بهترین دین کدام است؟

Al Pacino

عضو جدید
لئوناردو باف يک پژوهشگر دينى معروف در برزيل است. متن زير، نوشته اوست:

در ميزگردى که درباره «دين و آزادى» برپا شده بود و دالايى‌لاما هم در آن حضور داشت، من با کنجکاوى، و البته کمى بدجنسى، از او پرسيدم: عالى جناب، بهترين دين کدام است؟
خودم فکر کردم که او لابد خواهد گفت: «بودايى» يا «اديان شرقى که خيلى قديمى‌تر از مسيحيت هستند.»
دالايى‌لاما کمى درنگ کرد، لبخندى زد و به چشمان من خيره شد ... و آنگاه گفت:
«بهترين دين، آن است که شما را به خداوند نزديک‌تر سازد. دينى که از شما آدم بهترى بسازد.»
من که از چنين پاسخ خردمندانه‌اى شرمنده شده بودم، پرسيدم:
آنچه مرا انسان بهترى مى‌سازد چيست؟
او پاسخ داد:
«هر چيز که شما را دل‌رحم‌تر، فهميده‌تر، مستقل‌تر، بى‌طرف‌تر، بامحبت‌تر، انسان دوست‌تر، با مسئوليت‌تر و اخلاقى‌تر سازد.
دينى که اين کار را براى شما بکند، بهترين دين است»
من لحظه‌اى ساکت ماندم و به حرف‌هاى خردمندانة او انديشيدم. به نظر من پيامى که در پشت حرف‌هاى او قرار دارد چنين است:
دوست من! اين که تو به چه دينى اعتقاد دارى و يا اين که اصلاً به هيچ دينى اعتقاد ندارى، براى من اهميت ندارد. آنچه براى من اهميت دارد، رفتار تو در خانه، در خانواده، در محل کار، در جامعه و در کلّ جهان است.
به ياد داشته باش، عالم هستى بازتاب اعمال و افکار ماست.
قانون عمل و عکس‌العمل فقط منحصر به فيزيک نيست. در روابط انسانى هم صادق است.
اگر خوبى کنى، خوبى مى‌بينى
و اگر بدى کنى، بدى.
هميشه چيزهايى را به دست خواهى آورد که براى ديگران نيز همان‌ها را آرزو کنى.
شاد بودن، هدف نيست. يک انتخاب است.
«هيچ دينى بالاتر از حقيقت وجود ندارد.»

نظرتون چيه؟!!

ooraman

عضو جدید
کاربر ممتاز
هر چيز که شما را دل‌رحم‌تر، فهميده‌تر، مستقل‌تر، بى‌طرف‌تر، بامحبت‌تر، انسان دوست‌تر، با مسئوليت‌تر و اخلاقى‌تر سازد
مودب تر رو هم باید اضافه کرد......که البته در واقع توی زیر مجموعه اخلاق قرار میگیره

ممنون دوست عزیز ;);):gol::gol::gol::gol:

hamed-Gibson

عضو جدید
کاربر ممتاز

در ميزگردى که درباره «دين و آزادى» برپا شده بود و دالايى‌لاما هم در آن حضور داشت، من با کنجکاوى، و البته کمى بدجنسى، از او پرسيدم: عالى جناب، بهترين دين کدام است؟
خودم فکر کردم که او لابد خواهد گفت: «بودايى» يا «اديان شرقى که خيلى قديمى‌تر از مسيحيت هستند.»
«بهترين دين، آن است که شما را به خداوند نزديک‌تر سازد. دينى که از شما آدم بهترى بسازد.»
او پاسخ داد:
«هر چيز که شما را دل‌رحم‌تر، فهميده‌تر، مستقل‌تر، بى‌طرف‌تر، بامحبت‌تر، انسان دوست‌تر، با مسئوليت‌تر و اخلاقى‌تر سازد.
من لحظه‌اى ساکت ماندم و به حرف‌هاى خردمندانة او انديشيدم. به نظر من پيامى که در پشت حرف‌هاى او قرار دارد چنين است:
دوست من! اين که تو به چه دينى اعتقاد دارى و يا اين که اصلاً به هيچ دينى اعتقاد ندارى، براى من اهميت ندارد. آنچه براى من اهميت دارد، رفتار تو در خانه، در خانواده، در محل کار، در جامعه و در کلّ جهان است.
و اگر بدى کنى، بدى.

نظرتون چيه؟!!
من سالهاست به این دینم
فقط از ترس بقیه نتونستم بگم

ثمینی

عضو جدید

او پاسخ داد:
و اگر بدى کنى، بدى.

نظرتون چيه؟!!

خیلی قشنگ بود

hamed-Gibson

عضو جدید
کاربر ممتاز
البته اين تعريف بالا مسلما مطلق نيست؛
ولي اگه ميشه توضيح بدين مرامتون چيه كه شما رو به خدا نزديكتر كرده؟
این شبیه همون حرف امام حسین:اگر دین ندارید لااقل آزاده باشید
من تمام زندگیم سعی کردم آزاری به کسی نرسونم.اگر گناهی بوده ظلم به خودم بوده نه کس دیگه

Al Pacino

عضو جدید
این شبیه همون حرف امام حسین:اگر دین ندارید لااقل آزاده باشید
من تمام زندگیم سعی کردم آزاری به کسی نرسونم.اگر گناهی بوده ظلم به خودم بوده نه کس دیگه

اينطور كه فهميدم پيرو مكتب الهي خاصي نيستيد؛ اينطور نيست؟!!
هرچند اختلاف نظر داريم كه جاي بحثه!

hamed-Gibson

عضو جدید
کاربر ممتاز
اينطور كه فهميدم پيرو مكتب الهي خاصي نيستيد؛ اينطور نيست؟!!
هرچند اختلاف نظر داريم كه جاي بحثه!
آره.من مسلمان زاده هستم اما مسلمان نیستم
برای اسم مسلمان احترام قائلم ولی هنوز کامل درکش نکردم که بگم مسلمانم
تلاشم اینه که به شناخت برسم
من با خدا راحت حرفم رو میزنم.از بعضی مظاهر اسلام استفاده میکنم و شاید بقیه ادیان
اما برای فکرکردن باید آزاد بود

آرانوس

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
به نظر من دین مجموعه ای از رفتارها واعتقادات هست که این رفتارها از عقل ودل سرچشمه میگیره وقتی تو به دیگری احترام میذاری ،وقتی به کسی ظلم نمیکنی و.... همه اینا به خاطر اینه که تو ازعقلت استفاده کردی و از حسی که ذاتا در نهاد انسان قرار داره
وگاهی احساسات درونت تورو سوق میده به سمت اینکه با معبودت که من اونو بیشتر از هرچیز به یک حس درونی و همراه وپشتیبان همیشگی تعبیر میکنم صحبت کنی وازش تشکر کنی یا ازش چیزی بخوای یا بر اساس انتخاب عقلت ازش شکایت یا گله کنی ویا به هردلیلی احساس نیاز به اون کنی واون وقت آزادانه میری سراغ چیزی که شاید در اسلام اسمش نماز و راز ونیاز ودعا هستش. نمیدونم این تعبیر من هست تا حالا به صورت منسجم راجع به این موضوع فکر نکرده بودم واون چیزی که گفتم تقریبا بدون تامل زیاد بوده شاید بعضی جاها نیاز به تامل بیشتر داشته باشم

mammad_1313

عضو جدید
کاربر ممتاز
و در آخر
به یک راهنما نیاز است که عقل آدمی را پرورش دهد و نیکی و بدی رو از هم تفکیک کند و آن دین است
تمام حرفهایی که گفته شد خوب هستن ولی همه اینها یک پیش زمینه از دین داشتن تا به این جا رسیده ان

sutern

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز

او پاسخ داد:
...........

اگه یه کم فکر کنین میبینین که تو اسلام به همه این چیزا سفارش شده
محبت. اخلاق. انسان دوستی. عدل. خوش اخلاقی ......

Al Pacino

عضو جدید
بهترین دین، عقل کامل است.

عقل کامل هم با کسب تجربه و مطالعه فراوان از همه منابع و عدم تعصب به دست میاد.
در مجموع سخنی که تو پست اول زده شد رو قبول دارید یا خیر؟

کدوم عقل سالمی گفته تو بهترین دین رو داری؟
:yellowcard:
دوستان خواهشمند است به نظرات همدیگه احترام بذارید!
مسلما در این جور بحثا نباید انتظار داشته باشیم که مواضع افراد یک دفعه تغییر کنه؛در مورد خود ما هم همینطوره!!!
البته هنوز اتفاقی نیافتاده ها محض احتیاط گفتم...

درست میفرمایید
ولی گاهی اوقات تلنگر هم لازمه!

pune

عضو جدید
ممنون عالي بود.

همه چيزهاي گفته شده تو قرآنم هست.ولي چون يه محدوديت هايي براي آدما گذاشته (البته به صلاحشونه)بعضي اسمشو نميارن.
قانون جاذبه هم كه همه مي دونيم چيه!

ssara2025

عضو جدید
کاربر ممتاز
کدوم عقل سالمی گفته تو بهترین دین رو داری؟
کدوم عقل سالم این حد و مرزها رو معین کنه ؟؟؟؟:eek::eek::eek:
از نظر من همه ادیان برای خودشون و پیروانشون محترم هستن .
تازه من گفتم هیچ انسانی تو این دنیا عقل کاملی نداره مگر اینکه معصوم باشه :gol:
خود حضرت علی (ع)میگن:انسانها ناقص العقل هستند ، در شرایطی که انسان دچار حسادت ، عصبانیت و .... مطمئناً نمی تونه تصمیم درست و عاقلانه ای بگیره و این یعنی نقص عقل !!!
شما تا حالا عصبانی نشدی ؟؟؟؟
تا حالا غمگین نبودی ؟؟؟ احساساتی نبودی ؟؟؟ نشده یه کاری رو انجام بدی ولی بعد پشیمون بشی ؟؟؟؟
پس انسان با این شرایط نباید ادعاش بشه که عقل کُله :D:D

Al Pacino

عضو جدید
ممنون عالي بود.

همه چيزهاي گفته شده تو قرآنم هست.ولي چون يه محدوديت هايي براي آدما گذاشته (البته به صلاحشونه)بعضي اسمشو نميارن.
قانون جاذبه هم كه همه مي دونيم چيه!
منظورتون از محدودیت چیه؟
کدوم عقل سالم این حد و مرزها رو معین کنه ؟؟؟؟:eek::eek::eek:
از نظر من همه ادیان برای خودشون و پیروانشون محترم هستن .
تازه من گفتم هیچ انسانی تو این دنیا عقل کاملی نداره مگر اینکه معصوم باشه :gol:
خود حضرت علی (ع)میگن:انسانها ناقص العقل هستند ، در شرایطی که انسان دچار حسادت ، عصبانیت و .... مطمئناً نمی تونه تصمیم درست و عاقلانه ای بگیره و این یعنی نقص عقل !!!
شما تا حالا عصبانی نشدی ؟؟؟؟
تا حالا غمگین نبودی ؟؟؟ احساساتی نبودی ؟؟؟ نشده یه کاری رو انجام بدی ولی بعد پشیمون بشی ؟؟؟؟
پس انسان با این شرایط نباید ادعاش بشه که عقل کُله :D:D

میشه بگید رابطه کامل بودن عقل و معصوم بودن چیه؟!(همه آدما در بدو تولد معصومند پس اون موقع عقلشون کامله؟!!)
اگه بگیم عقل هیچ انسانی از هر حیث کامل نیست مگر آنکه به قدرت بی انتهایی متصل باشه(ورای قدرت بشری که بر حقایق عالم مسلط هست) بهتره!

ITDeveloper

عضو جدید
کاربر ممتاز

از نظر من هم بهترین همینه
حال اگر منظور استارتر مصداقه نظرم اسلامه

بر اساس دلایل بسیار که اگر خواستید براتون می نویسم

اگر انسان را موجودی مادی ببینیم به طور کل دین معنی پیدا نمی کنه و همین قوانین انسانی و مادی که به دست بشر ساخته شده است کافیست
اما اگر انسان را موجودی الهی ببینیم باید از همان منشاء دستور بگیریم
...

ssara2025

عضو جدید
کاربر ممتاز
میشه بگید رابطه کامل بودن عقل و معصوم بودن چیه؟!(همه آدما در بدو تولد معصومند پس اون موقع عقلشون کامله؟!!)
اگه بگیم عقل هیچ انسانی از هر حیث کامل نیست مگر آنکه به قدرت بی انتهایی متصل باشه(ورای قدرت بشری که بر حقایق عالم مسلط هست) بهتره!
;););)
کاملاً با شما موافقم ، بچه ها در بدو تولد معصومند چون گناهی ندارن (چون قابلیت انجام گناه رو هنوز پیدا نکردن ) عصبانی نمی شن ، احساساتی نمیشن و .....................
یه مثلی هست که میگه : اگه یه دزد رو زندانی کنی و اون دزیدی نکنه که بهش نباید بگی آفرین !!!!
اگه اون دزد آزاد بود و دزدی نکرد تحسین برانگیزه .
حالا ما آدما هم همین طور هستیم !!!
بعد از دوران نوزادی ، زمانی که قابلیت انجام گناه رو داریم، اگه گناه نکنیم اون موقع میشیم معصوم :gol::gol:
همونطور که میدونید حسادت یه گناه بزرگه ، دروغ گناهه ، تعصب بیجا گناهه و .........و انسانی که درگیر این اعمال میشه ، طبق فرموده حضرت علی (ع) میشه یه انسان ناقص العقل :gol::gol:

Al Pacino

عضو جدید
از نظر من هم بهترین همینه
حال اگر منظور استارتر مصداقه نظرم اسلامه

بر اساس دلایل بسیار که اگر خواستید براتون می نویسم

اگر انسان را موجودی مادی ببینیم به طور کل دین معنی پیدا نمی کنه و همین قوانین انسانی و مادی که به دست بشر ساخته شده است کافیست
اما اگر انسان را موجودی الهی ببینیم باید از همان منشاء دستور بگیریم
...
نظر بنده صرفا مصداق اوردن نیست.
هر چند منم اگه صحبت از مصداق بشه حتما اسلام رو نام میبرم.
اما باید به این نکته هم توجه کنیم اینکه پیرو چه دینی باشیم یه بحثه و اینکه در عمل چگونه هستیم و رفتار میکنیم یه بحث دیگست!
شما اگه بین این دو گزینه مجبور به انتخاب باشی به نظرت کدومشون بهتره؟:
1.یه فردی که اسم خودشو بذاره مسلمون و به قیود اسلام عمل نکنه
2.یه فردی که لزوما مسلمون نیست ولی در عمل رفتارش منطبق با شریعت اسلام باشه
;););)
کاملاً با شما موافقم ، بچه ها در بدو تولد معصومند چون گناهی ندارن (چون قابلیت انجام گناه رو هنوز پیدا نکردن ) عصبانی نمی شن ، احساساتی نمیشن و .....................
یه مثلی هست که میگه : اگه یه دزد رو زندانی کنی و اون دزیدی نکنه که بهش نباید بگی آفرین !!!!
اگه اون دزد آزاد بود و دزدی نکرد تحسین برانگیزه .
حالا ما آدما هم همین طور هستیم !!!
بعد از دوران نوزادی ، زمانی که قابلیت انجام گناه رو داریم، اگه گناه نکنیم اون موقع میشیم معصوم :gol::gol:
همونطور که میدونید حسادت یه گناه بزرگه ، دروغ گناهه ، تعصب بیجا گناهه و .........و انسانی که درگیر این اعمال میشه ، طبق فرموده حضرت علی (ع) میشه یه انسان ناقص العقل :gol::gol:

:w16:
ولی باز هم معصوم بودن دلیلی بر عقل کامل داشتن نیستا!!!

ITDeveloper

عضو جدید
کاربر ممتاز
نظر بنده صرفا مصداق اوردن نیست.
هر چند منم اگه صحبت از مصداق بشه حتما اسلام رو نام میبرم.
اما باید به این نکته هم توجه کنیم اینکه پیرو چه دینی باشیم یه بحثه و اینکه در عمل چگونه هستیم و رفتار میکنیم یه بحث دیگست!
شما اگه بین این دو گزینه مجبور به انتخاب باشی به نظرت کدومشون بهتره؟:
1.یه فردی که اسم خودشو بذاره مسلمون و به قیود اسلام عمل نکنه
2.یه فردی که لزوما مسلمون نیست ولی در عمل رفتارش منطبق با شریعت اسلام باشه

:w16:
ولی باز هم معصوم بودن دلیلی بر عقل کامل داشتن نیستا!!!

گزینه دو رو انتخاب می کنم
چون برام اعمال مهمترند
و اینکه اگه دین ندارید لااقل آزاده باشید

ولی درمورد معصوم بودن یه نکته رو دقت کن
که چه چیزی باعث می شه آدم معصوم بشه
یقینا آگاهی از همه چی
یعنی از همه چی می دونه و گناهی نمی کنه
گناه یعنی چی
یعنی اینکه راهی رو اشتباه بری
وقتی از همه چی بدونی نمی تونی راه رو اشتباه بری
درسته دوست عزیز

_narjes

عضو جدید

نظرتون چيه؟!!
منم با این جمله موافقم" بهترین دین دینی است که شما را به خدا نزدیک تر سازد "
اصولا هر کسی یه جوری خودش رو به خدا نزدیک می کنه و مهم اینه که چقدر توی این نزدیک شدن موفقه;)

*Essi*

اخراجی موقت
و این عقل کامل رو تو این دنیا کی داره ؟
علم ثابت کرده که در تجربه هم خطا وجود داره !!!

عقل کامل مورد نیاز برای هر فرد،تفاوت داره تا عقل کامل بدون نقص برای همه.

برای یک بچه ابتدایی سواد در حد خودش،میشه عاقل کامل،هرکس کمتر از آن باشد،عقلش کامل نیست.

lighthearted

عضو جدید
کاربر ممتاز
خیلی قشنگ بودش ممنونم :gol:

امام رضا (ع) میفرمایند :

هیچ بنده ‏اى حقیقت ایمانش را کامل نمى ‏کند مگر این که در او سه خصلت باشد: دین‏ شناسى، تدبر نیکو در زندگى، و شکیبایى در مصیبت‏ها و بلاها.

بحار الانوار، ج 78، ص 339، ح1

ایران سبز

عضو جدید

محبت. اخلاق. انسان دوستی. عدل. خوش اخلاقی قبل از اسلام و هر دینی بوده اصلا مگر در دینی سال اول دوم دبیرستان نبود که می گفت این خصوصیات ذاتی هستند؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ پس بوده دلالتی بر اصل مطلب ندارد

ایران سبز

عضو جدید
عقل کامل مورد نیاز برای هر فرد،تفاوت داره تا عقل کامل بدون نقص برای همه.

برای یک بچه ابتدایی سواد در حد خودش،میشه عاقل کامل،هرکس کمتر از آن باشد،عقلش کامل نیست.

مرسی
اصلا نیاز نیست که همه همه چیز رو بدونند هرکس همون قدر که بتونه لحظه ای شادی به جهان بده به اوج رسیده
ارجاء به ابیات شیخ مولانا