·▪•تاپیک بیان و رسیدگی به سوالات ریاضی و آمار●•▪·

espailpoor

اخراجی موقت
با سلام

نحوه اثبات معادلات پيوستگی ، حركت و انرژی در مختصاتهای كارتزين ، استوانه ای و كروی رو ميخواستم.
لطفا جزوه يا كتابی معرفی كنيد كه هر 9 معادله و اثبات اونا رو جداگانه و به صورت كامل داشته باشه.

le-ciel

عضو جدید
سلام

خسته نباشید

راجب روش جداسازی متغییر ها در حل معادلات دیفرانسیل جزئی مطلبی دارید ؟

ممنون

designchem

متخصص طراحی دستگاههای تبادل حرارت
کاربر ممتاز
سلام .من میخوام معادله گرمای ناپایدار رو به روش دالامبر حل کنم ولی نمیدونم چطوری.(معادله گرما شبیه به همون معادله موجه که حل دالامبر براش وجود داره با این تفاوت که مرتبه زمانش مرتبه اوله) . من از همون تغییر متغیر استفاده کردم ولی اون مرحله ای که مشتق دوم نسبت به Z و V رو مساوی صفر قرار میدیم اینجا نمیتونیم مساوی صفر قرارا بدیم چه کارش کنم؟

M-F-CH

عضو جدید
سلام دوستان
ببخشید من میخوام یه گراف که مقیاسهاش لگاریتمی هست بخوانم
که عدد محور عمودی رو بدست یارم
ولی نمی دونم مثلا فاصله بین دو عدد را چطور دقیق محاسبه کنم
خیلی عددایی که بدست میارم با نتایج واقعی متفاوت میشه
حدس میزنم که دلیلش اشتباه خوندن عدداس
کمکم کنید

M-F-CH

عضو جدید
می خوام یادم بدید از گراف چطور استفاده کنم؟
راهی هست برای محاسبه از روی نمودار لگاریتمی؟
راهنماییییم کنید ممنون میشم
:gol:

(هادی)

کاربر فعال تالار ریاضی ,
می خوام یادم بدید از گراف چطور استفاده کنم؟
راهی هست برای محاسبه از روی نمودار لگاریتمی؟
راهنماییییم کنید ممنون میشم
:gol:

سلام
راه کلیش اینه که بیایید ببینید اون نقطه مورد نظرتون اگر مثلا بین ۱۰ و ۱۰۰ هست، چه فاصله ای با دو طرف داره. اگر مثلا ۰.۷ از ۱۰ فاصله داره و ۰.۳ از ۱۰۰، اون موقع باید ۱۰ به توان ۰.۷ رو به دست بیارید و در مقدار پایینی (یعنی اینجا ۱۰) ضربش کنید

olel_albab

مدیر تالار ریاضی
مدیر تالار
کاربر ممتاز
سلام .من میخوام معادله گرمای ناپایدار رو به روش دالامبر حل کنم ولی نمیدونم چطوری.(معادله گرما شبیه به همون معادله موجه که حل دالامبر براش وجود داره با این تفاوت که مرتبه زمانش مرتبه اوله) . من از همون تغییر متغیر استفاده کردم ولی اون مرحله ای که مشتق دوم نسبت به Z و V رو مساوی صفر قرار میدیم اینجا نمیتونیم مساوی صفر قرارا بدیم چه کارش کنم؟
چند تا نکته رو که در مورد معادله موج میدونم اول بگم بعد یک سوال بپرسم چون دقیقا متوجه سوالتون نشدم.
اول نکته ها:
معادله دیفرانسیل موج از نوع هذلولیگون هست و طبق معادله مشخصه ای که داره دو دسته منحنی(خطوط) مشخصه به فرم x+at و x-at داره، با تغییر متغیری که میدند و مثلا زتا و کسی رو برابر این متغییر های منحنی مشخصه میگیرند نتیجه مطابق عکس ضمیمه میشه:
Untitled picture.jpg
حالا سوال من این هست که شرایط تابع موج به این صورت بود که معادله مشخصه ها به این صورت بود، در معادله گرما معادله مشخصه ها به چه صورت هستند؟ ایا شبیه این هستند؟ و نکته دیگه به شیوه بدست آوردن جواب دقت کنید، آیا برای معادله موج هم میشه این راه رو ارائه کرد؟

olel_albab

مدیر تالار ریاضی
مدیر تالار
کاربر ممتاز
سلام
دوستان عزیز من این سوال را در این تاپیک http://www.www.www.iran-eng.ir/showthread.php/424400-%DB%8C%DA%A9-%D8%B3%D9%88%D8%A7%D9%84-%D8%AF%D8%B1-%D9%85%D9%88%D8%B1%D8%AF-%D8%B1%DB%8C%D8%A7%D8%B6%DB%8C-1 مطرح کردم.
اگه میشه لطف بفرمایید جواب بدید
باتشکر
جزوه ریاضی عمومی دانشگاه شریف رو از
http://www.icivil.ir/omran/1387/07/_1_2.html
دانلود کنین و به بخش 35 صفحات سه الی پنج مراجعه کنید و مراحلی که گفته رو انجام بدین، جواب درست رو بدست میارین، اگر باز هم مشکلی بود اینجا سوالتون رو مطرح کنین

olel_albab

مدیر تالار ریاضی
مدیر تالار
کاربر ممتاز
کسی ذر مورد اثبات این که منحنی بسته ای فضا رو به سه ناحیه روی خم، درون و بیرون خم تقسیم میکنه اطلاعاتی داره؟ میگن با توپولوژی جبری اثبات میشه، کسی میدونه مبانی این استدلال چیه و چطوری میشه ازش سردرآورد؟

eng mita

عضو جدید
معادله لاپلاس تفاضل متناهی مرتبه 4

معادله لاپلاس تفاضل متناهی مرتبه 4

سلام میشه معادله حل معادله لاپلاس با متود Finite Difference و Order4 رو برام بگید؟
من Order مرتبه 2 رو دارم به گمونم طبق متود SORباید leمثل شکل زیر باشه.
Untitled1111.jpg
میشه یکی مرتبه 4 این معادله رو بهم بگه؟
خیلی ممنونم

masoud1373

عضو جدید
جزوه ریاضی عمومی دانشگاه شریف رو از
http://www.icivil.ir/omran/1387/07/_1_2.html
دانلود کنین و به بخش 35 صفحات سه الی پنج مراجعه کنید و مراحلی که گفته رو انجام بدین، جواب درست رو بدست میارین، اگر باز هم مشکلی بود اینجا سوالتون رو مطرح کنین

ممنون از راهنماییتون.
برای arcsinX دقیقا همینه که استاد گفته .
با این تفاوت که به صورت نماد سیکما (که من توی تاپیک مطرح کرده بودم ) ننوشته .
سوال من در مورد a=1/2 هست.
اگه بخوایم با نماد سیکما بنویسیم چطوری میشه؟؟
بازم ممنون

nice_Alice

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
کسی ذر مورد اثبات این که منحنی بسته ای فضا رو به سه ناحیه روی خم، درون و بیرون خم تقسیم میکنه اطلاعاتی داره؟ میگن با توپولوژی جبری اثبات میشه، کسی میدونه مبانی این استدلال چیه و چطوری میشه ازش سردرآورد؟
سلام
این مطلبو فکرمیکنم توی درس هندسه دیفرانسیل موضعی دیدم

کتاب:Elementary Differential Geometry
نویسنده:Andrew presslley
فصل سه و چهار

eng mita

عضو جدید
سلام میشه معادله حل معادله لاپلاس با متود Finite Difference و Order4 رو برام بگید؟
مشاهده پیوست 129516
خیلی ممنونم

دوستان اگه کسی بهم کمک کنه ممنون میشم این فرمول رو خیلی فوری نیاز دارم:(

olel_albab

مدیر تالار ریاضی
مدیر تالار
کاربر ممتاز

eng mita

عضو جدید
ممنونم.لینک دومتون بیشتر مد نظرمه که اونم متاسفانه تا مرتبه دوم رفته.حقیقت اصلاً وقت مطالعه و سرچ برای پیدا کردن فرمول رو ندارم.
کتابی رو هم که معرفی کردید دارم. اما اونم کارمو راه ننداخت. باز هم از لطفتون ممنونم.

meytim

متخصص محاسبات عددی و MATLAB
کاربر ممتاز
مشاهده پیوست 129516
خیلی ممنونم

ممنونم.لینک دومتون بیشتر مد نظرمه که اونم متاسفانه تا مرتبه دوم رفته.حقیقت اصلاً وقت مطالعه و سرچ برای پیدا کردن فرمول رو ندارم (مغایرت با تعریف دانش جو:surprised:!).
کتابی رو هم که معرفی کردید دارم. اما اونم کارمو راه ننداخت. باز هم از لطفتون ممنونم.

نه دیگه، لینک اول مد نظرتونه.
کافیه که تو برابریهای 3.1 تا 3.6 به جای k و f مقدار صفر رو قرار بدید و ضرایب رو حساب کنید. بعدش مقدار این ضرایب رو در برابری 1.3 قرار بدید تا دستوری که دنبالش می گردید، به دست بیاد؛ دستور ساده ای می شه.

ـ دقت کنید که این دستور و دستوری که خودتون گذاشته بودید، فقط برای گره های داخلی درست هستند (؛ برای گره های مرزی درست نیستند).

آخرین ویرایش:

ab 84

عضو جدید
سلام دوستان عزیز
یه سوال راجع به نمودارهای آماری دارم :
چرا در نمودارهایی که دارای چولگی هستند ( چولگی به راست یا چپ ) میانگین همیشه روی قسمت شیب دار نمودار قرار داره ؟ و از همه ( منظورم میانه و مد هست ) کمتره ؟

ممنون میشم راهنماییم کنید
یاعلی
التماس دعا

olel_albab

مدیر تالار ریاضی
مدیر تالار
کاربر ممتاز
سلام به همه دوستان عزیز
من رشتم حسابداریه دارم برای ارشد 92 آماده میشم
2 تا سوال ریاضی دارم
ممنون میشم کمکم کنید
با تشکر
http://uploadpa.com/beta/12/puh51fptbgn44ailgg3.jpg
http://uploadpa.com/beta/12/td78mxujycvlzk4zmoxz.png

جواب یکی از سوال هاتون
1.jpg2.jpg
جواب سوال دومتون هم از لینک زیر استفاده کنید:
http://rotbe-bartar.persianblog.ir/post/110
فصل مشترک دو تا صفحه رو بدست بیارید و خط بدست امده رو با خط مورد سوال بررسی کنید، اگر اطلاعات بیشتری در مورد نسبت دو خط در فضا و صحفه میخواین می تونین به جزوه زیر مراجعه کنید:
http://www.rasekhoon.net/forum/thread/671816/

آخرین ویرایش:

سپین

عضو جدید
سلام،سوال آنالیز دارم 1-چرا یک هیئات مرتب کراندار نیست؟ 2-چرا هیئاتهای متناهی مرتب نیستند؟3-اگرxو y عضو هیئات مرتب باشند وx<y عضوی مانند z وجود دارد به طوری که x<y<zبا f=1+1می بینیم

کهf>0وx<x+y/f<y چرا؟

meytim

متخصص محاسبات عددی و MATLAB
کاربر ممتاز
سلام من رشتم شیمیه میخواستم ببینم ارتباط معادلات دیفراتسیل با علم شیمی چی هستش
ممنون میشم اگه کمکم کنید!:) :twisted:

بیان قوانین حاکم بر اکثر پدیده های طبیعی با استفاده از پارَک یا المان و دیفرانسیل کار آسونتریه تا بدون اونها. برای همین اکثر قوانین حاکم بر پدیده ها با دیفرانسیل بیان می شن. حالا اگه بخواید برای یک مسأله یک مدل ریاضی درست کنید، باید المان بگیربد و قانون یا قوانین حاکم بر اون مسأله رو برای اون المان بنویسید؛ نتیجه یک یا چند تا معادله دیفرانسیل می شه.
این چیزی که گفتم کلی هست و خاص شیمی نیست؛ اگه پدیده ای که مطالعه می کنید یه پدیده ای باشه که در شیمی بررسی می شه، اون وقت خاص شیمی می شه.

olel_albab

مدیر تالار ریاضی
مدیر تالار
کاربر ممتاز
بیان قوانین حاکم بر اکثر پدیده های طبیعی با استفاده از پارَک یا المان و دیفرانسیل کار آسونتریه تا بدون اونها. برای همین اکثر قوانین حاکم بر پدیده ها با دیفرانسیل بیان می شن. حالا اگه بخواید برای یک مسأله یک مدل ریاضی درست کنید، باید المان بگیربد و قانون یا قوانین حاکم بر اون مسأله رو برای اون المان بنویسید؛ نتیجه یک یا چند تا معادله دیفرانسیل می شه.
این چیزی که گفتم کلی هست و خاص شیمی نیست؛ اگه پدیده ای که مطالعه می کنید یه پدیده ای باشه که در شیمی بررسی می شه، اون وقت خاص شیمی می شه.
بله همون طور که دوست عزیز آقای meytim گفتند پدیده های تجربی که منتج به معادله دیفرانسیل میشند مثل دینامیک مولکولی برای حل معادلات سرعت و شتاب ذرات(نرم افزار Amber,DLPOLY,Gromacs بر پایه حل این معادلات هستند)، شیمی کوانتوم برای بدست آوردن موقعیت و سرعت حرکت ذرات(نرم افزار گوسین،جگوار،گمس بر پایه حل عددی این معادلات نوشته شدند)، برخی مباحث شیمی فیزیک و قانون اول ترمودینامیک برای سیستم های چند جزیی، روابط مربوط به معادله های مختلف در ترمودینامیک از روابط آنتروپی گرفته تا انرژی آزاد گیبس و هلموهوتز و خیلی کاربرد های دیگه

مردود

عضو جدید
سلام دوستان من یک سوال دارم.
من توی حل یک معادله دیفرانسیل به مشتق delta function رسیدم. می خواستم ببنم کار درستی هست که صفر فرضش کنم یا نه. کسی تقریبی سراغ داره واسه این تابع یا مشتقش؟
ممنون

olel_albab

مدیر تالار ریاضی
مدیر تالار
کاربر ممتاز
سلام دوستان من یک سوال دارم.
من توی حل یک معادله دیفرانسیل به مشتق delta function رسیدم. می خواستم ببنم کار درستی هست که صفر فرضش کنم یا نه. کسی تقریبی سراغ داره واسه این تابع یا مشتقش؟
ممنون
فرمول زیر برای تابع دلتا وجود داره:
NumberedEquation9.gif
اما میشه صورت سوال رو کامل قرار بدین؟

ss7777

عضو جدید
از دوستان meytim و olel_albab خیلی خیلی ممنونم.
من دارم در زمینه کاربرد معادلات دیفرانسیل با شیمی تحقیق می کنم اگر میتونید میشه چند تا سایت بهم معرفی کنید.

hts1369

کاربر فعال مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
معادله ديفرانسيل
مفروض است.اگر با ازاي y=0داشته باشيم x=0
انگاه براي تابع جواب مقدار
برابر کدام است.
من اینجوری حلش کردم

حالا بازنویسی میکنیم

که حاصلش شد 1- که تو گزینه ها نیست
کتاب اینجوری حلش کرده(واقعا هم روش جالبیه)

که تو گزینه ها هم هست
من نمیدونم عیب روشم کجاست(جواب معادله درسته چون با نرم افزار تست کردم)​

olel_albab

مدیر تالار ریاضی
مدیر تالار
کاربر ممتاز
معادله ديفرانسيل
مفروض است.اگر با ازاي y=0داشته باشيم x=0
انگاه براي تابع جواب مقدار
برابر کدام است.
من اینجوری حلش کردم

حالا بازنویسی میکنیم

که حاصلش شد 1- که تو گزینه ها نیست
کتاب اینجوری حلش کرده(واقعا هم روش جالبیه)

که تو گزینه ها هم هست
من نمیدونم عیب روشم کجاست(جواب معادله درسته چون با نرم افزار تست کردم)​
یکبار دیگه توی فرمول آخر روش خودتون حد رو حساب کنید، y رو حذف کنید صورت میشه 2-2 که میشه صفر و جواب با روش کتابی که کفتین یکی میشه، یک اشتباه کوچیک کردین آخرش رو

بالا