تمرین گروهی آزمون طراحی آبان 93

وضعیت
موضوع بسته شده است.

delava

عضو جدید
کاربر ممتاز
با سلام
دوست عزیز در مورد
سرگیری رمپ ( یعنی ماشینی که از رمپ بالا یا پایین میره به سقف طبقه بالایی گیر نکنه) و نحوه محاسبه پیشروی سقف طبقه بالای اون توی صفحه 20 بصورت گام به گام توضیح داده شده میتونید مطالعه بفرمایید و اگر بازم سوالی بود به کمک هم به جوابش میرسیم.

موفق باشید

ممنون از توضیح کاملت.محاسبه رمپ و سرگیری رمپو متوجه شدم.مشکل من زمانی هست که زمین شیب دار باشه وبخوام کد ارتفاعی شروع رمپ،روی سقف طبقه همکف،و تراز ورودی به پاگرد ساختمانوحساب کنم.

??????

عضو جدید
ممنون و خسته نباشید به مهندس عزیز....
مهندس من صفحه این ممنوع شدن چشم پله رو در مبحث پیدا نمیکنم و بین من و یه سری مهندسین عمران الان بحث است و انها چشم پله رو در پله سه طرفه خالی و یا سه طرفه ای که وسطش آسانسور میدونند که قبول دارند ممنون شده ....ولی چشم پله ای مثلا 30 سانتی رو مشکلی نمیدونن در اجرا و میگن این حالت دودکش عمل نمیکنند...و به من گفتن منبع معرفی کنم....
البته که خودم دو بازو رو به هم چسبیده نمیگیرم از لحاظ اجرایی حس میکنم اشتباه است و یه 10-20 سانتی فاصله میزارم...
ممنون میشم در ابن باره نظر خودتون رو بگید و منبعی اگر دارید معرفی کنید

با سلام.
صفحه 110 بند 6-7-2 فصل 6 کتاب آیین نامه محافظت از ساختمان در برابر آتش / کمیته تخصصی آیین نامه محافظت ساختمان ها در برابر آتش /تهران:مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی، 1392 ویرایش دوم شماره نشر:ض-682:w11:
منبع بسیار خوبی در خصوص مباحث مربوط به حریق هستش و توصیه میکنم همه دوستان حتما مطالعه بفرمایند مخصوصا بچه های گروه عمران :w15::w15::w15:

آخرین ویرایش:

arefeh

کاربر فعال تالار مهندسی معماری ,
کاربر ممتاز
با سلام.
صفحه 110 بند 6-7-2 فصل 6 کتاب آیین نامه محافظت از ساختمان در برابر آتش / کمیته تخصصی آیین نامه محافظت ساختمان ها در برابر آتش /تهران:مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی، 1392 ویرایش دوم شماره نشر:ض-682
منبع بسیار خوبی در خصوص مباحث مربوط به حریق هستش و توصیه میکنم همه دوستان حتما مطالعه بفرمایند مخصوصا بچه های گروه عمران!!!!!
میشه لطف کنید و عکس این صفحه رو که مطلب توش هست برای بنده بزارید؟؟؟!!!ممنون میشم

Unique.f

عضو جدید
مهندس ریاحی ممنون از توضیحاتتون.لطف کردید. یه سری سوال های کوچیکم دارم.ممنون میشم جواب بدید.
1. حداقل ابعاد چاه آسانسور 1.6*1.9 بگیریم؟
2. حداقل ابعاد داکت آسانسور چقدره و داکت آسانسور حتما باید با یه تیغه از داکت اصلی جدا بشه؟

3.حداقل ابعاد داکت اصلی؟

4. حداقل عرض درب لابی آسانسور و درب باکس پله؟
5. در طبقه همکف باید لابی آسانسور حتما در داشته باشه؟
6. حداق عرض رمپ معلول؟
7. اگه ارتفاع کف تا زیر سقف پارکینگ رو 2.4 بگیریم، هر جا که تو طبقه همکف جک معلول یا رمپ و پله داریم توی زیر زمین سرگیر میشه؟
میشه این قسمت ها اگه کم بود و فضا برای پارکینگ و انباری و تاسیسات به اندازه کافی داشتیم با خاک پرشون کنیم؟
8. در خرداد 93 قسمت کتابفروشی رو هم براش نورگیر بذاریم یا نه؟
9. هر جا توی طبقات داکت سرویس و آشپزخانه بود باید حتما در طبقه همکف هم بذاریم؟منظورم اینکه این داکت ها تا سقف زیرزمین باید بیان پایین؟
10.لطفا در مورد نحوه کروم بندی بام هم توضیح کامل بدید و اگر نقشه ای کامل از شیب بندی بام دارید برامون بذارید.

متشکککککککککککرم.

با سلام.
صفحه 110 بند 6-7-2 فصل 6 کتاب آیین نامه محافظت از ساختمان در برابر آتش / کمیته تخصصی آیین نامه محافظت ساختمان ها در برابر آتش /تهران:مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی، 1392 ویرایش دوم شماره نشر:ض-682:w11:
منبع بسیار خوبی در خصوص مباحث مربوط به حریق هستش و توصیه میکنم همه دوستان حتما مطالعه بفرمایند مخصوصا بچه های گروه عمران :w15::w15::w15:
مهندس منظورش در ساختار دیوار های دوربند نباید روزنه ای حتی حفاظت شده ایجاد کرد نگفته که چشم پله (در دیوارها منظورشه)
در واقع دریچه بازدید هم نباید باشه با این بند

riahi_arc55

عضو جدید
مهندس ریاحی ممنون از توضیحاتتون.لطف کردید. یه سری سوال های کوچیکم دارم.ممنون میشم جواب بدید.
1. حداقل ابعاد چاه آسانسور 1.6*1.9 بگیریم؟
2. حداقل ابعاد داکت آسانسور چقدره و داکت آسانسور حتما باید با یه تیغه از داکت اصلی جدا بشه؟

3.حداقل ابعاد داکت اصلی؟

4. حداقل عرض درب لابی آسانسور و درب باکس پله؟
5. در طبقه همکف باید لابی آسانسور حتما در داشته باشه؟
6. حداق عرض رمپ معلول؟
7. اگه ارتفاع کف تا زیر سقف پارکینگ رو 2.4 بگیریم، هر جا که تو طبقه همکف جک معلول یا رمپ و پله داریم توی زیر زمین سرگیر میشه؟
میشه این قسمت ها اگه کم بود و فضا برای پارکینگ و انباری و تاسیسات به اندازه کافی داشتیم با خاک پرشون کنیم؟
8. در خرداد 93 قسمت کتابفروشی رو هم براش نورگیر بذاریم یا نه؟
9. هر جا توی طبقات داکت سرویس و آشپزخانه بود باید حتما در طبقه همکف هم بذاریم؟منظورم اینکه این داکت ها تا سقف زیرزمین باید بیان پایین؟
10.لطفا در مورد نحوه کروم بندی بام هم توضیح کامل بدید و اگر نقشه ای کامل از شیب بندی بام دارید برامون بذارید.

متشکککککککککککرم.

1-بهتره از ابعاد 1.7 * 1.9 به عنوان حداقل استفاده کنید.که از این مقدار فضایی به ابعاد1.4*1.1 به کابین اختصاص و مابقی برای عبور ریل و وزنه تعادل و غیره ... میباشد.

2-آسانسور احتیاجی به داکتی به غیر از ابعادی که در سوال اول گفته شد نداره ولی چون معمولا در پشت اون فضای خالی وجود داره و معمولا از اون به عنوان داکت استفاده میشه به داکت آسانسور معروف شده و به علت هم جواری این داکت و آسانسور حتما باید دیواره های آسانسور و این داکت بوسیله مصالح مقاوم به آتش اجرا بشه .

3- داکتها نسبت به فضاهایی که برای اونها در نظر میگیریم فرق میکنند و داکتی که بشه گفت اصلی باشه وجود نداره ولی اگه منظورتون از داکت اصلی داکت موتورخونه هستش بستگی به طراحی شما و جانمایی فضاهایی چون سرویسها و اشپزخانه دارد در بعضی موارد از دو یا چند قسمت موتورخونه خروجی داکت داریم و در بعضی مواقع به صورت تجمیعی از یک داکت لوله ها بالا میروند. برای داکت کانال کولر هر واحد50*60 سانتیمتر و برای تاسیسات از جدول زیر استفاده کنید .
23.jpg
4- حداقل عرض درب باکس پله و لابی 110 سانتیمتر میباشد

5- بله اجباریه و درب اون باید به سمت بیرون باز بشود

6-حداقل عرض رمپ معلول 120 سانتیمتر تا 3 متر طول هستش و بیشتر از 3 متر به ازای هر یک متر افزایش 5 سانتیمتر به عرض رمپ اضافه میشود.
7- بله همینطوره . اگر این سطح در قسمت زیرزمین کم باشه و سرگیر باشه میتونید مثل زیر پله ها به حال خودش رها بشه و یا بهتره با قفسه بندی استفاده بهینه از اون کرد.با توجه به ارزش فضاها در ساختمانها پر کردن با خاک آخرین گزینه هستش.

8-در آزمون خرداد با توجه به اینکه قسمت تجاری با ویترینها به خیابان دسترسی داشت احتیاجی به تعبیه نورگیر نداره.

9-داکت کولر و هواکشها و ونت ها از هر طبقه به بالا میروند ولی داکتهای تاسیساتی مثل فاضلاب که به سیستم دفع فاضلاب هدایت میشه تا همکف ویا اگر به چاه جذبی هدایت میشه تا محل چاه جذبی که ممکنه در زیرزمین باشه ادامه دارد. سیستم گرمایش و آب مصرفی هم تا محل موتورخانه ساختمان ادامه دارد.

10
- شیب بندی بام با شیب 1.5 تا 2 درصد باید انجام بشه و خرپشته هم کفشور مجزا داشته باشه و برای تقریبا هر 75 مترمربع یک کفشور احتیاج هستش
. حداکثر طول شیب تا کفشور 10 متر هستش و و بهتره کفشورها در نزدیکی داکتهای تاسیساتی باشند تا ضخامت کرم بندی زیاد نشه.برای پاسیو های روباز هم کفشور احتیاج هست و در پلان شیب بندی باید دیده بشه.و کدهای ارتفاعی در قسمتهای مختلف بام گذاشته بشود.درز انقطاع هم باید مشخص بشه.

azad arc

عضو جدید
در این تصویر هم شیب خیابان مشخص شده که این شیب کمک کرده تا بتوان رمپ رو راحتتر حل کرد و زیر مغازه که در قسمت 0.1+ قرار گرفته سرگیر نشود.
البته اگه تحلیل درستی از شیب نداشته باشیم حل کردن پلان سختتر میشه و باید تجسم فضایی خودتون رو بالا ببرید که این کار با تمرین و کشیدن پلان و مقطع میسر خواهد بود.

مشاهده پیوست 224434

IMG_۲۰۱۴۱۰۲۳_۱۱۱۱۵۰.jpg
ممنونم ازتون جناب مهندس بابت پاسخ بنده..حقیقتش من مشکل رمپ و سرگیری رمپ و ندارم مشکل من تو خود زمین شیب دار هستش واقعا هم همینطوره به نا به فرموده شما اگه تحلیل درستی از شیب نداشته باشیم حل کردن پلان خیلی سختتتتتتته...من حقیقتش زمین مورد نظر ازمون خرداد به این صورت تو ذهنم شکل گرفته که مقطعشو به صورت دستی رسم کردم حال لطف کنید بفرمایید که آیا تجسم من اشتباست یا نه؟ اگه اشتباست شما درستشو برام ترسیم کنید و اگرمه نه لطففف کنید رمپو روی این زمین شیبدار چگونه اجرا میشه نحوه محاسبشو نمیگم نحوه اجراشو مشکل دارم چووووووون حقیقتش نمیتونم تجسمش کنم که در نهاااااااااااااااایت مزید بر سپاااااااااااااااااااااااااس است

holooooooo

کاربر فعال تالار مهندسی معماری ,
کاربر ممتاز
مشاهده پیوست 224484
ممنونم ازتون جناب مهندس بابت پاسخ بنده..حقیقتش من مشکل رمپ و سرگیری رمپ و ندارم مشکل من تو خود زمین شیب دار هستش واقعا هم همینطوره به نا به فرموده شما اگه تحلیل درستی از شیب نداشته باشیم حل کردن پلان خیلی سختتتتتتته...من حقیقتش زمین مورد نظر ازمون خرداد به این صورت تو ذهنم شکل گرفته که مقطعشو به صورت دستی رسم کردم حال لطف کنید بفرمایید که آیا تجسم من اشتباست یا نه؟ اگه اشتباست شما درستشو برام ترسیم کنید و اگرمه نه لطففف کنید رمپو روی این زمین شیبدار چگونه اجرا میشه نحوه محاسبشو نمیگم نحوه اجراشو مشکل دارم چووووووون حقیقتش نمیتونم تجسمش کنم که در نهاااااااااااااااایت مزید بر سپاااااااااااااااااااااااااس است
ضمیمه های این دو پست رو نگاه کنید، جناب ریاحی دقیق ترسیم کردن...
http://www.www.www.iran-eng.ir/show...راحی-آبان-93?p=7937222&viewfull=1#post7937222
وووو
http://www.www.www.iran-eng.ir/show...راحی-آبان-93?p=7937206&viewfull=1#post7937206

riahi_arc55

عضو جدید
مشاهده پیوست 224484

دوست عزیز تصویری که از شیب زمین دارید صحیح هستش و اگر در تصویری هم که گذاشتم دقت کنید خط صورتی رنگی که در مقطع کشیده شده شیب زمین رو نشون داده و در مقطع رمپ هم مشخصه . در اینجا از پایین ترین قسمت شیب ، ورودی رمپ تعبیه شده که خود شیب هم کمک کرده برای رمپ. چون اگه این شیب وجود نداشت مجبور میشدیم همکف رو یک متر بالا ببریم تا طول رمپ کمتر بشه و قسمت تجاری رو باید با 0.00 یکی میگرفتیم که قسمت زیادی از زیر زمین سرگیر میشد و امکان قرار دادن پارکینگها در اونجا رو نداشت.
در مورد نحوه اجرای رمپ هم هیچ فرقی با رمپهای دیگه نداره فقط در گود برداری در قسمت جنوبی زمین که کد ارتفاعی 1.00- هستش 1 متر گود کمتر برداشته میشه تا با قسمت شمالی تراز بشه و از همون قسمت رمپ رو اجرا میکنیم.
باز هم اگر نکته مبهمی وجود داره به طور دقیقتر بفرمایید تا به جواب برسیم.
موفق باشید

آخرین ویرایش:

riahi_arc55

عضو جدید
ممنون از توضیح کاملت.محاسبه رمپ و سرگیری رمپو متوجه شدم.مشکل من زمانی هست که زمین شیب دار باشه وبخوام کد ارتفاعی شروع رمپ،روی سقف طبقه همکف،و تراز ورودی به پاگرد ساختمانوحساب کنم.

-در زمینهای شیبدار معمولا بهترین محل برای شروع رمپ رو به پایین، پایین ترین قسمت شیب هستش. ( منظور رمپهایی که به زیرزمین می روند)
-برای رمپهای رو به بالا بهترین نقطه شروع رمپ بالاترین قسمت شیب هستش( رمپهایی که به طبقه همکف بالاتر از 0.00 می روند)
چون در این حالتها شما کوتاهترین طول رمپ رو دارید.

- در مورد کد ارتفاعی طبقه همکف و باقی جاها هم در زمینهای مسطح و هم در زمینهای شیبدار شما نسبت به 0.00 این کد رو در نظر میگیرید که در آزمون خرداد 93 در قسمت تجاری 0.10+ بوده و در زمینهای مسطح هم همینطوره مثلا آزمون آذر 92 که قسمتی از سقف همکف که تجاری بوده0.10+ و قسمت لابی اجبارا به خاطر سرگیری 1.2+ بوده.

_ ورودی پاگرد رو هم به نسبت شیب از هر نقطه ای که بخواهید داشته باشید میتونید توی تناسب بگذارید و بدست بیارید
مثلا در آزمون خرداد 93 طول زمین 22 متر هستش و کل اختلاف ارتفاع شیب در انتها و ابتدای زمین 100 سانتیمتر است .
شما میخواهید در 18 متر پایینتر از 0.00 ورودی پله داشته باشید . 18 رو در 100 ضرب کنید و بر 22 تقسیم کنید.حاصل میشه 81.8 که همون کد ارتفاعی 0.82- هستش و نسبت به اون تعداد پله هاتونو محاسبه میکنید.

دوست عزیز به نظرم اگر در نرم افزار اتوکد شبیه سازی زمینهای شیبدار رو با مقیاس بکشید در تجسم این زمینها و محاسبه کدهای ارتفاعی خیلی کمکتون خواهد کرد .
امیدوارم توضیحاتی که دادم بتونه کمک کرده باشه.
موفق باشید

azad arc

عضو جدید
دوست عزیز تصویری که از شیب زمین دارید صحیح هستش و اگر در تصویری هم که گذاشتم دقت کنید خط صورتی رنگی که در مقطع کشیده شده شیب زمین رو نشون داده و در مقطع رمپ هم مشخصه . در اینجا از پایین ترین قسمت شیب ، ورودی رمپ تعبیه شده که خود شیب هم کمک کرده برای رمپ. چون اگه این شیب وجود نداشت مجبور میشدیم همکف رو یک متر بالا ببریم تا طول رمپ کمتر بشه و قسمت تجاری رو باید با 0.00 یکی میگرفتیم که قسمت زیادی از زیر زمین سرگیر میشد و امکان قرار دادن پارکینگها در اونجا رو نداشت.
در مورد نحوه اجرای رمپ هم هیچ فرقی با رمپهای دیگه نداره فقط در گود برداری در قسمت جنوبی زمین که کد ارتفاعی 1.00- هستش 1 متر گود کمتر برداشته میشه تا با قسمت شمالی تراز بشه و از همون قسمت رمپ رو اجرا میکنیم.
باز هم اگر نکته مبهمی وجود داره به طور دقیقتر بفرمایید تا به جواب برسیم.
موفق باشید

ممنونم از توضیح کاملتون اقای مهندس ..در واقع ما باید 1.7 متر گودبردار یکنیم تو قسمت جنوبی و رمپ رو بر همین مقدارم بدست میاریم البته چون 10 سانت هم تراز همکفمونه در واقع 1.6 متر باید گودبرداری کنیم و کد ارتفاعی زیرزمینومون 2.6 - میشه؟؟؟ درسته؟؟؟؟؟ ..البته با اجازتون چندتا شوال دیگه هم دارم خدمتتون که اگه راهنماییم بفرمایید خیییییییییییییییییلی خیلی لطف میکنیدددددد...اینکه من تو کار یکی از بچه ها دیدم که تو قسمت زیرزمین همین ازمون خرداد برای دسترسی به تاسیسات پله داده بود در حالیکه تو پاسخنامه اشراق اصلا چنین چیزی نبود و کله طبقه زیرزمین کد ارتفاعیش -2.6 بود حالا میخاستم بدونم کدومش درسته؟؟/ دوم اینکه تو پلان طبقه همکف برای دسترسی به لابی چند تا پله خورده و کد ارتفاعیش +0.67 هستش که طرحشم گذاشتم دلیل گذاشتن پله چیه و چرا کد ارتفاعی شده +0.67 ؟؟ و در اخر اینکه اگه ما زمینی داشته باششیم که شیبی نداشته باشه و +0.00 باشه و سطح همکفم همون تراز زمین یعنی +0.00 باشه در این صورت باید برای رمپ زیر زمین همون ارتفاع -2.7 رو اجرا کنیم ؟ یعنی رمپ و براساس ارتفاع زیرزمین که 2.7 هست بدست بیاوریم که در این صورت طول رمپ خیلی زیاد میشه این طور مسایلی رو چطور باید حل کرد ..........مهندس جان خیییییییییییییییییلی خیلللی ممنونم ازتوننننننننننن ببخشششششششششششید که وقتتونم میگیرم ولی واقعا لطف میکنید که هم مشکل من و هم مشکل بقیه رو حل میکنید اجررررررررررررررررررتون با خدا ما که به هیچ وجه نمیتونیم جبران محبتهاتون بکنیم
IMG_۲۰۱۴۱۰۲۳_۱۳۲۷۴۲.jpg

riahi_arc55

عضو جدید
دوست عزیز این طرح کاملا صحیحه و مساله رو حل کرده .فقط یک نکته کوچیک میمونه که تو سوال چون گفته ارتفاع همکف باید 3.5 باشه و توضیح نداده که آیا مجاز هستید که کف لابی رو بالا بیارید یا نه و همین مساله ممکنه ریسک باشه و بهانه دست تصحیح کننده بده
شما میتونید همین تعداد پله رو داخل لابی اجرا کنید و با کمی تغییر مساله رو حل کنید.
من برای تسریع کار از فایل خودتون استفاده کردم و کمی تغییر دادم.
از زیر پله به عنوان انباری برای وسایل نظافت هم میشه استفاده کرد. و میتونید هم با دیوار ببندیدش.
مشاهده پیوست 222596
مشاهده پیوست 222599

ممنونم از توضیح کاملتون اقای مهندس ..در واقع ما باید 1.7 متر گودبردار یکنیم تو قسمت جنوبی و رمپ رو بر همین مقدارم بدست میاریم البته چون 10 سانت هم تراز همکفمونه در واقع 1.6 متر باید گودبرداری کنیم و کد ارتفاعی زیرزمینومون 2.6 - میشه؟؟؟ درسته؟؟؟؟؟ ..البته با اجازتون چندتا شوال دیگه هم دارم خدمتتون که اگه راهنماییم بفرمایید خیییییییییییییییییلی خیلی لطف میکنیدددددد...اینکه من تو کار یکی از بچه ها دیدم که تو قسمت زیرزمین همین ازمون خرداد برای دسترسی به تاسیسات پله داده بود در حالیکه تو پاسخنامه اشراق اصلا چنین چیزی نبود و کله طبقه زیرزمین کد ارتفاعیش -2.6 بود حالا میخاستم بدونم کدومش درسته؟؟/ دوم اینکه تو پلان طبقه همکف برای دسترسی به لابی چند تا پله خورده و کد ارتفاعیش +0.67 هستش که طرحشم گذاشتم دلیل گذاشتن پله چیه و چرا کد ارتفاعی شده +0.67 ؟؟ و در اخر اینکه اگه ما زمینی داشته باششیم که شیبی نداشته باشه و +0.00 باشه و سطح همکفم همون تراز زمین یعنی +0.00 باشه در این صورت باید برای رمپ زیر زمین همون ارتفاع -2.7 رو اجرا کنیم ؟ یعنی رمپ و براساس ارتفاع زیرزمین که 2.7 هست بدست بیاوریم که در این صورت طول رمپ خیلی زیاد میشه این طور مسایلی رو چطور باید حل کرد ..........مهندس جان خیییییییییییییییییلی خیلللی ممنونم ازتوننننننننننن ببخشششششششششششید که وقتتونم میگیرم ولی واقعا لطف میکنید که هم مشکل من و هم مشکل بقیه رو حل میکنید اجررررررررررررررررررتون با خدا ما که به هیچ وجه نمیتونیم جبران محبتهاتون بکنیم
مشاهده پیوست 224496

در واقع چون بحث طراحی هست و نمیخوام بحث پیچیده بشه باید بگم که بله همون 1.7 رو گود بر میداریم در واقع ارتفاع زیر سقف 2.4 و ضخامت سقف 30 سانتیمتر که میشه 2.70 . و یک متر شیب زمین بهمون کمک کرده که ارتفاع گود در قسمت جنوبی میشه 1.70 و در قسمت شمالی میشه 2.70 ولی هر دو قسمت کد ارتفاعیشون 2.70- هستش .( ولی در اجرا و گودبرداری واقعی ارتفاع فونداسیون هم به این عدد اضافه میشه که در طراحی نیازی نیست وارد این مطلب بشیم)

در مورد این طرحی که گذاشتید قبلا کاملا توضیح داده شده اگر به پست نقل قول شده و پستهای قبل و بعد اون مراجعه کنید می بینید که نمونه این طرح رو خانم مهندس عارفه هم اینجا برای استفاده دوستان قرار دادند . معمولا طراحی یک زمین دارای چند راه حل هستش و در پستهای قبل هم گفتم که این یک راه حل بوده که برای اینکه تعداد پله های باکس پله رو کم کنند چون به دلیل ارتفاع زیاد سقف همکف تعداد پله ها زیاد میشده و چند تا از پله هارو بردند به ورودی ساختمان و همکف قسمت لابی رو بالاتر آوردند اینجا 0.67+ و خانم مهندس عارفه 0.84+ .که خانم مهندس عارفه در زیر زمین با چند پله کل سقف رو ارتفاعش رو 2.4 قرار داده و مهندسین خانه عمران اشراق اینطوری که شما فرمودید در طرحشون بعضی قسمتها ارتفاع 2.4 و بعضی قسمتها 3.07 هستش.
تمامی این راه حلها درست هستش و شما باید یکی از اونها رو انتخاب کنید. روش دیگه ای هم بود که من قبلا نقشه اون رو کشیدم و تعداد پله های ورودی رو کم کردم چون استفاده از پله های ورودی اجباریه ولی پله های داخل لابی با توجه به وجود آسانسور استفاده از اونها اجباری نیست.

در مورد طراحی رمپ در زمینهای مسطح شما باید سقف همکف رو تقریبا 1.2+ بالاتر اجرا کنید و اگر در سوال طرح تجاری داشت که ملزم بودید در 0.00 اجرا کنید میتونید اون قسمت رو فقط در 0.00 اجرا و قسمت زیرین اون رو با چند پله پایینتر ببرید تا سرگیر نشه.

در مورد پاسخنامه های فروشی یا جزوه ها هم باید خدمتتون عرض کنم اینها از منابع اصلی استخراج شده و مهندسینی مثل من و شما هستند که به جنبه اقتصادی اون فکر میکنند و طرح و نظر و اطلاعات خودشون رو در قالب جزوه میفروشن که کار بدی هم نیست. همونطور که جزوه اشراق قبل از اینکه توسط این افراد تهیه و به فروش برسه در یکی از کلاسهای آموزشی با تغییرات کمی به داوطلبین ارائه میشد. در کل منظورم اینه که به صرف اینکه چیزی به شما فروخته میشه فکر نکنید که بدون ایراد هستش و یا بهترین جواب هستش همونطور که چند روز پیش کتاب آقای صدیق رو در زمینه آزمون طراحی دیدم و اشتباهات زیادی در اون وجود داشت. خود شما میتونید بهترین جواب را ارائه کنید فقط احتیاج به تمرین و تمرکز داره.

موفق باشید

faza@bana

عضو جدید
سلام ببخشید جند سوال داشتم میشه کمکم کنید ممنون میشم ؟
1حداقل ابعاد اتاق خواب؟
2جهت قرار گیری نوشته های آکسها باید هم جهت با شمال باشد یا فرق نمیکند ؟
3در سطح اشغال 2+60% به دلیل سایه اندازی اگه از دو جهت همسایگی پخ 45 درجه بزنیم باید این پخ را در پیلوت و زیر زمین هم لحاظ کنیم ؟
4 اگه آشپزخانه openباشد ونور مستقیمی دریافت نکند {یعنی فاصله 7متری با پنجره مقابل نداشته باشه} غلطه؟
5ارتفاعopen آشپزخانه؟
6حداکثر فاصله داکت تا به عنوان مثال یک فضای بهداشتی که از آن داکت استفاده میکند چقدر است ؟

delava

عضو جدید
کاربر ممتاز

در مورد این طرحی که گذاشتید قبلا کاملا توضیح داده شده اگر به پست نقل قول شده و پستهای قبل و بعد اون مراجعه کنید می بینید که نمونه این طرح رو خانم مهندس عارفه هم اینجا برای استفاده دوستان قرار دادند . معمولا طراحی یک زمین دارای چند راه حل هستش و در پستهای قبل هم گفتم که این یک راه حل بوده که برای اینکه تعداد پله های باکس پله رو کم کنند چون به دلیل ارتفاع زیاد سقف همکف تعداد پله ها زیاد میشده و چند تا از پله هارو بردند به ورودی ساختمان و همکف قسمت لابی رو بالاتر آوردند اینجا 0.67+ و خانم مهندس عارفه 0.84+ .که خانم مهندس عارفه در زیر زمین با چند پله کل سقف رو ارتفاعش رو 2.4 قرار داده و مهندسین خانه عمران اشراق اینطوری که شما فرمودید در طرحشون بعضی قسمتها ارتفاع 2.4 و بعضی قسمتها 3.07 هستش.
موفق باشید

مهندس ریاحی عزیز تو آزمون خرداد93 جزوه خانه اشراق تراز همکفو 0.67+ گرفته.و مهندس عارفه 0.84+ گرفته.
میخواستم ببینم این اصولش چیه رو چه حسابی به این اعداد رسیدن؟
من گیج شدم چرا تراز همکفو با تراز 0.10+تجاری یکی نمیگیرم؟چون من احساس میکنم اگه ترازها تو همکف یکی نباشه سقف دو تیکه میشه.

Unique.f

عضو جدید
مشاهده پیوست site 93.rar
سلام و خسته نباشید به همه دوستان عزیز.من سوال خرداد 93 رو تمرین کردم و در این جا ضمیمه میکنم.از همه دوستان خواهش دارم اگر امکانش هست کارمو نقد کنند.خیلی لطف می کنید که وقت میذارید.ممممممممممنونم
مهندس ریاحی عزیز لطفا کارمو نگاه کنید و ببینید داکت ها و کانال کولر ها رو درست گذاشتم.ممنون میشم اگه ایرادات دیگه ای هم که به نظرتون میرسه رو بهم اطلاع بدید.
بازم ممنون.

aydaaaa

کاربر بیش فعال
مهندس ریاحی عزیز تو آزمون خرداد93 جزوه خانه اشراق تراز همکفو 0.67+ گرفته.و مهندس عارفه 0.84+ گرفته.
من گیج شدم چرا تراز همکفو با تراز 0.10+تجاری یکی نمیگیرم؟چون من احساس میکنم اگه ترازها تو همکف یکی نباشه سقف دو تیکه میشه.
تا جایی که من یادمه روی سوال گفته بود +10 چه لزومی داره دو ترازش کنیم؟؟؟

mojtabata2001

کاربر بیش فعال
سلام رفقا. من اسفند 91 رو کار کردم. این نحوه جا شدن رمپ توی حیاط و محاسبه ش کلی الافم کرد. هر مدلی می خواستم کار کنم نمیشد.از طرفی توی زیر زمین هم ماشینا به زور جا میشه، در نتیجه رمپ باید حتما تا دم در ورود به پارکینگ تموم بشه وگرنه فضای گردش کم میاد. خلاصه رمپ رو حل کردم و بجای 270 تونستم زیر زمین رو تا 260 برسونم. گفته تراز همکف تا 120 مجاز. ولی از طرفی باید پله و رمپ معلول توی پارکینگ سرگیر میشه و هیچ رقمه هم جایی وجود نداره که برای پله دادن به انباری ها و تاسیسات مصرف شه. حتما توصیه می کنم این سوال رو حل کنین.
نقشه رمپ رو نکشیدم اما محاسبه ش رو روی آ4 انجام دادم و یه ترسیم ساده داره. مقطع و پلان بام رو هم تمرین سرعت کردم و زیاد تمیز نیست. اسکن نکردم. پلانام رو ببینین.

پیوست ها

• esfand 91.rar
    290.5 کیلوبایت · بازدیدها: 0

mojtabata2001

کاربر بیش فعال
مشاهده پیوست 224539
سلام و خسته نباشید به همه دوستان عزیز.من سوال خرداد 93 رو تمرین کردم و در این جا ضمیمه میکنم.از همه دوستان خواهش دارم اگر امکانش هست کارمو نقد کنند.خیلی لطف می کنید که وقت میذارید.ممممممممممنونم
مهندس ریاحی عزیز لطفا کارمو نگاه کنید و ببینید داکت ها و کانال کولر ها رو درست گذاشتم.ممنون میشم اگه ایرادات دیگه ای هم که به نظرتون میرسه رو بهم اطلاع بدید.
بازم ممنون.
یونیک جان خسته نباشی. شما روش مهندس ریاحی رو استفاده کردین و اون جنگ اعصابی که من داشتمو نداشتین ;)
زیر زمین اوکی هست فقط به نظرم از فایلای شابلونا برای آسانسور استفاده کردی که ابعادشون با احتساب برش هست و یه مقدار بزرگه!
همکف:
سمت راست رو از بالا به پایین که میای خیلی پله پله شده و یه دست نیست، عارفه خانم پیشنهاد خوبی به من داد و این بود که اون مجموعه رو تا همون دیوار سر گیر و پایین فضا خلاصه کنم و فضای بالا یکدست شه.
اون داکتی که در همکن روی رمپ افتاده فک کنم مسئله داره وی به ماشین گیر می کنه. حساب کردم ارتفاعش در اون قسمت 176 سانت میشه.
داکت آشپزخانه پایینی پلانت رو هم تو همکف نیاوردی که درست میفته جلوی پله ورودی!
طبقه اول واحد پایین
جای سرویس و حمام رو عوض کن که مهمان نره اون راهروی بالا و به در نزدیک تر شه.
واحد بالاییت طرحی داره که هیچوقت به ذهن من نمیرسه! با اینکه مساحت نورگیرت از نورگیر 18 متری من کمتره و 14 متره اما این به قیمت دو تکه شدن عرصه خصوصیت تمام شده. یکی از اتاق ها اول راه و دو تای دیگه انتهای خونه ست که خوب نیست. یه جوری اینا باید در یه محدوده باشه.
توی واحد های دو خوابه ت توالت واحد بالایی رو از جلوی نورگیر بیار پایین و بچسبون به توالت واحد پایینی و اگه بشه یک داکت داشته باشن.
تو پلان بام کد ارتفاع خرپشته یادت نره و روی نورگیر ها هم ضربدر بزن
به نظرم کارت مثل کار اولی من مشکل دهنه هم داره، ستونای D4 و D6
فعلا اینا به ذهنم اومد باقیش ردیفه خسته نباشی.
موفق باشی

mojtabata2001

کاربر بیش فعال
دوستان با تجربه خواهش می کنم یکی از بزگواران آزمون شهریور 91 رو یه توضیح بده. عجب فاجعه ایه!
اولا که یه تحلیل خواسته برای باکس پله که بگید کدوم شکل درست تر و مناسب تره. دوم اینکه گفته چهار طبقه ی 2 واحدی روی پیلوت داریم و پارکینگ خواسته که میشه 8 تا پارکینگ. در حالیکه با بدددد بختی 4 تاش جا میشه و تازه لابی همکف هم خواسته که به زور یه چاردیواری شــــــــاید در بیاد. ابعاد زمین 10X14.6 هست
بعد گفته پلان 2 واحدی برای طبقه 3 طراحی کنید و مقطع هم می خواد. حالا ما توی مقطع سایر طبقاتی په پلانشون معلوم نیست رو خالی نشون بدیم؟؟ اشاره ای به پلان تیپ هم نشده هااا
بعد یه چیزایی روی سایت پلان نوشته که من متوجه نمیشم! شمال نوشته حداکثر پیشروی 80 سانت! باز تو جنوب نوشته حد اکثر پیشروی 2 متر! اینا دیگه چیه؟؟ بعد محدوده ترسیمی که مشخص کرده اصن با این عددا و ابعاد زمین نمیخونه.
خلاصه عزیزانم به جای پک نمونه آزمون خریدن بیاین همینا رو واکاوی کنیم که از هر پکی بهتره بخدا.
:cry:

riahi_arc55

عضو جدید

دوست عزیز همونطور که قبلا هم گفتم چون ارتفاع همکف 3.80 بوده و باید 22 تا پله در باکس پله طبقه همکف تعبیه میشده و قاعدتا طول باکس پله زیاد میشده این مهندسین عزیز راه حلهای خلاقانه خودشونو ارائه دادند و تعداد پله های باکس پله رو کم کردند . یکی اون قسمت سقف رو 67 سانتیمتر بالاتر آورده که میشه 4 پله و دیگری 84 سانتیمتر که میشه 5 پله و این تعداد پله از باکس پله کم شده.
راه حل دیگری هم بود که پله ها در لابی تعبیه شد و طول باکس پله اضافه نشد.
در هر سه روش اصولی که رعایت شده ضوابط موجود هستند و از همه مهمتر خلاقیت در طراحی و حل مساله که با تمرین بدست میاد.

نیازی به دو تیکه بودن سقف نیستش و شما کل سقف رو میتونید 0.00 بگیرید و قسمت مغازه ها رو با کفسازی 10 سانتیمتر بالاتر بیارید.

امیدوارم توضیحات کافی باشند
موفق باشید

azad arc

عضو جدید
در واقع چون بحث طراحی هست و نمیخوام بحث پیچیده بشه باید بگم که بله همون 1.7 رو گود بر میداریم در واقع ارتفاع زیر سقف 2.4 و ضخامت سقف 30 سانتیمتر که میشه 2.70 . و یک متر شیب زمین بهمون کمک کرده که ارتفاع گود در قسمت جنوبی میشه 1.70 و در قسمت شمالی میشه 2.70 ولی هر دو قسمت کد ارتفاعیشون 2.70- هستش .( ولی در اجرا و گودبرداری واقعی ارتفاع فونداسیون هم به این عدد اضافه میشه که در طراحی نیازی نیست وارد این مطلب بشیم)

تمامی این راه حلها درست هستش و شما باید یکی از اونها رو انتخاب کنید. روش دیگه ای هم بود که من قبلا نقشه اون رو کشیدم و تعداد پله های ورودی رو کم کردم چون استفاده از پله های ورودی اجباریه ولی پله های داخل لابی با توجه به وجود آسانسور استفاده از اونها اجباری نیست.

در مورد طراحی رمپ در زمینهای مسطح شما باید سقف همکف رو تقریبا 1.2+ بالاتر اجرا کنید و اگر در سوال طرح تجاری داشت که ملزم بودید در 0.00 اجرا کنید میتونید اون قسمت رو فقط در 0.00 اجرا و قسمت زیرین اون رو با چند پله پایینتر ببرید تا سرگیر نشه.

در مورد پاسخنامه های فروشی یا جزوه ها هم باید خدمتتون عرض کنم اینها از منابع اصلی استخراج شده و مهندسینی مثل من و شما هستند که به جنبه اقتصادی اون فکر میکنند و طرح و نظر و اطلاعات خودشون رو در قالب جزوه میفروشن که کار بدی هم نیست. همونطور که جزوه اشراق قبل از اینکه توسط این افراد تهیه و به فروش برسه در یکی از کلاسهای آموزشی با تغییرات کمی به داوطلبین ارائه میشد. در کل منظورم اینه که به صرف اینکه چیزی به شما فروخته میشه فکر نکنید که بدون ایراد هستش و یا بهترین جواب هستش همونطور که چند روز پیش کتاب آقای صدیق رو در زمینه آزمون طراحی دیدم و اشتباهات زیادی در اون وجود داشت. خود شما میتونید بهترین جواب را ارائه کنید فقط احتیاج به تمرین و تمرکز داره.

موفق باشید

مهندس عزیز ارتفاع 3.5 ارتفاع زیادی نیس ..میشه 20 تا پله با ارتفاع 17.5 .. چون با ارتفاع 18 و 17 تعداد پله ها رند در نمیان و فقط با ارتفاع 17.5 هستش که تعداد پله میشه 20 و 20 تا پله هم زیاد نیس ..در هر بازویی.10 تا پله قرار میگیره واز این نظرم مشکلی نیس چون حداکثر تعداد پله ها در هر بازو 12 تا پله است پس به نظر من لازم نیس واقعا ورودی به لابی پله بخوره ...من حقیقتش تو این موندم صورت سوال گفته تراز همکف 0.10+ ..یعنی کد ارتفاعی فروشگاه و لابی که در طبقه همکف قرار میگیرند 0.10+ در نظر بگیرید حالا ما امدیم تراز فروشگاه رو 0.10+ گرفتیم تراز لابی رو 0.67+ یا 0.84+ ..دو تا تراز مختلف در یک طبقه ..جزوه اشراق برای ورودی لابی 10 تا پله طراحی کرده بعد زده کد ارتفاعی 0.67+.. من مونددددددددددددددددددم واقعا ارتفاع هر پله رو چقدر گرفته که با وجود 10 تا پله شده 0.67+؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟.......اینطوری بخام پیش برم فک کنم باید پرونده ازمون طراحی رو کلا ببندددددددددددددم بازم ممنونم ازتون جناب ریاحی بابته حوصله ای که به خرج میدید و نکات مبهمی رو که برای منو امثاله من پیش اومده رفع میکنید

نیما کریمی

عضو جدید
دوست عزیز سلام وخسته نباشید.. خواستم یه بخشی از سوالتون رو جواب بدم.. البته با اجازه اساتید...
اون 10 تا پله ای که جزوه اشراق آورده به خاطر اینه که از تراز 1.00- به تراز 0.67+ برسه ، یعنی 1.67 سانتی متر

riahi_arc55

عضو جدید
مهندس عزیز ارتفاع 3.5 ارتفاع زیادی نیس ..میشه 20 تا پله با ارتفاع 17.5 .. چون با ارتفاع 18 و 17 تعداد پله ها رند در نمیان و فقط با ارتفاع 17.5 هستش که تعداد پله میشه 20 و 20 تا پله هم زیاد نیس ..در هر بازویی.10 تا پله قرار میگیره واز این نظرم مشکلی نیس چون حداکثر تعداد پله ها در هر بازو 12 تا پله است پس به نظر من لازم نیس واقعا ورودی به لابی پله بخوره ...من حقیقتش تو این موندم صورت سوال گفته تراز همکف 0.10+ ..یعنی کد ارتفاعی فروشگاه و لابی که در طبقه همکف قرار میگیرند 0.10+ در نظر بگیرید حالا ما امدیم تراز فروشگاه رو 0.10+ گرفتیم تراز لابی رو 0.67+ یا 0.84+ ..دو تا تراز مختلف در یک طبقه ..جزوه اشراق برای ورودی لابی 10 تا پله طراحی کرده بعد زده کد ارتفاعی 0.67+.. من مونددددددددددددددددددم واقعا ارتفاع هر پله رو چقدر گرفته که با وجود 10 تا پله شده 0.67+؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟.......اینطوری بخام پیش برم فک کنم باید پرونده ازمون طراحی رو کلا ببندددددددددددددم بازم ممنونم ازتون جناب ریاحی بابته حوصله ای که به خرج میدید و نکات مبهمی رو که برای منو امثاله من پیش اومده رفع میکنید

دوست عزیز همینطور که در ابتدای این تاپیک هم گفتم من با علاقه خودم این اندک همراهی رو با شما دوستان تا جایی که زمان و توان اجازه بده در خدمتتون هستم و خودم هم در دوره های قبلی که داوطلب آزمون بودم از راهنماییهای دیگر دوستان در این سایت بهره بردم و می دونم که شما و دیگر دوستان هم این راه رو ادامه خواهید داد و به دیگر عزیزان در آینده کمک خواهید کرد... امیدوارم این همفکری به شما و دوستان در جهت قبولی در آزمون کمک کند.

یه موضوع دیگری که میخوام بگم اینه که لطفا مطالب رو کمی دقیقتر بخونید نه صرفا برای اینکه من یا دیگر دوستان حوصله چند بار توضیح دادن رو نداریم . نه !! صرفا جهت اینکه تا آزمون وقت کمی مونده و ممکنه زمان رو از دست بدید. دقت بالا یکی از مهمترین فاکتورهای حرفه مهندسی و قبولی در ازمون طراحی هستش .به نظرم اگر از ابتدای تاپیک پستها رو با دقت بیشتری مطالعه بفرمایید می بینید که خیلی از سوالات جوابشون چند باره داده شده . من وظیفه خودم میدونم جواب سوالات رو بدم ولی از اونجایی که بعضی وقتا بخاطر مشغله کاری نیستم اینو گفتم که بدونید اکثر مسایل آزمون طراحی نظام مهندسی در این تاپیک مطرح شده و جوابشون هست و میتونید اونها رو از صفحات قبل استخراج کنید.

حالا میریم سر مسائلی که مطرح کردید : ارتفاع 3.5 زیر سقف و 30 سانت سقف میشه 3.8 که تقریبا میشه 22 پله. اگه پستهای صفحات حدود 15 تا 20 رو و پست صفحه 55 منو ملاحظه بفرمایید در اولین راه حل من گفتم یک باکس پله رفت و برگشتی که هر بازو 11 پله دارد و بعد از اون راه حلهای بعدی ارائه شده.
در مورد ارتفاع پله در ساختمان مسکونی بین 16.5 تا 18 سانتیمتر مجازید پله هاتونو طراحی کنید .که معمولا ارتفاع سقف رو 323 یا 324 سانتیمتر با ضخامت سقف میگیرن که پله 17 یا 18 سانتی تعبیه کنند.
در مورد صورت سوال آزمون باید عرض کنم که من صورت سوال اصلی رو ندیدم چون در سایت آزمون وجود نداره. ولی سوالی که دوستان گذاشتند و متعلق به سایت اشراق بود و در اون نوشته بود فروشگاه کتاب و لوازم التحریر 0.10+ باشد.
با همه اینها من در صفحات قبلی به خانم مهندس عارفه که لطف کرده بودند و جواب آزمون رو طراحی کرده بودند هم عرض کردم که برای اینکه به مصحح بهانه ندیم و چون در صورت سوال هم قید شده که ارتفاع همکف3.5 باشه با کمی اصلاح چند تا پله رو به داخل بردم و به عنوان راه حل سوم ارائه شد.
سایت اشراق هم دقیقا طرح خانم مهندس عارفه رو کشیده و با کمی تغییر جزئی . که این طرح از نظر ضوابط هیچ مشکلی نداره چون ارتفاع سقف قسمت لابی الزامی به 3.5 بودن نداره ولی تجاری معمولا ارتفاعش بیشتره ولی ممکنه بهانه به دست مصحح بده و نمره کم کنه.

در مورد 10 تا پله که میگید چطور در ابتدای ورودی بوجود اومده باید عرض کنم که 67 سانت سقف بالا اومده 1 متر هم زمین از 0.00 پایینه یعنی کد 1.00- هست که میشه 167 سانتیمتر .تقسیم بر 10 میشه 10 تا پله 16.7 سانتیمتری. طرح خانم مهندس عارفه هم همینطور هست.

به امید موفقیت شما

آخرین ویرایش:

delava

عضو جدید
کاربر ممتاز
با تشکر از مهندس ریاحی وبقیه دوستان.
1-ارتفاع درب ورودی پارکینگ حداقل چقدر بگیریم؟
2-برای پارکینگ متوسط ارتفاع کف تازیر سقف 2.40 می باشد.آیا این عدد حداقل است یا حداکثر؟چرا؟

وضعیت
موضوع بسته شده است.