وقت نماز طواف کعبه قطع میشود

hanane1

عضو جدید
کاربر ممتاز
بحث ریا و تبلیغ دوچیز جداگونه است
مث مغازه داری که موقع نماز ی تابلو میزنه "بدلیل نماز اول وقت مغازه تعطیل است".این خودش ی تبلیغه برا همه.برا مغازه دارا برا مردم
;) هر کی یه نظری داره داداشم
و نظر شما هم محترم

**آگاهدخت**

مدیر تالار اسلام و قرآن
مدیر تالار
نماز اول وقت

نماز اول وقت

آیت الله بهجت از مرحوم آیت الله قاضی (ره) نقل می کردند

که ایشان می فرمود

اگر کسی نماز واجبش را اول وقت بخواند و به مقامات عالیه نرسد

مرا لعن کند و یا به صورت من آب دهان بیندازد

ارش کمان گیر

عضو جدید
کاربر ممتاز
من مسلمانم.
قبله ام يك گل سرخ.
جانمازم چشمه، مهرم نور.
دشت سجاده من.
من وضو با تپش پنجره ها مي گيرم.
در نمازم جريان دارد ماه ، جريان دارد طيف.
سنگ از پشت نمازم پيداست:
همه ذرات نمازم متبلور شده است.
من نمازم را وقتي مي خوانم
كه اذانش را باد ، گفته باد سر گلدسته سرو.
من نمازم را پي "تكبيره الاحرام" علف مي خوانم،
پي "قد قامت" موج.

كعبه ام بر لب آب ،
كعبه ام زير اقاقي هاست.
كعبه ام مثل نسيم ، مي رود باغ به باغ ، مي رود شهر به شهر.

"حجر الاسود" من روشني باغچه است.

مسروری

عضو جدید
کاربر ممتاز
حسرت نماز

حسرت نماز

گفت: حاج آقا! من شنیده ام اگر انسان در نماز متوجه شود که کسی در حال دزدیدن کفش اوست می تواند نماز را بشکند و برود کفشش را بگیرد؛ درست است حاج آقا؟!

شیخ گفت: درست است آقا.
نمازی که در آن حواست به کفشت است، اصلاً باید شکست!

چه نمازها که خواندیم و حواسمان فقط به کفشهایی بود که او داده بود ...
حسرت بعضی نمازها تا آخر عمر به دل آدم می مونه ... نمازهایی که ...
بگذریم

مسروری

عضو جدید
کاربر ممتاز
نماز چیست؟

نماز چیست؟

روزی حضرت علی(ع)در مسجد کوفه جوانی را مشغول نماز خواندن دید،جوان با حضور قلب و توجه زیاد نسبت به آداب نماز،نماز میخواند
حضرت به اوفرمود:ای جوان، تفسیر نماز چیست؟
جوان عرض کرد: آیا نمازرا جز عبودیت ، تفسیری است؟! که بدون آن ، ناقص و نا پسندید است، تأویل حقیقت ، عبارت است از قربت،خلوص،حضور قلب و توجه ، معرفت خدا و محبت اهل بیت (ع) ، که بدون آن هیچ عملی صحیح نخواهد بود ، اگر چه در همه دهر صائم وروزه دار باشد و در بین صفا و مروه به عبات قیام کند،آری ، روح نماز همانا قرب و خلوص ،توجه و حضور قلب ، و معرفت و محبت اهل بیت علیهم صلوه المصلین است.

مسروری

عضو جدید
کاربر ممتاز
داستان نماز

داستان نماز

نقل شده است كه حضرت سيد الساجدين امام زين العابدين عليه السلام روزي در نماز ايستاده بودند. حضرت امام محمد باقر عليه السلام در آن زمان كودك بودند، و چاه بسيار عميقي نيز در
خانه ي آن حضرت بود. حضرت امام محمد باقر عليه السلام به كنار چاه آمد كه نظر نمايد، در آن چاه افتاد.
مادر او چون آن حال را مشاهده نمود، به سوي چاه آمد. بر خود مي زد و فرياد مي كرد، استغاثه مي نمود و مي گفت: «يابن رسول الله! فرزندت غرق شد.» و آن حضرت در نماز مطلقاٌالتفات نمي فرمود، و حال آنكه صداي اضطراب فرزند در چاه به گوش آن حضرت مي رسيد.
چون بسيار به طول انجاميد، مادر از روي اضطراب گفت: «اي اهل بيت رسالت! دل هاي شما بسيارسنگين است!» باز حضرت التفات نفرمود.
چون نماز را با آداب مستحبه تمام به جا آورده، فارغ گرديد، پس نزد چاه آمد و با اعجاز، دست در آن چاه عميق دراز كرد. حضرت امام محمد باقر عليه السلام را بيرون آورد.
خنده مي كرد و سخن مي فرمود، و جامه ي آن حضرت تر نشده بود. پس فرمود: «فرزند خود را بگير، اي ضعيفة اليقين به خدا!»
مادر حضرت امام محمد باقر عليه السلام از سلامت بودن فرزند خنديد، و از تنبيه آن حضرت به گريه در آمد! حضرت فرمود: «بر شماهاملامتي نيست. نمي داني كه من در خدمت خداوند جباري ايستاده بودم، كه اگر رو از جانب او به ديگري مي گردانيدم و به غير او توسل مي نمودم، روي لطف خويش از جانب من مي گردانيد و به غير از او از كه توقع رحمت مي توان داشت؟»

------------------------------------------------
منبع:بحارالانوار جلد 84 صفحه 245 و 246 حديث 36

*breath*

عضو جدید
کاربر ممتاز
به نماز نگو کار دارم به کار بگو نماز دارم
ایا می دانید طواف خانه خدا به هنگام نماز قطع می شود؟!!! کار و جلسه شما چطور؟ ایا می دانید تفاوت ثواب نماز اول وقت و اخر وقت چقدر است؟ ایا شما اهل نماز جماعت هستید ؟ ایا می دانید هیچ عمل مستحبی به اندازه نماز جماعت ثواب ندارد
بی نماز برگی است که از شاخه هستی جدا افتاده نماز بهترین داروی ارام بخش انسان است نماز زبان مکالمه با خداست

نماز گره زدن خاک است به افلاک سجده نزولی است سرشار از صعود فرو افتادن در مقابل خدا راه برخاستن است قنوت یعنی خود را در دستهایت به خدا تقدیم کنی اگر نماز نخوانیم گرچه خداوند

همیشه نزدیک ماست ولی متوجه حضور او نخواهیم شد امام حسین (ع) اخرین نمازش را هم اول وقت به جماعت خواند اگر سجاده های باز نباشد خدا سفره اسمان را باز نمی کند وضو را کامل بگیر تا از مداوا همچون ابر بگریزی

آخرین ویرایش توسط مدیر:

عرفان 444

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوست عزیز.مرسی از تاپیکت.میشه یه راه بگین که بتونیم نماز صبح همیشه بیدار شیم؟خیلی ناراحتم که نماز صبحم یه وقت قضا میره!!!

از آیت الله بهجت همین سوال پرسیده شده ایشون فرمودند نمازهای دیگتونو سر وقت بخونید خود به خود نماز صبح بیدار میشین.......
:gol::gol::gol::gol::gol::gol:

**آگاهدخت**

مدیر تالار اسلام و قرآن
مدیر تالار
بیدارشو که وقت نماز صبح است .............

بیدارشو که وقت نماز صبح است .............

مولوی میگوید :

روزی شیطان معاویه را برای نماز صبح بیدار کرد و معاویه وقتی بیدار شد شیطان را دید و شناخت و از او پرسید برای چه مرا برای نماز صبح بیدار می کنی؟؟

شیطان گفت میخواهم در جواب مثل دو رفیق با هم رک باشیم

ببین تو از همین الان تا قیامت هیچ نمازت قبول نیست

ولی از این ترسیدم که:
اگر من بیدارت نکنم و تو وقتی بیدار شوی که نماز صبحت قضاء شده در آن لحظه از ته دلت آهی بکشی و خداوند همان آه تو را از درد از دست دادن نماز صبح قبول کند و تو را از نماز گزاران بنویسد و قبولت کند و همان دو رکعتت و همین یک آهت زحماتم را هیچ کند و لذا بیدار شو که وقت نماز صبح است!

*breath*

عضو جدید
کاربر ممتاز
امام صادق - عليه السلام – فرموده اند : « َ امْتَحِنُوا شِيعَتَنَا عِنْدَ مَوَاقِيتِ الصَّلَوَاتِ كَيْفَ مُحَافَظَتُهُمْ عَلَيْهَا»( بحار الأنوار ، ج‏65، ص: 149) ؛ «شيعيان ما را در اوقات نماز آزمايش كنيد كه چگونه بر خواندن نماز خود در موعد مقرر محافظت مي كنند.»

*breath*

عضو جدید
کاربر ممتاز
پیشوایان معصوم علیهمالسلام همواره به نماز اول وقت اهمیت میدادند و آن را در هر حالی به جای میآوردند. حضرت علی علیهالسلام هنگامی که در جنگ صفین سرگرم نبرد بود، در میان هر دو صف کارزار، مواظب آفتاب بود و به آسمان نگاه میکرد تا ببیند که اول وقت نماز ظهر کی است تا آن را در اول وقت اقامه کند. و در جواب ابن عباس که پرسیده بود آیا حالا وقت نماز است با این سرگرمی به جنگ؟ فرمود: ما تنها به خاطر نماز با آنان میجنگیم و میخواهیم نماز برپا شود.

*breath*

عضو جدید
کاربر ممتاز
لا تَزالُ اُمَّتى بِخَيرٍ ما تَحابّوا وَ اَقامُوا الصَّلاةَ و َآتَوُا الزَكاةَ و َقَروا الضَّيفَ... ؛
امّتم همواره در خير و خوبى اند تا وقتى كه يكديگر را دوست بدارند، نماز را برپا دارند، زكات بدهند و ميهمان را گرامى بدارند...

*breath*

عضو جدید
کاربر ممتاز
از پیامبر اکرم

از پیامبر اکرم

أَوَّلُ الْوَقْتِ رِضْوَانُ اللَّهِ وَ آخِرُهُ عَفْوُ اللَّه‏
نماز در اول وقت خشنودى خداوند و پايان وقت عفو خداوند است.

*breath*

عضو جدید
کاربر ممتاز
تَسبيحُ فاطِمَةَ عليهاالسلام فى كُلِّ يَومٍ فى دُبُرِ كُلِّ صَلاةٍ اَحَبُّ اِلَىَّ مِن صَلاةِ اَلفِ رَكعَةٍ فى كُلِّ يَومٍ؛
تسبيحات فاطمه زهرا عليهاالسلام در هر روز پس از هر نماز نزد من محبوب تر از هزار ركعت نماز در هر روز است.

ghxzy

کاربر فعال تالار اسلام و قرآن ,
کاربر ممتاز
معلون است معلون است هرکس که نماز صبحش را بعد از افول ستارگان بخواند. امام زمان (عج)

امام صادق(ع): نمازهای واجب را در وقت خود به گونه این بخوان که گویی اخرین نمازی است که میخوانی.

این حدیث رو هم به خاطر ندارم از کدوم امام هست(یا امام صاق (ع) و یا امام باقر(ع)):
هرکس بعد از نماز صبح 11 مرتبه سوره اخلاص را بخواند تا پایان روز گناهی نمیکند حتی اگر خودش بخواهد.

شیمیست عکاس

عضو جدید
مرسی از تذکرت دوست عزیز.دارم به سوالت فک میکنم.من به خیلی از اصول پابندم.واسه همین الان نمیدونم واقعا دارم کجا رو اشتباه میرم.ولی اینم میدونم که مثل همه آدما کلی خطای ریز و درشت دارم که دارم سعی میکنم اصلاحشون کنم ولی از نهیبی ک زدی ممنون.حتما بش فک میکنمQUOTE=hami99;7459619]سلام ببین کجا رو داری اشتباه میری .... گرفتی منظورمو؟[/QUOTE]

*breath*

عضو جدید
کاربر ممتاز
مرسی از تذکرت دوست عزیز.دارم به سوالت فک میکنم.من به خیلی از اصول پابندم.واسه همین الان نمیدونم واقعا دارم کجا رو اشتباه میرم.ولی اینم میدونم که مثل همه آدما کلی خطای ریز و درشت دارم که دارم سعی میکنم اصلاحشون کنم ولی از نهیبی ک زدی ممنون.حتما بش فک میکنمQUOTE=hami99;7459619]سلام ببین کجا رو داری اشتباه میری .... گرفتی منظورمو؟
[/QUOTE]

شروع کن ...از هر جا هستی شروع کن ...

من که خیلی اشتباه رفتم خیلی تا دلت بخواد ... ولی باید درست بشم باید

شیمیست عکاس

عضو جدید
خیلی ممنونم دوست عزیز از جواب قشنگت.چشم سعی میکنم از امروز به حرفت گوش کنم.

از آیت الله بهجت همین سوال پرسیده شده ایشون فرمودند نمازهای دیگتونو سر وقت بخونید خود به خود نماز صبح بیدار میشین.......:gol::gol::gol::gol::gol::gol:[/QUOTE]

شیمیست عکاس

عضو جدید
اراده آدمی!آن نیروی نامریی! میتواند به سوی هر هدف راهی بگشاید.از میان دیوارهای کوه آسا!
هر کس به خداوند توکل کند،تنها خدا برایش کافیست.
حضرت علی(ع) میفرماید:هرگز نترس اگر ت مسیر هدایت خودتو تنها دیدی!

مرسی دوست عزیز.مطمینم که اگه هر کس بخواد تو مسیر درست قدم برداره خدا خودش کمکش میکنه.باور نمیکنی یه نشونه ش همین تاپیکه!من چند روز بود هی داشتم غصه میخوردم آخه چرا نماز صبح من قضا میره!بعد یهو این تاپیک و دیدم.از راهنمایی همه دوستای خوبم خیلی ممنونم.بیاین واقعا دوستای خوبی برای هم باشیم.و همدیگه رو تو مسیر کمال و سعادتمون کمک کنیم.مسیر کمال هم عین کوهنوردی میمونه.ممکنه یه جا پای یکی بلغزه و سر بخوره!ولی اگه با دوستای خوب همراه باشه،اونا نمیذارن بره ته چاه!دستش و میگیرن و دوباره میکشوننش بالا....ولی اگه با یه رفیق بد خدای نکرده همراه باشی،اون با جهل و هوسش تو رو پرت میکنه به دره!پس بیراه نگفته کسی که میگه اولین قدم تو اصلاح خودمون،انتخاب درست دوستامون هست....باید ویرایش کنیم اطرافیانمونو......این فقط مخصوص کسی نیست که داره از صفر شروع میکنه بلکه همیشه باید حواسمون باشه با چه جور آدمایی نشست و برخاست داریم.....چه بخوایم و چه نخوایم ناخوداگاه ما قویتر از خوداگاه وجود ماست و هر چیزی که اطراف ما وجود داره روی ناخوداگاه ما تاثیر به سزایی داره.

شروع کن ...از هر جا هستی شروع کن ...

من که خیلی اشتباه رفتم خیلی تا دلت بخواد ... ولی باید درست بشم باید[/QUOTE]

ghxzy

کاربر فعال تالار اسلام و قرآن ,
کاربر ممتاز
الان داشتم پستها رو میخوندم یدفعه یاد چند تا حدیث قدسی افتادم دلم نمیاد ننویسم.

هنگامی که بنده من به نماز می ایستد من چنان در او مینگرم که گویی همین یک بنده را دارم اما بنده ام به گونه ای نماز میخواند که گویی چندین معبود دارد.
هرکس وضو نگیرد به من جفا کرده، هرکس وضو بگیرد و نماز نخواند به من جفا کرده، هرکس وضو بگیرد و نماز بخواند و دعا نکند به من جفا کرده،هرکس وضو بگیرد،نماز بخواند و دعاکند و من دعای او را اجابت نکنم من در حق او جفا کرده ام.

مسروری

عضو جدید
کاربر ممتاز
آیت الله بهجت:

اگر بدانیم اصلاح امور انسان به اصلاح عبادت، و در رأس آنها نماز است، که به واسطه خضوع و خشوع و آن هم به اِعراض از لَغو محقّق می شود، کار تمام است![برگی از دفتر آفتاب:139]