[ مصاحبه ی علمی-عقیدتی شرکت نفت ] سایت آزمون: azmoon.nioc.ir

blackberry35

اخراجی موقت
[h=5]حفاري و تكميل 20 حلقه چاه نفت و گاز در فروردين 91[/h]
مديرعامل شركت ملي حفاري ايران از پايان كار حفاري و تكميل 20 حلقه چاه نفت و گاز در نخستين ماه امسال به وسيله ناوگان خشكي و دريايي اين شركت خبر داد.

به گزارش پايگاه اطلاع رساني شركت ملي نفت ايران، حيدر بهمني در اين باره توضيح داد: شمار چاه هاي تكميل شده در اين مدت در مقايسه با دوره مشابه سال قبل 100 درصد افزايش دارد.
وي با اشاره به اين كه از اين تعداد چاه 11 حلقه توسعه اي، يك حلقه توصيفي و 8 حلقه تعميري بوده است، گفت: 11 حلقه از اين چاه ها در حوزه شركت ملي مناطق نفت خيز جنوب، چهار حلقه در گستره شركت نفت مناطق مركزي، دو حلقه در شركت نفت فلات قاره و سه حلقه در قالب پروژه هاي حفاري تكميل و براي بهره برداري در اختيار شركت هاي متقاضي قرار گرفت.
بهمني متراژ حفاري در فروردين ماه سال جاري را 39 هزار و 914 متر اعلام كرد و افزود: هم اكنون بيش از 70 دستگاه حفاري اين شركت در مناطق خشكي و دريايي 10 استان نفت خيز كشور در حال كار هستند.
مديرعامل شركت ملي حفاري ايران اضافه كرد: در اولين ماه از سال توليد ملي، حمايت از كار و سرمايه ايراني، ضمن توفيق در افزايش شمار چاه هاي حفاري شده، با تلاش مستمر كاركنان عملياتي و پشتيباني مديريت هاي مختلف شركت، حفاري و تكميل سه حلقه چاه 79 روز زودتر از برنامه تعيين شده كارفرما به پايان رسيد كه ارزش اقتصادي قابل توجهي براي كشور دارد.

blackberry35

اخراجی موقت
ساخت دستگاه جريان نگار نفت توسط متخصصان شركت مارون

ساخت دستگاه جريان نگار نفت توسط متخصصان شركت مارون

13:04
1391/2/20

همزمان با سال توليد ملي،حمايت از كار و سرمايه ايراني صورت گرفت؛[h=5]ساخت دستگاه جريان نگار نفت توسط متخصصان شركت مارون[/h]
متخصصان شركت نفت و گاز مارون موفق شدند در سال توليد ملي، حمايت از كار و سرمايه ملي، ساخت دستگاه ارزشمند جريان نگار سيالات را كه سال ها از خارج وارد كشور مي شد را بومي كنند.

حميد بورد؛ مدير عامل شركت بهره برداري نفت و گاز مارون در گفت و گو با خبرنگار پايگاه اطلاع رساني شركت ملي نفت ايران، با اعلام اين خبر گفت: دستگاه جريان نگار،كه دستگاهي ارزشمند براي اندازه گيري سيالات است تا كنون از خارج به كشور وارد مي شد ولي با تلاش و پشتكار كاركنان نخبه شركت نفت و گاز مارون اين دستگاه با كيفيت بالاتر در ايران ساخته شد.
وي افزود: اين دستگاه دبي سيالات را به صورت ديجيتال و با دقت بي‌نظيري محاسبه مي‌كند و هسته نرم افزاري آن در اختيار شركت بهره برداري نفت و گاز مارون است.
بورد توضيح داد: تمامي قطعات دستگاه جريان نگار ساخت داخل و قيمت آن نسبت به نمونه خارجي بسيار ارزان است و امكان انجام محاسبات را به صورت متمركز دارد.

فریدف

عضو جدید
سلام
دوستان شما گفتین که نفت و گاز پارس 300 نفرو میفرسته ماهشهر، 200 نفرم مشهد. به نظر شما آمار قبولیاش همین 500 نفره یا بیشتره؟؟؟ خواهشاً اگه میدونین جواب بدین خیلی برام مهمه

فریدف

عضو جدید
سلام
دوستان شما گفتین که نفت و گاز پارس 300 نفرو میفرسته ماهشهر، 200 نفرم مشهد. به نظر شما آمار قبولیاش همین 500 نفره یا بیشتره؟؟؟ خواهشاً اگه میدونین جواب بدین خیلی برام مهمه

جاسم س

عضو جدید
دوستان من امروز ساعت 12 شركت بودم...
خيلي عجله داشتن كه يك ليستي رو آماده كنن...ممكنه همين دوستاني بوده باشه كه مسيج زدن بهشون.
خانم شيباني گفت كه دعوت بكار بر اساس رشته هستش.
من خودم عمران هستم و برام نيومده...دوستان اينجا هم به نظر مياد كه تا اينجا مكانيك و برق براشون مسيج نيومده

آقا سلام
نپرسيدي بقيه رشته ها كي مسيج مي فرستن؟

mirara

عضو جدید
آقا سلام
نپرسيدي بقيه رشته ها كي مسيج مي فرستن؟

سلام
والا خيلي كار داشتن و ناز ميكردن واسه جواب دادن
ولي به نظر من به همين نسبت كه واسه خرداد 10 روز زودتر خبر كردن براي بچه هاي تير هم ديگه بايد همينطور باشه.
تازه احتمالا كارشون سبكتر هم بشه و زودتر خبر كنن

tanha_1900

عضو جدید
سلام
والا خيلي كار داشتن و ناز ميكردن واسه جواب دادن
ولي به نظر من به همين نسبت كه واسه خرداد 10 روز زودتر خبر كردن براي بچه هاي تير هم ديگه بايد همينطور باشه.
تازه احتمالا كارشون سبكتر هم بشه و زودتر خبر كنن

بچه‌های پارس کسی بوده بدون گزینش دعوت به کار بشه مهندسی مکانیک مخصوص????

active2010

عضو جدید
کلا استخدامی 3200 نفره اگه 1400 پارس باشه و 956 نفر نفت مرکزی و 400 فلات و 120پایانه ها پس مناطق و حفاری و چند نفر نیرو گرفته ؟ کل نیروها چند نفرن ؟
این یه شعار و بس

روز ثبت نام که اون خانومی که کنار دست اعتمادی نشسته بود میگفت 1000 نفرید شما...به نظر هم منطقی میاد..چون تو اون سالن تقریبا 150-200 نفر بودن و نزدیک یک هفته هم بچه ها میرفتن اونجا برا ثبت نام
باید یه عددی نزدیک همین 1000 باشه

active2010

عضو جدید
سلام بچه ها
منم الان دعوت به کار شدم
خیلی شوک شدم

این مسيج واسم دو دقه پيش اومد

بسمه تعالی
همکار عزيز
اینشرکت پيوستن شمارا به خانواده بزرگ کارکنان وزارت نفت تبريک عرض نموده، معرفی شما جهت گذراندن دوره کاراموزی به اینشرکت از مورخه 4/3/91 اعلام نمايد. جهت هماهنگی های بعدی منتظر پيام های اطلاع رسانی ما باشيد
مديريت اموزش شرکت ره آوران فنون پتروشيمی ماهشهر

دوستان همین الان شرکت پارس پیام داد:
بسمه تعالی
همکار عزیز اینشرکت پیوستن شما را به خانواده بزرگ کارکنان نفت تبریک عرض نموده، معرفی شما جهت گذراندن دوره کارآموزی به اینشرکت از مورخه 1391/3/4 اعلام مینماید.جهت هماهنگی های بعدی منتظر پیام های اطلاع رسانی ما باشید. مدیریت اموزش شرکت ره آوران فنون پتروشیمی-ماهشهر

بچه ها مبارکه...خیلی خوشحالم براتون....مثه اینکه سری اولی ها مسافر ماهشهرن...ایشالا ما هم میریم مشهد دعاتون میکنیم اونجا;)

FAMINE RIAN

عضو جدید
به امید خدا ما هم میاییم یه سر میزنیم با هم میریم حرم
البته صبر کنید تا 2شنبه شاید شما هم خبرتون کردن احتمالش هست

aa313

عضو جدید
منكه منظورم اون دوست حاجي نبود
شعر قشنگي بود ديدم حالا كه اسم حج و مكه هست بزارم براي اونا كه پول ندارن و دلشون ميخواد برن حج ،زياد غصه نخورن
چون به قول اوس كريم من همه جا هستم و همه اين بچه هاي تاپيك را دوست دارم كه دارم كاري ميكنم كه استخدام شركت نفت بشن.
منم ميگم خدا جون كفشاي دوخت تبريزتا بنداز پايين تا برات واكسشون بزنم كه داري منا استخدام شركت نفت ميكني.:biggrin:
آره شعر قشنگی بود و میدونستم منظورتون اون دوستمون نبود، گفتم یه وقت برا اون عزیز که این همه زحمت کشیده، رنج سفر خریده و اونجا به یاد همه بوده، سوء تفاهم نشه!
موفق باشی

aa313

عضو جدید
اینجور که بوش میاد بر و بچ مشهد اس نداشتن

خدا کنه من بیفتم ماهشهر
شما اگر اینقدر تمایل داری، یه سر برو نیرو انسانی شرکتف شرایطت رو بگو با بچه های ماهشهر اعزامت کنن، فکر نکنم اضافه کردن یه نفر به لیستشون خیلی مشکلی ایجاد کنه!

aa313

عضو جدید
از یکی از بچه ها شنیدم فلات دو سال قبل نیروهاشو یک ماه فرستاد محمودآباد بعد 2 ماه اصفهان و دو هفته کیش اما این دوره رو نمیدونم با همین 2 ماه شمال تمومش کنن یا نه،اگه اصفهان بود خیلی عالی میشد. برای بچه های پارس که افتادن ماهشهر باید بگم خوابگاه من همون جایی هستش که اونها میان دوره ، این مجتمع 9 بلوک داره و هر بلوک 3 طبقه هستش در ضمن حمام و دستشویی بیرون از اتاقه(تو هر طبقه 3 تا حمام و 3 دستشویی)البته دو تا از بلوک ها به صورت سوئیتیه که منم اونجام و تقریبا همه پره و به شما نمیرسه، این مجتمع سالن بدنسازی و رستوران هم داره نباید اینو بگم اما از نظر من جای خوبی نیست(شاید به خاطر اینه که 3 ساله اینجام) و اما فلات گل: تو محمودآباد به هر 4 نفر یه خونه ویلایی 2 خوابه میدن و جای خوبی هستش البته برای دو ماه نه بیشتر;)
دوست عزیز،اتاق های مرکز ماهشهر چند نفره ان؟
یکم بیشتر در موردش مرکز آموزشی ماهشهر توضیح بدین، چرا خوب نیست؟ چه مشکلی داره؟

active2010

عضو جدید
فکر نکنم زیاد طولش بدن . راستی کسی میدونه 30 روز آموزشی پشت سر همه یا 2-2 هستش. اگه 2-2 باشه 2ماه آموشی هستیم

بعید میدونم آموزشی 30 روز باشه...البته نقل قولها مختلفه ولی به نظرم برای دوره عمومی میشه رو 2 ماه با یک هفته تعطیلی وسطش حساب کرد

blackberry35

اخراجی موقت
روز ثبت نام که اون خانومی که کنار دست اعتمادی نشسته بود میگفت 1000 نفرید شما...به نظر هم منطقی میاد..چون تو اون سالن تقریبا 150-200 نفر بودن و نزدیک یک هفته هم بچه ها میرفتن اونجا برا ثبت نام
باید یه عددی نزدیک همین 1000 باشه
آقا جان ایت آماری که شما می گید نسبت به آن میزان 4970 نفری است
که شامل سهمیه جانبازان شهدا و نخبگان و ایثار گران است .File0037529.JPG

active2010

عضو جدید
از یکی از بچه ها شنیدم فلات دو سال قبل نیروهاشو یک ماه فرستاد محمودآباد بعد 2 ماه اصفهان و دو هفته کیش اما این دوره رو نمیدونم با همین 2 ماه شمال تمومش کنن یا نه،اگه اصفهان بود خیلی عالی میشد. برای بچه های پارس که افتادن ماهشهر باید بگم خوابگاه من همون جایی هستش که اونها میان دوره ، این مجتمع 9 بلوک داره و هر بلوک 3 طبقه هستش در ضمن حمام و دستشویی بیرون از اتاقه(تو هر طبقه 3 تا حمام و 3 دستشویی)البته دو تا از بلوک ها به صورت سوئیتیه که منم اونجام و تقریبا همه پره و به شما نمیرسه، این مجتمع سالن بدنسازی و رستوران هم داره نباید اینو بگم اما از نظر من جای خوبی نیست(شاید به خاطر اینه که 3 ساله اینجام) و اما فلات گل: تو محمودآباد به هر 4 نفر یه خونه ویلایی 2 خوابه میدن و جای خوبی هستش البته برای دو ماه نه بیشتر;)

مهندس عزیز، اگه فکر میکنی توضیحاتی میتونی بدی که به درد بچه هایی که قراره برن اونجا میخوره یه زحمتی بکش بنویس لطفا

md.hafezi

عضو جدید
حافظ قلم شاه جهان مقسم رزق است​
از بهر معیشت مکن اندیشه باطل

انشاءالله که خیره واسه شما هم.

saeedpower66

عضو جدید
غیر از بچه های خراسانی کسی هست که واسش پیام دعوت به کار نیومده باشه؟؟؟ واسه منم نیومده هنوز !!:question:
بچه هایی که ماهشهر دعوت بکار شدن یه نگاهی به این سایت بزنن. فکر کنم بد جایی نباشه
http://www.rfpc-ir.com/index.htm ;)

سلام به همه دوستان منم هنوز دعوت نشدم طبم 21 فروردین بوده ساکن شیراز هستم

blackberry35

اخراجی موقت
با سلام خدمت دوستانی که منتظر اعلام تکمیل ظرفیت شرکت نفت می باشند .
من دیروز سه شنبه رفته بودم تهران ساختمان پنجم طبقه سوم واحد آزمون برای پیگیری اعلام نتایج تکمیل ظرفیت ،منشی دفتر واحد ازمون گفت که سیستم هاشون خرابه و هنوز معلوم نیست کی نتایج رو بزنیم ولی یک نامه در مورد تکمیل ظرفیت آنجا بود که خنیفر معاون توسعه نیروی انسانی شرکت نفت به دکتر سلحشور معاون نیروی انسانی وزارت نفت زده بود ودر آن یک سری پیشنهاد در مورد اعلام نتایج تکمیل ظرفیت آمده بود و حدود 111 نفر از نخبگان و حدود 220 نفر از کسانی که ازمون دادند و قبول نشدند را در یک مرحله پذیرش کنند تا مثل سری قبل اعتراضات زیاد نباشد و اگر باز تکمیل ظرفیتی باقی ماند دوباره اعلام کنند. حالا من نمیدونم این 1000 نفر تکمیل ظرفیت درسته یا این نامه ای که دیدم ؟

blackberry35

اخراجی موقت
چيزي نمي دونستن......به من گفت شما كه صبر كردي تا هفته ديگه هم صبر كن هنوز جزئياتش معلوم نيست..........

[h=2][/h]
با سلام خدمت دوستانی که منتظر اعلام تکمیل ظرفیت شرکت نفت می باشند .
من دیروز سه شنبه رفته بودم تهران ساختمان پنجم طبقه سوم واحد آزمون برای پیگیری اعلام نتایج تکمیل ظرفیت ،منشی دفتر واحد ازمون گفت که سیستم هاشون خرابه و هنوز معلوم نیست کی نتایج رو بزنیم ولی یک نامه در مورد تکمیل ظرفیت آنجا بود که خنیفر معاون توسعه نیروی انسانی شرکت نفت به دکتر سلحشور معاون نیروی انسانی وزارت نفت زده بود ودر آن یک سری پیشنهاد در مورد اعلام نتایج تکمیل ظرفیت آمده بود و حدود 111 نفر از نخبگان و حدود 220 نفر از کسانی که ازمون دادند و قبول نشدند را در یک مرحله پذیرش کنند تا مثل سری قبل اعتراضات زیاد نباشد و اگر باز تکمیل ظرفیتی باقی ماند دوباره اعلام کنند. حالا من نمیدونم این 1000 نفر تکمیل ظرفیت درسته یا این نامه ای که دیدم ؟

blackberry35

اخراجی موقت
وقت کشی چین در پارس‌جنوبی 3 ساله...
۱۳۹۱/۲/۲۰

وقت کشی چین در پارس‌جنوبی 3 ساله شد

وقت کشی چین در پارس‌جنوبی 3 ساله شد 11:09

همزمان با 3 ساله شدن وقت کشی شرکت CNPC چین در طرح توسعه فاز 11 پارس جنوبی، پیمانکاران ایرانی خواستار مشارکت در این پروژه مشترک گازی شده و تاکید میکنند با خروج چین امکان اجرای این قرارداد 5 میلیارد دلاری وجود دارد.

به گزارش پانا نیوز، همزمان با رکورد شکنی‌های جدید پیمانکاران ایرانی در طرح توسعه فازهای مختلف پارس جنوبی در غیاب غولهای گازی جهان، شرکت سی.ان.پی.سی چین هنوز به وقت کشی‌های خود در فاز 11 پارس جنوبی ادامه می‌دهد.

به طوریکه با گذشت نزدیک به سه سال از امضای قرارداد پنج میلیارد دلاری شرکت ملی نفت ایران و CNPCI چین، این شرکت آسیایی هنوز عملیات اجرایی طرح توسعه فاز 11 پارس جنوبی را آغاز نکرده است.

بر این اساس رستم قاسمی وزیر نفت مهر ماه سال گذشته در نشستی با مسئولان اجرایی CNPCI چین با تعیین یک برنامه جدید زمان بندی و ارائه اولتیماتوم به این شرکت آسیایی خواستار تسریع در طرح توسعه فاز 11 پارس جنوبی شد.

با ارائه این اولتیماتوم CNPCI چین دفتر عملیاتی خود برای توسعه این فاز پارس جنوبی را در منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس بازگشایی کرد اما با گذشت هشت ماه از اولتیماتوم گازی وزیر نفت، عملیات اجرایی فاز 11 پارس جنوبی هنوز آغاز نشده است.

در حال حاضر پیشرفت مطالعات و برخی از فعالیت‌های جانبی طرح توسعه فاز 11 پارس جنوبی از پیشرفت ناچیزی برخوردار است و پیمانکار چینی در مقایسه با پیمانکاران ایرانی شاغل در عسلویه از برنامه زمان بندی توسعه فاز 11 پارس جنوبی خیلی عقب مانده اند.

از سوی دیگر سال گذشته شرکت ملی نفت ایران هم در مذاکراتی خواستار جبران تاخیر چینی‌ها در طرح توسعه فاز 11 پارس جنوبی شد و حتی گفته می شد در صورت ادامه تاخیرها این شرکت بین‌المللی مشمول جرایمی خواهد شد.

قرارداد این فاز مشترک پارس جنوبی سه سال گذشته با کنار گذاشتن شرکتهایی همچون توتال فرانسه و پتروناس مالزی، برای شتاب در توسعه این میدان مشترک گازی با قطر به چین به ارزش تقریبی پنج میلیارد دلار واگذار شده بود.

آمادگی پیمانکاران ایرانی برای توسعه فاز 11 پارس جنوبی

امیرسعید نجفی در گفتگو با مهر با بیان اینکه در حال حاضر حدود 46 هزار تن انواع سازه‌های دریایی میادین نفت و گاز ایران در یارد سکوسازی خرمشهر در حال ساخت است، گفت: در حال حاضر ظرفیت های قابل توجه ای برای ساخت سازه های فراساحلی نفت و گاز در داخل کشور ایجاد شده است.

وی با اشاره به خودکفایی کامل ایران در مراحل مختلف طراحی، ساخت، نصب و راه اندازی تاسیسات و سکوهای دریایی نفت و گاز، در پاسخ به این سوال مهر که در صورت تعلیق قرارداد گازی چین در فاز 11 پارس جنوبی امکان ساخت تاسیسات دریایی این پروژه در داخل کشور وجود دارد، تصریح کرد: اخیرا یک یارد جدید سکوسازی در منطقه خرمشهر راه اندازی شده است.

قائم مقام شرکت مهندسی و ساخت تاسیسات دریایی ایران با تاکید بر اینکه در حال حاضر فضای کافی برای ساخت سکو و سازه های دریایی حداقل سه تا چهار فاز جدید پارس جنوبی در این یارد جدید به وجود آمده است، اظهار داشت: همچنین در بخشهای فنی، عملیاتی، مهندسی و دانش فنی هم ظرفیت های قابل توجه ای برای ساخت سکوهای جدید پارس جنوبی ایجاد شده است.

این مقام مسئول با بیان اینکه برای ساخت سکوهای جدید فاز 11 پارس جنوبی هیچ گونه محدودیتی در داخل کشور وجود ندارد، بیان کرد: در حال حاضر بیش از چهار هزار نفر به طور همزمان مشغول ساخت سازه های مختلف دریایی فازهای مختلف پارس جنوبی هستند.

از سوی دیگر موسی سوری اخیرا در جمع خبرنگاران درباره آخرین وضعیت توسعه فازهای جدید پارس جنوبی درباره جزئیات اولتیماتوم گازی وزارت نفت به شرکت چینی "سی.ان.پی.سی" در طرح توسعه فاز 11 پارس جنوبی گفت: فاز 11 پارس جنوبی در یک بلوک مرزی قرار دارد که وزارت نفت پیشنهاد توسعه 52 ماهه این فاز مشترک گازی را به چینی ها ارائه کرده است.

مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس با یادآوری اینکه در شرایط فعلی این شرکت چینی مطابق با برنامه زمانبندی تعریف شده در طرح توسعه فاز 11 پارس جنوبی عمل نمی کند، تاکید کرد: وزیر نفت فرصت 30 روزه‌ای برای تسریع در فعالیتهای این شرکت آسیایی تعیین کرده است.

وی با اعلام اینکه در یکسال گذشته مذاکرات متعددی بین مسئولان شرکت نفت ایران و "سی.ان.پی.سی" چین در تهران و پکن انجام شده است، اظهار داشت: قطعا اگر چینی‌ها در مدت زمان تعیین شده نسبت به تسریع در اجرای پروژه اقدام نکنند با برگزاری مناقصات مجدد پیمانکاران داخلی جایگزین خواهند شد.

در همین حال رستم قاسمی وزیر نفت درباره تاخیر چندین ماهه شرکت سی ان پی سی چین تاکید کرد: به این شرکت آسیایی برای طرح توسعه فاز 11 پارس جنوبی یک ماه وقت دادیم و درصورتی که به طور جدی این پروژه گازی اجرایی نشود قرارداد گازی چینی ها در پارس جنوبی لغو می‌شود.

به گزارش مهر، هدف از طرح‌ توسعه‌ فاز 11 میدان گازی پارس جنوبی تأمین‌ گاز ترش‌ مورد نیاز واحد پارس ال ان جی و استحصال میعانات گازی همراه گاز طراحی و اجرا خواهد شد. در این فاز روزانه 2 میلیارد مترمکعب گاز و 70 هزار بشکه‌ میعانات‌ گازی‌ سنگین‌ از میدان‌ پارس‌ جنوبی تولید می شود.

blackberry35

اخراجی موقت
چین به‌جای پول نفت، طلا به ایران می‌دهد

...
وال استریت ژورنال:
۱۳۹۱/۲/۲۰

چین به جای پول نفت، طلا به ایران می‌دهد 13:36

وال استریت ژورنال به نقل از منابع آگاه اعلام کرد ایران در برابر بخشی از نفت صادراتی خود به هند طلا دریافت می کند و اخیرا دو محموله نفتی ایران در ازای دریافت طلا به چین ارسال شده اند.

به گزارش پانا نیوز به نقل از وال استریت ژورنال، چین از واحد پول خود یوان و همچنین طلا برای پرداخت بخشی از بدهی نفتی خود به ایران استفاده می کند.

به گفته منابع آگاه ایران توافق کرده که بخشی از طلب خود از چین را در قالب یوان و طلا دریافت نماید. بر این اساس، اخیرا دو تانکر حامل نفت ایران که عازم چین بوده اند، بر روی دریا در ازای دریافت این فلز گرانبها معادل ارزش محموله نفتی خود مورد مبادله قرار گرفته اند.

این خبر علاوه بر نشان دادن توانایی ایران در کاستن از فشار تحریم ها، می تواند نگرانی ها از کمبود عرضه نفت به بازارهای جهانی را نیز کاهش داده و موجب پایین آمدن هر چه بیشتر بهای نفت شود.

یک منبع مطلع در زمینه صادرات نفت در ایران هفته گذشته گفت: به دلیل عدم همکاری بانکهای مختلف جهت پرداخت بدهی ایران به دلار، شرکتهای نفتی چینی ماه هاست که از یوان برای پرداخت بخشی از بدهی خود به ایران استفاده می کنند.

این منبع مطلع در گفتگو با داو جونز گفت: ایران نیز به نوبه خود از یوان در بخشهای زیر ساختی نظیر جاده سازی استفاده می کند.

همچنین به گفته یک منبع دیگر در بخش کشتیرانی چین، این کشور هم اکنون یک سوم نفت صادراتی ایران را خریداری می کند.

ایران همچنین از روپیه، واحد پول هند نیز جهت دریافت پول نفت فروخته شده خود به هند استفاده می کن

blackberry35

اخراجی موقت
تصویری/متصاعد شدن گاز در... گزارش تصویری / عکس:MEHRNEWS
۱۳۹۱/۲/۱۷

تصویری/متصاعد شدن گاز در کوه‌های رامهرمز

blackberry35

اخراجی موقت
ترکان:سنگ‌قبر چینی با پول نفت... ۱۳۹۰/۱۱/۲۸

ترکان:سنگ‌قبر چینی با پول نفت وارد نکنیم

ترکان:سنگ‌قبر چینی با پول نفت وارد نکنیم 12:58

معاون پیشین وزارت نفت با تاکید بر اینکه مدیریت منابع ارزی از نان شب هم در شرایط تحریم واجب‌تر است، از بستن تنگه هرمز به عنوان یکی از سناریوهای روی میز ایران یاد کرد و گفت: ایران به هیچ کشور طماع و زیاده‌خواهی امتیاز و باج نفتی نمی‌دهد.

به گزارش پانا نیوز، اکبر ترکان در گفتگو با مهر درباره تصمیمات مهم نفتی ایران برای قطع صادرات نفت به برخی کشورهای اروپایی گفت: اتحادیه اروپا تحریم نفت ایران را به تابستان سال آینده موکول کرده است، زیرا هم اکنون سرمای شدیدی کل اروپا را فرا گرفته است.

معاون اسبق وزیر نفت در دولت نهم با تاکید بر اینکه شرکت ملی نفت ایران باید همین امروز شیرهای نفتی روی اروپا را ببندد، تصریح کرد: ایران دربدترین شرایط حدود 18 درصد بازار نفتی خود را از دست می دهد.

این کارشناس اقتصاد انرژی با اعلام اینکه در حال حاضر حجم درآمد سالانه صادرات نفت خام ایران به یکصد میلیارد دلار می رسد، اظهار داشت: همچنین کل درآمد نفتی و غیر نفتی به 140 میلیارد دلار می رسد که برهمین اساس، تحریم نفتی اروپا نمی تواند کارساز واقع شود.

وی با یادآوری اینکه ایران سالانه 17 تا 18 میلیارد دلار نفت به اروپا صادر می کند، تاکید کرد: آمریکا و اروپا فکر می کند که با تحریم صادرات نفت، ایران ساقط می شود که این خیال خامی است.

سنگ قبر چینی با پول نفت وارد نکنیم

ترکان در ادامه در پاسخ به این سئوال مهر که مهمترین سیاست دولت برای مقابله با تحریم نفتی اروپا چه باید باشد، توضیح داد: در حال حاضر مدیریت منابع ارزی کشور از نان شب واجب تر است.

این کارشناس اقتصادی با تاکید بر اینکه دولت باید بد خرج کردن منابع ارزی را فراموش کند، اظهارداشت: با پول نفت در شرایط تحریم نباید خربزه فیلیپینی و سنگ قبر چینی وارد کنیم.

معاون اسبق وزارت نفت در دولت نهم با اعلام اینکه با مدیریت منابع ارزی در بلند مدت می توان دربرابر تصمیمات خصمانه غرب مقاومت کرد، بیان کرد: شخصا با افزایش و گرانی ارز موافقم، زیرا این سیاست منجر به روشن شدن موتور صنایع و تولید داخل خواهد شد.

وی با یادآوری اینکه نباید ثروت کشور با واردات بی رویه به باد برود، تاکید کرد: هم اکنون ایران بیش از 150 میلیارد دلار منابع ارزی و طلا در اختیار دارد که با این حجم ذخایر می توان اقتصاد کشور را مدیریت کرد.

ترکان در ادامه در پاسخ به سئوال مهر درباره درخواست اخیر چین برای دریافت امتیازات نفتی از ایران، گفت: قطعا با صرفه جویی دولت در فشار تحریم قرار نمی گیرد.

این کارشناس اقتصاد انرژی با بیان اینکه در شرایط تحریم برخی از کشورها به طمع، زیاده خواهی و اجحاف در حق ایران روی می آورند، اظهار داشت: با مدیریت منابع ارزی، مسیر دادن باج و امتیازات نفتی به تمامی کشورهای زیاده خواه جهان بسته می شود.

وی با اعلام اینکه همه کشورها باید رفتار تجاری داشته باشند، تصریح کرد: این کشورهای زیاده خواه و طماع نباید فراموش کنند که ایران کشوری بزرگ و با ظرفیتهای مختلف است.

این عضو اسبق کابینه دولت با یادآوری اینکه ایران شرایط تحریم را هم همچون جنگ تحمیلی و هزاران مشکل دیگر پشت سر می گذارد، تصریح کرد: در زمان جنگ تحمیلی دولت وقت با نفت بشکه ای 6 دلار هم تسلیم خواسته های غرب نشد.

بستن تنگه هرمز سناریوی روی میز ایران

ترکان همچنین در پاسخ به این سئوال مهر که ایران در قبال تحریم‌های خصمانه جهان غرب تهدید به بستن تنگه هرمز کرده است، یادآور شد: اولا غرب مطمئن باشد هیچگاه کل صادرات نفت خام ایران قطع نخواهد شد، زیرا در زمان جنگ هم با وجود بمباران سکوهای نفتی و نفتکش‌های ایران هیچگاه صادرات نفت کشور قطع نشد.

این کارشناس اقتصاد انرژی با اعلام اینکه در شرایط تحریم همه کشورهای از جمله ایران ضرر و زیان می بینند، اظهارداشت: قطعا بستن تنگه هرمز یکی از سناریوهای روی میز خواهد بود.

معاون اسبق وزیر نفت در دولت نهم با بیان اینکه وقتی امریکا و غرب می گوید همه سناریوها از جمله حمله نظامی به ایران روی میز است، پس ما هم باید سناریوهای خود را اعلام کنیم، خاطر نشان کرد: بسته شدن تنگه هرمز یک حق نبوده اما می تواند یکی از سناریوهای روی میز ایران برای مقابله با تهدیدهای غرب باشد

Schneider

مدیر بازنشسته
گویا هفته بعد گروه جدید بچه های مناطق نفتخیز رو دعوت میکنند

بالا