود تا زمان کنکور؟از هر مبحث مثلا چنتا مثال گلچین میکردی بعد همونها رو حل میکردی یا هر روش دیگه ای که انجام میدادی؟
سپاس

سلام.
عزیزان میشه راهنمایی کنید در این معادله V چگونه بدست میاد؟؟اگه معادله حل شود میشه74.48

مشاهده پیوست 212142

سلام یه نگاهی به این بنداز شاید کمکت کنه،از wolframAlpha استخراج کردم.

اینم بدون راه حل؛

آخرین ویرایش:
سلام ممنون،
شما برنامه مرورت چطور بود تا زمان کنکور؟از هر مبحث مثلا چنتا مثال گلچین میکردی بعد همونها رو حل میکردی یا هر روش دیگه ای که انجام میدادی؟
سپاس

مثال های گاج چون کامل و طبقه بندی شده هست نیاز به گلچین کردن نداره، مثلا وقتی معادلات مرتبه اول رو معرفی میکنه، همه حالاتش رو به همراه تست کنکورش میاره.
از تست متوسط تا دشوارش.
پایان هر فصل هم، تمامی رشته هارو طبقه بندی کرده.

شما یک فصل رو شروع کن و تمام کن، برو سراغ فصل بعدی، اما در پایان هر هفته، مجددا فصلی که تمام کردی رو مرور سریع کن، اینجوری خیلی از فرمول ها مخصوصا تو بخش لژاندر و بسل و ... تو ذهنت میشینن.

ارتمیس فخری

عضو جدید
سلام دوستان
ی سوال برام پیش اومد میخوایم سری فوریه سینوسی e^x کنیم اما سوالم اینه که e^x متناوب نیس پس چطور میخوایم سری فوریه اش رو حساب کنیم؟

power4ever

عضو جدید
سلام دوستان
ی سوال برام پیش اومد میخوایم سری فوریه سینوسی e^x کنیم اما سوالم اینه که e^x متناوب نیس پس چطور میخوایم سری فوریه اش رو حساب کنیم؟
قاعدتا برای بحث فوریه یه محدوده مشخص میشه که توابع متناوب دوره تناوبشون میشه ، توابع نا متناوب باید واسشون مشخص بشه تا بحث سری فوریه بیاد وسط
اگه محدوده نگه که میشه از منفی بی نهایت تا مثبت بی نهایت که اون موقع باید رفت سراغ تبدیل فوریه و انتگرال فوریه

ارتمیس فخری

عضو جدید
میشه ج انتگرال زیرم بفرمایید چطور محاسبه میشه تو بازه 0-pi
انتگرال e^x sin nx?
با چ روشی میشه حلش کرد؟

soroush.

عضو جدید
انتگرال e^x sin nx?
با چ روشی میشه حلش کرد؟
یک روش حل این انتگرال استفاده از یک جدول که یک ستون مشتق و یک ستون انتگرال بعد به صورتی که در ریاضی 1 خوندید جمع و ضرب میشه فقط در سطر آخر انتگرال e^x در-sin nx /n^2 ضرب میشه بعد با چند عمل جبری ساده به جواب می رسید

ارتمیس فخری

عضو جدید
یک روش حل این انتگرال استفاده از یک جدول که یک ستون مشتق و یک ستون انتگرال بعد به صورتی که در ریاضی 1 خوندید جمع و ضرب میشه فقط در سطر آخر انتگرال e^x در-sin nx /n^2 ضرب میشه بعد با چند عمل جبری ساده به جواب می رسید

اگه منظورتون جز ب جز هستش من رفتم ولی ب ج اش نرسیدم تو جزب جز(همین جدوله) جواابش میاد ( e^x *(-1/n *cos nx + 1/n^2 * sin nx
در حالی که جوابش رو نوشته(sin nx - n cos nx)* ( e^x / n^2+1)؟؟؟نمدونم چرا؟

آخرین ویرایش:

Reza82N

عضو جدید

سلام شما تو این سوال کافیه دو تا جز به جز بزنید،
دفعه اول برای سینوس
دفعه دوم برای کسینوس

اینم جواب

به همه توصیه میکنم اگر دستگاه آندروییدی یا ios دارید نرم افزار wolframAlpha رو نصب کنید که راه حل میده،مثل چیزی که من قرار دادم.

hts1369

کاربر فعال مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
سلام.

مشاهده پیوست 212142
از طرفین جز بگیر-بعدش دو طرف رو در v ضرب کن-میشه یه معادله درجه دوم
حلش کن

سلام دوستان

درسته ذاتا متناوب نیست ولی ما براش یه بازه تعیین میکنبیم و میگیم در بازه ای به این اندازه متناوب هست.

Mr.Perfect

عضو جدید
انتگرال e^x sin nx?
با چ روشی میشه حلش کرد؟

در انتگرال تابع sin را به صورت نمایی با ارگومان مختلط بنویسین و بعد دو انتگرال ساده پیش نظر شما خواهد بود...
از این فرمول:

آخرین ویرایش:

soroush.

عضو جدید
اگه منظورتون جز ب جز هستش من رفتم ولی ب ج اش نرسیدم تو جزب جز(همین جدوله) جواابش میاد ( e^x *(-1/n *cos nx + 1/n^2 * sin nx
در حالی که جوابش رو نوشته(sin nx - n cos nx)* ( e^x / n^2+1)؟؟؟نمدونم چرا؟

آخرسر هم ضریب I رو ببر اونور :

12.jpg

بالا