درخواست های مرتبط با | پرسش های درسی مهندسی شیمی

P O U R I A

مدیر مهندسی شیمی مدیر تالار گفتگوی آزاد
مدیر تالار
چطور می شه ابعاد نازل های ورودی و خروجی یک تانک ذخیره اتمسفریک رو محاسبه کرد؟
سلام .. تعدادی رابطه برای اینکار هست ..
یکی از روابطی که من توی ذهنم هست این بود که بر منبای چگالی سیالی که از نازل ها عبور میکند میتوان سرعت حداکثر و سرعت حداقل را محاسبه نمود.. و به دلخواه یک سرعت در میان این بازه در نظر میگیرید و با داشتن دبی و سرعت میتوان سطح مقطع را محاسبه کرد.
روابط بدین صورته :
سرعت حداکثر = چگالی سیال/100
سرعت حداقل = چگالی سیال/60

این قاعده رو بر مبنای کتاب rule of thumb بهتون گفتم.

P O U R I A

مدیر تالار
من یه مقاله میخوام از یک ژورنال ISIدرمورد یک ترکیب viscosity index improver(یک ماده افزودنی به روغن موتور)میخوام و البته ترجمش رو هم لازم دارم..خیلی فوریه ممنون میشم کمکم کنین
مقالات رو میشه گرفت .. ولی ترجمه اونها موجود نیست .. اگر مقاله خاصی مد نظرتون هست میتونیم براتون تهیه کنیم .. ولی ترجمشون در اینترنت موجود نیست!

mehranbehnampur

عضو جدید
scale up

scale up

کسی راجع به چگونگی scale up کردن راکتور از مقیاس آزمایشگاه به صنعنی اطلاعاتی داره ؟؟؟

kadoo

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
سلام
دوستان توی مناطق شرجی که استفاده از برج خنک کن توجیه اقتصادی نداره برای تامین آب خنک کن از چه تجهیزی استفاده میکنند؟
متشکرم

P O U R I A

مدیر تالار

pixxy

عضو جدید
سلام
دوستان توی مناطق شرجی که استفاده از برج خنک کن توجیه اقتصادی نداره برای تامین آب خنک کن از چه تجهیزی استفاده میکنند؟
متشکرم
سلام
از سیستم های مبتنی بر سیکل یخچال استفاده میکنند. البته یه تکنولوژی جدیدتر هم هست که به کمک فیزیک نیمه رساناها صفحاتی رو طراحی کردن که با اعمال الکتریسیته حرارت رو از یک سمت به سمت دیگه صفحه انتقال میدن. آبسرد کن های جدید که کمپرسور نداره و همینطور سیستم های سرد کننده توی صندلی ماشین های خارجی از این تکنولوژی برای خنک کردن استفاده میکنند. این صفحات توی ایران هم هست و قیمتش هم واقعا مناسبه.

kadoo

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
Re: پرسش‌ و پاسخ صنعتی

Re: پرسش‌ و پاسخ صنعتی

سلام
از سیستم های مبتنی بر سیکل یخچال استفاده میکنند. البته یه تکنولوژی جدیدتر هم هست که به کمک فیزیک نیمه رساناها صفحاتی رو طراحی کردن که با اعمال الکتریسیته حرارت رو از یک سمت به سمت دیگه صفحه انتقال میدن. آبسرد کن های جدید که کمپرسور نداره و همینطور سیستم های سرد کننده توی صندلی ماشین های خارجی از این تکنولوژی برای خنک کردن استفاده میکنند. این صفحات توی ایران هم هست و قیمتش هم واقعا مناسبه.

ممنونم از پاسختون.اما مثلا در مقیاس صنعتی و بزرگ منظورم هست.فرضا توی پالایشگاه که حجم آب زیادی مورد نیاز باشه

kadoo

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
الان خوندم جایی که نوشته از صفحاتی با جنس تیتانیوم که به شکل خاصی روی هم قرار گرفته اند و جریان های سرد و گرم از لابلای این صفحات جریان یافته و انتقال حرارت صورت میگیرد

اینجا هم با الکتریسیته انجام میشه یا نه فقط مثل یه مبدل عمل میکنه این صفحات؟

pixxy

عضو جدید
ممنونم از پاسختون.اما مثلا در مقیاس صنعتی و بزرگ منظورم هست.فرضا توی پالایشگاه که حجم آب زیادی مورد نیاز باشه
زیاد فرقی نداره. البته به صرفه تر هست که از سیکل یخچال برای این ابعاد استفاده بشه تا صفحات ترموالکتریک. من خودم دوتا از این صفحات رو خریدم و از عملکردش واقعا متعجب شدم. به احتمال خیلی زیاد سایز بزرگ و صنعتی اینها رو هم ساختن. به هر حال از یه سیستم خنک کن با یه گاز مبرد هم میشه به عنوان یه روش متداول تر استفاده کرد که حجم خیلی کمتری رو هم نسبت به برج خنک کن اشغال میکنه.

pixxy

عضو جدید
الان خوندم جایی که نوشته از صفحاتی با جنس تیتانیوم که به شکل خاصی روی هم قرار گرفته اند و جریان های سرد و گرم از لابلای این صفحات جریان یافته و انتقال حرارت صورت میگیرد

اینجا هم با الکتریسیته انجام میشه یا نه فقط مثل یه مبدل عمل میکنه این صفحات؟
نه اون چیزی که من میگم اسمش صفحه خنک کننده ترموالکتریکه ( TEC ) تو ویکی پدیا توضیحاتش هست.

P O U R I A

مدیر تالار
استاد فقط همین رو بهم گفته چطوری لینک مقاله رو باید پیداکنم؟؟
شما در مورد هر موضوعی اگر دنبال مقاله میگردید میتوانید از گوگل استفاده کنید !
http://scholar.google.com/

من این 2مقاله رو برای شما پیدا کردم.
Polymethacrylates as Viscosity Index Improvers and Pour Point Depressants
Predicting Effects of Temperature and Shear Rate on Viscosity of Viscosity Index–Improved Lubricants

مقاله در ای مورد خیلی زیاده .. ولی همان طور که عرض کردم ترجمه مقالات موجود نمیباشد.

پیوست ها

• horne1949.pdf
    1.1 مگایابت · بازدیدها: 0
  • horowitz1958.pdf
    695.8 کیلوبایت · بازدیدها: 0

kadoo

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
Re: ·▪•●پرسش‌ها و درخواست‌های درسی مهندسی شيمی تنها در اینجا گفته‌شوند●•▪·

Re: ·▪•●پرسش‌ها و درخواست‌های درسی مهندسی شيمی تنها در اینجا گفته‌شوند●•▪·

منظورتون این هست که چگونه محاسبه میشه ؟
بعد منظورتون از تلمبه همون پمپه ؟ چه نوع تلمبه ای ؟

این سوالش مشکل داشت ناقص بود

آخرین ویرایش:

akharenali

عضو جدید
شما در مورد هر موضوعی اگر دنبال مقاله میگردید میتوانید از گوگل استفاده کنید !
http://scholar.google.com/

من این 2مقاله رو برای شما پیدا کردم.
Polymethacrylates as Viscosity Index Improvers and Pour Point Depressants
Predicting Effects of Temperature and Shear Rate on Viscosity of Viscosity Index–Improved Lubricants

مقاله در ای مورد خیلی زیاده .. ولی همان طور که عرض کردم ترجمه مقالات موجود نمیباشد.

مرسییی خیلی لطف کردین

mataa

کاربر فعال
سلام دوستان . خسته نباشيد

يه دستگاه هدايت سنج (EC متر) روي ميزي دارم . تقريبا يك سالي ميشه استفاده ميكنم . الان از كجا ميتونم مطمئن شم كه دستگاه از حالت كاليبره خارج نشده و كاليبره هست ؟
يكي از دوستان يه دستگاه هدايت سنج پورتابل داره كه نتايجش با نتايج دستگاه من ، 50/60 واحد (ميكرو موس ) تفاوت داره !
الان از كجا بايد بفهمم كه دستگاه من مشكل داره يا دستگاه دوستم ؟
ممنون

• Like
واکنش ها: Beat

eghbali66

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز

يه دستگاه هدايت سنج (EC متر) روي ميزي دارم . تقريبا يك سالي ميشه استفاده ميكنم . الان از كجا ميتونم مطمئن شم كه دستگاه از حالت كاليبره خارج نشده و كاليبره هست ؟
يكي از دوستان يه دستگاه هدايت سنج پورتابل داره كه نتايجش با نتايج دستگاه من ، 50/60 واحد (ميكرو موس ) تفاوت داره !
ممنون

بهترین راه استفاده از داده های گزارش شده در مراجع معتبر است. یا اینکه چندین مقاله رو بخونین، ببینین برای اعتبار سنجی از چه دیتاهایی استفاده میکنن. معمولاً اینجوریه که گروههای آزمایشگاهی مختلف رو یه سری از دیتاها کار میکنن و دیتاهاشونو با هم مقایسه میکنند، اونایی که بیشترین انطباق رو دارند، بعنوان داده های معتبر گزارش می شوند و سایر گروهها از این دیتاها برای اعتبار سنجی استفاده میکنند
البته نرم افزارها و گروههای تحقیقاتی هستن که بر اساس روشهای آماری و ریاضی صحت داده های گزارش شده رو بررسی میکنن

Beat

متخصص محیط زیست
کاربر ممتاز

ممنون

سلام
اول اينكه اصلا مهم نيست دستگاه دوستتون چقدر هدايت الكتريكي رو گزارش ميكنه!! ;)
هر دستگاهي رو با خودش و استانداردها بايد چك كرد.
بهترين كار كاليبره كرده دستگاه است. شما يك محلول استاندارد از كمپاني دستگاه تهيه ميكنيد (ترجيحا محلول آماده 1000 ppm NaCl) و به دستگاه ميديد. بايد بين 2.7 تا 3 ميلي زيمنس نشون بده. بعد با اين محلول دستگاه خودتون رو كاليبره ميكنيد.
50 تا 60 ميكرون اختلاف براي هدايت الكتريكي 2000 تا 3000 ميكروزيمنس خيلي كم هست. اما براي 500 تا 600 طبيعتا خيلي زياد.
رجوع كنيد به كتاب استاندارد متد نسخه 2005

amiriq

عضو جدید
سلام .

در مورد آبگركن هاي خورشيدي يه مقاله خوب ميخواستم .ممنون ميشم كمكم كنيد...

engm

عضو جدید
سلام

یک سوال در مورد نحوه تغییرات غلظت نسبت به مکان در حالت بی بعد پیش آمده است ، که ممنون می شوم من را راهنمایی نمایید:

نمودار تغییرات غلظت بی بعد نسبت به مکان بی بعد ، به شرح ذیل است :

z6965z8yud80l2hg0xxl.jpg
من می خواهم همین تغییرات غلظت ها را بر حسب مکان که در نمودار بالا که به صورت بی بعد هستند را در حالت با بعد ترسیم کنم. آیا نحوه تغییرات در حالتی که هم غلظت ها و هم مکان به صورت با بعد هستند ، به صورت نمودار بالا می باشد ؟

باید از کجا این تفاوت بین دو حالت با بعد و بی بعد را متوجه بشوم ؟

:gol:

petroshimiuut

عضو جدید
سلام دوستان
ممنون میشم اگر از دوستان کسی مطلب یا مقاله ای (انگلیسی و فارسی)در مورد بررسی روشهای مختلف بهینه سازی شبکه مبدل های حرارتی داره در اختیارم قرار بده .با تشکر

mataa

کاربر فعال
سلام . خسته نباشید

ممنون از دو دوستی که در صفحه قبل بنده رو راهنمایی کردن .
عذر میخوام در پست قبلی واحد EC رو به اشتباه میکرو موس نام بردم .
.........

دوستان یه مشکلی جدید دیگه ای امروز واسم پیش اومد . توی آزمایشگاه یه دستگاه کدورت سنج HACH مدل 2100N دارم . امروز داشتم باهاش کار میکردم که ناگهان برق نوسان کرد و دستگاه ریستارت شد ( نوسانگیر هم وصل هست ) . وقتی بالا اومد کلا اعداد رو چیز دیگه ای نشون میداد . چراغ cal ( کالیبره ) هم قرمز شده بود . این احتمال وجود داره که از کالیبره خارج شده !! 5 تا محلول کالیبره همراه دستگاه هست اما هرکار کردم موفق نشدم دستگاه رو کالیبره کنم . توی اینترنت هم هرچه سرچ کردم مطلبی پیدا نکردم متاسفانه . می خواستم بدونم دوستان اطلاعاتی در این مورد دارن که راهنماییم کنن . امروز چندتا نمونه اومده واسم که نیاز دارم کدورتشون رو اندازه بگیرم .

فقط یه فایل pdf از یه سایت خارجی گیر آوردم .

ایران نمایندگی برند HACH رو داره ؟

ممنون

آخرین ویرایش:

efattahi

عضو جدید
سلام دوستان
اطلاعاتی در مورد تولید بی کربنات کلسیم می خواستم
ممنون میشم راهنمایی کنید

P O U R I A

مدیر تالار
سلام

یک سوال در مورد نحوه تغییرات غلظت نسبت به مکان در حالت بی بعد پیش آمده است ، که ممنون می شوم من را راهنمایی نمایید:

نمودار تغییرات غلظت بی بعد نسبت به مکان بی بعد ، به شرح ذیل است :

مشاهده پیوست 212558
من می خواهم همین تغییرات غلظت ها را بر حسب مکان که در نمودار بالا که به صورت بی بعد هستند را در حالت با بعد ترسیم کنم. آیا نحوه تغییرات در حالتی که هم غلظت ها و هم مکان به صورت با بعد هستند ، به صورت نمودار بالا می باشد ؟

باید از کجا این تفاوت بین دو حالت با بعد و بی بعد را متوجه بشوم ؟

:gol:
سلام
خب وقتی ما یک مسئله رو بی بعد میکنیم هم برای این است که نتایجمون به هیچ واحدی وابسته نباشه و بشه برای هر واحدی ازش استفاده کرد و هم برای اینکه بتونیم تاثیر همه متغیر ها رو بررسی کنیم! برای همین وقتی نتایجی بی بعد میشه مثلا نمودار شما خب هیچ تغییری در روند نمودارها نمیبینیم و تنها استفاده جامع تری از نمودار میشه کرد.
پس با با بعد کردن نمودار روند تغییرات به طور کلی به همین صورت خواهد بود و فقط واحد های غلظت و مکان تغییر میکنند. و درواقع نسبت تغییرات نمودارها به هم نیز تغییر نمیکند.

P O U R I A

مدیر تالار
سلام دوستان
ممنون میشم اگر از دوستان کسی مطلب یا مقاله ای (انگلیسی و فارسی)در مورد بررسی روشهای مختلف بهینه سازی شبکه مبدل های حرارتی داره در اختیارم قرار بده .با تشکر
سلام
خب این مبحث خیلی گسترده هست و بیشتر شامل تکنولوژی پینج میشه. یک مقاله در پیوست قرار دادم که بطور کلی توضیحاتی در مورد توزيع بهينه بار حرارتي در شبكه هاي مبدل حرارتي با روش پینج میده و همچنین از تاپیک زیر هم میتوانید استفاده کنید :
تاپیک: انتگراسیون حرارتی و تکنولوژی پینچ

پیوست ها

• 56913850105.pdf
    361.3 کیلوبایت · بازدیدها: 0
آخرین ویرایش:

Beat

متخصص محیط زیست
کاربر ممتاز
سلام . خسته نباشید

ممنون از دو دوستی که در صفحه قبل بنده رو راهنمایی کردن .
عذر میخوام در پست قبلی واحد EC رو به اشتباه میکرو موس نام بردم .
.........

دوستان یه مشکلی جدید دیگه ای امروز واسم پیش اومد . توی آزمایشگاه یه دستگاه کدورت سنج HACH مدل 2100N دارم . امروز داشتم باهاش کار میکردم که ناگهان برق نوسان کرد و دستگاه ریستارت شد ( نوسانگیر هم وصل هست ) . وقتی بالا اومد کلا اعداد رو چیز دیگه ای نشون میداد . چراغ cal ( کالیبره ) هم قرمز شده بود . این احتمال وجود داره که از کالیبره خارج شده !! 5 تا محلول کالیبره همراه دستگاه هست اما هرکار کردم موفق نشدم دستگاه رو کالیبره کنم . توی اینترنت هم هرچه سرچ کردم مطلبی پیدا نکردم متاسفانه . می خواستم بدونم دوستان اطلاعاتی در این مورد دارن که راهنماییم کنن . امروز چندتا نمونه اومده واسم که نیاز دارم کدورتشون رو اندازه بگیرم .

فقط یه فایل pdf از یه سایت خارجی گیر آوردم .

ایران نمایندگی برند HACH رو داره ؟

ممنون

روش کالیبراسیون دستگاه تو کاتالوگ دستگاه هست.
5 تا محلول فرمازین رو به ترتیب به دستگاه میدید بعد به راحتی کالیبره میشه خیلی پیچیده نیست. من -4- 5 سال پیش با این دستگاه کار کردم.
اگه دستگاهت ارور داد نمایندگی هک شرکت مهرگان صنعت اب هست.
اگر هم نمونه تو این مدت بهت دادن می تونی با اسپکتروفوتومتر هک مدل های 4000 و 5000 کدورت رو قرائت کنی. البته 2000 هم این توانایی رو داره. (روش استاندارد نیست)

petroshimiuut

عضو جدید
سلام
خب این مبحث خیلی گسترده هست و بیشتر شامل تکنولوژی پینج میشه. یک مقاله در پیوست قرار دادم که بطور کلی توضیحاتی در مورد توزيع بهينه بار حرارتي در شبكه هاي مبدل حرارتي با روش پینج میده و همچنین از تاپیک زیر هم میتوانید استفاده کنید :
تاپیک: انتگراسیون حرارتی و تکنولوژی پینچ
خیلی ممنون

بالا