راهنمای سموم کشاورزی

Hamid Ghobadi

عضو جدید
کاربر ممتاز
ای دستت درد نکنه رضا جان ...
از صبح تا حالا داشتم میخوندمشون ... تحقیقمم حل شد!
قربون دستت ...
اما فکر میکنم چندتاشون تکراری بود ... شایدم من هنگ کردم!
راستی نمیدونم من تشکر نداشتم یا تاپیک گزینه تشکر نداره!
برم استراحت چشام در اومد!

Phyto

مدیر تالار مهندسی كشاورزی
مدیر تالار
سلام من یه سوال دارم لطفا اگه ممکنه راهنماییم کنید
آفت کش BHC چیه؟ نام کامل و یه معرفی مختصری ازش لازم دارم
سلام

بنزن هگزا کلراید BENZENE HEXA CHLORIDE

یک حشره کش آلی کلره قدیمی هست که از دور خارج شده و جزو سموم مجاز کشور نیست.

بی اچ سی همون سم گامکسان هست و سمیت اون به خاطر وجود ایزومر گاماست که هرچی این ایزومر بیشتر باشه سمیت این ترکیب هم بیشتره.
سم لیندین همون گامکسانه که 99 درصد ایزومر گاما داره بنابراین خیلی سمی تر از گامکسانه.
گامکسان خیلی بدبو هست و زمانی که استفاده بشه گیاه و محصول رو هم بدبو میکنه ولی لیندین این عیب رو نداره بنابراین لیندین جایگزین گامکسان شده. هرچند الان دیگه هردوشون از دور خارج شدن.

afsoon6282

مدیر تالار
معرفی حشره کش بیولوژیک بی‌تورین

معرفی حشره کش بیولوژیک بی‌تورین

حشره کش بیولوژیک بی‌تورین واریته باکتری Bacillus thuringensis subsp. kurstaki است.
ماده موثر : مخلوط اسپور و کریستال باکتری.درصد مواد : 3/6 درصد مواد مؤثره و 96/4 درصد مواد همراه، تعداد اسپور و سلول زنده در هر گرم : 10[SUP]8[/SUP] سلول زنده در هر میلی لیتر.موارد مصرف : لارو سنین اولیه،آفات مهم راسته بالپولکداران مانند: بید کلم، سفیده کلم، کرم قوزه پنبه پیله خوار نخود، ساقه خوار اروپایی ذرت، ساقه خوار برنج، کرم سبز برنج، برگ خواران ذرت، سویا، چغندر قند و پنبه .کرم سیب، لیسه سیب، کرم به.نحوه تأثیر روی آفات: بی‌تورین حشره کش گوارشی است که پی از تغذیه توسط لارو سنین اولیه آفات موجب مرگ آن‌ها طی 7 تا 24 ساعت می‌گردد. در لاروهای سنین بالاتر با ایجاد مسمومیت و توقف تغذیه پس از 5 تا 7 روز ایجاد خونریزی دستگاه گوارش نموده ، موجب مرگ لارو می‌گردد .
دوام در محیط: ماده موثر بی‌تورین به مدت 5 تا 7 روز پس از محلول پاشی روی گیاه فعال می‌باشد.قابلیت اختلاط: بی‌تورین را می‌توان با حشره کش‌ها و قارچ کش‌های شیمیایی که PH آن‌ها بیشتر از 7 نباشد مخلوط نمود.احتیاط‌های لازم: سم بی‌تورین هیچ‌گونه اثر سویی روی انسان، حیوانات خونگرم، حشرات مفید نظیر زنبور عسل و آبزیان نداشته و کاملاً بی خطر می‌باشد.

منبع

afsoon6282

مدیر تالار
نکاتی که قبل از سم پاشی باید رعایت نماییم

نکاتی که قبل از سم پاشی باید رعایت نماییم

• [h=4]قبل از سمپاشی:[/h]

1. برچسب آفتکش را مطالعه کنید.
  2. مطمئن شوید آفتی که می خواهید کنترل کنید در لیست روی برچسب ذکر شده باشد.
  3. مطمئن شوید گیاهی را که می خواهید سمپاشی کنید نیز در لیست روی برچسب ذکر شده باشد.
  4. آیا نیازی به لوازم حفاظتی خاص وجود دارد؟
  5. ادوات مورد نیاز برای سمپاشی چیست؟
  6. آیا آفتکش فوق برای سایر گیاهان سمی است. در این صورت نیاز به جمع آوری یا پوشش آنهاست.
  7. در مورد زمان سمپاشی مطمئن شوید.
  8. فقط به میزان مورد نیاز آفتکش خریداری کنید. در صورت وجود مازاد و نگهداری طولانی مدت از اثر بخشی آن کاسته میشود.
  9. غذای حیوانات اهلی یا مخزن ماهیها را قبل از سمپاشی جابجا نموده و یا بپوشانید.

• [h=4]در طول سمپاشی:[/h]

1. همیشه در طول سمپاشی شلوار بلند، پیراهن آستین بلند، دستکش، جوراب و کفش بپوشید. در صورت نیاز به لوازم حفاظتی خاص شامل ماسک و کفشهای غیر قابل نفوذ حتماً از آنها استفاده کنید.
  2. از پوشیدن کفش چرمی خودداری کنید. چرا که کفش چرمی به راحتی آفتکش را جذب کرده ولی به سختی شسته میشود.
  3. مراقب باشید چشمها، دهان و یا پوست شما به محلول آفتکش آلوده نگردد.
  4. دستهای خود را قبل از خوردن، آشامیدن، استعمال دخانیات و یا استفاده از توالت کاملا با آب و صابون بشوئید.
  5. از تنفس غبار آفتکش خودداری کنید و در صورت سمپاشی در فضای بسته پنجره ها را باز نگه دارید.
  6. تا قبل از خشک شدن محل سمپاشی و یا خروج کامل غبار حاصل از آفتکش، کودکان و حیوانات اهلی را از محل دور نگه دارید. ضمنا در صورت درج حداقل زمان ورود مجدد به محل سمپاشی بر روی برچسب قوطی آفتکش، آنرا رعایت نمائید.
  7. در زمان تهیه محلول آفتکش و مخلوط نمودن آن، در جهت موافق باد (یعنی بین جهت وزش باد و مخزن تهیه آفتکش بایستید.
  8. از سمپاشی در محلی که باعث آلودگی مواد غذایی، لوازم آشپزخانه و یا محل آماده سازی غذا گردد خودداری نموده مگر آنکه اجازه این کار بر روی برچسب قوطی داده شده باشد.
  9. در صورتی که محصول نباتی به صورت تازه خوری مصرف میگردند، قبل از سمپاشی به برچسب قوطی آفتکش جهت کنترل تعداد روزهای لازم برای فاصله از زمان سمپاشی تا برداشت، دقت کنید.
  10. از سمپاشی در مناطقی که امکان تماس با آبهای سطحی ، منابع آب و زمین بدون پوشش را دارد خودداری نموده مگر آنکه بر روی برچسب قوطی آفتکش به طور اختصاصی مجاز اعلام شده باشد.
  11. توصیه های روی برچسب قوطی را برای روشهای سمپاشی رعایت کنید. در صورت عملی بودن به صورت نقطه ای و لکه ای سمپاشی گردد نه بطور یکنواخت و در تمامی سطوح. در صورتیکه سمپاشی در درزها و شکافها توصیه شده به صورت نوار باریکی سمپاشی گردد.
  12. هرگز آفتکش ها را بیش از غلظت توصیه شده بر روی برچسب قوطی آن بکار نبرید.

• [h=4]بعد از سمپاشی:[/h]

1. دستهای خود را سریعا پس از سمپاشی با آب تمیز و صابون بشوئید. و در کوتاه ترین زمان ممکن دوش بگیرید.
  2. تمامی پوشاکی را که در زمان تهیه محلول آفتکش و سمپاشی استفاده نموده اید، سریعا با استفاده از مواد شوینده قوی شسته و در آفتاب خشک کنید.
  3. وسائل اندازه گیری آفتکش ها را بطور مجزا از سایر لوازم بخصوص لوازم آشپزخانه، نگهداری کنید.
  4. آفتکش ها را تنها در ظروف اصلی خود نگهداری و آنها را از مواد غذائی، غذای حیوانات، بذر و کود دور و در کشوهای قفل دار نگهداری کنید.
  5. ظروف خالی آفتکش ها را بر اساس توصیه روی برچسب و توصیه های مقامات مسئول محلی امهاء کنید.
منبع

shagy

عضو جدید
سلام و تشکر ویژه از دست اندرکاران این سایت عالی
اگر امکان دارد توضیحاتی راجب سم metconazole بدهید برای تحقیق واقعا نیاز مبرم دارم با تشکر فراوان

Hamid Ghobadi

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام و تشکر ویژه از دست اندرکاران این سایت عالی
اگر امکان دارد توضیحاتی راجب سم metconazole بدهید برای تحقیق واقعا نیاز مبرم دارم با تشکر فراوان

میتکونازول یه قارچکش ساخت چین اگر اشتباه نکنم ...
فکر نکنم توی ایران مورد مصرف داشته باشه یا هنوز وارد نشده ... البته من اطلاعاتم در مورد قارچکش ها زیاد نیست
اما اگر هنوز به مطالبی که میخواستی نرسیدی اطلاع بده من یه جور دیگه راهنماییت کنم ...
البته ایمیل بزنی بهتره: hamid_takro@yahoo.com

آخرین ویرایش:

Hamid Ghobadi

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوست عزیز با تشکر
اگه اجازه بدهید;میزان مصرف بستا را برای هر علف هرز من براتون ارسال کنم نتیجه تحقیقات خود شرکت بایر می باشد.
مشاهده پیوست 115377

در مورد باستا اگر بشه این عکسی رو که قرار دادین کمی با کیفیت بالا مجددا قرار بدین که خیلی خوب میشه!

aboozar esmaili

عضو جدید
کاربر ممتاز
حشره کش های اسپینوسین (اسپینوساد)
اسپینوساد متشکل از دو ترکیب فعال بنام اسپینوسین A و اسپینوسین D است که توسط نوعی از
اکتینو مایسیت های خاکزی به هنگام تخمیر تولید می شود.در سال 1997 با نام تجاری Tracer به بازار عرضه شد .
به صورت سوسپانسیون غلیظ ( SC ) و گرانول قابل حل در آب ( WG ) فرموله شده است .
به صورت تماسی ، گوارشی عمل می نماید .اثر این حشره کش توقف تغذیه و فلج شدن حشرات ( در طول مدت 2 روز ) می باشد .روی آفات نظیر کرم غوزه ، برگخوارها ، ساقه خوار ذرت ، انواع مینوز و مگس مدیترانه موثر است .سمیت آن برای پارازیتوئید ها ، پرداتورها و زنبورعسل 10 تا 1000 برابر کمتر از سایپرمترین است .
ثبت در ایران بنام تریسر توسط شرکت " داو “gr/l 240 Sc :
کرم قوزه پنبه 250-200 میلی لیتر در هکتار .
کرم خوشه خوار انگور 25/0 در هزار .
کرم میوه خوار گوجه فرنگی 150 میلی لیتر در هکتار .
آفات انبار در انبارهای خالی 4 گرم فرموله در یک متر مربع