گفتگو با دیگر اعضا تالار شهرسازی

gizmo

عضو جدید
میگم عجیبه چون اسکیس طراحی شهری فقط گرافیک و ترسیم نیست؛محتوا خیلی مهمتره و نمیدونم یه دانشجوی ترم 3 کارشناسی از کجا این مفاهیمو یاد گرفته

behrooz neda

عضو جدید
من امسال برای علمی کاربردی -پود مانی
رشته معماری شهری شرکت کردم
ولی زیاد با این رشته اشنا نیستم
اگه کمکم کنید ممنون میشم.

هدیه.

مدیر تالار مهندسی شهرسازی
مدیر تالار
من امسال برای علمی کاربردی -پود مانی
رشته معماری شهری شرکت کردم
ولی زیاد با این رشته اشنا نیستم
اگه کمکم کنید ممنون میشم.

سلام دوست من
خوش اومدین .
راستش من که زیاد این اسم رو نشنیدم . منظورم معماری شهریه و نمیدونم تو چه مقطعی منظورتونه . اما باید با طراحی شهری مشابه باشن . اگر اینجارو مطالعه کنین اطلاعات خوبی پیدا میکنین .
آشنايي با رشته شهرسازي

اما دو نکته رو بهتره بهش توجه کنین :
یکی این که الان سر مدرک علمی کاربردی و سازمان نظام مهندسی بحثه و ترجیحا اگه بتونی علمی کاربدی نری بهتره .
نکته دیگه این که معمولا این رشته های جدید تو بازار کار جایی ندارن . به عبارتی نه شترن و نه مرغن و بعدا برای استخدام تو شرکت ها و ادارات براتون سخت میشه . چون نمونشو زیاد دیدم میگم اینو.

به این تاپیک یه سری بزنین :
ورود کارشناسی ناپیوسته علمی - کاربردی ممنوع !!!

آخرین ویرایش:

behrooz neda

عضو جدید
این رشته به درد کار تو دفاتر خدمات الکترونیک شهری نمیخوره؟!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
از هزینه ازاد که بر نمیام
سراسری که ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
از طرفی ام شاغلم

Arch-Azadeh

همکار مدیر مهندسی شهرسازی متخصص طراحی شهری
این رشته به درد کار تو دفاتر خدمات الکترونیک شهری نمیخوره؟!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
از هزینه ازاد که بر نمیام
سراسری که ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
از طرفی ام شاغلم
سلام
در مورد اين رشته اطلاعاتي ندارم. ولي در دفاتر الكترونيكي شهر همه كارشناس معماري و شهرسازي و حتي كارشناس ارشد معماري و شهرسازي كار ميكنند.
احتمالا اگه فقط براي اينكه مدرك فوق داشته باشيد بخونيد به درد ميخوره.. چون ميدونيد لزوما كسي كه ارشد داره با رشته ارشدش كار نميكنه!!!! ميتونه ارشد داشته باشه ولي در همون رشته ليسانسش كار كنه

5-11

عضو جدید
سلام.عذرمیخوام من 1سوال تخصصی دارم کسی هست الان جواب من روبده؟

5-11

عضو جدید
خب شما سوالتون را بپرسید... بالاخره کسی پیدا میشه که جواب بده :smile:

سلام.من این ترمطراحی دانشکده هنرومعماری دارم.ریزفضاهای تموم رشته هاییکه استادگفت رو بیداکردم بجز شهرسازی............
سوالم ازبچه های شهرسازی اینه که اوناچه فضاهایی رو لازم دارن؟باچه استانداردی؟چه تجهیزاتی؟

♥@SH!M♥

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام دوستان

می خواستم بدونم کسی میدونی که دانشگاه پیام نور به صورت فراگیر مهندسی شهرسازی رو داره یانه؟؟

shaparak_7

عضو جدید
سلام دوباره به دوستان خوبم

بچه ها واسه کسی که بخواد ارشد شهرسازی کنکور بده با توجه به اینکه لیسانس عمران داره و دروس رشته شهرسازی کاملا براش جدیده خوندن چه کتابایی رو توصیه میکنید؟ آیا خوندن جزوه خوبه یا باید کتابای مرجع یا درس و کنکور رو مطالعه کنه؟ ممنون میشم کمک کنید:)

Arch-Azadeh

سلام
چون كه مطالب كاملا جديده من خوندن كتاب را پيشنهاد ميكنم. و براي كنكور ارشد هم تقريبا بايد تمام كتابهاي شهرسازي موجود در بازار را خوند. فكر ميكنم حدود 100 كتاب باشه. و خب خيليهاش هم با معماري مشتركه.
به نظرم چون تا حالا شهرسازي كارنكردن جزوه خوندن يه مقدار سخته .. كتاب يه مقدار قابل فهم تره. جزوه فقط براي دم كنكور توصيه ميشه.

Arch-Azadeh

شما واقعاً همین کار رو کردی خودت؟!! پشتکارت مثال زدنیه! :)

سلام
من سال 86 كه ارشد قبول شدم و امتحان دادم، حدود 70 تا كتاب خوندم .. هركدوم را 2-3 بار :surprised:;) اون موقع همينقدر كتاب موجود بود تو بازار.. الان خب خيلي بيشتر شده :D

آخرین ویرایش:

Checkmate

کاربر فعال تالار مهندسی شهرسازی ,
کاربر ممتاز
سلام
من سال 86 كه ارشد قبول شدم و امتحان دادم، حدود 70 تا كتاب خوندم .. هركدوم را 2-3 بار :surprised:;) اون موقع همينقدر كتاب موجود بود تو بازار.. الان خب خيلي بيشتر شده :D

ببخشید دیگه در چنین موقعیتهایی از واژه زیبای "خوردن" به جای "خواندن" استفاده میشه!! :D

Arch-Azadeh

ببخشید دیگه در چنین موقعیتهایی از واژه زیبای "خوردن" به جای "خواندن" استفاده میشه!! :D

:biggrin::biggrin::biggrin: حالا خوردن یا خوندن مهم نتیجه است که نتیجه داد :D .بالاخره برای رتبه 5 آوردن باید زحمت کشید دیگه :redface: (البته اصلش بود 22 تئوری، 5 اسکیس که رویهم شد 5 )

از همه بهتر اینه که این همه بخونی با کلی امید و آرزو بری بشینی سر کلاس، بعد ببینی استاد محترم عین کتابش درس میده،( که به قول شما قبلا خورده شده :)) نه یک کلمه بیشتر. از اون بهتر اینه که یه استادی بیاد تئوری گشتالت را درس بده (رفرنس به کتاب زیبایی شناسی در معماری نوشته یورگ گروتن) بعد بگه اینا نتیجه تحقیقات منه!!!!!! من فقط اینو درس میدم :eek:

اینجاست که کاملا معنی فوق لیسانس گرفتن از دانشگاه تهران را متوجه میشید. بعد از فارغ التحصیلی هم میبینید که کلا موقع امتحان کنکور چون اون همه خونده بودین و الان بعد از 2-3 سال نه تنها چیزی به شما اضافه نشده بلکه اونایی هم که بلد بودید یادتون رفته!
(البته من کلاسای مهندس توسلی را از تمام قضایای بالا فاکتور میگیریم، بهترین کلاس تو تمام دنیاست :heart:)

بدتر از همه اینها اینه که میری سر کار، تمام اونایی که خوندی و بلد بودی را باید بذاری کنار، بری تو یه جلسه کارگروه طرح تفصیلی بشینی، بعد کلی از مرکز محله و فضای تجمع در محلات و از اینها صحبت میکنی و طرحت را نشون میدی، بعد میگن ما مخالفیم این همون خودش خوب بود، همه اینایی که خراب کردی را برگردون سر جاش!!!!!! اینجا تجاری بشه خیلی بهتره، در آمد زایی داره برای شهرداری:confused:.
یه جا دیگه یه کمربند سبز برای شهر تعریف کردیم (با چه دل خوشی:surprised:) یکی رفته اونجا زمین گرفته (بهتر بگیم غصب کرده)، کلی هم به همه از بالا تاپایین رشوه داده که این باید باشه، بعد به خاطر یه زمین بیان کل طرح را ببرن زیر سوال!!!

بعد میگن چرا آدم افسردگی میگیره!!!! :cool:.. واقعا بعد از یه مدت کل کتابایی که خوندی برات مثل یه قصه قشنگ میمونه که واقعیت نداره!!!!!

(کمی درد و دل شهرسازانه :cry:)

Checkmate

کاربر ممتاز
:biggrin::biggrin::biggrin: حالا خوردن یا خوندن مهم نتیجه است که نتیجه داد :D .بالاخره برای رتبه 5 آوردن باید زحمت کشید دیگه :redface: (البته اصلش بود 22 تئوری، 5 اسکیس که رویهم شد 5 )

از همه بهتر اینه که این همه بخونی با کلی امید و آرزو بری بشینی سر کلاس، بعد ببینی استاد محترم عین کتابش درس میده،( که به قول شما قبلا خورده شده :)) نه یک کلمه بیشتر. از اون بهتر اینه که یه استادی بیاد تئوری گشتالت را درس بده (رفرنس به کتاب زیبایی شناسی در معماری نوشته یورگ گروتن) بعد بگه اینا نتیجه تحقیقات منه!!!!!! من فقط اینو درس میدم :eek:

اینجاست که کاملا معنی فوق لیسانس گرفتن از دانشگاه تهران را متوجه میشید. بعد از فارغ التحصیلی هم میبینید که کلا موقع امتحان کنکور چون اون همه خونده بودین و الان بعد از 2-3 سال نه تنها چیزی به شما اضافه نشده بلکه اونایی هم که بلد بودید یادتون رفته!
(البته من کلاسای مهندس توسلی را از تمام قضایای بالا فاکتور میگیریم، بهترین کلاس تو تمام دنیاست :heart:)

بدتر از همه اینها اینه که میری سر کار، تمام اونایی که خوندی و بلد بودی را باید بذاری کنار، بری تو یه جلسه کارگروه طرح تفصیلی بشینی، بعد کلی از مرکز محله و فضای تجمع در محلات و از اینها صحبت میکنی و طرحت را نشون میدی، بعد میگن ما مخالفیم این همون خودش خوب بود، همه اینایی که خراب کردی را برگردون سر جاش!!!!!! اینجا تجاری بشه خیلی بهتره، در آمد زایی داره برای شهرداری:confused:.
یه جا دیگه یه کمربند سبز برای شهر تعریف کردیم (با چه دل خوشی:surprised:) یکی رفته اونجا زمین گرفته (بهتر بگیم غصب کرده)، کلی هم به همه از بالا تاپایین رشوه داده که این باید باشه، بعد به خاطر یه زمین بیان کل طرح را ببرن زیر سوال!!!

بعد میگن چرا آدم افسردگی میگیره!!!! :cool:.. واقعا بعد از یه مدت کل کتابایی که خوندی برات مثل یه قصه قشنگ میمونه که واقعیت نداره!!!!!

(کمی درد و دل شهرسازانه :cry:)

احیاناً حس نمیکنی به دلیل هم دانشگاهی بودن اون استادهایی که اسم نیاوردی واسه من کاملاً تابلوئه؟! :biggrin: استاد توسلی که عشقه... هنوز دستهاش رو پشت سرش قلاب میکنه و لم بده سر کلاس؟ :biggrin: بهترین کلاس تمام زندگیم، کلاس تحلیل فضای شهری استاد توسلی بوده که اسیستش هم دکتر لطفی بود... حاضرم صد بار اون درس رو بیفتم دوباره برم! :دی

کلاً آرمانگرایی شهرسازانه توی تمام بچه های شهرسازی که از پشت نیمکت دانشگاه میرن سر کلاس وجود داره. بعد از اون افراد سه دسته میشن: دسته اول اونهایی که خیلی میخوره تو ذوقشون و بیخیال میشن و کنار میذارنش (بیشتر خانمها). دسته دوم اونهایی که میخوره تو ذوقشون ولی سعی میکنن خودشون رو جزوی از سیستم کنن و باهاش راه بیان چون به این سیستم نیاز دارن (بیشتر آقایون). دسته سوم هم کسانی که در ظاهر نشون میدن با سیستم راه اومدن ولی در اصل دارن آرمانگرایی خودشون رو پشت صحنه انجام میدن که این کار هم از عهده هر کسی برنمیاد.

خیلی مته به خشخاشش نذاری بهتره. همه اینهایی که خودشون رو تا این سطح تنزل میدن همیشه راهی برای تنزل بیشترشون ولی به اون سمتی که ما میخوایم وجود داره.

ولی در کل کاملااااااااااً درک میکنم چی میگی!

همراهی

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
سلام بر وبچ شهرسازی ببخشید یهویی میام وسط گفتگوتون:D
شماها به مسائل مربوط به شهر الکترونیک هم مرتبط میشین
اگر اره چه کارایی میکنین؟
داشتم فکر میکردم چه خوب میشد اگر رشته ای بین شهرسازی و it داشتیم...

Checkmate

کاربر ممتاز
سلام بر وبچ شهرسازی ببخشید یهویی میام وسط گفتگوتون:D
شماها به مسائل مربوط به شهر الکترونیک هم مرتبط میشین
اگر اره چه کارایی میکنین؟
داشتم فکر میکردم چه خوب میشد اگر رشته ای بین شهرسازی و it داشتیم...

بستگی به تعریفت از شهر الکترونیک داره. تعریف آکادمیک، صنفی، سیاسی یا...؟ مثلاً توی تعریف سیاسیش ارتباطش با ما خیلی کمتر میشه چون حیطه های خیلی وسیعتری رو در برمیگیره و عنوان شهر حالت سمبلیک پیدا میکنه.

همراهی

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
بستگی به تعریفت از شهر الکترونیک داره. تعریف آکادمیک، صنفی، سیاسی یا...؟ مثلاً توی تعریف سیاسیش ارتباطش با ما خیلی کمتر میشه چون حیطه های خیلی وسیعتری رو در برمیگیره و عنوان شهر حالت سمبلیک پیدا میکنه.
متوجه شدم ممنون مهندس مسیح
خب من دانش شهرسازی ندارم ولی چیزی که مد نظرمه اینکه بشه یه جامعه الکترونیکی شهری داشت و همه ارتباط های شهری به صورت مجازی دران پیاده بشه
البته الان که فکر میکنم منظورم از ارتباط رو هم نمیدونم!!:surprised::D
مدیریت شهری چطور ؟اونجا میشه یه کارایی کرد؟
نظر خودتون در این مورد چیه؟

Checkmate

کاربر ممتاز
متوجه شدم ممنون مهندس مسیح
خب من دانش شهرسازی ندارم ولی چیزی که مد نظرمه اینکه بشه یه جامعه الکترونیکی شهری داشت و همه ارتباط های شهری به صورت مجازی دران پیاده بشه
البته الان که فکر میکنم منظورم از ارتباط رو هم نمیدونم!!:surprised::D
مدیریت شهری چطور ؟اونجا میشه یه کارایی کرد؟
نظر خودتون در این مورد چیه؟

دقیقاً میخواستم بگم که تعریفت از ارتباط چیه؟ فیزیکی (شبکه معابر)، بروکراسی اداری، ارتباط بین دو نهاد مرتبط یا غیر مرتبط...
اتفاقاً بیشتر کارآییش رو توی بحث مدیریت شهری و همینطور ارتباط مدیریت شهری با شهروندان نشون میده.
پارسال یکی از دانشجوهای ایرانی دکترای برنامه ریزی شهری توی دانشگاه کلگری کانادا که عضو یه تیم تحقیقاتی بود و با همکاری شهرداری کلگری (Calgary) داشتن روی یه پروژه حمل و نقل سریع شهری با استفاده از داده های GIS کار میکردن که پروژه خیلی جالبی بود. اون نمونه بارز کاری بود که برای ایجاد یک شهر الکترونیک میشد انجام داد.
به قول معروف، از نظر من شهر الکترونیک خوبه فقط زمانش رو باید بیشتر کنن!! :D ولی حقیقتش اینه که مفاهیمی مثل شهر الکترونیک توی کشور ما به دلیل فساد اداری حاکم فقط در حد شعارهای سیاسی باقی میمونه. شما وقتی سیستمت رو به صورت الکترونیک در بیاری امکان تقلب، رشوه، باندبازی و... رو کاهش میدی. برای همین ممکنه نون خیلی ها آجر بشه. همین خیلی ها (شما بخونید ذی نفوذها!) مانع تحقق همچین طرحهایی میشن.

پ.ن: واحدی به اسم کاربرد نظام اطلاعات در شهرسازی جزو واحدهای دوره کارشناسی هست که پایه های شهر الکترونیک هست.