گفتگوی خودمانی ارشدی های برق 95

parisanaderi

عضو جدید
گفتگوی خودمانی ارشدی های 95

مرسی واقعا

mvchsh

عضو جدید
خبر بده مگه اون سنجشه
پارسالم برا رشته ام بی ای یکی از این استاد کله گنده هاش گفته بود ی درس اضافه میشه و ی عده شرو کرده بودن ب خوندن بعدش مشخص شد الکی بوده
اینا همش شایعست تا ی عده سست بشن و از الان شروع نکن ب هوای اردیبهشت
نخوردیم نون گندم دیدیم دست مردم

هر وقت سنجش رو سایت گذاشت من یکی ک قبول می کنم و از الان برا ی شایعه ذهنمو مشغول نمی کنم

فقط این استاد نیست تقدسی و مومن زاده و تقوی هم همین خبر رو از سنجشی ها شنیدن اینا حرفشون واسه خیلیا سنده

parisanaderi

عضو جدید

فقط این استاد نیست تقدسی و مومن زاده و تقوی هم همین خبر رو از سنجشی ها شنیدن اینا حرفشون واسه خیلیا سنده
چند جای دیگه ام با قطعیت گفته
این استاد، استاد کمی نیست که بیاد با قطعیت حرفیو بزنه واسه گمراه کردن من و شما و اعتبارش رو زیر سوال ببره و اون همه دانشجویی که داره پول میده ازش چیز یاد بگیره رو بدبخت کنه

mvchsh

عضو جدید
شما خودت داری برا خودت برنامه میدی شایعست

هیشکی به اندازه من دوست نداره که بهمن ماه باشه ولی روی حرف اساتید هم خیلی حساب میکنم اینا یا دوستانشون توی سنجش در ارتباط هستن و وقتی یکی مثل کهن میگه از منبع موثق حتما این خبر رو از یکی مثل کدخدایی یا توکلی شنیده و نباید بیخیال حرفش باشیم

Pencil

عضو جدید
بیخودی با شایعات خودتون رو سرگرم نکنید، برفرض محال که اردبیهشت هم باشه، یه برنامه ریزی جدید برای خودمون انجام میدیم؛ ارزش اینهمه درگیری فکری نداره؛ چون اگرم باشه کاری از دست ما برنمیاد :gol:

ali_gsm

عضو جدید
نظر من هم اینه که دوستان با شایعات خودشونو سرگرم نکنن.سال گذشته هم این حرف و حدیث ها بود.
باید قبول کرد هر استادی هرقدر هم که خوب و خوش اخلاق باشه بازم بر اساس اونچه که منافع خودش اقتضا بکنه صحبت میکنه پس تا سازمان سنجش چیزی رو اعلام نکرده بهتره شایعه پراکنی نشه.
به نظر من همون کار و برنامه ای رو که دارید پیش می برید اگر درست و بدون حاشیه انجام بدید به نتیجه مطلوب می رسید.زیادم لازم نیست فکر خودتونو درگیر حواشی بکنید.

یه سوال دیگه هم که برای من پیش اومد اینه که قضیه ی دفترچه A و C و آزمون صبح و عصر چیه؟؟ چون من به دنبال دفترچه سوالات کنکور سال های گذشته بودم و به این مورد برخورد کردم.ممنون میشم دوستان توضیحی در این باره بدن.

یعنی کنکور برقی که دانشجوها در سرتاسر ایران میدن با هم یکی نیست؟؟ سوالات فرق میکنه؟؟ موضوع چی هستش؟؟

f.babaei

عضو جدید
نظر من هم اینه که دوستان با شایعات خودشونو سرگرم نکنن.سال گذشته هم این حرف و حدیث ها بود.
باید قبول کرد هر استادی هرقدر هم که خوب و خوش اخلاق باشه بازم بر اساس اونچه که منافع خودش اقتضا بکنه صحبت میکنه پس تا سازمان سنجش چیزی رو اعلام نکرده بهتره شایعه پراکنی نشه.
به نظر من همون کار و برنامه ای رو که دارید پیش می برید اگر درست و بدون حاشیه انجام بدید به نتیجه مطلوب می رسید.زیادم لازم نیست فکر خودتونو درگیر حواشی بکنید.

یه سوال دیگه هم که برای من پیش اومد اینه که قضیه ی دفترچه A و C و آزمون صبح و عصر چیه؟؟ چون من به دنبال دفترچه سوالات کنکور سال های گذشته بودم و به این مورد برخورد کردم.ممنون میشم دوستان توضیحی در این باره بدن.

یعنی کنکور برقی که دانشجوها در سرتاسر ایران میدن با هم یکی نیست؟؟ سوالات فرق میکنه؟؟ موضوع چی هستش؟؟

منظوراز دفترچه سوال AوC و غيره اينه که سوالاي شما با بغل دستيتون جابجا هست يعني همون سوالاته اما ممکنه سوال يک شما سوال پنج بغل دستيت يا جلويي ياعقبي باشه تا نتوني تقلب کني...همين...وگرنه واسه همه يه جور سوال مياد ترتيبش فرق ميکنه

alk1370

کاربر بیش فعال
به سنجش اعتباری نیست پارسال یادتونه بعضی از رشته ها تغییراتش موقع ثبت نام ارشد یعنی تو آبان اعلام شد.مثلا رشته مدیریت آذر اعلام شد که یک درس فکر کنم مدیریت از دید اسلام همچین چیزی بود به آزمونشون اضافه شد یا رشته کامپیوتر که تغییراتی داشت و ...
به نظر من که تا سه روز مونده به کنکور که کارتا بیاد اصلا هیچ خبری رو قبول نکنید!.فرضا هم که آزمون اردیبهشت باشه!برای اینکه اینجا بشه کاری رو پیش برد همیشه واسه هر کاری باس بدترین حالتشو در نظر گرفت و گر نه نمیشه انجامش داد.!!!تا آخر تابستون 4 تا درس رو بخونیم اگه تا اون وقتی مشخص شد که اردیبهشته آزمون بعدش با خیال راحت هم درسای دیگه رو میخونیم هم این 4 تا درس رو مرور می کنیم.اگه هم بهمن بود که مطابق سالهای قبل!
در
کل اینم بگم از نظر بی حساب و کتابی کارای سنجش که سال 91 بود فکر کنم که یکی دو ماه مونده به کنکور گفتند که تعداد سوالات کم شده!!! به نظر من کنکور 5 درصده و مدیریت کردن این بازه زمانی و تحمل کردن این حواشی تا روز کنکور 95 درصد!!!!

آخرین ویرایش:

Alirezajamshidi8

عضو جدید
سلام دوستان خسته نباشید!
چند تا سوال:1- بررسی قدرت بین پوران و مدرسان کدومش بهتره؟(جفتش رو دارم کدومو بخونم؟)
2- معادلاتم خیلی ضعیفه فرض کنید نزدیک به صفر(ولی درسم خوبه کلا!)کدوم کتاب بهتره با توجه به وضعیتم تو معادلات؟
3-کنترل پوران رو دارم(رضایی)تو دانشگاه هم کنترل رو با اون پاس کردم ولی نمی خوام همش رو بخونم به نظرتون کدوم فصل ها رو بخونم که 15 تا 20 درصد حدودا بتونم بزنم؟
ممنون میشم جواب بدید!

ehsan0641

کاربر بیش فعال
سلام دوستان خسته نباشید!
چند تا سوال:1- بررسی قدرت بین پوران و مدرسان کدومش بهتره؟(جفتش رو دارم کدومو بخونم؟)
2- معادلاتم خیلی ضعیفه فرض کنید نزدیک به صفر(ولی درسم خوبه کلا!)کدوم کتاب بهتره با توجه به وضعیتم تو معادلات؟
3-کنترل پوران رو دارم(رضایی)تو دانشگاه هم کنترل رو با اون پاس کردم ولی نمی خوام همش رو بخونم به نظرتون کدوم فصل ها رو بخونم که 15 تا 20 درصد حدودا بتونم بزنم؟
ممنون میشم جواب بدید!

سلام. بررسی مدرسانو بخون،با این کتاب کنکور 94 تونستم 65 درصد بزنم که اگه ترسو نبودم بالاترهم میزدم. معادلات هم کتاب کریمی چاپ جدیدشو بگیر. واسه کنترل نظری ندارم.

mehrdadsadeghi

عضو جدید
سلام دوستان خسته نباشید!
ممنون میشم جواب بدید!

سلام دوست عزیز
من خودم که بررسی پارسه و همینطور معادلات پارسه رو استفاده میکنم. البته معادلاتش سنگینه ولی خب به نظر من کامله
در رابطه با کنترل هم یه نگاه به کتاب آریاز بنداز ببین به دردت میخوره یا نه

mvchsh

عضو جدید
ممنون دوست عزیز لطفا بقیه دوستان هم نظر بدن!
فقط یه سوال دیگه معادلات کریمی به نظرت حجمش خیلی زیاد نیست؟
معادلات کریمی دو جلد داره که جلد دوم فقط تست هستش
میتونی فقط جلد اول رو بگیری که اگه خوب بخونی و تمرکزت بالا باشه میتونی 15 روزه تمومش کنی
به نظر من روی معادلات بیشتر از ریاضی حساب کن اولا راحت تره دوما حجمش کمه و خیلی خوب میشه بهش مسلط شد

mehrdadsadeghi

عضو جدید
سلام دوستان . یه راهنمایی می خواستم ازتون . در رابطه گرایش ارشد
من لیسانس قدرت هستم . چند ماهی هست که خدمت تموم کردم و اگه خدا بخواد بعد از ماه رمضون میخوام واسه ارشد استارت بزنم
ولی بین انتخاب دو گرایش قدرت و کنترل دو دلم.
برنامه م اینه که بتونم یکی از دانشگاهای سطح اول بتونم ارشد بخونم و اینکه گرایشی که میخوام کار کنم جا واسه پیشرفت چه از لحاظ تحصیلی و چه از لحاظ کاری داشته باشه
بعضی از دوستانم کنترل رو به خاطر اینکه ظاهرا دست آدم باز تره رو پیشنهاد کردن ولی چون قدرتی هستم ترسم از درسای الکترونیک و سیگناله
بعضیا هم میگن قدرت رو ادامه بده ولی میگن قدرت پیشرفت توش سخت تره و مثلا واسه پیدا کردن حتی موضوع جدید و به دردبخور واسه پایان نامه دچار مشکل میشی
ممنون میشم اگه راهنماییم کنین

mvchsh

عضو جدید
سلام دوستان . یه راهنمایی می خواستم ازتون . در رابطه گرایش ارشد
من لیسانس قدرت هستم . چند ماهی هست که خدمت تموم کردم و اگه خدا بخواد بعد از ماه رمضون میخوام واسه ارشد استارت بزنم
ولی بین انتخاب دو گرایش قدرت و کنترل دو دلم.
برنامه م اینه که بتونم یکی از دانشگاهای سطح اول بتونم ارشد بخونم و اینکه گرایشی که میخوام کار کنم جا واسه پیشرفت چه از لحاظ تحصیلی و چه از لحاظ کاری داشته باشه
بعضی از دوستانم کنترل رو به خاطر اینکه ظاهرا دست آدم باز تره رو پیشنهاد کردن ولی چون قدرتی هستم ترسم از درسای الکترونیک و سیگناله
بعضیا هم میگن قدرت رو ادامه بده ولی میگن قدرت پیشرفت توش سخت تره و مثلا واسه پیدا کردن حتی موضوع جدید و به دردبخور واسه پایان نامه دچار مشکل میشی
ممنون میشم اگه راهنماییم کنین

کی گفته کنترل آیندش بهتره حداقل توی ایران که اینجوری نیست

شما فقط روی یه مبجث کوچیک از قدرت مهارت پیدا کن مثل حفاظت و رله یا ماشین های الکتریکی یا تاسیسات خواهی دید که همه جا کار واست هست الان هر وسیله الکتریکی رو که باز کنی حداقل یه ترانس داخلش میبینی

البته الکترونیک هم خیلی خوبه و مبحث میکروکنترلر ها میتونه خیلی شغل ایجاد کنه و میشه با قدرت مقایسش کرد ولی در مورد کنترل نه

mvchsh

عضو جدید
البته در مورد پیشرفت و پایان نامه گفتی که در این مورد از کنترل خبر ندارم ولی قدرت هم جای پیشرفت خیلی داره نمونش ماشین سنکرون که غول نیروگاه ها محسوب میشن و به قول استادمون خیلی ناشناخته باقی مونده و خیلی ها الان تز دکتراشون رو در مورد این ماشین مینویسن

mehrdadsadeghi

عضو جدید
کی گفته کنترل آیندش بهتره حداقل توی ایران که اینجوری نیست

شما فقط روی یه مبجث کوچیک از قدرت مهارت پیدا کن مثل حفاظت و رله یا ماشین های الکتریکی یا تاسیسات خواهی دید که همه جا کار واست هست الان هر وسیله الکتریکی رو که باز کنی حداقل یه ترانس داخلش میبینی

البته الکترونیک هم خیلی خوبه و مبحث میکروکنترلر ها میتونه خیلی شغل ایجاد کنه و میشه با قدرت مقایسش کرد ولی در مورد کنترل نه

ممنون دوست عزیز
آخه الان از یه فارغ التحصیل رشته قدرت بیشتر بحث های کنترلی رو میخوان و رو بورس هست . مث پی ال سی یا ابزار دقیق و ...

mvchsh

عضو جدید
نمیشه گرایش های برق رو کامل از هم تفکیک کرد مثلا در یک نیروگاه حرارتی نباید فرکانس از یک مقدار مشخصی بالاتر یا پایین تر بیاد که وظیفه این کار با AVR هستش که به بیوالکتریک ربط داره در همون نیروگاه ژنراتور سنکرون استفاده شده که به قدرت ربط داره و

از یکسوکننده ها استفاده شده که به الکترونیک مربوط میشه و بسته به کاری که میخای انجام بدی و اینکه کجا میخای کار کنی باید مهارت کسب کنی حالا یکی تصمیم گرفته واسه آیندش plc یاد بگیره که مربوط به کنترله یا تاسیسات که مربوط به قدرته

sir1-1368

عضو جدید
سلام دوستان
با رتبه1968 قدرت اينجاهارو زدم
سيستم روز باهنر كرمان-سيستم روزتحصيلات تكميلي كرمان-سيستم روزدانشگاه يزد-ماشين روز تحصيلات تكميلي-مديرت انرژي روز تحصيلات تكميلي-سيستم شب باهنر كرمان-سيستم شب تحصيلات تكميلي كرمان
به نظرتون كدومو ميارم؟؟؟
تورو خدا جوابمو بدين:cry:

sadratrans

عضو جدید
سلام دوستان. من سال 91 قبول شدم با 1500 الک و 1800 کنترل.. الانم تموم کردم. هرکسی سوالی داشت میتونه بپرسه ایشا لله بتونم تجربه مو تو ازمون و مطالعه برای ازمون بدم بهتون.

ali_gsm

عضو جدید
سلام دوست عزیز
من خودم که بررسی پارسه و همینطور معادلات پارسه رو استفاده میکنم. البته معادلاتش سنگینه ولی خب به نظر من کامله
در رابطه با کنترل هم یه نگاه به کتاب آریاز بنداز ببین به دردت میخوره یا نه

با سلام دوست گرامی.
عذر خواهم جسارت به محضرتون نباشه ولی کتاب آریاز برادرانی خیلی وقته که
برای درس کنترل منسوخ شده و اصلا برای تست های کنکور سال های اخیر به هیچ وجه پیشنهاد نمیشه.

power4ever

عضو جدید
من توی درسایی که درد بالایی زدم نظرمو میگم:
مدار 60 زدم جزوه کهن و جبه دار نصیر درست یاد گرفتن بهتر از روش های حل سریعه
کنترل 40 زدم هر چی کتاب کنترل رو خوندم ولی بازم کم بود بهترین منابع کتاب نایس و جزوه شیرین آبادی
ماشین و بررسی هم به نظرم فرق نداره درست وقت بزارید راحت نتیجه میگیرید من حلم زاده رو خوندم

gholam taksir

عضو جدید
سوالی درباره ی تراز

سوالی درباره ی تراز

دو سه روز پیش یه مشاور کنکور داشت راجع به اهمیت تراز و تاثیری کی تو رتبه می ذاره توضیح می داد متاسفانه اولاش فکر می کردم داره بدیهیات رو میگه زیاد دقت نکردم، ولی یهو به خودم اومدم دیدم داره یه چیز عجیب میگه....

داشت می گفت تراز یجور ملاکه واسه مقایسه هر کس با میانگین شرکت کننده های هر آزمون و... (خیلی توضیح داد درست یادم نمونده...)

نهایتا نتیجه ای که گرفت از صحبتاش این بود:

می گفت شما اگه می خواهید رتبه برتر بشید باید سعی کنید مرز میانگین درصد رو تو هر درس رد کنید یعنی بیشتر از اون درصد بزنید، بدین ترتیب شما وقتی با اونا مقایسه می شید تراز بیشتری می گیرید و رتبه تون پایین تر میاد...

نکته عجیبش اینجاس:

گفت ازون درصد به بعد هرچی که بهتر بزنید عملا هیچ تاثیری نداره چون تعداد افراد دارای اون درصد های بالا کم هستن و شما فقط با اون ها مقایسه می شید و شاید اصلا رتبه تون تغییر نکنه یا خیلی کم تغییر بکنه...

مثال هم زد مثلا میگفت اگر میانگین درصد تو درس x هست 50 شما اگه 60 بزنید از همه تراز بیشتری می گیرید ولی دیگه اگه این 60 رو 70 یا 80 یا 90 هم می زدید ترازتون فرق نمی کرد

چند نمونه کارنامه نشون داد که مثلا یکی ش مربوط به رتبه یک بود که میانگین درصداش 40 بود و دیگری مربوط به رتبه 2 که میانگین درصداش 50 بود و علت این رو همین بیان کرد که رتبه اول تونسته تو همه درصد هاش از مرز درصد میانگین عبور کنه ولی لزوما درصد های خیلی بالایی نداشته ولی رتبه دو مثلا تو چند درس خیلی از میانگین بالاتر زده ولی تو چند درس زیر میانگین بوده که اون درصد های بالاش فقط میانگین درصدهای خودش رو برده بالا ولی به ترازش کمکی نکرده (چون طبق حرف های بالا از مرز فاصله گرفتن فایده ای نداره) و درصد های زیر میانگینش ترازش رو کشیده پایین و نهایتا تراز کل کمتری از نفری اول کسب کرده و رتبه دوم شده

سوالم اینه که واقعا این صحبت ها درسته؟ من هنوز هم باورم نمیشه...

mvchsh

عضو جدید
دو سه روز پیش یه مشاور کنکور داشت راجع به اهمیت تراز و تاثیری کی تو رتبه می ذاره توضیح می داد متاسفانه اولاش فکر می کردم داره بدیهیات رو میگه زیاد دقت نکردم، ولی یهو به خودم اومدم دیدم داره یه چیز عجیب میگه....

داشت می گفت تراز یجور ملاکه واسه مقایسه هر کس با میانگین شرکت کننده های هر آزمون و... (خیلی توضیح داد درست یادم نمونده...)

نهایتا نتیجه ای که گرفت از صحبتاش این بود:

می گفت شما اگه می خواهید رتبه برتر بشید باید سعی کنید مرز میانگین درصد رو تو هر درس رد کنید یعنی بیشتر از اون درصد بزنید، بدین ترتیب شما وقتی با اونا مقایسه می شید تراز بیشتری می گیرید و رتبه تون پایین تر میاد...

نکته عجیبش اینجاس:

گفت ازون درصد به بعد هرچی که بهتر بزنید عملا هیچ تاثیری نداره چون تعداد افراد دارای اون درصد های بالا کم هستن و شما فقط با اون ها مقایسه می شید و شاید اصلا رتبه تون تغییر نکنه یا خیلی کم تغییر بکنه...

مثال هم زد مثلا میگفت اگر میانگین درصد تو درس x هست 50 شما اگه 60 بزنید از همه تراز بیشتری می گیرید ولی دیگه اگه این 60 رو 70 یا 80 یا 90 هم می زدید ترازتون فرق نمی کرد

چند نمونه کارنامه نشون داد که مثلا یکی ش مربوط به رتبه یک بود که میانگین درصداش 40 بود و دیگری مربوط به رتبه 2 که میانگین درصداش 50 بود و علت این رو همین بیان کرد که رتبه اول تونسته تو همه درصد هاش از مرز درصد میانگین عبور کنه ولی لزوما درصد های خیلی بالایی نداشته ولی رتبه دو مثلا تو چند درس خیلی از میانگین بالاتر زده ولی تو چند درس زیر میانگین بوده که اون درصد های بالاش فقط میانگین درصدهای خودش رو برده بالا ولی به ترازش کمکی نکرده (چون طبق حرف های بالا از مرز فاصله گرفتن فایده ای نداره) و درصد های زیر میانگینش ترازش رو کشیده پایین و نهایتا تراز کل کمتری از نفری اول کسب کرده و رتبه دوم شده

سوالم اینه که واقعا این صحبت ها درسته؟ من هنوز هم باورم نمیشه...

این مشاور میخواست اینجوری بگه که سعی کنین در همه ی درس ها به یک میانگین برسین مثلا 50 درصد ولی اینکه اگر بیشتر از 50 بزنین دیگه تاثیری نداره کاملا اشتباس(فقط برای نفر اول این حرف درسته)

برای محاسبه نمره خام مثل معدل حساب میشه ولی با این تفاوت که اگر یک درسی رو حذف کرده باشی و نزنی اون درس رو واست صفر منظور میکنن مثلا برای قدرت داریم (مدار 4 ریاضی4 زبان3 ماشین4 بررسی4 الکترومغناطیس3 کنترل4)

که مجموع ضرایب میشه=26 حالا هر درصدی که در هر درسی کسب کردی در ضریب اون درس ضرب میشه و همه ی دروس رو با هم جمع و بر 26 تقسیم میکنن تا نمره خام بدست بیاد

واسه نمره خام چون میانگین تمام درس ها رو میگیرن بهتره از تمام درس ها یه درصدی بگیریم ولی ممکنه یه نفر ریاضی رو 100 درصد بزنه و مدار رو 0 درصد و چون هر دو درس ضریب 4 دارن انگار مدار و ریاضی رو 50 درصد زده

اما رتبه بندی براساس تراز حساب میشه و محاسبه تراز هم با استفاده از نمره خام خودت و نمره خام نفر اول محاسبه میشه

طبق فرمول اگر نمره خام نفر اول 50 درصد باشه شما هرچقدر خودت رو به 50 درصد نزدیکتر کنی ترازت بهتر میشه و رتبه بهتری کسب میکنی ول طبق فرمول اگر نمره خام نفر اول هرچقدر هم بیشتر از 50 بشه تاثیری در ترازش نداره

و این حرف فقط برای نفر اول درسته که اگر درصدهای بهتری هم بدست می آورد بازم ترازش تغییر نمیکرد

یه نکته ی دیگه ای هم از فرمول تراز میشه فهمید اونم اینکه معدل برای رتبه های پایین زیاد تاثیر نداره (مثلا رتبه زیر 100) ولی برای رتبه های بالا مثلا 300 تا 1000 بیشتر تاثیر داره اینجوری که من حساب کردم به ازای هر 1 نمره رتبت 100تا جابهجا میشه ولی برای رتبه های پایین نهایتا 5تا رتبت تغییر میکنه

Total_Score_Raw_Total.jpg
Total_Score.jpg

آخرین ویرایش:

gholam taksir

عضو جدید
این مشاور میخواست اینجوری بگه که سعی کنین در همه ی درس ها به یک میانگین برسین مثلا 50 درصد ولی اینکه اگر بیشتر از 50 بزنین دیگه تاثیری نداره کاملا اشتباس(فقط برای نفر اول این حرف درسته)

برای محاسبه نمره خام مثل معدل حساب میشه ولی با این تفاوت که اگر یک درسی رو حذف کرده باشی و نزنی اون درس رو واست صفر منظور میکنن مثلا برای قدرت داریم (مدار 4 ریاضی4 زبان3 ماشین4 بررسی4 الکترومغناطیس3 کنترل4)

که مجموع ضرایب میشه=26 حالا هر درصدی که در هر درسی کسب کردی در ضریب اون درس ضرب میشه و همه ی دروس رو با هم جمع و بر 26 تقسیم میکنن تا نمره خام بدست بیاد

واسه نمره خام چون میانگین تمام درس ها رو میگیرن بهتره از تمام درس ها یه درصدی بگیریم ولی ممکنه یه نفر ریاضی رو 100 درصد بزنه و مدار رو 0 درصد و چون هر دو درس ضریب 4 دارن انگار مدار و ریاضی رو 50 درصد زده

اما رتبه بندی براساس تراز حساب میشه و محاسبه تراز هم با استفاده از نمره خام خودت و نمره خام نفر اول محاسبه میشه

طبق فرمول اگر نمره خام نفر اول 50 درصد باشه شما هرچقدر خودت رو به 50 درصد نزدیکتر کنی ترازت بهتر میشه و رتبه بهتری کسب میکنی ول طبق فرمول اگر نمره خام نفر اول هرچقدر هم بیشتر از 50 بشه تاثیری در ترازش نداره

و این حرف فقط برای نفر اول درسته که اگر درصدهای بهتری هم بدست می آورد بازم ترازش تغییر نمیکرد

یه نکته ی دیگه ای هم از فرمول تراز میشه فهمید اونم اینکه معدل برای رتبه های پایین زیاد تاثیر نداره (مثلا رتبه زیر 100) ولی برای رتبه های بالا مثلا 300 تا 1000 بیشتر تاثیر داره اینجوری که من حساب کردم به ازای هر 1 نمره رتبت 100تا جابهجا میشه ولی برای رتبه های پایین نهایتا 5تا رتبت تغییر میکنه

مشاهده پیوست 246452
مشاهده پیوست 246453

خیلی ممنون از توضیحتون!

این فرمول نمره خام و تراز رو از کجا آوردید؟ موثقه؟!

اگه اینجوری باشه که دیگه واسه هر درس تراز جداگانه ای تعریف نمیشه که (من یادم میاد که تو کنکور کارشناسی واسه هر درس موسسات تراز همون درس رو کنار درصدش اعلام می کردن...)

حرف هاتون رو تا حدودی قبول دارم،

مشکل اینجاس که من دقیق به صحبت هاش توجه نمی کردم، یه نمودار گوسی شکل کشیده بود که قسمت وسطش که نمودار میاد بالا میشد اکثر داوطلب ها که درصد (یا شایدم تراز... دقت نمی کردم...) متوسطی دارن و سمت راستش می شد نفرات برتر سمت چپش هم می شد کسایی که منفی زدن! و بعد می گفت شما اگه اکثر داوطلب ها رو رد بکنید یعنی تو سمت راست نمودار قرار بگیرید با افراد وسط نمودار که عده ی زیادی هستن مقایسه می شید و تراز بیشتری می گیرید ولی ازون به بعد هر چی بروید به سمت راست نمودار، تعداد افرادی که باهاشون مقایسه می شید کمتر میشه و ترازی کسب نمی کنید...

دقیقا همین حرف شما که زدید شبیه ش رو مثال زد و گفت اکثر داوطلبا فکر می کنن ارزش اینکه مدار و ریاضی رو 50 بزنید برابره با اینکه یکی رو 100 و دیگری رو صفر بزنید... می گفت اونی که هر دو رو 50 زده ترازش بیشتر خواهد بود چون تونسه تو هردو به میانگین نزدیک بشه و چه بسا ازون عبور هم کرده باشه... (این بحث رو راجع به درس های ضریب یکسان می کرد؛ درس های ضریب متفاوت که بحثی توش نیست و مشخصه...)

این فرمولی که شما گذاشتید دقیقا نشون میده تراز آوری تست های مربوط به درس های با ضریب برابر یکسانه در حالی که اون می گفت این طور نیست و بستگی داره که میانگین افراد تو اون درس خاص چه کرده باشند و درصد شما در مقایسه با اونها چطور باشه

"و این حرف فقط برای نفر اول درسته که اگر درصدهای بهتری هم بدست می آورد بازم ترازش تغییر نمیکرد"
این رو قبول دارم... ولی منظورش این بود که در درصد های بالا افرادی کمی وجود دارند و با برتری نسبت به اونا بخاطر اینکه تعدادشون کمه تراز زیادی نمیارید؛ می گفت محاسبه تراز خیلی پیچیده تر از این حرفاست و...

"یه نکته ی دیگه ای هم از فرمول تراز میشه فهمید اونم اینکه معدل برای رتبه های پایین زیاد تاثیر نداره (مثلا رتبه زیر 100) ولی برای رتبه های بالا مثلا 300 تا 1000 بیشتر تاثیر داره اینجوری که من حساب کردم به ازای هر 1 نمره رتبت 100تا جابهجا میشه ولی برای رتبه های پایین نهایتا 5تا رتبت تغییر میکنه"
این رو چطور حساب کردید؟ هرچند ربطی به بحثمون نداره... بحث تراز و درصد مهم تره برام، معدل دیگه کاری نمیشه کردش!

mvchsh

عضو جدید
در کنکور ارشد مثل کارشناسی هر درس تراز جدا نداره منبع: http://www.parseh.ac.ir/node/1457

و چون هر درس ترازش جدا نیست باید به جمیع دروس با هم نگاه کنی و اینکه گفتی ( بستگی داره که میانگین افراد تو اون درس خاص چه کرده باشند و درصد ما رو با اونا مقایسه میکنن) اینجا کاربرد نداره
طبق فرمول تراز برای محاسبه تراز نفر اول فقط از نمره خام خودش استفاده میکنن و نمره خام بیشتر ترازش رو تغییر نمیده ولی برای محاسبه تراز بقیه از نمره خام نفر اول و خود طرف استفاده میشه و هرچقدر نمره خامش بیشتر باشه اون نسبت بیشتر میشه و ترازش بالاتر میره

اما اینکه چرا ارزش معدل در رتبه های پایین کمتره رو با مثال توضیح میدم

مثال1: 8480 = 100× 84.8 = 16 + 80 ×(43/50) ---------------------- 8800 = 100× 88 = 16 + 80 ×(45/50)

در این مثال هر دو نفر معدل 16 داشتن ولی سمت چپی نمره خامش دو درصد بیشتر بود یعنی میانگین درصداش دوتا بالاتر بودو همین دو درصد بالاتر 320 نمره ترازش رو بالاتر کرد

مثال2: 8800 = 100× 88 = 16 + 80 ×(45/50) ------------------------- 9000 = 100× 90 = 18 + 80 ×(45/50)
در این مثال هر دونفر نمره خام یکسان داشتن(45) ولی سمت چپی معدلش دو نمره بالاتر بود و همین دو نمره معدل بالاتر 200 نمره ترازش رو بالاتر برد

در هر رتبه ای و با هر معدلی و با هر درصد نمره خامی:2 نمره معدل ترازت رو 200تا بالا پایین میکنه و 2 درصد نمره خام تراز رو 320 تا

من کارنامه های سال قبل رو که دیدم رتبه های زیر 100 معمولا تراز بالای 7000 داشتن تراز 7000 یعنی نمره خام حدودا 35 یعنی اگر شما نمره خام 35 بیاری قطعا زیر 100 خواهی بود و معدلت رتبت رو جابه جا میکنه

و رتبه های بین 300 تا 1000 ترازشون بین 4000 و 5000 بوده یعنی نمره خامی برابر با 15 تا 20 یعنی اگر نمره خامت بین 15 تا 20 باشه رتبت بین 300 تا 1000 میشه و اینجاست که معدل خودش رو خیلی نشون میده

مثلا یه نفر نمره خام 20 رو گرفته و معدلش 16 ترازش میشه=4800 نفر دوم نمره خام 20 با معدل 18 که ترازش میشه 5000 و اینجا اون دویست نمره تراز خیلی رتبه رو بالا و پایین میکنه چون رنج تراز بین 4000 تا 5000 است و 200 نمره تراز خیلی تاثیر داره(همه جا فرض شده نمره خام نفر اول 50 شده)

آخرین ویرایش:

mvchsh

عضو جدید
یک نکته خیلی مهم از پست قبلیم که میتونه بسیار دلگرم کننده باشد:biggrin: اینه که اگر تمام دروس رو 25 درصد بزنی رتبت میاد زیر 300 و اینکه خیلیا میگن هیچ درسی رو جا نندازین به خاطر همینه

ولی مشکل اینه که معمولا داوطلبا 3 درس مغناطیس و زبان و کنترل رو به 25 نمیرسن پس بهتره با سرمایه گزاری روی بقیه دروس نمره خام رو به 25 برسونیم

Alirezajamshidi8

عضو جدید
سلام
تو پست قبلی جوابمو کسی نداد!
واسه کنترل برای اینکه 10 تا 15 درصد راحت بزنم کدوم مباحث رو بخونم؟
ممنون میشم اگر میدونید جواب بدید.

crystalboy2015

اخراجی موقت
16.jpg
Alir[COLOR=#000000 گفت:
[/COLOR]ajamshidi8;8337540]سلام
تو پست قبلی جوابمو کسی نداد!
واسه کنترل برای اینکه 10 تا 15 درصد راحت بزنم کدوم مباحث رو بخونم؟
ممنون میشم اگر میدونید جواب بدید.
سلام این جدول بودجه بندی سوالات کنکور تو دو سال اخیره که از بروشور تخصصی برق مدرسان عکس گرفتمو برات میفرستم فک میکنم این کمکت کنه که کجاها رو بیشتر بخونی

minoo z

عضو جدید
مشاهده پیوست 246480
سلام این جدول بودجه بندی سوالات کنکور تو دو سال اخیره که از بروشور تخصصی برق مدرسان عکس گرفتمو برات میفرستم فک میکنم این کمکت کنه که کجاها رو بیشتر بخونی
مهندس بی زحمت بودجه بندی درسای دیگه رو هم دارین؟

gholam taksir

عضو جدید
در کنکور ارشد مثل کارشناسی هر درس تراز جدا نداره منبع: http://www.parseh.ac.ir/node/1457

و چون هر درس ترازش جدا نیست باید به جمیع دروس با هم نگاه کنی و اینکه گفتی ( بستگی داره که میانگین افراد تو اون درس خاص چه کرده باشند و درصد ما رو با اونا مقایسه میکنن) اینجا کاربرد نداره
طبق فرمول تراز برای محاسبه تراز نفر اول فقط از نمره خام خودش استفاده میکنن و نمره خام بیشتر ترازش رو تغییر نمیده ولی برای محاسبه تراز بقیه از نمره خام نفر اول و خود طرف استفاده میشه و هرچقدر نمره خامش بیشتر باشه اون نسبت بیشتر میشه و ترازش بالاتر میره

اما اینکه چرا ارزش معدل در رتبه های پایین کمتره رو با مثال توضیح میدم

مثال1: 8480 = 100× 84.8 = 16 + 80 ×(43/50) ---------------------- 8800 = 100× 88 = 16 + 80 ×(45/50)

در این مثال هر دو نفر معدل 16 داشتن ولی سمت چپی نمره خامش دو درصد بیشتر بود یعنی میانگین درصداش دوتا بالاتر بودو همین دو درصد بالاتر 320 نمره ترازش رو بالاتر کرد

مثال2: 8800 = 100× 88 = 16 + 80 ×(45/50) ------------------------- 9000 = 100× 90 = 18 + 80 ×(45/50)
در این مثال هر دونفر نمره خام یکسان داشتن(45) ولی سمت چپی معدلش دو نمره بالاتر بود و همین دو نمره معدل بالاتر 200 نمره ترازش رو بالاتر برد

در هر رتبه ای و با هر معدلی و با هر درصد نمره خامی:2 نمره معدل ترازت رو 200تا بالا پایین میکنه و 2 درصد نمره خام تراز رو 320 تا

من کارنامه های سال قبل رو که دیدم رتبه های زیر 100 معمولا تراز بالای 7000 داشتن تراز 7000 یعنی نمره خام حدودا 35 یعنی اگر شما نمره خام 35 بیاری قطعا زیر 100 خواهی بود و معدلت رتبت رو جابه جا میکنه

و رتبه های بین 300 تا 1000 ترازشون بین 4000 و 5000 بوده یعنی نمره خامی برابر با 15 تا 20 یعنی اگر نمره خامت بین 15 تا 20 باشه رتبت بین 300 تا 1000 میشه و اینجاست که معدل خودش رو خیلی نشون میده

مثلا یه نفر نمره خام 20 رو گرفته و معدلش 16 ترازش میشه=4800 نفر دوم نمره خام 20 با معدل 18 که ترازش میشه 5000 و اینجا اون دویست نمره تراز خیلی رتبه رو بالا و پایین میکنه چون رنج تراز بین 4000 تا 5000 است و 200 نمره تراز خیلی تاثیر داره(همه جا فرض شده نمره خام نفر اول 50 شده)

خیلی ممنون از توضیحاتتون! :)

من اینایی که نوشتید رو قبول می کنم (امیدوارم حرف پارسه معتبر و قابل اعتماد باشه)

حتی من خودم روی درصد بالای زبان می خواستم سرمایه گذاری کنم که به ترازم کمک کنه ولی از وقتی حرف اون مشاور رو شنیدم دچار تشویش شدم و با خودم گفتم درصد 60 یا 70 هم میتونه کافی باشه و ازون بیشتر فایده نداره...

پس با این حساب درصد هرچی بالاتر بزنی تاثیر مثبت رو تراز می ذاره (بر خلاف حرف ایشون) و این طور که شما می فرمایید میزان ترازآوری هر تست از دروس با ضرایب یکسان، برابره و میشه بجای اینکه هر دو رو 50 بزنی یکی رو 100 و دیگری رو صفر بزنی... (باز هم برخلاف حرف ایشون)

بالا