تاپيك مرجع و آموزش نرم افزار Fluent

m-20

عضو جدید
با سلام
اگر بخوام مبدل حرارتی فین دار که بوسیله آب هوا رو خنک می کنه رو یک محیط متخلخل فرض کنم آب درون لوله و فین باید هر 2 محیط جامد فرض بشه؟
با توجه به عدد نفوذ پذیری و تخلخل محیط متخلخل چطوری گرما رو جذب می کند؟ نیاز به کد نویسی داره؟

irancell340

عضو جدید
سلام
کسی تا به حالا فرآیند انجماد ریخته گری مداوم رو تو فلوئنت شبیه سازی کرده باشه که بتونه منو راهنمایی کنه.
بنده فرآیند رو براساس مثال فلوئنت شبیه سازی کردم البته با هندسه و شرایط مرزی مختلف که با مشکل همگرا نشدن روبرو شدم... هرکاری کردم مسئله همگرا نمیشه ( البته واگرا هم نمیشه) موندم چکار کنم....
کسی هست که کمکم کنه. ... ممنون میشم

امیر 1224

عضو جدید
سلام امیر آقا
بنده تا حدودی فرآیند انجماد رو تونستم شبیه سازی کنم مشاهده پیوست 226840ولی به یک مشکل برخورد کردم اونم اینکه وقتی ماده جامد میشه میسته یعنی سرعتش صفر میشه از پول ولوسیتی نیز استفاده کردم ولی افاده ای نکرد. من میخوام فرآیند رو طوری شبیه سازی کنم که هم پوسته ی منجمد شده و هم مواد مذاب درون آن با یک سرعت حرکت کنند(شرط عدم لغزش). به نظرتون از دینامیک مش استفاده کنم و اگر بله لطفا راهنماییم کنید ممنون میشم.
آیا میشه یک حجم کنترل بگیریم که از ابتدای قالب حرکت کنه و تا انتهای فرآیند انجماد پیش بره و انتقال حرارت و انجماد اونو بررسی کنیم و آیا این همون دینامیک مشه یا خیره؟ ممنون میشم توضیح بدید...

نیازی به این کاره نیست والبته جاشونم اینجا نیست شما شرط مرزی که مثال فلوئنت داده رو ببین از شرط عدم لغزش استفاده نکرده شما هم نباید استفاده کنی و بدیهی هم هست شما توی فرایند که دیوار نداری غلطک داری پس باید اونا رو مدل کنی که مغایر با شرط عدم لغزشه. تو حالت ساده میتوی دیواره باتنش صفر رو قرار بدی.

امیر 1224

عضو جدید
دوستان کسی از انتقال حرارت بین سیال و جامد اطلاعی داره ؟
برای این کار سطح اینترفیس رو روی سیال ساخت یا جامد یا هردو ؟ بعدش چیکار کنیم ؟
اگه علاوه بر سیال مثلا دو یا سه سطح جامد داشتیم باید بین سطوح جامد هم اینترفیس ساخت ؟

ممنون

گزینه اول اینه که مرزت به صورت مش MAP شده باشه و در فلوئنت به صورت دو دیوار کوپل شده استفاده کنی ولی اگه نمی خوای باید دو سطح که محیط مختلفتو انترفیس تعریف کنی و بعد اونارو به هم متصل کنی.

امیر 1224

عضو جدید
با سلام
اگر بخوام مبدل حرارتی فین دار که بوسیله آب هوا رو خنک می کنه رو یک محیط متخلخل فرض کنم آب درون لوله و فین باید هر 2 محیط جامد فرض بشه؟
با توجه به عدد نفوذ پذیری و تخلخل محیط متخلخل چطوری گرما رو جذب می کند؟ نیاز به کد نویسی داره؟
محیط متخلخل محیط اسفنجی مانندی است حالا شما فین هات به صورت یک ماده متخلخله یا قصد داری معادل سازی کنی. اگه دومی منظورته کارت اشتباهه

irancell340

عضو جدید
سلام بچه ها
من یک جسم 3 بعدی رو تو گمبیت کشیدم ولی تو مش بندی مشکل دارم این جسم سه حجم متصل به هم هست که حجم وسطش مش بندی نمیشه این فایل رو ضمیمه کردم اگه کسی می تونه مش بندیش کنه ممنون میشم.....
https://www.mediafire.com/?z0b5v2igojcwehe

bndsms

عضو جدید
گزینه اول اینه که مرزت به صورت مش MAP شده باشه و در فلوئنت به صورت دو دیوار کوپل شده استفاده کنی ولی اگه نمی خوای باید دو سطح که محیط مختلفتو انترفیس تعریف کنی و بعد اونارو به هم متصل کنی.

ممنون
در حالت دوم مثلا فرض کنیم یه لوله که داخلش آب میره
باید سطح داخلی لوله رو یه سطح معرفی کنم سطح آب هم یه سطح و بعد به هم متصلشون کنم ؟
چه جوری متصلشون کنم ؟ تو فلوئنت coupled wall بزنم ؟

یه سوال دیگه یه قسمت داره تو انسیس مشینگ به نام connection . اگه اونجا سطوح تماسو معرفی کنم اوکی نمیشه ؟

امیر 1224

عضو جدید
ممنون
در حالت دوم مثلا فرض کنیم یه لوله که داخلش آب میره
باید سطح داخلی لوله رو یه سطح معرفی کنم سطح آب هم یه سطح و بعد به هم متصلشون کنم ؟
چه جوری متصلشون کنم ؟ تو فلوئنت coupled wall بزنم ؟

یه سوال دیگه یه قسمت داره تو انسیس مشینگ به نام connection . اگه اونجا سطوح تماسو معرفی کنم اوکی نمیشه ؟

روش اولی که گفتید درسته و روش دومتون اگه مش دو صفحه که معرفی کردید یکی باشه فلوئنت اونو کوپلید وال میشناسه وگرنه باید خودتون مثل روش قبلی که گفتید کوپلید والو بزنید

topoolimopooli

عضو جدید
با سلام
من یک جسم دارم که داخل یه مستطیل رها میشه.از udf هم برای دینامیک مش کمک گرفتم.
امیر اقا ،همونکه شما در جریانید.
بعد از چندتا حل خطای زیر رو میده:

Updating mesh to time 3.88889e-04 (step = 00007) (crank-angle = 363.50)...
Warning: negative volume detected --> repeat smoothing!
Warning: non-positive volumes exist.

Error: Update-Dynamic-Mesh failed. Negative cell volume detected.
Error Object: #f
خطای حجم منفی...
میشه کمکم کنید
من اینو قبلا حل کردم جواب میداد
نمیدونم چرا حالا خطا میده.با تشکر از همه

sadegh1068

عضو جدید
با سلام
من یک جسم دارم که داخل یه مستطیل رها میشه.از udf هم برای دینامیک مش کمک گرفتم.
امیر اقا ،همونکه شما در جریانید.
بعد از چندتا حل خطای زیر رو میده:

Updating mesh to time 3.88889e-04 (step = 00007) (crank-angle = 363.50)...
Warning: non-positive volumes exist.

Error: Update-Dynamic-Mesh failed. Negative cell volume detected.
Error Object: #f
خطای حجم منفی...
میشه کمکم کنید
من اینو قبلا حل کردم جواب میداد
نمیدونم چرا حالا خطا میده.با تشکر از همه

سلام
خطای حجم منفی در دینامیک مش معمولا بخاطر زیاد بود time step هستش
بازه زمانی مربوط به حل رو کم کنید به احتمال خیلی زیاد مشکلتون حل میشه

m-20

عضو جدید
با سلام

شرط مرزی پریودیک در 2 طرف 6.jpgچطور اجرا میشه؟ خطا می زنه؟
با تشکر

bndsms

عضو جدید
سلام دوستان یه سوال
چطور میشه به یه zone توی cell zone conditon فلوئنت یه شرط مرزی دما داد به طوری که این دما با توجه به شرایط مسئله تغییر کنه و دمای zone های دیگه روش تاثیر بذاره و در واقع یک مقدار فیکس شده تا آخر مسئله نباشه ؟

topoolimopooli

عضو جدید
سلام دوستان یه سوال
چطور میشه به یه zone توی cell zone conditon فلوئنت یه شرط مرزی دما داد به طوری که این دما با توجه به شرایط مسئله تغییر کنه و دمای zone های دیگه روش تاثیر بذاره و در واقع یک مقدار فیکس شده تا آخر مسئله نباشه ؟
فک میکم باید از udf استفاده کنید

shahrokhblash

عضو جدید
دوستان محیط فلوئنت برای کتیا ورژن r21می خواهم هرچی گشتم پیدا نشد
از قرار معلوم این انسیس همه رو بلعیده..راهی هست بدون نصب انسیس رو کتیا اجرا کنم
با سپاس

topoolimopooli

عضو جدید
سلام
بچه ها من میخوام سرعت یک صفحه رو بر حسب محور y رسم کنم.بعد حل فقط حدود 25 تا عدد بهم میده.میگن باید از execute commands استفاده کنم.اما نمیدونم چجوری؟میشه کمکم کنید.ممنون

mostafa70

عضو جدید
سلام
بچه ها من میخوام سرعت یک صفحه رو بر حسب محور y رسم کنم.بعد حل فقط حدود 25 تا عدد بهم میده.میگن باید از execute commands استفاده کنم.اما نمیدونم چجوری؟میشه کمکم کنید.ممنون

خیلی مختصر اینطوری میتونم واست توضیح بدم که:
- تو بخش execute commands گزینه define macro رو میزنی و یه اسم واسش انتخاب می کنی.
- بعد میری داده ای رو که قرار تو زمانهای مختلف واست ذخیره کنه رو ذخیره می کنی.
- دوباره میای تو قسمت execute commands و گزینه end macro رو میزنی.
- نحوه تکرار رو براساس زمان یا تعداد time-step بش میدی
- تیک execute commands رو می ذاری و اسم ماکرو رو جلوش مینویسی
- تمام

bndsms

عضو جدید
دوستان کسی با بهینه سازی نرم افزار انسیس کار کرده و فایل آموزشی ازش داره ؟

mostafa70

عضو جدید
دوستان کسی با بهینه سازی نرم افزار انسیس کار کرده و فایل آموزشی ازش داره ؟
اگه منظورتون استفاده از سالور adjoint نرم افزار فلوئنت هست من باش کار کردم. user guide و tutorial انسیس خیلی کامله و همه چی رو توضیح داده

bndsms

عضو جدید
اگه منظورتون استفاده از سالور adjoint نرم افزار فلوئنت هست من باش کار کردم. user guide و tutorial انسیس خیلی کامله و همه چی رو توضیح داده

بخش design explorer رو میگم که یه روش بهینه سازی داره به نام response surface method
برای بهینه سازی پارامترهایی مثل دبی ورودی، طول و قطر لوله ای که آب توش جریان داره و ... بهترین و آسون ترین روش چیه ؟
با خود انسیس ؟ یا لینک فلوئنت با متلب یا روش دیگه ای؟

ممنون از پاسخگوییتون

mostafa70

عضو جدید
بخش design explorer رو میگم که یه روش بهینه سازی داره به نام response surface method
برای بهینه سازی پارامترهایی مثل دبی ورودی، طول و قطر لوله ای که آب توش جریان داره و ... بهترین و آسون ترین روش چیه ؟
با خود انسیس ؟ یا لینک فلوئنت با متلب یا روش دیگه ای؟

ممنون از پاسخگوییتون

نه متاسفانه با این بخش کار نکردم. یعنی اصلا نمی دونستم که این بخش امکان بهینه سازی تو فیلد انتقال حرارت و جریان سیال رو داره.
اگه آموزشی پیدا کردی ممنون میشم که به من هم اطلاع بدی

ممنون

bndsms

عضو جدید
دوستان کسی میدونه چطور میشه تو cfd-post نمودار میانگین دما تو یک سطح رو نسبت به زمان کشید ؟
نمیدونم چطوری تو data series بهش لوکیشن بدم
واسه یه نقطه رو میتونم بکشم اما تو یه سطح ( که جز شرایط مرزیمه ) رو نمیتونم

کبری1363

عضو جدید
سلام
میشه در ابتدا لبه های خمیده رو مش زد و بعد حجم استوانه را با مش هگزا وطرح cooper مش کرد

mohseneng20

عضو جدید
با عرض سلام و خسته نباشید خدمت همه ی دوستان مهندس
من یک مثال دینامیک مش رو حل کردم که یک کانال بود با مرزهای مرتعش.حالا میخواهم نمودار مقدار جریان خروجی(flow rate) رو بر حسب زمان بکشم.کسی میتونه راهنماییم کنه چطور این کار رو بکنم؟مسئله ی من یک مثال ناپایداره

mostafa70

عضو جدید
با عرض سلام و خسته نباشید خدمت همه ی دوستان مهندس
من یک مثال دینامیک مش رو حل کردم که یک کانال بود با مرزهای مرتعش.حالا میخواهم نمودار مقدار جریان خروجی(flow rate) رو بر حسب زمان بکشم.کسی میتونه راهنماییم کنه چطور این کار رو بکنم؟مسئله ی من یک مثال ناپایداره

سلام
به فروم خوش اومدید!
قبلا واسه اینکار تو پست زیر توضیح داده بودم

http://www.www.www.iran-eng.ir/showthread.php/10997-%D8%AA%D8%A7%D9%BE%D9%8A%D9%83-%D9%85%D8%B1%D8%AC%D8%B9-%D9%88-%D8%A2%D9%85%D9%88%D8%B2%D8%B4-%D9%86%D8%B1%D9%85-%D8%A7%D9%81%D8%B2%D8%A7%D8%B1-Fluent?p=8008435&viewfull=1#post8008435

امیدوارم واسه شما هم مفید باشه

bndsms

عضو جدید
سلام
دوستان وقتی میخوام نمودار تغییرات دما با زمان رو مانیتور کنم چطور میشه دما رو بر حسب سانتیگراد داد. من حتی تو یونیت دما رو بر حسب سانتیگراد کردم اما بازم تو مانیتور دما رو برحسب کلوین میکشه !

bndsms

عضو جدید
با سلام
دوستان کسی shell conduction توی انسیس کار کرده ؟
میشه بین یک سیال و یک سطح جامد یک دیوار با ضخامت کم قرار داد بدون اینکه نیاز به هندسه جدا و مش زدن براش باشه ؟

M313

عضو جدید
سلام بر مهندسین
لطفا اگر با روش advancing front در مش بندی مثلثی آشنایی دارید یک توضیحی بدین؛ چه تفاوتی با روش دلانی داره؟

m-20

عضو جدید
با سلام
می خواستم ببینم ضرایب تخلخل و نفوذ پذیری در کدام قسمت فلوئنت وارد کنم؟
با تشکر
Untitled.jpg