·▪•●سوالات و درخواست های نرم افزاری مهندسی شیمی ●•▪·

taty_1234567

عضو جدید
رمز نرم افزار ارزشمند و نایاب HTFS

رمز نرم افزار ارزشمند و نایاب HTFS

سلام
کسی رمز باز کردن فایل های rar نرم افزار HTFS رو میدونه چیه من هر چی رمز نوشته شده رو میزم اشکال میگره لطفاً فردی که فایل باز کرده خبر بده و عین رمز بنویسه در جواب
با تشکر

mahbube faryadi

عضو جدید
با سلام
سوالی در مورد aspen pinch داشتم.می خواستم کتاب یا فایلی که بتونه در این زمینه کمکم کنه بهم معرفی کنید.
با تشکر
تا بعد.

olel_albab

مدیر تالار ریاضی
مدیر تالار
کاربر ممتاز
این نرم افزاری که شما گذاشتین رو من دارم ولی دمو هستش.
کرکش هم نه تو تورنت پیدا کردم نه تو Emule و نه تو rapidshare .

کسی در مورد نرم افزارهای هواساز مانند HVAC اطلاعاتی داره؟
من HVAC solution رو دانلود کردم ولی متاسفانه کرک اینو هم پیدا نمی کنم.
سلام دوست عزيز
چرا از نرم افزار هاي معروف تاسيساتي مثل carrier استفاده نمي كني خيلي هم كار باهاش راحته;)

پیرجو

مدیر ارشد
مدیر کل سایت
مدیر ارشد
کسی نیست جواب مارو بده؟؟؟؟

بله نصب می شود.

سلام
کسی رمز باز کردن فایل های rar نرم افزار HTFS رو میدونه چیه من هر چی رمز نوشته شده رو میزم اشکال میگره لطفاً فردی که فایل باز کرده خبر بده و عین رمز بنویسه در جواب
با تشکر

در همان تاپیک پسورد فایل ها نوشته شده است.

Hamid Reza.M

مدیر بازنشسته
با سلام
سوالی در مورد aspen pinch داشتم.می خواستم کتاب یا فایلی که بتونه در این زمینه کمکم کنه بهم معرفی کنید.
با تشکر
تا بعد.

سلام

شما میتونید از کتاب انتگراسیون حرارتی فرایندهای شیمیایی با Aspen Pinch که توسط انتشارات اندیشه سرا منتشر شده استفاده کنید.

بازم اگه سوالی داشتید در خدمتم.
موفق باشید:gol:

eliaba

عضو جدید
سلام دوستان. لطفا در مورد نرم افزار هاي طراحي در مهندسي شيمي اطلاعات بيشتري بدهيد.با يك دنيا تشكر

khajeh1

عضو جدید
سلام به دوستان عزيز
من به نرم افزار SPYRO Suite 7 نيازدارم كه شبيه سازي كوره هاي الفين رو انجام ميده
اگه كسي از خودش يا نرم افزارهاي مشابهش لينكي داره ممنون ميشم كه برام بذاره

john zink

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام به دوستان عزيز
من به نرم افزار SPYRO Suite 7 نيازدارم كه شبيه سازي كوره هاي الفين رو انجام ميده
اگه كسي از خودش يا نرم افزارهاي مشابهش لينكي داره ممنون ميشم كه برام بذاره
سلام
چنین چیزی هرگز گیرت نمیاد

b612

عضو جدید
pro2؟؟؟؟؟؟؟

pro2؟؟؟؟؟؟؟

سلام به همه.ميخواستم بپرسم 1مهندس پيدا ميشه راجع به نرم افزار pro2 اطلاعاتي داشته باشه؟!!!!!!!!!!!
اين نرم افزار واسه design پالايشگاه استفاده ميشه.

پیرجو

مدیر ارشد
مدیر کل سایت
مدیر ارشد
سلام به همه.ميخواستم بپرسم 1مهندس پيدا ميشه راجع به نرم افزار pro2 اطلاعاتي داشته باشه؟!!!!!!!!!!!
اين نرم افزار واسه design پالايشگاه استفاده ميشه.

سلام، بله استفاده می شود.

mehdi1988

عضو جدید
matlab,hysys,aspen, fluent

matlab,hysys,aspen, fluent

با سلام
مي خواستم در مورد پشتوانه هاي علمي(تئوريک) مورد نياز براي تساط کافي بر نرم افزار هاي matlab,hysys,aspen, fluent اطلاعاتي بدست آورم.ممنون ميشم دوستان کمک کنند.

Hamid Reza.M

مدیر بازنشسته
با سلام
مي خواستم در مورد پشتوانه هاي علمي(تئوريک) مورد نياز براي تساط کافي بر نرم افزار هاي matlab,hysys,aspen, fluent اطلاعاتي بدست آورم.ممنون ميشم دوستان کمک کنند.

سلام

اگه لطف کنید و یکم واضح تر بگید بهتر میشه کمکتون کرد.
نیاز به جزوه و کتاب دارید یا راجع یه خود این نرم افزار ها اطلاعات میخواین؟

mehdi1988

عضو جدید
سلام

اگه لطف کنید و یکم واضح تر بگید بهتر میشه کمکتون کرد.
نیاز به جزوه و کتاب دارید یا راجع یه خود این نرم افزار ها اطلاعات میخواین؟

با سالام دوباره و تشکر از توجه تان

منظورم از اين سوال اين بود که براي اينکه فهم مناسبي از اين نرم افزار ها داشته باشيم
چه قدر بايد بر دروس دانشگاهي مهندسي شيمي تسلط داشته باشيم.وبراي هريک از اين نرم افزار ها چه دروسي مهم تر مي باشد.

Hamid Reza.M

مدیر بازنشسته
با سالام دوباره و تشکر از توجه تان

منظورم از اين سوال اين بود که براي اينکه فهم مناسبي از اين نرم افزار ها داشته باشيم
چه قدر بايد بر دروس دانشگاهي مهندسي شيمي تسلط داشته باشيم.وبراي هريک از اين نرم افزار ها چه دروسي مهم تر مي باشد.

خواهش میکنم.:gol:

خب هرچه تسلطتان بر دروس دانشگاهی بیشتر باشد به همان نسبت عملکردتان در نرم افزار بهتر است.مثلا اگه شما بخواین یه مبدل حرارتی طراحی کنید خوب باید از مبدل ها اطلاعات کافی داشته باشید.که این اطلاعات با مطالعه زیاد حاصل میشه.

برای این نرم افزار ها همه ی درس ها مهم هستند دیگه.توی هایسیس و اسپن وقتی میخوای پمپ تو طراحیت باشه خب یکم مکانیک سیالات به دردت میخوره و به همین ترتیب سایر تجهیزات و سایر دروس.

امیدوارم تونسته باشم کمکت کنم.

JU JU

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام
سوالم در رابطه با مطلبه

می‌خوام ورودی رو n بدم، بعد با دستور for این مقدار n رو تکرار کنه و در حال تکرار، یه محاسبته انجام بده، سپس تمامی مقدارهای محاسبه شده رو به صورت یه ماتریس سطری یا ستونی بنویسه

اینجوری نوشتم جواب نمیده:
مثالی ساده میزنم که کاربردش برا همه مثال‌ها باشه دیگه

کد:
n=3;
for i=1:n
u=input('insert U: ');
disp([u']
end

وقتی برنامه اجرا میشه
1- به صورت تک تک نشون میده اعداد ورودی رو که من می‌خوام در پایان همش رو با هم نشون بده نه اینکه بعد از وارد کردن هر عدد، مقدارش رو همون موقع نشون بده

2- حال اگه از قضیه بالایی بگذریم، اگه بعد از اجرای دستور u رو وارد کنیم، تنها مقدار آخر رو نشون میده و ماتریس رو نشون نمی‌ده متاسفانه، برا اینکه یه ماتریس ستونی با 3 سطر نشون بده باید چیکار کنم ؟

JU JU

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
در مورد هایسیس و مطلب هیچی
ولی در مورد بقیش یه مقدمه کوتاه بزارین که بدونم چی به چیه

ممنونم

Hamid Reza.M

مدیر بازنشسته
در مورد هایسیس و مطلب هیچی
ولی در مورد بقیش یه مقدمه کوتاه بزارین که بدونم چی به چیه

ممنونم

Aspen Plus:

این نرم افزار پیش نیاز نرم افزار های بسته ی اسپن هستش و یه نرم افزار قدرتمند تو شبیه سازی هستش.و با این نرم افزار فرآیند ها رو در حالت پایا شبیه سازی میکنند.

َAspen B-Jac:

از این نرم افزار برای طراحی حرارتی و مکانیکی مبدل های حرارتی استفاده میشه و باز خودش شامل 3 برنامه ی زیر هستش:
Aspen Hetran:
برای طراحی حرارتی و شبیه سازی مبدل های پوسته و لوله بر اساس استاندارد TEMA جهت گرمایش مجسوس و جوشش و چگالش استفاده میشه.
Aspen Aerotran :
جهت شبیه سازی مبدل های هوایی شامل نیروی اجباری,جریان آزاد و کوره ها استفتده میشه
Aspen Team:

برای طراحی مکانیکی و تحلیل تنش و محاسبه ی بارهای خارجی مبدل های پوسته و لوله بر اساس استاندارد TEMA جهت گرمایش مجسوس و جوشش و چگالش استفاده میشه.

--------
HTFS:
این نرم افزار هم برای طراحی مبدل های حرارتی استفاده میشه.
-----
ُSizing:

نرم افزار هایی مثل Pipe PHase تو این شاخه قرار میگیرند و برای طراحی خطوط انتقال از اونا استفاده میشه

---------
HYsys Dynamic:

برای شبیه سازی فرآیند های شیمیایی در حالت Unsteady استفاده میشه و متغیر ها با زمان تغییر میکنند.البته باید برای حالت داینامیک کنترل فرآیند هارو پاس کرده باشی.

s.sarvi

عضو جدید
سلام به همه بچه های گل مخصوصا مدیران محترم.
من یه سوال فوری دارم بچه ها و اون اینه که:
نرم افزار PDMS واسه مهندسی شیمی به کار میاد اگه میاد تو چه قسمتی بیشتر به کار میاد؟
ممنون میشم زودتر جواب بدین.

gharachorloo

عضو جدید
نرم افزار PDMS واسه مهندسی شیمی به کار میاد اگه میاد تو چه قسمتی بیشتر به کار میاد؟

با سلام خدمت شما دوست عزیزم.
ابتدا یه توضیح مختصر از نرم افزار PDMs که تو سایت www.FEM.ir بود براتون میذارم:

[FONT=&quot]نرم افزار[/FONT][FONT=&quot] [/FONT]PDMS[FONT=&quot] [/FONT][FONT=&quot]محصول شرکت[/FONT][FONT=&quot] [/FONT]AVEVA[FONT=&quot] [/FONT][FONT=&quot]،در زمره کارآمدترین و با قابلیترین نرم افزارهای مدلسازی صنایع نفت، گاز و پتروشیمی در دنیا است که در اکثر کشورها به عنوان اولین انتخاب در مقایسه با نرم افزارهای مشابه مورد استفاده قرار می­گیرد. همانطور که از نام واژه ترکیبی این نرم افزار پیداست، این برنامه قابلیت طراحی، مدلسازی و مدیریت یک سایت را تا بالاترین حد آن داراست[/FONT][FONT=&quot].
[/FONT][FONT=&quot] [/FONT][FONT=&quot] توانایی بالای این نرم افزار در مدل کردن تجهیزات سبب انتخاب آن به عنوان نرم افزار اول دنیا در این صنعت گردیده و کاربر بدون نیاز به نرم افزار دیگر، قادر به طراحی و مدلسازی یک[/FONT][FONT=&quot] [/FONT]Plant[FONT=&quot] [/FONT][FONT=&quot]می باشد[/FONT][FONT=&quot] .
[/FONT][FONT=&quot] [/FONT][FONT=&quot] از آنجا که این نرم افزار در قسمت مربوط به[/FONT][FONT=&quot] [/FONT]Database[FONT=&quot] [/FONT][FONT=&quot]بسیار قوی و با دقت طراحی شده است چنانچه یک پروژه در ابتدا با ساختار مناسب و توسط فرد آشنا به این نرم افزار ایجاد گردد، تا انتهای پروژه کوچکترین دغدغه ­ای ای بابت از دست رفتن اطلاعات یا خرابی آنها وجود ندارد[/FONT][FONT=&quot].
[/FONT][FONT=&quot] [/FONT][FONT=&quot] [/FONT][FONT=&quot]از جمله نکات مثبت این نرم افزار می توان به همخوانی ، ارسال و دریافت فایلها جهت هماهنگی با نرم افزارهای متداول و رایج علم مهندسی است. چنانکه قابلیت همخواني فایلهای مدلسازی شده در[/FONT][FONT=&quot] [/FONT]Microstation[FONT=&quot] [/FONT][FONT=&quot]را داراست و با زبان[/FONT][FONT=&quot] [/FONT]Visual basic[FONT=&quot] [/FONT][FONT=&quot]می­توان برای این نرم افزار برنامه­نویسی کرد، قابلیت خروجی انواع گزارشها با فرمت[/FONT][FONT=&quot] [/FONT]Excel[FONT=&quot] , [/FONT]Word[FONT=&quot] [/FONT][FONT=&quot]را دارد و همچنین مي توان نقشه­هاي خروجي را با فرمت[/FONT][FONT=&quot] [/FONT]PLT , DXF , DWG[FONT=&quot] [/FONT][FONT=&quot]به اتوکد منتقل کرد[/FONT][FONT=&quot].
[/FONT][FONT=&quot]به طور کلی و جهت آشنایی بامهمترين ماژول های نرم افزار و کارآیی آنها به شرح مختصر و عملکرد ماژول های آن می­پردازیم[/FONT][FONT=&quot]. [/FONT]​
[FONT=&quot] [/FONT][FONT=&quot][/FONT]​
DESIGN[FONT=&quot]
[/FONT][FONT=&quot]جهت مدلسازی یک واحد فرآیندی ازابتدا تا انتها با دقیقترین و کاملترین جزئیات بکار می­رود در این قسمت بخشهای مختلف واحدهای مکانیک، سازه، معماری، عمران و برق و ... با توجه به شرح وظایف هر قسمت را می توان مدلسازی کرد. از جمله مهمترین مواردی که در ماژول[/FONT][FONT=&quot] [/FONT]Design[FONT=&quot] [/FONT][FONT=&quot]می­توان انجام داد ، مدلسازی کل[/FONT][FONT=&quot] [/FONT]Plant[FONT=&quot]، بررسی برخورداجزاء مختلف، مشاهده آخرین عملیات انجام شده کاربران، گزارشگیری از مدل و مشاهده نمای کلی[/FONT][FONT=&quot] [/FONT]plant[FONT=&quot] [/FONT][FONT=&quot]می باشد[/FONT][FONT=&quot].[/FONT][FONT=&quot][/FONT]​
[FONT=&quot]
[/FONT]ADMIN[FONT=&quot]
[/FONT][FONT=&quot]تعریف پروژه، ایجاد بانکهای اطلاعاتی، تعریف کاربران، ایجاد محدوده کاری برای هر کاربر، تعریف[/FONT]password[FONT=&quot] [/FONT][FONT=&quot]و مدیریت کلی[/FONT][FONT=&quot] [/FONT]datase[FONT=&quot] [/FONT][FONT=&quot]و نرم افزار از کاربرد های این ماژول است. انتظار می­رود که[/FONT]admin[FONT=&quot] [/FONT][FONT=&quot]یک پروژه بر کلیه قسمتهای مختلف[/FONT]pdms[FONT=&quot] [/FONT][FONT=&quot]تسلط کافی داشته و توانایی رفع مشکلات کاربران دیگر را داشته باشد[/FONT]​
[FONT=&quot]
)[/FONT]PARAGON , SPECON[FONT=&quot]
[/FONT][FONT=&quot]جهت تعریف[/FONT][FONT=&quot] [/FONT]PMS (PIPING MATERIAL[FONT=&quot] [/FONT]SPECIFICATION[FONT=&quot]) [/FONT][FONT=&quot]پروژه در بخش[/FONT][FONT=&quot] [/FONT]PIPING[FONT=&quot] [/FONT][FONT=&quot]و ایجاد کاتالوگهای مورد نیاز بخشهای[/FONT][FONT=&quot], [/FONT]Piping Instrument . Structure[FONT=&quot] [/FONT][FONT=&quot]وساير بخشها بکارمی­رود. به طور کلی المانهایی که توسط واحدهاي مختلف در محیط[/FONT][FONT=&quot] [/FONT]Design[FONT=&quot] [/FONT][FONT=&quot]استفاده می شوند در ابتدا در محیط[/FONT][FONT=&quot] [/FONT]Paragon[FONT=&quot] [/FONT][FONT=&quot]یا[/FONT][FONT=&quot] [/FONT]Specon[FONT=&quot] [/FONT][FONT=&quot]براساس استانداردهاي طراحي و جداول و داده­های پروژه وارد نرم افزار می شوند[/FONT][FONT=&quot].[/FONT][FONT=&quot][/FONT]​
[FONT=&quot]
[/FONT]ISODRAFT[FONT=&quot]
[/FONT][FONT=&quot]برای تهیه نقشه ایزومتریک که از مدارک خروجی از محیط مدل شده استفاده می شود. نقشه­های خروجی با نرم افزار اتوکد قابل ویرایش می­باشد و در قسمت اجرایی سایت بکار می­رود.دراين ماژول تنظيمات كلي برای خروجي نقشه ها وسايز بندي آنها ومديريت برروي چگونگي فايل خروجي تعريف مي شود[/FONT]​
[FONT=&quot]
[/FONT]DRAFT[FONT=&quot]
[/FONT][FONT=&quot]جهت تهیه نماهای مختلف ، نقشه­های[/FONT][FONT=&quot] [/FONT]PLOT[FONT=&quot] [/FONT]PLAN[FONT=&quot] [/FONT][FONT=&quot]جهت جانمایی تجهیزات و لوله­ها یا سایر المانهای موجود در[/FONT][FONT=&quot] [/FONT]Plant[FONT=&quot] [/FONT][FONT=&quot]بکار می­رود .نقشه های خروجی قابلیت ویرایش در اتوکد را دارند.و در فاز ساخت پروژه­ها کاربرد فراوانی دارد[/FONT][FONT=&quot].
[/FONT][FONT=&quot]دراين ماژول تنظيمات كلي خروجي نقشه ها وسايز بندي آنها ومديريت برروي فايلهاي خروجي مانند رنگ, سايز, فونت, محل ذخيره اطلاعات, اندازه گذاريها, ايجاد[/FONT][FONT=&quot] [/FONT]TAG[FONT=&quot] [/FONT][FONT=&quot]بر روي تجهيزات وديگر تنظيمات تعريف مي شود[/FONT][FONT=&quot].[/FONT]

البته من تو PDMS حرفه ای نیستم اما به نظر من مهمترین ماژول نرم افزار که به درد ما مهندسین شیمی می خوره ماژول PARAGON,SPECON اه یا همون کاتالوگ که برای وارد کردن اطلاعات PMS (Piping Material Specification ازش استفاده میشه و احتمالا میدونین که نوشتن PMS یعنی احاطه کامل به استانداردها و مطالب مهندسی شیمی.
بقیه نرم افزار به نظر من البته اصلا بار علمی نداره و صرفا مهارت و تجربه در طراحی 3D پلنت های مشابه کاربرد داره یه جور تکرار مکرراته.
یه وقت خدای نکرده به مهندسین مکانیک که کار پایپینگ میکنند و به PDMS واردند توهین نشه ها اما من میدونم که چه تو ایران چه دنیا PDMS کارها بیشتر تکنسین هستند تا مهندس.در کل PDMS به لحاظ علمی قابل مقایسه با CESAR2 نیست و در کل به درد مهندسین شیمی نمی خوره.

[FONT=&quot][/FONT]
[FONT=&quot][/FONT]
[FONT=&quot][/FONT][FONT=&quot][/FONT]​

s.sarvi

عضو جدید
با سلام خدمت شما دوست عزیزم.
ابتدا یه توضیح مختصر از نرم افزار PDMs که تو سایت www.FEM.ir بود براتون میذارم:

[FONT=&quot]نرم افزار[/FONT]PDMS[FONT=&quot]محصول شرکت[/FONT]AVEVA[FONT=&quot]،در زمره کارآمدترین و با قابلیترین نرم افزارهای مدلسازی صنایع نفت، گاز و پتروشیمی در دنیا است که در اکثر کشورها به عنوان اولین انتخاب در مقایسه با نرم افزارهای مشابه مورد استفاده قرار می­گیرد. همانطور که از نام واژه ترکیبی این نرم افزار پیداست، این برنامه قابلیت طراحی، مدلسازی و مدیریت یک سایت را تا بالاترین حد آن داراست[/FONT][FONT=&quot].[/FONT]​

[FONT=&quot]توانایی بالای این نرم افزار در مدل کردن تجهیزات سبب انتخاب آن به عنوان نرم افزار اول دنیا در این صنعت گردیده و کاربر بدون نیاز به نرم افزار دیگر، قادر به طراحی و مدلسازی یک[/FONT]Plant[FONT=&quot]می باشد[/FONT][FONT=&quot] .[/FONT]
[FONT=&quot]از آنجا که این نرم افزار در قسمت مربوط به[/FONT]Database[FONT=&quot]بسیار قوی و با دقت طراحی شده است چنانچه یک پروژه در ابتدا با ساختار مناسب و توسط فرد آشنا به این نرم افزار ایجاد گردد، تا انتهای پروژه کوچکترین دغدغه ­ای ای بابت از دست رفتن اطلاعات یا خرابی آنها وجود ندارد[/FONT][FONT=&quot].[/FONT]
[FONT=&quot]از جمله نکات مثبت این نرم افزار می توان به همخوانی ، ارسال و دریافت فایلها جهت هماهنگی با نرم افزارهای متداول و رایج علم مهندسی است. چنانکه قابلیت همخواني فایلهای مدلسازی شده در[/FONT]Microstation[FONT=&quot]را داراست و با زبان[/FONT]Visual basic[FONT=&quot]می­توان برای این نرم افزار برنامه­نویسی کرد، قابلیت خروجی انواع گزارشها با فرمت[/FONT]Excel[FONT=&quot] , [/FONT]Word[FONT=&quot]را دارد و همچنین مي توان نقشه­هاي خروجي را با فرمت[/FONT]PLT , DXF , DWG[FONT=&quot]به اتوکد منتقل کرد[/FONT][FONT=&quot].[/FONT]
[FONT=&quot]به طور کلی و جهت آشنایی بامهمترين ماژول های نرم افزار و کارآیی آنها به شرح مختصر و عملکرد ماژول های آن می­پردازیم[/FONT][FONT=&quot]. [/FONT]​

DESIGN

[FONT=&quot]جهت مدلسازی یک واحد فرآیندی ازابتدا تا انتها با دقیقترین و کاملترین جزئیات بکار می­رود در این قسمت بخشهای مختلف واحدهای مکانیک، سازه، معماری، عمران و برق و ... با توجه به شرح وظایف هر قسمت را می توان مدلسازی کرد. از جمله مهمترین مواردی که در ماژول[/FONT]Design[FONT=&quot]می­توان انجام داد ، مدلسازی کل[/FONT]Plant[FONT=&quot]، بررسی برخورداجزاء مختلف، مشاهده آخرین عملیات انجام شده کاربران، گزارشگیری از مدل و مشاهده نمای کلی[/FONT]plant[FONT=&quot]می باشد[/FONT][FONT=&quot].[/FONT]​

ADMIN
[FONT=&quot]تعریف پروژه، ایجاد بانکهای اطلاعاتی، تعریف کاربران، ایجاد محدوده کاری برای هر کاربر، تعریف[/FONT]password[FONT=&quot]و مدیریت کلی[/FONT]datase[FONT=&quot]و نرم افزار از کاربرد های این ماژول است. انتظار می­رود که[/FONT]admin[FONT=&quot]یک پروژه بر کلیه قسمتهای مختلف[/FONT]pdms[FONT=&quot]تسلط کافی داشته و توانایی رفع مشکلات کاربران دیگر را داشته باشد[/FONT]​

[FONT=&quot])[/FONT]PARAGON , SPECON
[FONT=&quot]جهت تعریف[/FONT]PMS (PIPING MATERIALSPECIFICATION[FONT=&quot]) [/FONT][FONT=&quot]پروژه در بخش[/FONT]PIPING[FONT=&quot]و ایجاد کاتالوگهای مورد نیاز بخشهای[/FONT][FONT=&quot], [/FONT]Piping Instrument . Structure[FONT=&quot]وساير بخشها بکارمی­رود. به طور کلی المانهایی که توسط واحدهاي مختلف در محیط[/FONT]Design[FONT=&quot]استفاده می شوند در ابتدا در محیط[/FONT]Paragon[FONT=&quot]یا[/FONT]Specon[FONT=&quot]براساس استانداردهاي طراحي و جداول و داده­های پروژه وارد نرم افزار می شوند[/FONT][FONT=&quot].[/FONT]​

ISODRAFT
[FONT=&quot]برای تهیه نقشه ایزومتریک که از مدارک خروجی از محیط مدل شده استفاده می شود. نقشه­های خروجی با نرم افزار اتوکد قابل ویرایش می­باشد و در قسمت اجرایی سایت بکار می­رود.دراين ماژول تنظيمات كلي برای خروجي نقشه ها وسايز بندي آنها ومديريت برروي چگونگي فايل خروجي تعريف مي شود[/FONT]​

DRAFT
[FONT=&quot]جهت تهیه نماهای مختلف ، نقشه­های[/FONT]PLOTPLAN[FONT=&quot]جهت جانمایی تجهیزات و لوله­ها یا سایر المانهای موجود در[/FONT]Plant[FONT=&quot]بکار می­رود .نقشه های خروجی قابلیت ویرایش در اتوکد را دارند.و در فاز ساخت پروژه­ها کاربرد فراوانی دارد[/FONT][FONT=&quot].[/FONT]
[FONT=&quot]دراين ماژول تنظيمات كلي خروجي نقشه ها وسايز بندي آنها ومديريت برروي فايلهاي خروجي مانند رنگ, سايز, فونت, محل ذخيره اطلاعات, اندازه گذاريها, ايجاد[/FONT]TAG[FONT=&quot]بر روي تجهيزات وديگر تنظيمات تعريف مي شود[/FONT][FONT=&quot].[/FONT]​

البته من تو PDMS حرفه ای نیستم اما به نظر من مهمترین ماژول نرم افزار که به درد ما مهندسین شیمی می خوره ماژول PARAGON,SPECON اه یا همون کاتالوگ که برای وارد کردن اطلاعات PMS (Piping Material Specification ازش استفاده میشه و احتمالا میدونین که نوشتن PMS یعنی احاطه کامل به استانداردها و مطالب مهندسی شیمی.
بقیه نرم افزار به نظر من البته اصلا بار علمی نداره و صرفا مهارت و تجربه در طراحی 3D پلنت های مشابه کاربرد داره یه جور تکرار مکرراته.
یه وقت خدای نکرده به مهندسین مکانیک که کار پایپینگ میکنند و به PDMS واردند توهین نشه ها اما من میدونم که چه تو ایران چه دنیا PDMS کارها بیشتر تکنسین هستند تا مهندس.در کل PDMS به لحاظ علمی قابل مقایسه با CESAR2 نیست و در کل به درد مهندسین شیمی نمی خوره.​

ممنونم از توضیحات کاملتون به نظر خودتون مهندس شیمی PDMS رو یاد بگیره تو صنعت کاربردی تره و بیشتر به کارش میاد یا CESAR2
بازم ممنونم.

b612

عضو جدید
سلام به همه.من احتياج به 1پروژه مطلب دارم كه توش معادله ديفرانسيل پاره اي به كار رفته باشه.
اميدوارم اين دفعه ديگه 1نفر جوابمو بده:redface:
مرسي

gharachorloo

عضو جدید
ممنونم از توضیحات کاملتون به نظر خودتون مهندس شیمی PDMS رو یاد بگیره تو صنعت کاربردی تره و بیشتر به کارش میاد یا CESAR2
بازم ممنونم.

با سلام مجدد خدمت شما دوست خوبم.
البته به نظر من بستگی داره که در کجای صنعت و در چه دیسیپلینی وارد کار می شوید.اگه به طور فرض در پالایشگاه نفتی یا گازی یا پلنت پتروشیمی و در بخش پایپینگ یا کنترل کیفیت کار می کنید نرم افزار سزار به کارتون خواهد آمد.البته معمولا افرادی که در این بخش ها کار می کنند مهندس مکانیک هستند تا شیمی.
توصیه من به شما اینه که روی نرم افزارهای مهندسی شیمی متمرکز بشینHYSYS,ASPEN,HTFS,Flare net و اگه وقت اضافه دارین اول Auto CAD و بعد سزار و PDMS

s.sarvi

عضو جدید
با سلام مجدد خدمت شما دوست خوبم.
البته به نظر من بستگی داره که در کجای صنعت و در چه دیسیپلینی وارد کار می شوید.اگه به طور فرض در پالایشگاه نفتی یا گازی یا پلنت پتروشیمی و در بخش پایپینگ یا کنترل کیفیت کار می کنید نرم افزار سزار به کارتون خواهد آمد.البته معمولا افرادی که در این بخش ها کار می کنند مهندس مکانیک هستند تا شیمی.
توصیه من به شما اینه که روی نرم افزارهای مهندسی شیمی متمرکز بشینHYSYS,ASPEN,HTFS,Flare net و اگه وقت اضافه دارین اول Auto CAD و بعد سزار و PDMS

از لطف تون خیلی خیلی ممنونم راستش من تو سایت فرمالین یکی از مجتمع ها کار ميکنم و میخوام که سایت و با یه نرم افزار شبیه سازی کنم که اشکالات سیستم پیش بینی بشه مطمئنم که اسپن و هایسیس و.. از پسش بر نمیاد.
نظر شما چیه عزیز؟
بازم از بزرگواریتون ممنونم

gharachorloo

عضو جدید
از لطف تون خیلی خیلی ممنونم راستش من تو سایت فرمالین یکی از مجتمع ها کار ميکنم و میخوام که سایت و با یه نرم افزار شبیه سازی کنم که اشکالات سیستم پیش بینی بشه مطمئنم که اسپن و هایسیس و.. از پسش بر نمیاد.
نظر شما چیه عزیز؟
بازم از بزرگواریتون ممنونم

سلام مجدد
PDMS که نرم افزار شبیه سازی نیست عزیز جان معلومه که پست اولم رو روش دقت نکرده ای.سزار هم نرم افزار تحلیل تنشه خطوط لولست که شبیه سازی فرآیند نمی کنه.
به طور کلی اگه کار شبیه سازی فرایند داری بدون که همون هایسیس یا اسپن کفایت می کنند.
شما دقیقا بگو می خوای چیکار کنی شاید بتونم بهتر کمکت کنم.

حــامد

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز

PDMS چیست؟

نرم افزار PDMS محصول شرکت AVEVA ،در زمره کارآمدترین و با قابلیترین نرم افزارهای مدلسازی صنایع نفت، گاز و پتروشیمی در دنیا است که در اکثر کشورها به عنوان اولین انتخاب در مقایسه با نرم افزارهای مشابه مورد استفاده قرار می­گیرد. همانطور که از نام واژه ترکیبی این نرم افزار پیداست، این برنامه قابلیت طراحی، مدلسازی و مدیریت یک سایت را تا بالاترین حد آن داراست.
توانایی بالای این نرم افزار در مدل کردن تجهیزات سبب انتخاب آن به عنوان نرم افزار اول دنیا در این صنعت گردیده و کاربر بدون نیاز به نرم افزار دیگر، قادر به طراحی و مدلسازی یک Plant می باشد .

از آنجا که این نرم افزار در قسمت مربوط به Database بسیار قوی و با دقت طراحی شده است چنانچه یک پروژه در ابتدا با ساختار مناسب و توسط فرد آشنا به این نرم افزار ایجاد گردد، تا انتهای پروژه کوچکترین دغدغه ­ای ای بابت از دست رفتن اطلاعات یا خرابی آنها وجود ندارد.

از جمله نکات مثبت این نرم افزار می توان به همخوانی ، ارسال و دریافت فایلها جهت هماهنگی با نرم افزارهای متداول و رایج علم مهندسی است. چنانکه قابلیت همخوانی فایلهای مدلسازی شده در Microstation را داراست و با زبان Visual basic می­توان برای این نرم افزار برنامه­نویسی کرد، قابلیت خروجی انواع گزارشها با فرمت Excel , Word را دارد و همچنین می توان نقشه­های خروجی را با فرمت PLT , DXF , DWG
به اتوکد منتقل کرد.

به طور کلی و جهت آشنایی بامهمترین ماژول های نرم افزار و کارآیی آنها به شرح مختصر و عملکرد ماژول های آن می­پردازیم.
DESIGN
جهت مدلسازی یک واحد فرآیندی ازابتدا تا انتها با دقیقترین و کاملترین جزئیات بکار می­رود در این قسمت بخشهای مختلف واحدهای مکانیک، سازه، معماری، عمران و برق و … با توجه به شرح وظایف هر قسمت را می توان مدلسازی کرد. از جمله مهمترین مواردی که در ماژول Design می­توان انجام داد ، مدلسازی کل Plant، بررسی برخورداجزاء مختلف، مشاهده آخرین عملیات انجام شده کاربران، گزارشگیری از مدل و مشاهده نمای کلی plant می باشد.
ADMIN
تعریف پروژه، ایجاد بانکهای اطلاعاتی، تعریف کاربران، ایجاد محدوده کاری برای هر کاربر، تعریفpassword و مدیریت کلی datase و نرم افزار از کاربرد های این ماژول است. انتظار می­رود کهadmin یک پروژه بر کلیه قسمتهای مختلفpdms تسلط کافی داشته و توانایی رفع مشکلات کاربران دیگر را داشته باشد
)PARAGON , SPECON
جهت تعریف PMS (PIPING MATERIAL SPECIFICATION) پروژه در بخش PIPING و ایجاد کاتالوگهای مورد نیاز بخشهای, Piping Instrument . Structure وسایر بخشها بکارمی­رود. به طور کلی المانهایی که توسط واحدهای مختلف در محیط Design استفاده می شوند در ابتدا در محیط Paragon یا Specon براساس استانداردهای طراحی و جداول و داده­های پروژه وارد نرم افزار می شوند.
ISODRAFT
برای تهیه نقشه ایزومتریک که از مدارک خروجی از محیط مدل شده استفاده می شود. نقشه­های خروجی با نرم افزار اتوکد قابل ویرایش می­باشد و در قسمت اجرایی سایت بکار می­رود.دراین ماژول تنظیمات کلی برای خروجی نقشه ها وسایز بندی آنها ومدیریت برروی چگونگی فایل خروجی تعریف می شود
DRAFT
جهت تهیه نماهای مختلف ، نقشه­های PLOT PLAN جهت جانمایی تجهیزات و لوله­ها یا سایر المانهای موجود در Plant بکار می­رود .نقشه های خروجی قابلیت ویرایش در اتوکد را دارند.و در فاز ساخت پروژه­ها کاربرد فراوانی دارد.
دراین ماژول تنظیمات کلی خروجی نقشه ها وسایز بندی آنها ومدیریت برروی فایلهای خروجی مانند رنگ, سایز, فونت, محل ذخیره اطلاعات, اندازه گذاریها, ایجاد TAG

بر روی تجهیزات ودیگر تنظیمات تعریف می شود.

SPOOLER
جهت تقسیم ­بندی خطوط Isometric در Shop و در فاز ساخت پروژه کاربرد دارد.
بطور کلی نرم افزار PDMS

قابلیت تعریف یک پروژه در بالاترین سطح ممکن مدیریت پروژه, مدلسازی کامل واحد فرایندیدر تمامی بخشهاوخروجی فایل بصورت انواع گزارشگیریها, نقشه ها ومدلهای سه بعدی را داراست.

mvn

عضو جدید
سلام یه خواهش:
درباره پنجره preference هر کی داره جزوه بده هرکی هم نداره وبلده توضیح بده اجر تون با امام حسین خیلی بهش نیاز دارم

پیرجو

مدیر ارشد
مدیر کل سایت
مدیر ارشد
سلام یه خواهش:
درباره پنجره preference هر کی داره جزوه بده هرکی هم نداره وبلده توضیح بده اجر تون با امام حسین خیلی بهش نیاز دارم

سلام، توی کدوم نرم افزار؟ hysys, flare, refin,....