[ سوالات و مشكلات نقشه برداری ]►

Ehsan.Ha

متخصص نقشه برداری
کاربر ممتاز
سلام . یه سوال : نرم افزاری میشناسید که خروجی با پسوند RNZ داشته باشه ؟ یه فایل تفکیک دارم نمیدونم با چی بازش کنم

Global Mapper TM
Supported Formats

Global Mapper's extensive import and export file compatibility ensure that it is one of the most interoperable GIS applications available today and make it an affordable must-have for all GIS professionals.

The following list outlines the currently supported data formats:

[-] Spatial Databases

Import and export data from your spatial databases. Global Mapper includes support for the following spatial databases:
Esri ArcSDE (requires ESRI license on machine and 32-bit only)
Esri File Geodatabase (includes raster and grid and all versions of file geodatabses, requires ESRI license on machine and 32-bit only)
Esri Personal Geodatabase (requires ESRI license on machine and 32-bit only)
MySQL Spatial
Oracle Spatial
PostGIS/PostgreSQL
SpatiaLite/SQLite

[-] Gridded Elevation Formats
3D PDF Files
ACE/ACE2 (Altimeter Corrected Elevation)
ASPRS LIDAR LAS Files
ASTER DEM and L1A/L1B Imagery and MODIS imagery
Arc/Info ASCII Grid
Arc/Info Binary Grid
Arc/Info Export Format (E00)
BAG (Bathymetry Attributed Grid) Files
BIL/BSQ/BIP/RAW Imagery
BT (Binary Terrain) Elevation Grid Files
BigTIFF
COLLADA 3D Models
CORTAD (Coral Reef Temperature Anomaly) Files
CPS-3 Grid Format
Canada 3D Files
Canadian Digital Elevation Data (CDED)
Carlson SurvCAD Grid File
Cogent3D .imagery Files
DHM - Swiss DEM Files
DTED (Digital Terrain Elevation Data) Format
Digital Bathymetric Data Base Variable Resolution (DBDB-V)
ERDAS Imagine Image Format
FAA INM 3TX Format
GLOBE (Global Land 1-km Base Elevation) Data
GSD (Swedish DEM Grid) Files
GXF (Geosoft ASCII Grid) Files
Geodas Grid (GRD98) Format
Geosoft Binary Grid Files
Global 2' Elevation Data (ETOPO2)
Global 30-arc-second Digital Elevation Data (GTOPO30)
Gravsoft Grid Files
HF2/HFZ Files
HRE - High Resolution Elevation Format
HTF (Hydrographic Transfer Format)
Hypack Matrix Files
IGF DIS Terrain Files
Idrisi Format
International Bathymetric Chart of the Arctic Ocean (IBCAO) Files
JPEG2000 Files
JPGIS (Japanese DEM) XML Format
Japanese DEM (JDEM/LEM/CSV) Format
LIDAR LAZ (Compressed LAS) Files
LizardTech MrSID MG4 Lidar
MSI Planet Format
Micropath 3CD Format
NDVI (MODIS Normalized Difference Vegetation Index) HDF5 Files
NMGF (Noise Model Grid Format)
NOAA TerrainBase Elevation Data
NOAA/NGS Geoid Model Format
NTF Grid/Contour Format
OTF (Objective Terrain Format)
PDS (Vicar) Files
PLS-CADD XYZ Files
Pathfinder AVHRR (Sea Surface Temperature) Files
QCT (Quick Chart) and QED Files
SRTM (Shuttle Radar Topography Mission)
STL Files
Surfer Grid (ASCII and Binary) Format Files
TRMM (Tropical Rainfall Measuring Mission) HDF5 Files
TerraScan .bin/.ts Format
Terragen Terrain Format
USGS Digital Elevation Model (DEM)
USGS Digital Elevation Model, GeoTIFF Format
USGS Digital Elevation Model, Spatial Data Transfer Standard Format (DEM/SDTS)
USGS National Elevation Dataset (NED) - ArcGrid, BIL, Grid Float Format
VIIRS (Visible Infrared Imaging Radiometer Suite) HDF5 Files
Vertical Mapper (MapInfo) Grid/Clutter Files
Vulcan3D Triangulation (.00t) Files
WindSim GWS
Zmap Plus Grid Files

[-] Raster (Imagery/Scanned Map) Formats
3D PDF Files
ADRG Files
ARCS (British Admiralty) Marine Charts
ASRP (Arc Standard Raster Product) and USRP Files
ASTER DEM and L1A/L1B Imagery and MODIS imagery
BIL/BSQ/BIP/RAW Imagery
BSB Nautical Charts
BigTIFF
CADRG and CIB Files
Cogent3D .imagery Files
Cosmo-SkyMed SCS (Complex Side-Look Radar Data) HDF5 Files
ERDAS Imagine Image Format
ERMapper Compressed Wavelet (ECW) Format
Erdas GIS/LAN Files
GRIB I and II Formats
Garmin JNX Format
GeoPDF® Files
HCRF (Hydrographic Chart Raster Format) File
Idrisi Format
Intergraph COT Format
JPEG Image with Embedded EXIF Position Information
JPEG Image with World File
JPEG2000 Files
KML/KMZ Formats
Landsat 7A FAST Format
LizardTech MrSID Data
MPR/MPH (German Topo Map) Files
MSI Planet Format
MapBox MBTiles Format
MapTech Nautical Charts (PCX Format)
MapTech Topo Maps and Aerial Navigation Charts
NITF - National Imagery Transmission Format
NOS/GEO Marine Charts
NV Verlag Marine Charts
OziExplorer OZFx2 and OZFx3 Formats
PCI Geomatics PIX Files
PCX Files
PGM Grayscale Grid Format
PNG Image with World File
QCT (Quick Chart) and QED Files
RIK (Swedish Topo Map) Files
USGS Digital Orthophoto Quads (DOQ), GeoTIFF Format
USGS Digital Orthophoto Quads (DOQ), JPG w/ Native Header Format
USGS Digital Orthophoto Quads (DOQ), Native USGS Format
USGS Digital Raster Graphic (DRG)
Vertical Mapper (MapInfo) Grid/Clutter Files
Zoomify Format

[-] Vector Formats
3D PDF Files
ASPRS LIDAR LAS Files
ATLAS BNA (Boundary File)
Alberta Township System (ATS) Format
A****M Contour Text Files
Anuga Triangulated Mesh Format
Arc/Info Export Format (E00)
AutoCAD DWG (DraWinG) File
AutoCAD DXF (Drawing Interchange File)
CDF (GES Cartographic Data Format)
CML, CXF, and TAF (Italian Cadastral Exchange Formats)
COLLADA 3D Models
Cogent3D .line, .point, and .poly Files
CompeGPS RTE, TRK, and WPT Formats
DBF (DBase III+) Files
DMDF (Digital Map Data Format) Format
DeLorme Text Files
Delft3D (LDB) Files
E57 Lidar Point Cloud Format
EMF (Windows Enhanced Metafile) Format
ESRI File Geodatabase Format
ESRI Personal Geodatabase Format (MDB) Files
ESRI Shapefiles
EasyGPS .LOC File
FCC Antenna Structure Registration (ASR) Files
GML (Geography Markup Language) Format
GPS TrackMaker
GPX (GPS eXchange Format) Files
Garmin PCX5 Format Waypoint (WPT), Route (RTE), and Track (TRK) Files
Garmin TCX (Training Center Database) Files
GeoJSON Format
GeoPDF® Files
HTF (Hydrographic Transfer Format)
Hypack LNW (Planned Line) Files
Idrisi Vector (VCT) Format
JPEG Image with Embedded EXIF Position Information
KML/KMZ Formats
LIDAR LAZ (Compressed LAS) Files
LMN (Spectra Line Management Node) Files
LandXML
LizardTech MrSID MG4 Lidar
LogASCII (LAS) Files
Lowrance LCM (MapCreate) Format
Lowrance SonarViewer Format
Lowrance USR
MagicMaps IKT Files
MapInfo MIF/MID and TAB/MAP Formats
MapMaker DRA (Drawing) Files
Marplot MIE Files
MicroStation DGN Format
NIMA GNS (GeoNet Names Server) Format
NMF (ArcGIS Explorer Map) Format
NMGF (Noise Model Grid Format)
NOAA DSDATA Geodetic Control, SDTS Format
NTF Grid/Contour Format
OCAD .OCD Files
OTF (Objective Terrain Format)
OpenAir Airspace Format
OpenStreetMap (OSM) Files
Orca XML
OziExplorer Waypoint (WPT), Route (RTE), and Track (PLT) Files
PLS-CADD XYZ Files
Platte River ASCII Digitizer Format
Polish MP (cGPSMapper) Format
S-57 Digital Chart Files
S-63 Encrypted Digital Chart Files
SEGP1/UKOOA Seismic Shotpoint Format
SEGY Seismic Shotpoint Format
SMT KINGDOM Software Planimetric Polygon Format
SOSI Files
SPS (Shell Processing Support)
STL Files
Surfer BLN Files
TAF (Italian Cadastral Exchange Format)
TIGER/Line Files
Tobin .bas (TDRBM II) Format
TomTom OV2 Files
USGS Digital Line Graph, Optional Format (DLG-O)
USGS Digital Line Graph, Spatial Data Transfer Standard Format (DLG/SDTS)
USGS Geographic Names Information System (GNIS)
USGS Land Use and Land Cover Data (LULC)
VPF (VMAP0, VMAP1, DNC) Files
Vulcan3D Triangulation (.00t) Files
WAsP .MAP Format
XTF (eXtended Triton) Format
ZMap+ IsoMap Line and XYSegID Text Files

alireza mahani

عضو جدید
دورکاوی RS

دورکاوی RS

سلام مطلب در مورد طیف نشری خطی نیاز دارم
لطفا کمک کنید

آخرین ویرایش توسط مدیر:

s.gholami

عضو جدید
ظاهرا باید سوالم رو اینجا بپرسم.
جسارتا کسی میدونه این عبارت چه جوری انجام میشه؟ "کنترل نقاط مربوط به محدوده خاکبرداری و رقوم زیر پی"
اصلا اعداد اون رو از کدوم نقشه های ساختمان باید درآورد؟
چون من زیاد با ساختمان و نقشه های اون آشنا نیستم پرسیدم.

ممنون

SamHashemi

متخصص نقشه برداری
ظاهرا باید سوالم رو اینجا بپرسم.
جسارتا کسی میدونه این عبارت چه جوری انجام میشه؟ "کنترل نقاط مربوط به محدوده خاکبرداری و رقوم زیر پی"
اصلا اعداد اون رو از کدوم نقشه های ساختمان باید درآورد؟
چون من زیاد با ساختمان و نقشه های اون آشنا نیستم پرسیدم.

ممنون

نقشه های ساختمانی معمولا یک خط صفر یا نقطه صفر رو طراح برای آن مشخص میکنه که کلیه کارها نسبت به اون انجام میشه (مثلا آسفالت خیابان یا جدول ) خوب مشخصا عمق گودبرداری را نسبت به صفر معین کرده که با یک تفریق و جمع ساده قابل محاسبه است،
بقیه کار هم که مشخص است یا اطلاعات لازم داری؟

s.gholami

عضو جدید
نقشه های ساختمانی معمولا یک خط صفر یا نقطه صفر رو طراح برای آن مشخص میکنه که کلیه کارها نسبت به اون انجام میشه (مثلا آسفالت خیابان یا جدول ) خوب مشخصا عمق گودبرداری را نسبت به صفر معین کرده که با یک تفریق و جمع ساده قابل محاسبه است،
بقیه کار هم که مشخص است یا اطلاعات لازم داری؟

ممنون از کمک شما
من یه مجموعه برای ساختمان فلزی دانلود کرده بودم که توی بخش محاسبات یه pdf داشت به اسم گودبرداری و توی اون ابعاد گودبرداری شامل- عمق طول و عرض - به شکل متنی نوشته شده بود.
خواستم مطمئن بشم که سر ساختمان از روی دفترچه محاسبات باید این اطلاعات رو بفهمم تا بعد بتونم چک کنم درست گودبرداری شده یا این که جای دیگه ای در نقشه های سازه این اطلاعات رو ذکر می کنند؟

فایلش رو ضمیمه کردم.

پیوست ها

• godbardari.pdf
    61.2 کیلوبایت · بازدیدها: 0
آخرین ویرایش:

Rah Pardaz

همکار مدیر تالار مهندسی عمران متخصص راهداری
کاربر ممتاز
ممنون از کمک شما
من یه مجموعه برای ساختمان فلزی دانلود کرده بودم که توی بخش محاسبات یه pdf داشت به اسم گودبرداری و توی اون ابعاد گودبرداری شامل- عمق طول و عرض - به شکل متنی نوشته شده بود.
خواستم مطمئن بشم که سر ساختمان از روی دفترچه محاسبات باید این اطلاعات رو بفهمم تا بعد بتونم چک کنم درست گودبرداری شده یا این که جای دیگه ای در نقشه های سازه این اطلاعات رو ذکر می کنند؟

فایلش رو ضمیمه کردم.

با سلام .....

عمق خاکبرداری معمولا در نقشه های اجرایی فنداسیون داده میشه . کافیست به جزئیات پی و کدهای آن دقت کنید.

amoooooblack

عضو جدید
تفکیک یه زمین با دوربین بدون برداشت ان زمین و فقط با داشتن یه نقشه اتو کد

تفکیک یه زمین با دوربین بدون برداشت ان زمین و فقط با داشتن یه نقشه اتو کد

سلام به همه
اقا منم یه سوالی دارم که یه مدت هرچی بش فک میکنم هیچ جوابی واسش پیدا نمیکنم گفتم با شما در میون بزارم شاید راهکاری داشته باشین
مثلا من نقشه یه زمینوبه صورت اتو کد دازم و کارفرما خواسته که زمینشو تفکیک کنم من تو اتو کد این کارو انجام میدم و میرم سر زمین برای پیاده کردن نقاط و تفکیک زمینش . ولی هیچ ایستگاهی واسه موندن و توجیه کرن ندارم و فقط چنتا مختصات نامعلوم از اتوکد برای پیاده سازی برداشتم حالا سوال
ایا راهی هست که بدون داشتن هیچ ایستگاهی روی زمین کارفرما و فقط با داشتن نقشه اتوکدی ، بشه زمینشو با دوربین تفکیک کرد ؟ ؟ ؟ ((بدونه اینکه برداشتی با دوربین از زمینش انجام بدیم فقط و فقط یه نقشه اتوکد داریم ازش))

SamHashemi

متخصص نقشه برداری
سلام به همه
اقا منم یه سوالی دارم که یه مدت هرچی بش فک میکنم هیچ جوابی واسش پیدا نمیکنم گفتم با شما در میون بزارم شاید راهکاری داشته باشین
مثلا من نقشه یه زمینوبه صورت اتو کد دازم و کارفرما خواسته که زمینشو تفکیک کنم من تو اتو کد این کارو انجام میدم و میرم سر زمین برای پیاده کردن نقاط و تفکیک زمینش . ولی هیچ ایستگاهی واسه موندن و توجیه کرن ندارم و فقط چنتا مختصات نامعلوم از اتوکد برای پیاده سازی برداشتم حالا سوال
ایا راهی هست که بدون داشتن هیچ ایستگاهی روی زمین کارفرما و فقط با داشتن نقشه اتوکدی ، بشه زمینشو با دوربین تفکیک کرد ؟ ؟ ؟ ((بدونه اینکه برداشتی با دوربین از زمینش انجام بدیم فقط و فقط یه نقشه اتوکد داریم ازش))

خیلی راحت
مراحل کار:
یک برداشت local(محلی) انجام میدی با این مهم که 3 تا به بالا نقاط شارپ (نقاط مشخص مثلا یک تیر برق در منطقه یا عارضه ایی که در نقشه مشخص هست )رو برداشت می کنی ، 2تا نقشه داری نقاط شارپ رو روهم میندازی ، حالا نقشه ی اولیه شما هم مقیاس هست با نقشه ثانویه پس نقاط رو نسبت به نقشه ثانویه پیاده میکنی .
بهمین راحتی .

amoooooblack

عضو جدید
خیلی راحت
مراحل کار:
یک برداشت local(محلی) انجام میدی با این مهم که 3 تا به بالا نقاط شارپ (نقاط مشخص مثلا یک تیر برق در منطقه یا عارضه ایی که در نقشه مشخص هست )رو برداشت می کنی ، 2تا نقشه داری نقاط شارپ رو روهم میندازی ، حالا نقشه ی اولیه شما هم مقیاس هست با نقشه ثانویه پس نقاط رو نسبت به نقشه ثانویه پیاده میکنی .
بهمین راحتی .
ممنون مهندس
من مشکلم اینکه دیگه نمیخوام هیچ برداشتی از زمین داشته باشم و فقط میخوام با گرفتن نقشه از کارفرما و تفکیکش و رفتن سر زمین نقاط رو پیاده کنم
این روشی که شما فرمودین باید از زمین برداشت داشته باشیم که مستلزم هزینه برای کارفرماست و میخوام بدونه اینکه برداشتی از زمین داشته باشم کار پیاده سازی رو انجام بدم .
دیدم که این کارو میکنن ولی فرصت نشد بپرسم چطور ...

Rah Pardaz

کاربر ممتاز
ممنون مهندس
من مشکلم اینکه دیگه نمیخوام هیچ برداشتی از زمین داشته باشم و فقط میخوام با گرفتن نقشه از کارفرما و تفکیکش و رفتن سر زمین نقاط رو پیاده کنم
این روشی که شما فرمودین باید از زمین برداشت داشته باشیم که مستلزم هزینه برای کارفرماست و میخوام بدونه اینکه برداشتی از زمین داشته باشم کار پیاده سازی رو انجام بدم .
دیدم که این کارو میکنن ولی فرصت نشد بپرسم چطور ...

با سلام .......... به قول دوستمون مهندس هاشمی ........ بهتر بود که شما برداشت از محل می داشتید........... چون کار راحتتر می شد............. اما بنده پیشنهاد دیگه دارم که بستگی به شریط زیر داره .........

1- زمین هموار باشه ....

2- ابعاد طول و عرض و قطر ... در حدی باشه که سه متر پاسخ گو باشه ......

3- سه متر و سه نفر در کار لازم هستش ..جهت سرعت بخشیدن و پیاده سازی دقیق تر

4- چند نقطه شناخته شده در محل موجود داشته باشه ....

با این شرایط می توان ...... در اتوکد علاوه بر طول عرض زمین دو قطر زمین رو هم اندازه زد........و در نقشه اندازه گذاری نمود .........حالا می توان نقشه رو چاپ نمود با همین ابعاد اقدام به پیاده سازی نمود ........این روش مستلزم زمان بیشتری هستش......اما برای کارهای کوچک و با شرایط ذکر شده جواب میده .......... بنده در کارهای کوچک بدون برداشت و پیاده سازی با دوربین ........این کار رو کردم ........

آخرین ویرایش:

amoooooblack

عضو جدید
با سلام .......... به قول دوستمون مهندس هاشمی ........ بهتر بود که شما برداشت از محل می داشتید........... چون کار راحتتر می شد............. اما بنده پیشنهاد دیگه دارم که بستگی به شریط زیر داره .........

1- زمین هموار باشه ....

2- ابعاد طول و عرض و قطر ... در حدی باشه که سه متر پاسخ گو باشه ......

3- سه متر و سه نفر در کار لازم هستش ..جهت سرعت بخشیدن و پیاده سازی دقیق تر

4- چند نقطه شناخته شده در محل موجود داشته باشه ....

با این شرایط می توان ...... در اتوکد علاوه بر طول عرض زمین دو قطر زمین رو هم اندازه زد........و در نقشه اندازه گذاری نمود .........حالا می توان نقشه رو چاپ نمود با همین ابعاد اقدام به پیاده سازی نمود ........این روش مستلزم زمان بیشتری هستش......اما برای کارهای کوچک و با شرایط ذکر شده جواب میده .......... بنده در کارهای کوچک بدون برداشت و پیاده سازی با دوربین ........این کار رو کردم ........

ممنونم از پاسختون
اینطوری که معلومه روش مشخصی برای انجام این کار نیست که تمام نقشه بردار ها از اون پیروی کنن و هر کسی بر حسب ابتکار خود یه روشی اختراع میکنه
میتونم خواهش کنم در مورد روش خودتون یه مقدار بیشتر توضیح بدید ؟ ؟ ؟ این کار پیاده سازی با دوربینه یا با متر ؟

Rah Pardaz

کاربر ممتاز
ممنونم از پاسختون
اینطوری که معلومه روش مشخصی برای انجام این کار نیست که تمام نقشه بردار ها از اون پیروی کنن و هر کسی بر حسب ابتکار خود یه روشی اختراع میکنه
میتونم خواهش کنم در مورد روش خودتون یه مقدار بیشتر توضیح بدید ؟ ؟ ؟ این کار پیاده سازی با دوربینه یا با متر ؟

با سلام .......

دوست من این روش کار با متره ............ شما یک زمین دارین که یا مستطیله یا مربع یا به هر شکلی دیگه ......... به عنوان مثل زمین مستطیل دو تا قطر داره دیکه ................ که زمین تبدیل میشه به دو تا مثلث .......... حالا شما اندازه گذاریه این اضلاع رو در اتوکد انجام بدین................ بعد هم ابعاد رو سه نفر با سه تا متر می تونی انجام بدید.......(البته یک نفری با یک متر هم می تونی انجام بدی..... با زدن شعاع ...........اما اذیت میشی)

مثل تصویر زیر ........

05.jpg

SamHashemi

متخصص نقشه برداری
ممنونم از پاسختون
ببین مهندس من در هر صورت باید یک نقطه معلوم و یک راستای مشخص یا یک دونقطه معلوم رو داشته باشی، تا مقیاس نقشه درست در بیاد و نقشه چرخش نداشته باشه .اگر در اطراف زمینت ،پلاک ثبتی دیگری هست ،از نقشه های اونا هم میشه استفاده کرد که برداشت نداشته باشی .ولی توی این چند سال تجربه به من ثابت کرد که به مستندات کسی اکتفا نکنم چون جز دوباره کاری و حرف زیادی شنیدن نداره .کلا 100 نقطه شاید بخوای بخونی

amoooooblack

عضو جدید
ببین مهندس من در هر صورت باید یک نقطه معلوم و یک راستای مشخص یا یک دونقطه معلوم رو داشته باشی، تا مقیاس نقشه درست در بیاد و نقشه چرخش نداشته باشه .اگر در اطراف زمینت ،پلاک ثبتی دیگری هست ،از نقشه های اونا هم میشه استفاده کرد که برداشت نداشته باشی .ولی توی این چند سال تجربه به من ثابت کرد که به مستندات کسی اکتفا نکنم چون جز دوباره کاری و حرف زیادی شنیدن نداره .کلا 100 نقطه شاید بخوای بخونی
در کل فک کنم همون برداشت زمین بهترین روش باشه ;)
ما بریم برداشت :D

s.gholami

عضو جدید
یه سوال هم من برام پیش اومد. شما با توتال چه جوری روی زمین گونیا ایجاد می کنید؟
البته برای فواصل 40-50 متری و یا بزرگتر میگم که با متر سخت میشه گونیا ایجاد کرد.

helali2010

عضو جدید
چرا کسی جواب نمیده؟؟؟؟؟یه سوال دیگه داشتم از خدمتتون.من رفتم به یه دفتر برای کار گفتن خودتون با دوربین بیاین ماهی 1200000 بهت میدیم.به نظر شما خوبه؟ من مدرکم کاردانی هست و 1 سال سابقه کار دارم.ممنون میشم کمکم کنین

lll366

عضو جدید
سلام دوستان. کسی جزوه الکترونیک و فاصله یاب رو داره؟

Ehsan.Ha

متخصص نقشه برداری
کاربر ممتاز
چرا کسی جواب نمیده؟؟؟؟؟یه سوال دیگه داشتم از خدمتتون.من رفتم به یه دفتر برای کار گفتن خودتون با دوربین بیاین ماهی 1200000 بهت میدیم.به نظر شما خوبه؟ من مدرکم کاردانی هست و 1 سال سابقه کار دارم.ممنون میشم کمکم کنین
خوب که چه عرض کنم اما درب دفتر ما به روی همه دوستان بازه. قیمتتون خیلی مناسبه.

SamHashemi

متخصص نقشه برداری
خوب که چه عرض کنم اما درب دفتر ما به روی همه دوستان بازه. قیمتتون خیلی مناسبه.
احسان جون درب دفتر باز باشه اما ادرس بده بیایم برای استخدام که پروژه ها تموم شد و همین فردا پس فرداست که خونه نشینیم

s.gholami

عضو جدید
یه سوال هم من برام پیش اومد. شما با توتال چه جوری روی زمین گونیا ایجاد می کنید؟
البته برای فواصل 40-50 متری و یا بزرگتر میگم که با متر سخت میشه گونیا ایجاد کرد.

به 2 تا راه حل برای این مسئله رسیدم. اولیش این که بشینیم زوایای و اضلاع دو تا مثلثی که از سه نقطه گونیا و نقطه ایستگاه تشکیل میشه رو حساب کنیم تا بعد فاصله ایستگاه تا نقطه سوم به دست بیاد و پیاده کنیم اون رو روی زمین. که البته یه مقدار ضایع است سر زمین این جوری گونیا پیاده کردن. (اونم جلو کارگرهایی که با 3-4-5 راحت گونیا پیاده می کنن)
راه حل دوم هم استفاده از Reference line در توتال هست. دوربین رو به دلخواه توجیه می کنیم.
دو تا نقطه امتداد اول رو باید با Tie distance فاصله شون رو به دست بیاریم. بعد تو برنامه Ref Line این دو تا نقطه رو معرفی می کنیم و بعد مقدار فاصله بین اون ها و زاویه 90 درجه رو برای چرخش خط مبنا وارد می کنیم. بعد هم هر نقطه ای رو برداشت کنیم فاصله اش رو تا خط قائم بر امتداد دو نقطه اول به ما میده که میتونیم این طوری نقطه مناسب رو پیدا کرده و گونیا رو پیاده کنیم.
البته به شخصه هنوز با برنامه Ref Line کار نکردم. کارکرد اون رو از روی راهنمای توتال متوجه شدم.
تا اساتید چه نظری داشته باشن!!!

Ehsan.Ha

متخصص نقشه برداری
کاربر ممتاز
به 2 تا راه حل برای این مسئله رسیدم. اولیش این که بشینیم زوایای و اضلاع دو تا مثلثی که از سه نقطه گونیا و نقطه ایستگاه تشکیل میشه رو حساب کنیم تا بعد فاصله ایستگاه تا نقطه سوم به دست بیاد و پیاده کنیم اون رو روی زمین. که البته یه مقدار ضایع است سر زمین این جوری گونیا پیاده کردن. (اونم جلو کارگرهایی که با 3-4-5 راحت گونیا پیاده می کنن)
راه حل دوم هم استفاده از Reference line در توتال هست. دوربین رو به دلخواه توجیه می کنیم.
دو تا نقطه امتداد اول رو باید با Tie distance فاصله شون رو به دست بیاریم. بعد تو برنامه Ref Line این دو تا نقطه رو معرفی می کنیم و بعد مقدار فاصله بین اون ها و زاویه 90 درجه رو برای چرخش خط مبنا وارد می کنیم. بعد هم هر نقطه ای رو برداشت کنیم فاصله اش رو تا خط قائم بر امتداد دو نقطه اول به ما میده که میتونیم این طوری نقطه مناسب رو پیدا کرده و گونیا رو پیاده کنیم.
البته به شخصه هنوز با برنامه Ref Line کار نکردم. کارکرد اون رو از روی راهنمای توتال متوجه شدم.
تا اساتید چه نظری داشته باشن!!!
برنامه Reference line برای شروع نیاز به دو نقطه داره که اون دو نقطه رو هم میشه برداشت کرد و نیازی به "دو تا نقطه امتداد اول رو باید با Tie distance فاصله شون رو به دست بیاریم. بعد تو برنامه Ref Line این دو تا نقطه رو معرفی می کنیم و بعد مقدار فاصله بین اون ها و زاویه 90 درجه رو برای چرخش خط مبنا وارد می کنیم." نیست.
فقط نکته اینجاست که برای کارهای دقیق و مرحله مرحله بهتره این دونقطه مختصاتش معلوم باشه که هر دفعه دوربین رو می بندی خط مرجع جابجایی نداشته باشه.
برای گونیا کردن نیازی هم به توجیه دوربین نیست. شما یه زمین والیبال رو خیلی راحت می تونین بدون توجیه دوربین و با برنامه Reference line خط کشی کنین.

s.gholami

عضو جدید
برنامه Reference line برای شروع نیاز به دو نقطه داره که اون دو نقطه رو هم میشه برداشت کرد و نیازی به "دو تا نقطه امتداد اول رو باید با Tie distance فاصله شون رو به دست بیاریم. بعد تو برنامه Ref Line این دو تا نقطه رو معرفی می کنیم و بعد مقدار فاصله بین اون ها و زاویه 90 درجه رو برای چرخش خط مبنا وارد می کنیم." نیست.
فقط نکته اینجاست که برای کارهای دقیق و مرحله مرحله بهتره این دونقطه مختصاتش معلوم باشه که هر دفعه دوربین رو می بندی خط مرجع جابجایی نداشته باشه.
برای گونیا کردن نیازی هم به توجیه دوربین نیست. شما یه زمین والیبال رو خیلی راحت می تونین بدون توجیه دوربین و با برنامه Reference line خط کشی کنین.

اندازه گیری فاضله رو با Tie distance به این علت گفتم که بعد به عنوان آفست در Ref line معرفی کنیم.
البته مورد بالا زمانی هست که نقطه اول ما راس قائم الزاویه گونیا نباشه وگرنه اگر نقطه اول رو همون راس قائم الزاویه بگیریم صرفا وارد کردن زاویه چرخش کفایت می کنه و دیگه نیازی به آفست نیست. درسته جناب استاد؟

بالا