من دیندار نیستم ولی آیا خدا هم ندارم؟؟؟؟

s.ferdows

عضو جدید
کاربر ممتاز
شما از ته میزنی
کمی ملایمتر باش
انسان دارای فطرته- من هم مانند شما تعالیم مذهبی دیدم و در خانواده مذهبی زندگی میکنم
اما طی آموختن به تناقض رسیدم
من تلاش میکنم به خدا برسم ولی نه از راهی که پر از تناقضه
تکه ای از اسلام و تکه ای از ادیان دیگر که انسان رو به خوبی سوق میدن رو در خودم میپرورم
سعی میکنم کسی از دستم نرنجه

اگر تکه ای از یهودیت و تکه از مسیحیت و تکه ای از... به درد می خورد خدا طی یه سیر تکاملی کاملترین برنامه اش رو تحت اسلام ارائه نمی کرد

مسیحیت هم یه برنامه از جانب خدا بوده بوده ولی برای همون برهه از تاریخ پاسخگو بوده

خدا بعد از اون یه برنامه ی کاملتر رو فرستاد برای بندگانش تا از اون استفاده کنند

hamed-Gibson

عضو جدید
کاربر ممتاز
اصلا تئوری نیست من از وقتی آمدم دانشگاه تحقیق کردم و به عینه برام ثابت شده برنامه ی خدا کاملترین هستش کما اینکه همین به اصطلاح علمی که امثال شما ازش دم میزنند و بر دین ترجیح میدن خیلی از ارکان دین رو برای شما علم پرستا ثابت کردند حقانیتش رو

فکر کنم درست نباشه دین رو در برابر علم قرار بدید
داری مثل کسایی حرف میزنی که من اصطلاحا بهشون میگم "فسیل"
قصد توهین نداشتم

hamed-Gibson

عضو جدید
کاربر ممتاز
اگر تکه ای از یهودیت و تکه از مسیحیت و تکه ای از... به درد می خورد خدا طی یه سیر تکاملی کاملترین برنامه اش رو تحت اسلام ارائه نمی کرد

مسیحیت هم یه برنامه از جانب خدا بوده بوده ولی برای همون برهه از تاریخ پاسخگو بوده

چرا این برنامه ای که میگی الان بروزرسانی نمیشه؟

A N A H I T A

عضو جدید
کاربر ممتاز
اصلا تئوری نیست من از وقتی آمدم دانشگاه تحقیق کردم و به عینه برام ثابت شده برنامه ی خدا کاملترین هستش کما اینکه همین به اصطلاح علمی که امثال شما ازش دم میزنند و بر دین ترجیح میدن خیلی از ارکان دین رو برای شما علم پرستا ثابت کردند حقانیتش رو
چطور به خودت اجازه میدی درباره آدما این قدر راحت قضاوت کنی!!!!!
امثال من!!!!!!
تو از کجا میشناسی که همه رو به یه چوب میزنی!!!!؟؟؟؟

A N A H I T A

عضو جدید
کاربر ممتاز
اسلامی که شماها میگین مطابق نیازهای بشر امروز اونقدرا پیش نمیره!!!!

hamed-Gibson

عضو جدید
کاربر ممتاز
چطور به خودت اجازه میدی درباره آدما این قدر راحت قضاوت کنی!!!!!
امثال من!!!!!!
تو از کجا میشناسی که همه رو به یه چوب میزنی!!!!؟؟؟؟

اون داستان از حضرت موسی رو شنیدی که خدا ازش میخواد بدترین بندهاش رو موسی بهش نشون بده؟/

A N A H I T A

عضو جدید
کاربر ممتاز
... من نه یک بورژوایم که «رفاه» طبقاتی مرا به دردها و تنهائی‌های موهوم احساساتی دچار کند که زاده بیدردی است و نه یک شاعرمسلک عاشق‌پیشه و یا عارف طریقت که حرف‌های عرفانی یا احساساتی و خیالی بزنم و به رمانتیسم لامارتینی یا بکت‌بازی‌های رایج اخیر مبتلا شوم بلکه تمام عمرم را بر سر یک حرف گذاشته‌ام و با اینکه به همه درها و پنجره‌ها سر می‌کشم یک گام از راهی که از آغاز راه رفتنم بر آن می‌رفته‌ام کج ننهاده‌ام و می‌کوشیده‌ام—گرچه بودا را در دلم پنهان کرده‌ام و با روسو (حداقل) و با پاسکال و بیشتر از همه با لوپی شاعر چین قدیم خویشاوندم—زبانم را به دکارت بسپارم و قلمم را به لوتر و کالون و در نتیجه شده‌ام دورگه‌ای که یک رگم به هند می‌رود و یک رگم به سینا و حرا و دلم پوشیده در بنارس می‌تپد و عقلم در مدینه بومی شده است و به طواف کعبه مشغول است.»
دکتر علی شریعتی.

A N A H I T A

عضو جدید
کاربر ممتاز
یکی از خصوصیات اسلام این است که واقعیت های عینی و جبر جامعه را می پذیرد و به وجودشان اعتراف می کند در این جا نیز بینش اسلام بینش خاصی است در مکتب های ایده آلیستی همه ی تکیه ها انحصارا بر ارزشهای متعالی و ایده آل های مطلق و محبوب است و هر واقعیتی را که با آن ها ناسازگار باشد با قاطعیت طرد می کند و یا ریشه کن ! خشم مالدوستی و.. واقعیت هایی هستند که وجود دارند ایده آلیسم اخلاقی آن ها را نادیده می گیرد و وقوعش را انکار می کند و به هر شکلی محکوم!مثلا در مسیحیت به عنوان یک نمونه ایده آلیسم مذهبی طلاق وجود ندارد با این که طلاق گاه چاره ی کار است . برعکس مکتبهای رآلیستی هر چیزی را به دلیل این که واقعیت است می پذیرند (حتی بدترین روابط های جنسی را ) .
اما اسلام این درخت پاکی که نه شرقی است نه غربی ریشه در زمین دارد و شاخه هایش روی در آسمان واقعیتهای موجود را در زندگی در روح و جسم فرد ، در روابط جمعی، در نهاد جامعه و در حرکت تاریخ ، بر خلاف ایده آلیسم می بیند ؛ همچون رآلیسم وجودشان را اعتراف می کند اما بر خلاف رآلیسم آن ها را نمی پذیرد آن ها را تغییر می دهد ماهیتشان را به صورت انقلابی دگرگون می کند و در مسیر ایده آلهای خویش می راند و برای نیل به هدف های ایده آلیستی خویش، آرمان های حقیقی ، اما غیر موجود خویش آن ها را وسیله می کند مثل رآلیست تسلیم آن ها نمی شود آن ها را تسلیم خود می سازد مثل ایده آلیست از آن ها نمی گریزد به سراغ آن ها میرود بر سرشان افسار می زند رامشان می کند و بدینوسیله آنچه را مانع ایده آلیست ها بود مرکب ایده آل خویش می کند . اگر واقعیت ها را انکار کنیم آن ها بر ما تسلط می یابند و بی خواست ما به هر کجا که اراده کنند کشیده می شوند . چنانکه می بینیم هم رآلیست ها غرق در واقعیت های موجودند، چه بد و خوب و هم ایده آلیست ها که از آن ها می گریزند بلکه ایده آلیست های این جوری بیشتر قربانی و اسیرند زیرا رآلیست با واقعیت ها همراه است اما ایده آلیست که آن ها را نمی شناسد و نمی بیند و جاهلانه و خیال پرستانه نفی می کند ، خود دربرابر حمله ی آن ها بی دفاع و ناشی و ضعیف به زانو در می افتد و نابود می شود. اما دلیل موفقیت اسلام همان طور که گفته شد این است که واقعیت های انسانی و اجتماعی را اعتراف می کند و در نتیجه می تواند عواقبش را کنترل کند .
برگرفته از کتاب فاطمه فاطمه است

Abolfazl_r

عضو جدید
کاربر ممتاز
... من نه یک بورژوایم که «رفاه» طبقاتی مرا به دردها و تنهائی‌های موهوم احساساتی دچار کند که زاده بیدردی است و نه یک شاعرمسلک عاشق‌پیشه و یا عارف طریقت که حرف‌های عرفانی یا احساساتی و خیالی بزنم و به رمانتیسم لامارتینی یا بکت‌بازی‌های رایج اخیر مبتلا شوم بلکه تمام عمرم را بر سر یک حرف گذاشته‌ام و با اینکه به همه درها و پنجره‌ها سر می‌کشم یک گام از راهی که از آغاز راه رفتنم بر آن می‌رفته‌ام کج ننهاده‌ام و می‌کوشیده‌ام—گرچه بودا را در دلم پنهان کرده‌ام و با روسو (حداقل) و با پاسکال و بیشتر از همه با لوپی شاعر چین قدیم خویشاوندم—زبانم را به دکارت بسپارم و قلمم را به لوتر و کالون و در نتیجه شده‌ام دورگه‌ای که یک رگم به هند می‌رود و یک رگم به سینا و حرا و دلم پوشیده در بنارس می‌تپد و عقلم در مدینه بومی شده است و به طواف کعبه مشغول است.»
دکتر علی شریعتی.

خیلی دوسش دارم این تیکه رو . :gol::gol::gol:

یادش بخیر!

hamed-Gibson

عضو جدید
کاربر ممتاز
نه یادم نمیاد در حال حاضر.

موسی خیلی میگرده / یکی هم پیدا میکنه ولی آخر خودشو به خدا معرفی میکنه میگه من که از دل کسی خبر ندارم چجوری در موردش قضاوت کنم

ماها خیلی راحت دیگران رو وزن میکنیم/ شاید معیارمون عقل نا رسیدمون باشه

A N A H I T A

عضو جدید
کاربر ممتاز

کجا رفتی جا زدی!!!!

A N A H I T A

عضو جدید
کاربر ممتاز
موسی خیلی میگرده / یکی هم پیدا میکنه ولی آخر خودشو به خدا معرفی میکنه میگه من که از دل کسی خبر ندارم چجوری در موردش قضاوت کنم

ماها خیلی راحت دیگران رو وزن میکنیم/ شاید معیارمون عقل نا رسیدمون باشه
من سعی میکنم اینطور نباشم

A N A H I T A

عضو جدید
کاربر ممتاز
انچه در همه پدر و مادر ها مشترک است ، این است که مذهب را طوری تعریف می کنند که انگار شیپور را از طرف دیگرش باد می کنند! توصیه هایی که به نسل جوان می کنند اینطوری است:
درست مثل این است که طبیبی – یه به هر حال ادمی – دائم به کسی که لبش زخم شده یا صورتش جوش زده بگوید که << جوش نزن >> و << زخم نشو >> . و بعد هم بگوید که به طور مثال << زخم شدن دهن فلان بدی را دارد ; جوش صورت فلان قدر بد است !
این اگر چه درست است – اصولا چه تاثیری دارد؟چه می خواهد بشنود و چه نتیجه ای می خواهد بگیرد؟ به جای این صحبت ها باید فهمید چه عواملی باعث شده که این جوشها در زندگی روحی این بچه و این نسل به وجود امده ; ان ریشه ها را باید یافت.
تجربه نشان می دهد که به عنوان اینکه دین فلان چیز را می گوید ، نمی شود حجاب را بر زن تحمیل کرد ، و عبادت را بر پسر تحمیل کرد ، مگر اینکه یک اگاهی انسانی پیدا کند و اینها نماینده یک طرز فکر باشد.
ایا در عوام ما پوشش اسلامی به عنوان یک طرز تفکر خاص است؟ نه ، طرز تفکر خاص نیست ، بلکه به عنوان یک تیپ خاص است ، که در ان مومن دارد ، فاسق دارد ، بداندیش دارد ، خوش اندیش دارد ، خلاصه همه جور ادمی دارد! البته حجاب غیر از چادر است . چادر فرم است.
اصل قضیه این دختری که الان می خواهد پوشش را انتخاب کند ، انگیزه اش چیست؟
معمولا انگیزه این است که << مادرم همینطور بوده ،خاله ام همین طور بوده ، محیطمان همین طور است. >>این یک لباس سنتی است ; نشانه عقب مانده در حال مرگ است.جلویش را هم نمی توان گرفت ; بخواهی ده سال دیگر ادامه بدهی ، بعد از سال یازدهم تمام می شود.رشد و تکاملش به سمت ریختن این حجاب است ، یعنی تکامل جامعه به سمت ترک ان سمبل های سنتی املی.
بنابراین شما طرز فکر بچه ها را عوض کنید ، انها خودشان پوشش را انتخاب خواهند کرد; شما نمی توانید مدلش را بدوزید و تنش کنید!او خودش انتخاب می کند.شما رابطه عاشقانه بین او و این عالم بر قرار کنید ; او خودش به نماز می ایستد.هی به زور بیدارش نکنید!

A N A H I T A

عضو جدید
کاربر ممتاز
اسلام برخلاف مذاهب دیگر که توجیه کننده ی فقر زندگی اجتمایی هستند بزرگترین آموزش یافته ی مکتبش ابوذر است که میگوید:«وقتی فقر وارد خانه ای میشود،دین از در دیگر خارج میشود»و یا پیامبرش که بنیانگذار مکتبی است که ما به آن معتقدیم میگوید:
“من لا معاش له لا معاد له” کسی که زندگی مادی ندارد زندگی معنوی هم نخواهد داشت گویی پرودُن حرف میزند!درست برخلاف برداشتی که اکنون از این مذهب میکنندومی گویند:(کسی که به فقر وبدبختی دچار است قلبش صاف تراست وشکسته تر وبیشتر میتواند زمینه ی طلوع الهامات غیبی باشد)!

شکم خالی هیچ ندارد،جامعه ای که دچار کمبود اقتصادی ومادی است مسلماً کمبود معنوی خواهد داشت آنچه راکه به نام اخلاق و مذهب می نامند،در جامعه های فقیر،موهوم انحرافی است،معنویت نیست.
طرز کار یک «پاپ» راچگونه می توان با طرز کار «علی» مقایسه کرد که وقتی حاکم می شود فرمان می دهد تمام حقوق ها را به هم بریزید و از بیت المال به بزرگترین افسر وشخصیت بزرگ اجتماعی ونظامی وسیاسی جامعه اش سه دینار حقوق می دهد و به غلام و برده ی همین شخص نیز سه دینار. این عمل حتی تصورش هم مشکل است امروز در کدام نظامی وجود دارد؟ کدام جامعه وکدام نظام سوسیالیستی امروز می تواند یک چنین چیزی را بپذیرد؟

برگرفته از: کتاب« چه باید کرد» “دکتر علی شریعتی”

A N A H I T A

عضو جدید
کاربر ممتاز
هیچ چیز به وسیله دشمن منحرف نمی شود ، دشمن زنده کننده دشمن است ، بلکه آنچه که یک فکر و یک مذهب را مسخ می کند ، دوست است یا دشمنی که در جامعه ، دوست، خودش را نشان می دهد

hemmat27

عضو جدید
بابا ما يه سوال تو اين تاپيك كرديم هيشكي جواب مارو نداد! همه هم اينجا ادعاشون ميشه كه منطقي ان و همه فن حريف و اگه يكي مثل من حرفي بزنه بهش ميگن تو متحجري و تو نميفهمي و برو هر موقع افكارت تغيير كرد بيا!!!

آقا من سوالم اينه: يا انسان به همه ي مفاسد و مصالحش آكاهه يا آگاه نيست!
اگر هست(كه محاله) نيازي به دين نداره
اما اگر آگاه نيست قطعا براي تكامل و سعادت به دين نياز داره!
هيشكي نتونست اينجا اينو واسه ما حل كنه.

hamed-Gibson

عضو جدید
کاربر ممتاز
آقا من سوالم اينه: يا انسان به همه ي مفاسد و مصالحش آكاهه يا آگاه نيست!
اگر هست(كه محاله) نيازي به دين نداره
اما اگر آگاه نيست قطعا براي تكامل و سعادت به دين نياز داره!
هيشكي نتونست اينجا اينو واسه ما حل كنه.

انسان به همه مصالح و مفاسدش آشنا نیست و برای همین هم ما داریم گفتگو میکنیم
اما اینکه شما یه سوال مطرح کنی که جواباشم خودت بدی و بگی که فقط میتونید از بین اینا جواب بدین خودش از ذهن محدود شما نشات میگیره
شما هیچوقت جوابی که راضیت کنه از ما نمیشنوی چون منطق شما از ولایت مطلقه میاد
که فقط یک چیز رو مطلق میدونید و بقیه همه اشتباه میکنن
خودت رو تو دامن یک روش انداختی و به امید اینکه این روش بهترین روشه داری ازش دفاع هم میکنی
چون میترسی یه وقت کسی پیدا بشه که بنیان این اصول شما رو زیر سوال ببره

اشخاصی مثل دکتر شریعتی که بنیان این دین من در اوردی رو زد-اسلام حقیقی جدا از این حرفی است که میزنم-
اون مدینه فاضله که شما دنبالش و گرفتی و در بسیج مساجد پیداش کردی جایی برای شستشوی مغز جونایی مثل منو شماست
که از یادمون بره ما مییتونیم فکر کنیم و نظر بدیم

hemmat27

عضو جدید
انسان به همه مصالح و مفاسدش آشنا نیست و برای همین هم ما داریم گفتگو میکنیم
اما اینکه شما یه سوال مطرح کنی که جواباشم خودت بدی و بگی که فقط میتونید از بین اینا جواب بدین خودش از ذهن محدود شما نشات میگیره
شما هیچوقت جوابی که راضیت کنه از ما نمیشنوی چون منطق شما از ولایت مطلقه میاد
که فقط یک چیز رو مطلق میدونید و بقیه همه اشتباه میکنن
خودت رو تو دامن یک روش انداختی و به امید اینکه این روش بهترین روشه داری ازش دفاع هم میکنی
چون میترسی یه وقت کسی پیدا بشه که بنیان این اصول شما رو زیر سوال ببره

اشخاصی مثل دکتر شریعتی که بنیان این دین من در اوردی رو زد-اسلام حقیقی جدا از این حرفی است که میزنم-
اون مدینه فاضله که شما دنبالش و گرفتی و در بسیج مساجد پیداش کردی جایی برای شستشوی مغز جونایی مثل منو شماست
که از یادمون بره ما مییتونیم فکر کنیم و نظر بدیم
من جوابمو گرفتم!

"""همه هم اينجا ادعاشون ميشه كه منطقي ان و همه فن حريف و اگه يكي مثل من حرفي بزنه بهش ميگن تو متحجري و تو نميفهمي و برو هر موقع افكارت تغيير كرد بيا!""""

دوست عزیز این حرفهای شما وصله ی تن من نیست!
من رو مهمترین اصل اعتقادیم که وجود خداست اینجا تاپیک باز کردم و بحث و مناظره کردم!
اگر کسی هم بترسه از تغییر طرز فکرش اون شمایی نه من! دلیلش هم کاملا واضحه! چون تا حالا در هیچ قید و بندی نبودی و صحیح و غلط کارهاتو با اطلاعات محدود ناقص خودت سنجیدی!
دیسکو رفتی و عشق و حال کردی....! حالا واست سخته که بپذیری بدون دین انسان رستگار نمیشه! واست سخته که آزادی های بی جایی که به خودت دادی محدود کنی!
شما به هر طریقی، حتی تخریب و تهمت و حتی وسط کشیدن عقاید شخصی من میخوای اصل موضوع رو عوض کنی و استدلال من رو پیش خواننده ضعیف کنی و حرف خودتو به کرسی بشونی!
متاسفم که برای اثبات حرفت به این روش های غیر اخلاقی دست می زنی!
من جوابم رو گرفتم و دیگه لزومی نمیبینم اینجا بحث کنم!
در پناه دین باشید

آخرین ویرایش:

hamed-Gibson

عضو جدید
کاربر ممتاز
من جوابمو گرفتم!

"""همه هم اينجا ادعاشون ميشه كه منطقي ان و همه فن حريف و اگه يكي مثل من حرفي بزنه بهش ميگن تو متحجري و تو نميفهمي و برو هر موقع افكارت تغيير كرد بيا!""""

من رو مهمترین اصل اعتقادیم که وجود خداست اینجا تاپیک باز کردم و بحث و مناظره کردم!
اگر کسی هم بترسه از تغییر طرز فکرش اون شمایی نه من! دلیلش هم کاملا واضحه! چون تا حالا در هیچ قید و بندی نبودی و صحیح و غلط کارهاتو با اطلاعات محدود ناقص خودت سنجیدی!
دیسکو رفتی و عشق و حال کردی....! حالا واست سخته که بپذیری بدون دین انسان رستگار نمیشه! واست سخته که آزادی های بی جایی که به خودت دادی محدود کنی!
شما به هر طریقی، حتی تخریب و تهمت و حتی وسط کشیدن عقاید شخصی من میخوای اصل موضوع رو عوض کنی و استدلال من رو پیش خواننده ضعیف کنی و حرف خودتو به کرسی بشونی!
در پناه دین باشید
خدا رو شکر امشب تو حداقل جواب گرفتی

hamed-Gibson

عضو جدید
کاربر ممتاز
اسلام برخلاف مذاهب دیگر که توجیه کننده ی فقر زندگی اجتمایی هستند بزرگترین آموزش یافته ی مکتبش ابوذر است که میگوید:«وقتی فقر وارد خانه ای میشود،دین از در دیگر خارج میشود»و یا پیامبرش که بنیانگذار مکتبی است که ما به آن معتقدیم میگوید:
“من لا معاش له لا معاد له” کسی که زندگی مادی ندارد زندگی معنوی هم نخواهد داشت گویی پرودُن حرف میزند!درست برخلاف برداشتی که اکنون از این مذهب میکنندومی گویند:(کسی که به فقر وبدبختی دچار است قلبش صاف تراست وشکسته تر وبیشتر میتواند زمینه ی طلوع الهامات غیبی باشد)!

شکم خالی هیچ ندارد،جامعه ای که دچار کمبود اقتصادی ومادی است مسلماً کمبود معنوی خواهد داشت آنچه راکه به نام اخلاق و مذهب می نامند،در جامعه های فقیر،موهوم انحرافی است،معنویت نیست.
طرز کار یک «پاپ» راچگونه می توان با طرز کار «علی» مقایسه کرد که وقتی حاکم می شود فرمان می دهد تمام حقوق ها را به هم بریزید و از بیت المال به بزرگترین افسر وشخصیت بزرگ اجتماعی ونظامی وسیاسی جامعه اش سه دینار حقوق می دهد و به غلام و برده ی همین شخص نیز سه دینار. این عمل حتی تصورش هم مشکل است امروز در کدام نظامی وجود دارد؟ کدام جامعه وکدام نظام سوسیالیستی امروز می تواند یک چنین چیزی را بپذیرد؟

برگرفته از: کتاب« چه باید کرد» “دکتر علی شریعتی”

این چیزها رو که میخونم به علت شهادت ایشون پی میبرم

shakibaa77

عضو جدید
من جوابمو گرفتم!

در پناه دین باشید

سلام

هر چند از مناظرات اینچنینی معمولا تجربه من میگه راهکاری پیدا نمیشه و آخرش به تخریب و تختعه های اینچنینی کشیده میشه اما
مشتامو گره میکنم و به سندان میکوبم و میگم
دوستمون در مورد اینکه اگر ما به تمام مسایلی که گفتی اشراف داشتیم که نیاز به ایراد سوال نبود درست میگه
اما به عنوان ی بچه مسلمون میگم که دین چراغی برای روشنایی راهیه که داریم داخلش حرکت میکنیم
که با تمام خوبیهاش اگر نسبت بهش مثل شما گرفتار بشیم و بخوایم همه چیز رو فقط از قاب دین ببینیم که متاسفانه در جامعه دینداری سنتی ما بصورت اپیدمی در اومده که اونم دلایل خاص خودشو داره باعث میشه از بازنگری و بروز رسانی منظر دینمون غافل بشیم و این بشه که زبان همو نفهمیم در صورتیکه همین اسلام ما وقتی ظهور کرد عقاید آوانگاردش نسبت به مسایل اجتماعی تو شبهه جزیره حجاز باعث شد تمام مردم دورش جمع بشن و ... که مطمینا خودت بهتر از من میدونی
پس من اینطور نتیجه میگیرم (البته در مورد خودم و برای خودم و با کمال احترام نسبت به تمام عقاید مخالف و موافقم ) در تمام ادیان آسمانی که من دسترسی داشتم و حوندم یک سیر تکاملی موجوده که سعی شده انسان اولیه آرام آرام به درک درستی از مسایل دور و برش دست پیدا کنه تا آخرینش که به ادعای ما مسلمانها اسلامه و این ی چها چوب کلیه که هرکس باید خودش با توجه به نیروی فکری و درک و معرفتش ی روالی رو برای زندگیش در نظر بگیره

که ممکنه درست باشه یا غلط اما این درستی و غلطی رو هر موقع بقیه انسانها به قضاوت نشستن منجر به دیکتاتوری شده ومستندات تاریخیش هم موجوده مثل قرون وسطی که ارباب کلیسا حودشونو نماینده خدارویزمین تلقی کردن یعنی از خداشناسی به خدا انگاری رسیدن و فرمان خودشونو به مثابه فرمان خدا دونستن و عواقب ناگواری به بار آورد همین مشکل هم این چند وقته ی جورایی جامعه متفکر مارو به چالش گرفته که نمیخوام وارد اون بحث بشم اما بهر حال من نظر شخصیم اینه که خیلی خوبه از روی راهنما مسایل و حل کرد اما پس قوه تفکر و خلاقه خودمون چی که یکساعت تفکر بهتر از ....
و بعضی مواقع خوبه آدم بدون رجوع به راهنما خودش بر پایه ی اصولی مثل مثلا اخلاقیات راههایی رو بررسی کنه و حل کنه و در خود قرآن هم ناسخ و منسوخ برای همین گنجونده شده که خود خداوند هم تلویحا خواسته بگه بعضی فرامین قابل بروز رسانین حتی دین
در پناه حق شاد باشید که دین زبان حقه ونه خود حق
بقول بزرگی بعضی وقتا اون چیزایی که مارو به حقیقت میرسونه خودش گرفتارمون میکنه و ازرسیدن بهش باز میداره پس مراقب باشید گرفتار خود سوال نشید تابتونید به جواب فکر کنید
در صورت تمایل من تمام کتب آسمانی رو بصورت پی دی اف دارم که میتونم برای مطالعه در اختیار عزیزان قرار بدم

شاد باشید

hamed-Gibson

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام

هر چند از مناظرات اینچنینی معمولا تجربه من میگه راهکاری پیدا نمیشه و آخرش به تخریب و تختعه های اینچنینی کشیده میشه اما
مشتامو گره میکنم و به سندان میکوبم و میگم
دوستمون در مورد اینکه اگر ما به تمام مسایلی که گفتی اشراف داشتیم که نیاز به ایراد سوال نبود درست میگه
اما به عنوان ی بچه مسلمون میگم که دین چراغی برای روشنایی راهیه که داریم داخلش حرکت میکنیم
که با تمام خوبیهاش اگر نسبت بهش مثل شما گرفتار بشیم و بخوایم همه چیز رو فقط از قاب دین ببینیم که متاسفانه در جامعه دینداری سنتی ما بصورت اپیدمی در اومده که اونم دلایل خاص خودشو داره باعث میشه از بازنگری و بروز رسانی منظر دینمون غافل بشیم و این بشه که زبان همو نفهمیم در صورتیکه همین اسلام ما وقتی ظهور کرد عقاید آوانگاردش نسبت به مسایل اجتماعی تو شبهه جزیره حجاز باعث شد تمام مردم دورش جمع بشن و ... که مطمینا خودت بهتر از من میدونی
پس من اینطور نتیجه میگیرم (البته در مورد خودم و برای خودم و با کمال احترام نسبت به تمام عقاید مخالف و موافقم ) در تمام ادیان آسمانی که من دسترسی داشتم و حوندم یک سیر تکاملی موجوده که سعی شده انسان اولیه آرام آرام به درک درستی از مسایل دور و برش دست پیدا کنه تا آخرینش که به ادعای ما مسلمانها اسلامه و این ی چها چوب کلیه که هرکس باید خودش با توجه به نیروی فکری و درک و معرفتش ی روالی رو برای زندگیش در نظر بگیره

که ممکنه درست باشه یا غلط اما این درستی و غلطی رو هر موقع بقیه انسانها به قضاوت نشستن منجر به دیکتاتوری شده ومستندات تاریخیش هم موجوده مثل قرون وسطی که ارباب کلیسا حودشونو نماینده خدارویزمین تلقی کردن یعنی از خداشناسی به خدا انگاری رسیدن و فرمان خودشونو به مثابه فرمان خدا دونستن و عواقب ناگواری به بار آورد همین مشکل هم این چند وقته ی جورایی جامعه متفکر مارو به چالش گرفته که نمیخوام وارد اون بحث بشم اما بهر حال من نظر شخصیم اینه که خیلی خوبه از روی راهنما مسایل و حل کرد اما پس قوه تفکر و خلاقه خودمون چی که یکساعت تفکر بهتر از ....
و بعضی مواقع خوبه آدم بدون رجوع به راهنما خودش بر پایه ی اصولی مثل مثلا اخلاقیات راههایی رو بررسی کنه و حل کنه و در خود قرآن هم ناسخ و منسوخ برای همین گنجونده شده که خود خداوند هم تلویحا خواسته بگه بعضی فرامین قابل بروز رسانین حتی دین
در پناه حق شاد باشید که دین زبان حقه ونه خود حق
بقول بزرگی بعضی وقتا اون چیزایی که مارو به حقیقت میرسونه خودش گرفتارمون میکنه و ازرسیدن بهش باز میداره پس مراقب باشید گرفتار خود سوال نشید تابتونید به جواب فکر کنید
در صورت تمایل من تمام کتب آسمانی رو بصورت پی دی اف دارم که میتونم برای مطالعه در اختیار عزیزان قرار بدم

شاد باشید

من حس میکنم منظور شما اینه که برای رسیدن به علت و ذات یک چیز باید ازش برید و دل کند تا بشه از برون بهش نگاه کرد و لایه لایه کشفش کرد

من این روش رو انتخاب کردم
اول از دین بریدم و بعد علت ها ومعلول ها رو کنار هم گذلشتم و با اموخته ها و تفکرات خودم سنجیدمشون تا به نتیجه برسم
نمیخوام کل دین رو بررسی کنم چون نه دانشش رو دارم و نه وقتش رو
اصولی رو که فکر میکنم مهمتره در نظر میگیرم تا به ذات مطلب که خداست برسم

اگر اشتباه میکنم خوشحال میشم بازهم راهنماییم کنید

Reyhana.A

کاربر بیش فعال
دوست عزیز شاید کسی باشه که دینی را قبول نداره ولی خدا را قبول داره ..........
ولی برای رسیدن به نزدیک ترین جا پیش خداش ولاترین و بهترین دین را انتخاب میکنه.........

Sarp

مدیر بازنشسته
تو گفتی دین رو قبول ندارم

دین مگه چیه؟ دین برنامه کامل و جامع زندگی که خدا برای بنده ها قرار داده تا سریعتر و بهتر به کمال برسند درست مثل همون درسی هستش که مراد به مریدش میده

وقتی دین رو قبول نداری یعنی خدا رو قبول نداری
از اون حرفاس هاااااا

khorshid777

عضو جدید
قبول داشتن خدا هیچ ربطی به دین نداره
این که بعضی ها به دین میچسبونن مربوط به تفکرات افراطیه