سابقۀ غیبت حجّت الهی در زمین

TαβαTαβαξξ

عضو جدید
غیبت حضرت موسی (قسمت اول)

(5) بر اساس حدیثی از پیامبر اکرم (ص) بنی اسرائیل که 400 سال انتظار کشیدند، بالاخره در سن جوانیِ حضرت موسی موفق به زیارت آن حضرت شدند.
در این ملاقات کوتاه موسی فقط یک جمله به آنها گفت و سپس از دیدگانشان غایب شد. متن فرمایش پیامبر اکرم (ص) چنین است:

... قالَ أرجُوا أن یُعَجّلَ اللهُ فَرَجَکُم ثُمّ غابَ بَعدَ ذلِکَ وَ خَرَجَ إلی مَدینَةِ مَدیَنَ فأقامَ عِندَ شُعَیبٍ ما قامَ فَکانتِ الغَیبَةُ الثّانیةُ أشَدُّ عَلَیهِم مِنَ الأولی وَ کانَت نَیِّفاً وَ خَمسینَ سَنَةً وَ اشتَدَّتِ البَلوی عَلَیهِم ...

... (موسی) فرمود: امیدوارم خداوند فرج شما را جلو اندازد، سپس بعد از آن غایب شد و به شهر مدین رفت و مدت اقامتش را در نزد شعیب ماند. پس غیبت دوم برای آنها از اولی سخت تر بود و 50 و چند سال طول کشید و (در این مدت) گرفتاری آنها شدّت یافت ...

حضرت موسی از زمان تولّد 2 غیبت داشت. بنی اسرائیل که از زمان ولادت ایشان خبر داشتند، از دیدارش محروم بودند، تا آنکه بصورت ظاهراً اتفاقی، ایشان را در جوانی زیارت کردند. اما این ملاقات طولی نکشید و آن حضرت بلافاصله برای بار دوم از دیدگانشان غایب گشت.

این پست شامل قسمت اول مطالب مربوط به غیبت حضرت موسی (ع) بود. إن شاء الله مطالب تکمیلی تر رو در قسمت دوم خواهم آورد.

Taßa§om

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام
همین دیشب داشتم فکر می کردم از این تاپیک خبری نیست!؟

ممنون از زحماتتون!

اما می خواستم با توجه به جدید بودن و گاها عجیب بودن برخی روایت واسه بعضیا مثل خودم
اگه ممکنه منابعتونرو هم ذکر کنید...
ممنون میشم:smile:

#MaHDi#

عضو جدید
کاربر ممتاز
چه تفاهمی، ببخشید منم پست شماهارو ندیدم، راستش منم منبع میخوام، آخه واسم خیلی عجیبه!!

TαβαTαβαξξ

عضو جدید
درمورد غیبت حضرت موسی تا جالا مطلبی نشنیده بودم ..ممکنه بقرماییدمنبع این اطلاعات کجاست

سلام
همین دیشب داشتم فکر می کردم از این تاپیک خبری نیست!؟
ممنون از زحماتتون!
اما می خواستم با توجه به جدید بودن و گاها عجیب بودن برخی روایت واسه بعضیا مثل خودم
اگه ممکنه منابعتونرو هم ذکر کنید...
ممنون میشم:smile:

اااا
چه تفاهمی
ببخشید پستتون رو ندیده بودم;)

چه تفاهمی، ببخشید منم پست شماهارو ندیدم، راستش منم منبع میخوام، آخه واسم خیلی عجیبه!!

از حضور دوستان کمال تشکر رو دارم.
میخواستم بعد از اتمام روایات منابع رو یکجا بیارم ولی چون دوستان عزیز دستور فرمودن بنده هم اطاعت میکنم و منبع این روایت رو عرض میکنم.
روایت شمارۀ 4 (پست شمارۀ 25) و روایت شمارۀ 5 (پست شمارۀ 31) در واقع فراز هایی از یک حدیث بلند هستند از کتاب کمال الدّین و تمام النّعمة شیخ صدوق، باب 5، حدیث 3

یک نکتۀ دیگه رو اینجا باید عرض کنم که در واقع نوعی اعتراض به مدیریت محترم تالار اسلام و قرآن محسوب میشه!
چرا تا یه نفر نظر مخالفی ارسال میکنه، فوراً پُستش رو حذف میکنید؟ مگه اون کاربر محترم جز ابراز نظر شخصی خودش کار دیگه ای انجام داد که فورا پُستش رو حذف کردین؟ (امیدوارم لاأقل این پستِ اعتراضی بنده رو سانسور نفرمایید.)

بنظرم بد نیست که مدیریت محترم صبر و حوصلۀ بیشتری به خرج بدن و قدرت تحمّل نظرات مخالفِ عقیدشون رو بالا ببرن.
اون کاربر محترم به امام عصر (أرواحنا فداه) اعتقاد نداشت و فقط نظرشو (البته به شیوۀ خودش) ابراز کرد. اینکه شما با شتاب پُست ایشون رو سانسور میکنید نه موجب تغییر عقیدۀ ایشون میشه و نه اعتقادات ما رو مستحکم تر میکنه.

با تشکر از جواد آقای مِسی که پُست اون کابر محترم (جناب پیرجوی پیر) رو دوباره گذاشتند. این پست رو ویرایش کردم و این خط آخر رو بش اضافه کردم تا از جواد لیونل مِسی تشکر کنم.:gol:;)

آخرین ویرایش:

venous_20

عضو جدید
کاربر ممتاز
میخواستم بعد از اتمام روایات منابع رو یکجا بیارم ولی چون دوستان عزیز دستور فرمودن بنده هم اطاعت میکنم و منبع این روایت رو عرض میکنم.
روایت شمارۀ 4 (پست شمارۀ 25) و روایت شمارۀ 5 (پست شمارۀ 31) در واقع فراز هایی از یک حدیث بلند هستند از کتاب کمال الدّین و تمام النّعمة شیخ صدوق، باب 5، حدیث 3

یک نکتۀ دیگه رو اینجا باید عرض کنم که در واقع نوعی اعتراض به مدیریت محترم تالار اسلام و قرآن محسوب میشه!
چرا تا یه نفر یه نظر مخالف ارسال میکنه، فوراً پُستش رو حذف میکنید؟ مگه اون کاربر محترم جز ابراز نظر شخصی خودش کار دیگه ای انجام داد که فورا پُستش رو حذف کردین؟ (امیدوارم لاأقل این پستِ اعتراضی بنده رو سانسور نفرمایید.)

بنظرم بد نیست که مدیریت محترم صبر و حوصلۀ بیشتری به خرج بدن و قدرت تحمّل نظرات مخالفِ عقیدشون رو بالا ببرن.
اون کاربر محترم به امام عصر (أرواحنا فداه) اعتقاد نداشت و فقط نظرشو (البته به شیوۀ خودش) ابراز کرد. اینکه شما با شتاب پُست ایشون رو سانسور میکنید نه موجب تغییر عقیدۀ ایشون میشه و نه اعتقادات ما رو مستحکم تر میکنه.
ممنون بابت منبع:gol:
با بقیه حرفهاتون هم کاملا موافقم...:gol:

JavadMessi

مدیر بازنشسته

چرا تا یه نفر یه نظر مخالف ارسال میکنه، فوراً پُستش رو حذف میکنید؟ مگه اون کاربر محترم جز ابراز نظر شخصی خودش کار دیگه ای انجام داد که فورا پُستش رو حذف کردین؟ (امیدوارم لاأقل این پستِ اعتراضی بنده رو سانسور نفرمایید.)

ممنون ولی چند نکته:
اولا اون بنده خدا یوزر چندم یه بنده خدای دیگست
دوما من فکر کردم تاپیکتون من باب بحث نبوده!
سوما اگه شما میخواین چشم بر میگردونم:gol:

TαβαTαβαξξ

عضو جدید
غیبت حضرت موسی (قسمت دوم)

غیبت دوم حضرت موسی طولاتی تر بود و بر بنی اسرائیل سخت تر گذشت. پس به لحاظ غیبت بین حضرت موسی و امام عصر شباهت وجود دارد.

(6) امام صادق (ع) در بیان این وجه شباهت فرمودند:

فِی القائِمِ سُنَّةٌ مِن موسَی بنِ عِمرانَ ... خِفاءُ مَولِدِهِ وَ غَیبَتُهُ عَن قَومِهِ.

در حضرت قائم سنّتی از حضرت موسی بن عمران است ... پنهانی ولادتش و نهانی از قومش.

(کمال الدین باب 6، حدیث 3)

در این روایت مدت غیبت 28 سال ذکر شده. این 28 سال مربوط به غیبت اول بود که در آن بنی اسرائیل از حضرت موسی خبری پیدا نمی کردند. احادیث نشان می دهند که در این مدت عموم مردم اگر هم ایشان را می دیدند، نمی شناختند. پس حضرت موسی علاوه بر داشتن دو غیبت، از جهت نحوۀ غیبت هم دو تجربه داشته اند: یکی نبودن میان مردم (خارج بودن از شهر) و دوم ناشناخته بودن در عین سکونت در شهر. هر دو صورت غیبت در مورد امام عصر (ع) امکان پذیر است.

این پست ششمین و آخرین قسمت از مجموعه روایات مربوط به غیبت خلفای الهی در زمین بود. منابع روایاتِ (1)، (2) و (3) هم إن شاء الله تقدیم حضورتون خواهد شد.
عزیزانی که بار اولشون هست به این تاپیک سر میزنن، برای دیدن 5 مورد قبلی در این رابطه، به پُست های زیر (از همین تاپیک) مراجعه نمایند:

JUMONG360

کاربر فعال تجارت الکترونیک
ممنون حسین جان مطالب بسیار جالب و تامل برانگیزی بودن.من شنیدم اگه ما سالی 1بار آقا رو نبینیم چشمامون نابینا میشن!!! البته از صحت و سقمش اطلاعی ندارم...بازم ازین مطالب بنویس.

بالا