مباحث مرتبط با آزمون طراحی معماری

khaffafi

عضو جدید
تهويه مكانيكي فضا وسيستم سرمايش وگرمايش رو چطوري بايد تو پلان نشون بديم؟

ali kocholomoch

عضو جدید
یه سوال

اگه سیستم گرمایشی ما برا خونه پکیج باشه و خوده سوال نگفته باشه که موتور خونه لازمه

میشه از پکیج استفاده کرد؟

سوال دوم در مورد داکت ها

ابعاد داکت اصلی که پشت راه پله قرار می گیره چقدر باشه خوبه؟

اگه بغل اون سرویس بهداشتی باشه میشه از اون داکت استفاده کنه ؟

ابعاد اتاق دیزل ژنراتور چقدر باشه خوبه ؟ اگه ساختمونمون زمانی آسانسور نداشت بازم نیاز به این اتاق هست ؟

shab khanoom

عضو جدید
یه سوال

اگه سیستم گرمایشی ما برا خونه پکیج باشه و خوده سوال نگفته باشه که موتور خونه لازمه

سوال دوم در مورد داکت ها

ابعاد اتاق دیزل ژنراتور چقدر باشه خوبه ؟ اگه ساختمونمون زمانی آسانسور نداشت بازم نیاز به این اتاق هست ؟
سیستم پکیج هم موتورخانه می خواد، اما با ابعاد کوچکتر
ابعاد داکت اصلی می تونه به عرض 50 و به طول راه پله باشه
بله می شه.

khaffafi

عضو جدید
یه سوال

سوال دوم در مورد داکت ها

مجبور نيستي پشت راه پله داكت بذاري.
حداقل ابعاد داكت:
4سرويس و آشپز خانه:100*60
3سرويس وآشپزخانه:80*60
2..........................:70*60
1...........................:60*60

bahar-spring

کاربر بیش فعال
اگه صفحه 60 مبحث 4 رو نگا کنید حداقل فضاها رو ذکر کرده که برای کسبی تجاری این مقدار رو 2.40 اعلام کرده و فقط دو مورد ارتفاع رو حداقل 3 متر اعلام کرده که اونها هم برای تجمع بالای 20 نفر هستش .

پس یه نکته ای که اینجا هستش با افزایش تعداد افراد استفاده کننده همزمان چون نیاز به میزان هوای بیشتر جهت تهویه و . . . . . هستش ارتفاع هم میره بالاتر

درسته. پس میتونیم ارتفاع همکفمونو مثل طبقات بالا در نظر بگیریم دیگه؟ اینطوری طرحمونم بهتر درمیاد:smile: حالا بعضیها که 4وخورده ای گرفتن بهتر نیست توی طرحشون برای آژانس یه نیم طبقه هم در نظر بگیرن؟:que:
سوالهای دیگه ای هم دارم:
1- چشم پله را چه کار کنیم؟ بذاریم یا نه؟ (با احتساب قوانین معلولین)
2-این کتاب ضوابط و مقررات شهرسازی و معماری برای معلولین آخرین ویرایشش چه سالیه؟

ali kocholomoch

عضو جدید
سیستم پکیج هم موتورخانه می خواد، اما با ابعاد کوچکتر
ابعاد داکت اصلی می تونه به عرض 50 و به طول راه پله باشه
بله می شه.

:redface:یه چیزی بگم بهم نمی خندین ؟

خونه ما آپارتمانیه و پکیج ولی هیچ موتور خونه ایی نداره تو پارکینگ الان من بزارم تو طرح ؟

ali kocholomoch

عضو جدید
مجددا یه سوال لطفا کسی نخنده مبحث 9 نوشته از فصل اول تا نهم

میشه تا صفحه 158 ؟

تا آخر کتاب که نخونم ؟

amin576

عضو جدید
:redface:یه چیزی بگم بهم نمی خندین ؟

خونه ما آپارتمانیه و پکیج ولی هیچ موتور خونه ایی نداره تو پارکینگ الان من بزارم تو طرح ؟

پکیج موتورخونه تو پارکینگ نمیخواد،فقط یه فضای 0.5*0.5 متر کنار پکیج برا کنترل لوله های آب گرم و سرد کافیه

amin576

عضو جدید
درسته. پس میتونیم ارتفاع همکفمونو مثل طبقات بالا در نظر بگیریم دیگه؟ اینطوری طرحمونم بهتر درمیاد:smile: حالا بعضیها که 4وخورده ای گرفتن بهتر نیست توی طرحشون برای آژانس یه نیم طبقه هم در نظر بگیرن؟:que:سوالهای دیگه ای هم دارم:1- چشم پله را چه کار کنیم؟ بذاریم یا نه؟ (با احتساب قوانین معلولین)2-این کتاب ضوابط و مقررات شهرسازی و معماری برای معلولین آخرین ویرایشش چه سالیه؟
اگه فضاهای تجاری اداری رو 3 تا 3.5 بگیریم که بهانه دست مصحح ندیم که خوبه ولی همونطور که گفتم حداقلش 2.40 هستش1-چشم پله اگر برا نورگیری از سقف باشه که مبحث 4 صفحه 60 تو جدول گفته ساختمونای گروه 1 تا 5 راهپله نیاز به نور طبیعی نداره.ولی یکی از بچه ها میگفت برا عبور لوله آتشنشانی لازمه. یه جای دیگه هم خونده بودم به خاطر دودکش بودن ممنوعه.من خودمم موندم بذارم یا نذارم.اگه کسی اطلاعات موثق تر داره که تکلیف مشخص بشه ممنون میشیم.2- معلولین بهمن 87

سائ

عضو جدید
سلام آقا فرزاد واقعا ممنونم از راهنماییتون
میشه لطفا پلان صحیح پله در زیر زمین و همکف و طبقات رو بزارید؟
من تو خط چین که تصویر کف پله هست مشکل دارم......

=amin576;7089975]بچه ها کسی مقطع آسانسور داره بذاره؟[/QUOTE]

arezoo 101

عضو جدید
سلام .ابعاد سرویس بهداشتی رو در واحد مسکونی 90*120 بگیریم؟ یا باید با توجه به ضوابط معلولین 90*150 بگیریم؟ممنون

amin576

عضو جدید
آذر 90

آذر 90

سلام لطفا این فایلا رو نیگا کنیدو نظر بدید.(درمورد نحوه ارائه با سه رنگ هم نظر بدید).ممنون

پیوست ها

• .jpg
    .jpg
    19 کیلوبایت · بازدیدها: 0

ali kocholomoch

عضو جدید
دوستای گلم ارتفاع هر طبقه رو اگه مسکونی باشه 2.90بگیریم خوبه؟ البته با ضاخامت سقف میشه 3.30

Nasim_Feiz_A

عضو جدید
سلام لطفا این فایلا رو نیگا کنیدو نظر بدید.(درمورد نحوه ارائه با سه رنگ هم نظر بدید).ممنون

خسته نباشید
این سوال چه سالی بوده؟
اندازه گذاری و مبلمان ندارید
ابعاد اون نورگیر کنار آشپزخونه چقدره؟
یکی از ستون های 4طرف پله ها نذاشتید
سرویس ها داکت ندارن
ترسیم پلکان درست نیست.....

ali kocholomoch

عضو جدید
سه سوا این 1متر اول و 1متر آخر این رمپ ها چطور بدست میاد مثلا

کد همکف 120

کد زیر زمین 160

طول رمپ 10.66

الان 1متر اول و 1متر آخر روبا شیب کم می کشم ؟

می مونه طول رمپ 8.66.

2-الان ما می خوایم رمپ رو بکشیم می تونیم اگه فضا داریم تو همون حیاط حلش کنیم ؟ و داخل پارکینگ نره ؟

مقدار قوسی که می خوره چطور حساب میشه چقدر طول مسیرمون اونجا حساب شده ؟

Nasim_Feiz_A

عضو جدید
سه سوا این 1متر اول و 1متر آخر این رمپ ها چطور بدست میاد مثلا

کد همکف 120

کد زیر زمین 160

طول رمپ 10.66

الان 1متر اول و 1متر آخر روبا شیب کم می کشم ؟

می مونه طول رمپ 8.66.

2-الان ما می خوایم رمپ رو بکشیم می تونیم اگه فضا داریم تو همون حیاط حلش کنیم ؟ و داخل پارکینگ نره ؟

مقدار قوسی که می خوره چطور حساب میشه چقدر طول مسیرمون اونجا حساب شده ؟

برای محاسبه ی طول رمپ شیب 14% محاسبه می کنیم، که همون 1متر ابتدا و انتها هم باهاش از اول حساب بشه....
بله میتونید از حیاط استفاده کنید ، ولی بهتره مقداری از درب ورودی فاصله بگیرید، { نمیدونم مقررات چه مقداری رو معلوم کرده، یکی میگه یک متر، یکی میگه ترجیحا 5متر ، به اندازه طول یک ماشین! }
برای محاسبه ی میزان گردش ماشین ( برای تغییر مسیر 90 درجه ) شما باید از وسط عرض رمپ یه شعاع 5متر رسم کنید، توی نویفرت نحوه جدا کردن این قوس رو نشون داده .....

از اعدادی که نوشتید سردر نمیارم، کد زیر زمین 160 ، همکف 120؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

Nasim_Feiz_A

عضو جدید

خسته نباشید
این سوال چه سالی بوده؟
اندازه گذاری و مبلمان ندارید
ابعاد اون نورگیر کنار آشپزخونه چقدره؟
یکی از ستون های 4طرف پله ها نذاشتید
سرویس ها داکت ندارن
ترسیم پلکان درست نیست.....

ببخشید ، اون موقعی که اون پست اولیو گذاشتید نمیدنستم دوتا بعدش میذارید.....
خیلی خوبه که با سه رنگ رسم کردید، کاش منم میرسیدم اینجوری تحویل بدم

درب پلکان باید روبه بیرون باز بشه؟ درسته؟ ولی درب انبارو نمیدونم...
نکته ی این سوال ، پله حیاط پشتی بود که خیلی ها یادشون رفت بذارن و چقدر نمره کم میکرد
رمپ همکفو جالب کشیدید، این مدلیشو ندیده بودم، با ویلپر میتونن راحت بین این همه راه بچرخن؟ عرضش باید چقدر باشه تا اینجور ترسیمی جواب بده؟
پلان همکف رو خیلی خوب در آوردین ... ;) آفرین،من از الان قبولیتونو میبینم :w17:

سوال سالهای دیگه هم تمرین کردین؟ اونا رو هم بذارید خوبه ، من حال ندارم تمرین کنم، تمرینای شماها رو نگاه میکنم ، تمرین ذهنی :lol:
{ کاش سر جلسه هم یکی بجام میکشید ، منم نگاه میکردم، حسش نیست} میمردن اونسری یک نمره رو میدادن ، اییییین همه واسه یه نمره تا سر جلسه این نمیرفتم! :w06:

بالا