در محضر استاد

Loving Geologist

عضو جدید
این چه حرفیه سرکار خانوم .. استاد مدرک از بهترین دانشگاههای دنیا دارن:)

ببخشید استاد موضوع درس فردا رو اگه میشه بفرمایید تا قبل از کلاس یکم مطالعه کنیم :redface:
ببین دانشجوی فعال و پرتلاش به شما میگن به به کیف کردم:gol:
آخرین مبحث: سنگ های آذرین اولترامافیک
امیدوارم تا اینجا این درس رو خوب ارائه کرده باشم:smile:

Loving Geologist

عضو جدید
بزرگوارید شما
من فکر می کنم شما از اون استادا میشید که دانشجوها برای آمدن به کلاس شما لحظه شماری خواهند نمود .

جدا ! وای چقدر خوشحالم کردی اعتماد به نفسم بالا رفت
این نظر لطف شماست گلم خیلی خیلی ممنونم:gol::gol::gol::gol::gol::gol::gol::gol:

mehdipesse

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
ببین دانشجوی فعال و پرتلاش به شما میگن به به کیف کردم:gol:
آخرین مبحث: سنگ های آذرین اولترامافیک
امیدوارم تا اینجا این درس رو خوب ارائه کرده باشم:smile:
بله استاد خیلی خوب بوده:smile:
ممنون که انقدر برامون زحمت میکشین:gol:

Loving Geologist

عضو جدید
:) سنگ های آذرین اولترامافیک
درونی: پریدوتیت
سنگ اولترامافیک درونی است که 100 تا 40 درصد اولیوین به همراه کانی اصلی از قبیل کلینوپیروکسن و اورتوپیروکسن دارد. هورنبلند، میکا، اسپینل، گارنت، فلدسپار، ایلمنیت و کانی های سولفیدی به صورت فرعی در این مشاهده شده اند. که بر اساس کانی های موجود و نسبت آنها پریدوتیت ها به گروه های زیر تقسیم میشوند:
1- دونیت: پریدوتیت با بیش از 90 درصد اولیوین
2- ورلیت: پریدوتیت حاوی اولیوین و کلینوپیروکسن
3- هارزبورژیت: پریدوتیت حاوی اولیوین و اورتوپیروکسن
4- لرزولیت: پریدوتیت حاوی اولیوین، اورتوپیروکسن و کلینوپیروکسن
5- کرتلندیت: پریدوتیت حاوی اولیوین و هورنبلند
اولیوین در این سنگ غنی از منیزیم (فورستریت) اورتوپیروکسن غنی از کلسیم (انستاتیت)، کلینوپیروکسن غنی از کلسیم (اوژیت و دیوپسید)، پلاژیوکلاز در صورت وجود غنی از کلسیم (آنورتیت) است.
پریدوتیت ها به عنوان یکی از سنگ های مهم سازنده گوشته زمین در نظر گرفته می شوند البته به مقدار اندک در پوسته زمین نیز دیده می شوند. پریدوتیت ها به دو شکل در سطح زمین رخنمون دارند:
1- به شکل مواد قدیمی که به صورت زینولیت هایی در داخل بازالت ها، نفلینیت ها یا کیمبرلیت ها یا به شکل قطعاتی از توالی های افیولیتی به سرعت از گوشته جدا شده و به سطح زمین رسیده اند.
2- به شکل سنگ های اولترامافیک کومولا در نفوذی های بازیک و اولترابازیک و در افیولیت ها.
لرزولیت های موجود در گوشته را به عنوان منشاء اصلی ماگماهای بازالتی در نظر گرفته اند و هارزبورژیت های گوشته را باقی مانده بلورین لرزولیتی هستند که یک ماگمای بازالتی به دلیل فرایند ذوب بخشی از آن خارج گردیده است. سنگ های دونیتی نیز معمولا حاصل تفریق بلوری یک ماگمای بازیک اولیه هستند.

Loving Geologist

عضو جدید
درونی: پیروکسنیت
سنگ آذرین درست بلور است که دارای بیش از 60 درصد پیروکسن باشد. سایر کانی ها شامل اولیوین، هورنبلند، میکاها، گارنت، فلدسپار، اسپینل، ایلمنیت، و سولفیدها است. پیروکسنیت دارای یک ارتباط تدریجی با پریدوتیت است.
پیروکسنیت دارای انواع مختلفی است که در ذیل مشاهده می نمایید:
1- اورتوپیروکسنیت: پیروکسنیت با 90 درصد اورتوپیروکسن
2- کلینوپیروکسنیت: پیروکسنیت با بیش از 90 درصد کلینوپیروکسن
3- وبستریت: یک پیروکسنیت که دارای هر دو نوع اورتوپیروکسن و کلینوپیروکسن بوده و کمتر از 10 درصد اولیوین داشته باشد.
پیروکسنیت ها هم نظیر پریدوتیت ها به شکل نودولهایی در بازالت ها، نفلینیت ها و کیمبرلیت ها در بخش اولترامافیک توالی های افیولیتی و به صورت لایه های کومولا در نفوذی های آذرین بازیک دیده می شوند.

Loving Geologist

عضو جدید
بیرونی: کیمبرلیت
کیمبرلیت نخستین بار توسط لویس (1887) برای توصیف سنگ های برسی آتشفشانی الماس دار به شدت سرپانتنیزه شده معدن الماس کیمبرلی واقع در آفریقای جنوبی به کار رفت. کلمنت و همکارانش (1984) کیمبرلیت را به عنوان یک سنگ آذرین اولترابازیک، پتاسیک و غنی از مواد فرار تعریف نموده اند که به صورت پایپ های آتشفشانی کوچک، دایک ها، و سیل ها دیده می شوند. کیمبرلیت دارای بافت دانه ای غیرهم بعد بوده که خود حاصل حضور بلورهای بسیار درشت در یک خمیره دانه ریز است. فنوکریست ها در این سنگ شامل اولیوین، فلوگوپیت، ایلمنیت، اسپینل کروم دار، گارنت غنی از منیزیم، کلینوپیروکسن، و اورتوپیروکسن است و زمینه سنگ هم شامل اولیوین، فلوگوپیت، کانی های کربناته، مونتی سیلیت، آپاتیت، ایلمنیت، و اسپینل است.
دلایل اهمیت کیمبرلیت ها:
1- به عنوان منبعی مهم برای الماس محسوب می شوند.
2- در آن مجموعه ای از کانی های استثنائی و زینولیت هایی دیده می شوند که از گوشته بالایی سرچشمه گرفته اند و به این ترتیب امکان مطالعه و شناخت غیرمستقیم گوشته را برای دانشمندان مهیا می کند.
3- کیمبرلیت حاوی مقادیر بسیار بالاتری از عناصر فرعی ناسازگار در مقایسه با سایر سنگ های اولترامافیک است.
در مورد نحوه تشکیل کیمبرلیت هاریس و میدلموست (1970) یک فرایند دو مرحله ای را جهت تشکیل کیمبرلیت پیشنهاد نمودند. درمرحله نخست، یک ماگمای رقیق و بسیار غنی از مواد فرار احتمالا بر اثر خروج مواد فرار از گوشته عمیق ( در عمق تقریبی 600کیلومتری) و در اثر ذوب منطقه ای تشکیل می گردد و به طرف بالا صعود می کند. سپس در سطوح بالاتر گوشته فوقانی (260 کیلومتر) این ماگمای اولیه باعث ذوب بخشی گوشته (گارنت لرزولیت) و تشکیل ماگمایی با ترکیب پیکریتی می گردد که به طور قابل ملاحظه اس از نظر عناصر ناسازگار غنی است. در نهایت این ماگما از عمق حدود 200 کیلومتری و با سرعت بسیار زیاد به سطح زمین صعود می کند. مواد کیمبرلیت در عمق 200 کیلومتری اساسا به حالت ماگما بوده ولی به محض صعود به مناطق بالاتر به یک مخلوط مکانیکی شامل ماگمای مایع، درشت بلور، گزنوکریست، گزونولیت به همراه مقادیر زیادی فاز سیال مجزا با غلظت کم تبدیل خواهند شد. اولین بخش از این مواد که حین رسیدن به سطح زمین به طور انفجاری خارج می شود احتمالا مخروط کم ارتفاع دهانه داری را تولید می کند که اطراف آن را مواد پیروکلاستیک کیمبرلیتی احاطه می کنند.

mehdipesse

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز

Loving Geologist

عضو جدید
بیرونی: پیکریت
این نام اولین بار توسط گوستاو چرماک (1866) برای توصیف سنگ های ملانوکراتیک ریز تا متوسط دانه منطقه سیلیزیا واقع در مرز بین چکسلواکی سابق و لهستان به کار برده شد. این سنگ ها از نظر اولیوین بسیار غنی بوده و همچنین حاوی هورنبلند، اوژیت تیتان دار، و ایلمنیت همراه با مقادیر اندکی از پلاژیوکلاز، آنالسیم، بیوتیت، و آپاتیت می باشند. جوهانس (1938) پیکریت را به عنوان معادل خروجی یا نفوذی کم عمق پریدوتیت ها در نظر گرفت. امروزه یک پیکریت تیپیک سنگی است که عمدتا شامل اولیوین بوده و معمولا دارای مقادیر کمتری کلینوپیروکسن، یا اورتوپیروکسن یا هر دو نوع پیروکسن است و کانی های روشن آن پلاژیوکلازها هستند. هورنبلند، بیوتیت و ایلمنیت از کانی های فرعی مهم پیکریت ها محسوب می شوند. پیکریت در مقایسه با بازالت های معمولی دارای اولیوین بیشتری (65 تا 40 درصد) هستند و سازنده مافیک آنها مشابه با سنگ های مافیک است (90 تا 70 درصد) است.

Loving Geologist

عضو جدید
بیرونی: کوماتی ایت
این نام نخستین بار توسط ویلژوئن (1969) جهت توصیف گدازه های بازالتی و الترامافیک به کار برده شد. آرنت و نیسبت (1982) کوماتی ایتها را به عنوان گدازه یا سنگ های آتشفشانی خاصی معرفی نمودند که واجد بیش از 18 درصد MgO باشند. آنها برای تشخیص سنگ های کوماتی ایتی موارد زیر را پیشنهاد نمودند:
1- ترکیب کانی شناسی و شیمیایی آنها دلالت بر اولترامافیک بودن آنها داشته باشد.
2- بافت و ساخت آنها مبین خروجی بودن آنها باشد.
برخلاف پیکریت ها که معمولا دارای بلورهای خوب فرم یافته هستند، کوماتی ایت ها حاوی بلورهای دندریتی می باشند. که معرف سرد شدن سریع آنها است. یکی از ویژگی های مهم موجود در برخی از کوماتی ایت ها داشتن بافتی موسوم به اسپینیفکس است که در آن بلورهای طویل اولیوین به شکل تیغه های بشکه ای و تور مانند قرار می گیرند. تمام انواع کوماتی ایت های پریدوتیتی از دانه های اولیوین همراه با مقادیر کمتری اسپینل کروم دار تشکیل گردیده اند که در یک زمینه از کلینوپیروکسن ریزدانه و شیشه که خود تبلور مجدد حاصل نموده دیده می شوند.

Loving Geologist

عضو جدید
در اینجا مبحث سنگ های آذرین به اتمام رسید.
بنده حقیر آماده پاسخ گویی به سوالات دانش پژوه های عزیز هستم:smile:
امیدوارم توانسته باشم این درس را خوب ارائه دهم.
باتشکر از توجه دوستان:gol::gol::gol::gol::gol::gol::gol:

mehdipesse

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
ممنون استاد
خیلی زحمت کشیدید:gol::gol::gol::gol::gol::gol:
خسته نباشید:redface:

Loving Geologist

عضو جدید
ببخشید استاد فرق دیاباز با گابرو میشه؟

دیاباز سنگ مافیک نیمه عمیق هست و گابرو سنگ عمیق. که نام دیگه دیاباز دولریت است. برخی از محققین از دیاباز برای دولریت های قدیم تر از ترشیری استفاده می نمایند زیرا این سنگ غالبا دگرسان شده هستندو در دیاباز فلدسپات ها شدیدا سوسریتی و یا آلبیتی شده اند و پیروکسن ها بوسیله آمفیبول و کلریت جایگزین شده اند ولی در گابرو سنگ دانه درشتر بوده و کانی ها سالم بوده.

sorood parnian

کاربر بیش فعال

سپاس از مطالب ارزنده شما در مبحث سنگهای آذرین
پاینده باشید

Loving Geologist

عضو جدید
دانش پژوهان عزیز تا روز جمعه بنده حقیر استاد هستم و هر سوالی در ارتباط با سنگ آذرین داشته باشید در خدمتم
استاد هفته آینده رو خدمتتون معرفی می کنم
Sorood parnian

mehdipesse

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
دانش پژوهان عزیز تا روز جمعه بنده حقیر استاد هستم و هر سوالی در ارتباط با سنگ آذرین داشته باشید در خدمتم
استاد هفته آینده رو خدمتتون معرفی می کنم
Sorood parnian
دسستتون درد نکنه:D
بی صبرانه منتظر حضور ایشون هستیم :redface:
ببینیم چکار میکنن:gol:

Loving Geologist

عضو جدید
:)با توجه به اینکه احتمال زیاد فردا در منزل حضور ندارم نمرات را اعلام می کنم
هر اعتراضی اگر داشتید تا فردا شب اعلام نمایید.
امیدوارم این درس را در زمان کمی که داشتیم خوب ارائه کرده و برای شما مفید بوده باشد:smile:
امیدوارم در تمام مراحل زندگی موفق و سربلند باشید دانش پژوهان عزیز:gol:

پیوست ها

• Untitled.jpg
    Untitled.jpg
    52.3 کیلوبایت · بازدیدها: 0

mehdipesse

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
:)با توجه به اینکه احتمال زیاد فردا در منزل حضور ندارم نمرات را اعلام می کنم
هر اعتراضی اگر داشتید تا فردا شب اعلام نمایید.
امیدوارم این درس را در زمان کمی که داشتیم خوب ارائه کرده و برای شما مفید بوده باشد:smile:
امیدوارم در تمام مراحل زندگی موفق و سربلند باشید دانش پژوهان عزیز:gol:
آآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآخ جووووووووووووووووووووووووووووووووووووون
ماکزیمم شدم
هوراااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااا

بالا