معما

اشکان فروتن

مدیر بازنشسته
5 نفر دزد دریایی 1000 سکه طلا رو از ته آب می کشن بیرون. حالا می خوان اینا رو بین خودشون تقسیم کنن. رتبه و درجه این افراد هم از 1 تا 5 هست. یعنی نفر 1 از همه رتبه اش بالاتره تا نفر پنجم.

به این ترتیب عمل می کنند که از کسی که رتبه اش از همه پایین تره می پرسن تو میگی چه جوری تقسیم کنیم؟ اگر پیشنهاد قبول بشه که عمل میشه و کار تمومه. اگر رد بشه، اون شخص به دهان کوسه انداخته میشه و نوبت به نفر چهارم می رسه و الی آخر.

پیشنهادی پذیرفته میشه که اکثریت (یعنی نصف به اضافه یک) قبولش کنن.

دزدان دریایی هر 5 تاشون این 3 ویژگی اخلاقی رو در بالاترین مرتبه دارند:
بسیار باهوش
بسیار خونخوار
بسیار حریص

majidsadeqzadeh

عضو جدید
آیا افراد دارای رتبه های مختلف از نظر نوع رای با هم فرق دارن؟ یعنی این که فردی که بالاترین رتبه رو داره رایش یکی حساب می شه یا نه؟

اشکان فروتن

مدیر بازنشسته
آیا افراد دارای رتبه های مختلف از نظر نوع رای با هم فرق دارن؟ یعنی این که فردی که بالاترین رتبه رو داره رایش یکی حساب می شه یا نه؟

رای ها به یک اندازه حساب میشن
منتها اونی که رتبه اش بالاتره ، دیر تر جواب میده
اولین نفر خودتی که رتبه ات 5 است . . .

leanthinker

عضو جدید
کاربر ممتاز
من نفر آخرم؟؟:cry:
سکه ها رو تقسیم بر 5 کنن یعنی نفری 200 تا در اول به هر کس بدن.
من که نفر آخره رتبه بندی هستم، به نفر های بالاتر از خودم ، به هر کدوم نفری 4 تا سکه پرداخت میکنم.
نفر دوم به نفرات بالاتر از خودش نفری 3 سکه بده
نفر سوم دو نفر قبل خودش نفری 2 سکه بده
نفر چهارم هم یک سکه به نفر قبلیش بده
رئیس هم نمیخواد دست تو جیبش کنه!
تا بیان حساب کنن کی چندتا سکه می بره، همشونو میندازم تو آب و فرار میکنم!!!
هوشو داشتی اشکان جون؟:w12:
راستی چرا جواب خیلیا پاک شده؟:whistle:

اشکان فروتن

مدیر بازنشسته
من نفر آخرم؟؟:cry:
سکه ها رو تقسیم بر 5 کنن یعنی نفری 200 تا در اول به هر کس بدن.
من که نفر آخره رتبه بندی هستم، به نفر های بالاتر از خودم ، به هر کدوم نفری 4 تا سکه پرداخت میکنم.
نفر دوم به نفرات بالاتر از خودش نفری 3 سکه بده
نفر سوم دو نفر قبل خودش نفری 2 سکه بده
نفر چهارم هم یک سکه به نفر قبلیش بده
رئیس هم نمیخواد دست تو جیبش کنه!
تا بیان حساب کنن کی چندتا سکه می بره، همشونو میندازم تو آب و فرار میکنم!!!
هوشو داشتی اشکان جون؟:w12:
راستی چرا جواب خیلیا پاک شده؟:whistle:

نخیر . . .

leanthinker

عضو جدید
کاربر ممتاز
یه سوال که اسپم نیست!!
اگه نفر دوم بمونه و نفر اول، قضیه چجوری میشه؟ نصف به اضافه یک یعنی اینکه هردوشون باید یجور نظر بدن
خوب اگه نفر اول بگه بندازین و نفر دوم بگه نندازین چی میشه؟:w00:
معما اشتباه است داداش!

اشکان فروتن

مدیر بازنشسته
یه سوال که اسپم نیست!!
اگه نفر دوم بمونه و نفر اول، قضیه چجوری میشه؟ نصف به اضافه یک یعنی اینکه هردوشون باید یجور نظر بدن
خوب اگه نفر اول بگه بندازین و نفر دوم بگه نندازین چی میشه؟:w00:
معما اشتباه است داداش!

معما سالمه
اگه نفر اول و دوم بمونن و نفر اول بگه نه ، نفر دوم مرده . . .

leanthinker

عضو جدید
کاربر ممتاز
اشکان جان موججل داره داداش
ببین مگه نمیگی نصف به اضافه یک باید رای بدن تا بره تو شیکم کوسه ها؟؟
خوب نفر دوم خودش که نمیگه منو بنداز و نفر اول اگه بگه بازم تعداد رای ها به نصف به اضافه یک یعنی 1+1=2 نمی رسه داداش
پس اگه دو نفر بمونن آخر نفر دوم میگه همه سکه ها مال من و نفر اول هیچی نمی تونه بگه، کلیدش همینجاستا، خوب دقت کن داداش! اسپم نکن دقت کن!:w12:

اشکان فروتن

مدیر بازنشسته
اشکان جان موججل داره داداش
ببین مگه نمیگی نصف به اضافه یک باید رای بدن تا بره تو شیکم کوسه ها؟؟
خوب نفر دوم خودش که نمیگه منو بنداز و نفر اول اگه بگه بازم تعداد رای ها به نصف به اضافه یک یعنی 1+1=2 نمی رسه داداش
پس اگه دو نفر بمونن آخر نفر دوم میگه همه سکه ها مال من و نفر اول هیچی نمی تونه بگه، کلیدش همینجاستا، خوب دقت کن داداش! اسپم نکن دقت کن!:w12:

یه تیکه هایی از جوابت خوبه
دقت کن ، اسپم نکن

leanthinker

عضو جدید
کاربر ممتاز
پس نفر اول نمیذاره نفر سوم بیوفته تو آب
چون اینجا صفت حریص بودنش بر صفت خونخواریش پیشی میگیره!!
معما باید از آخر حل بشه
اما نگفتی درست گفتم؟ یعنی اگه 2 نفر بمونن همه سکه ها نصیب نفر دوم میشه و نفر اول سرش بی کلاه میمونه درسته؟ به جای اسپم جواب بده:w00:

اشکان فروتن

مدیر بازنشسته
پس نفر اول نمیذاره نفر سوم بیوفته تو آب
چون اینجا صفت حریص بودنش بر صفت خونخواریش پیشی میگیره!!
معما باید از آخر حل بشه
اما نگفتی درست گفتم؟ یعنی اگه 2 نفر بمونن همه سکه ها نصیب نفر دوم میشه و نفر اول سرش بی کلاه میمونه درسته؟ به جای اسپم جواب بده:w00:

یه راهنمایی : اگه دو نفر اول بمونن ، نفر اول باید حتما" بگه آره ، حتی اگه هیچی گیرش نیاد :question:

leanthinker

عضو جدید
کاربر ممتاز
بابا اینو که خودم گفتم:cry:
نه حتما لازم نیست بگه آره !!! چه بگه آره چه بگه نه هیچ فرقی نمی کنه چون باید نصف به اضافه یک رای برای انداختن به دهن کوسه ها باشه که خوب نفر دوم هم که مغز حمار نخورده بگه منو بندازین تو آب!! اما چون حریصه، همه سکه هارو واسه خودش بر میداره و سر اولی کلاه میره
پس تا اینجا نتیجه این شد که نفر اول نمیذاره از 3 نفر کمتر بشن، چون سر خودش بی کلا می مونه و نفر دوم هم هیچوقت نمی میره
حالا بریم ببینیم چی میشه
خاتمی مهلت بده!!:w12:

سـعید

مدیر بازنشسته
5 نفر دزد دریایی 1000 سکه طلا رو از ته آب می کشن بیرون. حالا می خوان اینا رو بین خودشون تقسیم کنن. رتبه و درجه این افراد هم از 1 تا 5 هست. یعنی نفر 1 از همه رتبه اش بالاتره تا نفر پنجم.

به این ترتیب عمل می کنند که از کسی که رتبه اش از همه پایین تره می پرسن تو میگی چه جوری تقسیم کنیم؟ اگر پیشنهاد قبول بشه که عمل میشه و کار تمومه. اگر رد بشه، اون شخص به دهان کوسه انداخته میشه و نوبت به نفر چهارم می رسه و الی آخر.

پیشنهادی پذیرفته میشه که اکثریت (یعنی نصف به اضافه یک) قبولش کنن.

دزدان دریایی هر 5 تاشون این 3 ویژگی اخلاقی رو در بالاترین مرتبه دارند:
بسیار باهوش
بسیار خونخوار
بسیار حریص
اشکان جان جواب سوال :
یک سکه به نفر دوم. یک سکه به نفر سوم. 998 سکه به نفر چهارم می دم.
نفر دوم و سوم هیچگاه راضی نمیشن که تعداد نفرات به سه نفر برسه. چراکه در این صورت تنها با رای مخالف نفر اول هردوی آنها به دریا انداخته خواهند شد و نفر اول همه سکه ها رو تصاحب خواهد کرد. بنابراین در چنین حالتی یا باید همه سکه ها رو به نفر اول بدن یا بمیرن. از این رو اگر نفر پنجم کشته شود، نفر چهارم می تواند با دادن تنها یک سکه به نفرات دوم و سوم، رای موافق آنها را بگیرد. (چراکه اگر مخالفت کنند و نفر چهارم کشته شود همان یک سکه هم به آنها نمی رسد)
پس نفر چهارم حداکثر می تواند 998 سکه داشته باشد و نفرات دوم و سوم حداکثر یک سکه و لذا نفر پنجم با پیشنهاد چنین نحوه تقسیمی، می تواند رای مثبت این سه نفر را بدست آورد و زنده بماند

اشکان فروتن

مدیر بازنشسته
اشکان جان جواب سوال :
یک سکه به نفر دوم. یک سکه به نفر سوم. 998 سکه به نفر چهارم می دم.
نفر دوم و سوم هیچگاه راضی نمیشن که تعداد نفرات به سه نفر برسه. چراکه در این صورت تنها با رای مخالف نفر اول هردوی آنها به دریا انداخته خواهند شد و نفر اول همه سکه ها رو تصاحب خواهد کرد. بنابراین در چنین حالتی یا باید همه سکه ها رو به نفر اول بدن یا بمیرن. از این رو اگر نفر پنجم کشته شود، نفر چهارم می تواند با دادن تنها یک سکه به نفرات دوم و سوم، رای موافق آنها را بگیرد. (چراکه اگر مخالفت کنند و نفر چهارم کشته شود همان یک سکه هم به آنها نمی رسد)
پس نفر چهارم حداکثر می تواند 998 سکه داشته باشد و نفرات دوم و سوم حداکثر یک سکه و لذا نفر پنجم با پیشنهاد چنین نحوه تقسیمی، می تواند رای مثبت این سه نفر را بدست آورد و زنده بماند
نه عزیزم

JU JU

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
فکر کنم این بازی باید با سه نفر ادامه پیدا کنه
یه کم مجهولات داره
اگه 2=2 شه چی میشه ؟ نفر آخری باضی نمیمونه ؟
و در ضمن نفرات میتونن زنده بمونن ؟ با اون خصوصیات که گفتین درست، ولی میشه پیشنهادی داد که زنده موند، شایدم نموند، ولی میتونه بشه، اما نمیشه
اههههههه
اگه 2v2 شه چی ؟

JU JU

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
جوابش رو مدم
هنوز بهش فک نکردم
باید حلش کنم

asiabadboy

عضو فعال
کاربر ممتاز
پیشنهاد نفر پنجم در هر حالت رد میشه و خوراک کوسه ها میشه ...
چون فقط می تونه رضایت نفر چهارم رو جلب کنه و در هر حالت سه نفر اول قبول نمی کنن...
....
پیشنهاد نفر چهارم مورد قبول قرار می گیره ....
یک سکه واسیه خودش به خاطر ترس از کوسه ها و 333 سکه واسیه هر نفر....
....
در این حالت نفر سوم به خاطر دوری ار در خطر افتادن جان و سکه های بیشتر و نفر اول به خاطر فرار از سهمیه ناچیز در مراحل بعد موافق و نفر دوم به خاطر موقیت مناسب در مرحله بعد مخالف است ....
....
چون اگه نوبت به نفر سوم برسه ..... اگه پیشنهاد بالا واسیه خودش بده خوراک کوسه ها شده و اگه پیشنهاد کم بده ....از 333 سکه می افته ....
....
اشکان جون درسته ؟؟؟؟:surprised:

JU JU

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
اشکان جون من مینویسم
همشو اینجا
بعد یه سر هم بندی میکنم

JU JU

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
اشکان جان اصلن این سوال نباید طرح میشد
اگه دقت کنی مجهولات زیادی میاد سر راه
میشه براحتی به سه نفر برسه
چون همه نفرات باهوش هستن،
1- نفر 5م حتی با بخشیدن حقش هم، یعنی کاری کنه که از این کار کنار بکشه و اینکه تو بقیه سوال جواب نتونه شرکت کنه، ولی چون باهوشن بقیه اعظا، این نفر 5 میمیره
2- اینجا یه بحث پیش میاد، حس زنده موندن اینجا چقدر تاثیر داره ؟ تو فرضیات گفته نشده، پس ما بیکاریم بهشون بگیم اینا دلشون میخواد زنده بمونن ؟ اگه همچین اتفاقی بیفته، اینجا 2-2 میشه، یعنی نفر چهارم میتونه واسه زنده موندنش تلاش کنه، و سهم خودش رو ببخشه، هرچند نفر 5م هرچقدر هم تلاش میکرد زنده نمیموند، خوب حس خونخواری داریم و حرص، پس این شخص میمیره عزیزم

JU JU

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
3- سه نفر میمونن
4- شما گفتین مرتبه ها از یک تا 5 ( پس اینجا نمیشه بگیم نفر دوم هرچی بگه نفر اول باید قبول کنه، پس درجه مقامش کجاست ؟ )
5- هر سه باهوش و خونخوار و حریص، ولی تو این مرحله تنها جون شخص سوم مورد حمله قرار میگیره

JU JU

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
* حالا باید بین این سه شخص نتیجه گیری کنیم
1- اگه شخص سوم بمیره، تنها دونفر باقی میمونن که با ارایه نظر شخص 2 جناب 1 میتونه هر نظری بده، اون مجبور نیست مخالفت کنه، چون مقام ریاست ایشون ذکر شده، نتیجه میگیریم که ایشون میتونن با درخواست نفر دو مخالفت کنن و ایشون رو به کوسه بسپارن، و شاید اصلن مقام ریاست مهم نباشه، و در اینصورت، اگه نفر دوم هرچی بگه، باید قبول کنن، چون نفر سومی نیست
در اینجا از هر دو فرض این نتیجه رو میگیریم چه نفر 1 و چه نفر 2 اجازه نمیدن نفر سوم از بین بره، و از بین رفتن نفر سوم باعث رسیدن اموال به نفر 1 یا 2 به تنهایی میشه
2- نفر سوم از این موضوع خبر داره، و میتونه بهترین سود رو ببره
3-این مسعله رو باید یاد داشته باشیم که چون این جمع جمعی باهوش بودن همگی میدونستن تا این مرحله که پیش بره، چه اتفاقی میفته، چرا از این موقغی که نفر 5 پیشنهادش رو ارایه داد بغیر از نفر 3 میفهمه تو این مرحله نفع بهتری داره و باید مخالفت کنه، بقیه با اون نفر موافقت نکردن ؟ نفر 4 هم مخالفت میکنه، چون میدونه یه موقعیتی همچون موقعیت نفر 3 رو داره، ولی در درجه کمتر، افراد 1 و 2 مخالفت میکنن چون حریصن و خونخوار، دوست دارن بیشتر به پول نزدیک بشن، حتی اگه خودشون بمیرن حاظر نیستن پول رو نفر 5 تو دست بگیره

JU JU

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
بر اساس نظریه جدید، باز نظر 4 رو بررسی میکنیم، حریص بون درجه اول، و بینهایت باهوش، همه میدونن به دلیل حریص بودن آغا، سعی میکنه همه پولا رو بالا بکشه
حالا اون آغا هر پیشنهادی بده، تو موقعیت خوبی هم هست، ولی مخالفت میشه، به دلیل حریص بودن، حتی اگه قضیه مرگ خودشون هم باشه، همه میدونن اگه نفر 4 بمیره، موقعیت 3 عالی میشه، بدلیل حریص بودن حکم بر مرگش صادر میشه، نفر 3 مطمعنن مخالفت میکنه بدلیل موقعیت خوبش، نفر 1 و 2 با اینکه میدونن نفر 3 موقعیت خوبی داره،باز حکم میکنن نفر 4 بمیره، چون اینطوری به پول نزدیکتر میشن
پس نفر 4 میمیره و سه نفر باقی میمونن

نفر 3 نمیتونه بمیرهچون در اینصورت کل مبلغ رو یکی تو دست مگیره
3 از موقعیت خوبش میتونه نهایت استفاده رو ببره، بیشترین استفاده رو!
اگه این نفر بمیره ؟ کدوم شخص میتونه همه پولا رو بالا بکشه؟ مشخصن شخص دیگه نمیزاره نفر 3 بمیره، پس مجبوره مخالفت نکنه تا پول رو رقیبش تو دست نگیره، نفر سه هر 1000 تا رو واسه خودش پیشنهاد میده و اینجا باید بگیم برنده میشه ؟! نه، با هوش بقیه مغایرت داره

بریم قسمت بعدی داستان

JU JU

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
مسلمن نفر 3 نمیاد همه پولا رو به سه قسمت تقسیم کنه، چون میدونه که موقعیتش عالی هست و نمیتونه بمیره، نمیزارن بمیره، پس نفر 1 و 2 اینجا چیکارن ؟

بر میگردیم سر نفر 4، ایشون میدونن که اگه پیشنهاد غیر عاقلانه بدن میمیره، قضایای بالا رو هم میدونه، پس یه موقعیت خوب داره، میتونه یک سوم پول رو بالا بکشه، پس پول رو به سه قسمت تقسیم میکنه، و بین خودش و نفرات 1 و 2 پخش کنه، نفرات مجبورن که موافقت کنن
مسعله اینجا تموم نمیشه

برگردیم سر نفر 5
ایشون تمام قضایای بالا رو میدونن، خیلی هم خونخوار و کثیف، حتی حاظر نیست با پیشنهاد 4 موافقت کنه، میتونه پول رو به 3 قسمت تقسیم کنه و اونا رو بین 1 و 2 و خودش تقسیم کنه، در اینصورت میتونه زنده بمونه، چقدر میتونه واسه خودش بر داره ؟
مسلمن اگه سه قسمت مساوی تقسیم کنه نفرات 1 و 2 مخالفت میکنن و میمیره چون این پیشنهاد رو نفر 4 هم میتونه بده، نفر 4 پیشنهادی غیر از این نمیده، نفر 5 اگه بمیره نفر 4 میتونه یک سوم صاحب شه، نفر 5 نمیخواد بمیره، به سه قسمت مساوی تقسیم نمیکنه
مسلمن پیشنهادی بالاتر از یک سوم به نفرات 1 و 2 میده، چه پیشنهادی ؟
334 واسه 1
334 واسه 2
332 واسه 5

حالا چرا این پیشنهاد رو به دو نفر دیگه نداد ؟ حس خونخوار بودن و کثیف دیگه، میدونه اگه یه پیشنهاد اشتباه بده چه اتفاقی میفته، و در ضمن این 2تا داری مقام بالاتری هستن
نفر 1 و 2 قبول میکنن، چون در غیر اینصورت با درصد کمتری پول مواجه میشن

JU JU

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
اشکان جان شرمنده انقد طولانی شد، معذرت
خوب باید همه با دلیل کار آشنا میشدن دیگه، تازه همین جا نوشتم، اصلن نمیدونستم حل میشه یا نه، ولی به نظر من که اینطوری هستش، درسته ؟
نظرت چیه ؟

راستی فرق آغا با آقا چیه ؟

ramin_mo66

عضو جدید
معما :
تو یه روز طوفانی داری با ماشینت میری به استگاه اتوبوس میرسی میبینی که یه پیرزن مریض اونجاست کنارشو نگاه میکنی میبینی که دوستت که جونتو بهش مدیونی اونجاست اونور ترش دختر آرزوهت وایساده کسی که همیشه آرزوشو داشتی و تو فقط میتونی یک نفرو سوار کنی
حالا چیکار میکنی ؟