[ زنجان ]► زنگان شَهَرینین قاپئسئ بوراداندئر،بو قاپی بؤتؤن آزربایجانلئلارا آچئقدئر

memarmemar

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام خانوم معمار
مرسی
منده یاخچیام. ساغول. دی

خانوم معمار منت خوشحالم از اینهمه علاقه ی شما به زبان ترکی و اینکه خوب یاد میگیرین.
یه چیزی البته باید بگم به شما. چیزی که الان شما یاد میگیرین کمی فارسی توش داره و تقریبا زبان نسل جدید و جووناس. همچنین لغات و افعال و جمله های ترکیش هم اکثرا گرامرش رعایت نمیشه.
ترکی اصیل رو اگه بتونید یاد بگیرید خیلی بهتر میشه. البته وقتی میگم اصیل رو بتونید یاد بگیرید نه اینکه سخت باشه. نه، اتفاقا و جالبتر ااینکه اون خیلی آسونتر از این میشه.
میدونید چرا؟؟ چون طبق گفته ی مشهورترین زبانشناسان دنیا ترکی باقاعده ترین زبان دنیاس و چز هفت زبان زنده دنیا.
بخاطر همین قائه اش میگم که اگه بتونید بصورت اصولی و با گرامر یاد بگیرید خیلی آسونتر و بهتر خواهد بود. در ضمن میتونید اون موقع کتابهای زبان ترکی رو هم مطالعه کنید و همچنین خیلی از گفت و گوهای شبکه های ترکیه رو هم اگه بهشون نگاه میکنید متوجه بشید.
بخاطر با قعده بودنش و اینکه تمام افعال و جملات از قواعد پیروی میکنن و راحت میشه با یاد گرفتن قوائد اونا رو یاد گرفت. البته این زبان رو از لحاظ سختی برای غیر ترکها اگه بخام تشبیه کنم باید بگم از انگلیسی سختتر و از عربی آسونتر هست.
اما ناگفته نماند که چیزی که من میگم تو محاوره های شهرای ما خیلی خیلی کم کاربرد داره و اگه فقط بصورت تفریحی میخایید این زبان رو یاد بگیرید همین محاوره های غیر اصولی و دست و پا شکسته شاید براتون کافی باشه
تشکر علی اقا از راهنماییتون -دوست دارم یاد بگیرم توی همین گفتگوهای محاوره ای اتفاقا من متوجه قانونهایی میشم ولی خوب شما بهتر میدونین چراکه زبان مادریتون این هست-پیشنهادتون چیه؟کتاب بخرم؟از کجا میشه این ترکی اصیل یا اصلی وبا قانون رو یاد گرفت؟

ali hoseini

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
تشکر علی اقا از راهنماییتون -دوست دارم یاد بگیرم توی همین گفتگوهای محاوره ای اتفاقا من متوجه قانونهایی میشم ولی خوب شما بهتر میدونین چراکه زبان مادریتون این هست-پیشنهادتون چیه؟کتاب بخرم؟از کجا میشه این ترکی اصیل یا اصلی وبا قانون رو یاد گرفت؟

خیلی بهتره اگه اصولی یاد بگیری
هیچ کتابی هم نیاز نداری.
قبلا تو همین سایت چنتا تایپیک بود که قدم به قدم و خیلی جالب یاد یمداد. متاسفانه بعضیا تحمل نکردن و کسانی که در داین زمینه متخصص بودن هم رفتن.
من سعی میکنم چند تا سایت خوب در این زمینه پیدا کنم و به شما معرفی کنم. همچنین چند تا پی دی اف اگه پیدت کردم.
ولی بهتریین تمرین برای یادگیری هرزبانی مکالمه اون هست. شما اگه بخواهید زبان ترکی رو بصورت اصولی اون مکالمه کنید متاسفانه فک نمیکن دوستان اینجا کمکی بتونن به شما بکنن. من در حد همون اول ابتدایی بلدم، تا اون حد رو در خدمتم. دی. بقیه اش رو بازم خودتون تلاش کنید.

ali hoseini

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
در ضمن این رو هم بگم منظور من کلا زبان ترکی آذربایجانی هست.
ترکی در کل در دنیای کنونی در چندین کشور مختلف صحبت میشه که همه ی اونها تقریبا از لحاظ گرامری از یک قائده پیروی میکنن ولی از لحاظ لغات با همدیگه فرق دارن، به هین دلیل میشه اونا رو گویش های مختلف زبان ترکی دونست. تو همین کشور ما از ترکی ترکمنی تا ترکی خلج و ترکی قشقایی و غیره هسست، ولی عمدتا کشور ما ترکی آزربایجانی صحبت میشه. مثلا شما اگه دنبال ترکی استانبولی (ترکی آناتولی) هستید باید اون رو یاد بگیرید، ولی منظور من اینجا و از کتابها یا سایتهایی که معرفی خواهم کرد ترکی آذربایجانی هست. ترکی در دنیا در کشورهای ترکیه، ازبکستان، قرقیزستان، تاتارستان، چین، عمده کشورهای آسیای میانه، بعضا در بوسنی، در سوریه و عراق و در عمده قسمتهای ایران صحبت میشه.

ali hoseini

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
برای مکالمه هم در این سایت خدمتتون خواهم بود
تا جایی که بلد باشم مکالمه میکنم و در غیر اونصورت میگم که شک دارم یا نه به صحت گفتگوی خودم.
ممنون

memarmemar

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دو.ستلار-منم با این کنکور ترکی یاد گرفتنم به تعویق افتاده:(-ایشالا بعد از کنکور بیشتر مزاحمتون میشم دوستان:gol:

ali hoseini

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز