·▪•تاپیک بیان و رسیدگی به سوالات ریاضی و آمار●•▪·

nice_Alice

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
کسی اثبات det ab= det a det b را بلد نیس؟

والا تخصص من نیست اما فک کنم باید ab رو حساب کنی ازش det بگیری بعد det a و det b رو هم حساب کنی با یکم بازی با قسمت راست (فاکتور گیری و ...) اثبات میشه

حاصلضرب دوماتریس http://latex.codecogs.com/gif.latex?B=\begin{pmatrix} b_{11} & \cdots & b_{1n}\\ \vdots & \ddots & \vdots\\ b_{n1} & \cdots & b_{nn} \end{pmatrix}وhttp://latex.codecogs.com/gif.latex?A=\begin{pmatrix} a_{11} & \cdots & a_{1n}\\ \vdots & \ddots & \vdots\\ a_{n1} & \cdots & a_{nn} \end{pmatrix}رو محاسبه کنید و دترمینان ماتریس حاصلضرب و ماتریسA وB را هم محاسبه کنید با مقایسه میبینید که برابرند

دترمینان ماتریس n*n هم که به این صورت محاسبه میشه

:http://latex.codecogs.com/gif.latex?det(A)=a_{i1}c_{i1}+a_{i2}c_{i2}+\cdot \cdot \cdot +a_{in}c_{in} که
و
هم ماتریس حاصل از حذف سطرiام وستون j ام هست.

m.weisy

عضو جدید
سلام
بیاین این سوال حل کنین ببینیم جوابا چند در میاد
soal.jpg

آخرین ویرایش:

demonse2

عضو جدید
درخواست آموزش دیامتر

درخواست آموزش دیامتر

درود بر تمام اساتید

من برای طراحی یک نیم داره در یک نرم افزار مجبور هستم که مشخصات داخلی و خارجی این نیم دایره را وارد کنم

این مشخصات حتما باید بر اساس دیامتر داده شود

ببینید من میخوام این را دقیقا بدونم که مثلاً من 1 نیم دایره با قطر داخلی 14 اینچ و ضخامت 30 اینج بکشم

اما نمیدونم 14 اینچ به دیامتر چه عددی میشود

ممنون میشم کمی راهنمائی بفرمائید

(هادی)

کاربر فعال تالار ریاضی ,
سلام
دیامتر لغتش یعنی قطر
احتمالا اون نرم افزار یک بار قطر رو می گیره و بعد همه چی رو نسبت به اون میسنجه

demonse2

عضو جدید
سلام
دیامتر لغتش یعنی قطر
احتمالا اون نرم افزار یک بار قطر رو می گیره و بعد همه چی رو نسبت به اون میسنجه
تعریف دیامتر را هم خیلی خوب بلدم اما مشکلم اینه که نمیدونم چطوری باید تبدیلش کنم !

آخرین ویرایش توسط مدیر:

m.weisy

عضو جدید
درود بر تمام اساتید

من برای طراحی یک نیم داره در یک نرم افزار مجبور هستم که مشخصات داخلی و خارجی این نیم دایره را وارد کنم

این مشخصات حتما باید بر اساس دیامتر داده شود

ببینید من میخوام این را دقیقا بدونم که مثلاً من 1 نیم دایره با قطر داخلی 14 اینچ و ضخامت 30 اینج بکشم

اما نمیدونم 14 اینچ به دیامتر چه عددی میشود

ممنون میشم کمی راهنمائی بفرمائید

سلام
منظورت دقیق نفهمیدم یعنی تو نرم افزار دیامتر به عنوان 1 واحد اندازه گیری بیان شده ؟ اگه به عنوان واحد بیان شده فک کنم برابر دسی متر البته فک کنما.

nazaninfatemeh

عضو جدید
فوری فوری

فوری فوری

X[SUP]3[/SUP]=c(x[SUP]2[/SUP]-y[SUP]2[/SUP])
با سلام لطفا جواب این سوال رو بنویسید با مراحل
تا آخر شب میخواما

eli.ab

عضو جدید
ببخشید این سوال بنظرم برای این تاپیک زیادی ساده اومد ولی جوابش رو جایی پیدا نکردم :redface:
من میخوام انتگرال کانولوشن رو با تابع ضربه اثبات کنم. یعنی یه روندی پیش ببرم که از تابع ضربه رابطه کانولوشن اثبات شه
میشه یکی کمکم کنه :smile:

(هادی)

کاربر فعال تالار ریاضی ,
ببخشید این سوال بنظرم برای این تاپیک زیادی ساده اومد ولی جوابش رو جایی پیدا نکردم :redface:
من میخوام انتگرال کانولوشن رو با تابع ضربه اثبات کنم. یعنی یه روندی پیش ببرم که از تابع ضربه رابطه کانولوشن اثبات شه
میشه یکی کمکم کنه :smile:

سلام. توی یک سیستم خطی اگر ورودی دلخواه به سیستم وارد بشه، پاسخ اون رو میشه با کمک انتگرال کانولوشن به پیش بینی کرد. اثبات این توی کتاب های ارتعاشات پیدا میشه. داخل این فایل هم مقداری توضیح داده
pioneer.netserv.chula.ac.th/~anopdana/433/ch4.pdf

zahrajoon65

عضو جدید
مشکل در باند انتگرال(فوریه)

مشکل در باند انتگرال(فوریه)

سلام
فرض کنید یک سری فوریه رو میخوایم حل کنیم اگر سینوس یا کسینوس باشه باندش(دوره تناوبش) میشه 2*pi برای این حالت میشه گفت از -pi تا pi یا حتما باید از صفر تا 2*pi بگیریم؟

ویرایش:
متوجه شدم! فرقی نداره.

آخرین ویرایش:

azam20

عضو جدید
سوال در مورد واریانس

سوال در مورد واریانس

با عرض سلام وخسته نباشید خدمت دوستان عزیزم
کسی می دونه که چرا فرمول واریانس به توان دو دارد و چرا از قدر مطلق استفاده نمی شود؟:gol:

david777

عضو جدید
سوال در مورد اعداد مختلط
(r[(cosθ+isinθ)])^((1)/(n))
لطفا اگر کسی میدونه جواب بده.

david777

عضو جدید
از پاسختان خیلی ممنونم.
دو تا سوال دیگه هم داشتم استادمون فرمول زیر را دادن گفتند اگر مثلا n=2 یا n=3 یا n=4 یا n=5 بود حاصل را بدست آورید.
حلش کردم ولی نمیدونم درسته یا نه؟ اگر لطف بفرمایید یک نمونشو حل کنید.
(x+y)^(n)=x^(n)+nx^(n-1)y+(n)(n-1)/(2!)*x^(n-2)y^(2)+n(n-1)(n-2)/(3!)*x^(n-3)y^(3)+...+y^(n)
یه سوال مشتق هم داشتم که استادمون گفته تا آخر سادش کنم.
f(x)=(√(x^(2)-1))/(√(x+1))

nice_Alice

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
از پاسختان خیلی ممنونم.
دو تا سوال دیگه هم داشتم استادمون فرمول زیر را دادن گفتند اگر مثلا n=2 یا n=3 یا n=4 یا n=5 بود حاصل را بدست آورید.
حلش کردم ولی نمیدونم درسته یا نه؟ اگر لطف بفرمایید یک نمونشو حل کنید.
(x+y)^(n)=x^(n)+nx^(n-1)y+(n)(n-1)/(2!)*x^(n-2)y^(2)+n(n-1)(n-2)/(3!)*x^(n-3)y^(3)+...+y^(n)
یه سوال مشتق هم داشتم که استادمون گفته تا آخر سادش کنم.
f(x)=(√(x^(2)-1))/(√(x+1))

پاسخ خودتون رو اینجا بگذارید تا روش بحث بشه که درست حل کردید یا خیر ومشکلش کجاست

david777

عضو جدید
مثلا اگر n=2 باشد :(x+y)^(2)=x^(2)+2*x^(2-1)y+(2)(2-1)/(2!)*x^(2-2)y^(2)=x^2+2xy+y^2
یا اگر n=3 باشد: (x+y)^(2)=x^(3)+3*x^(3-1)y+(3)(3-1)/(2!)*x^(3-2)y^(3)+(3)(3-1)(3-2)/(3!)*x^(3-3)y^(3)=x^3+3x^(2)y+3xy^2+y^3
سوال مشتق هم جواب آخرش این شد.
f(x)=(√(x^(2)-1))/(√(x+1))=(1)/(x)+(√(x^(2)-1))/(√(x+1))

(هادی)

کاربر فعال تالار ریاضی ,
مثلا اگر n=2 باشد :(x+y)^(2)=x^(2)+2*x^(2-1)y+(2)(2-1)/(2!)*x^(2-2)y^(2)=x^2+2xy+y^2
یا اگر n=3 باشد: (x+y)^(2)=x^(3)+3*x^(3-1)y+(3)(3-1)/(2!)*x^(3-2)y^(3)+(3)(3-1)(3-2)/(3!)*x^(3-3)y^(3)=x^3+3x^(2)y+3xy^2+y^3
سوال مشتق هم جواب آخرش این شد.
f(x)=(√(x^(2)-1))/(√(x+1))=(1)/(x)+(√(x^(2)-1))/(√(x+1))
اون بسط دو جمله ای رو که درست حساب کرده اید. مشتق رو زیاد نمی فهمم

(هادی)

کاربر فعال تالار ریاضی ,
سلام دوستان
یه سوالی دارم و هیچ ایده ای ندارم
قضیه مربوط به رانگه کوتای مرتبه 4 میشه که ما با چهار بار محاسبه تابع، می تونیم x(t+h) رو به دقت خوبی به دست بیاریم. حالا می خوام علاوه بر این، نقطه وسط رو هم یعنی x(t+h/2) با دقت نه خیلی زیاد (مثلا از مرتبه h^3) به دست بیارم، ولی ترجیحا دیگه نخواد تابع محاسبه کنم (یا فوقش یه بار دیگه که بشه پنج بار). از داده های مراحل قبل هم نمی خوام استفاده کنم چون ذخیره نمی کنمشون. راهی به ذهنتون می رسه؟
بسی ممنون

ab 84

عضو جدید
سلام دوستان عزیز
یه سوال راجع به نمودارهای آماری دارم :
چرا در نمودارهایی که دارای چولگی هستند ( چولگی به راست یا چپ ) میانگین همیشه روی قسمت شیب دار نمودار قرار داره ؟ و از همه ( منظورم میانه و مد هست ) کمتره ؟

ممنون میشم راهنماییم کنید
یاعلی
التماس دعا

soheil_147

عضو جدید
قطری کردن ماتریس 3*3 توسط مقدار ویژه و بردار ویژه

قطری کردن ماتریس 3*3 توسط مقدار ویژه و بردار ویژه

لطفا اگه میتونین کمک کنین بی زحمت
میخوایم ماتریس زیر که پارامتریه و قطری کنیم
|L M M|
|M L M|
|M M L|

تو حالت عددی محاسبه eigenvalue , eigenvector هاشو بلدم بعد واسه اینکه قطریث شه باید ماتریس eigenvector شو در معکوس ماتریس eigenvector و در خودش ضرب کنیم
که واسه حالت پارامتری محاسباتش سنگینه راه دیگه ای نیست؟:confused:

ab76

عضو جدید
با سلام به دوستان ، من 2 تا سوال دارم كسي هست كه بتونه منو كمك كنه ؟
1 = فرمول واريانس در آمار جگونه ميباشد ؟

2 = در اين دستگاه معادله x , y را بدست آوريد ؟

x+√y=11 و y+
√x=7

آخرین ویرایش:

Mohsen 89

مدیر تالار فیزیک
مدیر تالار
کاربر ممتاز
درود
یه سوال در مورد هندسه ی نااقلیدسی دارم:confused:
محیط دایره تو فضای نا اقلیدسی چطوری بدست میاد؟؟
چرا از 2Πr کمتر یا بیشتر میشه؟؟!!:confused:

olel_albab

مدیر تالار ریاضی
مدیر تالار
کاربر ممتاز
با سلام به دوستان ، من 2 تا سوال دارم كسي هست كه بتونه منو كمك كنه ؟
1 = فرمولواريانس در آمار جگونهميباشد ؟

2 = در اين دستگاهمعادله x , y را بدست آوريد ؟
x+√y=11 و y+√x=7
برای سوال اولتون به لینک زیر مراجعه کنید:
برای سوال اولتون:
http://fa.wikipedia.org/wiki/واریانس
جواب سوال دومتون هم این میشه:
x=9 و y=4​

olel_albab

مدیر تالار ریاضی
مدیر تالار
کاربر ممتاز
درود
یه سوال در مورد هندسه ی نااقلیدسی دارم:confused:
محیط دایره تو فضای نا اقلیدسی چطوری بدست میاد؟؟
چرا از 2Πr کمتر یا بیشتر میشه؟؟!!:confused:
همونطور که میدونین در این فضا اصول موضوعه ای که اقلیدس برای هندسه خودش بنا گذاشته بود به گونه ای دیگر تعریف میشه، اقلیدس برای فضای هندسه اقلیدسی 5 اصل رو قرار داده که این 5 اصل در هندسه نااقلیدسی جور دیگه ای هستند، برای هندسه نااقلیدسی دو مدل ارائه شده یکی هندسه بیضوی و دیگری هندسه هایپربولیک(دوستان اگر اشتباه میگم تصحیح بفرمایند) اثبات مساحت دایره و چرا بیشتر میشه رو در لینک زیر ببینید:
eview.anu.edu.au/cross-sections/vol5/pdf/01.pdf
در ضمن برای اطلاعات بهتر در این زمینه به کتاب هندسه اقلیدسی و ناقلیدسی :
[h=3]http://www.amazon.com/Euclidean-Non-Euclidean-Geometries-Development-History/dp/0716799480 مراجعه کنید.[/h]

بالا