تاپيك سوال و درخواست (محل پاسخ گويي به نياز هاي اعضا)

Sword-cutler

عضو جدید
البته من هم دقیقا نمیدونم چیه !!! ولی از ظاهرش میشه اینو دید که یه شیر وابسته به فشاره ، که پایینش یه محفظه دیافراگمی داره که فشار رو از یه طرف دریافت میکنه و به فنر نیرو وارد میشه برای بستن یا کم کمتر مقدار جریان ، که دقیقا نمیدونم تک وضعیتیه (باز و بسته ) یا تدریجی ( با توجه به فشار) . از توی خود موتورخونه میشه تقریبا کاربرد اکثر تجهیزات رو تشخیص داد

Sword-cutler

عضو جدید
من شرایط کمی مشابه شما رو داشتم چند ترم مکانیک خوندم ولی دقیقا بعد از 2 ترم فهمیدم که دانشگاه واقعا چیز مهمی برام نیست چون نه مدرکش خیلی تاثیر داره نه چیزایی رو که میخواهند بهتون توی دانشگاه یاد بدن ،رو اگر خودتون نیاز داشته باشید میتونید بدون استاد و کلاس با مراجعه به مراجع و استانداردها و همچنین حین کار یاد بگیرید ( تازه اگر فرض کنیم که تمامی دروس مکانیک بعد از سر کار رفتن به دردتون میخوره و شما کلا صبح تا شب کارتون محاسباتیه) . البته من تعداد دوره های فنی زیادی رفتم و هنوز هم دوست دارم که یه چندتایی دیگه هم برم .
یه زمانی بود که یک مهندس وجود داشت 10 تا کارگر الان دوره ای شده که 10 تا مهندس هست 10 تا کارگر ! اگر تو یه همچین دوره ای نتونی خود اشتغالی داشته باشی ، دنبال کار گشتن کمی امید الکیه ! در نهایت باید راهی رو بری که بتونی برای خودت کار درست کنی حقوق بگیر بودن راه به جایی نمیبره . سعی کن تو شرکت های تولیدی تجهیزات تاسیسات مثل دیگ ، مشعل ، چیلر و... یا شرکت های بزرگ نصب ،کار پیدا کنی چون اونها کارهای اجرایی موتورخونه ها و ساختمان ها رو هم دارن ، البته مشخصه حقوق دریافتی پایین خواهد بود ولی در نهایت از طریق اونها میتونی کار مستقل یا نیمه مستقل بگیری .
شما که مدرکو داری رزومه بفرست ، مصاحبه برو ، کارتم ول نکن . اگر هم کار پیدا شد بازم وقت کردی بیرون خرده کاری انجام بده . 5شنبه و حتی جمعه هم کار کن . سعی کن حتی جایی که میری لوله کشی سیستمش جدیدتر و صنعتی تر باشه ( چیزی باشه که برات یادگیری داشته باشه ، یه لوله کشی ساده ممکنه راحت باشه یا پول خوبی داشته باشه ولی چیزی یاد نمیگیری )
من الان خودم تو یه شرکت تعمیر و نگهداری هستم که مهندسمون هم مثل ما لباس عوض میکنه و کار میکنه ولی در نهایت اونم که خیلی قدیمیتره توی این کار آنچنان موفقیتی نداره ، صبح و ظهر و شب و نصف شب سر کاره ، باید با هزار نفر سر و کله بزنه در نهایت هر چقدر هم که در آمد داشته باشه میبینی که روزگار خوبی واسه مهندس بودن نیست !
اگر هم بتونی اوستا کار ، هم مهندس و هم کارگر خودت باشی با کمی زحمت نمیگم که آینده خوبی داره ،ولی با کمی شانس آینده کم دردسر تری داره !

ardovan1984

عضو جدید
راه اندازی یک سیستم پنوماتیک

راه اندازی یک سیستم پنوماتیک

با سلام به دوستان گرامی
شرمنده بنده این پست رو چند جای دیگه هم گذاشتم، عذرخواهی میکنم، چون جواب این سوال برام خیلی مهمه بخاطر این بوده، بازم عذرخواهی میکنم
یه خواهش از دوستانی که اطلاعات و تجربه در زمینه سیستم های پنوماتیک دارن داشتم، حقیقتش بنده یک سیستم پنوماتیک میخام داشته باشم که شامل جکی هستش که یک قالب رو قراره پایین و بالا ببره، اولا برای این کار چه ملزوماتی مورد نیاز هست؟ اگر لطف بفرمایید تمام تجهیزات لازم رو کامل بفرمایید.
نکته دیگه اینکه در طراحی، بنده میخام از یه جک با کورس 80 میلیمتر استفاده کنم که از تمام کورس جک استفاده خواهد شد، منتها با توجه به اینکه سرعت حرکت جک های پنوماتیک زیاد هستش، در انتهای کورس 80 میلیمتر بنده نیاز دارم که سرعت جک کنترل بشه و سرعتش کم بشه، البته در عین حال باید جک همچنان قدرت حمل وزن وارد بهش رو داشته باشه که حدودا 300 کیلوگرم بار هستش.​
r_mazruee@yahoo.com
خواهشا از دوستان اگر جواب این مشکل رو میدونن همینجا پیغام بذارن یا به ایمیل بنده میل بزنن
واقعا پیشاپیش ممنون وقتی که میذارید برای جواب این سوال هستم​

سحرخیز

عضو جدید
سلام دوستان من اثبات معادله پیوستگی و انرژی و مومنتم ناویراستوکس را در مختصات کروی رو می خواستم
ممنون میشم زیاد

sadeghforghani

کاربر فعال
این دستگاهی که دورش خط کشیدم چیه؟ و کارش اونجا چیه؟

سلام
به نظرم کنترل ولو باشه

arta_1569

عضو جدید
سلام
من یه سوال ساده دارم!
حل عددی (با یه روش ساده و یا کد متلبش) برای یک استوانه که آب از پایین وارد میشه و از بالا خارج میشه رو میخواستم. یک المان حرارتی هم به صورت میله وسط استوانه قرار داره. شرایط ورودی رو میدونیم و شرایط دما، فشار و سرعت در خروجی رو می خوایم
ممنون میشم کمکم کنید خیلی فوری و حیاتی است

live

عضو جدید
سلام دوستان
خواستم ببینم برای اثبات اینکه نتایج حاصل از جابجایی آزاد جریان آرام در لوله خیلی بلند برای حالت دو بعدی و سه بعدی یکسان هستش، چه راهی را باید برم؟و چطور میشه اینو نشون داد؟

mech.mech

عضو جدید
سلام دوستان
یک سوال خیلی مهم و فوری دارم
میشه رابطه بازده ایزنتروپیک توربین زیرکش دار رو کسی واسه من دقیقا بگه چی میشه؟

hn1995

عضو جدید
کارکرد توربین گازی

کارکرد توربین گازی

با سلام
روند کارکرد توربین گازی چگونه هست؟
نمی دونم چه سیالی در این توربین در جریان هست؟
یا اینکه در محفظه احتراق چه چیزی می سوزد؟
و غیره...

Zaneti

مدیر تالار مهندسی مکانیک
مدیر تالار
با سلام
و غیره...
درود
یه مقدار بگردی به نتیجه می رسی

Ahmad Engineer

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام بچه ها

از لحاظ بازار کار

تبدیل

طراحی

یا ساخت و تولید؟

amir-sky

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
با سلام
و غیره...

سلام..

توربین گاز از سه جز اصلی تشکیل شده..توربین..کمپرسور ..محفظه احتراق..

دو نوع میتونه باشه..سیکل باز و بسته.

سیال ابتدا هوا هست که برای محفظه احتراق برای عمل احتراق لازم میباشد....بعد از محفظه احتراق هوا و سوخت می باشد.به عبارتی دبی هوا و سوخت برای اعمال کار توربین استفاده میشود...

در محفظه احتراق سوخت می سوزد..مثلا متان....

کار کمپرسور با خنک کردن کردن دمای قبلش کاهش پیدا میکنه و کار توربین با افزایش دمای قبلش افزایش می یابد..در واقع هرچه توربین رو عایق تر درست کنیم کار بیشتری تولید میکند در نتیجه بازده حرارتی(قانون اول) افزایش پیدا میکنه.

امیدوارم کافی باشه...سوالی بود در خدمتم.

یاعلی

maryam72

عضو جدید
سلام دوستان. کسی میدونه مساحت کلکتورهای صفحه تخت خورشیدی به طور معمول چه قدره؟ قیمت هر نوع از این کلکتورها در ایران در چه حده؟

Alireza0977

عضو جدید
سلام. تا اونجایی که من میدونم، کلکتورهای صفحه تختی که برای آبگرمکن های خانگی استفاده میشن، از دو قسمت 2 مترمربعی هستن.(معمولا تو قسمت های 2 متر مربعی ساخته میشن)

tidlia

عضو جدید
سلام کسی میدونه جریان های segregaled و transition و intermittent و distribution در دوفازی و محاسبه افت فشار ب روش beggs and brill چی هستن ؟ لطفا توضیح بدین برام

alimilala

عضو جدید
سلام من یو سوال داشتم مکانیک سیالات ارشدم داره؟اگه داره اسم تمام گرایشاشو بگید اخه من هرچی گشتم ارشد سیالات هیچ گرایشی پیدا نشد

Zaneti

مدیر تالار مهندسی مکانیک
مدیر تالار
سلام من یو سوال داشتم مکانیک سیالات ارشدم داره؟اگه داره اسم تمام گرایشاشو بگید اخه من هرچی گشتم ارشد سیالات هیچ گرایشی پیدا نشد
درود
در ارشد سیالات به جند شاخه تقسیم میشه
1 . تبدیل انرژی
2 . مدیریت انرژی

mohammadsunlight

عضو جدید
بسم الله

سلام

یه سؤال داشتم....گفتم از شما ها که هم تخصص و هم تجربه دارید بپرسم بهتره

من تازه ترم 3 رو تموم کردم

این ترم میخوام ترمو 1 بردارم

میخواستم بدونم به نظر شما بهترین مرجع ترمودینامیک برای کسی که میخواد بره سیالات و واقعاً هم علاقه داره و میخواد علم و تخصصش عالی باشه کدوم کتابه؟

سنجل یا ون وایلن یا کتاب دیگه؟

m1m3m7m4

عضو جدید
سلام من که مکانیک میخونم و دوستم که کامپیوتر میخونه(هر دو کارشناسی) میخوایم رو یه ایده خوب که هم نیاز کشور باشه هم از لحاظ اقتصادی با صرفه باشه کار کنیم اما بدلیل نداشتن اطلاعات کافی در مورد نیازهای صنعتی کشور ایده ای به ذهنمون نمیرسه لطفا کمکمون کنید.:que:

edram

عضو جدید
با سلام
لطفا یک مرجع معرفی کنید برای کدنویسی با متلب مختص رشته سایالات یا تبدیل انرژی
با تشکر

امیر 1224

عضو جدید
سلام من که مکانیک میخونم و دوستم که کامپیوتر میخونه(هر دو کارشناسی) میخوایم رو یه ایده خوب که هم نیاز کشور باشه هم از لحاظ اقتصادی با صرفه باشه کار کنیم اما بدلیل نداشتن اطلاعات کافی در مورد نیازهای صنعتی کشور ایده ای به ذهنمون نمیرسه لطفا کمکمون کنید.:que:

مشکل شما مشکل اساسی مملکته

امیر 1224

عضو جدید
بسم الله

سلام

یه سؤال داشتم....گفتم از شما ها که هم تخصص و هم تجربه دارید بپرسم بهتره

من تازه ترم 3 رو تموم کردم

این ترم میخوام ترمو 1 بردارم

میخواستم بدونم به نظر شما بهترین مرجع ترمودینامیک برای کسی که میخواد بره سیالات و واقعاً هم علاقه داره و میخواد علم و تخصصش عالی باشه کدوم کتابه؟

سنجل یا ون وایلن یا کتاب دیگه؟

اگه بخوایید توی یک موضوع قوی بشید نباید به یک کتاب تکیه کنید باید حداقل کتابای مشهور اون زمینه رو یک نگاهی بندازی پیشنهاد می کنم سنجل رو بخونی چون سعی کرده دید فیزیکی بده ولی ون وایلنم نگاه کن

mohammadsunlight

عضو جدید
اگه بخوایید توی یک موضوع قوی بشید نباید به یک کتاب تکیه کنید باید حداقل کتابای مشهور اون زمینه رو یک نگاهی بندازی پیشنهاد می کنم سنجل رو بخونی چون سعی کرده دید فیزیکی بده ولی ون وایلنم نگاه کن

دوست عزیز با تشکر از پاسخ شما ولی توجه داشته باشید که این 2 کتاب جفتشون نسبتاً حجیم هستن و رویکردشون هم میشه گفت خیلی با هم فرق داره
.
شاید مثل این باشه که بخوای جزوه ی 2 تا استاد رو همزمان بخونی (حداقل برای من یکی که گیج کننده هست)
.
حالا اگه فقط بخوام یه کدوم رو مطالعه کنم پیشنهاد شما چیه؟ سنجل یا ون وایلن
.
اولویتم هم اینه که دید مهندسی نسبت به مسائل پیدا کنم و پیش زمینه ی خوبی برای درس های سیالاتی آینده (چه در کارشناسی و چه در دوره های بالاتر) باشه

محمودپور

عضو جدید
کاربر ممتاز
دوست عزیز با تشکر از پاسخ شما ولی توجه داشته باشید که این 2 کتاب جفتشون نسبتاً حجیم هستن و رویکردشون هم میشه گفت خیلی با هم فرق داره
.
شاید مثل این باشه که بخوای جزوه ی 2 تا استاد رو همزمان بخونی (حداقل برای من یکی که گیج کننده هست)
.
حالا اگه فقط بخوام یه کدوم رو مطالعه کنم پیشنهاد شما چیه؟ سنجل یا ون وایلن
.
اولویتم هم اینه که دید مهندسی نسبت به مسائل پیدا کنم و پیش زمینه ی خوبی برای درس های سیالاتی آینده (چه در کارشناسی و چه در دوره های بالاتر) باشه

قطعاً ون وایلن بهتره و رویکرد معقول تری در پیش گرفته.

eng-ic

عضو جدید
اشتغال

اشتغال

با سلام من فارغ التحصیل رشته مکانیک سیالات هستم و خدمت رو هم تموم کردم
میخاستم ببینم در چه زمینه ای میتونم تحقیق و مطالعه کنم که نتیجه اش منجر به اشتغال ذایی و کار بشه
با تشکر

sami6262

عضو
دوستان کسی میشه جواب من رو بده

شکل زیر رو رسم کردم و فشار رو در لوله آخر می خوام بدونم چقدر میشه
جریان آب در یک لوله 12 اینچ با جریان 480 مترمکعب بر ساعت به 2 لوله 8 اینچ تقسیم میشه و وارد فیلتر شنی میشه
فشار در ورودی فیلتر 2.9 بار است
در خروجی هم آب وارد یک لوله 8 اینچ میشه
خروجی فیلتر شماره یک 2.8 بار و خروجی فیلتر شماره دو 2.6 بار است
این دو لوله 8 اینچی با یک سه راهی تبدیل به 10 اینچ میشه
فشار آب در این لوله 10 اینچی چقدر میشه؟ همچنین جریان آب ؟

e7M2VT1DVJrW3rJ5t7hg237d.jpg