چرا بعضی ها مدام دیگران را قضاوت می کنند؟

eti68

عضو جدید
کاربر ممتاز
بضیا نیستن که!!همه همو قضاوت میکنن اینجا!!
اصلن اینجا میطلبه!!
من بضی وختا همینجوری میشم..

mihua

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام. به نظر من ما انسان ها فقط و فقط این یک حدیث از پیامبر(ص) رو هم عمل کنیم دنیا گلستان میشه؛
آنچه را برای خود میپسندی برای دیگران نیز بپسند و آنچه برای خود نمیپسندی برای دیگری هم نپسند.

پیامبر اسلام(ص) در نصیحتی به علی بن ابی طالب(ع) فرمودند: ای علی! هر چه برای خود نمی‌پسندی برای دیگری مپسند، و آنچه برای خود می‌خواهی برای دیگران هم بخواه؛ در این صورت در قضاوت خویش دادگر و در دادگریت یکسان‌نگر خواهی بود، و اهل آسمان تو را دوست خواهند داشت و در سینه اهل زمین به محبّت جای خواهی گرفت. این سفارش مرا -به خواست خدا- به خاطر سپار.

I'M SOMEONE

عضو جدید
کاربر ممتاز
چرا بعضی ها مدام دیگران را قضاوت می کنند !؟
جواب : چون مشکل دارن
!

آدم ها با قضاوت کردن بقیه یه بخشی از واقعیات رو در مورد طرف می گن ،... اما از اون مهم تر خودشون رو معرفی می کنن !!!
جالبه نه ؟
ما با قضاوت مون روی بقیه در واقع داریم اصول و باور ها و دنیای خودمونو نشون می دیم . ناخودآگاه خودمونو به تصویر می کشیم . چیزی که در ناخودآگاه خودمون وجود داره و ما باهاش مسئله داریم رو تو وجود بقیه می بینیم و برچسبی که مناسب حال خودمون هست رو به طرف مقابل می چسبونیم . توصیه ای که خودمون نیاز به شنیدنش داریم رو به طرف مقابل می گیم ، تو روانشناسی بهش می گن " فرافکنی" . هر چقدر شناخت ما از طرف ناقص تر ، قضاوت ما بیشتر بیانگر حال خودمون ! حتی مادر من هم اگر منو قضاوت کنه 50% به بالا فرافکنی کرده !چه رسه غریبه ها

تجربه ی شخصی تلخ خودم این بود که بابت یه رفتار خاص انواع برچسب روم خورد ! گاها" به قدری متفاوت از هم که آدم شاخ در میاره چطور همزمان من می تونم جفت اینا باشم !؟ چطور می تونم دو تا صفت ناقض هم رو داشته باشم !؟!؟ بعد صرف حرف بقیه اهمیتی نداره که ... اما یه وقتایی آدم گیر می کنه ! ... در رو نداره دیگه ! ...
این موضوع کمک کرد من به عمیییییییییییییق ترین شناخت ها برسم ... طوری که بعدش عمییییییییییییییییییییییقا احساس آرامش کنم :))))) ^_^

از اون به بعدبرای من بهترین روش برای شناخت بقیه شد شنیدن همین قضاوت هاشون! بعضیا خود افشاگریشون خیلی بالاست ! تصور می کنن دارن راجع به بقیه اطلاعات می دن ، در حالی که جزئی ترین مسائل خودشونو فاش می کنن ! ترس ها ، ضعف ها ، تمایلات ، دیدگاهشون به مسائل و ....

کتاب "نیمه تاریک وجود " نوشته دبی فورد ، کتاب فوق العاده جالبی هست تو این زمینه که توصیه می کنم بخوندیش . خیلیم حجمش کمه و ساده نوشته شده و کاربردی
قضاوت موضوع بحث بر انگیزی هست ، هر جا ، چه روانشناسی چه دین ... عرفان هم که رو این موضوع خیلی زوم کرده ... در مجموع رفتار فوووووووووووووق العاده زشتی هست و نشون دهنده ی ضعف شخصیت به نظر من . و سطحی نگری البته !

I'M SOMEONE

عضو جدید
کاربر ممتاز
ممنونم از همه دوستان.. به نظرتون راه برخورد با اينجور افراد چيه؟

عدم برخورد !!!
نیاز به ترحم دارن ... ;) اگر در توانمون هست ، " کمک"

شخص قضاوت شونده هم به خودش اطمینان داشته باشه و سر موضع خودش بمونه ، زمان همه چیزو حل می کنه ، اگر راهش درست باشه که سربلنده ...

mihua

عضو جدید
کاربر ممتاز
عدم برخورد !!!
نیاز به ترحم دارن ... ;) اگر در توانمون هست ، " کمک"

شخص قضاوت شونده هم به خودش اطمینان داشته باشه و سر موضع خودش بمونه ، زمان همه چیزو حل می کنه ، اگر راهش درست باشه که سربلنده ...

درسته اگر راهش درست باشه....

I'M SOMEONE

عضو جدید
کاربر ممتاز
درسته اگر راهش درست باشه....
اهوم ...
زمستون می ره و ... ;)
اگرم به خطا رفته بود که میشینه سر جاش !

البته هر کی هر چی گفت نباید زد تو دهنش ها ! باید دید طرف کیه ؟ چیه ؟ انگیزه اش چیه !؟ از سر دلسوزیه یا غرض و مرض !؟ من تو همچین موقعیتی یه لحظه با خودم چک می کنم ببینم چند درصدشو قبول دارم ،شاید یه چیزی هست که من ندیدمش و اون دیده ! ولو از سر دشمنی یا هر چی . اما بعدش دیگه خیالم نیست . گاهیم خیلی طرفو قبول داشته باشم خودم ازش می خوام منو به نقد بکشه . مثلا از عزیز ترین هام می پرسم .

به نظرم مصداق این تاپیک می شه اون آدمایی که کلا روششون اینه !یعنی طرف کلا حرف مفت زیاد می زنه، مدام کارش حرف این ور اون ور کردنه ! اینام زود شناخته می شن دیگه ، گمون نمی کنم کسی جدی بگیرتشون

پ ن : فرافکنی همیشه جنبه ی منفی نداره ها !
در هر دو جهت هست . مثبت و منفی
مثلا کسی که خودش باهوش نباشه نمی تونه باهوش بودن بقیه رو تشخیص بده !
یا کسی که خودش محبت نداشته باشه تو وجودش مهربونی بقیه رو هم نمی فهمه ... یعنی از قضاوت ها ممکنه نکات خوبی هم در بیاد ;)

آخرین ویرایش:

ros21

عضو جدید
هیچکس را
درزندگیتان ملامت نکنید
آدمهای خوب برایتان
شادی می آورند
وآدمهای بدتجربه
بدترین هادرس عبرت میشوند
وبهترین ها خاطره

ros21

عضو جدید