شک کن یکم

mehrshad53

اخراجی موقت
-------------------------------------------------------------------------------------------------
در اینکه همه اشتباه میکنن شکی نیست ولی در اینکه همه از اشتباهاتشون درس میگیرن شکی هست فراوان!
در علم وقتی نظریه ای توان خودش را برای توجیه مسائل جدید از دست میده بی اعتبار میشه و یک نظریه جدیدتر جای اون را میگیره که گرچه کامل تر و جامع تره ولی روزی دچار همون سرنوشت میشه.
البته علم چون منشاء عقلی داره اینطوره چرا که عقل شک میکنه و همین شک باعث پیشرفت میشه.به محض اینکه شک از بین رفت پیشرفت هم متوقف میشه.
اگر افرادی که به هیچ چیز خودشون و عقیدشون و محیطشون شک نمیکنن کاره ای شدن در گوشه ای از این دنیا،مطمئنا اون گوشه به گند کشیده خواهد شد.
اینگونه افراد به جای اینکه بر اساس شواهد به چیزی اعنقاد پیدا کنن،اول اعتقادی بدون شک به چیزی پیدا میکنن و بعد کل شواهد را برای توجیه عقیده خودشون تغییر میدن.
مثلا اعتقاد دارن که فلانی خیلی کارش درسته، خوب پس حالا اگه این حرف را هم زد حتما منظورش این بوده،اگه اینکار را کرد حتما راس میگه و اینجاست که میگن مغز طرف منجمد شده!
نوکرم
مهرشاد(ض)

waffen

اخراجی موقت
بسی توپ بود.
من اگر جای شما بودم مستقیما ربطش میدادم به دین.

.Soheil

عضو جدید
کاربر ممتاز
تبارک السهیل علیک اخوی
همین دیگه ......بسیاری از افکار دینی هم به خاطر همین منفور شدن که اقایون اجازه ندادن بهش شک کنن .....اصلا من معتقدم که آدم باید با شک کردن به وجود خدا برسه .....
در مورد علم هم هکذا ..... سالهای سال تو یونا نگذاشتند کسی به نظریات افلاطون یا بطلمیوس شک کنن ......مثال عینیش رو هم میتونید تو جامعه خودمون ببینید .....خیلی از استادامون اصلا اجازه نمیدن نظری مخالف داده بشه .....همین میشه عقده همون عقده میشه مسئول احرایی یک مملکت

siminzare

عضو جدید
کاربر ممتاز
چند وقت بود داشتم روش فکر میکردم بیان همین نظریه رو بدم!

البته اینجوری: "ایمان مهلکترین سم در زندگی بشر"

همین که به یه چیزی ایمان اوردی فرت مغزت کلید میکنه و امکان نداره برای شنیدن انتقاد باز بشه!

خلاصه اینکه ایمان خیلی خطرناکه حسن!

mehrshad53

اخراجی موقت
چند وقت بود داشتم روش فکر میکردم بیان همین نظریه رو بدم!

البته اینجوری: "ایمان مهلکترین سم در زندگی بشر"

همین که به یه چیزی ایمان اوردی فرت مغزت کلید میکنه و امکان نداره برای شنیدن انتقاد باز بشه!

خلاصه اینکه ایمان خیلی خطرناکه حسن!

:gol::gol:
فردا اینا را بیار تشکرت را بگیر:smile:

mohmp

اخراجی موقت

آقا خیر مقدم ! :gol: رسیدن بخیر (شکلک اخلاص در حد لالیگا)

مثلا اعتقاد دارن که فلانی خیلی کارش درسته، خوب پس حالا اگه این حرف را هم زد حتما منظورش این بوده، اگه اینکار را کرد حتما راس میگه و اینجاست که میگن مغز طرف منجمد شده!

واسه همینه که بعد هر سخرانی و دیدار، مفسرای دربار جمع می شن واسه ماله کشیدن، که به حرفاش رنگ و لعاب دموکراسی بدن !!

:warn:

manelee

عضو جدید
شك ابتداي ايمانه -وقتي به چيزي شك كني وبعد در موردش فكر و تحقيق كني وبعد اگه مطلب درست باشه بهش ايمان و اعتئقاد مطلق مياري و اگه ردش كني حتما همه چيز و زير و رو كردي و درست ردش كردي و اين در مورد علم - مذهب و ... صادق است .
اينجانب همواره در شك بسر برده و در محدود مواردي ايمان آورده ام :redface:

در ضمن از رويت تاپيك جنابعالي(mehrshad 53) شادمان گشتم:biggrin:

sara@fshar

عضو جدید
کاربر ممتاز
تبارک السهیل علیک اخوی
همین دیگه ......بسیاری از افکار دینی هم به خاطر همین منفور شدن که اقایون اجازه ندادن بهش شک کنن .....اصلا من معتقدم که آدم باید با شک کردن به وجود خدا برسه .....
در مورد علم هم هکذا ..... سالهای سال تو یونا نگذاشتند کسی به نظریات افلاطون یا بطلمیوس شک کنن ......مثال عینیش رو هم میتونید تو جامعه خودمون ببینید .....خیلی از استادامون اصلا اجازه نمیدن نظری مخالف داده بشه .....همین میشه عقده همون عقده میشه مسئول احرایی یک مملکت
ولی من شک نمی کنم که شک کنم به شکیات :cool:

arashpak

عضو جدید
کاربر ممتاز
سوال :اگه یکی به نتیجه یه چیزی شک کنه باید چه کار کنه؟

جواب : بیخود می کنه شک کنه مگه شهر هرت ...با این همه ناظر و مامور مگه میشه تقلب شده باشه خیلی ...شک مکنه
البته راهای هم برای برطرف کردن شک هست.رسیدن به یک جمع بندی و مرزبندی جدید..

شقایق21

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
-------------------------------------------------------------------------------------------------
در اینکه همه اشتباه میکنن شکی نیست ولی در اینکه همه از اشتباهاتشون درس میگیرن شکی هست فراوان!
در علم وقتی نظریه ای توان خودش را برای توجیه مسائل جدید از دست میده بی اعتبار میشه و یک نظریه جدیدتر جای اون را میگیره که گرچه کامل تر و جامع تره ولی روزی دچار همون سرنوشت میشه.
البته علم چون منشاء عقلی داره اینطوره چرا که عقل شک میکنه و همین شک باعث پیشرفت میشه.به محض اینکه شک از بین رفت پیشرفت هم متوقف میشه.
اگر افرادی که به هیچ چیز خودشون و عقیدشون و محیطشون شک نمیکنن کاره ای شدن در گوشه ای از این دنیا،مطمئنا اون گوشه به گند کشیده خواهد شد.
اینگونه افراد به جای اینکه بر اساس شواهد به چیزی اعنقاد پیدا کنن،اول اعتقادی بدون شک به چیزی پیدا میکنن و بعد کل شواهد را برای توجیه عقیده خودشون تغییر میدن.
مثلا اعتقاد دارن که فلانی خیلی کارش درسته، خوب پس حالا اگه این حرف را هم زد حتما منظورش این بوده،اگه اینکار را کرد حتما راس میگه و اینجاست که میگن مغز طرف منجمد شده!
نوکرم
مهرشاد(ض)
عالی بود ممنون مهرشاد جان فقط این قرمزه:razz: