تاپيك مرجع و آموزش نرم افزار Fluent

امیر 1224

عضو جدید
این عکسی که شما نشون میدید توی انسیسه نه فلوئنت
بله من هر چی گشتم تو فلوئنت 6 ادیت نداشت
خوب اول یه سوال جرا با ورژن خیلی قدیمی می خواید کار کنید؟!!!؟
بعدشم توی ورژن 6 به جای edit کلید set تعریف شده است.

امیر 1224

عضو جدید
سلام...

من مطالعه کردم....

خوب ما دو حالت حجم کنترل داریم ..حال اول: حجم کنترل اینرسی( ساکن یا متحرک با سرعت ثابت-بی شتاب) و حالت دوم: حجم کنترل غیر اینرسی( سرعت متغیر-با شتاب).....

الان حالتی که ما میخوایم مثلا برای توربوماشین ها بررسی کنیم، حجم کنترل غیراینرسی به نظرم هست مثل موشک ها یا همین بال هواپیما.....در این حالت ما دو نوع دستگاه مختصات داریم یکی دستگاه مختصات متصل به حجم کنترل و دیگری دستگاه مختصات مرجع اینرسی(یا همون دستگاه مرجع ساکن). وقتی حجم کنترل نسبت به دستگاه مرجع شتاب نداشته باشد میشه حالت اول. خب این درسته که وقتی سرعت حجم کنترل نسبت به دستگاه مرجع تغییر کنه معادلات تکانه و..تغییر میکنه ولی خوب یه مقداری برام غیرملموس شده!

کار من هم که مربوط به یه نوع توربین خاص بود که با شما قبلا در پیغام خصوصی حرف زدم.

حالا:
در مورد کار من، آیا چون دستگاه مختصات متصل به حجم کنترل هست، به پره سرعت داده نمیشه و سیال رو دوران میدهیم؟ حجم کنترل رو میشه در واقع اطراف پره گرفت؟

چرا از این دیدگاه استفاده میکنیم، چرا باز همون پره یا بال رو در فلوئنت حرکت نمیدهیم؟ چرا فلوئنت براساس این متود جلو رفته؟

ممنون میشم اگه میتونین بیشتر توضیح بدین.

باتشکر از وقتی که میزارین

از هر دو تکنیک در عمل میشه استفاده کرد ولی مشکل تکنیک دستگاه اینرسی این است که میدان حل حرکت میکند و در هرگام زمانی مختصات شبکه تغییر پیدا می کند و پیدا کردن این مختصات برای نرم افزار و تبدیل داده های گام زمانی قبلی به شبکه جدید (که فقط حرکت صلب دورانی داشته) نیاز به پردازش و محاسبات است که منجر به افزایش زمان حل می شود.

امیر 1224

عضو جدید
سلام دوستان...

من یه توربین رو براساس واحد میلیمتر طراحی کردم ولی میخوام به فلوئنت بفهمونم که این مدل براساس میلی متر هست نمیتونم...

مثلا به شکل زیر توجه کنین، y max در مدل من 1440 ملی متر هست ولی وقتی به قسمت scale grid میرم نمیدونم چرا y max مقدارش 144000 میلیمتر می شود!

واقعا ممنون میشم بهم راهنمایی کنین...

شما برای تولید هندسه از نرم افزار گمبیت استفاده کرده اید که این نرم افزار واحد حاصی نداشته و در نتیجه فلوئنت داده های آن را در گام اول در واحد SI می خواند شما باید برای تبدیل ابعادتان در همان پنجره بعد از انتخاب واحد mm در منویGrid was created in دگمه زیر آن را فشار دهید تا مقیاس شبکه درست شود.

امیر 1224

عضو جدید
وقتی مدل جریان 2فازی انتخاب میکنم نفوذ پذیری برای هر فاز جداگانه وارد میکنیم؟ درسته؟

اول بگم صرفا زمانی که جریان های قابل نفوذ که به عنوان Species Transfert شناخته می شوند را مد نظر داشته باشید و در فلوئنت این گونه جریان ها را انتخاب کنید شما قادر به تعریف ضرایب نفوذ می باشید و آن گاه روش های مختلفی برای تعریف نفوذ پذیری وجود داره که قاعدتا برای هر فاز جداگانه تعریف میشود البته مقدار آن برای یک جریان دوفازی(البته صحیح ترش دو جزیی است) برای هر دو جز یکسان می باشد.

mrh

عضو جدید
سلام دوستان عید فطر مبارک
یه سوال داشتم . وقتی یه ناحیه رو به عنوان ناحیه متخلل انتخاب میکنیم که یک جریان از اون میگذره چه طور باید به اون جریان سرعت داد؟
و یک سوال دیگه .چه طور میشه به جسم متخلخل دما داد؟
Thank you for any piece of advice

امیر 1224

عضو جدید
سلام دوستان عید فطر مبارک
یه سوال داشتم . وقتی یه ناحیه رو به عنوان ناحیه متخلل انتخاب میکنیم که یک جریان از اون میگذره چه طور باید به اون جریان سرعت داد؟
و یک سوال دیگه .چه طور میشه به جسم متخلخل دما داد؟
Thank you for any piece of advice
شما نباید ناحیه حلتون را از interior تغییر بدهید بلکه باید برید توی تنظیمات و تیک porous را بزنید. اون وقت میتونید شرایط مرزی دلخواهتون رو مثل قبل به مسئله بدهید.

reza_19933

عضو جدید
میخوام جریان اطراف کره در اعداد رینولدز پایین رو تو فلوئنت شبیه ساری کنم.
از کجا شروع کنم؟ جریان هواست. فایل گمبیتشو درست کردم. حالا یه فایل آموزشی یا راهنمایی چیزی میخوام که این مثالو تو فلوئنت حل کرده باشه! از فلوئنت هیچی نمیدونم! هیچی!
ممنون میشم راهنمایی کنین

Asghar_

عضو جدید
سلام دوستان من یه توربین دارم شبیه سازی میکنم.....داخل دامنه محاسباتی یه ناحیه دوار(moving refrence frame) تعریف کردم...موقعی که در داخل فلوئنت ایمپورت میکنم ...پیغام های زیر رو میده...ولی مشکل ساز به نظر نبوده چون شرایط مرزی رو وارد میکنم و تحلیل میکنه...

میخواستم بدونم ایا مشکلی وجود داره؟ ضمنا در این مدل از شرط پریودیک هم استفاده شده..من موقعی که میخوام از مسیر Display>view>periodic repeats>Define برم تا کل توربین رو ایجاد کنم اصلا چیز دیگه نشون میده...ممنون میشم راهنمایی کنین...

باتشکر

amir-sky

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
میخوام جریان اطراف کره در اعداد رینولدز پایین رو تو فلوئنت شبیه ساری کنم.
از کجا شروع کنم؟ جریان هواست. فایل گمبیتشو درست کردم. حالا یه فایل آموزشی یا راهنمایی چیزی میخوام که این مثالو تو فلوئنت حل کرده باشه! از فلوئنت هیچی نمیدونم! هیچی!
ممنون میشم راهنمایی کنین

سلام دوست عزیز...

تا دلت بخواد تو نت برای این موضوع مطلب هست،لینک زیر رو ببین، موفق باشی.

https://www.google.co.id/search?sclient=psy-ab&site=&source=hp&btnG=Telusuri&q=flow+on+Sphere%2B+fluent#q=flow+on+Sphere+In+fluent

ماهتا

عضو جدید
شما مي توانيد به سايت منcfd.blogfa.com من تز فوق ليسانس ام در زمينه مدلسازي وسايل چرخنده با فلوئنت بوده
سلام تو وبلاگتون دیدم شما دانشجوی دکتری تبدیل انرژی هستین.من ارشد تبدیلم یه کم در مورد دکتری درساش .سختیش.کنکورش میگین؟؟؟

azadeh.eng85

عضو جدید
سلام،وقت همگی بخیر
من ی سوال داشتم :p مسئله من ی جریان دوفازی آب و هوا هستش،بعد توی گمبیت زونا رو مشخص میکنما ولی وقتی توی فلونت باز میکنم زونا بهم ریخته س:(((((مشکل از کجا هستش؟
ممنون.

emad gilmour

عضو جدید
دوستان سلام..من میخام با icem cfd یه کره رو مش بزنم...تازه هم شروع کردم icem رو..اگه کسی بلده لطفا راهنماییم کنه.ممنون میشم:smile:

reza_19933

عضو جدید
عدد رینولدز رو از کجا تغییر بدم تو فلوئنت؟ میخوام رینولدزم (5^10) باشه. پیشفرض چیه؟

امیر 1224

عضو جدید
عدد رینولدز رو از کجا تغییر بدم تو فلوئنت؟ میخوام رینولدزم (5^10) باشه. پیشفرض چیه؟

رینولدز یک پارامتر بی بعد که به صورت rho*V*D/mu تعریف می شه و پارامتر D اون طول مشخصه مسئله است و شما بایستی با انتخاب صحیح مقدار برای چگالی، سرعت مشخصه و ویسکوزیته دینامیکی در مسئله به عدد رینولدز دلخواه خودتون برسید.

reza_19933

عضو جدید
رینولدز یک پارامتر بی بعد که به صورت rho*V*D/mu تعریف می شه و پارامتر D اون طول مشخصه مسئله است و شما بایستی با انتخاب صحیح مقدار برای چگالی، سرعت مشخصه و ویسکوزیته دینامیکی در مسئله به عدد رینولدز دلخواه خودتون برسید.

oh !
الان من جریان اطراف کره رو میخوام بررسی کنم باس چیا رو مشخص کنم؟؟ سرعت جریان و چگالی که تو فلوئنت درست میشه . دیگه چیا رو تنظیم کنم؟

Asghar_

عضو جدید
سلام دوستان

من یه توربین رو دارم با فلوئنت شبیه سازی میکنم .. در مرحله اول همگرایی با ضرایب پایین زیرتخفیف، جریان از همان ابتدا شکل میگیرد( بدون جرریان برگشتی) ..بعد از حدود 1000 تکرار وارد مرحله دوم همگرایی میشم که ضرایب زیر تخفیف بالاتر هست(فشار و مومنتوم به تریب 0.3 و 0.7 میباشد)..در این مرحله همگرایی سریعتر هست و جریان برگشتی هنوز وجود ندارد ولی در بازه ای از تکرار جریان برگشتی تولید میشود و سپس از بین می رود...میخواستم بدونم این طبیعی هست؟ و دلیل ایجاد جریان برگشتی در مرحله دوم همگرایی چیست؟ آیا به خاطر اینه که جریان در مرحله اول هنوز به پره توربین نرسیده هست و زمانی که به پره توربین رسید جریان برگشتی ایجاد میشود؟...چون در روی سطوح پره توربین جریان برگشتی داریم. در این توربین ما دو تا طول ورودی و خروجی داریم...یعنی ورودی تا خود پره فاصله ای دارد و پره تا خروجی هم فاصله ای دیگر دارد.

با تشکر

آخرین ویرایش:

reza_19933

عضو جدید
من فلوئنت رو از کجا و با چی شروع کنم؟ فکر کنین اصن تو دانشگاه آموزش نمیدن..
فقط درس 3 واحدیه CFD رو دارم که اونم هنو ور نداشتم. میخوام شروع کنم چیکار کنم؟ فیلم آموزشیه کدوم شرکت بهتره؟

Asghar_

عضو جدید
سلام دوستان..

این نوع همگرایی خوبه؟

یه سوال دیگم دارم...چطور میشه رنگ صفحه نمودار باقیمانده ها رو سیاه کرد...مثل فلوئنت 6.3؟

سیاه بهتر بود..رنگ که سیاه باشه دقیقتر میشه دید که باقیمانده ها چطوری تغییر میکنن...

باتشکر

Asghar_

عضو جدید
من فلوئنت رو از کجا و با چی شروع کنم؟ فکر کنین اصن تو دانشگاه آموزش نمیدن..
فقط درس 3 واحدیه CFD رو دارم که اونم هنو ور نداشتم. میخوام شروع کنم چیکار کنم؟ فیلم آموزشیه کدوم شرکت بهتره؟

سلام

یه خورده پیشنیاز اولیه لازمه..اگه بخوای پیشرفته یاد بگیری به همین ترتیب اثر پیشنیازها بیشتر میشه.

راستش میتونی از کسی که بلده راهنمایی بگیری و راه بیفتی و باقیشو خودت پیش ببری..

از شرکت ها من شنیدم بهکامان خوبه...

موفق باشید

Asghar_

عضو جدید
سلامی دوباره....یه سوال در مورد همگرایی داشتم...میخواستم بدونم اگه باقیمانده ها به سمتی رفتن که تقریبا ثابت هست و همچنین مثلا گشتاور که ریپورت میگیرم دیگه تغییر چندانی نکنه، ایا در این حالت جواب همگرا شده هست؟

میخوام بدونم برای همگرایی باید این دو تا شرط فوق رعایت بشه...یعنی نمودار باقیمانده ها ثابت بمونه و یه پارامتر اصلی شبیه سازی هم ثابت بمونه...درسته؟

نمودار باقیمانده ها به صورت زیر هست:

باتشکر

ronin98

عضو جدید
سلام خسته نباشید دوستان
محدوده +y بزای تحلیل یک ایرفویل تو مدل k-epsilon چقدر باید باشه؟تو مقالات مقادیر مختلفی ذکر شده.یعنی تو چه محدوده ای باشه بفهمم مشی که زدم درسته؟
آیا نیاز به محاسبات خاصی داره؟
لطفا راهنمایی کنید

amir-sky

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام خسته نباشید دوستان
محدوده +y بزای تحلیل یک ایرفویل تو مدل k-epsilon چقدر باید باشه؟تو مقالات مقادیر مختلفی ذکر شده.یعنی تو چه محدوده ای باشه بفهمم مشی که زدم درسته؟
آیا نیاز به محاسبات خاصی داره؟
لطفا راهنمایی کنید

سلام.

مدل توربولانسی k-e یک مدل توربولانسی رینولدز بالاست پس بنابراین از وال فانکشن استفاده میشه تا بتونه برای قسمت های رینولدز پایین جواب بده.

حالا موضوعی که هست شما از چه وال فانکشنی استفاده داره میکنی؟

هر وال فانکشن محدوده وای پلاسش فرق میکنه.

هلپ فلوئنت رو به شما پیشنهاد میکنم بخونین چون این موضوع واسه خودش دنیایی هست.

موفق باشید.

amir-sky

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلامی دوباره....یه سوال در مورد همگرایی داشتم...میخواستم بدونم اگه باقیمانده ها به سمتی رفتن که تقریبا ثابت هست و همچنین مثلا گشتاور که ریپورت میگیرم دیگه تغییر چندانی نکنه، ایا در این حالت جواب همگرا شده هست؟

میخوام بدونم برای همگرایی باید این دو تا شرط فوق رعایت بشه...یعنی نمودار باقیمانده ها ثابت بمونه و یه پارامتر اصلی شبیه سازی هم ثابت بمونه...درسته؟

نمودار باقیمانده ها به صورت زیر هست:

باتشکر

سلام.

ربطی به ثابت موندن باقیمانده ها نداره.

ولی یه پارامتر کلی(Integral) باید به پایداری و ثبات برسه.

مثلا در توربین باید گشتاور مانیتور شده به ثبات برسه در غیر این صورت جواب هنوز همگرا نشده و با افزایش تکرار در حال تغییر هست.

amir-sky

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام دوستان..

این نوع همگرایی خوبه؟

یه سوال دیگم دارم...چطور میشه رنگ صفحه نمودار باقیمانده ها رو سیاه کرد...مثل فلوئنت 6.3؟

سیاه بهتر بود..رنگ که سیاه باشه دقیقتر میشه دید که باقیمانده ها چطوری تغییر میکنن...

باتشکر

معمولا به همین روش هست...ولی این امکان وجود داره که با مقادیر URF پیش فرض هم همگرا بشه...در ضمن باید چک کنین که چرا جریان برگشتی دارین..

سلام،وقت همگی بخیر
من ی سوال داشتم :p مسئله من ی جریان دوفازی آب و هوا هستش،بعد توی گمبیت زونا رو مشخص میکنما ولی وقتی توی فلونت باز میکنم زونا بهم ریخته س:(((((مشکل از کجا هستش؟
ممنون.

شما باید برید قسمت display و مشتون رو ببینین ...یه جای کار در گمبیت اشتباه کردین و برای تعریف شرایط مرزی صفحات رو بدرستی انتخاب نکردین

14152

عضو جدید
با سلام به دوستان عزیز
برای اینکه نمودارRe بر حسب دما رانشان بدهم چه کار باید بکنم؟چون تو قسمت plotعددReوجود ندارد

amir-sky

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
با سلام به دوستان عزیز
برای اینکه نمودارRe بر حسب دما رانشان بدهم چه کار باید بکنم؟چون تو قسمت plotعددReوجود ندارد

با داشتن سرعت و طول مشخصه و خواص سیال مورد نظر به راحتی میشه رینولدز رو حساب کرد....رینولدز برای هندسه های مختلف تعریف های گوناگونی داره...فقط به این توجه کنین

masiheia

عضو جدید
سلام
منظور از y+ چی هست؟
چه طوری باید رعایت کرد که مقدارش مثلا فلان مقدار باشه؟
ممنونم.

amir-sky

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام
منظور از y+ چی هست؟
چه طوری باید رعایت کرد که مقدارش مثلا فلان مقدار باشه؟
ممنونم.

سلام...

وای پلاس یه ارتفاع بی بعد هست که به میتونه مقدار دقت مش شما رو در نزدیکی دیواره مشخص کنه.

با استفاده از وای پلاس، شما میتونید مقدار ارتفاع اولین سلول نزدیک دیواره رو بدست بیارید...

وای پلاس بیشتر برای مدلهای توربولانسی رینولدز بالا باید لحاظ کرد...ولی برای مدلهای مثل K-w باید مش دیواره رو به اندازه کافی ریز کنی تا لایه مرزی کپچر بشه. به عبارتی Y+=1 باید باشه.

سوال دومتونو درست متوجه نشدم. شما میخوای از چه مدل توربولانسی استفاده کنی؟