ثابت کنید خدا عادل است.

tracer

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
دلیل شما چیه؟

جهت درک بهتر مطلب بنظر من ابتدا بحث را باید از ریشه و بن مورد بررسی و تحلیل قرار دهیم!(پله پله تا ملاقات خدا!)
ا- تعریف عدل
2- ملاک عادل بودن
3- عدل انسان ، ویژگی ها و محدودیت ها
4-تفاوت عدل انسان و عدل خداوند عزوجل

s.j.khataeepour

کاربر بیش فعال
دوست عزیز ممنون از تعریفت اما میخوام خودشون تعریف کنن

جناب مهندس شما میگی خدا عادل نیست
عدل چیه از نظر شما؟؟
منم تعریفش میکنم اما اول میخوام شما تعریفتو بگی
سپاس

چه فرقی داره که تعریف من از عدل جیه؟ هرچی دوست داری از جانب من بگیر. یا از تعریف بقیه استفاده کن. مثلا قرار دادن هرچیز درجای خود و یا عادل حکیم کسی است که کار ناروا انجام نمی‏دهد و به آنچه انجامش واجب است، اخلال نمی‏رساند...

یادم نیاد اینجا گفته باشم خدا عادل نیست.

تاپیک های مختلف با دوستان سر بحث عدل که میرسیدیم. همه میگفتن عادل بودن خدا اثبات داره. اما اینجا جاش نیست. تاپیک جدا بزن. اسپم نکن.

اینم تاپیک. این گوی و این میدان

آخرین ویرایش:
  • Like
واکنش ها: ?Why

?Why

عضو جدید

این دو اثبات چه ایرادی دارن؟ که میگید نمیشه؟

عادل نبودن یعنی ظالم بودن ، ظلم در اثر نیاز ایجاد میشه و خدا بی نیازه. در اثر جهله و خدا جاهل نیست و ...
خدا همه صفتهای وجودی رو کامل داره و عدل صفت وجودیه پس خدا عادله

هدفتم مشخص کنی خوبه ها ...
:D

میشه به همه اجزاء این استدلال گیر داد ؛ از مقدمات تا نتیجش ...
حالا من فقط گیرِ اصلی رو میدم ...

اینجا با استفاده از کامل بودنِ خدا ، ثابت شد که خدا عادل هم هست .
اما لازمه ی کامل بودنِ خدا ، عادل بودن هم هست .

یعنی نتیجه ، بدیهی فرض شده و در مسیرِ اثبات ، ازش استفاده شده ...

s.j.khataeepour

کاربر بیش فعال

هدف که جلب رضایت مشتریه.

آورین آورین!

اولی رو هم یه زوری بزن
;)

بعضی از دلایلی!! که عنوان میشه اصلا دلیل نیست. مثلا

متکلمین برای اثبات عدل الهی به دلایلی استناد کرده اند از جمله:
1- در نظر عقل، عدل کاری شایسته و ظلم عملی ناشایست است و خداوند حکیم از انجام کارهایی که عقل ناشایست می شمارد، منزه است. پس، خداوند هیچگاه مرتکب ظلم و ستم نمی شود و تمام کارهای او عادلانه است.[7]

حالا از کجا نتیجه گرفته "و خداوند حکیم از انجام کارهایی که عقل ناشایست می شمارد، منزه است." ، فقط خدا میدونه:confused:

• Like
واکنش ها: ?Why

s.j.khataeepour

کاربر بیش فعال
دلیل دیگه ای که میارن اینه:

اگر فرض كنيم خداوند سبحان مرتكب ظلم مي‌گردد، با سه احتمال رو به رو خواهيم بود:

الف: يا اين عمل ناشي از جهل است. كه اين با علم مطلق الهي ناسازگار است.

ب: يا اين عمل از نياز و فقر سرچشمه مي‌گيرد. و در بحث غني بودن خداوند ثابت شده كه خداوند غني مطلق است.

ج: يا ظلم، مقتضاي ظلم است. با اينكه در بحث حسن و قبح عقلي ثابت شد كه خداوند فعل زشت و قبيح انجام نمي‌دهد و تمام افعال خداوند عادلانه است.[8]

نکته ای به ذهنتون میرسه؟

?Why

عضو جدید
:cry:
چاکرتم به مولا ...
همون حسی بهم دست داد که وقتی ترمودینامیک 18.5 شدم ، بهم دست داده بود ...

اولی رو هم یه زوری بزن;)
اولی و سایرشون ، که تو پستهای قبل آوردین ، همشون بیانهای مختلفی از یک نوع نتیجه گیری هستن ... فرقی نمیکنن که !

s.j.khataeepour

کاربر بیش فعال
قبل از شروع بحث شما جبر را قبول داری یا اختیار را؟

من انسان رو کمی مختار میدونم. در بعضی کارها و در دامنه محدود. مقدار زیادی تاثیر پذیر از بیرون. خواستی تاپیک جداگونه صحبت میکنیم.

اما واسه اثبات مهمه؟

طبق نظر خودت برو جلو. خودت هر فرضی دوست داری بکن.

tracer

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
من انسان رو کمی مختار میدونم. در بعضی کارها و در دامنه محدود. مقدار زیادی تاثیر پذیر از بیرون. خواستی تاپیک جداگونه صحبت میکنیم.

اما واسه اثبات مهمه؟

طبق نظر خودت برو جلو. خودت هر فرضی دوست داری بکن.

الان مخمان قدری هنگ است و پاسی از شب گذشته!
اشکالی دارد فردا به آن بپردازیم؟

کافر مقدس

عضو جدید
خدا عادل نیست ، چون عدالتی در دنیا وجود نداره .. در واقع اصلن خدایی وجود نداره . یا اگر هم وجود داره از صدها سال پیش به یک خواب عمیق فرو رفته !

tracer

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز

اما واسه اثبات مهمه؟

خب اصولا و معمولا در این بحث ها بین جبر و اختيار و عدل رابطه تنگاتنگی هست!
زيرا رابطه مستقيمی است ميان اختيار و عدل از يك طرف ، و جبر و نفی عدل از طرف ديگر ، يعنی تنها در صورت اختيار است كه تكليف و پاداش و كيفر عادلانه ، مفهوم و معنی پيدا می‏كند . اگر انسان ، آزادی و اختيار نداشته‏ باشد و در مقابل اراده الهی و يا عوامل طبيعی ، دست بسته و مجبور باشد آیا دیگر کیفر و پاداش و تکلیف و ....... معنا دارد؟؟؟؟

s.j.khataeepour

کاربر بیش فعال
خب اصولا و معمولا در این بحث ها بین جبر و اختيار و عدل رابطه تنگاتنگی هست!
زيرا رابطه مستقيمی است ميان اختيار و عدل از يك طرف ، و جبر و نفی عدل از طرف ديگر ، يعنی تنها در صورت اختيار است كه تكليف و پاداش و كيفر عادلانه ، مفهوم و معنی پيدا می‏كند . اگر انسان ، آزادی و اختيار نداشته‏ باشد و در مقابل اراده الهی و يا عوامل طبيعی ، دست بسته و مجبور باشد آیا دیگر کیفر و پاداش و تکلیف و ....... معنا دارد؟؟؟؟

سلام.
اگه ما مجبور باشیم. طبیعتا نه پاداش و مجازات معنی داره نه عدل خدا.

=========

پس شما فرض بفرماید مختاریم و ....

s.j.khataeepour

کاربر بیش فعال
خدا عادل نیست ، چون عدالتی در دنیا وجود نداره .. در واقع اصلن خدایی وجود نداره . یا اگر هم وجود داره از صدها سال پیش به یک خواب عمیق فرو رفته !

سلام .

ممنون از مشارکتت.

بعدا یه تاپیک میزنم تحت عنوان "ثابت کنید خدا عادل نیست ". دعوت میکنم ازت که اونجا نظرت رو بگی.

arch_archi

عضو جدید
کاربر ممتاز
چه فرقی داره که تعریف من از عدل جیه؟ هرچی دوست داری از جانب من بگیر. یا از تعریف بقیه استفاده کن. مثلا قرار دادن هرچیز درجای خود و یا عادل حکیم کسی است که کار ناروا انجام نمی‏دهد و به آنچه انجامش واجب است، اخلال نمی‏رساند...

یادم نیاد اینجا گفته باشم خدا عادل نیست.

تاپیک های مختلف با دوستان سر بحث عدل که میرسیدیم. همه میگفتن عادل بودن خدا اثبات داره. اما اینجا جاش نیست. تاپیک جدا بزن. اسپم نکن.

اینم تاپیک. این گوی و این میدان

دوستان این همه تعاریف کامل و فلسفی گفتن و شما رد کردی
میخوام بدونم از نظر شما عدل چیه اگه این ها نیست:que::que:
در اثبات یک قضیه دو حالت وجود داره:
یا پذیرفته میشه:warn:
یا رد میشه:warn:
در حالت اول:یعنی این که بپذیریم خدا عادل است که خوب فرض رو میزاریم بر این که عادل نیست و شما دلایلی آوردین برای رد عادل بودن خدا
پس حالت دوم رخ میده:خدا عادل نیست
سوالی که پیش میاد اینه که اگه خدا عادل نیست کی عادله؟عادل چه صفاتی داره که خدا اون صفات رو نداره

پس اول شما تعریفتو از عدل بگو و عادل رو تعریف کن
تا بعد ببینیم که این سوال شما جوابش چی میشه;)

.:ارمیا:.

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
دوست عزیز!برای اثبات موضوع مهمی مثل عدل که از اصول دینه ماست یه تاپیک کفایت نمیکنه....همچنین تخصص دینی ما در این حد نیست که بتونیم به سادگی واسه شما عدل خدارو ثابت کنیم!درسته اونجوری که شمارو رو شناختم تفکر خوبی نسبت به استاد مطهری ندارید،ولی بهترین منبعی که میتونم بهتون معرفی کنم کتاب عدل الهی ایشونه(اگه واقعا بخواید این حقیقتو بپذیرید)که واقعا جامع وکامل توضیح داده و اگه با علاقه بخونید تمام شبهاتتون برطرف میشه .من خودم در این زمینه ابهامات زیادی داشتم که با این منبع برطرفشون کردم.موفق باشید.

EECi

مدیر بازنشسته
سلام
استارتر عزیز
>وجود من و شما از عدالت خداست!
>تلاش درست و منطقی از من و شما و موفقیت در ابعاد دنیوی و معنوی ، از عدالت خداست!
ولی این موفقیت زمانی ممکن هست به شکست منجر می شوند که ما در جایی اشتباه کرده باشیم

اگر میبینید که عده ای شکست می خورند مطمئنا اشکال کار در عادل بودن یا نبودن خالق نیست، بلکه اشکال کار در خود مخلوق بوده.
کودکی ناقص خلق می شود، علتش عدم تفکر و بها دادن به رهنمود های خداست، رهنمود های خدا همان بها دادن به دانش و تفکر هست که در قران کریم هم بار ها به ان اشاره کرده
به نوعی می شود گفت این جهان خود مدعی بر عدالت خداست
چون کوچکترین اعمال در موفقیت و عدم موفقیت یک انسان موثر هست و این دلیلی بر عدالت مطلق پروردگار است

شاد باشید:gol:

salizadeniri

عضو جدید
کاربر ممتاز

میدانید چرا این دور بوجود میاد؟
بخاطر اینکه باید تعریفمان از خدا مشخص باشد.
اگر کمال را جز تعریف بگیریم و بدیهی باشه میتوانیم از آن استفاده کنیم.
برای خود من عادل بودن خداوند نیازی به اثبات ندارد چون خدا را منشا همه خوبیها و کمالات میدانم پس این امر برام بدیهیه.

در ضمن این سیستم استدلالی که دارید ازش استفاده میکنید سیستم اصل موضوعیه که از یونان اومده.
یک سوالی از استارتر و دوستان دارم.

چرا فکر میکنید اگر مطلبی در این دستگاه ثابت نشود نمیتواند حقیقت داشته باشد؟
به نظرتان حقیقی بودن یک گزاره معادل ثابت شدن آن در این دستگاه است؟

این دستگاه ساخته و پرداخته انسانهاست (ارسطو) میتواند نقایصی داشته باشد. پس این قدر به اون تکیه نکنید
متاسفانه الان توی بحثها این طور جا افتاده که اگر نشه حکمی رو تو این دستگاه ثابت کرد حکم عاقلانه نیست.

salizadeniri

عضو جدید
کاربر ممتاز
اول ممنون از استارتر محترم بابت دعوت
دوم فکر کردم اینجا تالار آزاده اما دیدم فلسفست!!:دی
سوم فکر کنم قرار شد جداگانه تعریفی از خدا بدین البته اگه اعتقاد بهش دارین تا طبق اون بریم سر بحث عدل:gol:

بله این خیلی مهمه که اجزای گزاره را کاملا تعریف کرده باشیم.

خدا عادل است

عدل را تعریف کردیم اما خدا تعریفش چیست؟

s.j.khataeepour

کاربر بیش فعال
دوستان این همه تعاریف کامل و فلسفی گفتن و شما رد کردی
میخوام بدونم از نظر شما عدل چیه اگه این ها نیست:que::que:
در اثبات یک قضیه دو حالت وجود داره:
یا پذیرفته میشه:warn:
یا رد میشه:warn:
در حالت اول:یعنی این که بپذیریم خدا عادل است که خوب فرض رو میزاریم بر این که عادل نیست و شما دلایلی آوردین برای رد عادل بودن خدا
پس حالت دوم رخ میده:خدا عادل نیست
سوالی که پیش میاد اینه که اگه خدا عادل نیست کی عادله؟عادل چه صفاتی داره که خدا اون صفات رو نداره

پس اول شما تعریفتو از عدل بگو و عادل رو تعریف کن
تا بعد ببینیم که این سوال شما جوابش چی میشه;)

من تعریفی از عدل رو رد نکردم و بارها گفتم و به شما میگم هر تعریفی در ذهنت هست با همون اثبات کن.

من چیزی در عادل نبودن خدا، اینجا نمیگم .

اینجا واسه اینه که کسایی که فکر میکنن خدا عادل هست بیان و دلیل این فکرشون رو بنویسن.

s.j.khataeepour

کاربر بیش فعال
دوست عزیز!برای اثبات موضوع مهمی مثل عدل که از اصول دینه ماست یه تاپیک کفایت نمیکنه....همچنین تخصص دینی ما در این حد نیست که بتونیم به سادگی واسه شما عدل خدارو ثابت کنیم!درسته اونجوری که شمارو رو شناختم تفکر خوبی نسبت به استاد مطهری ندارید،ولی بهترین منبعی که میتونم بهتون معرفی کنم کتاب عدل الهی ایشونه(اگه واقعا بخواید این حقیقتو بپذیرید)که واقعا جامع وکامل توضیح داده و اگه با علاقه بخونید تمام شبهاتتون برطرف میشه .من خودم در این زمینه ابهامات زیادی داشتم که با این منبع برطرفشون کردم.موفق باشید.

به هر حال انتظار داشتم کسی که به چیزی معتقد هست، یه دلیلی براش داشته باشه. اگه نمیدونید اشکال نداره. ممنون از مشارکتت.

ممنون از راهنماییت. کتاب ایشون رو حدود 10 سال پیش خوندم. پارسال هم یه نگاهی بهش کردم.

s.j.khataeepour

کاربر بیش فعال
سلام
استارتر عزیز

سلام کاربر گرامی

ممنون از مشارکتت.

>وجود من و شما از عدالت خداست!
>تلاش درست و منطقی از من و شما و موفقیت در ابعاد دنیوی و معنوی ، از عدالت خداست!

متاسفانه کوچکترین ارتباطی درک نکردم.

اگر میبینید که عده ای شکست می خورند مطمئنا اشکال کار در عادل بودن یا نبودن خالق نیست، بلکه اشکال کار در خود مخلوق بوده.

من هرگز نگفتم که شکست خوردن ما دلیل بر بی عدالتی خداست!(کلا حرف از بی عدالتی نزدم هنوز!!!) من فقط از شما خواستم اگر به عدل خدا معتقدید دلیل اعتقاد خودتون رو بگید.

کودکی ناقص خلق می شود، علتش عدم تفکر و بها دادن به رهنمود های خداست، رهنمود های خدا همان بها دادن به دانش و تفکر هست که در قران کریم هم بار ها به ان اشاره کرده

البته برای بحث بیشتر باید ثابت کنیم که اگر کودکی با توجه به "تفکر و بها دادن به رهنمود های خدا(دانش و...)" ایجاد بشه قطعا سالمه. اما بحث چیز دیگه ایه الان . اثبات عدالت خدا

به نوعی می شود گفت این جهان خود مدعی بر عدالت خداست
چون کوچکترین اعمال در موفقیت و عدم موفقیت یک انسان موثر هست

اول اینکه چرا فکر میکنید که"کوچکترین اعمال در موفقیت و عدم موفقیت یک انسان موثر هست"

دوم چه ارتباطی هست بین
کوچکترین اعمال در موفقیت و عدم موفقیت یک انسان موثر هست

و عدالت خدا؟؟

s.j.khataeepour

کاربر بیش فعال
اگر کمال را جز تعریف بگیریم و بدیهی باشه میتوانیم از آن استفاده کنیم.

برای خود من عادل بودن خداوند نیازی به اثبات ندارد چون خدا را منشا همه خوبیها و کمالات میدانم پس این امر برام بدیهیه.

در ضمن این سیستم استدلالی که دارید ازش استفاده میکنید سیستم اصل موضوعیه که از یونان اومده.

به نظرتان حقیقی بودن یک گزاره معادل ثابت شدن آن در این دستگاه است؟

این دستگاه ساخته و پرداخته انسانهاست (ارسطو) میتواند نقایصی داشته باشد.

اگه کمال رو در تعریف خدا بگیریم که دیگه هیچی!!!

خدا رو
خالق و گرداننده دنیا بگیریم ، شاید واسه این بحث بهتر باشه.

مشخصه که شما خدا رو موجودی صاحب همه کمالات تعریف کردید(از جمله عدل) .

اینجا نیازی نیست که عادل بودن ثابت بشه، بلکه نیازه که
بودن این مدل خدا ثابت بشه. که حتما شما براش دلیلی داری

قطعا عقل و فکر...... ما در شناسایی حقایق ضعیفه! اما این دلیلی نمیشه که ازش استفاده نکنیم.

اگه شما روش بهتری برای رسیدن به حقیقت داری ، ممنون میشم مطرح کنی و اعتقادات رو در اون دستگاه و با اون روش بیان کنی.

Erfan_K

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوست عزیز جناب خطایی پور
بحث زیبایی هست صفحات رو خوندم ولی فعلا برای جواب دادن وقتم کم هستش . صلاح بدونی این تاپیک رو بدون شروع تاپیک دیگه ای همینجا نگه دار تا من بیام صحبت رو شروع کنیم .
البته در کنار تشکر باید بگم زرنگی شما اینجا بود که بحث رو از عدالت عالم وجود به موجود مورد پرسش قرار دادید ولی به نظر من بهتر بود بحث رو از اثبات وجود منبع نیروی بی پایان که ازش به نام خدا یاد میشه ؛شروع کرد تا بشه از عدالتش پرده برداشت. چون شناخت منبع قدرت و شناخت امکانات بشری و حداکثر توانایی های بشر بسیار به هم نزدیک و بر مویی مماسند. همونطور که شما اشاره کردید انسان تا حدی اراده داره . نکته ی اول این هست که خدا مرکز قدرت نیست بلکه انسان مرکز قدرت خداست . البته شخصا اصلا دوست ندارم بحث رو با این شیوه شروع کنم .
دوست دارم این موضوع رو از این زاویه به بحث در بیارم : زندگی انسان ها چون بازی شطرنج است که در این بازی انسان ها مهره های شطرنج هستند که توسط نیروهایی هدایت می شوند .
لطفا بحث بماند تا برگردم

salizadeniri

عضو جدید
کاربر ممتاز

اگه کمال رو در تعریف خدا بگیریم که دیگه هیچی!!!

خدا رو
خالق و گرداننده دنیا بگیریم ، شاید واسه این بحث بهتر باشه.

مشخصه که شما خدا رو موجودی صاحب همه کمالات تعریف کردید(از جمله عدل) .

اینجا نیازی نیست که عادل بودن ثابت بشه، بلکه نیازه که
بودن این مدل خدا ثابت بشه. که حتما شما براش دلیلی داری

قطعا عقل و فکر...... ما در شناسایی حقایق ضعیفه! اما این دلیلی نمیشه که ازش استفاده نکنیم.

اگه شما روش بهتری برای رسیدن به حقیقت داری ، ممنون میشم مطرح کنی و اعتقادات رو در اون دستگاه و با اون روش بیان کنی.

ایا خالقی که شما در نظر میگیریذ خالق مفاهیم هم هست؟
مفاهیمی مثل علم ،عدالت، سخاوت، صدق و ...؟

s.j.khataeepour

کاربر بیش فعال
ایا خالقی که شما در نظر میگیریذ خالق مفاهیم هم هست؟
مفاهیمی مثل علم ،عدالت، سخاوت، صدق و ...؟

راستش تا حالا به همچین چیزی فک نکرده بودم. به نظرم یه چیزایی مثل عدل و علم و ... کیفیت های ذهنی ان.

مثلا برای علم ، علم حاصل پردازس اطلاعات توسط مغز ماست. حالا اگه خدا خالق مغز باشه، پس غیر مستقیم خالق علم هستش.

اما چیزی که هست اینه که اینها (علم و صدق و عدل و سخاوت و... ) برچسب های ذهنی هستن که انسانها قایل میشن، به نظر من.

---------------------------------------------------------

اما احساس من اینه که شما میخواید برای من ! ثابت کنید خدا عادله!

ممنون از لطفت اما من بارها در این تاپیک گفتم
شما چرا به این معتقدید،

پس یه جای اینکه ببینیم من چی رو قبول دارم یا ندارم، شما (و همه دوستان علاقه مند) تعریفشون رو از خدا و عدالت و.... بگن و برای اعتقاد قلبیشون دلیل بیارن. هر دلیلی
:gol:

s.j.khataeepour

کاربر بیش فعال
سلام دوست عزیز جناب خطایی پور
بحث زیبایی هست صفحات رو خوندم ولی فعلا برای جواب دادن وقتم کم هستش . صلاح بدونی این تاپیک رو بدون شروع تاپیک دیگه ای همینجا نگه دار تا من بیام صحبت رو شروع کنیم .
البته در کنار تشکر باید بگم زرنگی شما اینجا بود که بحث رو از عدالت عالم وجود به موجود مورد پرسش قرار دادید ولی به نظر من بهتر بود بحث رو از اثبات وجود منبع نیروی بی پایان که ازش به نام خدا یاد میشه ؛شروع کرد تا بشه از عدالتش پرده برداشت. چون شناخت منبع قدرت و شناخت امکانات بشری و حداکثر توانایی های بشر بسیار به هم نزدیک و بر مویی مماسند. همونطور که شما اشاره کردید انسان تا حدی اراده داره . نکته ی اول این هست که خدا مرکز قدرت نیست بلکه انسان مرکز قدرت خداست . البته شخصا اصلا دوست ندارم بحث رو با این شیوه شروع کنم .
دوست دارم این موضوع رو از این زاویه به بحث در بیارم : زندگی انسان ها چون بازی شطرنج است که در این بازی انسان ها مهره های شطرنج هستند که توسط نیروهایی هدایت می شوند .
لطفا بحث بماند تا برگردم

سلام عرفان جان. ممنون از مشارکتت.

هر موقع وقت کردی و پستی زدی اگه از باشگاه نرفته بودم ، حتما راجع بهش باهات صحبت میکنم.

شروع کردن بحث از اثبات وجود خدا هم ایده ی جالبیه ! ایشالا تاپیکی دیگه ای میزنم بعدا".

من انتظار داشتم دوستانی معتقد شرکت محکمتری میداشتن. افسوس

شاد باشی

.:ارمیا:.

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
اما احساس من اینه که شما میخواید برای من ! ثابت کنید خدا عادله!

ممنون از لطفت اما من بارها در این تاپیک گفتم
شما چرا به این معتقدید،

پس یه جای اینکه ببینیم من چی رو قبول دارم یا ندارم، شما (و همه دوستان علاقه مند) تعریفشون رو از خدا و عدالت و.... بگن و برای اعتقاد قلبیشون دلیل بیارن. هر دلیلی
:gol:
من متخصص نیستم مثل بقیه بچه ها،متاسفانه(شمام هی اینو بزن تو سر من:D)!!ولی چون گفتید هر دلیلی، میگم:اگه خدا، خداست و ما خداییشو پذیرفتیم پس امکان نداره این خدای قابل پرستش ظالم باشه چون انقدر قدرت وعلم داره که نیازی به ظلم کردن نداشته باشه و اگه مصیبت و مشکلی هم واسه کسی پیش میاد ،یا اثر وضعی عمل خودشه ویا حکمت خدا ایجاب میکرده.....دلیل نمیشه اگه اتفاقی واسه ما پیش میاد یا کمبودهایی داریم،سریعا پیش خودمون بگیم که حتما خدا ظالمه!!!! ما از خیلی از قضایا و حکمتهای پشت سروقایع بی اطلاعیم... چون علم و حکمت در کنار عدالت خدا هست موضوع عدالت خدا کاملا واسه من بدیهیه و بی چون و چرا قبول دارم! البته بگذریم که بیشترین مشکل خودم در زمینه ی تعریف عدالت وچگونگی اجراش بود و قبلا برطرفش کردم!شما که 10سال پیش عدل الهیو قورت دادین این شعرم یادتونه نه؟!

جز حکم حقی که حکم را شاید نیست/حکمی که ز حکم او فزون آید نیست

هرچیز که هست، آنچنان می باید/آن چیز که آنچنان نمی باید نیست
این قسمتی که بولد کردم دقیقا عقیدمه!در ضمن یه مسلمان که اسلام آورده خدارو تمام و کمال قبول داره و واسه عدالت خدا نیاز به مدرک و شواهد و قرائن نداره.ولی من دلیلمو واسه عادل بودن خدا(درحد سواتم!)گفتم.

بالا