قدم به قدم تا ارشد 92 قدم قدم پیش به سوی رتبه برتر

وضعیت
موضوع بسته شده است.

timaj

عضو جدید
کاربر ممتاز
جزوه علی عسگری خلاصه قبادیانه ففقط عکساش بیشتره . من فکر میکنم عکساشو ببین و جزوه ایمان رئیسی فکر کنم مطالب بیشتری داره
جزوه خوشنویس خوبه؟ سخت بود برام نخوندمش .توصیه میکنی؟
حزوه خوشنویس که بچه ها هم تو سایت گذاشتن رو نمیگم جزوه ای که سر کلاس خودمون وقتی درس میداد مینوشتیم منظورمه
منم اونو نخوندم

samra8631

عضو جدید
گنبد قابوس که میان دو پوسته گنبد صندوقه چینی شده دو پوسته پیوسته میشه؟اصلا صندوقه چه جوریه؟
چپیره سازی و ژغز آرامگاه ارسلان جاذب رو میدونید چطوریه؟!!!

lena.0

عضو جدید
کاربر ممتاز
تبدیل چفد مازه دار به تیزه دار اولین بار تو چه بنایی بوده؟؟سبک شناسی سبک خراسانی:تاریخانه دامغان رو گفته بعدا گفته اولین بار مسجد جامع نایین بوده؟؟بالاخره کدومه؟
صفحه 164 سبک شناسی شکل بالای صفحه چیه؟مسج جامع اصفهان....

اولین بار تبدیل چفت مازه دار به تیزه دار در مسجد جامع نایین اتفاق افتاد(قرن 4)

تاریخانه دامغان و مسجد فهرج در ابتدا دارای چفت مازه دار بودند که به علت مرمت غلط در زمان قاجار به چفت تیزه دار تبدیل شدند ولی در اصل مازه دارند

آخرین ویرایش:

lena.0

عضو جدید
کاربر ممتاز

aminvood1

عضو جدید
کاربر ممتاز
گنبد قابوس که میان دو پوسته گنبد صندوقه چینی شده دو پوسته پیوسته میشه؟اصلا صندوقه چه جوریه؟
چپیره سازی و ژغز آرامگاه ارسلان جاذب رو میدونید چطوریه؟!!!
صندوقه به فضاهای تو خالی میگن،فضاهای توخالی بین تاق و سقف های منحنی که معمولا یا برای سبک کردنه،یا برای شیب بندی،گاهی برای تخت کردن
به نظرم گنبد قابوس با توجه به مقطعی که کشیده دو پوسته نیست،اما اگر صندوقه چینی شده باشه احتمالا دو پوسته اس
بهتره از صاحبنظرا پرسیده بشه
تو کتاب ابنیه سنتی قبادیان گفته اگر مصالح گنبد رک آجری باشه،غالبا دو پوسته اجرا میشه

ژغز از طرح های آجرچینیه،یه جور چپیره سازیه
چپیره محل تبدیل چهارضلعی گنبد خونه به دایره اس

fereshte1111

عضو جدید
تاریخانه قدیمی تر هست،اما قرن 13 هجری مازه دارش به تیزه دار تبدیل شده
نایین میتونه قبل از اون به تیزه دار تبدیل شده باشه،،چون نوشته کمرپوش هاش سده 8 اضافه شده،به نظرم همون نایین اولین باره

باریکه همون تویزه اس،تو این تکنیک ساخت،اول تویزه های اصلی رو میسازن که معمولا دو یا چهارتاس که اینا باربر اصلی هستن،بعد تویزه های بعدی رو میذارن و نهایتا بینشون رو پر می کنن

http://upcity.ir/images/23336861410592359768.jpg

http://upcity.ir/images/07086003321579475749.jpg

دوست خوبم اینارو نگا کن. من سرچ که زده بودم در مورد تویزه به شک افتادم اخیرا . با توجه به ایم مقطع که نوشته تویزه اون شکل مربعی یا قوطی مانند. این عکس پایین هم که نکا کنی 2 تا قوطی مانند میبینی که طاق هارو به هم وصل کرده. من فکر کردم کا اینا باشه. چون زیر این عکس نوشته تاق و تویزه. شما چطور فکر میکنی؟ من قبل این فکرم رو چیز دیگه ای ب.د الان به شک افتادم
دوستان دیگه هم کمک کنن لطفا

YA3_3PID

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام
بچه این حرف به نقل قول از خود دکتر متدین میزنم
مطالبی در جزوه ایشون و کتاب سبک شناسی با هم متفاوت هست مطالب جزوه دکتر متدین در کنکور مد نظر است (چون طراح سوال خودشون هستند)

راجع به کتابای عصر کنکاش واسه تاریخ هم من دارمشون این کتاب بیشتر جنبه ی تاریخی داره و مبانی نظری سبک های مختلف مطرح نکرده بیشتر به در کاردانی به کارشناسی میخوره تا ارشد
من واسه تاریخ غرب و معاصر
کتاب عصر کنکاش - کتاب بانی مسعود (ریشه ها و مفاهیم) - جزوه مانا قابوسی - جزوه علی عسگری (معاصر) - نیمی از کتاب لادن اعتضادی خوندم
به نظرتون کافی هست ؟ یعنی منبع دیگه هم اضافه نکنم ؟
واسه تاریخ ایران و اسلام
کتاب عصر کنکاش - سبک شناسی - جزوه نسیم عسگری - جزوه دکتر متدین خوندم این واسه تاریخ کافی هست ؟

جزوه متدین اسلامی این هست ؟!
http://www.www.www.iran-eng.ir/showthread.php/308383-×××مهم-جزوه-دارها-بیان-مهم×××/page3

النازا

عضو جدید
بچه ها جزوه ای که ایوانخانه برای اسلامی متدین گذاشته به نظرتون همه مطالب متدین توش هست وجدیده؟

YA3_3PID

عضو جدید
کاربر ممتاز
کسی فعل های زبان که بعدشون حرف to یا ing قرار میگیره داره ؟ اگه دارید لطفا بزارید من یادم رفته !!!!

203_fariba

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
اصطلاح ترنبه غلطه ترنبه یه نوع تزیناته
باید بگید ترنبه پتکانه که نوعی گوشه سازیه
اگه این گوشه سازی به این صورت بود میشد سکنج

ترنبه پبکانه هم به شکل زیره
ترنبه بتكانه تقريبا شبيه مقرنس كاريه درسته؟؟
سكنج تقريبا شبيه فيلبوش با اين تفاوت كه فيلبوش مدور ولي سكنج شكسته است ...
درست متوجه شدم ...???

aminvood1

عضو جدید
کاربر ممتاز
بچه ها نظرتون چيه نكته هايي كه در حين مرور و تست زني بهشون برخورد ميكنيم كه جالب و مهم و حساسن رو هرچند كوچك اينجا بيان كنيم.

خیلی باهات موافقم،مثلا می دونستی توی تئاتر گوته آنوم رودلف اشتاینر،عناصر و مفاهیم زیبایی شناسانه ی بنا متاثر از اندیشه های گوته و معماری گوتیکه؟

aminvood1

عضو جدید
کاربر ممتاز

دوست خوبم اینارو نگا کن. من سرچ که زده بودم در مورد تویزه به شک افتادم اخیرا . با توجه به ایم مقطع که نوشته تویزه اون شکل مربعی یا قوطی مانند. این عکس پایین هم که نکا کنی 2 تا قوطی مانند میبینی که طاق هارو به هم وصل کرده. من فکر کردم کا اینا باشه. چون زیر این عکس نوشته تاق و تویزه. شما چطور فکر میکنی؟ من قبل این فکرم رو چیز دیگه ای ب.د الان به شک افتادم
من دقیق نفهمیدم،نمونه های مختلفی ازش ذکر شده،تو تاریخ هنر جنسن،اومده روی تاق چهاربخشی نشونش داده،میگه خطوطی که از تلاقی اینا ایجاد شده تویزه اس
من اطمینان ندارم
کلن باریکه ها رو تویزه میبینم! نمیدونم چیه دقیقا
وظایفشو میدونم اما نمیدونم چیه و چه شکلیه

کسی هم ارز انگلیسیشو میدونه؟

همراهی

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
بچه ها کسی کتاب "معماری ایران،دوره اسلامی" یوسف کیانی رو خونده؟
میدونین چطوری باید خوندش؟ جدول هایی که اسم بناها رو گفته اهمیتی داره؟
بچه های پارسال میگفتن فقط عکساش مهمه

این عکس هارو ببین تویزه همون قالبیه که باربری اصلی رو انجام میده و بینش طاق زنی میشه
اونی که تو دیدی نمیدونم یا اشتباهه یا یه مقطع دیگه ازش باید دید

آخرین ویرایش:

lena.0

عضو جدید
کاربر ممتاز
ترنبه بتكانه تقريبا شبيه مقرنس كاريه درسته؟؟
سكنج تقريبا شبيه فيلبوش با اين تفاوت كه فيلبوش مدور ولي سكنج شكسته است ...
درست متوجه شدم ...???

بله شبیهن ولی متفاوتن با تعاریف جدا و نشونه های شناسایی مخصوص به خود
سکنج هم شبیه فیلپوشه و تعریفتون درسته

در مورد حفظ تازیخ ها قرن ها باید به یاد داشته باشیم ولی تاریخ دقیق خیر

samra8631

عضو جدید
گنبد تاج الملک اصفهان 2 پوسته ست و بیرونی خاگی .پوسته درونی چیه و گوشه سازی؟؟
کهن ترین پتکانه گنبد قابوسه یا مسجد جامع نایین.نایین بعدا تو مرمتا اضافه شده شاید!!

samra8631

عضو جدید
ایوان جنوبی مسجد جامع اصفهان از همه کوتهتر و عریض تره ؟سبک شناسی183 ص

aminvood1

عضو جدید
کاربر ممتاز
ایوان جنوبی مسجد جامع اصفهان از همه کوتهتر و عریض تره ؟سبک شناسی183 ص
ایوان جنوبی،صفه صاحبه،مناره داره و کوتاه تر و پهن تر از بقیه اس
صفه درویش شماله،مناره نداره پوشش اش هم طاق گهواره ایه

aminvood1

عضو جدید
کاربر ممتاز
گنبد تاج الملک اصفهان 2 پوسته ست و بیرونی خاگی .پوسته درونی چیه و گوشه سازی؟؟
کهن ترین پتکانه گنبد قابوسه یا مسجد جامع نایین.نایین بعدا تو مرمتا اضافه شده شاید!!
پیرنیا گفته:"سر در گنبد قابوس را قدیمی ترین مقرنس نامیده اند ولی بجای مقرنس پتکانه است" تو کجای سبک شناسی اینو خوندی؟

aminvood1

عضو جدید
کاربر ممتاز
صندوقه به فضاهای تو خالی میگن،فضاهای توخالی بین تاق و سقف های منحنی که معمولا یا برای سبک کردنه،یا برای شیب بندی،گاهی برای تخت کردن
به نظرم گنبد قابوس با توجه به مقطعی که کشیده دو پوسته نیست،اما اگر صندوقه چینی شده باشه احتمالا دو پوسته اس
بهتره از صاحبنظرا پرسیده بشه
تو کتاب ابنیه سنتی قبادیان گفته اگر مصالح گنبد رک آجری باشه،غالبا دو پوسته اجرا میشه

ژغز از طرح های آجرچینیه،یه جور چپیره سازیه
چپیره محل تبدیل چهارضلعی گنبد خونه به دایره اس
پیرنیا گفته
یكي از گنبدهاي دوپوشي در مقبرة قابوس وشمگير در شهر گنبد قابوس ساخته شده است. گنبد قابوس در سال 397 هجري بنا گرديده و عبارت از دو قسمت: بدنه و گنبد، است. پوش داخلي گنبد اين بنا، طبق مندرجات فهرست بناهاي تاريخي و اماكن باستاني ايراني، هلالي و پوش خارجي آن مخروطي است
بازم نمیدونم پیوسته اس یا گسسته

orkide69

عضو جدید
:warn: استعمال كاشي براي تزيين مناره در اواخر دوره سلجوقي آغاز گرديد و براي اولين بار در قسمت فوقاني مناره سين اصفهان كاشي رنگين براي تزيين به كار رفت.(معماري ايران،دوره اسلامي)

:warn: اين بنا را مي توان يك مجموعه كامل و يكي از الگوهاي همه مجتمع هاي ساختماني كه بعدها در ايران ساخته شد دانست = مجموعه آتشكده آذر گشنسب (سبك شناسي 107)

:warn: ويژگي مهم در اين مجموعه بناها پديدار شدن فضاهاي ويژه و اساس معماري سنتي است = كوه خواجه در سيستان (سبك شناسي 109)

:warn: اصول معماري خردگرا= حداكثر صرفه جويي در كاربرد زمين، تقدم شهرسازي بر معماري، تقدم كار گروهي به كار انفرادي(معماري قرن 20،لادن اعتضادي)

orkide69

عضو جدید
:que: وجه تمايز صفحه ها ، با تيرها و شبكه ها چيست؟

1) رفتار سازه اي سه بعدي 2)تحمل بار توسط خمش 3)تحمل بار توسط پيچش 4)تحمل بار توسط برش

203_fariba

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
صفحه 172 سبك كفته كه
"در بالاي درگاه ورودي كنبد , نقش يا "داغ " گونه اي طرح بتكانه ديده ميشود كه مي توان انرا كهن ترين طرح بتكانه دانست "

orkide69

عضو جدید

:warn: در فرآيند سرمايش تبخيري گرماي كل تغيير نمي كند، گرماي محسوس هوا كاسته مي شود و گرماي نهان افزايش مي يابد.

:warn: واحد شدت نور (كندلا) - واحد شار نوري (لومن ) - واحت شدت روشنايي ( لوكس ) - واحد درخشندگي (كندلا بر متر مربع )

:warn: براي نصب فتولتاييك ها بر روي بام از ردياب خورشيدي استفاده مي كنند و وظيفه آن تعيين سايه و ميزان انرژي از دست رفته مي باشد.

وضعیت
موضوع بسته شده است.