[ نقشه برداری مسیر ]► نحوه برداشت >ترسيم پروفیل > محاسبه حجم خاک

SamHashemi

متخصص نقشه برداری
سلام ممنون دوست عزیز اما همچین منویی تو لند نیس؟راه دیگه ای برای اصلاح وجود نداره؟ ضمنا برای برداشت جدول احجام و انتقال ان به محیط اکسل چیکار باید کرد؟

اگر محاسبه حجم به روش دو تا سطح (Girid,Section,Composite , Parcell Composite , Parcell girid ) منطورتون باشه که از منوی terrin گزینه site table را داره. در کل هم در محل ذخیره سازی پروژه هم فایلهای به فرمتprn.* ذخیره میکنید را با txt یا اکسل باز کن.(محاسبه برای section را به تعداد مقاطع میده،برای girid هم یک سری اطلاعات در خصوص نقاط متناظر هم میده)
اگر برای راهسازی بخواهی که خودش بهت جدول میده

SamHashemi

متخصص نقشه برداری
این تاپیک رو رزرو میکنم چون
مشغول تهیه مقاله ایی در مورد محاسبات احجام خاکی هستم و به محض پایان یافتن به حضورتان میرسانم
مثلا روشی که composite محاسبه میکنه چجوری و از چه فرمولی و چرا میگن دقیقتر
چرا girid , Section با Composite اختلاف دارن
کجا از چه روشی استفاده کنیم
به زودی

Rah Pardaz

همکار مدیر تالار مهندسی عمران متخصص راهداری
کاربر ممتاز
این تاپیک رو رزرو میکنم چون
مشغول تهیه مقاله ایی در مورد محاسبات احجام خاکی هستم و به محض پایان یافتن به حضورتان میرسانم
مثلا روشی که composite محاسبه میکنه چجوری و از چه فرمولی و چرا میگن دقیقتر
چرا girid , Section با Composite اختلاف دارن
کجا از چه روشی استفاده کنیم
به زودی

درود بر شما ..........مهندس عزيز ..................... منتظريم ............تا نتيجه مقاله..........شما رو رويت كنيم ............و بهرمندي لازم رو ببريم..........

land2000

عضو جدید
دوستان در نرم افزار لند 2007 وقتی مقاطع یا پروفیل عرضی رو رسم میکنیم در بعضی جاها باید مقاطع عرضیمون همراه با برم باشه.حالا برای رسم برم در پروفیل های عرضی چیکار باید انجام داد
ممنون

SamHashemi

متخصص نقشه برداری
دوستان در نرم افزار لند 2007 وقتی مقاطع یا پروفیل عرضی رو رسم میکنیم در بعضی جاها باید مقاطع عرضیمون همراه با برم باشه.حالا برای رسم برم در پروفیل های عرضی چیکار باید انجام داد
ممنون
عزیز من سوادم یاری نمیکنه به خوندن کلمه ""برم"" اگه ترجمه اش کنی اول یه چیزی یادمون دادی!
دوم شاید فهمیدم چیه یه کمکی کردم

Ehsan.Ha

متخصص نقشه برداری
کاربر ممتاز
عزیز من سوادم یاری نمیکنه به خوندن کلمه ""برم"" اگه ترجمه اش کنی اول یه چیزی یادمون دادی!
دوم شاید فهمیدم چیه یه کمکی کردم
برم در اصطلاح به معنی پلکانی کردن دیواره ترانشه خاکبرداریه. شما برای طرح برم ابتدا مقطع عرضی رو بدون برم ترسیم می کنی. بعد طرح تیپ برمتون رو روی مقطع عرضی در میارین و یه یا چند اسمبلی برای اون کیلومتر هایی که برم نیازداره اعمال می کنین تا بتونین مقاطع عرضی و محاسبه احجام هم داشته باشید.

land2000

عضو جدید
برم در اصطلاح به معنی پلکانی کردن دیواره ترانشه خاکبرداریه. شما برای طرح برم ابتدا مقطع عرضی رو بدون برم ترسیم می کنی. بعد طرح تیپ برمتون رو روی مقطع عرضی در میارین و یه یا چند اسمبلی برای اون کیلومتر هایی که برم نیازداره اعمال می کنین تا بتونین مقاطع عرضی و محاسبه احجام هم داشته باشید.
دوست عزیز ممنون از پاسختون اما اینجاشو متوجه نشدم میشه کمی ساده تر بگین؟
و یه یا چند اسمبلی برای اون کیلومتر هایی که برم نیازداره اعمال می کنین تا بتونین مقاطع عرضی و محاسبه احجام هم داشته باشید
الان مقاطع بدون برم رو ترسیم کردم.مثلا میخوام در هر 5-6 متر برم داشته باشه.حالا با استفاده از کدوم گزینه های لند اینکارو انجام بدم؟حالا اگه در هر 5-6 متر هم نشه شما یه مثال بزنین که بتونم به صورت پلکانی درش بیارم.ممنون میشم کمی ساده تر توضیح بدین

Ehsan.Ha

متخصص نقشه برداری
کاربر ممتاز
معذرت می خوام فکر کردم با civil دارین کار می کنین. خوب در هر صورت تیپ مقطع عرضی شما در اون کیلومتر های خاص تغییر می کنه و شما برای هر کیلومتر خاص باید تیپ مقطع عرضی همون رو بسازید و اعمال کنین. اگه سیویل بود دقیقا می تونستم بگم اما لند کار نکردم. نباید زیاد فرقی داشته باشه.
شما چطوری مقطع عرضی یه اتوبان با پیاده رو هاش رو میدید. حالا اینجا پیاده رو ها برم ها هستند.

آخرین ویرایش:

SamHashemi

متخصص نقشه برداری
دوست عزیز ممنون از پاسختون اما اینجاشو متوجه نشدم میشه کمی ساده تر بگین؟
و یه یا چند اسمبلی برای اون کیلومتر هایی که برم نیازداره اعمال می کنین تا بتونین مقاطع عرضی و محاسبه احجام هم داشته باشید
الان مقاطع بدون برم رو ترسیم کردم.مثلا میخوام در هر 5-6 متر برم داشته باشه.حالا با استفاده از کدوم گزینه های لند اینکارو انجام بدم؟حالا اگه در هر 5-6 متر هم نشه شما یه مثال بزنین که بتونم به صورت پلکانی درش بیارم.ممنون میشم کمی ساده تر توضیح بدین
اگر منظورت شیب پلکانی باشه با رفتن به این منو
cross-section-Design control-Edit design control-Slope
از منوی کرکره ایی ایتم مورد نظر را انتخاب و تصحیح میکنی
البته بفکرم که برای تمام پیکه تاژات باشه پس یکبار باید مقاطع عرضی مورد نظرت رو تعریف مجدد بدی .

land2000

عضو جدید
اگر منظورت شیب پلکانی باشه با رفتن به این منو
cross-section-Design control-Edit design control-Slope
از منوی کرکره ایی ایتم مورد نظر را انتخاب و تصحیح میکنی
البته بفکرم که برای تمام پیکه تاژات باشه پس یکبار باید مقاطع عرضی مورد نظرت رو تعریف مجدد بدی .

دوست عزیز شیبش رو چند بدم تا بتونه برام برم ترسیم کنه؟مثلا در مقاطعی دیده میشه که فاصله ارتفاعیش خیلی زیاده و باید برم داشته باشه.ممنون میشم کمی بیشتر توضیح بدین

Ehsan.Ha

متخصص نقشه برداری
کاربر ممتاز
شیب و ارتفاع برم ها بستگی به جنس و نوع خاک داره و یه مسئله خسارتی هم می تونه بشه به همین خاطر خیلی حساسه و نیاز به چند تا مهندس داره.
معمولا هر 5 متر ارتفاع از کف برم میزنن. عرض برم گاهی به اندازه تردد یه لودر و یا گاهی به اندازه 1.5 متره. بستگی به نظر طراح و عرض قابل استحصال داره. شیب کف بهتره 2 درصد و معکوس به طرف ترانشه باشه تا آبهای سطحی و سنگ های سرگردان به داخل مسیر نیان. شیب ترانشه هم حداکثر 3 به 1 برای زمین های دج و برای زمین های نرم تر شاید 1 به 1 هم بشه. البته جایی که دارین یه هو 20 متر ترانشه میزنین آنچنان به خاک سفتی می خورین که حد نداره. اما مشکل اینه که بعد از 1 ماه هوازده میشه و شروع به ریزش میکنه.
شما برای طرح اولیه:
ارتفاه برمها رو 6 متر بگیرین
عرض برم رو 2 متر
شیب دیواره 3 به یک
شیب کف برم 2 درصد به سمت دیواره ترانشه
برو حالشو ببر!

land2000

عضو جدید
شیب و ارتفاع برم ها بستگی به جنس و نوع خاک داره و یه مسئله خسارتی هم می تونه بشه به همین خاطر خیلی حساسه و نیاز به چند تا مهندس داره.
معمولا هر 5 متر ارتفاع از کف برم میزنن. عرض برم گاهی به اندازه تردد یه لودر و یا گاهی به اندازه 1.5 متره. بستگی به نظر طراح و عرض قابل استحصال داره. شیب کف بهتره 2 درصد و معکوس به طرف ترانشه باشه تا آبهای سطحی و سنگ های سرگردان به داخل مسیر نیان. شیب ترانشه هم حداکثر 3 به 1 برای زمین های دج و برای زمین های نرم تر شاید 1 به 1 هم بشه. البته جایی که دارین یه هو 20 متر ترانشه میزنین آنچنان به خاک سفتی می خورین که حد نداره. اما مشکل اینه که بعد از 1 ماه هوازده میشه و شروع به ریزش میکنه.
شما برای طرح اولیه:
ارتفاه برمها رو 6 متر بگیرین
عرض برم رو 2 متر
شیب دیواره 3 به یک
شیب کف برم 2 درصد به سمت دیواره ترانشه
برو حالشو ببر!

دوست عزیزم ممنون بابت پاسخگوییتون.فقط مشکلم اینه که نمیدونم این اعداد رو تو کدوم قسمت لند بدم؟قسمت edit disign کجاش بدم؟

SamHashemi

متخصص نقشه برداری
دوست عزیز شیبش رو چند بدم تا بتونه برام برم ترسیم کنه؟مثلا در مقاطعی دیده میشه که فاصله ارتفاعیش خیلی زیاده و باید برم داشته باشه.ممنون میشم کمی بیشتر توضیح بدین
ببین یه مقاله از آموزش لند بود که دانلود کرده بودم و برات میگذارمش فقط تو اونجا بود که توضیحاتی داداه بود ،اما چون من خودم تا به حال درگیر چنین مطلبی نشدم فوکوس روش نکردم (دروغ چرا)

مشاهده پیوست rahsazi-amozesh.pdf
حدود صفحه 45 اینطورا باید باشه.
اگه کار ساز نبود 2نبال نقشه بردارهایی باش که تو فیلد راهسازی مشغول هستند.

land2000

عضو جدید
ببین یه مقاله از آموزش لند بود که دانلود کرده بودم و برات میگذارمش فقط تو اونجا بود که توضیحاتی داداه بود ،اما چون من خودم تا به حال درگیر چنین مطلبی نشدم فوکوس روش نکردم (دروغ چرا)

مشاهده پیوست 170082
حدود صفحه 45 اینطورا باید باشه.
اگه کار ساز نبود 2نبال نقشه بردارهایی باش که تو فیلد راهسازی مشغول هستند.

دوست عزیز این حالتو نمیدونم از کجا انجامش بدم:
حالت پله ای .
که در این اموزشی که شما قرار دادین توضیحی نداده

SamHashemi

متخصص نقشه برداری
چطوری میشه یه قوس ساده رو با تئودولیت پیاده کرد ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ دقت کنید با تئودولیت ؟
ببین عزیزم این روش به روش قطبی معروفه یعنی طول و زاویه که در 90 درصد مواقع استفاده میشه،
یکسری محاسبات مربوطه داری
- پیاده کردن ابتدا و انتهای قوس:

ابتدا T.C و C.T با متر بروی امتداد می یابیم.
سپس دوربین را ازVبه T.C صفر صفر کرده و زاویه ی (pi/2-I/2) را بروی آن می یابیم سپس به اندازه E بروی امتداد جلو می رویم و قوس کامل می شود.

- پیاده کردن نقاط درون قوس یا پیکه تاژ قوس:

سه نوع است:
1. پیاده کردن قوس به روش قطبی (طول زاویه) 95% موارد با این روش اعمال می کنیم.
2. پیاده کردن قوس به روش تقاطع( دو زاویه)
3. پیاده کردن به روش مختصلت قائم الزاویه

- پیاده کردن قوس به روش قطبی:

· استقرار در راس قوس
· استقرار در شرو ع یا انتهای قوس

پیاده کردن قوس ساده :

روش قطبی(طول و زاویه ی چرخشی) (90%مواقع از این روش استفاده می کنیم)
استقرار در شروع قوس(یا انتها)

استفاده از: T2یا T16
Untitled.jpg

روش کار: در T.C مستقر می شویم و بر روی امتداد V – T.C صفر صفر می کنیم سپس به وتری که محاسبه کردیم را می بندیم(طرف که استاف دستش است به طور تقریبی متراژxرا رفته ) سپس ما به آن لاین می دهیم تا دقیقا در راستای زاویه باشد. سپس ما طول را از روش تار بالا کم شود از تار پایین حساب میکنیم کم یا زیاد بودن آن را به او می گوییم تا عقب و جلو بیاید.

Ehsan.Ha

متخصص نقشه برداری
کاربر ممتاز
با سلام. من اگه تئودولیت دست باشه
اول قوس رو تو اتوکد ترسیم می کنم.
روی قوس طول های 5 متر 5 متر انتخاب می کنم.
زاویه ایستگاه استقرار دوربینم رو تا آی دی های روی قوس (وتر هایی که شما گفتید) یکی یکی به گراد از کد زاویه می گیرم.
حالا سره زمین به راستایی که گفتید صفر صفر می کنم.
میگم سره متر رو از نقطه اول 5 متر باز کنید تا بیارمتون تو لاین.
به همین ترتیب تمام نقاط رو 5 متر 5 متر روی کمان پیاده می کنم.
این کار چند تا خوبی داره. اولا نیازی به تار بالا و پایین خوندن نیست.
آزمون و خطا اصلا نداره و سریع نقطه استیک اوت می شه.
فاصله میخ های روی قوس یکسان و 5 متر 5 متره!
دمه این اتوکد گرم!

ali-omran-saze

عضو جدید
سلام داداش.اگه منظور شما رسم پروفیل های مورد نظر بصورت دستیه،نمیشه اینجا بصورت کامل توضیح داد،ولی بصورت خیلی خلاصه میتونم بگم میتونی در ابتدا با یه دوربین نیوو و با مشخص کردن یه نقطه ارتفاعی معلوم کارتو شروع کنی.با مشخص کردن مسیر برداشت شروع میکنی مشخصات نقاط برداشتتو مشخص کنی .ارتفاعشو که از روی متر-مختصات x-yهم با توجه به همون نقطه بنچ مارکت بدست میاد.سه مختصات x-y-zنقطه مورد نظر با این برداشتها بدست میاد.نقاط بدی هم به همین صورته،فقط با این تفوت که میتونی بنچ مارکتو نقطه برداشت قبلیت در نظر بگیری.بعد از برداشت نقاط میتونی به کمک کتاب حمید بهبهانی مشکلتو حل کنی.

آخرین ویرایش توسط مدیر:

SamHashemi

متخصص نقشه برداری
با سلام. من اگه تئودولیت دست باشه
اول قوس رو تو اتوکد ترسیم می کنم.
روی قوس طول های 5 متر 5 متر انتخاب می کنم.
زاویه ایستگاه استقرار دوربینم رو تا آی دی های روی قوس (وتر هایی که شما گفتید) یکی یکی به گراد از کد زاویه می گیرم.
حالا سره زمین به راستایی که گفتید صفر صفر می کنم.
میگم سره متر رو از نقطه اول 5 متر باز کنید تا بیارمتون تو لاین.
به همین ترتیب تمام نقاط رو 5 متر 5 متر روی کمان پیاده می کنم.
این کار چند تا خوبی داره. اولا نیازی به تار بالا و پایین خوندن نیست.
آزمون و خطا اصلا نداره و سریع نقطه استیک اوت می شه.
فاصله میخ های روی قوس یکسان و 5 متر 5 متره!
دمه این اتوکد گرم!

با درود به دوست عزیزم و سپساس از ایده جدید شون ،اما یه کوچولو گیر ممکن داشته باشه
اون مال وقتی هست کهAutocad دمه دست باشه،اومدیم توی عمل یه گافی بود ،کد هم نبود،حالا چکنیم!
بعد م اینکه ما استادمون گیر بود فقط اینجوری قبول میکرد،تاکید خاصی هم روی سنگ چین داشت.
اینم بقیه :
http://www.mediafire.com/?bxxb1d9ohwkl7nv
Untitled.jpg

آخرین ویرایش:

land2000

عضو جدید
دوستان فرمول قوس کلوتوئید چیه؟هم فرمول طول قوس کلوتوئید و هم پارمتر قوس کلوتوئید برای رسم این قوس در نرم افزار.
ضمنا ایا یه جدولی برای سرعتهای مختلف در رابطه با قوس کلوتوئید وجود داره که دیگه دستی حساب نکنیم

SamHashemi

متخصص نقشه برداری
دوستان فرمول قوس کلوتوئید چیه؟هم فرمول طول قوس کلوتوئید و هم پارمتر قوس کلوتوئید برای رسم این قوس در نرم افزار.
ضمنا ایا یه جدولی برای سرعتهای مختلف در رابطه با قوس کلوتوئید وجود داره که دیگه دستی حساب نکنیم
این یکی دیگه زیاده،اگر نرم افزاریشو میخوای برای این که به بیراهه نری کتاب آموزش لند شیرزاد روحی انتشارات سازمان نقشه برداری رو بگیر و همه چیز رو توضیح داده در این رایطه (فصل سوم )

sshayan59

عضو جدید
کمک فوری در مورد رفرنس لاین در راهسازی

کمک فوری در مورد رفرنس لاین در راهسازی

سلام دوستان
اگر فرض کنیم نقطه 1 باکیلومتر0 و ارتفاع 10 و نقطه3 با کیلومتر 100 و ارتفاع 20 را داشته باشیم .ایا رفرنس لاین نقطه 2 که در کیلومتر 50 قرار دارد را با ارتفاع 15 برای ما مشخص میکند؟
در واقع میخوام بدونم رفرنس لاین ارتفاع بین نقاط مرجع را انترپوله میکند یا نه؟
همچنین از دوستان اگر کسی با رفرنس لاین در زمینه راهسازی با دوربین ts02 کار کرده ممنون میشم 1 توضیح کلی و جامع در مورد کار با این گزینه به من بده.
اگر مراحل را بعد از توجیه دوربین کامل بگید ممنون میشم
با تشکر

Ehsan.Ha

متخصص نقشه برداری
کاربر ممتاز
سلام دوستان
اگر فرض کنیم نقطه 1 باکیلومتر0 و ارتفاع 10 و نقطه3 با کیلومتر 100 و ارتفاع 20 را داشته باشیم .ایا رفرنس لاین نقطه 2 که در کیلومتر 50 قرار دارد را با ارتفاع 15 برای ما مشخص میکند؟
در واقع میخوام بدونم رفرنس لاین ارتفاع بین نقاط مرجع را انترپوله میکند یا نه؟
همچنین از دوستان اگر کسی با رفرنس لاین در زمینه راهسازی با دوربین ts02 کار کرده ممنون میشم 1 توضیح کلی و جامع در مورد کار با این گزینه به من بده.
اگر مراحل را بعد از توجیه دوربین کامل بگید ممنون میشم
با تشکر

سلام
بعضی از دوربین های توتال اینترپولیت ارتفاعی دارن و بعضی ها ندارند. و البته دوربین های TS02 قابلیت اینترپولیت ارتفاعی رو دارند شما بعد که دو نقطه p1 و p2 رو به هم بستی در همون صفحه ای که فاصله دو نقطه رو محاسبه کرده و خط ریفرنس رو می خواد تنظیم کنه دکمه Page رو بزنین در اون صفحه دوم هستش که می پرسه ارتفاع رو چی کارکنم؟
از P1 محاسبه کنم؟
از P2 محاسبه کنم؟
انترپوله کنم؟
اصلا نکنم!!!
خوب البته باید گزینه Interpolated رو انتخاب کنی! باز بگین احسان چیز یاد نمی ده!
راستی سندینگ اینترپولیت نداره!

آخرین ویرایش توسط مدیر:

land2000

عضو جدید
دوستان در رابطه با محاسبه حجم و مقطع زدن برای نقاط برداشتی از چند دپو چه نکاتی حایز اهمیت هستش.فواصل و یا کارهای مهم برای محاسبه احجام دپو در برنامه لند

Ehsan.Ha

متخصص نقشه برداری
کاربر ممتاز
دوستان در رابطه با محاسبه حجم و مقطع زدن برای نقاط برداشتی از چند دپو چه نکاتی حایز اهمیت هستش.فواصل و یا کارهای مهم برای محاسبه احجام دپو در برنامه لند

حد اکثر فاصله نقاط برداشتی به نظر من 5 متر مختصاتی و اختلاف ارتفاع حد اکثر 2 متری به شرطی که در محل شکست ها و اختلاف ارتفاع ها هم نقطه بخونین

آخرین ویرایش توسط مدیر:

SamHashemi

متخصص نقشه برداری
در خصوص برداشت پروفیل عرضی هر چقدر نقاط برداشت شده در هر مقطع بیشتر باشه سطح تشکیل شده به واقعیت نزدیکتر میشه و دقیقتر ،حتی بهتر هم میشه اگر اُورلپ را هم داشته باشی در دو طرف و همچنین طبق گفته احسان در راستای طولی یا تخصصی تر ش سطح جانبی منشور تشکیل شده 5 متر برای مناطق کوهستانی مانند توصیه شده ، که برای دپو هم جواب میده، اما مهندس دیانت خواه در جزوات کلاسی خودشان و کتاب تالیفی ، روش تشکیل شبکه های مربعی یا مثلثی را برای دپو توصیه کرده است.

land2000

عضو جدید
در خصوص برداشت پروفیل عرضی هر چقدر نقاط برداشت شده در هر مقطع بیشتر باشه سطح تشکیل شده به واقعیت نزدیکتر میشه و دقیقتر ،حتی بهتر هم میشه اگر اُورلپ را هم داشته باشی در دو طرف و همچنین طبق گفته احسان در راستای طولی یا تخصصی تر ش سطح جانبی منشور تشکیل شده 5 متر برای مناطق کوهستانی مانند توصیه شده ، که برای دپو هم جواب میده، اما مهندس دیانت خواه در جزوات کلاسی خودشان و کتاب تالیفی ، روش تشکیل شبکه های مربعی یا مثلثی را برای دپو توصیه کرده است.

با تشکر از راهنماییتون.
دوست عزیز الان من فایل با پسوند idx رو دارم و میخوام با لند محاسباتشو انجام بدم.روش کار چجوریه؟

Rah Pardaz

همکار مدیر تالار مهندسی عمران متخصص راهداری
کاربر ممتاز
بله با نرم افزار land2007
ضمنا فایلی که از دوربین تخلیه کردم با پسوندidx هستش چطور به txt تبدیلش کنم؟

به اين پست مراجعه كن.................... #42

با اين برنامه مي توني ...................................... فايلتون رو باز كنيد...............و در نهايت با فرمت txt تبديل كنيد.................... اگه در اين تاپيك معرفي شده .............. مطالعه داشته باشي كار دستت مياد..........بدرود.

بالا