مباحث مرتبط با آزمون طراحی معماری

nini_nj

کاربر فعال
این طرح مربوط به اسفند 91 هست. ببخشید خیلی کثیف و خط خطیه. خیلی براش وقت نذاشتم
پارکینگ و رمپ.
چند تا سوال داشتم
1- نظرتون در مورد ستون گذاری ها چیه؟ (دور پله و البته فکر کنم اون ستون سر پخ اگه تو امتداد بقیه ستونها میومد بهتر میشد. و اون ستونهای نزدیک هم چی؟)
2- ابعاد اتاق تاسیسات به نظرتون خیلی کم نیست؟ با توجه به اینکه معمولا جا نداریم چقدر بذاریم بهتره؟
3- فاصله ورودی رمپ رو 3.2 متر در نظر گرفتم. حداقلش چقدره؟
4- در تاسیسات باید رو به بیرون باز بشه؟
5- با توجه به اینکه حداقل ارتفاع زیرزمین 2.4 و انبار2.15 هست، رمپ و پله های لابی و آژانس رو هر طور بذاریم پارکینگ رو خراب میکنه؛ به نظرتون بهتره جک گذاشت یا همون رمپ رو بذاریم ولی حداقل ارتفاع رعایت نشه؟
5- این امتحان عرض گذرها 16 متر بود. میتونستیم کنسول 80 سانتی داشته باشیم؟و این کنسول توی پخ چقدر میتونه باشه؟
6- حداقل داکت تاسیسات رو چقدر میتونیم بگیریم؟
ببخشید سوالام زیاد شدDSC_0005.jpgDSC_0004.JPG

آخرین ویرایش:

nini_nj

کاربر فعال
اینم یه طرح دیگه از پارکینگ که برای نورگیری واحدها خیلی بهتره (یک همسایگی از غرب داریم ولی بقیه جهتها آزاده)اما طول رمپ خیلی کم میشه. میتونیم کد همکف رو ببریم بالاتر (تا 120 میتونستیم بالا ببریم) ولی بازهم همون مشکل رمپ معلولین و حداقل ارتفاع زیرزمین رو داریم. نظر شما چیه
DSC_00061.jpg
کثیفی کار رو هم به خوبی خودتون ببخشید دیگه

آخرین ویرایش:

F.A.R.Z.A.D

متخصص مباحث اجرایی معماری , متخصص نرم افزار Archi
کاربر ممتاز
بجه ها داکت باید از پارکینگ هم رد شه؟

داکت اصلی از زیر زمین (همونجایی که موتورخونه قرار گرفته)تا آخرین طبقه میره.
داکتهای دیگه هم از طبقات مسکونی به پشت بام میرن(همون طور که خانم سحر گفتن)

nini_nj

کاربر فعال
اینم یه طرح دیگه از پارکینگ که برای نورگیری واحدها خیلی بهتره (یک همسایگی از غرب داریم ولی بقیه جهتها آزاده)اما طول رمپ خیلی کم میشه. میتونیم کد همکف رو ببریم بالاتر (تا 120 میتونستیم بالا ببریم) ولی بازهم همون مشکل رمپ معلولین و حداقل ارتفاع زیرزمین رو داریم. نظر شما چیه
مشاهده پیوست 183065
راستی حساب کردم با اون 5 متری که باید برای چرخش رمپ بذاریم فقط 120 سانت میتونیم پایین بیاییم. حداکثر ارتفاع همکف هم که 120 هست، که حداقل ارتفاع زیرزمین رعایت نمیشه.پس با این حساب نمیشه دستگاه پله رو این طرف گذاشت؟

minamir3000

کاربر فعال
داکت اصلی از زیر زمین (همونجایی که موتورخونه قرار گرفته)تا آخرین طبقه میره.
داکتهای دیگه هم از طبقات مسکونی به پشت بام میرن(همون طور که خانم سحر گفتن)

خب اگه اون یه داکت اصلی به موتور خونه میره،به فرض موتورخونه یه گوشه پارکینگ باشه، هر طبقه هم 2 واحد باشه،چطوری لوله های 2 تا واحد از بالا به هم میرسن تا از یه داکت واحد به اتاق تا سیسات برسن؟یعنی لوله های واحدیکه توش داکت نیست باید اول کلی راه برن برسن به داکت تاسیسات موتور خونه؟اگه اینطوری باشه موتورخونه رو بندازیم بین 2 واحد فک کنم بهتر باشه،چون لوله ها در هر صورت باید تا موتورخونه برن،
یه سوال دیگه :مگه لوله های فاظلاب از داکت نباید تو پارکینگ بیان پایین؟من تو اجرا دیدم زیر سقف زانو میزنن ،یعنی اون کار درسته؟

minamir3000

کاربر فعال
خسته شدم با این ریزه کاریها، نمیشه مدادی تحویل بدیم؟ دوستان کسی با مداد قبول نشده؟

ali kocholomoch

عضو جدید
خب اگه اون یه داکت اصلی به موتور خونه میره،به فرض موتورخونه یه گوشه پارکینگ باشه، هر طبقه هم 2 واحد باشه،چطوری لوله های 2 تا واحد از بالا به هم میرسن تا از یه داکت واحد به اتاق تا سیسات برسن؟یعنی لوله های واحدیکه توش داکت نیست باید اول کلی راه برن برسن به داکت تاسیسات موتور خونه؟اگه اینطوری باشه موتورخونه رو بندازیم بین 2 واحد فک کنم بهتر باشه،چون لوله ها در هر صورت باید تا موتورخونه برن،
یه سوال دیگه :مگه لوله های فاظلاب از داکت نباید تو پارکینگ بیان پایین؟من تو اجرا دیدم زیر سقف زانو میزنن ،یعنی اون کار درسته؟

دوست عزیز تا اونجایی که من میدونم

هر داکت تا آخر پشت بوم میره

سعی کن داکتی که برا موتور خونه میزاری تیر ازش رد نشه و تو طبقات جای ناجوری نیوفته مثلا گوشه کنار بزار ولی حواست باشه اگه اسکلت بتنی هست تیر ازش رد نش

برا هر کدوم از فضا های بهداشتی هم می تونی داکت جداگونه بزاری به شرط اینکه طبقاتت تیپ باشه

یه نکته هم که هست اینه داکت آشپزخونه و سرویس با هم یکی نباشه

ali kocholomoch

عضو جدید
مشاهده پیوست 183065

:confused:من بالاخره نفهمیدم این پخی چطور حساب میشه

من فکر می کردم میزان پخی و عقب روی رو خودشون میدن

درسته تو ساختمون هایی 4 به بالا 3.30 عقب روی داریم که باید اونو رعایت کنیم و سقفشم شیب دار باید باشه

F.A.R.Z.A.D

کاربر ممتاز

لوله های تاسیساتی(آب گرم و سرد و ...)بصورت افقی میرن به داکت اصلی و از بصورت عمودی بالا میرن و تو طبقات بین واحدها پخش میشن.
پس داکت اصلی میتونه نزدیک موتورخونه نباشه.
شما تو زیرزمین اول به پارکینگاتون فکر کنید بعد فضای باقی مونده رو به انبار و اتاق تاسیسات اختصاص بدید.
خب نمیشه که یه دفعه از وسط پارکینگ بیاد پایین.تا سقف همکف میاد پایین و اونجا از کنار ستون یا دیوار میره زیرزمین.

توضیحات بیشتر هم تو پستای زیر:

Nasim_Feiz_A

عضو جدید
....

....

معمولا برا مسکونی 18 پله 17 سانت در نظر میگیریم که میشه 306 سانت ارتفاع سقف 30 سانتی هست ارتفاع خالص 276 میمونه رند نبودن هم ایرادی نداره ................پله 17 سانت هم برا معلولین مناسبه هم برا سایرین ...............برا زیرزمین240 -220 کافیه............. حداکثر تجاری هم 450 و اگه نیم طبقه داشته باشه حداکثر 480 میشه اونی که شما خوندی شاید حداقل باشه ولی من ندیدم بعید میدونم باشه

سلام
این 4.5 متر از کف تا سقف میشه دیگه؟ سوال سال 87 گیجم کرد ، نوشته ===>
همکف : یک مغازه ساندویچ فروشی به ارتفاع 4.5 متر
یعنی با 40 سانتضخامت سقف ، پله ها از همکف تا بالای سقف 4.90 میشه ؟
یه زمین ریزه میزه دادن، نصفشو پله و آسانسور گرفته، 3طرفه هم خیلی جا میگیره..........
برای همین پله ی دو طرفه گذاشتم ، که 3بازو میره تا به طبقه ی اول میرسه! یعنی دو پاگرد تا طبقه ی بالا داره . میشه اینجوری؟
کف همکف رو 60 سانت بالا بردم ، ولی اون قسمتی که پله ی طبقات هست، 2پله از اون 60 سانت رو با پله ی همکف به اول جمع زدم.... یکم توضیح تعداد پله هاش سخته........ اونا رو نشمارید! ........... میتونید بگید این نوع جرکت پله درسته؟ 4.5 تا زیر سقف میشه؟
zzzzzzzz.JPGaval.JPG

آخرین ویرایش:

nini_nj

کاربر فعال
:confused:من بالاخره نفهمیدم این پخی چطور حساب میشه

من فکر می کردم میزان پخی و عقب روی رو خودشون میدن

درسته تو ساختمون هایی 4 به بالا 3.30 عقب روی داریم که باید اونو رعایت کنیم و سقفشم شیب دار باید باشه

منظورتونو از جمله آخرتون نفهمیدم ولی در امتحان میزان پخی در همکف یا حداکثر سطح اشغال شما کاملا مشخصه، اما برای حساب کردنش: جمع عرض معبر دو طرف تقسیم بر 2 و تقسیم بر 10 میکنید که میزان پخ به دست میاد
و عقب روی منظورتون طبقات بالاست؟ که بستگی به عرض معبر و میزان سایه اندازی روی همسایگی پشتی داره و بصورت 45 درجه حساب میشه؟

mdt001

عضو جدید
مشاهده پیوست 183065

درود.
دوست من در آزمون بعید میدونم که اجازه داشته باشیم از پارکینگ مزاحم استفاده کنیم؛ که شما تو طرحتون اینکار رو کردین .در ضمن با توجه به به تناسب طرحتون حداقل مساحت 20 مترمربع رو برای موتورخانه در نظر نگرفتید...
در مورد اینکه طول رمپ معلول زیاد نشه بهتره تراز همکف رو بیشتر از 85 -90 نگیرید.

آخرین ویرایش:

ali kocholomoch

عضو جدید
منظورتونو از جمله آخرتون نفهمیدم ولی در امتحان میزان پخی در همکف یا حداکثر سطح اشغال شما کاملا مشخصه، اما برای حساب کردنش: جمع عرض معبر دو طرف تقسیم بر 2 و تقسیم بر 10 میکنید که میزان پخ به دست میاد
و عقب روی منظورتون طبقات بالاست؟ که بستگی به عرض معبر و میزان سایه اندازی روی همسایگی پشتی داره و بصورت 45 درجه حساب میشه؟

خوب اون عددی که میاد مقدار پخه؟
یا مقدار ابعادیه که باید از اصلاع کم کنیم تا پخی بدست بیاد؟

دوست گلم فکر نکنم عقب روی تو امتحان نظام بیاد چون مربوط میشه به ساختمان های 4 طبقه به بالا
که از بر خط زمین 3.3 عقب روی داریم

F.A.R.Z.A.D

کاربر ممتاز
این طرح مربوط به اسفند 91 هست. ببخشید خیلی کثیف و خط خطیه. خیلی براش وقت نذاشتم
پارکینگ و رمپ.
چند تا سوال داشتم
1- نظرتون در مورد ستون گذاری ها چیه؟ (دور پله و البته فکر کنم اون ستون سر پخ اگه تو امتداد بقیه ستونها میومد بهتر میشد. و اون ستونهای نزدیک هم چی؟)
2- ابعاد اتاق تاسیسات به نظرتون خیلی کم نیست؟ با توجه به اینکه معمولا جا نداریم چقدر بذاریم بهتره؟
3- فاصله ورودی رمپ رو 3.2 متر در نظر گرفتم. حداقلش چقدره؟
4- در تاسیسات باید رو به بیرون باز بشه؟
5- با توجه به اینکه حداقل ارتفاع زیرزمین 2.4 و انبار2.15 هست، رمپ و پله های لابی و آژانس رو هر طور بذاریم پارکینگ رو خراب میکنه؛ به نظرتون بهتره جک گذاشت یا همون رمپ رو بذاریم ولی حداقل ارتفاع رعایت نشه؟
5- این امتحان عرض گذرها 16 متر بود. میتونستیم کنسول 80 سانتی داشته باشیم؟و این کنسول توی پخ چقدر میتونه باشه؟
6- حداقل داکت تاسیسات رو چقدر میتونیم بگیریم؟
ببخشید سوالام زیاد شدمشاهده پیوست 183056مشاهده پیوست 183055

سلاممم.
خدا خیرتون بده یه اندازه گذاری هم میکردید دیگه.تو آزمون اندازه هارو بزارید.
پارکینگ مزاحم هم نمیدونم قبول میکنن یا نه.
رمپتون خوب شده.فقز از نظر شعاع گردش چک کردید دیگه؟
1-آره بعضی ستون هاتون باید حذف شه و بعضیها هم جابجا.
2-آره مساحتش کمه.20 متر
3-حداقلش 2.5 متره.
4-آره
5-قبلا به یکی از دوستان هم گفتم.به این چیزا توجه نمیکنن.اونا به مسئله دسترسی معلول اهمیت میدن.رمپ معلول بزارید.
6-بله میتونید کنسول داشته باشید تو ارتفاع 3.5 متر از گذر.توی پخ کنسول میتونه 1.5 متر عمود بر پخ باشه.
7-همین مقداری که گرفتید خوبه واسه داکت اصلی........مهم اینه که داکت بزارید.شما قرار نیست تو 4 ساعت همه مسائل این ساختمان رو حل کنید.

:gol::gol::gol::gol:

KOTRA

عضو جدید
سلام .ممنون میشم ااگه این فایلی که گفتین رو برام بفرستید. afraz . memar @gmail . com

ميشن

عضو جدید
سلام اقا فرزاد من چند تا سوال داشتم .نورگير تو درز انقطاع ميره ديوار اصلي رو بكشيم يا نه..... عرض در اسانسور 80 بگيريم ..... تو صفحه 77 گفته ظرفيت 600 كيلوگرم براي جابجايي افراد با صندلي چرخدار پس تو جدول 1 ص78 ما بايد 8 نفره با ابعاد 160 در 190 طراحي كنيم.....جان پناه خرپشته رو چند بگيريمدر جك معلول به داخل فضا باز ميشه يا خارج......براي حياطبايد كفشور بذاريم....ارتفاع موتور خانه بايد چند باشه...اتفاع تجاري چطور...صفحه 43 مبحث 4 اولين بند ايا بايد صندوق پست بذاريم...
ممنون ميشم اگه ج بديد

nini_nj

کاربر فعال
درود.
دوست من در آزمون بعید میدونم که اجازه داشته باشیم از پارکینگ مزاحم استفاده کنیم؛ که شما تو طرحتون اینکار رو کردین .در ضمن با توجه به به تناسب طرحتون حداقل مساحت 20 مترمربع رو برای موتورخانه در نظر نگرفتید...
در مورد اینکه طول رمپ معلول زیاد نشه بهتره تراز همکف رو بیشتر از 85 -90 نگیرید.

ممنون دوست عزیز
فکر میکنم بشه از یک پارکینگ مزاحم استفاده کرد. البته اگه برای این امتحان طرحی دارید که بشه 6 تا پارکینگ جا داد خیلی خوشحال میشم ببینم. برای رمپ هم دو گزینه داشتم؛ یکیش این بود که دستگاه پله رو سمتی بذارم که نورگیر نباشه که البته باعث میشد کد همکف خیلی بره بالا ولی اگه از جک معلولین استفاده کنیم چی؟

nini_nj

کاربر فعال
خوب اون عددی که میاد مقدار پخه؟
یا مقدار ابعادیه که باید از اصلاع کم کنیم تا پخی بدست بیاد؟

دوست گلم فکر نکنم عقب روی تو امتحان نظام بیاد چون مربوط میشه به ساختمان های 4 طبقه به بالا
که از بر خط زمین 3.3 عقب روی داریم

راستش با این سوالتون منو یکمی به شک انداختید ولی فکر کنم میزان پیش آمدگی عمود بر پخ هستش
بله منم همینطور فکر میکنم توی امتحان نمیاد اما توی ضوابط اصفهان که حریم سایه اندازی بدون رعایت 40 درصد پلاک شمالی تا دو طبقه روی پیلوت یا 10/5 متر اعمال میشه

nini_nj

کاربر فعال
سلاممم.
خدا خیرتون بده یه اندازه گذاری هم میکردید دیگه.تو آزمون اندازه هارو بزارید.
پارکینگ مزاحم هم نمیدونم قبول میکنن یا نه.
رمپتون خوب شده.فقز از نظر شعاع گردش چک کردید دیگه؟
1-آره بعضی ستون هاتون باید حذف شه و بعضیها هم جابجا.
2-آره مساحتش کمه.20 متر
3-حداقلش 2.5 متره.
4-آره
5-قبلا به یکی از دوستان هم گفتم.به این چیزا توجه نمیکنن.اونا به مسئله دسترسی معلول اهمیت میدن.رمپ معلول بزارید.
6-بله میتونید کنسول داشته باشید تو ارتفاع 3.5 متر از گذر.توی پخ کنسول میتونه 1.5 متر عمود بر پخ باشه.
7-همین مقداری که گرفتید خوبه واسه داکت اصلی........مهم اینه که داکت بزارید.شما قرار نیست تو 4 ساعت همه مسائل این ساختمان رو حل کنید.

:gol::gol::gol::gol:
دیگه شرمنده :confused: احتمالا برای امتحان که اینجوری بکشیم که اصلا صحیح نمیکنن
بله شعاع رمپ درسته. فقط مسئله ای که داشتم این بود که ستونگذاری فلزی کرده بودم و فاصله ها تا 7.5 میرسید برای همین ستونگذاری نزدیک به هم انجام دادم. سوال دیگم این بود که میشه فقط یک طرف دستگاه پله ستون داشته باشیم؟ و اینکه میشه ستونها رو تا زیر پله اول جلو اورد؟

F.A.R.Z.A.D

کاربر ممتاز
سلام اقا فرزاد من چند تا سوال داشتم .نورگير تو درز انقطاع ميره ديوار اصلي رو بكشيم يا نه..... عرض در اسانسور 80 بگيريم ..... تو صفحه 77 گفته ظرفيت 600 كيلوگرم براي جابجايي افراد با صندلي چرخدار پس تو جدول 1 ص78 ما بايد 8 نفره با ابعاد 160 در 190 طراحي كنيم.....جان پناه خرپشته رو چند بگيريمدر جك معلول به داخل فضا باز ميشه يا خارج......براي حياطبايد كفشور بذاريم....ارتفاع موتور خانه بايد چند باشه...اتفاع تجاري چطور...صفحه 43 مبحث 4 اولين بند ايا بايد صندوق پست بذاريم...
ممنون ميشم اگه ج بديد

سلام.
سوالاتونو بترتیب جواب میدم:

بله نورگیر تو درز انقطاع میره

Untitled.jpg

درب آسانسور هم 80 خوبه...1 متر هم میگیرن.
همونطور که گفته بگیرید دیگه.این حداقله.ما تو نقشه های شهرداری 1.6*2 میگیریم.
جان پناه خرپشته 60 سانت.
درب جک معلول قطعا به خارج....اصلا امکان اینکه به داخل باز شه وجود نداره.
کف شور هم دوست داتید بزارید ولی من فکر نکنم به این چیزا برسید تو اون وقت کم.
ارتفاع متورخونه هم همون ارتفاع زیر زمین بگیرید.
ارتفاع تجاری رو نمیدونم.میگن 4 متر.
صندوق پست؟!شما قطعا نمیتونید همه مقررات ملی رو رعایت کنید.لازم هم نیست.اونا از شما نقشه فاز یک معماری میخوان.قطعا تو تعریف نقشه فاز یک این چیزا وجود نداره.نا اونچه که تاثیر میزاره تو فضای معماری باید نشون بدیم.مثلا داکت تاسیسات مربوط به تاسیساته ولی تو نقشه های معماری ،فضایی رو اشغال میکنه پس تاثیر میزاره تو نقشه های فاز یک معماری.پس باید تو این نقشه ها در نظر گرفته بشه.چون در غیر اینصورت بعدا اگه بخوایم این داکت هارو تعبیه کنیم نقشه های معماریمون رو بهم میزنه.ستون گذاری هم همینطور.مربوط به سازست ولی به شدت تاثیر گذاره روی نقشه های معماری.
پس هرچیزی که تو نقشه های فاز یک معماری تاثیر میزاره باید تو همون گامهای اول طراحی(فاز یک)بهشون فکر بشه و محلشون مشخص بشه.

F.A.R.Z.A.D

کاربر ممتاز
راستش با این سوالتون منو یکمی به شک انداختید ولی فکر کنم میزان پیش آمدگی عمود بر پخ هستش
بله منم همینطور فکر میکنم توی امتحان نمیاد اما توی ضوابط اصفهان که حریم سایه اندازی بدون رعایت 40 درصد پلاک شمالی تا دو طبقه روی پیلوت یا 10/5 متر اعمال میشه

پخ روی زمین بوجود میاد و خودشون تو آزمون مشخص میکنن.
صبقات بالا میتونید روی پخ و در ازتفاع بالای 3.5 متر 1.5 متر عمود بر پخ کنسول داشته باشید.

bahar-spring

کاربر بیش فعال
سلام
این 4.5 متر از کف تا سقف میشه دیگه؟ سوال سال 87 گیجم کرد ، نوشته ===>
همکف : یک مغازه ساندویچ فروشی به ارتفاع 4.5 متر
یعنی با 40 سانتضخامت سقف ، پله ها از همکف تا بالای سقف 4.90 میشه ؟
یه زمین ریزه میزه دادن، نصفشو پله و آسانسور گرفته، 3طرفه هم خیلی جا میگیره..........
برای همین پله ی دو طرفه گذاشتم ، که 3بازو میره تا به طبقه ی اول میرسه! یعنی دو پاگرد تا طبقه ی بالا داره . میشه اینجوری؟
کف همکف رو 60 سانت بالا بردم ، ولی اون قسمتی که پله ی طبقات هست، 2پله از اون 60 سانت رو با پله ی همکف به اول جمع زدم.... یکم توضیح تعداد پله هاش سخته........ اونا رو نشمارید! ........... میتونید بگید این نوع جرکت پله درسته؟ 4.5 تا زیر سقف میشه؟
مشاهده پیوست 183137مشاهده پیوست 183138

سلام

حداکثر ارتفاع مفید واحد تجاری 4.50 متره. یعنی از کف تا زیر سقف 4.5 متر.

F.A.R.Z.A.D

کاربر ممتاز
دیگه شرمنده :confused: احتمالا برای امتحان که اینجوری بکشیم که اصلا صحیح نمیکنن
بله شعاع رمپ درسته. فقط مسئله ای که داشتم این بود که ستونگذاری فلزی کرده بودم و فاصله ها تا 7.5 میرسید برای همین ستونگذاری نزدیک به هم انجام دادم. سوال دیگم این بود که میشه فقط یک طرف دستگاه پله ستون داشته باشیم؟ و اینکه میشه ستونها رو تا زیر پله اول جلو اورد؟

بله درسته.خوبه که مثلا تو دهانه های بین 5 تا 6 متر در بیارید.چون حالت بهینه ایه.ولی نه دیگه مثلا دهانه 1.5 متری...

بله میشه یه طرف فقط ستون بزارید.ولی کدوم طرف؟........اون طرفی که پاگرد نیم طبقه وجود داره حتما باید دو تا ستون رو داشته باشی.

بله تا ابتدای پله اول هم میشه ستون رو جلو آورد.

amin576

عضو جدید
ممنون دوست عزیز
فکر میکنم بشه از یک پارکینگ مزاحم استفاده کرد. البته اگه برای این امتحان طرحی دارید که بشه 6 تا پارکینگ جا داد خیلی خوشحال میشم ببینم. برای رمپ هم دو گزینه داشتم؛ یکیش این بود که دستگاه پله رو سمتی بذارم که نورگیر نباشه که البته باعث میشد کد همکف خیلی بره بالا ولی اگه از جک معلولین استفاده کنیم چی؟
پارکینگ مزاحم نمیشه استفاده کرد:
مبحث 4 صفحه30 بند 4-2-8-7 و 4-2-8-8

bahar-spring

کاربر بیش فعال
بله درسته. من برای ازمون اسفند اومدم از همکف به اول 27 تا پله 17 سانتی زدم(پله دو بازویه دارای 3 گردش) که میشه 4.60 متر..یعنی ارتفاع تجاریمون 4.30 متر میشه که با 30 سانت سقف میشه 4.6متر.
و از اول به دوم هم 18 تا پله 17 سانتی.

amin576

عضو جدید

سلام.
سوالاتونو بترتیب جواب میدم:

بله نورگیر تو درز انقطاع میره

مشاهده پیوست 183205

درب آسانسور هم 80 خوبه...1 متر هم میگیرن.
همونطور که گفته بگیرید دیگه.این حداقله.ما تو نقشه های شهرداری 1.6*2 میگیریم.
جان پناه خرپشته 60 سانت.
درب جک معلول قطعا به خارج....اصلا امکان اینکه به داخل باز شه وجود نداره.
کف شور هم دوست داتید بزارید ولی من فکر نکنم به این چیزا برسید تو اون وقت کم.
ارتفاع متورخونه هم همون ارتفاع زیر زمین بگیرید.
ارتفاع تجاری رو نمیدونم.میگن 4 متر.
صندوق پست؟!شما قطعا نمیتونید همه مقررات ملی رو رعایت کنید.لازم هم نیست.اونا از شما نقشه فاز یک معماری میخوان.قطعا تو تعریف نقشه فاز یک این چیزا وجود نداره.نا اونچه که تاثیر میزاره تو فضای معماری باید نشون بدیم.مثلا داکت تاسیسات مربوط به تاسیساته ولی تو نقشه های معماری ،فضایی رو اشغال میکنه پس تاثیر میزاره تو نقشه های فاز یک معماری.پس باید تو این نقشه ها در نظر گرفته بشه.چون در غیر اینصورت بعدا اگه بخوایم این داکت هارو تعبیه کنیم نقشه های معماریمون رو بهم میزنه.ستون گذاری هم همینطور.مربوط به سازست ولی به شدت تاثیر گذاره روی نقشه های معماری.
پس هرچیزی که تو نقشه های فاز یک معماری تاثیر میزاره باید تو همون گامهای اول طراحی(فاز یک)بهشون فکر بشه و محلشون مشخص بشه.

حد اقل ارتفاع جانپناه 1.10 هستش مبحث 4 صفحه 40 بند4-2-12-3-6

amin576

عضو جدید
اگه منظورتون آزمون اسفند 91 هستش آژانس مسافرتی فضای اداری و حرفه ای حساب میشه و نه تجاری و ارتفاع 4.6 هم نیاز نداشته باشه و ارتفاع 3 متر به بالا کافی باشه.

راستی شما قبول شدین ؟

بله درسته. من برای ازمون اسفند اومدم از همکف به اول 27 تا پله 17 سانتی زدم(پله دو بازویه دارای 3 گردش) که میشه 4.60 متر..یعنی ارتفاع تجاریمون 4.30 متر میشه که با 30 سانت سقف میشه 4.6متر.
و از اول به دوم هم 18 تا پله 17 سانتی.

بالا