مسابقه *** هركي گفت اين چه گياهيه ...؟

گلابتون

مدیر بازنشسته

اينم يه عكس جديد. خوبه؟؟؟

گلابتون

مدیر بازنشسته
با سلام،
اول این که از حضور مجددتون تو تالار خیلی خوشحالم!!
اما در مورد گیاه، فکر می کنم (شاید!) اسمش باشه: Manilkara zapota که بهش sapodilla هم می گن! البته میوه ش رنگ های دیگه ای هم داشت!
البته تو سایت های فارسی که نگاه می کردم گویا بهش چیکو هم گفته می شه!

سلام صياد جان..ممنونم عزيز...منم از ديدار مجددتون خيلي خرسندم...
اميدوارم اينجا ساعات خوب و مفيدي رو با هم بگذرونيم.
مرسي از همراهيتون ...

آیورودا

عضو جدید
کاربر ممتاز
لیچی (Lychee)

ميوه‌ اي گرمسيري است كه در آفريقاي جنوبي رشد مي كند. اين ميوه طعم شيريني دارد. شكل قلب و به رنگ قرمز يا صورتي است. بافت داخل پوست سفيد و آب دار كه داراي يك هسته سياه است.اين ميوه منبع غني از ويتامين C، كلسيم، پتاسيم و فسفر است. اين ميوه براي درمان سرفه، زخم هاي گوارشي و استحكام بدن پيشنهاد مي‌ شود.

گلابتون

مدیر بازنشسته
با سلام،
اول این که از حضور مجددتون تو تالار خیلی خوشحالم!!
اما در مورد گیاه، فکر می کنم (شاید!) اسمش باشه: Manilkara zapota که بهش sapodilla هم می گن! البته میوه ش رنگ های دیگه ای هم داشت!
البته تو سایت های فارسی که نگاه می کردم گویا بهش هم گفته می شه!

واقعا افتخار ميكنم كه از بچه هاي غيرمهندسي كشاورزي اينطور علاقه و جديت و معلومات ميبينم....

ممنونم صيادجان...حدست كاملا درست بود...اين ميوه كه از ميوه هاي استوايي و بيشتر در كشور مالزي يافت ميشود...چیکو ..نام داره...
اگه اطلاعات بيشتري هم در موردش داري براي دوستان بفرماييد تا استفاده بيشتري ببريم گلم.

برنده اين دور از مسابقه هم شما هستيد ...بفرماييد عزيز منتظر سوال شما هستيم.

مهدي جان...كجايي عزيز...سوال واژه داره خاك ميخوره گلم...منتظريماااا...

MehD1979

متخصص زراعت و اگرواکولوژی
کاربر ممتاز
بله خواهش میکنم:redface:
اینم سئوال واژه میدونم بلدین ولی ببخشید دیگه

بفرمایید کدام درخت پس از محصول یا میوه دهی یکبار مصرف است؟چگونه مدیریت کنیم تا توجیه اقتصادی داشته باشه و دچار انفصال دوره باردهی محصول نشویم؟

sayyad84

متخصص زبان Assembly
کاربر ممتاز
واقعا افتخار ميكنم كه از بچه هاي غيرمهندسي كشاورزي اينطور علاقه و جديت و معلومات ميبينم....

ممنونم صيادجان...حدست كاملا درست بود...اين ميوه كه از ميوه هاي استوايي و بيشتر در كشور مالزي يافت ميشود...چیکو ..نام داره...
اگه اطلاعات بيشتري هم در موردش داري براي دوستان بفرماييد تا استفاده بيشتري ببريم گلم.

برنده اين دور از مسابقه هم شما هستيد ...بفرماييد عزيز منتظر سوال شما هستيم.

مهدي جان...كجايي عزيز...سوال واژه داره خاك ميخوره گلم...منتظريماااا...
با سلام،
خیلی خیلی ممنون! در مورد توضیح هم فکر کنم لینک هایی که گذاشتم کافی باشه و لازم نباشه مطالب شون رو اینجا بذارم! (اگه لازمه بفرمایید!)
در مورد سؤال هم چون دوست دارم گهگاهی هم نامی از Succulentها برده بشه، یه کاکتوس می ذارم! امیدوارم دوستانی که به کاکتوس ها علاقمندند بیشتر حضور داشته باشن و دوستان دیگه هم یه کنکاشی بکنن!!!
بفرمایید لطفاً:
(فکر کنم سؤال خیلی آسونه چون کاکتوس های کمی این شکل و قیافه رو دارن!)
Cacti 00.jpg

گلابتون

مدیر بازنشسته
ممنونم صيادجان...
متاسفانه با خانواده كاكتوسها آشنايي چنداني ندارم..
جاي دوستمون كلروفيل خالي...خيلي به اين مقوله علاقه داشت و الحق شناسايش عالي بود.

گلابتون

مدیر بازنشسته
بله خواهش میکنم:redface:
اینم سئوال واژه میدونم بلدین ولی ببخشید دیگه

بفرمایید کدام درخت پس از محصول یا میوه دهی یکبار مصرف است؟چگونه مدیریت کنیم تا توجیه اقتصادی داشته باشه و دچار انفصال دوره باردهی محصول نشویم؟

دوستان در مورد سوال مهدي جان كسي چيزي نميدونه....؟؟؟

مهدي جان ظاهرا كسي جواب رو نميدونه...خودت زحمتشو ميكشي عزيز...؟

Phyto

مدیر تالار مهندسی كشاورزی
مدیر تالار

درختش یه بار مصرفه؟!! موز نیست؟ :surprised:

گلابتون

مدیر بازنشسته
راستش داداش رضا منم فكركردم موز باشه...اما چون جوابم فقط در حد يه حدس بود چيزي نگفتم...

اونموقع كه بخش گياهان گرمسيري رو ميخونديم...يه روز رفتيم توي گلخونه اونجا يه درخت موز بود ...اوستامون گفت معمولا گياه پايه يا مادر وقتي به بار ميره بعدش از بين ميره و اما ...قسمت پر ليوان اينه كه همزمان با رشد گياه مادر ..در كنارش پاجوشهاي زيادي بوجود مياد كه با تربيت درست و تقويت خوب يكي از اين پاجوشها ميتوان به صورت پي در پي اين گياه رو در مرحله داشت و برداشت نگهداشت....
اما خب چون فضاي زيادي رو اشغال ميكنه..حدود 5 متر براي هر گياه...پس براي پرورش در گلخونه مناسب نيست...
يادمه همونجا به خودم گفتم......آخي چه مادرهاي مظلومي همشون سر زا ميرن.
http://www.www.www.iran-eng.ir/images/smilies/funny/w05.gif

نميدونم حالا درست باشه يا نه..... :w20:
بايد مهدي جان خودش بياد جوابو بده.

آخرین ویرایش:

کلروفیل

عضو جدید
کاربر ممتاز
با سلام،

بفرمایید لطفاً:
(فکر کنم سؤال خیلی آسونه چون کاکتوس های کمی این شکل و قیافه رو دارن!)
مشاهده پیوست 65793

ضمن تشکر از گلابتون به خاطر اظهار لطفی که به من دارن . متاسفانه من اصلا راجع به کاکتوسها اطلاعاتی ندارم ، فقط به سایتهای خوبی در این باره دسترسی دارم و خب تو دنیای مجازی براحتی می شه از این اطلاعات استفاده کرد .همونجور که دوستمون رضا گفتن اسم علمی این نوع کاکتوس Ariocarpus kotschoubeyanus هستش

ببینید تو چه ظرایط سختی میتونه رشد کنه

زهرا فرشید

عضو جدید
کاربر ممتاز
راستش داداش رضا منم فكركردم موز باشه...اما چون جوابم فقط در حد يه حدس بود چيزي نگفتم...

اونموقع كه بخش گياهان گرمسيري رو ميخونديم...يه روز رفتيم توي گلخونه اونجا يه درخت موز بود ...اوستامون گفت معمولا گياه پايه يا مادر وقتي به بار ميره بعدش از بين ميره و اما ...قسمت پر ليوان اينه كه همزمان با رشد گياه مادر ..در كنارش پاجوشهاي زيادي بوجود مياد كه با تربيت درست و تقويت خوب يكي از اين پاجوشها ميتوان به صورت پي در پي اين گياه رو در مرحله داشت و برداشت نگهداشت....
اما خب چون فضاي زيادي رو اشغال ميكنه..حدود 5 متر براي هر گياه...پس براي پرورش در گلخونه مناسب نيست...
:w05:

جالبه منم تا سوال رو دیدم یاد موز افتادم شاید واقعا منظور دوستمون همین گیاه هست دیگه من که چیز دیگه ایی به ذهنم نمیرسه پس منتظر میشم دوستمون بیاد و جواب رو بدن

زهرا فرشید

عضو جدید
کاربر ممتاز
ضمن تشکر از گلابتون به خاطر اظهار لطفی که به من دارن . متاسفانه من اصلا راجع به کاکتوسها اطلاعاتی ندارم ، فقط به سایتهای خوبی در این باره دسترسی دارم و خب تو دنیای مجازی براحتی می شه از این اطلاعات استفاده کرد .همونجور که دوستمون رضا گفتن اسم علمی این نوع کاکتوس Ariocarpus kotschoubeyanus هستش

ببینید تو چه ظرایط سختی میتونه رشد کنه

بی زحمت لینک سایتهای خوبتو به ما هم بده :دی
واقعا جالبه ... مرسی
حالا رو برگاش خاک نشسته یا برگاش سنگ شدن؟؟

reza_197

عضو جدید
بی زحمت لینک سایتهای خوبتو به ما هم بده :دی
واقعا جالبه ... مرسی
حالا رو برگاش خاک نشسته یا برگاش سنگ شدن؟؟

گل خشکه.dried mud
گیاه بسیار جالبیه.البته کلا دنیایه کاکتوسا جالبند.
چه عجب زهرا خانم شما به کاکتوسا علاقه نشون دادی.

MehD1979

متخصص زراعت و اگرواکولوژی
کاربر ممتاز
جالبه منم تا سوال رو دیدم یاد موز افتادم شاید واقعا منظور دوستمون همین گیاه هست دیگه من که چیز دیگه ایی به ذهنم نمیرسه پس منتظر میشم دوستمون بیاد و جواب رو بدن

:w05:

[/
QUOTE]

بله دقیقا درست اشاره کردید
فقط اشاره کنم که همه ارقام بالای 5 متر ارتفاع نیستند و ارقام پاکوتاهی مثل کاوندیش و گراندنای که ارتفاعش
2 تا 2/5 متر میشه برای گلخانه کاربرد داره
همینطور همیشه سعی میکنیم 4 تا اصله موز را در سنین مختلف داشته باشیم
که بعد ار برداشت و قطع اصله مادر یکی دارای براکته باشه
یکی قبل بلوغ و یکی نهال جوان
همینطور سلسله ای مدیریت میکنیم
مهمترین بیماری موز هم قارچ فوزاریومی پاناما هست

آقا رضا سئوال واژه رو بفرمایید
خانم گلابتون و فرشید از شمام ممنونم درست فرمودید

آخرین ویرایش:

گلابتون

مدیر بازنشسته

خواهش ميكنم خانومي ...شما استاد ماييد...اختيار داريد...خوشحالم از حضور سبزتون.
خيلي خوش آمديد.

آقا رضا سئوال واژه رو بفرمایید
خانم گلابتون و فرشید از شمام ممنونم درست فرمودید

واي چه موز خوشگلي....مرسي مهدي جان...واقعا زحمت كشيدي...همه شكها رو به يقين تبديل كردي...سوال قشنگي بود.

خب داداش رضا بدو ببينم سوالت چيه؟؟

sayyad84

متخصص زبان Assembly
کاربر ممتاز
نام علمی: Ariocarpus kotschoubeyanus
با سلام،
تبریک می گم پاسخ تون کاملاً درسته! فکر کنم حسابی تو این زمینه مطالعه داشتید و همه ی کتاب های اون تاپیک رو هم دانلود کردید!
جا داره از دوستان دیگه هم تشکر کنم!
در مورد سایت هم سایت زیر اطلاعات کامل و جامعی در مورد انواع کاکتوس ها داره که امیدوارم به دردتون بخوره:
http://cactiguide.com/cactus

گلابتون

مدیر بازنشسته
با سلام،
تبریک می گم پاسخ تون کاملاً درسته! فکر کنم حسابی تو این زمینه مطالعه داشتید و همه ی کتاب های اون تاپیک رو هم دانلود کردید!
جا داره از دوستان دیگه هم تشکر کنم!
در مورد سایت هم سایت زیر اطلاعات کامل و جامعی در مورد انواع کاکتوس ها داره که امیدوارم به دردتون بخوره:
http://cactiguide.com/cactus
دست گلت درد نكنه صيادجان...زحمت كشيدي ..ممنونم...

به دوست عزيزمون رضا جان هم تبريك ميگم.....

منتظرت سوالت هستيم عزيزجان....بفرماييد...

یه راهنمایی میکنم: مووووووز
:w42::w42:

* ziba *

عضو جدید
کاربر ممتاز
Oroya peruviana "minima"
This plant is easily distinguishable for the small size
and the profuse production of shoots all around the plant base.
Description: O. peruviana is a very variable species, with a (usually) solitary slow-growing flattened stem, that eventually becomes shortly columnar, up to 20 cm in diameter, 30 cm tall.
On the contrary the var. minima offsets strongly in almost on each basal node of the stem on top of the ribs, with even small heads covered with numerous pups reaching only 2-5 cm across. In age forms clump up to 15 cm in diameter with up to 100 heads (or more), and generally the single heads stay smaller than the type. The spines are more or less pectinated, and range in colour from pale yellow to brown. Theyare relatively long, and widely spaced.
The flowers are small and pink with yellowish centres, in dense clusters at the plant apexes and open in the summer, sometimes in a ring.. They are followed by red, hollow berries.
The flowers are small pink with a yellowish centres, in dense clusters at the plant apex and open in the summer.

Cultivation:
It is a summer grower species that offers no cultivation difficulties. Water regularly in summer (but do not overwater ) keep dry in winter. Feed with a high potassium fertilizer in summer. Repot yearly until reaching about 100 mm in size, then every two or three years will suffice. Repotting is best done at the end of winter but can be done at other times. Do not water for a couple of weeks after repotting to reduce risk of root rot via broken roots. Repotting will increase size of stems.
This species needs a minimum temperature of 5° C. It will form ugly scars if exposed to too much cold, but it can survive a minimum temperature of – 7°C. Need a bright exposure, full sun or half shade in summer.

Propagation: Seed, grafting, cutting.