در محضر استاد

Pantalasa

عضو جدید
ببینید آقا مهدی، این استنباط خودمه طبق چیزایی که تو این مدت خوندم.
دولین ها بر اثر نفوذ آبها بین درز و شکافها و انحلال و توسعه اونها بوجود میان و می دونیم که شکافهای موجود در آهک اغلب به خاطر تکتونیک هستش. اما پلیه ها همونطور که قبلا گفتیم در ارتباط با گرابن ها و ناودیس ها ایجاد میشن. یعنی بیسشون ساختمانی هست.
اسم امجد ملکی رو سرچ کن :)

Pantalasa

عضو جدید
سلام دوستان
تورو خدا منو ببخشید کلاسا تق و لقه! دلیل دارم:) امشب شب آرزوهاست .....
امیدوارم به همه آرزوهای قشنگتون برسید.
التماس دعا

mehdipesse

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام دوستان
تورو خدا منو ببخشید کلاسا تق و لقه! دلیل دارم:) امشب شب آرزوهاست .....
امیدوارم به همه آرزوهای قشنگتون برسید.
التماس دعا
استاد یکی از ارزوهای من شرکت در کلاسای شما بود
این که برآورده شد امیدوارم آرزوهای دیگم از جمله اینکه مثل شما و جناب امجد از کارست هم سر رشته پیدا کنم هم محقق بشه و بقیه دوستان هم به خواسته هاشون برسن
آمین

Pantalasa

عضو جدید
جداااااااااااااااااا؟؟؟!! پس خوشبحالتون که اینقدر زود به آرزوهاتون میرسید;)
راستی اطلاعات شما(زمین شناسا) از کارست چقدره؟
احتمالا من دیگه تا 1ماه دیگه باشگاه نیام
التماس دعا

solar flare

مدیر بازنشسته
سلام استاد ممنونم از درسای خوبتون
اطلاعات من که خیلی کمه یک واحد درس ژئومورفولوژی پاس کردم اونم ترم 2
اما اطلاعات شما خیلی کامله

Pantalasa

عضو جدید
سلام دوستم

سلام دوستم

من به دلایلی دیگه دلم نمیخواد تو این باشگاه بیام ، بیشتر از 1هفتست که نمیام. ولی از اونجایی که متاسفانه رو قول هام خیلی حساسم گفتم بیام بحثی رو که شروع کردم تمومش کنم. و دیگه بعدش ....
اگه موافق بودید تو چند تا پست بعدی کارست در برنامه ریزی محیطی رو میزارم و اگه تمایلی ندارید زحمت و کم میکنم:lol:

آخرین ویرایش:

Pantalasa

عضو جدید
حفره ها و غارهای زیر زمینی

حفره ها و غارهای زیر زمینی

[FONT=&quot] در بیشتر موارد در داخل سنگهای آهکی حفره های فراوانی به اشکال و ابعاد مختلف وجود دارند که با صفحات چینه بندی و درزها و ترکها و یا شکستگیها رابطه ای نزدیک دارند. این حفره ها اغلب به صورت دالانهای کم و بیش افقی و مطبق میباشند که با یکدیگر در ارتباط هستند و از طریق آون ها یا پونورها و یا جاماها (چاه) به سطح زمین راه دارند. حفره های زیرزمینی به شکل تونل ها و دالانها و یا مجراهای باریکی هستند که شاخه های متعددی دارند و در بسیاری از موارد این شاخه ها به بن بست می رسند. در مقابل بعضی از این حفره های زیرزمینی به غارهای وسیعی ختم می شوند که سالنهای بزرگ و متعددی دارند(غار پرآو در کرمانشاه). آبهایی که از سطح زمین و از طریق درزهای موجود در سنگها به داخل غارها راه می یابند، قطره قطره در حال رسوب دادن آهک بر جدار و سقف غارها، پوششی از آهک ثانوی بوجود می آورند و اشکالی از قبیل استلاگتیت- استلاگمیت-پرده های چین دار و ... ایجاد میکنند.[/FONT]

[FONT=&quot]هرچند در سطح زمین های آهکی جریان های ضعیفی در کف دره های گود وجود دارند، اما در حفره های زیرزمینی شبکه های آب فعالی جریان دارند. فراوان ترین رودهای غیر محلی از نواحی کارستی سرچشمه می گیرند.[/FONT]
[FONT=&quot]به علت نفوذ آب از طریق درزها یا حفره های ظاهرا مخفی، اغلب قسمتی از بستر به خشکرودی تبدیل می شود. یکی از ویژگی های نواحی کارستی ، دره های بن بستی است که در گودترین محل آن چاه یا چاه هایی وجود دارند. این عوارض را اصطلاحا دره ی کور می نامند. دره های کور در پایین دست شیب معکوس دارند.[/FONT]

[FONT=&quot]آبهای نواحی کارستی به دو صورت در سطح زمین ظاهر میشوند. اول رودهای غیر محلی است که آبهای مدفون در کارست به صورت ظهور مجدد در سطح زمین جریان می یابند. دوم مربوط به رودهای محلی در نواحی آهکی است که قبلا نفوذ کرده اند و سپس بر اثر فشار بر جدار حفره ها با بده نامنظم و فراوان به خارج راه می یابند. این آبهای خروجی را چشمه های وکلوزین میگویند که در زاگرس کردستان سراب نامیده می شوند.[/FONT]

[FONT=&quot]اشکال کارستی در رابطه با شرایط ساختمانی و ترکیب کانی شناسی سنگها، تنوع زیادی دارند. هولو کارست به مفهوم کامل نمونه کامل فرسایش کارستی با پلیه های متعدد و بزرگ است که در آهک های خالص و ضخیم ایجاد میشوند. در مقابل، مروکارست به مفهوم جزئی قرار دارد که ویژه آهک های ناخالص و کم مقاومت می باشد و بیشتر به صورت دره های خشک ظاهر میباشد. چنانچه زمین های آهکی از هر طرف وسیله ی سنگهای غیرقابل نفوذ احاطه شده باشند، آبهای زیرزمینی در آن متمرکز میشوند، در این صورت کارست سدی نام دارد. اما اگر اشکال سطحی کارست بوسیله ی رسوبهای تخریب شده همین سنگهای آهکی پوشیده شوند آنرا کارست پوشیده میگویند. گاهی رسوب های سست و قابل نفوذ مانند آبرفت و لس ناهمواریهای آهکی را می پوشانند. در این صورت نفوذ آب بر سطح این سنگها حفره های کارستی ایجاد میکنند و در نتیجه رسوبات به داخل حفره ها ریزش میکنند و چاله هایی در سطح ظاهر میشوند. چنین حفره هایی کارست زیربنایی یا کریپتوکارست نامیده میشوند. [/FONT]

Pantalasa

عضو جدید
تکلیف چیه رفقا؟؟!!:w02: سوال نداشتید لااقل جوابمو میدادین.
از صبح منتظر جواب و نظر شمام.:crying2:
اوکی! کلاس تعطیل...!!!!!!! نمره هم که ندارید چون ظاهرا قبلا این درس رو حذف کردین. :redface:
موفق باشید:):gol::heart:

Pantalasa

عضو جدید
یادش بخیر!!!!!!!!!!! :hypocrite: همیشه سر کلاس سرمو به نشانه تایید سخنان گهر بار استاد تکون میدادم :w16: ولی استاد رو کلا دایورت کرده بودم:whistle::lol:

بالا