معما

JU JU

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
معما :
تو یه روز طوفانی داری با ماشینت میری به استگاه اتوبوس میرسی میبینی که یه پیرزن مریض اونجاست کنارشو نگاه میکنی میبینی که دوستت که جونتو بهش مدیونی اونجاست اونور ترش دختر آرزوهت وایساده کسی که همیشه آرزوشو داشتی و تو فقط میتونی یک نفرو سوار کنی
حالا چیکار میکنی ؟
آغا اگه میشه لطف بزرگی کنین اینجا اسپم نکنین
بزارین آقا اشکان بیان جواب مارو بدن
بعدش اینو هم پاسخ میدیم

ولی جواب معماتو میدم
ایستگاه اتوبوسه دیگه
بهترین کار اینه که بری کنارشون و کمکشون کنی
بعدش اتوبوس که اومد
پیرزن و دوستت که بهش مدیونی سوار میشن میرن، بعدش دختر آرزوهات رو سوار میکنی میری:razz::redface:

JU JU

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
خوب اشکان جان یه جواب کاملتر و بهتر هست برای اینکه حس حریص بودن رو بیشتر نشون میده
اما خونخوار بودنش رو نشون نمیده
مثلن نفر 5 میتونه از این قضیه حساب کنه که بتونه نفر رو راضی کنه با یه درخواستی، چون میدونه ایشون هرگز به پول نمیرسه، پس این پیشنهاد رو میده
335 برای نفر اول
1 برای نفر سوم
664 برای نفر پنجم
حالا یه سوال پیش میاد، آیا حس خونخواری نفر سوم میتونه بر حس حریص بودنش غلبه کنه و به 1 سکه راضی نشه و پیشنهاد رو قبول نکنه ؟ اگه پیشنهاد رو قبول نکنه میدونه که سکه ای عایدش نمیشه، ولی حالا یه مثال دیگه هم هست
اگه مخالفت کنه و نفر 5 بمیره، حالا نوبت نفر 4 هستش، میتونه به سه قسمت مساوی تقسیم کنه و نفر سوم هم زنده میمونه و هم چیزی عایدش نمیشه، ولی در عین حال میشه همون کاری رو انجام داد که نفر 5 میکنه، ولی میدونه که اگه اینکار رو کنه به عاقبت نفر 5م دچار میشه، پس بهترین کار برای نفر 4 همون 3 قسمت مساوی هستش

حالا بر میگردیم سر نفر 5م، کدوم پیشنهاد رو ارایه میده ؟
اولی که گفتم یا این دومی ؟
یه مسعله طرح میشه، حس خونخواری نفر سوم با چه مقدار پول که از طرف 5م ارایه میشه میتونه خاموش بشه تا حس حریص بودنش بر خونخواری غلبه کنه. این مسغله واسه نفر 5 پیش میاد، و اون چطور میتونه تشخیص بده این مسعله رو؟ حس خونخواری با یک سکه خاموش نمیشه، آیا نفر 5 میتونه مقدار سکه ای بده که عطش خونخواری نفر 3 رو خاموش کنه طوری که حس حریص غلبه کنه ؟

* مسعله اینجا مشکل داره
دو جواب با فرض های بالا
1-
335 سکه برای نفر اول
1 سکه برای نفر سوم ( نفر سکه ها رو میتونه تا جایی پیش ببره که مبلغی که به خودش میرسه بیشتر از 332 باشه، مسعله اینجاست، چه موقع حس حریص بر حس خونخواری غلبه میکنه ؟ )
ماقی سکه ها برای نفر 5

2-
334 سکه برای نفر 1
334 سکه برای نفر 2
332 سکه برای نفر 5

JU JU

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
حالا مسعله اینه
کدوم پاسخ
پاسخ اول یا دوم

نفر سوم میدونه که اگه نفر 5 بمیره سکه ای گیرش نمیاد، و اینکه با 1 سکه نمیشه عطش خونخواری رو خفه کرد، با چند سکه؟ مسعله همین جاست نیمااا

پاسخ دیگه بیشتر از اینجا جلو نمیره، نفر سوم با چه تعداد سکه عطش خونخواریش خفه میشه و حریص بودنش گل میکنه ؟
هم حریص هم خونخوار؟ عمرن با یک سکه عطش خونخواریش خفه شه، ولی مردن نفر 5م واسش سودی داره ؟ چیزی هم دستش رو نمیگیره، و اینکه نفر 5م انقد باهوش هست که بتوونه بهترین راه رو انتخاب کنه

نفر اول که موافقه، میمونه نفر 3 که با پیشنهاد نفر 5 موافقت کنه ... بنظر من آدم حریص هر چقدر هم خونخوار باشه نمیتونه از یک سکه بگزره، یعنی من اینجا باید بگم اون مقدار سکه رو میگیره و قبول ؟
پس موافقت میکنه ..
یه جای کار میلنگه اشکان

اشکان سوال دقیق نیست
مبهم هستش

من هم میتونم پاسخ یک رو بهت بدم هم پاسخ دو رو
پاسخ یک مجهول داره، و احتمالش هست نفر 5 همچین ریسکی رو نکنه و مبلغ پیشنهادی رو به نفر 3 اعلام نکنه، هر چند باهوش، میدونه با چه تعداد سکه میتونه حس حریص رو بر حس خونخواری نفر 3 پیروز کنه ؟ یه داوری نا عادلانه

اشکان جان بنظرت حق با من نیست ؟

جای هیچ ریسکی نیست، باید منطقی کار کرد، پیشنهاد دو رو ارایه میده

JU JU

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
اشکااااااااااااااااااااان
سوال رو درست مطرح کن
این دیگه چیه
یه جا قضیه میلنگه
من از کجا بدون عطش خونخواری طرف 3 با یک سکه خفه میشه یا دو سکه یا بیشتر

بابا منطقی باش
کی میاد یه سکه رو قبول کنه ولی کسی رو نکشه ؟ اونم با این وحشی بودن خونخواری
من قبول ندارم
پیشنهاد دو رو باید ارایه بده
334 سکه نفر اول
334 سکه نفر دوم
332 سکه نفر 5م

اشکان مننظرتم بیای بهم جواب رو بگی یا بگی کجا اشتباه کردم، ولی قبول کن سوال ایراد داره
حس خونخواری و حریص بودن و باهوش بودن
کی حس حریص بر حس خونخواری غلبه میکنه ؟

JU JU

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
مطمعن باش جوابم درسته
هر چند سوال ایراد داره

JU JU

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
یه چیز دیگه هم هست
اگه نفر 5 بمیره نفر 4 میتونه پیشنهادایی بده که سود زیادی کنه، در هر حال اگه مخالفت شه پول به احتمال زیاد به نفر 3 برسه
پس هر چی باید صورت بگیره نفر5م باید تصمیم بگیره
نفر 5م هم که این موضوع رو میدنه
ببینیم نفر 4 چه پیشنهادایی میتونه ارایه بده
نفر 4م با استفاده از موقعیت خوبش و واسه راضی کردن دو نفر ( 1 و 2 ) میتونه اینکار رو کنه
موقعیت نفر دوم بهتر هستش و این موضوع معلومه که نفر سوم نباید بمیره، پس ایشون میتونن 998 سکه واسه خودش 1 سکه برا نفر دوم و یکی واسه نفر اول
( پس کو حس خونخواری ؟ )
اینجا نفر 5م همین میتونه این پیشنهاد رو بده:
997 سکه واسه خودش
2 سکه واسه نفر اول
1 سکه واسه نفر سوم

این معقولترین راه بنظر میرسه در صورتی که این 1 سکه و دو سکه طرفین رو راضی کنه و فکر کشتن نندازه

بهر حال نمیدونم کدوم پاسخ بهترین هستش چون از نظر من سوال ایراد داره همونطور که قبلن گفتم

این خیلی معلوم و تابلو هستش که هیچ کس نمیمیره
چون نفر 5م هم باهوشه و میتونه پول خوبی به جیب بزنه
تقسیماتی رو که نفر 5م انجام میده توسط دو نفر دیگه هم تایید میشه و اون دو نفر اجلزه نمیدن که نفر 5م بمیره

asiabadboy

عضو فعال
کاربر ممتاز
JU JU جان .... محاسباتتون فقط انتگرال ...لاپلاس .....کم داشت :confused:
چه توضیح مبسوطی ....;)
....
باید منتظر داش اشکان باشیم :cry:
....
من همه موارد رو چک کردم و نتیجه رو نوشتم ....فکر کنم جواب من درست باشه ;)
....
فقط خدا کنه سر کاری نباشه ....:biggrin:

این که خیلی راحته
دزد آخریه میگه نفری 10تاسکه به من بدید،تا اینه میگه میریزن سرشو تا میتونن میزننش،به غلط کردن که میفته ولش میکنن .میگه من قول میدم بهتون برگردونم .بعد هر کودوم از آقایونه دزد 10 تاسکه(که از دزدی سری قبل مونده) از جیبشون درمیارنو بهش میدن اونم 10تا از جیب خودش در میاره به1000تا اضافه میکنه
حالا چندتا سکه داریم؟ آفرین 1050تا. بنا به میزان دزدیگری که دارن نفر آخر رو x ، نفر4می 2x تااااااا... دزد حرفه ایه 5x نامگذاری میکنیم جمع اینا برابر 15x=1050 ، که x=70 میشه پس دزد 4میه 140سکه 3ومیه 210 سکه 2میه 280 سکه وحرفه ایه (بزن به افتخارش...) 350سکه طلا کاسب میشه.حالا از هرکودوم 10تا کم کن ،جمعشون برابر 1000 میشه یعنی 10تا سکه برمیگرده تو جیبشون ببین این دزد آخریه چقدر خوش قوله! بهش میگن ای ولا چه جوری 10تا سکه رو زنده کردی میگه بابام خدا بیامرز میگفت: اینو بدون پسرم همیشه ،مال حلال ، برمیگرده به صاحبش.
دور از شوخی این قضیه به نقش کاتالیز گرها در فرآ یند اشاره داره
اما یه داستانه واقعی وخیره کننده اینکه امام علی (ع) از این شیوه(کاتالیز گر)بیش از 1400سال پیش استفاده کرد
شخصی سه فرزند داشت وصیت کرد بعد از مرگش 17 شترش رو بین بچه هاش به این صورت تقسیم کنن
پسر بزرگه 2/1 وسطیه3/1 وکوچیکه9/1 اما چون از تقسیمش مثل آقا مجید(رفیق خوبمون) درمانده شدند رفتن پیش امیرالمومنین(ع). حضرت فرمودند :من1شتر به شما میدم 18شتر داریم حالا بیاید به وصیت عمل کنیم 2/1 18تا=9. 3/1 18تا=6. 9/1 18تا=2 منم یه شتر خودمو برمیدارم چون 2+6+9=17 .
اینه معدن علم خدا برروی زمین که متاسفانه ما از آنها (اهل بیت)غافلیم. به انتظار ظهور فرزند مبارکشان.الهم عجل لولیک الفرج.

60+130+200+270+340=1000
(در ضمن اگر هر سه تاشون هم باهوش باشن هم حریص هم خون خوار وای نمیسن همدیگرو نگاه کنن شروع میکنن به کشتن همدیگه چه کاریه صبر کنن به امید جمع و تفریق )

حالا من یه سوال میپرسم
12تا سکه داریم یکی از این سکه ها تقلبیه با یه ترازو دو کفه ای و 3 بار وزن کردن سکه قلابی (نه ببخشید تقلبی)رو پیدا کن ،بگو سبکتره یا سنگینتر؟

JU JU

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
خوب اشکان جان، من اینجا همه محاسباتم رو انجام دادم، دلم میخواد همش رو بخونی
بخون دیگه

همش رو بخون بهم بگو
آخری بهترین پاسخ از نظر منه

بهم قول بده همش رو بخونی

JU JU

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
همه جواب ها غلطه
ولی جوجو استدلال های خوبی میاره ، خوشم اومد

خوب اشکان جان
این چند روزه امتحان دارشتم
فردا تموم میشه بعد چند روز خالی
میفکریم

دوباره باید از اول برم حلش کنم ببینم کجا اشتباه کردم
شاید دوباره بشه اینو نقض کرد یا همون مسیر اول اشتباه کردم
بهر حال فردا بعد امتحان باید برم به یکی از بچه ها ریاضی حسابداری درس بدم
پس فردا هم اگه قسمت مربوطه سر وقت تموم شد ( قسمتی که از یه درس باید تموم کنم خوندنش رو ) میام جواب رو دوباره میزارم
امیدوارم حل شه

یه راهنمایی میزاشتی خوب

آخرین ویرایش:
داره سر کار میذاره ،گوش نکنین (همونه که گفتم) هر کی باورش نمیشه حساب کنه اگر منطقی نبود حرف اشکان قبول .ولی اشکان باید منطقی بگی کجاش غلطه یالا یالا...

ramin_mo66

عضو جدید
سه نفر آمریکایی و سه نفر ایرانی با همدیگر برای شرکت در یک کنفرانس می رفتند. در ایستگاه قطار سه آمریکایی هر کدام یک بلیط خریدند، اما در کمال تعجب دیدند که ایرانی ها سه نفرشان یک بلیط خریده اند. یکی از آمریکایی ها گفت: چطور است که شما سه نفری با یک بلیط مسافرت می کنید؟ یکی از ایرانی ها گفت: صبر کن تا نشانت بدهیم.
همه سوار قطار شدند. آمریکایی ها روی صندلی های تعیین شده نشستند، اما ایرانی ها سه نفری رفتند توی یک توالت و در را روی خودشان قفل کردند. بعد، مامور کنترل قطار آمد و بلیط ها را کنترل کرد. بعد، در توالت را زد و گفت: بلیط، لطفا! بعد، در توالت باز شد و از لای در یک بلیط آمد بیرون، مامور قطار آن بلیط را نگاه کرد و به راهش ادامه داد. آمریکایی ها که این را دیدند، به این نتیجه رسیدند که چقدر ابتکار هوشمندانه ای بوده است.
بعد از کنفرانس آمریکایی ها تصمیم گرفتند در بازگشت همان کار ایرانی ها را انجام دهند تا از این طریق مقداری پول هم برای خودشان پس انداز کنند. وقتی به ایستگاه رسیدند، سه نفر آمریکایی یک بلیط خریدند، اما در کمال تعجب دیدند که آن سه ایرانی هیچ بلیطی نخریدند. یکی از آمریکایی ها پرسید: چطور می خواهید بدون بلیط سفر کنید؟ یکی از ایرانی ها گفت: صبر کن تا نشانت بدهم.

به نظر شما چه جوری 3 ایرانی میخوان بلیط تهیه کنند ؟:)

JU JU

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
حالا من یه سوال میپرسم
12تا سکه داریم یکی از این سکه ها تقلبیه با یه ترازو دو کفه ای و 3 بار وزن کردن سکه قلابی (نه ببخشید تقلبی)رو پیدا کن ،بگو سبکتره یا سنگینتر؟

آقا مهدی من مطمعنم که جوابتون اشتباست
روز طوفانی هم اون دختره با شما گردش نمیاد
بهترین راه همینه که من گفتم

حالا معمای سکه ها ==> (من با دوبار وزن کردن حلش میکنم )

1- سکه ها رو به دو قسمت مساوی تقسیم میکنیم و رو کفه ها میزاریم ( تعداد مساوی ==> هر کفه 6 تا سکه ) حالا مسلمن یه طرف سنگینی میکنه
2- طرفی رو که سنگینی کرده برداشته ==> دو قسمت مساوی ( هر کدوم 3تا ) و در دو کفه ترازو گزاشته و وزن کرده، دو حالت پیش میاد
* حالت اول : هر دو وزنه مساوی باشن که این معنی رو میرسونه که دو طرف وزن یکسانی دارن، با توجه به وزن گیری تو قسمت اول نتیجه میگیریم که سکه تقلبی سبکتر بوده
* حالت دوم : دو وزنه با هم برابر نبوده و از این قضیه و قسمت اول میتونیم نتیجه بگیریم که سکه تقلبی سبکتر بوده
3- احتیاجی نمیبینم که به وزن کشی سومم ادامه بدم

* لطفن این تاپیک رو اسپم نکنین، من دیگه جواب معماها رو نمیدم، تا زمانی که جواب اشکان جون رو ندادم هیچی جواب نمیدم پس خودتون رو زحمت ندین

:gol:

سلام
نه نه نهنهههههه... هنوز خیلی مونده تا مرغ بشی .اگر اینقدر راحت بود که طرح نمیکردم بگم چرا اشتباهه اولا چون سکه رو پیدا نکردی(یعنی بعد از وزن باید سکه رو به من تحویل بدی ) ثانیا خیلیا با چاهار بار وزن سکه رو پیدا کردن ،این منطقت منو کشته که با دو بار هم وزن میکنی هم صرفه جویی در وقت
اگر قانع نشدی بیشتر بگم من مثل بعضیا نیستم (اشکانو نمیگما) فقط بگم اشتباهه چراشم میگم.

JU JU

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
شما گفتین بگو سبکتره یا سنگینتر
ما هم گفتیم
سکه رو هم پیدا میکنم بهت تحویل میدم
شما لطف کن درست سوال مطرح کن

a friend

عضو جدید
خب این بنده خدا که گفت سکه رو پیدا کن و بعد از اون گفت بگو سبکتره یا... شما کم لطفی کردی سوال رو درست نخوندی( ببخشید حواسم نبود، سلام)

اشکان فروتن

مدیر بازنشسته
5 نفر دزد دریایی 1000 سکه طلا رو از ته آب می کشن بیرون. حالا می خوان اینا رو بین خودشون تقسیم کنن. رتبه و درجه این افراد هم از 1 تا 5 هست. یعنی نفر 1 از همه رتبه اش بالاتره تا نفر پنجم.

به این ترتیب عمل می کنند که از کسی که رتبه اش از همه پایین تره می پرسن تو میگی چه جوری تقسیم کنیم؟ اگر پیشنهاد قبول بشه که عمل میشه و کار تمومه. اگر رد بشه، اون شخص به دهان کوسه انداخته میشه و نوبت به نفر چهارم می رسه و الی آخر.

پیشنهادی پذیرفته میشه که اکثریت (یعنی نصف به اضافه یک) قبولش کنن.

دزدان دریایی هر 5 تاشون این 3 ویژگی اخلاقی رو در بالاترین مرتبه دارند:
بسیار باهوش
بسیار خونخوار
بسیار حریص

جواب :

نفر اول میدونه که اگه نفر دوم بمیره و به خودش برسه ، باید خودش تقسیم بر دو +1 = 1.5 نفر بهش رای بدن که نمیشه و میمیره
پس : نفر اول نباید بذاره که نفر دوم بمیره
نفر دوم هم اینو میدونه ، پس رای نفر نفر اولو داره و رای خودش رو هم داره پس میتونه هر 1000 سکه رو برای خودش برداره
پس : نفر دوم با همه مخالفت میکنه
نفر سوم 3 بخش بر دو + 1 = 2.5 رای لازم داره و میدونه که نفر دوم باهاش مخالفه بنابراین اگه رای نوبت نفر سوم بشه ، میمیره
پس : نفر سوم نباید بذاره نوبتش بشه
نفر چهارم 4 بخش بر 2 + 1 = 3 رای میخواد و میدونه که نفر 3 مجبوره بهش رای بده ، رای خودش رو هم داره ولی رای نفر دو رو نداره ، پس اگه رای نفر یک رو به دست بیاره ، برنده میشه
حالا میاد و یه سکه میده به نفر اولی که میدونه اگه به دومی برسه هیچ چیزی گیرش نمیاد و طمعش رو به دست میاره و 999 سکه برای نفر چهارم میمونه
پس : نفر چهارم با نفر پنج مخالفه
نفر پنجم 5 بخش بر 2 + 1 = 3.5 رای میخواد و میدونه که رای نفر سوم رو به دلیل خونخوار بودن نداره ، چون میگه بذار بمیره بعد با نفر چهار موافقت میکنم ولی میتونه نفر سوم با یه سکه بیاد تو تیم ما
حالا اگه به نفر اول دو تا سکه بده ، یعنی یکی بیشتر از نفر چهارم ، رای نفر اول مال خودشه
نفر دوم هم که میدونه اگه به نفر چهارم برسه هیچ چیزی گیرش نمیاد ، با یه سکه میتونه خریده بشه
پس :
  • دو سکه برای نفر اول
  • یک سکه نفر دوم
  • یک سکه نفر سوم
  • 996 سکه برای خودم (نفرپنجم)
تمام این فرضیات رو دزدها با توجه به هوش زیادشون میتونند سریع حدس بزنن