لطفا سوالات خود را پيرامون مسائل شيميايي در اين تاپيك مطرح كنيد

Vahidrezaii

کاربر فعال تالار اسلام و قرآن ,
کاربر ممتاز
سلام
دوستان در مورد فروکلین اطلاعاتی دارند؟؟

فرزانه 343

کاربر فعال تالار شیمی ,
کاربر ممتاز
برای پیل سوختی
یه روش ابداعی و قدیمی : یه نوار کاغذی از جنس کاغذ صافی (به قطر 2سانت و طول لازم )رو تو محلول وارد کرده و سپس یه سرش رو تو ظرف 1 و سر دیگرش رو تو ظرف 2 بزارین.

آخرین ویرایش:

ابی13

عضو جدید
با عرض سلام و خسته نباشید خدمت شما
بنده میخواهم مطالبی در مورد رنگ پلاستیک ساختمانی بدانم.مطالبی همچون اجزای تشکیل دهنده این رنگ.مراحل تولید و فرمول این رنگ ونیز تجهیزات و دستگاه های مورد نیاز برای تولید این رنگ.
منتظر پاسخ شما هستم
با تشکر

Behnam Irani

عضو جدید
بنده میخواهم مطالبی در مورد رنگ پلاستیک ساختمانی بدانم.مطالبی همچون اجزای تشکیل دهنده این رنگ.مراحل تولید و فرمول این رنگ ونیز تجهیزات و دستگاه های مورد نیاز برای تولید این رنگ.
منتظر پاسخ شما هستم
با تشکر

کتاب تکنولوژی رنگ و رزین تالیف محمد علی مازندرانی رو بخون....

amirdolu

عضو جدید
منتظر پاسخ شما هستم
با تشکر
سلام .
برای رنگ پلاستیک ساختمانی معمولا از رزین های امولوسیونی وینیل استات و کربنات کلسیم (گریدهای مرغوب و مش بالا (1500) برای رنگ) و تیتان استفاده می کنن . البته می تونی رنگدانه های سفید دیگری هم مثل لیتوپون و وو بهش بزنی.از ضد کف و ضد قارچ و کپک هم فراموش نکنی.
برای تولیدش یک میکسر با دور تند با پره دیسپرسری می خواد. اول باید پاتیل رو آبگیری کنی و بعد خمیر رنگ بسازی و بعد رزین رو بهش بزنی.البته اینا کلیاتش بود و هر تولید کننده ای روش خودش رو داره.

سرمد حیدری

مدیر تالارهای مهندسی شیمی و نفت
مدیر تالار
بچه ها من پل نمکی رو ساختم با آگار ولی این تا آب بهش میخوره وا میره فوری.

مهربان

کاربر فعال تالار شیمی ,
کاربر ممتاز
بچه ها من پل نمکی رو ساختم با آگار ولی این تا آب بهش میخوره وا میره فوری.
سلام
خوبین؟ لطفا دقیق توضیح بدین دارین چیکار میکنین
کتاب درمورد نحوه ساختش زیاده اما باید کارتون مشخص باشه چیه دقیقا

پ. ن. :پست های قبلی رو هم خوندم

Oopsoop

عضو
دوستان من یه سوال در مورد ازمایش از دست دادن آب تبلور دارم . اگر راجبش می دونید لطف کنید مسیج بدین . ممنون میشم

EHSAN.E

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
دوستان من یه سوال در مورد ازمایش از دست دادن آب تبلور دارم . اگر راجبش می دونید لطف کنید مسیج بدین . ممنون میشم

سلام دوست من
یک سری مواد هستن که توی ساختار اونا آب تبلور وجود داره و با حرارت دادن خارج میشه
بعضی وقتا این آب تبلور باعث ایجاد رنگ های جالبی توی این مواد میشه که با حرارت دادن و خروج آب اون رنگ از بین میره
مثل سولفات مس که ابی رنگه ولی با حرارت دادن سفید میشه
سولفات مس، نیترات مس، کلرید مس... اب تبلور دارن که به ترتیب آبی اسمانی، آبی سیر و سبزند. (میشه به عنوان سنسور و شناساگر رطوبت ازشون استفاده کرد)
یک سری مواد دیگه مثل بعضی مواد رسی هستند که اب تبلورشون تو دمای بالاتری خارج میشه و معمولا تغییر رنگ ندارن و از روی آنالیز حرارتی (مثل DTA,DSC...) دمای خروج آب مشخص میشه

شیمیست عکاس

عضو جدید
سلام دوستای عزیز.خیلی فوری یه منبعی میخوام واسه دستگاه GC
واسه اپراتوری دستگاه که کامل به دستگاه تسلط پیدا کنم.ترجیحا هم فارسی باشه.مرررررررررررررررسی

Oopsoop

عضو
سلام دوست من
یک سری مواد هستن که توی ساختار اونا آب تبلور وجود داره و با حرارت دادن خارج میشه
بعضی وقتا این آب تبلور باعث ایجاد رنگ های جالبی توی این مواد میشه که با حرارت دادن و خروج آب اون رنگ از بین میره
مثل سولفات مس که ابی رنگه ولی با حرارت دادن سفید میشه
سولفات مس، نیترات مس، کلرید مس... اب تبلور دارن که به ترتیب آبی اسمانی، آبی سیر و سبزند. (میشه به عنوان سنسور و شناساگر رطوبت ازشون استفاده کرد)
یک سری مواد دیگه مثل بعضی مواد رسی هستند که اب تبلورشون تو دمای بالاتری خارج میشه و معمولا تغییر رنگ ندارن و از روی آنالیز حرارتی (مثل DTA,DSC...) دمای خروج آب مشخص میشه
مم من یه گزارش کار باید بنویسم در این مورد . قسمت اولشو با هر بدبختی شد محاسباتشو درآوردم. اراعه دادم. ولی قسمت دوم رو باید کامل تحویل بدم. یه سری ایرادات دارم تو اون که می پرسم باز. مچکر از لطفتون​

Mohsen 89

مدیر تالار فیزیک
مدیر تالار
کاربر ممتاز
درود بر شما دوستان
کسی نحوه ی درست کردن نیتروگلیسیرین رو بلده؟
لطفا اطلاعات واکنشش رو بهم بدین واسه جایی میخوام
(ماده منفجره رو میخواما:cool:)

mahz

کاربر حرفه ای
سلام
یه مقدار متادون و ایزو متادون موجود هست
میخوام روشی پیشنهاد کنید که بتونم با تغیرات شیمیایی به ماده ایی باارزش تر تبدیلش کنم
ممنون میشم راهنمایی کنید

levrone

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
درود بر شما دوستان
کسی نحوه ی درست کردن نیتروگلیسیرین رو بلده؟
لطفا اطلاعات واکنشش رو بهم بدین واسه جایی میخوام
(ماده منفجره رو میخواما:cool:)

:w15::w15::w15:

چطوری محسن ؟
چه خبر؟ بالاخره سایز کفش پیدا شد ؟ :w15::w15:

نیترو ؟ 190 گرم رو یادته ؟ :w15::w15:

اگر تو اونجا دردسر نمیشه برات بگم
داستان درست نکنی برای خودت گیر بدن بهت ؟

اگر برای اونجا میخوای و خودشون خواستن که مشکلی نیست
ولی بیا تو بخش طراحی اونجا یادت میدم
چون واردی که یهو شر میشه بعد باید علیرضا بیاری احمدرضا بار بزنی

:w15:

اصلا ولش کن هر وقت اومدی بیرون پادگان خبرم کن زنگ میزنم بهت میگم

levrone

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
سلام .
برای رنگ پلاستیک ساختمانی معمولا از رزین های امولوسیونی وینیل استات و کربنات کلسیم (گریدهای مرغوب و مش بالا (1500) برای رنگ) و تیتان استفاده می کنن . البته می تونی رنگدانه های سفید دیگری هم مثل لیتوپون و وو بهش بزنی.از ضد کف و ضد قارچ و کپک هم فراموش نکنی.
برای تولیدش یک میکسر با دور تند با پره دیسپرسری می خواد. اول باید پاتیل رو آبگیری کنی و بعد خمیر رنگ بسازی و بعد رزین رو بهش بزنی.البته اینا کلیاتش بود و هر تولید کننده ای روش خودش رو داره.

دوست گلم من یک چیزو متوجه نشدم
الان تو ترکیب شما تگزاپون وجود نداره بعد ضد کف برای چی در نظر گرفتی ؟ چی قراره کف کنه این وسط؟
این اگر تگزاپون نداشته باشه قلمش مثل چوب گیر میکنه که !
از اون طرف وینیل استات نیست موبیلیت مصرف میشه !! در اصل پلی وینیل استاته که اگر جنس درستی باشه باید یکم بوی نعنای ضعبف بده و اگرم جنسش مال نباشه که هیچی . یک ظاهر داره شبیه به ماست!!!! مونومر وینیل استات که مایع هستش
میکسرش هم نباید بیشتر از 900 دور باشه !!! ولی حداقل برای 1 تن نیاز به یک جک هیدرولیک 50 اسبی خوب داره
گرد آب کردن اون ترکیب سنگین حداقل 50 آمپر برق میخواد و 50 اسب موتور
البته 900 دور باید روی شفت و پروانه باشه
خود موتور 1400 دوره که با تسمه و فولی دورش میاد پایین
اگرم موتور سرخود باشه که شفت مستقیم فلنج میشه به دینام
و خود موتور باید 900 دور باشه
البته از گیربکس هم میتونه استفاده کنه که برق کمتری استفاده کنه ولی دور پایین گیربکس باعث میشه مثل گل تپه تپه بشه
مگر اینکه پروانه بزرگ باشه که داستان دار میشه
یکم آمونیاک یا فرمالین هم پرت میکنن توش نگنده . البته بنزوات هم میشه ولی فرمالین جیگر تر از همس
البته فقط هم تگزاپونو موبیلیتو و....... نیست و این بنده خدا نمیدونم هنوزم هست یا رفته ولی اگر باشه روش ساخت کاملش رو بگیم که بتونه بسازه
دیگه چرا نصفه نیمه آخه ؟

آخرین ویرایش:

Mohsen 89

مدیر تالار فیزیک
مدیر تالار
کاربر ممتاز
:w15::w15::w15:

چطوری محسن ؟
چه خبر؟ بالاخره سایز کفش پیدا شد ؟ :w15:

نیترو ؟ 190 گرم رو یادته ؟ :w15::w15:

اگر تو اونجا دردسر نمیشه برات بگم
داستان درست نکنی برای خودت گیر بدن بهت ؟

اگر برای اونجا میخوای و خودشون خواستن که مشکلی نیست
ولی بیا تو بخش طراحی اونجا یادت میدم
چون واردی که یهو شر میشه بعد باید علیرضا بیاری احمدرضا بار بزنی

:w15:

اصلا ولش کن هر وقت اومدی بیرون پادگان خبرم کن زنگ میزنم بهت میگم
درود بر تو حاج حمید
قربانت بد نیستم خودت خوبی؟
نه بابا کفشم کجا بود:دی
الان با یه کفش مجلسی شیک و نوک تیز و یه کتونی قرمز!!! اونجا میگردم:w15:
اون که بخیر گذشت (دواش اتانول بود دیگه؟;))
اوندفه یه بابایی اومد گفت بیاین طرح بدین
منم یهو از دهنم در رفت نیترو!!!
بعد یارو منو برد تو اتاقش گفت این چی هست؟
براش یکم توضیح دادم گفت مقدارشو بدست بیار من برم تو خونه درست کنم!!!!!
منو میگی قیافم شده بود اینطوری:eek: بعدشم اینطوری:surprised:
گفتم عموجون نمیخوای که سیب زمینی سرخ کنی!!!!
یه مقدارش کل محلتونو میده هوا!!!!
حالا راهشو بگو فقط یه تئوری الکی میدم دستشون باهاش یه قل 2 قل بازی کنن:biggrin:
اصلشو واسه خودم میخوام که بعدا باهاش 2 قل - 3 قل بازی کنم
الان خونه ام پادگان نیستم ;)
راستی همون بخش طراحی سابق رو میگی؟

آخرین ویرایش:

levrone

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
درود بر تو حاج حمید
قربانت بد نیستم خودت خوبی؟
نه بابا کفشم کجا بود:دی
الان با یه کفش مجلسی شیک و نوک تیز و یه کتونی قرمز!!! اونجا میگردم:w15:
اون که بخیر گذشت (دواش اتانول بود دیگه؟;))
اوندفه یه بابایی اومد گفت بیاین طرح بدین
منم یهو از دهنم در رفت نیترو!!!
بعد یارو منو برد تو اتاقش گفت این چی هست؟
براش یکم توضیح دادم گفت مقدارشو بدست بیار من برم تو خونه درست کنم!!!!!
منو میگی قیافم شده بود اینطوری:eek: بعدشم اینطوری:surprised:
گفتم عموجون نمیخوای که سیب زمینی سرخ کنی!!!!
یه مقدارش کل محلتونو میده هوا!!!!
حالا راهشو بگو فقط یه تئوری الکی میدم دستشون باهاش یه قل 2 قل بازی کنن:biggrin:
اصلشو واسه خودم میخوام که بعدا باهاش 2 قل - 3 قل بازی کنم
الان خونه ام پادگان نیستم ;)
راستی همون بخش طراحی سابق رو میگی؟

هنوزم با کتونی میگردی ؟:w15:

بابا محسن این یارو حالیش نیست کار دست خودش میده .
نه متانول بود اتانول نبود

آره طراحی چون یک تالار جداست و دسترسی ندارن افراد عادی راحت میشه توضیحشو داد
وگرنه جای دیگه باشه شر میشه ! فردایکی میاد بازی کنه یک سرچ تو گوگل میزنه یهو میره سرگرم کنه خودشو میزنه همه رو به کشتن میده
البته اگر خونه هستی که دیگه نمیخواد صبح بهت زنگ میزنم میگم داستانشو
یکم اولئوم هم جور کنی تی ان تی هم میسازیم :w15:

به اون مسئول های پادگانتون بگو بابا بی خیال بشین
به جاش یک قلیون بده دستشون به جای آب توش اولئوم بریز بگو حالا کام بگیر:w15: ببین چه دودی میکنه :w15:

آخرین ویرایش:

Mohsen 89

مدیر تالار فیزیک
مدیر تالار
کاربر ممتاز

هنوزم با کتونی میگردی ؟:w15:

بابا محسن این یارو حالیش نیست کار دست خودش میده .
نه متانول بود اتانول نبود

آره طراحی چون یک تالار جداست و دسترسی ندارن افراد عادی راحت میشه توضیحشو داد
وگرنه جای دیگه باشه شر میشه ! فردایکی میاد بازی کنه یک سرچ تو گوگل میزنه یهو میره سرگرم کنه خودشو میزنه همه رو به کشتن میده
البته اگر خونه هستی که دیگه نمیخواد صبح بهت زنگ میزنم میگم داستانشو
یکم اولئوم هم جور کنی تی ان تی هم میسازیم :w15:

به اون مسئول های پادگانتون بگو بابا بی خیال بشین
به جاش یک قلیون بده دستشون به جای آب توش اولئوم بریز بگو حالا کام بگیر:w15: ببین چه دودی میکنه :w15:
مگه نیترو چرب نیس؟
چطور با متانول قاطی میشه؟!
آخه اولئوم که تو شیشه قلیون نمیمونه:w15:

levrone

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
مگه نیترو چرب نیس؟
چطور با متانول قاطی میشه؟!
آخه اولئوم که تو شیشه قلیون نمیمونه:w15:

چرب چیه مثل آب دهن مرده البته غلیظش چسبناکه . حل نباید بشه تو متانول که !! متانول جونش رو میگیره وقتی متانول ریختم روش به شکل جوب ریختمش زمین .
اگر یادت باشه متانول رو پرت کردم توش بعد ریختمش زمین آتیشش زدم
البته ترکیب نیترو نیست اصلا
استره درستش میشه تری نیترات گلیسیرین
مشابه این ماده رو با گلیکول ها هم میشه ساخت
یکمم سیلیس بزنی تنگش حساسیتش کمتر میشه با شوک های سنگین تر منفجر میشه
ولی خودش حساسه
ولی جان من بهش بگو جرات داری بیا آستیلن رو مایع کن :w15:

وقتی مایع میشه فوتش کنی میترکه به شوک نمیرسه :w15:

من اون 190 گرم رو مونده بودم چیکارش کنم :w15: 190 گرم نیترو :w15:

amirdolu

عضو جدید

دوست گلم من یک چیزو متوجه نشدم
الان تو ترکیب شما تگزاپون وجود نداره بعد ضد کف برای چی در نظر گرفتی ؟ چی قراره کف کنه این وسط؟
این اگر تگزاپون نداشته باشه قلمش مثل چوب گیر میکنه که !
از اون طرف وینیل استات نیست موبیلیت مصرف میشه !! در اصل پلی وینیل استاته که اگر جنس درستی باشه باید یکم بوی نعنای ضعبف بده و اگرم جنسش مال نباشه که هیچی . یک ظاهر داره شبیه به ماست!!!! مونومر وینیل استات که مایع هستش
میکسرش هم نباید بیشتر از 900 دور باشه !!! ولی حداقل برای 1 تن نیاز به یک جک هیدرولیک 50 اسبی خوب داره
گرد آب کردن اون ترکیب سنگین حداقل 50 آمپر برق میخواد و 50 اسب موتور
البته 900 دور باید روی شفت و پروانه باشه
خود موتور 1400 دوره که با تسمه و فولی دورش میاد پایین
اگرم موتور سرخود باشه که شفت مستقیم فلنج میشه به دینام
و خود موتور باید 900 دور باشه
البته از گیربکس هم میتونه استفاده کنه که برق کمتری استفاده کنه ولی دور پایین گیربکس باعث میشه مثل گل تپه تپه بشه
مگر اینکه پروانه بزرگ باشه که داستان دار میشه
یکم آمونیاک یا فرمالین هم پرت میکنن توش نگنده . البته بنزوات هم میشه ولی فرمالین جیگر تر از همس
البته فقط هم تگزاپونو موبیلیتو و....... نیست و این بنده خدا نمیدونم هنوزم هست یا رفته ولی اگر باشه روش ساخت کاملش رو بگیم که بتونه بسازه
دیگه چرا نصفه نیمه آخه ؟

سلام بر دوست عزیزم
ممنون که مطلب رو کامل کردی. آره ! بهتر بود همون اول همه جزییات داستانو میگفتم بهش.

eng.che

کاربر فعال
سلام
بچه ها تفاوت سیلیکون و سیلیکا و پلی سیلیکون چیه؟یه معرفی از هرکدوم میخوام

54675

عضو جدید
سلام
چطوری میشه یک واکنش شیمیایی رو نوشت ؟ لطفاً اصول کلی نوشتن واکنش ها رو بگین.
من دسته بندی انواع واکنش ها رو بلدم اما بازم نمیتوانم واکنش های پیچیده رو بنویسم مثلاً واکنش پایین و نمونه هایی مثل این واکنش رو لطفاً بگین چطور بنویسم؟خیلی مهمه لطفاً کامل توضیح بدهید.

مهربان

کاربر فعال تالار شیمی ,
کاربر ممتاز
سلام
چطوری میشه یک واکنش شیمیایی رو نوشت ؟ لطفاً اصول کلی نوشتن واکنش ها رو بگین.
من دسته بندی انواع واکنش ها رو بلدم اما بازم نمیتوانم واکنش های پیچیده رو بنویسم مثلاً واکنش پایین و نمونه هایی مثل این واکنش رو لطفاً بگین چطور بنویسم؟خیلی مهمه لطفاً کامل توضیح بدهید.
سلام
منظورتون موازنه ست دیگه؟
اینکه شما به یه طرف واکنش نگاه کنین ببینین طرف مقابلش چی کم داره
اصولا تو واکنش های الکتروشیمی اینطوری موازنه میکنن
1. به ازای هر اکسیژنی که در یک طرف واکنش در ترکیبی هست، طرف مقابل به همون تعداد مولکول آب اضافه میشه
2. به ازای مولکول آبی که اضافه کردین به طرف عکسش دوبرابر H+ اضافه میکنین (چون هر مولکول آب دوتا هیدوژن داره) البته اینجا چون خود ترکیب آمونیوم H داره دیگه هیدوژن اضافه نکرده
3. در نهایت اگر از لحاظ بار برابری نمیکنین باید خنثی بشن، چون بار الکتریکی دو طرف باید برابر باشه ( اگر یه طرف بار مثبت داره طرف دیگه الکترون اضافه میشه)
اما در کل شما باید با ترکیبات آشنا باشین که مثلا یک عنصر به چه شکل و مولکول هایی وجود داره تو طبیعت و همین طور با چه عدد اکسایش هاشون که از آرایش اتمیشون منشا گرفته میشه

واسه چی شما باید مثلا این واکنش رو بلد باشین؟ تو چه سطحی هستین؟ تا جایی که من میدونم واسه لیسانس که لازم نیست من خودم مبحث های الکتروشیمی درس میدم و واکنش نویسی داره، به این پیچیدگی نیست

54675

عضو جدید
سلام
منظورتون موازنه ست دیگه؟
اینکه شما به یه طرف واکنش نگاه کنین ببینین طرف مقابلش چی کم داره
اصولا تو واکنش های الکتروشیمی اینطوری موازنه میکنن
1. به ازای هر اکسیژنی که در یک طرف واکنش در ترکیبی هست، طرف مقابل به همون تعداد مولکول آب اضافه میشه
2. به ازای مولکول آبی که اضافه کردین به طرف عکسش دوبرابر H+ اضافه میکنین (چون هر مولکول آب دوتا هیدوژن داره) البته اینجا چون خود ترکیب آمونیوم H داره دیگه هیدوژن اضافه نکرده
3. در نهایت اگر از لحاظ بار برابری نمیکنین باید خنثی بشن، چون بار الکتریکی دو طرف باید برابر باشه ( اگر یه طرف بار مثبت داره طرف دیگه الکترون اضافه میشه)
اما در کل شما باید با ترکیبات آشنا باشین که مثلا یک عنصر به چه شکل و مولکول هایی وجود داره تو طبیعت و همین طور با چه عدد اکسایش هاشون که از آرایش اتمیشون منشا گرفته میشه

واسه چی شما باید مثلا این واکنش رو بلد باشین؟ تو چه سطحی هستین؟ تا جایی که من میدونم واسه لیسانس که لازم نیست من خودم مبحث های الکتروشیمی درس میدم و واکنش نویسی داره، به این پیچیدگی نیست
درود
منظورم موازنه واکنش ها نبود ، موازنه رو به همه روش هاش میدونم ولی منظورم نوشتن خود واکنش بود. میخوام بدونم چطوری میتونم واکنش های شیمیایی مثل این واکنش و وکنش های دیگر رو بنویسم.

Mohsen 89

مدیر تالار فیزیک
مدیر تالار
کاربر ممتاز
درود
منظورم موازنه واکنش ها نبود ، موازنه رو به همه روش هاش میدونم ولی منظورم نوشتن خود واکنش بود. میخوام بدونم چطوری میتونم واکنش های شیمیایی مثل این واکنش و وکنش های دیگر رو بنویسم.
درود بر شما
دوست عزیز منظورتون مکانیزم واکنش هست؟
اگه منظورتون اون هست باید سینتیک واکنش رو بررسی کنید