مشاوره، سوال و درخواست مطالب مهندسی کشاورزی ...

"Pejman"

دستیار مدیر مهندسی کشاورزی گیاهان دارویی
ممنونم تبريز

متاسفانه کسی رو نمیشناسم اونجا.. آقای پزشکیان یا پزشگی هم اونجا هست البته به کشاورزی کاری ندارند.

ببین سعی کن توی این مصاحبه ها خودتو کاملا وارد نشون بدی. البته جوری که نگن طرف همش ادعا داره و تنها چیزی که ازت سوال نمیکنن هم در مورد زعفران هست....

همیشه همین بوده.. در مورد کاری که میخوای انجام بدی ازت سوال نمیشه... این خصوصیات ارگان های دولتی هست...

اگه ازت در مورد زعفران سوال بشه جای تفکر داره !!!

اما یک مطالعه بدک نیست در موردش داشته باشی... یک کتاب هست به اسم طلای سرخ
نویسندش نمیدونم کیه. 6 سال قبل خوندمش. کتاب واقعا جالب و خوبیه...

ولی تسلط به خودت و اینکه با فروتنی نشون بدی واردی به کارت. همین کافیه... اگه خواستنت که به سلامتی. اما اگه نخواستن ناراحت نباش چون شما چیزی کم نداری بلکه اونا کم دارن !!! (حرف آخر را اول زدم)

متاسفانه جهاد دانشگاهی استان تهران اون هم در بخش کشاورزی ...... بیخیال... استان های دیگر هم همین هستن...
جهاد دانشگاهی در همه زمینه ها موفق بوده....

اما متاسفانه در کشاورزی حرفی برای گفتن نداره...

هر حرکتی هم کرده در زمینه کشاورزی در رابطه با علوم دیگه بوده.. مثل کود بارور فسفاته 2 که در علوم کشاورزی + شیمی تجزیه+ و بیوشیمی بوده...

اصولا بخش کشاورزی جهاد دانشگاهی بسیار ظعیفه... پایتختش کسی وارد نیست.... خدا کنه اونجاها وارد باشن...

از اسم جهاد دانشگاهی سال 59 حداقل در زمینه کشاورزی ما چیزی سراغ نداریم...

30 سال از عمر جهاد دانشگاهی میگذره... در زمینه کشاورزی اصلا موفق نیست و هر حرکتی شده در این زمینه بخاطر علوم پایه بوده

فقط اعتماد بنفس همونجوری که دوستان گفتن.... با آرامش کامل.

معمولا در ارگان های دولتی برای فهمیدن بعضی از مسائل از بعضی روش های بی ربط استفاده میکنن.

نمونش موضوع روزنامه هست....

اگر خواستین در مورد روزنامه پیام خصوصی بدید تا اونجا براتون توضیح بدم چون اینجا صحیح نیست ... :gol: :gol: :gol:

دزفولی

عضو جدید
مهندسی بیوتکنولوژی

مهندسی بیوتکنولوژی

سلام کسی هست بهم کمک کنه؟
من ارشد بیوتکنولوژی هستم می خوام بدونم به من مجوز راه اندازی آزمایشگاه کشاورزی رو می دن؟
:surprised:

/

زهرا فرشید

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام کسی هست بهم کمک کنه؟
من ارشد بیوتکنولوژی هستم می خوام بدونم به من مجوز راه اندازی آزمایشگاه کشاورزی رو می دن؟
:surprised:

/
من اطلاعی ندارم شرمنده.
اما یه سوال :
چه دانشگاهی هستید؟؟

در ضمن دوست عزیز بهتر سوالاتتون رو در بخش سوالات مطرح کنید من با اجازه طی 24 ساعت اینده این تاپیک رو به سوال از مهندسين كشاورزي منتقل میشه.موفق باشید.

SistemProf

عضو جدید
سلام
ميتونيد سالن هاي پرورش قارچ را اجاره كنيد . حدود 2تا 3 ميليون تومان پيش به اضافه ماهي 150 تا 200 تومان اجاره . همه تاسيسات لازم را هم دارد
كمپوست آماده پاستوريزه و بذرزده شده حدود كيلويي 200 تومان
خاك پوششي هر متر مكعب حدود 100 هزار تومان
هزينه هاي حمل و نقل +هزينه سوخت كه معمولا گازوييل است

زهرا فرشید

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام
ميتونيد سالن هاي پرورش قارچ را اجاره كنيد . حدود 2تا 3 ميليون تومان پيش به اضافه ماهي 150 تا 200 تومان اجاره . همه تاسيسات لازم را هم دارد
كمپوست آماده پاستوريزه و بذرزده شده حدود كيلويي 200 تومان
خاك پوششي هر متر مكعب حدود 100 هزار تومان
هزينه هاي حمل و نقل +هزينه سوخت كه معمولا گازوييل است
این سالن های اماده کجاست؟؟منظورم اینه کدوم شهر ایرانه؟؟

SistemProf

عضو جدید
این سالن های اماده کجاست؟؟منظورم اینه کدوم شهر ایرانه؟؟

من بيشتر اطراف تهران ديده ام - كرج -هشتگرد -شهريار و در شرق تهران هم جاجرود . توي آگهي هاي روزنامه همشهري قسمت پرورش قارچ معمولا" زياد چاپ مي شوند.

• Like
واکنش ها: fgni

سبزانگشتی

عضو جدید
کی کمکم میکنه؟

کی کمکم میکنه؟

سلام.من مهندسی آب خوندم ولی میخوام ارشد باغبانی بدم.به نظرتون میتونم؟ سخت نیس برام؟ یه سری اطلاعات هم راجع به منابع و سرفصل های دروس میخوام. هرکس جواب بده لطف بزرگی کرده!:gol:

O_O

عضو جدید
سوال !!!

سوال !!!

با سلام دوستان من سوالاتی دارم که بسیار برای من مهم است :

طرز تهیه ی مواد زیر را میخوام + مقدار مواد ، دمای آزمایش ، طرز انجام واکنش و . . . :

1 . حشره کش ها : ( شامل 2 دسته ) :

الف ) پودر ضد سوسک

ب ) مایع ضد مگس : ( این را میدونم که 3 ماده در آن دخالت دارند ، اما اسمشان را نمی دانم و اینکه طرز تهیه و انجام واکنش )

2.محلول تازه نگه داشتن گل ها ( شامل 4 ماده )

20112

عضو جدید
کمک

کمک

سلام به همه بچه های گل کشاورزی
من مبخام یه گلخونه بزنم ولی هیچ اطلاعاتی در این زمینه ندارم لطفا راهنماییم کنید از تمامی جوانب :سرمایه -اطلاعات دیگه کلا همه چی در این مورد ..................ممنون میشم :gol::gol::gol::gol::gol::gol:

Phyto

مدیر تالار مهندسی كشاورزی
مدیر تالار
سلام به همه بچه های گل کشاورزی
من مبخام یه گلخونه بزنم ولی هیچ اطلاعاتی در این زمینه ندارم لطفا راهنماییم کنید از تمامی جوانب :سرمایه -اطلاعات دیگه کلا همه چی در این مورد ..................ممنون میشم :gol::gol::gol::gol::gol::gol:

تو بخش باغبانی چند تا تاپیک در مورد گلخونه هست، میتونی ببینی.
مثلا اینا:
http://www.www.www.iran-eng.ir/showthread.php/77374-گلخانه
http://www.www.www.iran-eng.ir/showthread.php/233617-همفکری-در-مورد-گلخونه
http://www.www.www.iran-eng.ir/showthread.php/224752-کمک-برای-احداث-گلخانه
http://www.www.www.iran-eng.ir/showthread.php/220319-طرح-یک-گلخونه-قابل-حمل
http://www.www.www.iran-eng.ir/showthread.php/194791-کشت-گلخانه-ای
http://www.www.www.iran-eng.ir/showthread.php/45898-تغذیه-گوجه-فرنگی-گلخانه-ای
http://www.www.www.iran-eng.ir/showthread.php/167630-اينم-عكساي-گلخانه-من
...

sajsad

عضو جدید
دانشجو های محصل در ترکیه کمک کنن

دانشجو های محصل در ترکیه کمک کنن

با سلام :
کسی هست که بتونه ایمیل چند تااستاد عضو هیئت علمی دانشکده های محیط زیست ترکیه رو بهم بده ؟ یا چند تا سایت دانشکده بهم بده ؟ مرسی از همکاریتون

20112

عضو جدید
درخواست کمک برای سوالات و جواب های کنکور های سال های گذشته ی دانشگاه آزاد

درخواست کمک برای سوالات و جواب های کنکور های سال های گذشته ی دانشگاه آزاد

سلام دوستان عزیز
امیدوارم حالتون خوب باشه
من سوالات و جواب های کنکور های سال های گذشته ی دانشگاه آزاد رو نیاز دارم لطفا اگر کسی سایتی در این زمینه میدونه به من معرفی کنه؟واگر خودش داره و می تونه تو سایت باشگاه بذاری خیلی ممنون میشم .:gol::gol::gol::gol::gol::gol:

daneshjoo1368

عضو جدید
مقالات توليد بيولو‍ژيكي اسيد هاي آمينه2000 با فايل لاتين

مقالات توليد بيولو‍ژيكي اسيد هاي آمينه2000 با فايل لاتين

مقالاتي توليد بيولو‍ژيكي اسيد هاي آمينه2000 با فايل لاتين فوري فوري .......:redface::evil::question:

yakuza

عضو جدید
درخواست معرفی مجله

درخواست معرفی مجله

سلام
من به آدرس یک مجله ی علمی - ترویجی در زمینه ی کشاورزی احتیاج دارم اگر کسی از دوستان آدرس اینترنتی این مجله را داره برام بذاره
ممنون

Phyto

مدیر تالار مهندسی كشاورزی
مدیر تالار
یه سوال فنی: کسی میدونه پروتئین غالب تو برنج چیه؟

fgni

متخصص باغبانی
کاربر ممتاز
درخواست و سوالهای مرتبط با کشاورزی

درخواست و سوالهای مرتبط با کشاورزی

یه سوال فنی: کسی میدونه پروتئین غالب تو برنج چیه؟
تو دانه برنج یا تو برنجی که سفید شده چون بیشتر پروتئین داخل برنج تو بخش سبوس برنج هست که سرشار از ویتامین Bهست ؟

milad gholami

عضو جدید
تو دانه برنج یا تو برنجی که سفید شده چون بیشتر پروتئین داخل برنج تو بخش سبوس برنج هست که سرشار از ویتامین Bهست ؟
حتی سبوس برنج سرشار از ویتامین k می باشد(اصولا سبوس ها دارای این ویتامین می باشد) و همچنین با قابلیت جذب بالای که دارد از یبوست جلوگیری میکند

mah.mehr

عضو جدید
گلخانه

گلخانه

سلام
یه سری اطلاعات در مورد تولید جوانه گندم در گلخانه میخاستم.ایا به صرفه هست یانه؟

زهرا فرشید

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام.اول مشخص کن صدفی یا دکمه ای بعدهم در چه مقیاسی می خوای تولید کنی؟

صدفی که تولیدش کمه و تو بازارم کمتره
برای دکمه ایی میدونم اگه جاشو داشته باشی برای خرید کمپوسته یه پونصدتومنی کافیه ..البته یه تن کمپوست توجیه اقتصادی نداره

بردوک بزرگ

عضو جدید
کاربر ممتاز
صدفی که تولیدش کمه و تو بازارم کمتره
برای دکمه ایی میدونم اگه جاشو داشته باشی برای خرید کمپوسته یه پونصدتومنی کافیه ..البته یه تن کمپوست توجیه اقتصادی نداره

با پانصد تومان حدودا دو و نیم تن کمپوست میشه خرید.الته خاک ،قفسه بندی؛دستگاه تولید بخار و غیره هم نیاز دارید. شما حداکثر سرمایه تون یا متراژ سالن را بنویسید تا ریز وسایل و هزینه ها را براتون حساب کنم.

نارون

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام.
ببخشید من میخاستم عصاره اویشن به غلظت 50ppm 100ppm تهیه کنم.
نمیدونم از کچا باید شروع کنم؟
اول باید یه عصاره بگیرم بعدش به این غلظت برسونم؟
ممنون میشم راهنمایی کنید.

daryanian

عضو جدید
کاربر ممتاز
کشاورزی

کشاورزی

با سلام خدمت مهندسین کشاورزی،
من کشاورزی نیز می کنم می خواستم بدانم که وقتی کود شیمیایی(آهن و رشد) به درختان داده می شود(3 بار در سال)، باعث تنبلی درخت نیز می شود؟ البته به صورت سم پاشی

نارون

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوستان خوبم . سال نو مبارك . اميدوارم سالي سرشار از موفقيت ، شادي و البته سلامتي در پيش داشته باشيد .

امروز خيلي اتفاقي با وبلاگ شما آشنا شدم .
بينهايت از اين بابت خوشحالم . چون يه مشكل بزرگ دارم كه حتما فقط و فقط به دست شما دوستان خوبم حل ميشه .
پس با اجازه شما سئوالم رو ميپرسم :
راستش من توي يه فضاي 50 متري از خونه ،، 20 تا درخت كاشتم . درختاني مثل آلو سياه - زردآلو - گلابي - سيب - گردو - بادام - آلبالو - گيلاس - خرمالو - هلو .....
قبل از هر چيز بگم كه من ساكن تهران هستم و 15 تا از اين درختان رو از نهالستان خريدم و 5 تاشون هم از خونه قبلي درآوردم و در اين مكان جديد كاشتم .
اما مشكلم چيه ؟؟؟
راستش اون 5 تا درخت كه قبلا جاي ديگه اي كاشته شده بودند ،،،، حسابي بار ميداند و به اندازه مناسب ميوه ميداند تو 2 سالي كه به باردهي رسيده بودند . اما الان كه 4 سالي ميشه آوردمشون توي خونه جديد كاشتمشون ،،، ديگه حتي گل و شكوفه هم نميدن چه برسه به باردهي
با اينكه عمر تك تك درختاني كه در خونه جديد كاشتم ،، بالاي 5 سال شده و هر كدوم اندازه 2 متري قد كشيدند اما هيچ كدوم به گل دهي نميرسند و از شكوفه و ميوه هم خبري نيست .
اين در حالي كه هر سال واقعا رشد خوبي دارن و كود منظم و چيدن شاخه ها و آبياريشون منظم انجام ميشه و حتي بهترين سموم . اما خبري از شكوفه و گل دادنشون نيست و فقط و فقط هر سال قد ميكشند و فقط سبزي و برگ دهي خوبي دارند و تمام .
البته يه درخت هلو كه خودم با كاشت هسته اون در خاك 4 سال پيش به عمل آوردم ،،، امثال حسابي گل داده و شكوفه هاي خوبي داده
و البته سال پيش ارديبهشت 3 تا نهال بزرگ بادام و شليل گرفتم از نهالستان كه با اينكه هنوز يك سالي هم نميشه كه در مكان جديد كاشتمشون ،، اما امثال شكوفه و گل دهي داشتند .
حالا سئوالم اينه كه ‌::::::
چرا درختان بزرگ ميوه كه عمرشون بين 3 تا 7 سال بيشتر نميشه با اينكه هر كدم حدود 2 متري قد كشيدند و پر شاخه و برگن ،،،، چرا هر سال فقط برگ درميارن و خبري از گل دهي و شكوفه و درنتيجه ميوه دهيشون نيست ؟؟؟؟؟؟
لطفا كمكم كنيد . اين باغچه و درختاش براي من واقعا با ارزشه و خيلي وقت و هزينه براش گذاشتم اما هيچ ثمري برام نداشته
بي صبرانه منتظر راهنمايي شما دوستان خوبم هستم
خدانگهدار
این پیام را یه نفر توی وبلاگم سوال پرسیده بود.
من خودم نتوسنتم به نتیجه ای برسم
میخاستم شما منو راهنمایی کنید.......... ممنونم
اخه اگر گل میدادن میگفتیم مشکل گرده افشانیه یا ناسازگارن نیاز به گرده دارد ولی اینها گل هم ندادن
تغذیه هم که میگن خوبه......
جاشون تنگ نیست!!!؟
ممنون میشم کمک کنید​

fgni

متخصص باغبانی
کاربر ممتاز
سلام دوستان خوبم . سال نو مبارك . اميدوارم سالي سرشار از موفقيت ، شادي و البته سلامتي در پيش داشته باشيد .

بينهايت از اين بابت خوشحالم . چون يه مشكل بزرگ دارم كه حتما فقط و فقط به دست شما دوستان خوبم حل ميشه .
راستش من توي يه فضاي 50 متري از خونه ،، 20 تا درخت كاشتم . درختاني مثل آلو سياه - زردآلو - گلابي - سيب - گردو - بادام - آلبالو - گيلاس - خرمالو - هلو .....
قبل از هر چيز بگم كه من ساكن تهران هستم و 15 تا از اين درختان رو از نهالستان خريدم و 5 تاشون هم از خونه قبلي درآوردم و در اين مكان جديد كاشتم .
اما مشكلم چيه ؟؟؟
راستش اون 5 تا درخت كه قبلا جاي ديگه اي كاشته شده بودند ،،،، حسابي بار ميداند و به اندازه مناسب ميوه ميداند تو 2 سالي كه به باردهي رسيده بودند . اما الان كه 4 سالي ميشه آوردمشون توي خونه جديد كاشتمشون ،،، ديگه حتي گل و شكوفه هم نميدن چه برسه به باردهي
با اينكه عمر تك تك درختاني كه در خونه جديد كاشتم ،، بالاي 5 سال شده و هر كدوم اندازه 2 متري قد كشيدند اما هيچ كدوم به گل دهي نميرسند و از شكوفه و ميوه هم خبري نيست .
اين در حالي كه هر سال واقعا رشد خوبي دارن و كود منظم و چيدن شاخه ها و آبياريشون منظم انجام ميشه و حتي بهترين سموم . اما خبري از شكوفه و گل دادنشون نيست و فقط و فقط هر سال قد ميكشند و فقط سبزي و برگ دهي خوبي دارند و تمام .
البته يه درخت هلو كه خودم با كاشت هسته اون در خاك 4 سال پيش به عمل آوردم ،،، امثال حسابي گل داده و شكوفه هاي خوبي داده
و البته سال پيش ارديبهشت 3 تا نهال بزرگ بادام و شليل گرفتم از نهالستان كه با اينكه هنوز يك سالي هم نميشه كه در مكان جديد كاشتمشون ،، اما امثال شكوفه و گل دهي داشتند .
چرا درختان بزرگ ميوه كه عمرشون بين 3 تا 7 سال بيشتر نميشه با اينكه هر كدم حدود 2 متري قد كشيدند و پر شاخه و برگن ،،،، چرا هر سال فقط برگ درميارن و خبري از گل دهي و شكوفه و درنتيجه ميوه دهيشون نيست ؟؟؟؟؟؟
لطفا كمكم كنيد . اين باغچه و درختاش براي من واقعا با ارزشه و خيلي وقت و هزينه براش گذاشتم اما هيچ ثمري برام نداشته
خدانگهدار
اخه اگر گل میدادن میگفتیم مشکل گرده افشانیه یا ناسازگارن نیاز به گرده دارد ولی اینها گل هم ندادن
جاشون تنگ نیست!!!؟
ممنون میشم کمک کنید​
نارون جان به دوستمو ن بفرمایید داشتن هشت تا ده درخت در اون فضای پنجاه متر مربعی کار عاقلانه تریه رشد برگی ناشی از نرسیدن نور خورشید هست و مسلما رقابت درختان برا بدست اوردن نور موجب میشه اصلا به باردهی نرسن و فقط قد بکشن بنا بر این پیشنهاد میدم ایشون تعداد درختانشون رو به هشت درخت و نهایتا ده درخت برسونن

Taimi

عضو جدید
سلام دوستان .من رشته کاردانی امور زراعی وباغی هستم ترم آخر و مهر ماه دفترچه باید بگیرم برا کارشناسی میخواستم اگه میشه یه گرایش خوب و کارآمد بهم معرفی کنید.برای دانشگاه آزاد این گرایش هارو میتونم انتخاب بکنم

1-مهندسی تولیدات گیاهی
2-مهندسی تولیدات گیاهی-باغبانی
3-مهندسی تولیدات گیاهی-زراعت

دانشگاه علمی کاربردی روهم میخوام شرکت کنم میگن مدرکش ارزش نداره راست میگن؟؟؟؟؟؟؟؟ داخل این آزمون فکر کنم (((پرورش دانه های روغنی))) رو میتونم انتخاب کتن.

**تراخدا کمک کنید یه گرایش رو بگید که کارآمد باشه فدای همتوت بشم

زهرا فرشید

عضو جدید
کاربر ممتاز

اما مشكلم چيه ؟؟؟
خدانگهدار
جاشون تنگ نیست!!!؟
ممنون میشم کمک کنید​
ماشالله 20 تا درخت تو فضای فقط پنجاه متری؟؟؟؟
همانطور که محمدرضا گفت قزعا الان اونجا جنگل مانند شده و گیاهان سر اب و مواد غذایی و مهمتر از همه نور دارن رقابت میکنن ... همون اولشم اصلا عاقلانه نبوده و با این توصیفاتی که این دوستمون میکنه بعید میدونم حاضر بشه از تعداد درختاش کم کنه
ازش هم بپیرسید چه کودی میدن و هر چند وقت یکبار تکرار میکنن ؟؟
درختا فقط افتادن رو فاز رویشی یعنی نسبت ازت به کربن زیاد شده که چند علت میش براش پیدا کرد که بادی بررسی شن :
1- مصرف زیاد از حد کودهای ازت دار یا اصطلاحا گیاه غرور کرده راه حلشم قطع کود دهی دادن دوره های خشکی به گیاه چندما قبل از شکوفه دهی
2- نرسیدن نور کافی به برگهای گیاه و اصطلاحا کور شدن جوانه های زایشی که میشه با هرس مناسب باعث رسیدن نور بیشتر به درون شاخه ها و تاج درخت بشه و نور کافی و به اندازه به قسمتهای مختلف برسه.

فعلا همینا به ذهنم رسید;)