من دیندار نیستم ولی آیا خدا هم ندارم؟؟؟؟

shakibaa77

عضو جدید
من حس میکنم منظور شما اینه که برای رسیدن به علت و ذات یک چیز باید ازش برید و دل کند تا بشه از برون بهش نگاه کرد و لایه لایه کشفش کرد

من این روش رو انتخاب کردم
اول از دین بریدم و بعد علت ها ومعلول ها رو کنار هم گذلشتم و با اموخته ها و تفکرات خودم سنجیدمشون تا به نتیجه برسم
نمیخوام کل دین رو بررسی کنم چون نه دانشش رو دارم و نه وقتش رو
اصولی رو که فکر میکنم مهمتره در نظر میگیرم تا به ذات مطلب که خداست برسم

اگر اشتباه میکنم خوشحال میشم بازهم راهنماییم کنید

سلام
از اینکه قابل دونستین سپاسگزارم

اما ی نکته رو بگم :من دین شناس نیستم
منم مث شما دنبال کشف حقیقت هستم و امیدوارم راه درست رو انتخاب کنم
در مورد مطالب شما باید بگم : من فکر میکنم شما بهتره بگیم از دین وراثتی که به شما رسیده بریده اید واین از نظر هر عقل سلیمی به عقیده من پسندیده تر است که انسان خودش به نتیجه برسد تا به او القا گردد
بهر حال ما نمیتوانیم با مطالعه چند کتاب یا مطلب ادعا کنیم که دین شناس هستیم اما میتوانیم بقدر توان فکری و معرفتی از این مشرب بنوشیم
دوست عزیز من معتقدم در اعماق قلب شما خداوند متعال به روشنی هر چه تمامتر پیداست و فقط شما کمی کم لطفی میکنید و شاید انتظار دارید دیگران این مطلب را به شما بگویند چرا که طبق گفته شما خداوند ذات همه چیز است
که هر چه هست اوست...
اگر موافقید من مطلب را از سمت دیگری پی بگیرم و با ی سوال شروع کنم :
که شما تا حالا چند تا کتاب آسمانی مثل قرآن - تورات - انجیل و... خوندید ؟ تا روی همون کتاب با هم بحث کنیم ؟
دلیلم هم اینه که برای نتیجه گیری از صحبتهامون باید بر یک مبنایی حرکت کنیم و حالا که مبحث دینداریه ما بر اساس کتب آسمانی میتونیم به نتیجه برسیم
برای راحتی مطلب پیشنهاد من متن فارسی قرآن با ترجمه مکارم شیرازی - و تفسیر المیزان آیت ا.. طباطبایی خوبه البته ترجمه خرمشاهی - دکتر الهی قمشه ای با توجه به توضیحات اضافه اش هم میتونه خوب باشه ...
اینا رو بخاطر این میگم که در دسترس تر هستن
حالا اگر موافق بودید میتونیم ادامه بدیم
و اگرنه راه خودتونو بگید:smile:

hamed-Gibson

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام

در مورد مطالب شما باید بگم : من فکر میکنم شما بهتره بگیم از دین وراثتی که به شما رسیده بریده اید واین از نظر هر عقل سلیمی به عقیده من پسندیده تر است که انسان خودش به نتیجه برسد تا به او القا گردد
بهر حال ما نمیتوانیم با مطالعه چند کتاب یا مطلب ادعا کنیم که دین شناس هستیم اما میتوانیم بقدر توان فکری و معرفتی از این مشرب بنوشیم
دوست عزیز من معتقدم در اعماق قلب شما خداوند متعال به روشنی هر چه تمامتر پیداست و فقط شما کمی کم لطفی میکنید و شاید انتظار دارید دیگران این مطلب را به شما بگویند چرا که طبق گفته شما خداوند ذات همه چیز است
که هر چه هست اوست...
که شما تا حالا چند تا کتاب آسمانی مثل قرآن - تورات - انجیل و... خوندید ؟ تا روی همون کتاب با هم بحث کنیم ؟
دلیلم هم اینه که برای نتیجه گیری از صحبتهامون باید بر یک مبنایی حرکت کنیم و حالا که مبحث دینداریه ما بر اساس کتب آسمانی میتونیم به نتیجه برسیم
برای راحتی مطلب پیشنهاد من متن فارسی قرآن با ترجمه مکارم شیرازی - و تفسیر المیزان آیت ا.. طباطبایی خوبه البته ترجمه خرمشاهی - دکتر الهی قمشه ای با توجه به توضیحات اضافه اش هم میتونه خوب باشه ...
شکیبا جان شما اولین کسی هستی که من رو فهمیدی
اگه میشه بیشتر از معلوماتت در اختیارم بزار

mahgool

عضو جدید
سلام

که هر چه هست اوست...

واقعا از صحیت هاتون لذت بردم اگر اجازه بدین میخواستم سوالی بپرسم ( البته شما میتونید جواب نیدن واگر هم جواب دادین من بینهایت از شما ممنون میشم ) من هم مثل اقای حامد تقریبا راه سپری کردم و سعی کردم با دانش خودم و با خواسته خودم دین ها رو بشناسم که البته تا اونجایی که من فهمیدم تمام دین ها شبیه به همه و دلیل برخی تفاوت های اونها بخاطر تفکر و اندیشه مردم اون دوران بوده ولی من کاملا نتونستم اسلام قبول کنم چون گفته شده این دین دین تمام دوران و قرن هاست ولی من نمیتونم در برخی موارد دین رو به روز کنم برای خودم و اینکه در قران جهنم و بهشت گفته شده که من واقعا هنوز نتونستم بهش ایمان بیارم و فکر میکنم در زمان قدیم به دلیل خشک سالی در عربستان برای اینکه پیامبر مردم رو از اشتباهاتشون اگاه کنه اون ها رو به جایی بعد از مرگ وعده میداده که تمام کمبود های عربستان رو تامین میکرده مثل میوه و رودخانه و سرسبزی اما من فکر میکنم بهست جهنم در همین دنیاست و هر کس هر کاری بکنه جزای کارش رو مبینه اما وفتی کسی از من میپرسه پس ادم بمیره بره اون دنیا چی میشه نمیتونم جوابش رو بدم که چی میشه ؟ میخواستم نظریتون رو بگین در این باره خیلی خیلی ممنون میشم اما بازهم میگم شما مجبور به جواب نیستین

hamed-Gibson

عضو جدید
کاربر ممتاز
واقعا از صحیت هاتون لذت بردم اگر اجازه بدین میخواستم سوالی بپرسم ( البته شما میتونید جواب نیدن واگر هم جواب دادین من بینهایت از شما ممنون میشم ) من هم مثل اقای حامد تقریبا راه سپری کردم و سعی کردم با دانش خودم و با خواسته خودم دین ها رو بشناسم که البته تا اونجایی که من فهمیدم تمام دین ها شبیه به همه و دلیل برخی تفاوت های اونها بخاطر تفکر و اندیشه مردم اون دوران بوده ولی من کاملا نتونستم اسلام قبول کنم چون گفته شده این دین دین تمام دوران و قرن هاست ولی من نمیتونم در برخی موارد دین رو به روز کنم برای خودم و اینکه در قران جهنم و بهشت گفته شده که من واقعا هنوز نتونستم بهش ایمان بیارم و فکر میکنم در زمان قدیم به دلیل خشک سالی در عربستان برای اینکه پیامبر مردم رو از اشتباهاتشون اگاه کنه اون ها رو به جایی بعد از مرگ وعده میداده که تمام کمبود های عربستان رو تامین میکرده مثل میوه و رودخانه و سرسبزی اما من فکر میکنم بهست جهنم در همین دنیاست و هر کس هر کاری بکنه جزای کارش رو مبینه اما وفتی کسی از من میپرسه پس ادم بمیره بره اون دنیا چی میشه نمیتونم جوابش رو بدم که چی میشه ؟ میخواستم نظریتون رو بگین در این باره خیلی خیلی ممنون میشم اما بازهم میگم شما مجبور به جواب نیستین
در ادامه حرفات منم اضافه کنم که:
در دین ایرانیان زرتشت چون ایران کشوری نسبتا سرد و با طبیعت سرسبز و مردمان مهربان بود بهشت و جهنم هم نسبت به شرایط اونموقع معین شده
مثلا بهشتی با اب و هوای گرمتر و جهنمی سرد چون مردم سرما رو با پوست و استخون هس کرده بودند و تقریبا میدونستن اگه برن جهنم چه عذابی خواهند کشید
در اسلام جهنم گرم هست چون اعراب صحرانشین معنی گرمای سوزان رو خوب میدونستند و آرزوی سرزمینی داشتند که دارای چشمه ها و رودهای روان باشه و حوری و غلمان از در رو دیوارش بریزه و درختان میوه ببینند

خدا در اسلام در کنار بخشنده و مهربان بودنش به جبار و منتقم توصیف شده تا عربهای خشن رو بترسونه
اما در ایران خدا سمبل مهربانی هست چون روح مردان و زنان ایرانی لطیف و مهربان بوده.پسر ایرانی دست نوازش پدر رو همیشه بر سر داشته در صورتیکه دختر عرب به دست پدر زنده به گور میشده

mahgool

عضو جدید
در دین ایرانیان زرتشت چون ایران کشوری نسبتا سرد و با طبیعت سرسبز و مردمان مهربان بود بهشت و جهنم هم نسبت به شرایط اونموقع معین شده
مثلا بهشتی با اب و هوای گرمتر و جهنمی سرد چون مردم سرما رو با پوست و استخون هس کرده بودند و تقریبا میدونستن اگه برن جهنم چه عذابی خواهند کشید
در اسلام جهنم گرم هست چون اعراب صحرانشین معنی گرمای سوزان رو خوب میدونستند و آرزوی سرزمینی داشتند که دارای چشمه ها و رودهای روان باشه و حوری و غلمان از در رو دیوارش بریزه و درختان میوه ببینند

خدا در اسلام در کنار بخشنده و مهربان بودنش به جبار و منتقم توصیف شده تا عربهای خشن رو بترسونه
اما در ایران خدا سمبل مهربانی هست چون روح مردان و زنان ایرانی لطیف و مهربان بوده.پسر ایرانی دست نوازش پدر رو همیشه بر سر داشته در صورتیکه دختر عرب به دست پدر زنده به گور میشده[/QUOTE

بله درسته من از خیلی ها شنیدم که میگن این دین برای عرب هاست و برای ما نیست و برام زنده به گور کردن دختر هارو مثال زدن ولی بنظرم ادم باید دنباله دلیل محکمه پسند تری باشه هر چند که خودم هم یک زمانی این جور فکر میکردم ولی الان برای هر چیزی دلیل میخوام

emanoeel

عضو جدید

لئوناردو باف يک پژوهشگر دينى معروف در برزيل است. متن زير، نوشته اوست:
در ميزگردى که درباره «دين و آزادى» برپا شده بود و دالايى‌لاما هم در آن حضور داشت، من با کنجکاوى، و البته کمى بدجنسى، از او پرسيدم: عالى جناب، بهترين دين کدام است؟
خودم فکر کردم که او لابد خواهد گفت: «بودايى» يا «اديان شرقى که خيلى قديمى‌تر از مسيحيت هستند.»
دالايى‌لاما کمى درنگ کرد، لبخندى زد و به چشمان من خيره شد ... و آنگاه گفت:
«بهترين دين، آن است که شما را به خداوند نزديک‌تر سازد. دينى که از شما آدم بهترى بسازد.»
من که از چنين پاسخ خردمندانه‌اى شرمنده شده بودم، پرسيدم:
آنچه مرا انسان بهترى مى‌سازد چيست؟
او پاسخ داد:
«هر چيز که شما را دل‌رحم‌تر، فهميده‌تر، مستقل‌تر، بى‌طرف‌تر، بامحبت‌تر، انسان دوست‌تر، با مسئوليت‌تر و اخلاقى‌تر سازد.
دينى که اين کار را براى شما بکند، بهترين دين است»
من لحظه‌اى ساکت ماندم و به حرف‌هاى خردمندانة او انديشيدم. به نظر من پيامى که در پشت حرف‌هاى او قرار دارد چنين است:
دوست من! اين که تو به چه دينى اعتقاد دارى و يا اين که اصلاً به هيچ دينى اعتقاد ندارى، براى من اهميت ندارد. آنچه براى من اهميت دارد، رفتار تو در خانه، در خانواده، در محل کار، در جامعه و در کلّ جهان است.
به ياد داشته باش، عالم هستى بازتاب اعمال و افکار ماست.
قانون عمل و عکس‌العمل فقط منحصر به فيزيک نيست. در روابط انسانى هم صادق است.
اگر خوبى کنى، خوبى مى‌بينى
و اگر بدى کنى، بدى.
هميشه چيزهايى را به دست خواهى آورد که براى ديگران نيز همان‌ها را آرزو کنى.
شاد بودن، هدف نيست. يک انتخاب است.
«هيچ دينى بالاتر از حقيقت وجود ندارد.»

vergilangleos

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
من اعتقادی به دین ندارم
اما آیا این به این معنیه که من خدا رو هم قبول ندارم؟؟؟

تمام تلاش من مفید بودن برای اجتماعم هست
من از عمق وجودم عاشق خدا هستم ولی نمیتونم خودم رو در قالب بادیانی که میشناسم قرار بدم
شاید اطلاعات من از ادیان محدوده که این اتفاق افتاده
اما آیا این طرز تفکر من باعث این میتونه بشه که من رو کافر خطاب کنند؟؟

من آزادم
خدای من در همین نزدیکیست
نزدیک تر از تو به من

جانا سخن از زبان ما ميگويي
دقيقا ;);)

kaathy

عضو جدید
اعتقادات من هم دقیقا به همین شکله. اعتقاد به خدا لزومی به داشتن دین ایجاد نمیکنه. ما آزاده ایم

hamed-Gibson

عضو جدید
کاربر ممتاز
بله درسته من از خیلی ها شنیدم که میگن این دین برای عرب هاست و برای ما نیست و برام زنده به گور کردن دختر هارو مثال زدن ولی بنظرم ادم باید دنباله دلیل محکمه پسند تری باشه هر چند که خودم هم یک زمانی این جور فکر میکردم ولی الان برای هر چیزی دلیل میخوام

زنده بگور کردن دختران-بت پرستی-حمله به قبایل دیگر-برده داری-وحشیگری از نشانه های اعراب بود

اما ایرانیان یکتاپرست بودند-خانواده و میهندوست بودند-به تمدنهای دیگر هم احترام میگذاشتند
خداییش یکم واسم سنگینه که بخوام ایران و با عربستان مقایسه کنم

shakibaa77

عضو جدید

و امیدوارم آخرین نفر هم نباشم !
اما نگفتی از کجا شروع کنیم ؟
من هنوز منتظرم ؟

از لطف شما سپاسگزارم در مورد این مساله یعنی دنیای بعداز مرگ با گفته های شما موافقم
عرب عصر جاهلی به عقیده من فقط قادر به فهم مطالبی بوده که دور و برش میگذشته
و به اعتقاد برخی مورخان پیامبر هم با استفاده از اطلاعات سلمان فارسی به توصیف بهشت می پرداخته که حالا وارد اون بحثا نمیخوام بشم
اما خوب تو دنیای معاصر خیلی از موارد هست که هر چند در دین وجود داره اما ی جورایی پسندیده نیست مثل قطع انگشت یا عضو برای سارقین و از این قبیل یا سنگسار که ما هنوز تو مملکتمون داریم و جامعه جهانی هم شدیدا معترضه که به عقیده من علتش ضعف علمای دینی تو حوزه های علمیه است که هنوز کتابهای 400 سال پیش رفرنسشونه و چیز جدیدی برای ارایه نیست حداکثر ی رساله توضیح المسائل که اونم به عقیده من کپی از روی دست بقیه است البته با کمال احترام نسبت به مراجع محترم !
در مورد دنیای بعداز مرگ من ی عقایدی مث خیام دارم که میگه هیچکس نیومد که ما ازش بپرسیم هست یا نیست و یا کیفیتش چطوره
البته چه فرقی میکنه اگه پایبند به اخلاقیات باشیم و بقول دوستمون به عمل و عکس العمل که واقعا مطالب مفیدی بودن چه فرقی میکنه حالا تو دنیای بعداز مرگ چی میگذره وقتی داریم این لحظات این دنیا رو براحتی از دست میدیم
به عقیده من در زمان حال زندگی کردن و شاد بودن مث زندگی توی بهشت که خوشبختی هیچ چیزی غیر از ی احساس نیست
در لحظه شاد شاد باشید

shakibaa77

عضو جدید

اما در ایران خدا سمبل مهربانی هست چون روح مردان و زنان ایرانی لطیف و مهربان بوده.پسر ایرانی دست نوازش پدر رو همیشه بر سر داشته در صورتیکه دختر عرب به دست پدر زنده به گور میشده

کاملا درسته حوب مسلما ما از نظر فرهنگی خیلی غنی تر از عربها بودیم
وقتی اونا افتخارشون دزدی از همسایه و غنیمت گرفتن زنها و دختر ها و زنده بگور کردن و این چیز ها بوده ما پادشاه زن داشتیم (همای ) و برابری واقعی زن و مرد حاکم بوده و برای دنیا حقوق بشر نوشته بودیم
توی اوستا هم که آموزشهای دینی هست یک اطافتی هست که من بدون تعصب میگم توی هیچ کتاب دیگه ای ندیدم
تا جاییکه میگه وقتی به گرده گاوی یوغ می اندازید تا براتون زمین رو شخم بزنه و بارور کنه مبادا کاری کنید که گریه کنه یعنی تا این اندازه برای حیوانات هم ارزش قائل بودن و.... که از حوصله اینجا خارجه
اما اگه تونستید حتما اوستا رو ی مطالعه ای بکنید به نظر من که خیلی قشنگه و با فرهنگ ما سازگارتره
خوب بهر حال توی اون دوران اگر این چیزارو به عربها میگفتن که مطمئنا قبول نمیکردن ومسلما شما هم وقتی بخواید بای بچه دبستانی صحبت کنید خیلی متفاوت تر از زمانیکه بخواهید با ی پزشک صحبت کنید حرف میزنید تا طرف مقابلتون حرف شمارو بفهمه !:smile::gol:

mahgool

عضو جدید
و امیدوارم آخرین نفر هم نباشم !
اما نگفتی از کجا شروع کنیم ؟
من هنوز منتظرم ؟

از لطف شما سپاسگزارم در مورد این مساله یعنی دنیای بعداز مرگ با گفته های شما موافقم
عرب عصر جاهلی به عقیده من فقط قادر به فهم مطالبی بوده که دور و برش میگذشته
و به اعتقاد برخی مورخان پیامبر هم با استفاده از اطلاعات سلمان فارسی به توصیف بهشت می پرداخته که حالا وارد اون بحثا نمیخوام بشم
اما خوب تو دنیای معاصر خیلی از موارد هست که هر چند در دین وجود داره اما ی جورایی پسندیده نیست مثل قطع انگشت یا عضو برای سارقین و از این قبیل یا سنگسار که ما هنوز تو مملکتمون داریم و جامعه جهانی هم شدیدا معترضه که به عقیده من علتش ضعف علمای دینی تو حوزه های علمیه است که هنوز کتابهای 400 سال پیش رفرنسشونه و چیز جدیدی برای ارایه نیست حداکثر ی رساله توضیح المسائل که اونم به عقیده من کپی از روی دست بقیه است البته با کمال احترام نسبت به مراجع محترم !
در مورد دنیای بعداز مرگ من ی عقایدی مث خیام دارم که میگه هیچکس نیومد که ما ازش بپرسیم هست یا نیست و یا کیفیتش چطوره
البته چه فرقی میکنه اگه پایبند به اخلاقیات باشیم و بقول دوستمون به عمل و عکس العمل که واقعا مطالب مفیدی بودن چه فرقی میکنه حالا تو دنیای بعداز مرگ چی میگذره وقتی داریم این لحظات این دنیا رو براحتی از دست میدیم
به عقیده من در زمان حال زندگی کردن و شاد بودن مث زندگی توی بهشت که خوشبختی هیچ چیزی غیر از ی احساس نیست
در لحظه شاد شاد باشید

بله شما درست میگین من هم قبول دارم که انسان باید از حالاش استفاده کنه در کتاب گفتگو با خدا خواندم که انسان هر لحظه در حال خلقت است پس هر لحظه سعی کنید بهترین لحظه را برای خود خلق کنید اما گفتم من بخاطر این مسائل نمیتونم به طور کامل اسلام رو قبول کنم در مورد نظرتون در باره سنگسار باید بگم سنگسار این جور نیست که این مردم اجرا میکنند اگر اون جور باید اجرا کنند به نظر من کسی اسیب نیمبینه طوری که دست باید 90 درجه باشه و از سنگ های خیلی ریز استفاده بشه ولی اینجا این طور عمل نمی کنند

hemmat27

عضو جدید
سلام من باز هم اومدم!
اما میدونم بحث کردن با آقا حامد فایده ای نداره چون آخرش به من میگه تو متحجری و ذوب در ولایتی و بسیجی هستی و از این حرفا و سوالای من بی جواب می مونه!
من از شکیبا و هر کسی که منطقی بحث کنه سوال می کنم:
آیا انسان به همه ی مصالح و مفاسد خودش آگاهه؟!
اگر آگاهه، قبول، نیازی به دین الهی نداره اما اگر آگاه نیست قطعا برای سعادت نیاز به دین و دستوراتی از جانب خود خداوند داره!

اما سوال دومم اینه که آیا همه ی ادیان حق هستند؟!
اگر حقند پس چه ضرورتی داشته خدا چند دین بفرسته با عناوین مختلف؟!
اگر همه یک دینند پس چرا دستوراتی متفاوت و متناقض دارند و هر کدوم از پیروان این ادیان خودشون رو حق میدونند؟!

و سوال سومم اینه که اگر خدا دستورات دین اسلام رو به خاطر فرهنگ غلط مردم عرب آورد چرا توی قرآنی که برای عرب اومده از دینی برای همه ی مردم و پیامبری برای همه سخن گفته شده؟!
چرا در خود قرآن اشاره شده که پیامبر "رحمه للعالمین هستند" چرا نگفته" رحمه للاعراب"
یا چرا توی همه ی دستورات قرآنی فرموده "یا ایها المومنون" چرا نفرموده "یا ایها الاعراب المومن"؟!

و مهمتر از همه چرا به صراحت اشاره شده که اگر دینی به جز اسلام داشته باشید (حتی نصرانی و یهودی) از شما قبول نیست؟!
"ومـن یـبـتـغ غـیر الاسلام دینا فلن یقبل منه و هو فی الآخره من الخاسرین"
"ما کان ابراهیم یهودیا ولانصرانیا ولکن کان حنیفا مسلما"
"ان الدین عند الله الاسلام"

اگر هم جواب شما اینه که منظور از اسلام، تسلیمه جواب من اینه:

صـحـیـح است که میان پیامبران خدا اختلاف و نزاعی وجود نـدارد, پـیـامـبـران خدا همگی به سوی یک هدف و یک خدا دعوت می کـنـنـد. آنـان نـیـامده اند که در میان بشر فرقه ها و گروههای مـتـناقضی بوجود آورند, ولی این سخن به این معنی نیست که در هر زمـانـی چـنـدین دین حق وجود دارد و طبعا انسان می تواند در هر زمانی هر دینی را که می خواهد بپذیرد.
بـر عـکس معنای این سخن این است که انسان باید همه پیامبران را قـبول داشته باشد و بداند که پیامبران سابق مبشر پیامبران لاحق, خـصـوصا خاتم و افضلشان بوده اند و پیامبران لاحق مصدق پیامبران سابق بوده اند.
پـس لازمـه ایمان به همه پیامبران این است که در هر زمانی تسلیم شـریـعـت همان پیامبری باشیم که دوره ختمیه به آخرین دستورهایی کـه از جـانـب خدا به وسیله آخرین پیامبر رسیده است عمل کنیم و ایـن لازمـه اسـلام یـعـنی تسلیم شدن به خدا و پذیرفتن رسالت های فرستادگان اوست

اگر کسی جواب سوال های من رو داره خوشحال میشم وارد بحث بشه!

mahgool

عضو جدید
سلام من باز هم اومدم!
اما میدونم بحث کردن با آقا حامد فایده ای نداره چون آخرش به من میگه تو متحجری و ذوب در ولایتی و بسیجی هستی و از این حرفا و سوالای من بی جواب می مونه!
من از شکیبا و هر کسی که منطقی بحث کنه سوال می کنم:
آیا انسان به همه ی مصالح و مفاسد خودش آگاهه؟!
اگر آگاهه، قبول، نیازی به دین الهی نداره اما اگر آگاه نیست قطعا برای سعادت نیاز به دین و دستوراتی از جانب خود خداوند داره!

اما سوال دومم اینه که آیا همه ی ادیان حق هستند؟!
اگر حقند پس چه ضرورتی داشته خدا چند دین بفرسته با عناوین مختلف؟!
اگر همه یک دینند پس چرا دستوراتی متفاوت و متناقض دارند و هر کدوم از پیروان این ادیان خودشون رو حق میدونند؟!

و سوال سومم اینه که اگر خدا دستورات دین اسلام رو به خاطر فرهنگ غلط مردم عرب آورد چرا توی قرآنی که برای عرب اومده از دینی برای همه ی مردم و پیامبری برای همه سخن گفته شده؟!
چرا در خود قرآن اشاره شده که پیامبر "رحمه للعالمین هستند" چرا نگفته" رحمه للاعراب"
یا چرا توی همه ی دستورات قرآنی فرموده "یا ایها المومنون" چرا نفرموده "یا ایها الاعراب المومن"؟!

و مهمتر از همه چرا به صراحت اشاره شده که اگر دینی به جز اسلام داشته باشید (حتی نصرانی و یهودی) از شما قبول نیست؟!

اگر هم جواب شما اینه که منظور از اسلام، تسلیمه جواب من اینه:

صـحـیـح است که میان پیامبران خدا اختلاف و نزاعی وجود نـدارد, پـیـامـبـران خدا همگی به سوی یک هدف و یک خدا دعوت می کـنـنـد. آنـان نـیـامده اند که در میان بشر فرقه ها و گروههای مـتـناقضی بوجود آورند, ولی این سخن به این معنی نیست که در هر زمـانـی چـنـدین دین حق وجود دارد و طبعا انسان می تواند در هر زمانی هر دینی را که می خواهد بپذیرد.
بـر عـکس معنای این سخن این است که انسان باید همه پیامبران را قـبول داشته باشد و بداند که پیامبران سابق مبشر پیامبران لاحق, خـصـوصا خاتم و افضلشان بوده اند و پیامبران لاحق مصدق پیامبران سابق بوده اند.
پـس لازمـه ایمان به همه پیامبران این است که در هر زمانی تسلیم شـریـعـت همان پیامبری باشیم که دوره ختمیه به آخرین دستورهایی کـه از جـانـب خدا به وسیله آخرین پیامبر رسیده است عمل کنیم و ایـن لازمـه اسـلام یـعـنی تسلیم شدن به خدا و پذیرفتن رسالت های فرستادگان اوست

اگر کسی جواب سوال های من رو داره خوشحال میشم وارد بحث بشه!

با اجازتون جواب سوال ها تون رو تا اونجایی که بتونم میدم این ها فقط نظرتان منه من نمیگم کامله من نمیگم کاملا درسته ( ولی اگر موفق نظر هام نبودین خواهش میکنم چرا هی توش نیارین دلیل منطقی بیارین چرا های زیادی توی دنیا هست که بی جوابه )
جواب سوال اولتون نه هیچ کس به مفاسد و مصالح خودش اگاه نیست و مطمئن باشدی اگر کسی اگاه بود ادعای خدایت میکرد و شما الان دین تون اگر درست دونسته باشم اسلام هستش شما راه درست رو پیدا کردین و دارین پیش میرین به سوی سعادت خوب شما از خدا دستور میگیرن خدا شخصا دستور میده ؟؟؟؟؟؟؟؟من فکر میکن شما باید حرفتون رو اصلا کنید شما دین اسلام دینی که پیامبر از طرف خدا اورده پس شما دارین از واسطه دستور میگرین

سوال دوم بله همهی ادیان در زمان خودشون به حق بودن
هر دینی در جا و زمان مختلفی فرستاده شده شما اگر ببینید دونفر در دو زمان مختلف در دو مکان مختلف اشتباهی رو مرتکب میشن ایا به یکی میگین به یکی نمیگین؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ مثلا دین مسیحیت حضرت مریم بدون ازدواج حامله شد و در جایی برزگ شد که هیچ دختری در اونجا زندگی نمیکرد ایا این یک جور بزرگ کردن ارزش زن نیست ؟؟؟؟؟؟ ایا نشان از پاک بودن نیست چرا عرب ها پس دختر ها رو زنده بگور میکردن مگر مسیحیت قبل از اسلام نبود
و تناقض من فکر مکینم بخاطر اشتباهات و تفکرات مختلف مردم اون زمان و مکان بوده
سوال سوم : شاید به این دلیل بوده که پیامبر قط در عربستان نبود در جاهای دیگم رفت و دین رو گسترش داد و شاید هم اگر میگفت فقط برای عرب هاست اونها باور نمی کردن و شما تا الن کتاب ترجمه شده نخونید چرا میخونید فرهنگ اونها مگه با ما فرق نمیکنه شما میخونید چون میدونید چیز های مفیدی توش پیدا خواهید کرد و شاید پیامبر میدونسته این کتاب روزی به تمام کشور ها فرستاده خواهد شد کتاب های خوب زیادن که همه جای دنیا باشن
این جا کسی در مورد پیامبر صحبت نکرد در مورد دین صحبت کرد بحث دین با خوده شخص فرق داره تا اونجایی که من فکر مکینم و اینکه شما اگر ادم مهربون و صادقین باشین ایا این در مورد تمام ایرانی ها صدق میکنه ؟؟؟؟/ ایا همهی اونها این ویژگی ها رو دارن
در مورد سوال اخر راستش چیز زیادی نمیتونم بگم ولی شاید چون از همه کامل تر بوده پیامبر خواسته که عرب ها گیج نشن بین چند دین قرار نگیرن و اگر بخوایم به این دید نگاه کنیم که این دین ماله عرب هاست پس اونها فقط باید اسلام رو قبول داشته باشن و اگر دین برای همست شاید برای اینکه پیامبر مطمئن بوده این دین شامل همه ی دین ها میشه و کامل تر از همست خواسته که فقط این دین رو بپرستن این سوال تون رو دقیق نمیتونم بگم چون مطالعه ی زیادی در مورد همه دین ها ندارم

اگر نظر هام درست نیست یا شما با اونها موفق نیستین باید بگم اینها فقط یک نظز نه صالی رو نقض و نه اصلی رو به وجود مییادره اگر موفق نیستید بازم گفتم سوال توی سوال نکیند دلیل منطقی بیارین

آخرین ویرایش:

Sarp

مدیر بازنشسته
زنده بگور کردن دختران-بت پرستی-حمله به قبایل دیگر-برده داری-وحشیگری از نشانه های اعراب بود

اما ایرانیان یکتاپرست بودند-خانواده و میهندوست بودند-به تمدنهای دیگر هم احترام میگذاشتند
خداییش یکم واسم سنگینه که بخوام ایران و با عربستان مقایسه کنم
اینایی که شمردی فقط زنده به گور کردن دخترا مختص اعراب حجاز بوده !
بقیه خصوصیات همه جا بوده !

hemmat27

عضو جدید
با اجازتون جواب سوال ها تون رو تا اونجایی که بتونم میدم این ها فقط نظرتان منه من نمیگم کامله من نمیگم کاملا درسته ( ولی اگر موفق نظر هام نبودین خواهش میکنم چرا هی توش نیارین دلیل منطقی بیارین چرا های زیادی توی دنیا هست که بی جوابه )
جواب سوال اولتون نه هیچ کس به مفاسد و مصالح خودش اگاه نیست و مطمئن باشدی اگر کسی اگاه بود ادعای خدایت میکرد و شما الان دین تون اگر درست دونسته باشم اسلام هستش شما راه درست رو پیدا کردین و دارین پیش میرین به سوی سعادت خوب شما از خدا دستور میگیرن خدا شخصا دستور میده ؟؟؟؟؟؟؟؟من فکر میکن شما باید حرفتون رو اصلا کنید شما دین اسلام دینی که پیامبر از طرف خدا اورده پس شما دارین از واسطه دستور میگرین

سوال دوم بله همهی ادیان در زمان خودشون به حق بودن
هر دینی در جا و زمان مختلفی فرستاده شده شما اگر ببینید دونفر در دو زمان مختلف در دو مکان مختلف اشتباهی رو مرتکب میشن ایا به یکی میگین به یکی نمیگین؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ مثلا دین مسیحیت حضرت مریم بدون ازدواج حامله شد و در جایی برزگ شد که هیچ دختری در اونجا زندگی نمیکرد ایا این یک جور بزرگ کردن ارزش زن نیست ؟؟؟؟؟؟ ایا نشان از پاک بودن نیست چرا عرب ها پس دختر ها رو زنده بگور میکردن مگر مسیحیت قبل از اسلام نبود
و تناقض من فکر مکینم بخاطر اشتباهات و تفکرات مختلف مردم اون زمان و مکان بوده

سوال سوم : شاید به این دلیل بوده که پیامبر قط در عربستان نبود در جاهای دیگم رفت و دین رو گسترش داد
و شاید هم اگر میگفت فقط برای عرب هاست اونها باور نمی کردن و شما تا الن کتاب ترجمه شده نخونید چرا میخونید فرهنگ اونها مگه با ما فرق نمیکنه شما میخونید چون میدونید چیز های مفیدی توش پیدا خواهید کرد و شاید پیامبر میدونسته این کتاب روزی به تمام کشور ها فرستاده خواهد شد کتاب های خوب زیادن که همه جای دنیا باشن
این جا کسی در مورد پیامبر صحبت نکرد در مورد دین صحبت کرد بحث دین با خوده شخص فرق داره تا اونجایی که من فکر مکینم و اینکه شما اگر ادم مهربون و صادقین باشین ایا این در مورد تمام ایرانی ها صدق میکنه ؟؟؟؟/ ایا همهی اونها این ویژگی ها رو دارن
در مورد سوال اخر راستش چیز زیادی نمیتونم بگم ولی شاید چون از همه کامل تر بوده پیامبر خواسته که عرب ها گیج نشن بین چند دین قرار نگیرن و اگر بخوایم به این دید نگاه کنیم که این دین ماله عرب هاست پس اونها فقط باید اسلام رو قبول داشته باشن و اگر دین برای همست شاید برای اینکه پیامبر مطمئن بوده این دین شامل همه ی دین ها میشه و کامل تر از همست خواسته که فقط این دین رو بپرستن این سوال تون رو دقیق نمیتونم بگم چون مطالعه ی زیادی در مورد همه دین ها ندارم

اگر نظر هام درست نیست یا شما با اونها موفق نیستین باید بگم اینها فقط یک نظز نه صالی رو نقض و نه اصلی رو به وجود مییادره اگر موفق نیستید بازم گفتم سوال توی سوال نکیند دلیل منطقی بیارین

منظورتون از اینکه من از واسطه دستور می گیرم چیه؟!
اینه که پیغمبر خودش رو تبلیغ میکرد نه دستورات خدارو؟ اگر منظورتون این نیست بگید دقیق منظورتون چیه اگرم هست باید بگم:
بله من از واسطه دستور میگیرم اما واسطه ای که حرفش حرف خداست!
به قول معروف قرآن ناطقه! به قول قرآن کریم"لا ینطق عن الهوی" یعنی از روی هوی و هوس حرف نمیزنه حرفش حرفه خداست! پس دینی که داره تبلیغ میکنه متعلق به خداست! قرآن رو تبلیغ میکنه نه خودش رو!
امیدوارم بتونید تفکیک کنید این واسطه رو با بقیه ی واسطه ها!

این حرف رو اسلام هم بهش معتقده! اما هر دینی در زمان خودش نه همه ی ادیان در همه ی زمانها!
زمان اسلام هم بعد از ظهور پیغمبر خاتم تا روز قیامته

من فکر می کنم شما منظور من رو از سوال دوم متوجه نشدید!
من منظورم این بود که آیا امکان داره در حال حاضر هم مسیحیت انسان رو سعادتمند کنه هم یهودیت هم بودا هم زرتشت و...؟!
یعنی در حال حاضر آیا فرق نمیکنه که من یکشنبه ها برم کلیسا یا روزی 17 رکعت نماز بخونم؟!

چون قرار نیست در هر زمان مردم به دین خدا ایمان بیارن و به دستوراتش عمل کنند!
ما همین الان هم شیطان پرست داریم که زننده ترین کارها رو انجام میدن آیا این دلیل بر این میشه که انسانیت ناقص بوده که نتونسته اینهارو رام کنه؟!

وای بر من!!! آخه مگه میشه یه عملی در نظر خدا یه زمانی خوب باشه و یه زمانی بد!!!!! که میگید به خاطر تفاوته رفتاره! مثلا مردم در زمان a کار b رو انجام میدادن و خدا می گفته بده! بعد مردمی در زمان c همون کار b رو انجام میدادن و خدا میگفته اشکال نداره انجام بدید!!!!!
اگر به این معتقد باشید که کلا پلورالیزم دینی(که همون نظریه ی شما و همفکراتونه) زیر سوال میره بدون هیچ شک و شبهه ای!
مثال میزنم براتون! خدا میگه مشرک نباشید اما دین مسیحیت الان عین شرکه!!! پدر پسر رو ح القدس!!!

احسنت! شما شبهه ی بنده رو محکم تر هم کردید! اصلا اگر دین اسلام فقط برای اعراب بود پیغمبر حق نداشت که دین رو به جاهای دیگه عرضه کنه! چرا به کشوری متمدنی مثل ایران نامه داد و اونها رو دعوت به اسلام کرد؟! و خسرو پرویز هم نامه ی ایشون رو پاره کرد و ...

باور کردن اعراب چه ربطی به این داره که دین فقط برای اونها باشه یا برای همه ی عالم؟! اونها با معجزات پیغمبر بهش ایمان آوردن نه به خاطر اینکه گفت دینم برای همه است!!!

من میگم خدا به پیغمبر گفته تو "رحمه للعالمین" هستی! مگه طبق نظر شما پیغمبر فقط برای اعراب نیومده؟! پس چرا خدا بهش میگم "رحمه للعالمین"؟ چرا نمیگه "رحمه للاعراب؟"
علاوه بر این شما به این آیات قرآن هم جواب نداید!:

طبق نظر شما باید اسلام برای اعراب باشه اما میبینید که خدا تو این آیات فرموده که از مردم فقط دین اسلام قابل قبوله نه دین دیگه ای!

من نمیدونم نظر شما راجع به دین چیه؟! آیا نظرتون اینه که انسان بدون دین هم میتونه سعادتمند بشه و به کمال برسه؟ و آیا نظرتون اینه که حتی اگر بدونی اسلام دین کاملیه ولی به اون ایمان نیاری و مثلا به دین خودت که مسیحیته ادامه بدی سعادت مند میشی؟!
اینارو بهم جواب بدین که من بدونم سر چی باید بحث کنم با شما!

mahgool

عضو جدید
منظورتون از اینکه من از واسطه دستور می گیرم چیه؟!
اینه که پیغمبر خودش رو تبلیغ میکرد نه دستورات خدارو؟ اگر منظورتون این نیست بگید دقیق منظورتون چیه اگرم هست باید بگم:
بله من از واسطه دستور میگیرم اما واسطه ای که حرفش حرف خداست!
به قول معروف قرآن ناطقه! به قول قرآن کریم"لا ینطق عن الهوی" یعنی از روی هوی و هوس حرف نمیزنه حرفش حرفه خداست! پس دینی که داره تبلیغ میکنه متعلق به خداست! قرآن رو تبلیغ میکنه نه خودش رو!
امیدوارم بتونید تفکیک کنید این واسطه رو با بقیه ی واسطه ها!

این حرف رو اسلام هم بهش معتقده! اما هر دینی در زمان خودش نه همه ی ادیان در همه ی زمانها!
زمان اسلام هم بعد از ظهور پیغمبر خاتم تا روز قیامته

من منظورم این بود که آیا امکان داره در حال حاضر هم مسیحیت انسان رو سعادتمند کنه هم یهودیت هم بودا هم زرتشت و...؟!
یعنی در حال حاضر آیا فرق نمیکنه که من یکشنبه ها برم کلیسا یا روزی 17 رکعت نماز بخونم؟!

چون قرار نیست در هر زمان مردم به دین خدا ایمان بیارن و به دستوراتش عمل کنند!
ما همین الان هم شیطان پرست داریم که زننده ترین کارها رو انجام میدن آیا این دلیل بر این میشه که انسانیت ناقص بوده که نتونسته اینهارو رام کنه؟!

وای بر من!!! آخه مگه میشه یه عملی در نظر خدا یه زمانی خوب باشه و یه زمانی بد!!!!! که میگید به خاطر تفاوته رفتاره! مثلا مردم در زمان a کار b رو انجام میدادن و خدا می گفته بده! بعد مردمی در زمان c همون کار b رو انجام میدادن و خدا میگفته اشکال نداره انجام بدید!!!!!
اگر به این معتقد باشید که کلا پلورالیزم دینی(که همون نظریه ی شما و همفکراتونه) زیر سوال میره بدون هیچ شک و شبهه ای!
مثال میزنم براتون! خدا میگه مشرک نباشید اما دین مسیحیت الان عین شرکه!!! پدر پسر رو ح القدس!!!

احسنت! شما شبهه ی بنده رو محکم تر هم کردید! اصلا اگر دین اسلام فقط برای اعراب بود پیغمبر حق نداشت که دین رو به جاهای دیگه عرضه کنه! چرا به کشوری متمدنی مثل ایران نامه داد و اونها رو دعوت به اسلام کرد؟! و خسرو پرویز هم نامه ی ایشون رو پاره کرد و ...

باور کردن اعراب چه ربطی به این داره که دین فقط برای اونها باشه یا برای همه ی عالم؟! اونها با معجزات پیغمبر بهش ایمان آوردن نه به خاطر اینکه گفت دینم برای همه است!!!

من میگم خدا به پیغمبر گفته تو "رحمه للعالمین" هستی! مگه طبق نظر شما پیغمبر فقط برای اعراب نیومده؟! پس چرا خدا بهش میگم "رحمه للعالمین"؟ چرا نمیگه "رحمه للاعراب؟"
علاوه بر این شما به این آیات قرآن هم جواب نداید!:

طبق نظر شما باید اسلام برای اعراب باشه اما میبینید که خدا تو این آیات فرموده که از مردم فقط دین اسلام قابل قبوله نه دین دیگه ای!

من نمیدونم نظر شما راجع به دین چیه؟! آیا نظرتون اینه که انسان بدون دین هم میتونه سعادتمند بشه و به کمال برسه؟ و آیا نظرتون اینه که حتی اگر بدونی اسلام دین کاملیه ولی به اون ایمان نیاری و مثلا به دین خودت که مسیحیته ادامه بدی سعادت مند میشی؟!
اینارو بهم جواب بدین که من بدونم سر چی باید بحث کنم با شما!

شما خواتسین جواب بگیرن من هم چیزهایی که بنظرم میومد گفتم اول نوشتم هم نوشتم من نمی گم کاملا درست اتفاق خیلی هم ناقص و چراهای زیادی توش داره ولی خوب نظر دیگه یه فرضیه است فرضیه ها که همیشه درست نیستن
انیجا کسی مسیحی نیست قربان من قادر به جواب نیستم چون انجا همه مسلمان هستن و فقط ما بحث می کنیم چر ا اسلام خوبه اگر دینی است که برای رستگا نیست گفتمدر پستهای قبلی دین یعنی روش معلوم کسی بدون روشی درست رستگار نمیشه ( با مثال خیلی کوچیکی توضیح میدم: شما تصمیم میگیرین برین خونه فامیلتون وقتی از خونه میاید بیرون روش رفتن بلدین راه خونه فامیل میدونید اگر نمی دونستون نمیتونستین به اونجا برین و برسین) روش هم همینطور
من نمیتونم بگم میسحسیت عین کفر کار اونا به خودشون مربوط من نه نشستم کامل انجیل خوندم نه با یک مسیح و دیدگاهش اشنا هستم اینکه این دین ها الان کفر هستن یا نه شما برای دونستنش میتونی بری کتاباشو بخونی انیجا کسی نگفت اینا دینه خوبی هستن یا من ندیدم

در مورده واسطه من گفتم شما اشتباه نوشتین شما از خود خدا دستور نمیگیرین همین نمی گم دین اسلام دین خدا نسیت

کاره خسرو پیرویز به خودش مربوط اما اینکه من جوابم شاید بود شاید متوجه این شاید این یک شکه از شما خواستم سوال توی سوال نیارین ولی شما باز هم همین کار رو کردین شما اگر مطمئن هستین جواب منطقی و دلیل خوبی بیارین شما پرسیدین چرا فقط نگفته عرب ها گفتم چون جای های دیگرم فتح کرده این چه ربطی به درخو استش به خسروپرویز داره
کسی بدش نمیاید همه جای دینا رو بگیره خواسته پیامبر برای حمله یک چیز خیلی عادی بوده
الا ن کسی برای شما معجزه کنه شما میپرستیش اخه یه چیزی بگو که تو الان صدق کنه الان من قادر به انجام خیلی کار ها نسیتم اگر یکی تونست همش انجام بده که نمیشه پیامبر پس مردم عرب فقط بخاطره مجعزه ایمان اوردن ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ داری دین اسالم میبری زیر سوال چون مردم عرب بخاطره راهنمایی های پپیامبر رفتارش کردارش گفته هاش بهش ایمان اوردن البته من اون موقع اونجا نبودم ولی فکر میکنم این درست تر باشه مه به این ایمان بیاری که راه درست نشون بده نه این که بتونه کار خارق العاده انجام بده باز هم میگم شاید شما ردست بگی من اونجا نبودم

ببینید من نگفتم دین ماله عرب هاست درسته در جوابم از این دید جواب دادم ولی خودم کاملا معتقد نیستم که دین ماله عرب ها باشه من چند دیدگاه برای شما توضیح دادم و من منظورم رو گفتم برداشته شما از پیغمبر در جواب من نمیدونم شاید متوجه نشید اونجا بحث فرد هستش نه دین ما درمورد دین حرف میزنیم و جواب من همون قبلی است
و اگر بازهم به این دیدگاه نگاه کنیم که دین فقط ماله عرب هاست خوب درسته دیگه اگر دینی غیر از اون بپرستن اشتباه هستش اگر هم مردم باشه شاید اون زمان کسی قادر به تشخیص کار های درست نبوده واسه همین خواستن فقط این دین رو پیروی کنند ولی الان من فکر میکنم دیدگاههای مردم خیلی عوض شده و خیلی کامل تر شده

در مورد سوال های خودتون شما با من سر سوال هاتون بحث میکنید من سر چیزی بحث نمیکنم که شما بخواین بدونین دین من چیه .
دین من اسلامه از زمان بچه گی داشتمش اینکه کسی که به دین خودش بره یا نه کار اشتباهی هست نمیتونم صریحا به شما جواب بدم در بعضی افراد فقط این کار برای اینکه مینن که فکر کنن اجازه هر کار غلطی رو دارن ولی در بعضی ها این طور نیست خوب عقل حکم می کنه وقتی میبنی چه چیزی درسته به سمت اون بری اما باید بگم من ادعای مسلمون بودن ندارم شما اگر به خودتون زحمت میداین پست هامو میخوندین نظریه هام رو میفهمیدن من تا نتونم تمام دین رو برای خودم به روز کنم نمیتونم قبول کنم دین ماله امروزی هاست من نمیخوام بت پریت باشم نمیخوام چیزی که همه میگن درست فقط از روی تبعیت بگم درسته بلکه میخوام بدونم چرا درسته

آخرین ویرایش:

hamed-Gibson

عضو جدید
کاربر ممتاز

من فقط یک سوال از شما دارم

انسان سعادتمند کیه؟

hamed-Gibson

عضو جدید
کاربر ممتاز
شما خواتسین جواب بگیرن من هم چیزهایی که بنظرم میومد گفتم اول نوشتم هم نوشتم من نمی گم کاملا درست اتفاق خیلی هم ناقص و چراهای زیادی توش داره ولی خوب نظر دیگه یه فرضیه است فرضیه ها که همیشه درست نیستن
انیجا کسی مسیحی نیست قربان من قادر به جواب نیستم چون انجا همه مسلمان هستن و فقط ما بحث می کنیم چر ا اسلام خوبه اگر دینی است که برای رستگا نیست گفتمدر پستهای قبلی دین یعنی روش معلوم کسی بدون روشی درست رستگار نمیشه ( با مثال خیلی کوچیکی توضیح میدم: شما تصمیم میگیرین برین خونه فامیلتون وقتی از خونه میاید بیرون روش رفتن بلدین راه خونه فامیل میدونید اگر نمی دونستون نمیتونستین به اونجا برین و برسین) روش هم همینطور
من نمیتونم بگم میسحسیت عین کفر کار اونا به خودشون مربوط من نه نشستم کامل انجیل خوندم نه با یک مسیح و دیدگاهش اشنا هستم اینکه این دین ها الان کفر هستن یا نه شما برای دونستنش میتونی بری کتاباشو بخونی انیجا کسی نگفت اینا دینه خوبی هستن یا من ندیدم

در مورده واسطه من گفتم شما اشتباه نوشتین شما از خود خدا دستور نمیگیرین همین نمی گم دین اسلام دین خدا نسیت

کاره خسرو پیرویز به خودش مربوط اما اینکه من جوابم شاید بود شاید متوجه این شاید این یک شکه از شما خواستم سوال توی سوال نیارین ولی شما باز هم همین کار رو کردین شما اگر مطمئن هستین جواب منطقی و دلیل خوبی بیارین شما پرسیدین چرا فقط نگفته عرب ها گفتم چون جای های دیگرم فتح کرده این چه ربطی به درخو استش به خسروپرویز داره
کسی بدش نمیاید همه جای دینا رو بگیره خواسته پیامبر برای حمله یک چیز خیلی عادی بوده
الا ن کسی برای شما معجزه کنه شما میپرستیش اخه یه چیزی بگو که تو الان صدق کنه الان من قادر به انجام خیلی کار ها نسیتم اگر یکی تونست همش انجام بده که نمیشه پیامبر پس مردم عرب فقط بخاطره مجعزه ایمان اوردن ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ داری دین اسالم میبری زیر سوال چون مردم عرب بخاطره راهنمایی های پپیامبر رفتارش کردارش گفته هاش بهش ایمان اوردن البته من اون موقع اونجا نبودم ولی فکر میکنم این درست تر باشه مه به این ایمان بیاری که راه درست نشون بده نه این که بتونه کار خارق العاده انجام بده باز هم میگم شاید شما ردست بگی من اونجا نبودم

ببینید من نگفتم دین ماله عرب هاست درسته در جوابم از این دید جواب دادم ولی خودم کاملا معتقد نیستم که دین ماله عرب ها باشه من چند دیدگاه برای شما توضیح دادم و من منظورم رو گفتم برداشته شما از پیغمبر در جواب من نمیدونم شاید متوجه نشید اونجا بحث فرد هستش نه دین ما درمورد دین حرف میزنیم و جواب من همون قبلی است
و اگر بازهم به این دیدگاه نگاه کنیم که دین فقط ماله عرب هاست خوب درسته دیگه اگر دینی غیر از اون بپرستن اشتباه هستش اگر هم مردم باشه شاید اون زمان کسی قادر به تشخیص کار های درست نبوده واسه همین خواستن فقط این دین رو پیروی کنند ولی الان من فکر میکنم دیدگاههای مردم خیلی عوض شده و خیلی کامل تر شده

در مورد سوال های خودتون شما با من سر سوال هاتون بحث میکنید من سر چیزی بحث نمیکنم که شما بخواین بدونین دین من چیه .
دین من اسلامه از زمان بچه گی داشتمش اینکه کسی که به دین خودش بره یا نه کار اشتباهی هست نمیتونم صریحا به شما جواب بدم در بعضی افراد فقط این کار برای اینکه مینن که فکر کنن اجازه هر کار غلطی رو دارن ولی در بعضی ها این طور نیست خوب عقل حکم می کنه وقتی میبنی چه چیزی درسته به سمت اون بری اما باید بگم من ادعای مسلمون بودن ندارم شما اگر به خودتون زحمت میداین پست هامو میخوندین نظریه هام رو میفهمیدن من تا نتونم تمام دین رو برای خودم به روز کنم نمیتونم قبول کنم دین ماله امروزی هاست من نمیخوام بت پریت باشم نمیخوام چیزی که همه میگن درست فقط از روی تبعیت بگم درسته بلکه میخوام بدونم چرا درسته
من نمیدونم و در پست قبلمم پرسیدم که چرا بعضی ها معتقدن تنها راه سعادت اسلامه؟
و اینکه چرا اسلام در شبه جزیره عربستان ظهور کرد بر همه روشنه
در پستهای قبلیم هم به تفاوت فررهنگی و اجتماعی و نیاز عرفانی متفاوت مردم ایران با اعراب اشاره کردم
خدا خدای همه هست.مسلمون و مسیحی
اصل خداست
ما در فرعیات گیر کردیم و راه رو گم کردیم
کمی با دید بازتر نگاه کنیم خیلی از موانع میرن کنار
اعتقاد مهمتر از همه این چیزهاست/نیرویی داره که از همه نیروها قویتره
ما باید اعتقادمون رو تقویت کنیم
بعضیا میگن راه و نقشه اینه
من میگم من جوینده راهم
نقشه رو خوندم ولی برای من مبهم بود

shakibaa77

عضو جدید
سلام
از اینکه دوباره شما رو میبینم خوشحالم
در مورد سوالای که فرمودی من سعی میکنم به حد بضاعتی که دارم چیزهایی رو که خودم درک کردم بگم و امیدوارم با هم ی صحبت منطقی داشته باشیم و سعی نکنیم اطلاعات همدیگه رو به رخ هم بکشیم
من امیدوارم غیر از شما دیگرانی که این مطالب رو میخونن و دنبال میکنن ی استفاده ای ببرن
در مورد سوال اول : من توی تاپیکهای قبلی گفتم که نه - انسان به این چیزها کاملا واقف نیست الته شیوه بحث شما یا هیچ یا همه چیز هم درست نیست
یعنی اینکه اگر واقف نیست پس تمام شد و دین لازمه !و پایان مطلب
چرا که نادان نادان هم نیست - یعنی قوه ادراکش باعث میشه برای کشف حقیقت تلاش کنه که این هم بقول ما مسلمونا فطریه -یعنی خداوند در نهاد ما قرار داده که ما جستجو کنیم
و اینکه میگی قطعا نیازی به دین داره الان تو کل دنیا 7 میلیارد نفر دارن زندگی میکنن که فقط 4 میلیاردشون به دین معتقدن و 1.5 میلیارد مسلمان داریم که حدود 120 -130 میلیونشون شیعه هستن که اگه نسبتها رو نگاه کنی خودت متوجه میشی ما شیعه ها چه نسبت کمی رو تشکیل میدیم و با ی حساب سر انگشتی متوجه میشی که اگه بقیه قرار بشه برن جهنم که خدا کل نسل بشرو باید بفرسته جهنم بخاطر ما 120 -130 میلیونی که حالا خودمونم وظایف شرعی که بهش معتقدیمم درست انجام نمیدیم !:smile:
و خداوند مهربانتر از این صحبتهاست:gol:
به عقیده من هر دینی که باعث بشه انساها درست عمل کنند وبه راه راست و درست هدایت بشن حقه وما بخاطر همین تعصبهای بی جا هیچ وقت پیشرفت نمیکنیم چون جهانی صحبت نمیکنیم
و ضرورت چند دین اگه پیامهای قبلیموبخونی متوجه میشی که با هر قومی به زبان و در حد اندیشه خودش صحبت کرده با ایرانیها از مهر حرف زده در امثال سلیمان با مثل و حکایت حرف زده برای قوم داوود با آواز و برای قوم مانی با نقاشی سخن گفته و انسان اولیه رو به مرور بقول خودمونی آبدیت (به روز ) کرده مثالهای زیادی میتونم برات بیارم اما توصیه میکنم کتاب تاریخ ادیان نوشته جان ناس رو مطالعه کنی البته اگه حوصله خوندن داشته باشی تاریخ سلام دکتر شریعتی هم بد نیست اما کامل نیست و...
من خودم چند تا مقاله تحقیقی توی همین زمینه ها دارم که ای کاش میشد در اختیارتون بزارم حتما کمکت میکرد
در مورد تناقض دستورات هم بخاطر گذشت زمان انسان دستکاریهایی کرده که غیر قابل اجتنابه اما اصل مطلب رستگاریه و اینکه زبان زبان وحیه البته در اسلام هم هر کس تفسیر خودشو داره تو برای من 2 تا مرجع شیعه پیدا کن که عینا ی رساله توضیح المسایل که جز بدیهیات و مسائل اولیه دینه یکجور فتوا داده باشن و تمام سعیشونم اینه که ی فرقایی با هم داشته باشن
در مورد آخرهای صحبتت هم آینده سلام یعنی چشم اندازی که پیامبر انتظار داشته جهانی شدنشه و اینکه بگیم پیامبر چرا نگفته اعراب بهمین خاطره و همونطور که گفتی تمام ادیان یک ریشه دارند وهمشون خداونده و فقط زبانهاشون با هم فرق میکنه
حالا تو دوست داری عربی صحبت کنی من دوست دارم فارسی صحبت کنم مهم اصل مطلبه که رستگاری و کمک به هم نوع و ... از این چیزهاست

می ستاییم روان نیاکان نیرومند و پاک و توانای پیرو راستی را -

آنانکه در دوستی پاک نهاد و نیک کردارند

آنانکه از گفت و شنود های بسیارشان بهره ها خواهد بود

آنانکه مردمان را نمی آزارند

مردمانی که فروهر ها را - نیاکان را -راز داران را - تیز نگرندگان را - چاره اندیشان را - نامداران را

-ودر نبرد پیروزمند ترینان را آزرده نکرده باشند

(اوستا - فروردین یشت - بخش 4 قسمت 30 )
:smile::gol:

shakibaa77

عضو جدید
در پستهای قبلیم هم به تفاوت فررهنگی و اجتماعی و نیاز عرفانی متفاوت مردم ایران با اعراب اشاره کردم
اصل خداست
ما در فرعیات گیر کردیم و راه رو گم کردیم
کمی با دید بازتر نگاه کنیم خیلی از موانع میرن کنار
اعتقاد مهمتر از همه این چیزهاست/نیرویی داره که از همه نیروها قویتره
ما باید اعتقادمون رو تقویت کنیم
بعضیا میگن راه و نقشه اینه
من میگم من جوینده راهم
نقشه رو خوندم ولی برای من مبهم بود

عزیزم شک اتدای یقینه !
تو حتما موفق میشی !

hemmat27

عضو جدید
من فقط یک سوال از شما دارم

انسان سعادتمند کیه؟

سعادت انسان اينه كه به كمال برسه و كمال انسان اينه كه به خدا نزديك و نزديكتر بشه!
پيشنهاد مي كنم كتاب انسان كامل شهيد مطهري رو مطالعه كنيد خيلي تو اين زمينه كمكتون ميكنه و همچنين كتاب آزادي معنوي رو!

hemmat27

عضو جدید

تنها راه سعادت اسلامه چون آخرين وكاملترين برنامه ي خدا براي بشريته و بعد از پيامبر اسلام ديگه پيامبري الهي نيومده كه ادعاي برنامه اي براي هدايت بشر بكنه!
اما چيزي كه شما ميگيد اينه كه اسلام براي همه ي زمانها نيست و حتي براي همه ي ملل نيست! اما دليل من چيه براي اينكه اسلام براي همه ي زمانها و براي همه ي انسانهاست چيه؟!
مهمترين دليلش خود قرآن و همچنين صحبت ها و اعمال پيامبرشه!
بزاريد اول يه مطلبي روشن بشه!فكر كنم شما قبول داريد اسلام ديني از جانب خداست و پيامبرش فرستاده ي خداست و قرآن از جانب خود خداست اما ميگيد اين تنها و كاملترين راه سعادت نيست بلكه راههاي مختلفي براي رسيدن به كمال و سعادت هست! درسته؟!
با فرض اينكه نظر شما اينه من بحث رو ادامه ميدم!
ببينيد شما قبول داريد كه قرآن از جانب خداست ولي ميگيد اسلام براي اعراب اومده نه واسه همه مردم!
من سوال مطرح كردم شما جواب ندادي!
من ميگم اگر اسلام براي همه ي مردم جهان نيست پس دليل وجود چنين آياتي در قرآن چيه؟!

مگر اين آيات آخرين كتاب الهي نيست؟! و شما ادعا داريد كه اين براي همه نبوده و فقط براي اعراب بوده! پس اين آيات در قرآن نبايد وجود داشته باشه!
علاوه بر اين شما ميبينيد پيغمبر دين رو به همه ي جهان عرضه كرد به كشورهاي مثل روم وحتي ايران به قول شما متمدن! مگر دين اسلام فقط براي اعراب نبود؟! پس چرا خدا به پيغمبر اجازه داد اين دين رو به همه ي كشورها عرضه كنه؟!
علاوه بر اون چرا در قرآن از پيغمبر به عنوان "رحمه للعالمين" ياد شده؟ وگفته نشده رحمه للاعراب؟! مگر نه اينكه پيغمبر فقط براي اعراب بوده؟!
يا چرا خدا براي همه ي دستوراتي كه تو قرآن داده گفته اگر مردم جهان ميخوان رستگار بشن بايد مثلا نماز بخونن و روزه بگيرن و زكات بدهند؟!حتي شكل وضو گرفتن هم تو قرآن ذكر شده! چرا خدا اين صحبتها رو با ضمير اي اعراب نياورده؟!
مثلا در بحث حجاب ميبينيد كه خدا ميگه " یا ایها النبی قل لازواجک وبناتک ونساء المومنین یدنین علیهن من جلابیبهن ذلک ادنی ان یعرفن فلا یوذین وکان الله غفورا رحیما (سوره احزاب آیه ی۵۹ )"
اين قسمت رو دقت كنيد! خدا نفرموده به زنان اعراب بگو! فرموده به زنان مومن بگو! كه لازمه ي سعادتمند شدن هر انساني ايمان به خداست! پس خدا اينجا همه ي زنها رو مورد خطاب قرار داده نه فقط زنان عرب!!!!

فكر ميكنم تا اينجا كافي باشه و شما فعلا جواب اينهارو بديد

hamed-Gibson

عضو جدید
کاربر ممتاز
تنها راه سعادت اسلامه چون آخرين وكاملترين برنامه ي خدا براي بشريته و بعد از پيامبر اسلام ديگه پيامبري الهي نيومده كه ادعاي برنامه اي براي هدايت بشر بكنه!
اما چيزي كه شما ميگيد اينه كه اسلام براي همه ي زمانها نيست و حتي براي همه ي ملل نيست! اما دليل من چيه براي اينكه اسلام براي همه ي زمانها و براي همه ي انسانهاست چيه؟!
مهمترين دليلش خود قرآن و همچنين صحبت ها و اعمال پيامبرشه!
بزاريد اول يه مطلبي روشن بشه!فكر كنم شما قبول داريد اسلام ديني از جانب خداست و پيامبرش فرستاده ي خداست و قرآن از جانب خود خداست اما ميگيد اين تنها و كاملترين راه سعادت نيست بلكه راههاي مختلفي براي رسيدن به كمال و سعادت هست! درسته؟!
با فرض اينكه نظر شما اينه من بحث رو ادامه ميدم!
ببينيد شما قبول داريد كه قرآن از جانب خداست ولي ميگيد اسلام براي اعراب اومده نه واسه همه مردم!
من سوال مطرح كردم شما جواب ندادي!
من ميگم اگر اسلام براي همه ي مردم جهان نيست پس دليل وجود چنين آياتي در قرآن چيه؟!
مگر اين آيات آخرين كتاب الهي نيست؟! و شما ادعا داريد كه اين براي همه نبوده و فقط براي اعراب بوده! پس اين آيات در قرآن نبايد وجود داشته باشه!
علاوه بر اين شما ميبينيد پيغمبر دين رو به همه ي جهان عرضه كرد به كشورهاي مثل روم وحتي ايران به قول شما متمدن! مگر دين اسلام فقط براي اعراب نبود؟! پس چرا خدا به پيغمبر اجازه داد اين دين رو به همه ي كشورها عرضه كنه؟!
علاوه بر اون چرا در قرآن از پيغمبر به عنوان "رحمه للعالمين" ياد شده؟ وگفته نشده رحمه للاعراب؟! مگر نه اينكه پيغمبر فقط براي اعراب بوده؟!
يا چرا خدا براي همه ي دستوراتي كه تو قرآن داده گفته اگر مردم جهان ميخوان رستگار بشن بايد مثلا نماز بخونن و روزه بگيرن و زكات بدهند؟!حتي شكل وضو گرفتن هم تو قرآن ذكر شده! چرا خدا اين صحبتها رو با ضمير اي اعراب نياورده؟!
مثلا در بحث حجاب ميبينيد كه خدا ميگه " یا ایها النبی قل لازواجک وبناتک ونساء المومنین یدنین علیهن من جلابیبهن ذلک ادنی ان یعرفن فلا یوذین وکان الله غفورا رحیما (سوره احزاب آیه ی۵۹ )"
اين قسمت رو دقت كنيد! خدا نفرموده به زنان اعراب بگو! فرموده به زنان مومن بگو! كه لازمه ي سعادتمند شدن هر انساني ايمان به خداست! پس خدا اينجا همه ي زنها رو مورد خطاب قرار داده نه فقط زنان عرب!!!!

فكر ميكنم تا اينجا كافي باشه و شما فعلا جواب اينهارو بديد

ممنون
کم کم داریم زبون همو میفهمیم.
همونطور که فهمیدی من میگم اسلامی که ما الان میشناسیم به نظر من یه جاهایی لنگ میزنه.
من اصلا نگفتم که اسلام رو رد میکنم و نگفتم محمئ پیامبر نبوده.من گفتم درباره تناقضاتی که بهش رسیدم تحقیق میکنم.نه فقط تو این پست بلکه تو پست های تاپیکهای دیگه هم اگه بگردی میبینی که من معیار عمل و راه رو عقل و کتابو سنت قرار دادم البته نه فقط کتابو سنت اسلام.بلکه تمام ادیان

قبلا هم گفتم ما هردو یک مقصد داریم ولی از راههای جدا از هم داریم طی طریق میکنیم.
شما راهی رو پیدا کردی که کامل میدونیش و یقین داری که حتما تو رو به مقصد میرسونه
من نمیگم راه شما غلطه.فقط گفتم من روشم فرق میکنه.من شک دارم و میخوام این شک رو از بین ببرم
فکر هم نکن از وقتی نافم رو بریدن اینجوریم.من زمانی نمازم ترک نمیشد-البته به لطف خانواده-و سعی میکردم بیشتر کارهای شرعی رو انجام بدم ولی یجایی بعضی چیزها رو دیدم که دچار تناقض شدم.
یه نمونش اینه:بزرگترین گناه کبیره دروغ گفتنه ولی چرا ما در اسلام بحث تقیه رو داریم؟
دروغ مصلحتی نمیدونم از کجای اسلام دراومده.
دروغ دروغه
بد همیشه بده

hemmat27

عضو جدید
سلام
از اینکه دوباره شما رو میبینم خوشحالم
در مورد سوالای که فرمودی من سعی میکنم به حد بضاعتی که دارم چیزهایی رو که خودم درک کردم بگم و امیدوارم با هم ی صحبت منطقی داشته باشیم و سعی نکنیم اطلاعات همدیگه رو به رخ هم بکشیم
من امیدوارم غیر از شما دیگرانی که این مطالب رو میخونن و دنبال میکنن ی استفاده ای ببرن
ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

در مورد سوال اول : من توی تاپیکهای قبلی گفتم که نه - انسان به این چیزها کاملا واقف نیست الته شیوه بحث شما یا هیچ یا همه چیز هم درست نیست
یعنی اینکه اگر واقف نیست پس تمام شد و دین لازمه !و پایان مطلب
چرا که نادان نادان هم نیست - یعنی قوه ادراکش باعث میشه برای کشف حقیقت تلاش کنه که این هم بقول ما مسلمونا فطریه -یعنی خداوند در نهاد ما قرار داده که ما جستجو کنیم
و اینکه میگی قطعا نیازی به دین داره الان تو کل دنیا 7 میلیارد نفر دارن زندگی میکنن که فقط 4 میلیاردشون به دین معتقدن و 1.5 میلیارد مسلمان داریم که حدود 120 -130 میلیونشون شیعه هستن که اگه نسبتها رو نگاه کنی خودت متوجه میشی ما شیعه ها چه نسبت کمی رو تشکیل میدیم و با ی حساب سر انگشتی متوجه میشی که اگه بقیه قرار بشه برن جهنم که خدا کل نسل بشرو باید بفرسته جهنم بخاطر ما 120 -130 میلیونی که حالا خودمونم وظایف شرعی که بهش معتقدیمم درست انجام نمیدیم !:smile:
و خداوند مهربانتر از این صحبتهاست:gol:
به عقیده من هر دینی که باعث بشه انساها درست عمل کنند وبه راه راست و درست هدایت بشن حقه وما بخاطر همین تعصبهای بی جا هیچ وقت پیشرفت نمیکنیم چون جهانی صحبت نمیکنیم
و ضرورت چند دین اگه پیامهای قبلیموبخونی متوجه میشی که با هر قومی به زبان و در حد اندیشه خودش صحبت کرده با ایرانیها از مهر حرف زده در امثال سلیمان با مثل و حکایت حرف زده برای قوم داوود با آواز و برای قوم مانی با نقاشی سخن گفته و انسان اولیه رو به مرور بقول خودمونی آبدیت (به روز ) کرده مثالهای زیادی میتونم برات بیارم اما توصیه میکنم کتاب تاریخ ادیان نوشته جان ناس رو مطالعه کنی البته اگه حوصله خوندن داشته باشی تاریخ سلام دکتر شریعتی هم بد نیست اما کامل نیست و...
من خودم چند تا مقاله تحقیقی توی همین زمینه ها دارم که ای کاش میشد در اختیارتون بزارم حتما کمکت میکرد
در مورد تناقض دستورات هم بخاطر گذشت زمان انسان دستکاریهایی کرده که غیر قابل اجتنابه اما اصل مطلب رستگاریه و اینکه زبان زبان وحیه

البته در اسلام هم هر کس تفسیر خودشو داره تو برای من 2 تا مرجع شیعه پیدا کن که عینا ی رساله توضیح المسایل که جز بدیهیات و مسائل اولیه دینه یکجور فتوا داده باشن و تمام سعیشونم اینه که ی فرقایی با هم داشته باشن

در مورد آخرهای صحبتت هم آینده سلام یعنی چشم اندازی که پیامبر انتظار داشته جهانی شدنشه و اینکه بگیم پیامبر چرا نگفته اعراب بهمین خاطره و همونطور که گفتی تمام ادیان یک ریشه دارند وهمشون خداونده و فقط زبانهاشون با هم فرق میکنه
حالا تو دوست داری عربی صحبت کنی من دوست دارم فارسی صحبت کنم مهم اصل مطلبه که رستگاری و کمک به هم نوع و ... از این چیزهاست

:smile::gol:

يا عليم بذات الصدور

سلام خدمت شما دوست عزيزم!
خوب اينكه شما قبول داريد انسان به همه ي مفاسد و مصالح خودش آگه نيست خيلي عاليه!
اما شما ميگيد انسان جاهله جاهل هم نيست و ميتونه با تجربه و آزمايش و جستجو براي رسيدن به حقيقت براي خودش برنامه اي رو تنظيم كنه.درسته؟!
اما من اين رو درست نميدونم! دليلم هم اينه كه اولا خيلي از مسائل هستند كه انسان از درك اونها عاجزه و نميتونه در دنياي مادي كه در اون اسيره اون چيزهارو به تجربه و آزمايش بياره و راجع بهشون اطلاعاتي كسب كنه! مثلا روح انسان!
شما هيچوقت نميتونيد روي روحتون آزمايش انجام بديد و ببينيد مثلا فلان كار كه از لحاظ عقلي مباحه ولي از لحاظ شرعي حرام چه تاثيري روي روح ميزاره! شما فقط ميتونيد در مورد جسمتون نظر بديد! مثلا ميگويند خوردن گوشت خوك حرامه در دين اسلام! بعد عده اي اومدن گفتند علت حرمت، ميكروب موجود در گوشته خوكه و اگر اون ميكروب كشته بشه حلاله حلاله!
اما ميبينيد تنها چيزي كه مورد بررسي قرار گرفته جسم انسانه نه روح اون! اصلا معلوم نيست كه خوردن گوشت خوك بر روج انسان تاثيري داره يا نه! و بشر هيچوقت قادر به آزمايش اين قضيه نيست و براي آگاهي از موضوعات اين چنيني نياز به خود خالق داره كه بياد بگه اين كار علاوه بر اينكه بر جسمت فلان تاثير هاي منفي رو ميزاره بر روي روحت هم اين تاثيرات منفي رو داره! مثلا مااز ائمه حديث داريم كه گوشت خوك انسان رو بي غيرت ميكنه كه يك اثر كاملا روحيه و شما هر چقدر هم دانا باشي و آزمايش كني نميتوني با عقلت به چنين نتيجه اي برسي!!!

اما مشكل دوم اين حرف شما:اينه كه عمر آدمي بسيار محدوده واگر قرار باشه هر كسي براي سعادت خودش بره سالها تحقيق و بررسي و آزمايش كنه چندتا ايراد پيش بياد
اول اينكه آزمايش هاي انسان بسيار خطا پذيره و امكان داره همه ي دانسته ها ي فردي كه برنامه ريزي كرده بر اساس اون براي سعادتش چندين سال بعد نقض بشه! پس تكليف اون فردي كه با اطلاعاتي غلط براي خودش برنامه ريزي كرده كه به سعادت برسه چي ميشه؟!
اما اشكال دوم اينه كه ممكنه عمر فرد تموم بشه و به هيچ نتيجه ي درستي نرسه!

بر اساس اين حرفايي كه زدم كاملا روشنه كه انسان هر چقدر هم دانا و آگاه باشه و براي كشف حقيقت تلاش كنه، اولا خيلي مسائل هست كه به آزمايش بشر نمياد و نميتونه راجع بهشون نظر بده پس برنامش ناقصه
ثانيا عمرش محدوده و ممكنه نتونه در طول عمرش به برنامه اي درست براي سعادتش برسه
ثالثا آزمايش ها و اطلاعات بشر بسيار خطا پذيره و امكان داره چيزهايي كه امروز با آزمايش براي سعادت انسان خوب به نظر رسيده چند سال بعد نقض بشه و در نتيجه همه ي افرادي كه به اون برنامه عمل كردند سعادتمند نشن!

من گفتم هر كسي براي سعادتش نيازي به دين الهي داره، و براي حرفهاي خودم دليل آوردم! اما شما ميگيد چون خيلي از مردم دين ندارندو... و خدا هم مهربون هست پس هيچ نيازي نيست مردم ديندار باشند تا رستگار بشند! اين حرف شما خيلي غير منطقيه!!!
چه ربطي داره كه خدا مهربونه؟! شما بهتره قرآن و آياتي كه راجع به عذاب الهي هست رو با دقت بيشتري مطالعه كنيد تا بفهميد كه خدا علاوه بر اين كه مهربونه بسيار خشمگين هم ميتونه باشه!
من نميگم هر كسي به اسلام معتقد نيست ميره جهنم! چون من جاي خدا ننشستم كه بخوام راجع به سعادت يا شقاوت كسي تصميم بگيرم!
به نظرم كسي كه تسليم حقيقت باشه سعادتمند ميشه ، كسي كه واقعا دنبال حقيقت بگرده و تسليم محض باشه در برابر حقيقت! و در حال حاضر حقيقت اسلامه و كسي كه تسليم اسلام بشه سعادتمند ميشه! اگر هم كسي وصف اسلام بهش نرسه و تا آخر عمرش تسليم حق باشه قطعا بهشت سعادتمند ميشه!
كه البته در حال حاضر اگر كسي واقعا تسليم حقيقت باشه و براي سعادت تلاش و تحقيق كنه به دين اسلام ميرسه! كه ميشه همون حرف اول من!

من براي اينكه امكان نداره در حال حاضر هم اسلام حق باشه هم مسيحيت هم يهود و هم زرتشت و... حق باشند دليل آوردم كه يك بار ديگه هم ارائه ميدم خدمتتون! اميدوارم شما با دليل حرف هاي بنده رو رد كنيد!

اينها چطور با نظريه ي شما جمع ميشه؟!!!!

يعني اينكه شما ميگي ما چه معتقد باشيم سه خدا داريم(پدر پسر و روح القدس) چه بگوييم يك خدا داريم هيچ تفاوتي نميكنه؟!!!! و اينكه حتي اين موضوع به وضوح در قرآن رد شده و خدا در قرآن فرموده افراد قائل به اين موضوع مشرك اند و قطعا رستگار نميشه يه تفاوت جزئيه؟!!!
مثلا حجاب زنها آيا چيز جزئيه؟!!!

در اسلام هر كس تفسير خاص خودش رو نداره!!! همه ي علما روي اصول و فروع دين اسلام مشتركند و حتي تو بسياري از جزئيات فروع دين هم مشتركند! تنها تفاوت توي جزئي ترين احكام ديني هست اون هم نه به طوري كه اصل مسئله مورد اختلاف باشه و فقط در چزئيات! مثلا هيچ دو عالمي رو پيدا نميكنيد كه در بگن قمار كردن حلاله و همچنين هيچ دو عالمي رو پيدا نميكنيد كه بگن بازي با وسيله ي قمار حلاله! تنها اختلاف توي اصل آلت قماره! مثلا يكي ميگه از نظر من شطرنج آلت قمار هست يكي ميگه بستگي به عرف داره!
تمامي اختلافها به اين صورته اما شما اختلاف هاي اديان رو با هم مقايسه كنيد! يكي قائل به اينه كه حجاب واجبه يكي نه! يكي قائل به 17 ركعت نمازه يكي به كليسا ! همه ي اين موضوعات تو سعادت انسان تاثير گذاره دوست عزيز و اگر نبود قطعا خدا دي جديدي رو نميفرستاد!

جواب اين قسمت از حرفتون تو ي اين قسمت هست