تمرین گروهی اسکیس 93

وضعیت
موضوع بسته شده است.

s.sahba

عضو جدید
سلام دوستان، امیدوارم همگی شاد و پرامید باشید، من تازه این باشگاه رو پیدا کردم و تازه عضو شدم. تاپیک بسیار خوبیه امیدوارم همتون موفق باشید. یکی از کارامو میذارم خوشحال میشم نظر بدید :) در ضمن من حالا حالاها خیال پول مفت ریختن تو جیب آقایون کلاس گزارو ندارم، شما چطور؟؟؟
espandar.jpg

samaneh.mhsn

عضو جدید
کاربر ممتاز
چنتا نکته و نظر شخصی راجع به اسکیس :)

چنتا نکته و نظر شخصی راجع به اسکیس :)

سلام سلام! عزیزای دلم! خوبین خوشین؟؟ اومدم چنتا نکته بگم و برم،

۱ ـ راجع به دست آزاد و تمرین خط : والا به نظر من تمرین خط و دست آزاد کار کردن اصلن بیهوده نیست، اوکی خیلی خوبه که آدم بتونه با خط کش کارکنه، ولی من به شخصه همیشه بنا رو بر این می ذارم که کمترین وابستگی رو به ابزار داشته باشم در نتیجه هر چی آدم خودش بتونه خطوط بهتری بکشه خیلی مفیدتره و سر جلسه حتی اگه فقط یه مداد با خودش ببره، یا فقط یه ماژیک تاچ، کل کارشو می تونه با اعتماد به نفس تمام ببنده... چون به هرحال امتحان نظام هم نیست که ترسیم فنی از آدم بخوان، کیفیت خط دستی رو من خیلی بیشتر می پسندم، حالا دیگه در نهایت صلاح مملکت خویش خسروان دانند!
هردفعه که می شینین سر تمرین یه ربع دستتونو گرم کنین با همون تمرینای اولیه خط که تو آرشیو تمرینات هست، اثرشو حتی توی یه هفته هم به وضوح می تونین ببینین.

۲ ـ راجع به تمرین رو کشی از پرسپکتیوای مختلف: توی تمرین مهمه که آدم هدف تمرینو متوجه بشه نه که ظاهرشو ببینه، این تمرین به خصوص واسه اونایی که می گن نمی تونیم چیزی که تو ذهنمونه رو بیاریم رو کاغذ مفیده، همه ی حجما و فضاهای معماری، هرچی که باشن، از یه سری خط که تشکیل صفحه می دن و صفحه هایی که تشکیل حجم می دن تشکیل می شن. ( البته بحث پارامتریک جداس که واسه اسکیس الان ما اصلن موضوعیت نداره، حالا عزیزای نکته سنج نیان بگن که تو اصلن آپ تو دیت نیستی و فلان و صفحه و حجم کجا بود دیگه و از این حرفا!!) حالا توی این تمرین، اونایی که از روشون ترسیم می شه هم چیزی نیستن به جز همون مواد اولیه که ما سر جلسه در اختیار خواهیم داشت، با این کار بیشترین حالات تداخل و ترکیب این موادو تمرین می کنیم و توی کشیدنشونم سرعتمون می ره بالا....پس این تمرین کپی کردن طرز فکر هیچ معماری نیست، و حتی اینطوری پیش نمی ریم که مثلن بشین کارای مایرو بکش یا رایت یا چی،،، چیزی که مد نظره ترکیب احجام و صفحاته ،،،، پس برین از Archdaily تا می تونین حجمای اینطوری پیدا کنین و ازشون پرسپکتیو بزنین... به زمان هم خیلی توجه کنین..خودتونو مجبور کنین که دستتون سریع باشه، اولش ممکنه به دسن نرسین، ممکنه دسنتون بد شه به هاشور نرسین، ولی کم کم هم خوب می شن هم سریع...چون مهم ترین دشمن تو آزمون اسکیس زمانه!

۳ ـ راجع به درآوردن ریزفضا و این صحبتا هم، بهترین راه تسلط روی مصرف کننده هاس... ما این تمرینو توی دانشگاه واسه طرح یک انجام دادیم، هرکس اندازه های بدن خودشو درآورد، قد، کف پا تا زیر زانو واسه حالت نشسته و ..... حالا همین آدمه که از فضاها استفاده می کنه، وقتی اندازه های استفاده کننده معلوم باشه، اندازه های فضا هم به راحتی در میاد، تازه اینقد ریز هم لازم نیست، ولی مثلن باید بدونی اگه یه جا سکو می دی واسه نشستن، برنداری ۶۰ سانت بهش ارتفاع بدی.... البته شاید بیشتر به درد داخلی بخوره اینا، ولی دونستن تا حالا هیشکیو نکشته! :D

۴ ـ راجع به ابزار و وسایل : کلن تا جایی که می تونین سعی کنین دور و برتون خلوت باشه و از الان خلاصه باشه وسایلتون، فک کنین حق ندارین وسیله زیاد ببرین، می تونین ولی شما اینجوری تصور کنین...خیلی خیلی کمکتون می کنه این خلاصه بودن..

۵ ـ تجربه خودم : من سال ۹۱ اسکیس دادم، بدون مطلقن هیییییییچ تمرینی بعد از ۲-۳ سال که ماژیک دست نگرفته بودم، شیت پلانمو تونستم دسن کنم، شیت پرسپکتیوم هم یه سایه گذاری مختصر روی حجم بسیار ساده ای که هیچ دیتیلی هم واسش اضافه نکردم. فقط چنتا CG تاچ برده بودم و روان نویس و یه قرمز تاچ، والسلام، شیت آخر که مقطع بود هم توی ۵ دقیقه کشیدم یه مقطع گنده ۱ به ۵۰ که از بس خالی بود آخر کار تو دست مراقب چنتا فیگور قرمز توش گذاشتم..درصدم شد 33 که رتبه م خوب نبود و جایی قبول نشدم... پس کلن تمرینو دست کم نگیرین، و اینکه هر سه تا شیت تموم شه...هان راستی هیچ میز و بند و بساطی هم نبردم، صندلیمم کج بود، شاسیمم A3 بود یعنی کمی کوچیکتر از شیت امتحان، روی همون صندلی هم کار کردم... منظور اینکه خیلی هم نترسین از شرایط و سعی هم کنین الان که کار می کنین خیلی جاتون راحت نباشه! خخخخخخخخخ تازه بعدشم با بچه ها رفتیم کوروش یه ساندویچ کثیف زدیم به بدن حسابیییییی چسبید! کلن با دید سفر علمی تفریحی باهاش برخورد کردیم! خخخخخخخ
:biggrin:

خودمم هنوز نرسیدم تمرینامو کامل کار کنم که عکس بذارم واستون، کامل شد میام می ذارم.

یه حرف آخرم بزنم، خیلی تو دلم مونده،
والا من که گفتم کار دارم نه خواستم کلاس بذارم نه خواستم پز بدم نه هیچی، دیگه باید تو این مدت منو شناخته باشین که همیشه هر کمکی از دستم بر می اومده کردم و هرکی هم دلش گرفته بود یا روحیه ش ته کشیده بود تا جایی که در توانم بود موتورشو روشن کردم که کم نیاره.... این که تا یکی به دلایل شخصی و هزارتا گرفتاری که داره نمی تونه زیاد بیاد، بیایم و تیکه بارش کنیم و اینا، قشنگ نیست....:(مشغله مم زیاده، حالا باز به تریج قبای کسی برنخوره ولی وقتی آدم کارای دفتر خودشو داره مسئولیت و حجم کارش خیلی می ره خصوصن که تعداد آدمای دفتر هم کم باشه...بیاین یه کم همو درک کنیم، اونم ماهایی که سه - چهار ماه با هم رفتیم جلو....تمرینای کلاس دقیقن همونایی هس که توی آرشیوه، پس کار بیهوده نباید کرد با تکرارشون، زحمتش چک کردن اون تاپیکه و والسلام... هرموقع هم که بتونم به اندازه همون سهم کوچیک خودم و دانش محدودم میام که با هم راجع به تمرینامون بحث کنیم....

کلی همتونو دوست دارم،
:heart:امیدوارم همه مون رتبه مون از خوشبینانه هایی که معمارباشی عزیز تخمین زده هم بهتر شه !

samaneh.mhsn

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوستان، امیدوارم همگی شاد و پرامید باشید، من تازه این باشگاه رو پیدا کردم و تازه عضو شدم. تاپیک بسیار خوبیه امیدوارم همتون موفق باشید. یکی از کارامو میذارم خوشحال میشم نظر بدید :) در ضمن من حالا حالاها خیال پول مفت ریختن تو جیب آقایون کلاس گزارو ندارم، شما چطور؟؟؟
مشاهده پیوست 197584
دوست عزیز به نظر من کیفیت خطوط و سایه هاش باحال شده ولی پرسپکتیوش به شدت قر و قاطیه یعنی هر فرمی به یه گریزی رفته! هرچند من اینو همینجوری به عنوان یه کار دوست دارم و یه کم فاز سوررئال جالبی داره خصوصن اگه عمدی باشه ولی اگه عمدی نیست به نظرم رو گریز بیشتر تمرین کنید. :)

s.sahba

عضو جدید
دوست عزیز به نظر من کیفیت خطوط و سایه هاش باحال شده ولی پرسپکتیوش به شدت قر و قاطیه یعنی هر فرمی به یه گریزی رفته! هرچند من اینو همینجوری به عنوان یه کار دوست دارم و یه کم فاز سوررئال جالبی داره خصوصن اگه عمدی باشه ولی اگه عمدی نیست به نظرم رو گریز بیشتر تمرین کنید. :)

دوست عزیز دقیقا همینطوره که شما میگی پرسپکتیو دارای نقاط گریز زیادیه اما این دلیل بر اشتباه بودنش نیست چون اینجا یه فرم دوار داریم که تشکیل شده از تعداد زیادی از قطاع های یک دایره است بنابراین تعداد نقاط گریز زیادی خواهیم داشت، در کارهایی با فرم دوار مهم پرسپکتیو مربع یا مستطیل کلی است که کل فرم دوار رو بشه با رعایت قوانین گریز توش جا داد نه خطوط قطاع های مختلف... در هر صورت از شما ممنونم.

ex5*ser

عضو جدید
کاربر ممتاز
دوستان الان یه اس اومد از مرکز معماری برای کلاس اسکیس شکوهی و عسگری پور برای شهرستانی ها یه روز در هفته...کسی اطلاعات بیشتری داره؟هزینش؟مکانش؟چه روزیش و ...
واسه دوسته من که پزشکی می خونه هم اومده!:biggrin:

ex5*ser

عضو جدید
کاربر ممتاز
بچه ها فرم مدرنیستی می خوان تو کنکور!بر ندارین دیکانستراکشن بزنین.
های تکش کنین نمره می برین ، یعنی علاقه زیادی به دیتیل دارن.هیچ وقت مستقیما طرحتون رو از یه چیز اقتباس نکنین که داورا اولش صفرتونو می دن.بهتون مسجد گفتن ، شما نباید گنبد و گلدسته بکشین.
در کل کارای فرهنگی می دن و رو اونا فوکوس کنین.

samaneh.mhsn

عضو جدید
کاربر ممتاز
دوست عزیز دقیقا همینطوره که شما میگی پرسپکتیو دارای نقاط گریز زیادیه اما این دلیل بر اشتباه بودنش نیست چون اینجا یه فرم دوار داریم که تشکیل شده از تعداد زیادی از قطاع های یک دایره است بنابراین تعداد نقاط گریز زیادی خواهیم داشت، در کارهایی با فرم دوار مهم پرسپکتیو مربع یا مستطیل کلی است که کل فرم دوار رو بشه با رعایت قوانین گریز توش جا داد نه خطوط قطاع های مختلف... در هر صورت از شما ممنونم.
من قصد جسارت نداشتم ولی حرفتون درست نیست، در کل دایره به همون گریزایی می ره که مربعش می ره ( مسلمن می دونین که دایره تو مربع محاط می شه نه مستطیل!) در نتیجه هر خطی توی صفحه ی اون دایره هم به همون گریزا می ره، نکته اینه که خطوط شعاع دایره که قطاع ها رو می سازن همه می رن به مرکز دایره که همون محل تقاطع قطرای مربعه، در نتیجه هرگز خطوط قطاع های یک دایره به گریزای مختلف نخواهند رفت، همگراییشون صرفن به سمت مرکز دایره س.
کلن به گریز رفتن قوانین ساده ای داره. همه ی خطوطی که توی یه صفحه هستن به دو تا گریز یکسان می رن، خطوط صفحات شیبدار همون پرسپکتیو به گریزایی بالا یا پایین خط افق و دقیقن بالا و پایین همون دو گریز اصلی می رن، صفحاتی هم که توی پلان نسبت به هم چرخیده ن مثل بال های یه ستاره ی نا منظم، به گریزایی روی خط افق ولی غیر از دو گریز اصلی می رن.
این چیزیه که من می دونم و مطمئنم، با این اوصاف اگر قطاع های شما مال یه دایره هستن و نسبت به هم نچرخیده ن باید گریز یکسان و همگرایی نسبت به مرکز دایره داشته باشن، که تو این کار ندارن و مثل اینه که سطح روییشون هم شیبدار و هم چرخیده هست.
حالا دوستان دیگه هم باز بیان نظرشونو بگن...

orkide69

عضو جدید
بچه ها اگه کسی کلاس عسگری پور میره لطف کنه یه کم راجع به روشش برام بگه ، خیلی میخوام بدونم چجوری کار میکنه ممنون

orkide69

عضو جدید
بچه ها فرم مدرنیستی می خوان تو کنکور!بر ندارین دیکانستراکشن بزنین.
های تکش کنین نمره می برین ، یعنی علاقه زیادی به دیتیل دارن.هیچ وقت مستقیما طرحتون رو از یه چیز اقتباس نکنین که داورا اولش صفرتونو می دن.بهتون مسجد گفتن ، شما نباید گنبد و گلدسته بکشین.
در کل کارای فرهنگی می دن و رو اونا فوکوس کنین.

از چی دیتیل بدیم سخته خوب ،چی کار کنیم دیتیلمون بیاد؟

Sahar Gh

عضو جدید
کاربر ممتاز
بچه ها اگه کسی کلاس عسگری پور میره لطف کنه یه کم راجع به روشش برام بگه ، خیلی میخوام بدونم چجوری کار میکنه ممنون
سلام من امروز ثبت نام کردم ..از سه شنبه هفته بعد ایشالا کلاسا شروع میشه ....سعی میکنم اگه نکته ای بود حتما بگم اینجا.

ex5*ser

عضو جدید
کاربر ممتاز
اینهام کارهای پارساله منه.....گفتم شاید بد نباشه بزارم اینجا....:razz:
عارفه من اینا رو الان دیدم!انصافا تاثیر عسگر پور تو کارات زیاده و خیلی خوب.
این الان کامل ترین طرح اقلیمیه.اگه اینطور چیزی بدن ، ماله تو تو صدر جدوله!

sahar-architect

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
موسسه فرهنگی مهرایمان (مرکز معماری مهر) با همکاری مرکز معماری ایران برگزار می کند:
نخستین سمینار و کارگاه تخصصی اسکیس و پرزانته معماری
(حضور برای کلیه عزیزان رایگان است.)
زمان: روز یک شنبه، مورخ 11 اسفندماه سال 1392
محل برگزاری: بلوار شهریار، جنب سربالایی ولیعصر، مجموعه فرهنگی و
هنری 22 بهمن (سینما ناجی)
مدرس کارگاه: مهندس رضا عسگری پور (آرشیتکت و مدرس مرکز معماری ایران)
--------------------------------------------------------------------------------
در این کارگاه، مدرس دوره، ضمن ارائه اصول فنی و تکنیکی طراحی معماری و پرزانته طرح، به معرفی تکنیک خط کش ریلی پرداخته و در حضور شرکت کنندگان، پروژه ای فرضی را از صفر تا صد اجرا خواهند نمود.
--------------------------------------------------------------------------------
برای کسب اطلاعات بیشتر با موسسه مهرایمان تماس حاصل فرمائید.
3314273- 0411

علی غریب

عضو جدید
سلام من این چند وقت ورکشاپا رو رفتم شقاقی بدن نبود ...ولی خدایی خیلی هم خوب نبود...امید آذری مفت نمی ارزید...طائفه هم خوب بود....ولی خدایی ورکشاپ هادیان پور رو رفتم واقعا متفاوت بود...طرف با سواده...موندم کلاس شقاقی رو برم یا هادایان پور رو...راهنماییم کنید...ببینید اینا که گفتم جز هادیان پور که مسابقه های معماری رو هم برده و خوب رتبه اول دکترا هم بوده رزومه قویی ندارن ولی خوب بچه ها هم بعضی نظرات میزارن که موندم چکار کنم.....بچه ها راهنمایی کنید...بچه ها گیر کردم...استرس دارم

آخرین ویرایش:

s.sahba

عضو جدید
من قصد جسارت نداشتم ولی حرفتون درست نیست، در کل دایره به همون گریزایی می ره که مربعش می ره ( مسلمن می دونین که دایره تو مربع محاط می شه نه مستطیل!) در نتیجه هر خطی توی صفحه ی اون دایره هم به همون گریزا می ره، نکته اینه که خطوط شعاع دایره که قطاع ها رو می سازن همه می رن به مرکز دایره که همون محل تقاطع قطرای مربعه، در نتیجه هرگز خطوط قطاع های یک دایره به گریزای مختلف نخواهند رفت، همگراییشون صرفن به سمت مرکز دایره س.
کلن به گریز رفتن قوانین ساده ای داره. همه ی خطوطی که توی یه صفحه هستن به دو تا گریز یکسان می رن، خطوط صفحات شیبدار همون پرسپکتیو به گریزایی بالا یا پایین خط افق و دقیقن بالا و پایین همون دو گریز اصلی می رن، صفحاتی هم که توی پلان نسبت به هم چرخیده ن مثل بال های یه ستاره ی نا منظم، به گریزایی روی خط افق ولی غیر از دو گریز اصلی می رن.
این چیزیه که من می دونم و مطمئنم، با این اوصاف اگر قطاع های شما مال یه دایره هستن و نسبت به هم نچرخیده ن باید گریز یکسان و همگرایی نسبت به مرکز دایره داشته باشن، که تو این کار ندارن و مثل اینه که سطح روییشون هم شیبدار و هم چرخیده هست.
حالا دوستان دیگه هم باز بیان نظرشونو بگن...

منظورم از مستطیل و مربع هرگونه کار دواری بود مثل بیضی و یا دایره و در ضمن حرفهای شما وقتی درسته که شما پلانی از کار من دیده باشی شاید من احجامو بر اساس دو و یا سه مرکز کشیده باشم که دقیقا همین کارم کردم شما که دو بعدی این کارو ندیدی بنابراین نمیشه قضاوت کرد، میدونی که پرسپکتیو رو بر اساس پلان می سنجن که درسته یا نه، شاید این کار اصلا یک پلان کاملا دایره نداشته باشه، به هر حال از شما ممنونم...

ranaamiri

عضو جدید
کاربر ممتاز
تمرین امشب .10 تا 11 شب.امشب مثه رعنا جون کارکردم.

شب بخیر..............

آفرین خیلی خوبه خسته نباشی.:gol:بچه ها من مطمئنم اگه همه شبی یه ساعتم کارکنیم هم هیجان بیشتر میشه وتلاشمون رو بیشتر میکنیم.هم همه سره شوق میاییم... انگار خون تازه تو رگامون تزریق میشه:biggrin:

وضعیت
موضوع بسته شده است.
بالا