رفع اشکال ریاضیات-ارشد

P aYa M

عضو جدید
در مبحث ریاضی مهندسی.مشتقات جزئی.معادلات دیفرانسیل با مشتقات جزئی مرتبه دوم خطی با ضرایب ثابت.
فرمولهای زیادی داره که نه میشه یاد گرفت و نه ارزش به حافظه سپردن داره.:surprised::mad:اما برام سوال پیش اومد که چرا این معادلات رو با همون روش مرتبه دوم شبه خطی و رسیدن به فرم استاندارد حل نمیکنه؟:eek:
در حالت شبه خطی و رسیدن به فرم استاندارد.اگر مشتقy به مشتق X مساوی ریشه مضاعف بشه.برای بدست آوردن معادله دوم ریشه را در یه x ضرب میکنیم؟و بعد انتگرال میگیریم؟:que:
[FONT=&quot]این مثالی است که من در جزوه پارسه ام به عنوان مثال برای معادلات دیفرانسیل مرتبه اول خطی با ضرایب ثابت از نوع همگن دارم.ولی اصلا این مثال رو نمیشه از این راه حل کرد.چون اگر 5 ضریب Z داشت بفرم این معادله بود .ولی این الان با روش معادلات با مشتقات جزئی مرتبه اول شبه خطی باید حل بشه.نظر شما چیه؟[/FONT]
دوست عزيز به نظر من هم اين بخش (معادلات با مشتقات جزيي ) ارزش وقت گزاشتن نداره.
مباحث كاملا پيچيده هستن به جز قسمت هاي تشكيل معادله و معادله درجه اول كه ميشه يه كاريش كرد.
در ضمن نهايت 2 تا تست از اين بخش مطرح ميشه كه يكي از انها از 2 قسمت بالا هست و ميشه حل كرد و يكي ديگه در قسمت درجه 2 و موج و لاپلاس و حرارت كه اصلا سمتش نريد چون تسلط ير روي اون خيلي زمان بر هست. به جاي زمان گزاشتن روي اون فصلهاي قبل رو بيشتر تست حل كنيد.
به جاي اينكه 100% مطالب رو 80% ياد بگيري 80% مطالب رو 100% ياد بگير.
پاينده باشيد.....

abollahi-math

عضو جدید
آموزش ریاضی ارشد

آموزش ریاضی ارشد

سلام
از این به بعد سعی میکنم در وبلاگم www.abdollahi-math.blogfa.com علاوه پاسخگویی به سئوالات هر چند وقت یکبار یک درس در حوزه آموزش ریاضی ارشد قرار بدم

milad85me

عضو جدید
با سلام خدمت دوستان
در تعیین جواب خصوصی معادلات دیفرانسیل با ضرایب ثابت آیا مطالعه روش ضرایب نامعین کفایت میکنه یا روش اپراتورهای معکوس رو هم باید بلد باشیم؟
مرسی ;)

fluid2008

عضو جدید
کاربر ممتاز
با سلام خدمت دوستان
در تعیین جواب خصوصی معادلات دیفرانسیل با ضرایب ثابت آیا مطالعه روش ضرایب نامعین کفایت میکنه یا روش اپراتورهای معکوس رو هم باید بلد باشیم؟
مرسی ;)
آقای معتقدی در جزوشون اپراتور معکوس رو خیلی خلاصه و مفید توضیح دادند.من اول مطالعه نکرده بودم ولی بعدش نتیجه گرفتم که سادست و میشه یاد گرفت.

mehran_456

عضو جدید
آقای معتقدی در جزوشون اپراتور معکوس رو خیلی خلاصه و مفید توضیح دادند.من اول مطالعه نکرده بودم ولی بعدش نتیجه گرفتم که سادست و میشه یاد گرفت.

روش اپراتور معکوس جزو سر فصل های معادلات نیست و فکر نکنم ازش سوال بیاد. من که خودم نمی خونم

arjmand200

عضو جدید
با سلام خدمت دوستان یه سوال داشتم از دوستان میخواستم بپرسم دوستان واسه ریاضی 1 و 2 کدوم کتاب رو پیشنهاد میکنن من الان دارم از روی اقاسی میخونم اما معادلات رو از روی گاج (جدا بهترین کتابیه که واسه معادلات دیدم) راستش الان به این تنیجه رسیم که اقاسی خیلی سنگینه و مطالب اضافه زیادی گفته واسه همین میخواستم از دوستان بپرسم ایا کتاب ریاضی 1 و 2 گاج رو خوندن ایا بهتره از اقاسی هستش ، یا چیکار کنم از رو چی بخونم ریاضی 1 و2 رو
مرسی

mehran_456

عضو جدید
این سرفصلهارو از کجا میشه فهمید؟

سلام
یه کتاب معادلات دیفرانسیل ارشد داشتم که اولش گفته بود سر فصلایی که شورای عالی انقلاب فرهنگی مشخص کرده کدوما هستند. اپراتور معکوس توش نبود. حالا نه این که اینو گفتم نخونید بعد یه وقت سوال بیاد فحش و لعنتشو به من بدید. من نظرمو گفتم هر کی خواست بخونه هر کی خواست نخونه. ولی خودم انگار به اپراتور معکوس آلرژی دارم. نمیتونم بخونم

P aYa M

عضو جدید
با سلام خدمت دوستان
مرسی ;)

روش اپراتور معکوس جزو سر فصل های معادلات نیست و فکر نکنم ازش سوال بیاد. من که خودم نمی خونم
دوستان عزيز من يه سري مشكلات شخصي داشتم يه چند روزي نرسيدم تاپيك هارو چك كنم.
در مورد اپراتور معكوس بايد بگم يگي از بهترين روشها هست كه خيلي سريع جواب رو ميده و فقط بايد چند تا نكته رو بهش توجه كنيد.
اين روش رو ميشه به 4 دسته كلي تقسيم كرد.
.
در ضمن توجه كنيد كه بايد هر 3 روش رو ياد بگيريد.
هر كدوم يه جايي كاريرد داره و مناسبه.
روش ضرايب نامعين براي چند جمله ايها
روش عملگر معكوس براي عبارات شامل e
روش لاگراتژ هم كه براي حالتي كه يه جواب رو دادن
اگه سوالي بود در خدمتم.
پاينده باشيد....

saeedvalentino

عضو جدید
از ریاضی مهندسی چندتا سوال طرح میشه؟
کدوم قسمت ریاضی مهندسی راحت تره یعنی میشه زود فهمیدش ؟ چون ما ریاضی مهندسی نداشتیم نخوندمش ولی حالا قصد دارم بخونم .

P aYa M

عضو جدید
از ریاضی مهندسی چندتا سوال طرح میشه؟
کدوم قسمت ریاضی مهندسی راحت تره یعنی میشه زود فهمیدش ؟ چون ما ریاضی مهندسی نداشتیم نخوندمش ولی حالا قصد دارم بخونم .
دوست عزيز رياضيات مهندسي در عين سادگي نكات بسيار ضريفي داره كه اگه ناديده گرفته بشن كلا راه رو اشتباه ميريد.
از اين مبحث چند سالي هست كه 5 تست طرح ميشه. يعني 25% رياضيات.
كل مباحث رو به جز معادلات با مشتقات جزئي مطالعه كنيد.در اينصورت 3-4 تست رو ميتونيد پاسخ بديد.
در اين درس فقط با تست زدن زياد ميتونيد تسلط پيدا كنيد. بيشتر تمركزت هم روي تست هاي برق و مكانيك و رياضي محض باشه.
پاينده باشيد...

fluid2008

عضو جدید
کاربر ممتاز
میشه د رمورد یافتن سطح مشترک دلوارهای r=a(1+cos teta)&r=a(1-costeta راهنمایی فرمایید.ممنون
همچنین حجم محصور بین سطوح z=0 ,z=1-x^2-y^2 ؟

P aYa M

عضو جدید
میشه د رمورد یافتن سطح مشترک دلوارهای r=a(1+cos teta)&r=a(1-costeta راهنمایی فرمایید.ممنون
مهندس بايد شكل اين دو دلوار رو رسم كنيد. (سعي كنيد فرم كلي چند منحني قطبي رو به ياد داشته باشيد)
در منحني هاي قطبي بايد به دو تا نكته توجه كرد. رسم شكل و تقارن‌ها.
از حل معادله r1=r2 به معادله cos teta=0 ميرسم كه جوابهاي اون kp+p/2 هست و به ازاء k=0 و k= -1 جوابهاي teta= +p/2 & -P/2 بدست مياد .

تعيين تقارن ها:
نسبت به محور x : اگر با تبديل teta----> - teta يا (r----> - r & teta----> p- teta ) معادله تغيير نكرد منحني نسبت به محور x تقارن داره
نسبت به محور y : اگر با تبديل teta----> p - teta يا ( r----> -r & teta----> - teta) معادله تغيير نكرد منحني تسبت به محور y تقارن داره

در مورد دلوار ها با تبديل teta----> -teta معادله تغيير نميكنه و همچنين با تغيير (r---> -r & teta-----> -teta) معادله تغيير نميكنه پس منحني ها نسبت به محور x و y هستن.

حسن توجه كردن به تقارن ها در اين هست كه بجاي حل 4 انتگرال 1 انتگرال رو حل ميكنيم كه از نظر زماني منطقي هست.

با توجه به نموداري كه در ابتدا رسم كرديد به صورت شهودي هم ميتونستيد به اين تقارن‌ها و نقاط تقاطع دو منحني پي ببريد.
حالا كار راحته . در ربع اول(0 تا p/2 ) شعاع حامل رو رسم كنيد ميبينيد كه اين شعاع تنها دلوار r=a(1-cos teta رو قطع ميكنه.
در محدوده مشخص شده از نمودار مشخص شده انتگرال ميگيريم و با توجه به تقارن‌ها جواب رو در 4 ضرب ميكنيم كه به ) a^2(3p/2-4 مي رسيم.

پاينده باشيد....

آخرین ویرایش:

fluid2008

عضو جدید
کاربر ممتاز
مهندس بايد شكل اين دو دلوار رو رسم كنيد. (سعي كنيد فرم كلي چند منحني قطبي رو به ياد داشته باشيد)
در منحني هاي قطبي بايد به دو تا نكته توجه كرد. رسم شكل و تقارن‌ها.
از حل معادله r1=r2 به معادله cos teta=0 ميرسم كه جوابهاي اون kp+p/2 هست و به ازاء k=0 و k= -1 جوابهاي teta= +p/2 & -P/2 بدست مياد .

تعيين تقارن ها:
نسبت به محور x : اگر با تبديل teta----> - teta يا (r----> - r & teta----> p- teta ) معادله تغيير نكرد منحني نسبت به محور x تقارن داره
نسبت به محور y : اگر با تبديل teta----> p - teta يا ( r----> -r & teta----> - teta) معادله تغيير نكرد منحني تسبت به محور y تقارن داره

در مورد دلوار ها با تبديل teta----> -teta معادله تغيير نميكنه و همچنين با تغيير (r---> -r & teta-----> -teta) معادله تغيير نميكنه پس منحني ها نسبت به محور x و y هستن.

حسن توجه كردن به تقارن ها در اين هست كه بجاي حل 4 انتگرال 1 انتگرال رو حل ميكنيم كه از نظر زماني منطقي هست.

با توجه به نموداري كه در ابتدا رسم كرديد به صورت شهودي هم ميتونستيد به اين تقارن‌ها و نقاط تقاطع دو منحني پي ببريد.
حالا كار راحته . در ربع اول(0 تا p/2 ) شعاع حامل رو رسم كنيد ميبينيد كه اين شعاع تنها دلوار r=a(1-cos teta رو قطع ميكنه.
در محدوده مشخص شده از نمودار مشخص شده انتگرال ميگيريم و با توجه به تقارن‌ها جواب رو در 4 ضرب ميكنيم كه به ) a^2(3p/2-4 مي رسيم.

پاينده باشيد....
بسیار سپاسگزارم.
از نقاط تقاطع منحنی که به دست میاریم چه استفاده ای میکنیم؟اگه شکل رو رسم کنیم،فکر کنم نیازی به محاسبه محل تقاطع نیست.ولی بیشتر مشکل من زمانیه که بخوام بدون رسم شکل این سوال رو حل کنم.الان با چند راهنمایی خوبتون در انتهای نوشته،در حل با شکل مشکلی ندارم.امااااا....
وقتی که شعاع رو قرینه میکنیم=>علامت منفی بیرون میاد اما برای زاویه این منفی مثبت میشه و عملا کل عبارت در یه منفی سمت شعاع ضرب میشه ولی شما نوشتید که متقارن هست و این قسمت رو متوجه نشدم؟
نظرتون در مورد سوال دوم چیه؟ممنون

P aYa M

عضو جدید
بسیار سپاسگزارم.
از نقاط تقاطع منحنی که به دست میاریم چه استفاده ای میکنیم؟اگه شکل رو رسم کنیم،فکر کنم نیازی به محاسبه محل تقاطع نیست.ولی بیشتر مشکل من زمانیه که بخوام بدون رسم شکل این سوال رو حل کنم.الان با چند راهنمایی خوبتون در انتهای نوشته،در حل با شکل مشکلی ندارم.امااااا....
وقتی که شعاع رو قرینه میکنیم=>علامت منفی بیرون میاد اما برای زاویه این منفی مثبت میشه و عملا کل عبارت در یه منفی سمت شعاع ضرب میشه ولی شما نوشتید که متقارن هست و این قسمت رو متوجه نشدم؟
نظرتون در مورد سوال دوم چیه؟ممنون
مهندس جان من تو توضيحاتم يه اشتباهي كردم.
اين دو دلوار به تنهايي فقط نسبت به محور x متقارن هستند و سطح حاصل از تقاطع اونها نسبت به محور x و y متقارن هست. اين موضوع از روي رسم شكل مشخص ميشه. و به همين دليل جواب اخر رو در 4 ضرب كردم.
در مورد سوالي كه پرسيدي نقاط تقاطع به چه دردي ميخوره. در اين مورد خاص شما با رسم شكل متوجه ميشيد كه نقاط تقاطع در +p/2 & -p/2 هست اما اگر مثلا سطح حاصل از تقاطع دايره r=acos teta و دلوار r=1(1+cos teta) رو بخوايد بدست بياريد بايد نقاط تقاطع رو مشخص كنيد تا حدود teta براي انتگرال گيري را بدست بياريد.

قبلا هم گفتم تو مختصات قطبي سعي كنيد حتما شكل رو رسم كنيد . اين كار محاسبات رو كمتر و خطا رو بسيار كاهش ميده. يا به عبارتي بدون رسم شكل مسئله رو حل نكنيد.

در مورد سوال دوم با توجه به عبارت (x^2+Y^2)- كه تداعي كننده r^2 هست از مختصات استوانه‌اي استفاده كنيد.
حدود z از 0 تا 1 ‌منهاي r^2 و حدود x و y از تقاطع دو رويه داده شده در سوال x^2+y^2=1 هست كه r=0 تا r=1 و teta بين 0 تا 2p .
فكر كنم جواب اخر p/2 ميشه.
پاينده باشيد....

milad85me

عضو جدید
با سلام
فایلی که ضمیمه کردم سوال مشتق جهتی کنکور پارساله، کسی میدونه چه جوری حل میشه؟
از تعریف مشتقات جزیی که میرم مشتقات نسبت به x و y صفر میشه و در نتیجه گرادیان تابع صفر بدست میاد و در نتیجه مشتق جهتی هم باید صفر باشه، ولی همچین گزینه ای وجود نداره:confused:

پیوست ها

• untitled.jpg
    untitled.jpg
    14.1 کیلوبایت · بازدیدها: 0

P aYa M

عضو جدید
با سلام
فایلی که ضمیمه کردم سوال مشتق جهتی کنکور پارساله، کسی میدونه چه جوری حل میشه؟
از تعریف مشتقات جزیی که میرم مشتقات نسبت به x و y صفر میشه و در نتیجه گرادیان تابع صفر بدست میاد و در نتیجه مشتق جهتی هم باید صفر باشه، ولی همچین گزینه ای وجود نداره:confused:
دوست عزيز براي بدست اوردن مشتقات جهتي دو ضابطه‌اي كه در نقطه تغيير ضابطه مقدار مشتق جهتي خواسته ميشه بايد از تعريف مشتق جهتي استفاده كنيد.
يعني از عبارت پايين وقتي t به سمت صفر ميل ميكنه حد بگيريد. ( x0 و y0 همون مبداء يعني (0،0) هستش.)
f(x0+tu1,y0+tu2) -f(x0,y0) } /t }
پاينده باشيد....

siavash_m689

عضو جدید
ریاضی 1

ریاضی 1

سلام
لطفا یکی کمک کنه (منبع: کتاب ریاضی 1 چاپ جدید دکتر معتقدی تست های خودآزمایی حد صفحه 163) سوال کنکور ژئوفیزیک 87

حاصل lim(((1+x)^(1/x))/e)^(2/x) چرا شده 1به روی e ؟؟؟؟ اول فکر کردم کتاب غلط نوشته بعد زدم تو سایت www.wolframalpha.com دیدم جواب درسته! یکی منو راهنمایی کنه مگه صورت و مخرج کسر e نمیشه پس داخل پرانتز میشه 1 وکلا میشه e! :(
در ضمن چرا این سایت wolfram alpha این سوال رو برای من حل نکرد فقط جواب رو داد؟؟؟ خیلی از موارد سایت حل میکنه ولی این یه مورد که من نیاز داشتم حلشو بدونم حلشو بهم نداد!

http://www.wolframalpha.com/

P aYa M

عضو جدید
سلام
لطفا یکی کمک کنه (منبع: کتاب ریاضی 1 چاپ جدید دکتر معتقدی تست های خودآزمایی حد صفحه 163) سوال کنکور ژئوفیزیک 87

حاصل lim(((1+x)^(1/x))/e)^(2/x) چرا شده 1به روی e ؟؟؟؟ اول فکر کردم کتاب غلط نوشته بعد زدم تو سایت www.wolframalpha.com دیدم جواب درسته! یکی منو راهنمایی کنه مگه صورت و مخرج کسر e نمیشه پس داخل پرانتز میشه 1 وکلا میشه e! :(
در ضمن چرا این سایت wolfram alpha این سوال رو برای من حل نکرد فقط جواب رو داد؟؟؟ خیلی از موارد سایت حل میکنه ولی این یه مورد که من نیاز داشتم حلشو بدونم حلشو بهم نداد!

http://www.wolframalpha.com/
به جرات اين تست حد يكي از جوندار ترين تست هاي حد هستش و تا حالا چند بار تو رشته هاي مختلف و سالهاي مختلف مورد سوال بوده.
در حل اين تست توجه كنيد كه دو تا حد نمايي در هم ادغام شدن.
هر دو حد نمايي از نوع 1 به توان بينهايت هستن.
نكته‌اي كه اين تست داره بايد از حد خارجي به سمت حد داخلي حل كنيد .
در حد نمايي داخلي ln(1+x رو سري مكلورنش رو بنويسيد (تا 2 جمله كفايت ميكنه)
از اينجا به بعد ديگه فقط ساده كردن باقي ميمونه.
اين تست در واقع همون تست تكنولوژي نساجي سال 82 هست كه طراح اومده شيرينكاري كرده و بجاي (1 تقسبم بر x) از (2 تقسيم بر x) استفاده كرده . شما هم ميتونيد همون تست نساجي رو حل كنيد و جواب اخر رو به توان 2 برسونيد.
اگه جايي به اشكال خورديد بازم بپرسيد.
پاينده باشيد....

milad85me

عضو جدید
مشاهده پیوست 36559
شما چجوری این رو حل میکنید؟

اگه ناحیه انتگرال گیری رو رسم کنید یک مستطیل به طول 2 و عرض 1 خواهد بود.
خطوط x+y=0 و x+y=1 و x+y=2 و x+y=3 ناحیه انتگرال گیری به سه قسمت تقسیم می کنند.
اگر D1 ناحیه بین خطوط x+y=0 و x+y=1 باشد مقدار تابع روی این ناحیه صفر میشود.
اگر D2 ناحیه بین خطوط x+y=1 و x+y=2 باشد مقدار تابع روی این ناحیه 1میشود . مقدار انتگرال روی این ناحیه برابر مساحت ناحیه D2 است که یک متوازی الاضلاع با قاعده و ارتفاع واحد است.
اگر D3 ناحیه بین خطوط x+y=2 و x+y=3 باشد مقدار تابع روی این ناحیه 2 میشود . مقدار انتگرال روی این ناحیه دو برابر مساحت ناحیه D3 است که یک مثلث قائم الزاویه به قاعده و ارتفاع واحد است.
بنابراین مقدار انتگرال برابر است با:
2=(1*1*0.5*2)+(1*1)+0

P aYa M

عضو جدید
مشاهده پیوست 36559
شما چجوری این رو حل میکنید؟
مهندس جان يه توصيه بهت ميكنم تو كل مسائل رياضي بهش توجه كن.
علامت [ ] در رياضي به معناي ( ) هست مگر اينكه در ادامه سوال گفته بشه كه منظور از [ ] جزء صحيح هستش.
من با رعايت نكردن اين موضوع يه تست رو پارسال از دست دادم.
اين تست هم با توجه به اينكه توضيحي راجب [ ] نداده پس همون ( ) هست. يه تست ساده انتگرال دوگانه و جواب گزينه 4 ميشه.
پاينده باشيد....

P aYa M

عضو جدید
در صورتي كه در صورت سوال ذكر ميشد كه منظور از [] جزء صحيح هست مسئله رو به روش ترسيمي حل ميكرديم:

1)محدوده انتگرال گيري رو رسم ميكرديم
2)ناحيه رو با خطوط x+y=k و (K عضو اعداد صحيح) تقاطع ميداديم تا يك ناحيه كلي كه در اول داشتيم به چند زير ناحيه تبديل بشه كه از تقاطع خطوط x+y=k با ناحيه كلي بدست ميان.
3) مقدار [x+y] در هر ناحيه (بين دو خط) برابر با k كوچكتر بدست مياد.
4) انتگرال را به تعداد ناحيه هاي بدست امده باز ميكنيم و در هر انتگرال بجاي [x+y] مقدار انرا مينويسيم.
5) (انتگرال K dx dy ) هم همان ( انتگرال k dA ) است و به معني k برابر مساحت ناحيه است.( معمولا مساحت ها در اين حالت مساحت اشكال ساده هندسي است كه به راحتي از روي شكل ترسيمي بدست مياد)
6)جواب نهايي از حاصل جمع مقادير بالا بدست مياد.
در اين حالت جواب 2 بدست مياد.
پاينده باشيد....

آخرین ویرایش:

majid_mz

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام .. بچه ها جواب انتگرال زیر مگه این نمیشه؟؟؟
Antegral (2y/(x^2 + y^2)) dx = 2y arctan (x/y) + c
پس چرا تو کتاب ریاضی مهندسی کریمی هر جا این انتگرال رو حل کرده جوابش این شده : 2arctan (x/y) + c یعنی y نباید بیاد؟؟؟

siavash_m689

عضو جدید
Antegral ( dx = 2y arctan (x/y) + c
پس چرا تو کتاب ریاضی مهندسی کریمی هر جا این انتگرال رو حل کرده جوابش این شده : 2arctan (x/y) + c یعنی y نباید بیاد؟؟؟

سلام انتگرال 1 به روی (x^2 + y^2) میشه (arctan (x/y)) / y

P aYa M

عضو جدید
Antegral (2y/(x^2 + y^2)) dx = 2y arctan (x/y) + c
دوست عزيز يه بار با دقت فرمول رو نگاه كن:
antigerall [du/(u^2+a^2 ميشه ( 1 تقسيم بر a ) ضربدر( arctang (u/a
در اين مثال چون المان انتگرل گيري بر حسب x هست پس y حكم عدد ثابتa رو بازي ميكنه و y صورت سوال با (1 تقسيم بر y ) جواب ساده ميشه و تنها 2 باقي ميمونه.
پاينده باشيد....

majid_mz

عضو جدید
کاربر ممتاز
دوست عزيز يه بار با دقت فرمول رو نگاه كن:
antigerall [du/(u^2+a^2 ميشه ( 1 تقسيم بر a ) ضربدر( arctang (u/a
در اين مثال چون المان انتگرل گيري بر حسب x هست پس y حكم عدد ثابتa رو بازي ميكنه و y صورت سوال با (1 تقسيم بر y ) جواب ساده ميشه و تنها 2 باقي ميمونه.
پاينده باشيد....

سلام انتگرال 1 به روی (x^2 + y^2) میشه (arctan (x/y)) / y

سلام ..دستتون درد نکنه .. فرمول رو یادم رفته بود .. واقعا داشتم گیج میشدم ... ممنون ..

kingi

عضو جدید
دوست عزیز (payam) اینطورکه معلومه شما ریاضیتون خیلی قوی.من موقع تست زدن یک مبحث به طور جدا مشکلی ندارم ولی وقتی تو امتحان چندتا مبحث میاد زیاد تمرکز لازم ندارم و روش ها یادم میره.فقط هم تو ریاضی این مشکل دارم.به نظرتون چیکار کنم؟

P aYa M

عضو جدید
دوست عزیز (payam) اینطورکه معلومه شما ریاضیتون خیلی قوی.من موقع تست زدن یک مبحث به طور جدا مشکلی ندارم ولی وقتی تو امتحان چندتا مبحث میاد زیاد تمرکز لازم ندارم و روش ها یادم میره.فقط هم تو ریاضی این مشکل دارم.به نظرتون چیکار کنم؟
سلام دوست عزيز.
شكسته نفسي ميكني. رياضي انقد گستردس كه كم كسي پيدا ميشه جرات كنه بگه من تو رياضي قوي هستم.
در مورد رياضي ارشد بهتون حق ميدم . اين مشكل تنها مشكل شما نيست و خيلي ها از جمله خودم در بعضي جاها اين مشكل رو دارم.
تو امضاء نوشتم بايد چي كار كني. اول سعي كن اصول رو ياد بگيري. نيازي به نكات ريز و حفظ راه‌هاي تستي نيست. فقط و فقط راه‌هاي كلي و اصول رو خوب ياد بگيريد و هر چند وقت دوره كنيد.
سعي كنيد سريع و دقيق اصول رو ياد بگيريد و در اين مرحله زياد گير نكنيد .
بعد از يادگيري اصول تست حل كنيد و تست حل كنيد و اگه وقت اضافه اورديد بازم تست حل كنيد.
شما در صورت حل تست بر مباحث مسلط ميشيد.(به علت گستردگي مباحث فراموشي بعضي مباحث عادي هست . اگر در موقع حل تست به اين اشكال برخوردي سريع به اون مبحث مراجعه كن و يه مرور كن بعد تست رو حل كن)
تست هارو به صورت رشته‌اي و ساليانه حل كنيد مثلا سوالات رياضي (1) رشته برق 83 ( اين بعد از ياد گيري اصول است) . در اينصورت با همه مباحث همزمان درگير ميشيد . در ضمن در هر سال سوالات ساده و سخت هست كه همديگه رو حنثي ميكنن
سعي كنيد روزانه حداقل 3 ساعت و اگه ميتونيد بيشتر به رياضي اختصاص بديد.
در حل تست ها اولويت به ترتيب با تست هاي رياضي محض و برق و مكانيك هست و در ادامه در صورت اضافه وقت ساير رشته ها
دليل تاكيد بر تست‌هاي اين سه رشته تكرار انها در سالهاي مختلف و در رشته‌هاي مختلف است.
در حل تست حتما تست هاي سال 83 به بعد اين سه رشته رو حل كنيد.
ميدونم رياضي حل كردن به علت گستردگي سخته اما باور كنيد ميشه.

انيشتين يه جمله داره كه ميگه:

"
تمام ارزش تمبر پستي توانايي آن به چسبيدن به چيزي است تا زماني كه آن را برساند.مانند تمبر پستي باشيد ؛ مسابقه اي كه شروع كرده ايد را به پايان برسانيد "

`پاينده باشيد......

آخرین ویرایش:

kingi

عضو جدید
مرسی از راهنماییت.
من الان تست های کتاب معتقدی که سوالاش طبقه بندی شدست دارم حل میکنم و بعدا میخوام از یه کتاب طبقه بندی نشده استفاده کنم.به نظرت از الان شروع کنم به حل تست های طبقه بندی نشده؟تقریبا یه دور معتقدی حل کردم