سوالات و مشکلات در نرم افزار فلوئنت و کامسول - FLUENT & COMSOL Multiphysics

rasepideh

عضو جدید
کمک فوری

کمک فوری

pic1.jpgpic2.jpgبا سلام

شرمنده که بعضی از قسمت ها را فارسی نمی نویسم.
Simulation: 2D fluid flow-subsurface flow-Richards equation in comsol.
geometry: simple rectangle
boundary conditions:lower rectangle: no flow
upper boundary condition: inward flux:4.28e-3
for left and right of rectangle: hydraulic head 0.6641, 0.4819 respectively
and Ks=5.73e-5
and the other things are default
the first picture is conceptual model that I want to simulate and pic_2 is the analytical solution.
and pic_3 is comparison between comsol and analytical solution.

bayad analytical solution ba comsol yeki bashe javab ha vali dar vaghe intori nist!!!
kasi midooneh ke moshkele kar kojast?
kheili mamnoon az komak va rahanameyatoon pishapish

فرشته ام

متخصص کامسول
کاربر ممتاز
با سلامبنده می خوام جریان آشفته توسعه یافته(fully developed) تراکم ناپذیر را با نرم افزار comsol شبیه سازی کنم. اما در تنظیمperiodic boundary condition مشکل دارم. لطفا راهنمایی کنید.
با تشکر:gol:

سلام معذرت بابت تاخیر
دوست عزیز تو قسمت periodic boundary condition دو مرزی که قراره تکرار بشن رو و متناوب باشن رو انتخاب کنین
و روی periodic boundary condition راست کلیک کرده و عبارت Destination Selection رو انتخاب کنین و مرز ورودی رو دوباره برای تناوب مشخص کنین

zhila1989

عضو جدید
متاسفانه باز هم error میده ، 10 تا ذره دارم که در یک کاناله و سرعت و نیروهای وارد بر آنها را که داخل سیال هستند را میخوام، بقیه نمودارهام همونطور که شما گفتین بدست اومده ولی این نمیشه، میشه یک ذره ی خاص رو تعیین کرد بجای cut line یا select time؟ممنون از وقتی که اختصاص میدید.

آخرین ویرایش:

فرشته ام

متخصص کامسول
کاربر ممتاز
اقا ما یه لوله داریم که دارای دو فاز مایع و گاز است که درون لوله چند تا هیدروکربن (متان ، اتان و...) در فاز گاز ، اب در فاز مایع(دیسپرس) درون لوله پخش شده است. حالا می خواهیم شبیه سازی با کامسول انجام بدیم. مدل انتخاب شده کدام است. به نظرم fluid flow سپس Multiphase flow سپس mixture model و ارام رو در نظر گرفته ام. ایا درسته؟؟/
مشکل اساسی اینه چطور به نرم افزار بفهمونیم چند تا هیدروکربن داریم. دو بعدی باشه و وقتی مواد اضافه میکنیم دامین لوله را میدیم برای ماده بعدی باز دامین لوله را میدیم نرم افزار ماده قبلی رو تو اون دامین قرار نمیده .
مشکل بعدی اینه وقتی inlet میزنیم فاز پیوسته را فقط یک ماده میتونیم انتخاب کنیم و نمیشه مواد گازی دیگر به عنوان ورودی بزنیم؟ باید تعداد inlet ها رو افزایش بدیم؟؟؟

چطور در لوله می توانیم نمودار سرعت سیال را در طول بکشیم. یا فشار در طول یا .... کامسول 4.2.2

متشکرم

خیلی ضروریه و کمک دقیق بدید.

معادلات جرم هم باید اضافه بشه
هندسه ای که تو کامسول کشیده میشه با فلوئنت متفاوت هستش، وقتی قراره چند تا ماده وارد بشه باید برا هرکدوم ی مجرا تعریف کرد تا هر ماده رو بشه از ی قسمت وارد کرد تا نهایتا با هم میکس بشن
برای نمودار به پستهای قبل مراجعه کنید

مشاهده پیوست 212069مشاهده پیوست 212070با سلام

شرمنده که بعضی از قسمت ها را فارسی نمی نویسم.
Simulation: 2D fluid flow-subsurface flow-Richards equation in comsol.
geometry: simple rectangle
boundary conditions:lower rectangle: no flow
upper boundary condition: inward flux:4.28e-3
for left and right of rectangle: hydraulic head 0.6641, 0.4819 respectively
and Ks=5.73e-5
and the other things are default
the first picture is conceptual model that I want to simulate and pic_2 is the analytical solution.
and pic_3 is comparison between comsol and analytical solution.

bayad analytical solution ba comsol yeki bashe javab ha vali dar vaghe intori nist!!!
kasi midooneh ke moshkele kar kojast?
kheili mamnoon az komak va rahanameyatoon pishapish

من چیزی نفهمیدم

rasepideh

عضو جدید
برای اعتبارسنجی کامسول validation نتایج حاصل از کامسول اصولا باید با نتایج یک روش تحلیلی باید یکی باشه؟ درسته؟

من پروژه ای که تعریف کردم برای آب های زیرزمینی هست. کسی در این مورد تجربه ایی داره؟

hadi_hadi1

عضو جدید
comsol problem

comsol problem

سلام
بنده یه صفحه دو بعدی دارم قراره ازش سیال تراکم ناپذیر بگذره، من ورودی و خروجی رو انتخاب می کردم که یکی بعنوان source و دیگری بعنوانdestanation و یک اختلاف فشاری رو هم وارد میکردم. با ارور مواجه میشوم!!!!!!!!!!!!!اشکال کجاست؟ممنون میشم بیشتر کمک کنین.مرسی.h
:smile:

فرشته ام

متخصص کامسول
کاربر ممتاز
برای اعتبارسنجی کامسول validation نتایج حاصل از کامسول اصولا باید با نتایج یک روش تحلیلی باید یکی باشه؟ درسته؟

من پروژه ای که تعریف کردم برای آب های زیرزمینی هست. کسی در این مورد تجربه ایی داره؟
برای اعتبار سنجی هر مسئله ای حالا با هر نرم افزاری که انجام شده باشه باید با ی روش تحلیلی مقایسه بشه
پروژتون رو حتما از ی مقاله گرفتین دیگه، با نتایج شبیه سازیش مقایسه کنین به همین راحتی

سلام
بنده یه صفحه دو بعدی دارم قراره ازش سیال تراکم ناپذیر بگذره، من ورودی و خروجی رو انتخاب می کردم که یکی بعنوان source و دیگری بعنوانdestanation و یک اختلاف فشاری رو هم وارد میکردم. با ارور مواجه میشوم!!!!!!!!!!!!!اشکال کجاست؟ممنون میشم بیشتر کمک کنین.مرسی.h
:smile:
اینجوری که شما نوشتین باید درست باشه و برای اینکه اشکال رو درآورد باید هندسه رو دید، مسئلتون خیلی اسونه اگه قبلش ی مطالعه رو این قسمت نرم افزار داشته باشین کار براتون راحت تره
به فصل اول کتاب ص 86 مراجعه کنین

rasepideh

عضو جدید
درسته دقیقا. من نتایج حاصل از کامسول را با یک روش تحلیلی مقایسه کردم که نتایج یکی نشده؟ حالا سوال من این است که من می خوام بدونم مشکل از کجای کامسول هست؟
pic3.jpg این که مدل را به چه صورت تعریف کردم را در پست ۲۸۴توضیح دادم ولی اگر واضح نیست بگین بیشتر بگم.

فرشته ام

متخصص کامسول
کاربر ممتاز
درسته دقیقا. من نتایج حاصل از کامسول را با یک روش تحلیلی مقایسه کردم که نتایج یکی نشده؟ حالا سوال من این است که من می خوام بدونم مشکل از کجای کامسول هست؟
مشاهده پیوست 212195 این که مدل را به چه صورت تعریف کردم را در پست ۲۸۴توضیح دادم ولی اگر واضح نیست بگین بیشتر بگم.

چند درصد خطا که مشکلی نداره،تازه خطاتون خیلی کمه، من یکی از نمودارام ی دفه سی درصد خطا داشت، برین خدارو شکر کنین
فقط ی سوال: اون روش تحلیلی که مقایسه کردین نتایج کار خودتون هستش یا نه ؟ ی مقاله هستش که توسط شخص دیگه ای انجام شده و دارین با اون مقایسه میکنین؟

hadi_hadi1

عضو جدید
سلام بله بنظر اسون مطالعه کلی زیاد داشتم.ممنمون میشم خودتون یه ران داشته باشین

rasepideh

عضو جدید
pic2.jpg
چند درصد خطا که مشکلی نداره،تازه خطاتون خیلی کمه، من یکی از نمودارام ی دفه سی درصد خطا داشت، برین خدارو شکر کنین
فقط ی سوال: اون روش تحلیلی که مقایسه کردین نتایج کار خودتون هستش یا نه ؟ ی مقاله هستش که توسط شخص دیگه ای انجام شده و دارین با اون مقایسه میکنین؟

روش تحلیلی را از مقاله که توسط شخص دیگه ای انجام شده گرفتم. اسم مقاله An Analytical Solution for Ground Water Transit Timethrough Unconfined Aquifers
که در شکل هست. w بارندگی است. k هدایت هیدرولیکی است. باید نتیجه حاصل از کامسول با روش تحلیلی یکی باشه. که اینطوری نشده من می خواهم بدونم به نظر شما مشکل از کجا می تونه باشه؟
pic1.jpgآیا روش تحلیلی دیگری را برای اندازه گیری و hydraulic head distribution می دانید؟
باتشکر

فرشته ام

متخصص کامسول
کاربر ممتاز
مشاهده پیوست 212243

روش تحلیلی را از مقاله که توسط شخص دیگه ای انجام شده گرفتم. اسم مقاله An Analytical Solution for Ground Water Transit Timethrough Unconfined Aquifers
که در شکل هست. w بارندگی است. k هدایت هیدرولیکی است. باید نتیجه حاصل از کامسول با روش تحلیلی یکی باشه. که اینطوری نشده من می خواهم بدونم به نظر شما مشکل از کجا می تونه باشه؟
مشاهده پیوست 212244آیا روش تحلیلی دیگری را برای اندازه گیری و hydraulic head distribution می دانید؟
باتشکر

olel_albab
پاسخ جناب olel_albab به سوال شما دوست عزیز

با اجازه

در مورد سوالی که پرسیده بودین این موارد به ذهنم میرسه:

باید بررسی بشه که مدلی که ایشون از مقاله نقل می کنن و ادعا می کنن مقاله اون رو تحلیلی حل کرده، تحت چه شرایطی حل شده، اگر همون معادلات هست و همون معادلات در کامسول حل شده و فرضیات هر دو حل یکسان هست(باید کاملا یکسان باشه) در این صورت میشه دلیل رو تعداد مش، خطای عددی و خطای Diffusion دونست که ماهیت کار عددی هست، جواب ها این طور که از شکل به نظر میرسه خیلی به هم نزدیک هستند.
باید توجه داشته باشیم که الزامی وجود نداره که خطا صفر باشه، بلکه باید توجیه علمی مناسبی برای این قضیه وجود داشته باشه مثلا اینکه با این حل کننده ها(SIMPLE و ...) و یا درجه گسسته سازی (First order و یا بالاتر) این خطا منطقی هست و بالا بردن حل از نظر محاسباتی امکان پذیر نبود و یا اینکه تاثیری در نتایج نداشت.
مورد دیگه ای که در این موارد ممکنه پیش بیاد این هست که مدل تحلیلی با فرضیات ساده کننده ای حل شده باشه و طبیعی باشه که اگر معادلات اصلی با روش عددی حل بشه، حتی جواب های دقیق تری بده.
در مورد هر کدوم از موارد بالا باید تصمیم مناسب گرفته بشه و در مقاله کاملا شرح داده بشه که علت خطا چی هست. من یکی از مقالاتی که کار می کردم، مرکز یک گردابه حدود چند میلی متر متفاوت بود از نتایج تجربی، reviewer مجله اشکال گرفته بود که چرا؟ ما هم با توجه به نوع حل براش دلیل آوردیم که چرا این طوری هست و حتی براش اثبات کردیم نتایج ما از نتایجی که تا حالا گرفته شده و ما مطالعه کردیم(literature review) دقیق تر هست، مقاله به راحتی پذیرش گرفت، چون وجود خطا رو از نظر علمی کامل شرح دادیم. پس به صرف اینکه نتایج متفاوت هست نباید نتایج شبیه سازی رو زیر سوال برد چرا که:
1- ممکنه مدل تحلیلی خیلی ساده سازی شده باشه
2-ممکنه حل عددی خطا داشته باشه که ماهیت این روش هست و این خطا باعث تفاوت نتایج شده باشه
3-کار تجربی دقت لازم رو نداشته باشه(سنسور های ثبت کمیت های فیزیکی مشکل داشته باشند و یا آزمایشگر آزمایش رو بد طراحی کرده باشه و اشتباه آزمایش انجام داده باشه)
4-کار تجربی اونطوری که ادعا شده نباشه، مثلا گفته باشه شرایط همدما ولی این شرایط رو به وجود نیاورده باشه
در مورد مورد چهارم ما یه دوستی داشتیم داشت چند فازی کار می کرد و پمپی که به کار برده بود داشت کاویته میشد و دمای آب از 20(شرایط طراحی و همدما) به 60 می رسید، ولی در مقاله نوشت که دما همون 20 هست در صورتی که دمای 60 نتایجی کاملا متفاوت داشت و طرف میخواست دفاع کنه.

میشه موارد بالا رو بررسی کرد و در صورتی که هیچکدوم از موارد بالا نبود و نتونستیم مطمئن بشیم به مورد 4 ربطش بدیم، چون دلیلی قانع کننده پیدا نکردیم.

فرشته ام

متخصص کامسول
کاربر ممتاز
فرق این دوتا مدل چیه ؟؟
Transport of Diluted Species in Pipes
Reacting Pipe Flow

اولی برای محلولهای رقیق هستش که غلظت اجزا پایینه، تو کامسول محلولهایی رقیق حساب میشن که غلظت حلال بیشتر از 90% باشه
دومی هم برای جریاناتی هستش که همراه با واکنش داخل لوله هست

hadi_hadi1

عضو جدید
سلام
من هر کاری کردم نتونستم با periodic boundary condition جریان توسعه یافته رو ران کنم.متخصصین لطفا اگه میدونن واضح کمک کنن.
ممنون

zhila1989

عضو جدید
ممنون دوست عزیز بخاطر راهنماییتون، ولی باز هم نمیشه،:( یک کانال داریم که سیال بصورت لمینار در حال حرکت است و 10 ذره را تعریف کردیم، حالا میخواهیم نیروهای وارد بر یک ذره و همچنین سرعتش را از اول تا آخر حرکت ببینیم.

فرشته ام

متخصص کامسول
کاربر ممتاز
ممنون دوست عزیز بخاطر راهنماییتون، ولی باز هم نمیشه،:( یک کانال داریم که سیال بصورت لمینار در حال حرکت است و 10 ذره را تعریف کردیم، حالا میخواهیم نیروهای وارد بر یک ذره و همچنین سرعتش را از اول تا آخر حرکت ببینیم.

اخ ی عالمه نوشتم نتم قطع شد پاک شد:razz:

خواهش دوست عزیز
برای دیدن حرکت در کامسول باید حالت time dependent فعال باشه تا بصورت فیلم بنمایش دربیاد
برای رسم نمودار ذرات رو مگه به چه صورت تعریف کردین، ذرات باید توانایی تعریف بصورت مرز رو داشته باشن تا بشه برای اونها نمودار تعریف کرد، منظورم اینه مرزشون بصورت initial نشده باشه

olel_albab

مدیر تالار ریاضی
مدیر تالار
کاربر ممتاز
اخ ی عالمه نوشتم نتم قطع شد پاک شد:razz:

خواهش دوست عزیز
برای دیدن حرکت در کامسول باید حالت time dependent فعال باشه تا بصورت فیلم بنمایش دربیاد
برای رسم نمودار ذرات رو مگه به چه صورت تعریف کردین، ذرات باید توانایی تعریف بصورت مرز رو داشته باشن تا بشه برای اونها نمودار تعریف کرد، منظورم اینه مرزشون بصورت initial نشده باشه
فکر کنم شیوه شبیه سازی ایشون باید DPM یا DEM باشه که بتونن track کنن، البته من در این مورد اطلاعات دقیقی ندارم ولی فکر کنم توی کامسول باید دنبال همچین چیزی بگردند و شبیه سازی رو متناسب با اون انجام بدند:
COMSOL Particle Tracing Module

آخرین ویرایش:

فرشته ام

متخصص کامسول
کاربر ممتاز
فکر کنم شیوه شبیه سازی ایشون باید DPM یا DEM باشه که بتونن track کنن، البته من در این مورد اطلاعات دقیقی ندارم ولی فکر کنم توی کامسول باید دنبال همچین چیزی بگردند و شبیه سازی رو متانسب با اون انجام بدند:
COMSOL Particle Tracing Module
سلام جناب الل_الباب
COMSOL Particle Tracing Module تو کدوم قسمته کامسول هستش؟من فقط ی دونه حرکت مولکولی دیدم:smile:

olel_albab

مدیر تالار ریاضی
مدیر تالار
کاربر ممتاز
سلام جناب الل_الباب
COMSOL Particle Tracing Module تو کدوم قسمته کامسول هستش؟من فقط ی دونه حرکت مولکولی دیدم:smile:
This module is new in version 4.2a. The Particle Tracing Module is a general purpose, flexible tool that allows you to trace the trajectories of particles in the presence of an external field.
The Particle Tracing Module includes the following physics interfaces:

• [*=left]Mathematical Particle Tracing:

• [*=left]Specify the equations of motion using massless, Newtonian, Lagrangian, or Hamiltonian formulations.

• [*=left]Complete freedom over the equations makes it possible to model ray tracing, for example.

• [*=left]Charged Particle Tracing

• [*=left]Use this interface to model ion and electron trajectories in electric and magnetic fields

• [*=left]This interface make it easy to define electric, magnetic, and collisional forces

• [*=left]Particle Tracing for Fluid Flow

• [*=left]Use this interface to model microscopic and macroscopic particles in a fluid

• [*=left]Includes drag, gravitational, dielectrophoretic, acoustophoretic, and many other forces.
For visualization of the results two new plot types are available:

• [*=left]Poincaré Map: You can use a Poincaré Map plot for 2D and 3D models to visualize particle trajectories in a section that is transversal to the particle trajectories.

• [*=left]Phase Portrait: You can use a Phase Portrait plot for 2D models to visualize large data sets of particle trajectories. A phase portrait is a geometric representation of the particle trajectories in the phase plane.
All of the interfaces provide many different ways of releasing particles, either on the boundary or domain level. Particles can also be released at multiple different times. There are several options available for describing how the particles interact with the wall, including specular reflection. The interfaces can all be used with COMSOL Multiphysics but tracing charged particles benefits from the AC/DC Module because it makes it possible to model complex alternating or direct current systems. Similarly, tracing particles in a fluid system benefits from the CFD Module or the Microfluidics Module due to the number of advanced fluid flow features available in those modules.

و ویدئویی برای این ماژول:
http://www.youtube.com/watch?v=gPybl6Vcacw

فرشته ام

متخصص کامسول
کاربر ممتاز

hadi_hadi1

عضو جدید
سلام
بله دلیلش برای بدست اوردن جریان توسعه یافته است. شما برای جریان توربولنس راه بهتری جهت تعریف جریان توسعه یافته دارید؟ ضمنا" من پروفیل سرعت توربوانسی توسعه یافته رو در ورودی وارد کردم نتیجه داخواه بدست نیامد. دوس دارم با periodic اجرا کنم.

zhila1989

عضو جدید
ممنون ویدئوش عالی بود
این برا مهندسی برق میشه که، من تا حالا کار نکردم ولی فک کنم نمودارا عین هم درمیاد، خانم ژیلا ی عکس از هندستون میزارین
ممنون
اول ممنون از دو دوست عزیزی که وقت گذاشتند. درسته، برای برق هست و particle tracing هست. و ذرات را تعریف کردم و حرکتشون رو هم time dependent دیدم و نمودار مربوط به میدان و سایر مواردی که میخواستم را گرفتم ولی هر نموداری که مربوط به ذرات هست را نمیتونم بگیرم ، عکس رو نمیتونم آپلود کنم، چرا؟!!!:que::(

فرشته ام

متخصص کامسول
کاربر ممتاز
سلام
بله دلیلش برای بدست اوردن جریان توسعه یافته است. شما برای جریان توربولنس راه بهتری جهت تعریف جریان توسعه یافته دارید؟ ضمنا" من پروفیل سرعت توربوانسی توسعه یافته رو در ورودی وارد کردم نتیجه داخواه بدست نیامد. دوس دارم با periodic اجرا کنم.

خودتون دارین میگین جریان توسعه یافته اس، و از
periodic استفاده میشه و توی این حالت شما باید مرزهایی که قراره توش تناوب اتفاق بیفته رو مشخص کنین
اینکه چرا نتیجه دلخواه بدست نیومده رو من نمیدونم چیه چون نه کاررو دیدم نه چیزی، توی پست قبلی گفتین خودتون ی ران بگیرین ، از چی ران بگیریم؟!!!!!!!!!!!همین که ماژول مشخص بشه که کاری از پیش نمیره دوست عزیز

اول ممنون از دو دوست عزیزی که وقت گذاشتند. درسته، برای برق هست و particle tracing هست. و ذرات را تعریف کردم و حرکتشون رو هم time dependent دیدم و نمودار مربوط به میدان و سایر مواردی که میخواستم را گرفتم ولی هر نموداری که مربوط به ذرات هست را نمیتونم بگیرم ، عکس رو نمیتونم آپلود کنم، چرا؟!!!
:que:

خواهش، وقتی ارسال پاسخ رو میزنین وارد صفحه پیشرفته شده و از طریق مدیریت ضمیمه ها فایل پیوست رو انتخاب کنین
ی سوال، ذراتی که تعریف کردین توی هندسه قابل دیدن هست یا جز خود ماژول میشه

rasepideh

عضو جدید
با سلام
model= fluid flow, subsurface flow, hydraulic head steady state condition
geometry= simple rectangle
what I need to impose for the upper boundary condition= mixed b.c ( hydraulic head+ specified flux)

برای اینکه mixed boundary condition را اعمال کنم.چه طوری باید شرایطی را اعمال کنم که میکسی از دو حالت باشه؟ برای مثال اگر هد هیدرولیکی به عدد برای مثال ۰.۵ رسید شرایط مرزی را از هد به جریان تبدیل کن یا برعکس؟ من می خواهم جمله ایی را که باید بنویسم را بدانم.
باتشکر

rasepideh

عضو جدید
نرخ نفوذ باران

نرخ نفوذ باران

چگونه نرخ نفوذ باران را در یک ستون خاکی در محیط دو بعدی از کامسول می توانم در بیاورم؟ آیا باید انتگرال گیری گرفته شود؟

با تشکر

rasepideh

عضو جدید
Screen Shot 2014-06-16 at 14.55.52.jpghow can I write an expression for changing a ponding situation to infiltration condition?
Inward flux to hydraulic head?

In fluid flow, porous media, using richards' equation.
Thanks in advance for your help and sorry that I am writing in English.
Attached the mixed boundary condition variables that I should define.

فرشته ام

متخصص کامسول
کاربر ممتاز
مشاهده پیوست 212579how can I write an expression for changing a ponding situation to infiltration condition?
Inward flux to hydraulic head?

In fluid flow, porous media, using richards' equation.
Thanks in advance for your help and sorry that I am writing in English.
Attached the mixed boundary condition variables that I should define.

دوست عزیز چرا ورژن 3.5 رو استفاده میکنین؟! تو باشگاه من کسی رو پیدا نکردم این ورژن رو بلد باشه، امیدوارم کسی بتونه کمک کنه
الان ورژن 4 به بالا استفاده میشه تا 4.4

بالا