مشاوره، پرسش و پاسخ و درخواستهای بخش باغبانی

MehD1979

متخصص زراعت و اگرواکولوژی
کاربر ممتاز
همیشه هم خاکش خشکه یعنی کلا ً همیشه خاک گلدونام خشکه حتی خواستم ببینم از 100 تا بذر چند تاش سبز می شه لای دستمال بذر کاشتم صبح توش پر آبه شب می یام خونه می بینم خشکه

خب مشخصه تا شب هم جذب میشه هم تبخیر میشه
تو خونتونه یا راهرو پاگرد آپارتمانه؟

reyhaneh919

کاربر بیش فعال
تو اتاقمه اونجایی هم که هست گرمه چون از زیرش لوله ی آب گرم رد می شه

* ziba *

عضو جدید
کاربر ممتاز
خواهش میکنم خانومی...
:heart:نه عزیزم داروخانه که این چیزها رو نداره باید بری فروشگاههای تجهیزات و ادوات کشاورزی...توی کرج خیابان دانشگاه مخصوص این کار هست و سرتاسرش پر از این مغازه هاست.اما تو شهر شما رو نمیدونم متاسفانه....شاید سعید جان ( دالین )بدونه.زیباجون راستشو بخوای من از این بذرهای آماده تا حال خیری ندیدم..ایشالا که اینایی که شما گرفتی حتما جواب بده...اما این بذرها رو هم اول باید قارچ کش حتما ضدعفونی کنی با شستن معمولی خیلی تاثیری خاصی نداره.زیباجون خاکهای آماده رو هم باید قبلش ضدعفونی کنی...ضدعفونی کردن خاک چند روش داره...مثلا میتونی خاک رو توی یه سینی بزرگ بریزی یا توی حیاط روی موازیک کف حیاط پخش کنی و با یه پوشش پلاستیکی روش بکشی و بذار حسابی زیر آفتاب بمونه اینطوری ضدعفونی میشه.یه روش دیگه هم هست میتونی خاک رو توی یه سینی بزرگ یا سینی فر بریزی و بذار توی فر و حدود ده تا پانزده دقیقه بهش زمان بدی اینجوری هم خاک ضدعفونی میشه.یا میتونی باز هم از قارچ کش استفاده کنی و برای هر یک بیل خاک یک قاشق غذاخوری از پودر قارچ کش استفاده کنی و با خاک مخلوط کنی.اینطوری میتونی خاکت رو ضدعفونی کنی. با آب زیادی دادن فقط میتونی شوری خاک رو برطرف کنی ولی اینجوری املاح مفید خاک هم همراه آب از خاک خارج میشه و خاکت عملا بی محتوا میشه.یه چیزدیگه زیباجون که البته فکر میکنم شما خودتون خیلی خیلی بهتر از من بلدباشید...اینکه :برای کشت بذر اول اینکه بهتره از سینی کشت استفاده کنی تا دان نهالها به حالت سه یا چهاربرگی برسن و برای انتقال به گلدان بزرگتر آماده تر باشن...یه چیزی که من خودم تجربه کردم اینکه بذر یا نهالها یا قلمه ها نسبت به محیطی که کاشته میشن عکس العمل شدیدی نشون میدن ...درست مثل یه بچه کوچولو که از فضاهای بزرگ میترسن پس باید از جاهای کوچیکتر براشون محیط رو آماده کنی تا به گلدانهای بزرگتر برسن.دیگه اینکه هر بذری رو که میخوای بکاری به اندازه بذرت نگاه کن و سه برابر اندازه بذرت خاک رو گود کن و بذر رو بکار عزیزم...حالا اندازه بذرت هر چقدر بود مهم نیست فقط عمقی که براش ایجاد میکنی سه برابر اندازه بذرت باشه.وگرنه یا بذرت در عمق زیادی خفه میشه ...و یا بذرت در عمق کم نیاز رشدی رو برای ریشه زنی پیدا نمیکنه.برای سدوم هم کار خوبی میکنی...میتونی یه عکس از خودش و پاجوشهاش برام بذاری تا جسارتا بهتر راهنماییت کنم عزیزم.؟
سلام عزیزم مگه آقای دالین شیرازی نیستن ؟ :surprised:راس میگی ؟ :( من احساس میکنم یه چیزایی شبیه میسل سفید رنگ قارچ روی خاک گلدونم دیدم :cry: تازه نمیدونستم باشد خاکا رو هم ضد عفونی کنم :cry:یعنی الان گلدون سدومم و گلدون بذرا و گلدون پاجوش سدومم خراب میشه ؟ :cry: چرا آقاهه که اینا رو بم فروخت هیچی نگفت ؟ :cry: میکشمش :mad: کلی باش مشورت کردم که چیزی از قلم نیوفته فقط همین خاک برگ و خاک مخلوط با کود حیوانی و محلول غذایی بهم داد با گلدون پلاستیکی و یه خورده سفال شکستهگفت خاکا رو با هم مخلوط کن بعد بذر یا گلتو بکار بعد دو سه تا پارچ آب بریز توش تا زرد آبش بره حتی ازش پرسیدم لازم نیست قبل از کاشتن تو گلدون ، بذرا رو تو آب بزارم تا جوانه بزنه ؟ گفت نه هیچی نمیخواد ! میکشمش :w06:حتی یک کلمه هم از ضدعفونی و قارچ کش و این چیزا حرف نزد !حالا اگه پودر قارچ کش روی خاک گلدونام بریزم خوب میشه ؟ :cry:این عکساشونه :این گلدون سدوممه :
این یکی از پاجوش هاشه که با کاتر جدا کردم تا خیلی اوف نشه و تو گلدون کوچولو کاشتم :
این پاجوش دومشه که هنوز جداش نکردم :
اینم گلدونیه که بذرای گل ابری رو تو عمق حدودا 5 سانتی کاشتم : :cry:
:crying2:

reyhaneh919

کاربر بیش فعال
احتمالا خاک گلدونت دماش زیاده
پانسیون یا نور گیر دارید یمدت بذارش اونجا
یعنی همه شونو

نه نداریم
الان عکساشو می ذارم دارم پیوست می کنم
یه مدت هم گذاشته بودم تو پله ها بدتر شده بود چون کمتر بهشون سرمی زدم

MehD1979

کاربر ممتاز

reyhaneh919

کاربر بیش فعال
خاکش افتضاحه
بچاره داغون شده
سریع خاکشو عوض کن
البته فقط یدونه از اونارو که نیمه خشکه
بقیه که جان به جان آفرین تسلیم کردن
چقدر تو اون خاکه سنگریزه داره؟
از اول خریدم همون طوری بود فقط 3تاشون رو خاکشون رو عوض کردم اونم از خاک باغچه ریختم

* ziba *

عضو جدید
کاربر ممتاز
خاکش افتضاحه
بچاره داغون شده
سریع خاکشو عوض کن
البته فقط یدونه از اونارو که نیمه خشکه
بقیه که جان به جان آفرین تسلیم کردن
چقدر تو اون خاکه سنگریزه داره؟

سنگ ریزه بده یا خوبه ؟ تخلخل خاک رو بیشتر نمیکنه ؟

MehD1979

کاربر ممتاز
سنگ ریزه بده یا خوبه ؟ تخلخل خاک رو بیشتر نمیکنه ؟

من قبول ندارم
بنظرم تو گلدون های بزرگ باید بکار بره
شن خودش خلل و فرج داره اگه ترکیب بشه تو خاک گلدون برای پرورش کاکتوس

از اول خریدم همون طوری بود فقط 3تاشون رو خاکشون رو عوض کردم اونم از خاک باغچه ریختم

اونا که برای به چشم انداختنو بازاریابیشونه

من یبار قبلا گفتم اگه بتونید خاک پیت موس پلمپ شده هلند رو بخرین
کاکتوس بطور وحشتناکی رشد میکنه

پکیج 20 کیلوییه
ولی گرونه

reyhaneh919

کاربر بیش فعال
اون اپونتیا ها رو تو خاک باغچه کاشته بودم گلدونشم بزرگ بود از این مستطیل سفید ها خیلی خوب رشد می کرد ولی نمی دونم چرا همشون خشک شد

MehD1979

کاربر ممتاز
اون اپونتیا ها رو تو خاک باغچه کاشته بودم گلدونشم بزرگ بود از این مستطیل سفید ها خیلی خوب رشد می کرد ولی نمی دونم چرا همشون خشک شد
حداقل تو زمستون باید شب ها روشو پلاستیک میکشیدی
بافت خاک باغچه تون خیلی سنگینه
باید کود گوسفندی خشک و پوسیده و اگه خاکبرگ جنگلی که سمتتون پیدا نمیشه اضافه کنی
همون کود گوسفندی هم اضاف میکردی خیلی تاثیر مثبتی داشت

MehD1979

کاربر ممتاز
کود گوسفندی از کجا بیارم؟ بو نمی ده؟

پوسیده و خشک باشه به هیچ وجه بو نمیده
آدرسشو از گل فروشی ها بگیر
شاید خودشون که گلخونه دارن یا با اون ارتباط دارن بهت به اندازه ای که میخوای بفروشند

* ziba *

عضو جدید
کاربر ممتاز
کود گوسفندی از کجا بیارم؟ بو نمی ده؟

من از خود گلدون فروشی گرفتم مرطوبه ولی خیلی بو نمیده یعنی بوی ناخوشایندی نیست همون بویی که تو پارکا به مشامت میرسه :D

تازه من با دستکش اون قطعات بزرگشو کاملا نرم میکنم که خاکم یه دست باشه :)

eliot -esf

کاربر فعال مهندسی کشاورزی , گیاهپزشکی
کاربر ممتاز
من دنبال یک پاور اماده از وسایل باغبانی هستم !!! کسی داره ؟؟؟ حسش نیست وقت بگذارم روووش دم عیدی !!

گلابتون

مدیر بازنشسته
سلام عزیزم مگه آقای دالین شیرازی نیستن ؟ :surprised:راس میگی ؟ :( من احساس میکنم یه چیزایی شبیه میسل سفید رنگ قارچ روی خاک گلدونم دیدم :cry: تازه نمیدونستم باشد خاکا رو هم ضد عفونی کنم :cry:یعنی الان گلدون سدومم و گلدون بذرا و گلدون پاجوش سدومم خراب میشه ؟ :cry: چرا آقاهه که اینا رو بم فروخت هیچی نگفت ؟ :cry: میکشمش :mad: کلی باش مشورت کردم که چیزی از قلم نیوفته فقط همین خاک برگ و خاک مخلوط با کود حیوانی و محلول غذایی بهم داد با گلدون پلاستیکی و یه خورده سفال شکستهگفت خاکا رو با هم مخلوط کن بعد بذر یا گلتو بکار بعد دو سه تا پارچ آب بریز توش تا زرد آبش بره حتی ازش پرسیدم لازم نیست قبل از کاشتن تو گلدون ، بذرا رو تو آب بزارم تا جوانه بزنه ؟ گفت نه هیچی نمیخواد ! میکشمش حتی یک کلمه هم از ضدعفونی و قارچ کش و این چیزا حرف نزد !حالا اگه پودر قارچ کش روی خاک گلدونام بریزم خوب میشه ؟ :cry:
سلام عزیزم...بله شیرازی هستند...اما اطلاعات خوبی ازنمایندگیهای شهرها و شهرستانها دارند...امیدوارم تشریف بیارند تا بتونن کمک کنند.
خب باید ریز به ریز ازش میپرسیدی عزیزم...نگران نباش عزیزم هنوز اتفاق خاصی نیفتاده....حالا هم دیر نشده...بذار گلدونات خشک خشک بشن...یعنی حسابی تشنه بشن...بعد میتونی پودر رو داخل آب حل کنی و آروم آروم به گلدونت اضافه کنی عزیزم...فقط اینقدر آب نده که آب از گلدون خارج بشه...کم کم اضافه کن....

گلابتون

مدیر بازنشسته
این عکساشونه :این گلدون سدوممه :
خانومی چرا این گیاهت رو اینقدر گود کاشتی ...معمولا باید خاک و طوقه گیاه فقط دو و نیم سانت از لبه گلدون پایینتر باشه و فقط جای آبخور داشته باشه کافیه..

این یکی از پاجوش هاشه که با کاتر جدا کردم تا خیلی اوف نشه و تو گلدون کوچولو کاشتم :
خوبه عزیزم...فقط اینم همون اشکال قبلی رو داره و خیلی گود هست و در ضمن گلدونش هم براش بزرگه....اگه بتونی به یه گلدون کوچکتر منتقلش کنی بهتره...

این پاجوش دومشه که هنوز جداش نکردم :
بذار پاجوشش یه کمی بزرگتر بشه بعد جداش کن...فکرمیکنم هنوز برای جدایی از پایه مادری براش زود باشه.

اینم گلدونیه که بذرای گل ابری رو تو عمق حدودا 5 سانتی کاشتم : :cry:
پنج سانت؟؟؟ به نظرم زیاد باشه...نگران نباش گلم...ایشالا که طوریشون نمیشه...توکلت به خدا....بهشون برس ایشالا که جوونه میزنه...
مراقب کاشت بقیه بذرهات باش عزیزم...

:crying2:

برای هرکدوم از بذرهایی که داری یه مطالعه جانبی داشته باش...یه کار اصولی و منظم و دقیق انجام بده خانومم...ایشالا که همشون سبز میشن.

dalin

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام عزیزم...بله شیرازی هستند...اما اطلاعات خوبی ازنمایندگیهای شهرها و شهرستانها دارند...امیدوارم تشریف بیارند تا بتونن کمک کنند.
خب باید ریز به ریز ازش میپرسیدی عزیزم...نگران نباش عزیزم هنوز اتفاق خاصی نیفتاده....حالا هم دیر نشده...بذار گلدونات خشک خشک بشن...یعنی حسابی تشنه بشن...بعد میتونی پودر رو داخل آب حل کنی و آروم آروم به گلدونت اضافه کنی عزیزم...فقط اینقدر آب نده که آب از گلدون خارج بشه...کم کم اضافه کن....

سلاممممم
بعله شیرازی هستیم ....
اومدیم ...
ببخشید این مدت یه کمی گرفتار بودم
ولی الان کاملا در خدمتم

eliot -esf

کاربر فعال مهندسی کشاورزی , گیاهپزشکی
کاربر ممتاز
من هنوز پاور وسایل باغبانی میخوااااااااااااااااااااام !!!

* ziba *

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلاممممم
بعله شیرازی هستیم ....
اومدیم ...
ببخشید این مدت یه کمی گرفتار بودم
ولی الان کاملا در خدمتم

سلام برادر رسیدن بخیر :gol:

راستش امروز یه چیزایی گیرم اومد در واقع تو قم چیزی به اسم نمایندگی فکر نمیکنم وجود داشته باشه من تا حالا هیچ مغازه ای ندیدم همه گلخونه های پلاستیکی میزنن که اکثرا موقت هستن خلاصه باید شانسی یه چیزایی گیر بیاری

امروز اون پودر بنومیل و یه شیشه محلول ضد قارچ خریدم آقاهه گفت محلول واسه باغچست و پودر واسه گلدون

امروز همه ی گلدونامو با احتاط خالی کردم ( بهشون آب نداده بودم چون گلابتون جان گفت تشنه باشن ) و این پودرا رو با خاک قاطی کردم چون خاکش هنوز مرطوب بود دیگه پودر رو به همراه آب اضافه نکردم

بذرامم اصلا معلوم نیست چه حالی دارن و چون یه عالمه آب تو گلدون ریخته بودم هر کدوم رفته در یه عمقی

اون گلدون رو هم قارچ کش زدم یه مقدار از خاکش رو کف یه ظرف پلاستیکی گذاشتم ( میخواستم سینی کشت بسازم :redface: ) با ارتفاع کم

بعدش توش سوراخای کوچیک ایجاد کردم و مخلوط بذر تازه با قارچ کش و آب رو ریختم تو سوراخا و یه لایه نازک خاک خیلی آروم روش کشیدم بعد ظرف رو گذاشتم داخل یه پلاستیک شفاف روی زمین بالکن

امیدوارم جوانه بزنه :redface:

asghar69

عضو جدید
سلام دنبال مطالبی فارسی و انگلیسی در مورد تاثیر درختان و درختچه های زینتی بر روی پرندگان بومی و مهاجر همراه با رفرنس می خواستم. ممنون

asghar69

عضو جدید
سلام
مطالبی در مورد انواع پوشش های گلخانه ها و اینکه هر کدوم برای کشت چه محصولی بهتر هست میخواستم.با تشکر

orkidehm

مدیر تالار زیست شناسی
مدیر تالار
سلام دوستان عزیز
درزمینه ی نحوه ی تکثیرونوع خاک وطریقه ی نگهداری گیاه زیرنیازبه راهنمایی دارم.ممنون میشم اگه کمکم کنین.

DSC00587.jpg

DSC00588.jpg

dalin

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام برادر رسیدن بخیر :gol:

راستش امروز یه چیزایی گیرم اومد در واقع تو قم چیزی به اسم نمایندگی فکر نمیکنم وجود داشته باشه من تا حالا هیچ مغازه ای ندیدم همه گلخونه های پلاستیکی میزنن که اکثرا موقت هستن خلاصه باید شانسی یه چیزایی گیر بیاری

امروز اون پودر بنومیل و یه شیشه محلول ضد قارچ خریدم آقاهه گفت محلول واسه باغچست و پودر واسه گلدون

امروز همه ی گلدونامو با احتاط خالی کردم ( بهشون آب نداده بودم چون گلابتون جان گفت تشنه باشن ) و این پودرا رو با خاک قاطی کردم چون خاکش هنوز مرطوب بود دیگه پودر رو به همراه آب اضافه نکردم

بذرامم اصلا معلوم نیست چه حالی دارن و چون یه عالمه آب تو گلدون ریخته بودم هر کدوم رفته در یه عمقی

اون گلدون رو هم قارچ کش زدم یه مقدار از خاکش رو کف یه ظرف پلاستیکی گذاشتم ( میخواستم سینی کشت بسازم :redface: ) با ارتفاع کم

بعدش توش سوراخای کوچیک ایجاد کردم و مخلوط بذر تازه با قارچ کش و آب رو ریختم تو سوراخا و یه لایه نازک خاک خیلی آروم روش کشیدم بعد ظرف رو گذاشتم داخل یه پلاستیک شفاف روی زمین بالکن

امیدوارم جوانه بزنه :redface:
خوبه
در جریان جوانه زدن بزارمون

dalin

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوستان عزیز
درزمینه ی نحوه ی تکثیرونوع خاک وطریقه ی نگهداری گیاه زیرنیازبه راهنمایی دارم.ممنون میشم اگه کمکم کنین.

مشاهده پیوست 88868

مشاهده پیوست 88869

تکثیرشون که از طریق همون پاجوش هایی هست که می زنه
آب زیادی بهش نده که زودی خراب می شه
توی گلدانش اول یه خورده سنگ ریزه بریز ( برای انکه آب های زیادی از گلدانت خارج بشه ) بعدش هم مخلوطی از خاک برگ + خاک معمولی باغچه