تمرین گروهی آزمون طراحی آبان 93

وضعیت
موضوع بسته شده است.

saraafsoon

عضو جدید
سلام

سلام

زیرزمین
1-ستونهات ایراد داره یه ردیف دییگ باید کنار رمپ بزاری چون فاصله لبه رمپ تا ستون بعدی 2.7 هست که خیلی زیاد حداکثر 1.2 باید باشه حالا که بیشتر توی زیرزمین میتونی از ستونک استفاده کنی که تا سقف همین ظبقه ادامه داره
2-دو ماشین جلوی رمپ چون بین دو دیوار قرار گرفته حتما باید عرض 5 در نظر بگیری

همکف
1-نکته مهم دیگ درب ماشین رو توی همکف دیده میشه....و توی زیرزمین با مقداری از رمپ خط چین میشه
طبقه اول
1-واحد تک خوابه بهتره برای اینکه درب اتاق خواب از داخل پذیرایی دیده نشه رو به روی درب حمام بندازی
2-واحد دو خوابه عمق نورگیری زیاده-
3-دو درب اتاق خواب مستقیم رو پذیرایی باز میشه
4-فضای خصوصی و عمومی هم از هم تفکیک نشده
دوم
1- در واحدهای بالای 3 متر یه حمام هم برای اتاق والدین باید در نظر بگیری
2- اینجا هم عمق رعایت نشده
3-آشپزحونه خیلی بزرگ شده....مقیاسش با پذیرایی نمیخونه
4-درب ورودی واحدها دو لنگه با عرض 1.2
5- واحدهای بزرگتر از 80-90 متر سرویس فرنکی هم باید در نظر بگیری کمااینکه این سرویسها و حمام به نسبت مساحت خیلی دگ کوچیک شده
6-بهتر بود یه نشیمن خصوصی هم در نظر میگرفتی
7- اتاق مهمان هم یه حمام در حد گذاشتن یه زیردوشی باشه

فکر کنم همین بود ایرادات فاحشش
ممنون که نگاه کردین
درموردنورگیری که گفتین عمق نورگیری زیاده خوب من یه نورگیرگذاشتم که این مشکلو حل کنه ایا حل نمیکنه راستی توواحد سه خوابه یه سوال پرسیدم ونوشتم خود ورق به انم پاسخ بدین
-درموردسرویس فرنگی من کشیدم نگاه کنین یعنی ان شابلون سرویس فرنگی نیست اگه نیست پس کدومه
-درب واحدمو1.20 گرفتم اما یه لنگه یعنی نمیشه؟:confused:

mojtabata2001

کاربر بیش فعال
ببخشید احتمالا سوالم تکراری باشه عارفه خانم. اما این ستونک ها نه تو مقررات بهش اشاره شده نه تو جزوه اشراق و اینا! این از کجا پیداش شد؟؟ و اینکه فقط باید کنار رمپ باشه دیگه؟ چون اگه در امتداد آکسش بخواد تا آخر زمین بره که پارکینگ نفله میشه:cry:

holooooooo

کاربر فعال تالار مهندسی معماری ,
کاربر ممتاز
ببخشید احتمالا سوالم تکراری باشه عارفه خانم. اما این ستونک ها نه تو مقررات بهش اشاره شده نه تو جزوه اشراق و اینا! این از کجا پیداش شد؟؟ و اینکه فقط باید کنار رمپ باشه دیگه؟ چون اگه در امتداد آکسش بخواد تا آخر زمین بره که پارکینگ نفله میشه:cry:

خیلی چیزا هست که بهش اشاره نشده، ولی یا ما خودمون تو دانشگاه یاد گرفتیم، یا یه سری دوستان در محل کارشون، بالاخره یه نمره ای هم بابت مهارتمون باید بگیریم دیگه، نه این ستونکا تا آخر نمیرن، فقط کنار رمپ....

Unique.f

عضو جدید
نه میدونم که نیازی نیس ولی گفتم هیچ چیزی تو ازمون قابل پیش بینی نیس یهو دیدیم اومد اخه نظرات متفاوتی شنیده بودم یه سری میگفتن تو تمام پلانها اعمال میشه یه سریم میگفتن فقط تو پلان طبقه اول به بعد به همین خاطر سردرگم بودم پس به نا به گفته شما تو کله پلانها اعمال میشه؟؟

طبق گفته MAT ARCHITECT در طبقات همکف و زیزمین این پیشروی رو نداریم و از طبقه اول و بعد از اون این پیشروی هست.که توی مبحث 4 ص 43 حد زیرین آن از بالاترین نقطه کف زمین باید حداقل 2.7 باشه.
درست میگم؟

holooooooo

کاربر ممتاز
طبق گفته MAT ARCHITECT در طبقات همکف و زیزمین این پیشروی رو نداریم و از طبقه اول و بعد از اون این پیشروی هست.که توی مبحث 4 ص 43 حد زیرین آن از بالاترین نقطه کف زمین باید حداقل 2.7 باشه.
درست میگم؟

از طبقه اول به بعد، پیش آمدگی داخل محدوده ی مالکیت ارتفاعش 2.70، پیش آمدگی سمت معابر عمومی 3.5 ارتفاع داره

mojtabata2001

کاربر بیش فعال
ای بابا! بعد از این همه کار کردن دست آخری که اومدیم برش بزنیم پله مشکل داشت! یادمه اوایل همش در مورد پله ی این زمین حرف و حدیث بود و میگفتن سه بازو و دو بازو و خلاصه ..
منم رو همین حساب بله همکف به اول رو سه بازو کردم به اینصورت که 4 تا پله اول و 2 بازوی 9 تایی که از طبقه اول به دوم سرگیر شد! این مرحله رو زیاد دقت نکردم. حالا باید 23 تا پله بشه در دو بازو که در نتیجه باکس یا باید بزرگ شه یا در طول بخوابه توی زمین و همه چی از اول!:confused:
حالا فرض بر این بگیریم که به طبقات از طریق همین پله میشه رفت. اینم نقشه ها. یه نگاهی کنین دوستان

پیوست ها

• tamrin khordad 93-I.pdf
    146.7 کیلوبایت · بازدیدها: 0

zazar5414

عضو
مرسی مهندسین گرامی اینقد توجه نشون دادید به پست ام
بابا میگم سوال آی 93 کجاسسسسست چرا تو سایت قرار نداددددن:mad:

arefeh

کاربر ممتاز
ای بابا! بعد از این همه کار کردن دست آخری که اومدیم برش بزنیم پله مشکل داشت! یادمه اوایل همش در مورد پله ی این زمین حرف و حدیث بود و میگفتن سه بازو و دو بازو و خلاصه ..
منم رو همین حساب بله همکف به اول رو سه بازو کردم به اینصورت که 4 تا پله اول و 2 بازوی 9 تایی که از طبقه اول به دوم سرگیر شد! این مرحله رو زیاد دقت نکردم. حالا باید 23 تا پله بشه در دو بازو که در نتیجه باکس یا باید بزرگ شه یا در طول بخوابه توی زمین و همه چی از اول!:confused:
حالا فرض بر این بگیریم که به طبقات از طریق همین پله میشه رفت. اینم نقشه ها. یه نگاهی کنین دوستان

خسته نباشید...اول در مورد پله مهندس ریاحی ایده خیلی جالبی روی کار من دادن...اونو پیدا کنید ببینید مشکلتون حل میشه
زیرزمین
اوکی
همکف
1-فضای رمپ سرگیر شده....طبق محاسبات بچه ها از انتهای رمپ 3.33 باید آفست کنی به روی رمپ و هر چی موند باید روی رمپ خالی بمونه
2-اون فضای مدیریت رو بنداز پایین که تجاری یه فضای یک تیکه بشه
3-در مورد نورگیری که دادی نظری ندارم...نمیدونم اجازه همچین کاری هست یا نه.....
بقیه مسائل اوکی
طبقه اول
1-توی این طبقه نیازی نیست نورگیرت رو 3 در 6 بگیری بکنش 3در 4 که فضای پذیرایی بزرگ بشه
2-همین واحد ستون کامل داکت حموم و خود حموم رو نابود کرده.....اونو یکم جمعش کن....دو تا اتاق و ....
3-در مبلمان آشپزخونه گاز رو کنار داکت بزار برای مسائل هود و .....
4- ورودی واحد تک خوابه نیازی نیست 1.5 باشه اونو بگیر همون 1.20...کف کن هم عرضشو کم کن ...هر عددی که موند بده به فضای پذیراییت
بقیه مشکلی نداره
طبقه دوم
1- یه سوتی دادی اینجا...اون دو واحد پایینه ... داکت آشپزخونه داره در صورتی که در طبقه پایین حذفش کردی....:Dمچتو گرفتم....از زبان مصحح:biggrin:
2-همینطور داکت حمومش...
3-و طبق ضوابط نورگیر وقتی دو تا فضای درجه 2 از دو واحد متفاوت بخوان از نورگیر استفاده کنند ابعاد نورگیر 2 در 4 هست....پس کارت راحتتر میشه کلا نورگیر رو 3در 4 بگیری که تا پالا یکی میشه....و اون پوترم دگ توی نورگیر نمیوفته و فضاهات از اون راه رو کمتر میشه...
4-یکم این واحد بالاییه راهرو شده اگر میتونستی یه جوری حلش میکردی یکم جمع تر کنه عرض اتاقها رو کم کن که این راهرو از این درازی در بیاد ...اون ستون توی حموم هم حل بشه مثل پایینی
5-از همه مهمتر ایرادی که داره کارت ستونگذاری سمت پایینه...آکس 4 و آکس 5 چند متره؟؟؟فاصله اش؟؟به نظرت زیاد نیست...یه ردیف باید ستون بزاری
ولی در کل خودت حس نمیکنی کارت نسبت به قبلی بهتر شده؟؟؟!!!
به نطرم پیشرفتش محسوسه...و البته از این بهتر هم خواهد شد....با رفع این ایرادات...
موفق باشید

mojtabata2001

کاربر بیش فعال
خسته نباشید...اول در مورد پله مهندس ریاحی ایده خیلی جالبی روی کار من دادن...اونو پیدا کنید ببینید مشکلتون حل میشه یا خدا حالا مرد می خواد تو این دریای انجمن اونو پیدا کنه:biggrin::w34:
زیرزمین
اوکی
همکف
1-فضای رمپ سرگیر شده....طبق محاسبات بچه ها از انتهای رمپ 3.33 باید آفست کنی به روی رمپ و هر چی موند باید روی رمپ خالی بمونه بانو جان با توجه به فرمول بحث شده و با توجه به ارتفاع پارکینگ، سرگیر برای من 4 متر شد. چون ارتفاع سقف پارکینگم 250 هست (با توجه به 10 سانت در همکف)
250-195-10=45
45/15=3
3+1=4

2-اون فضای مدیریت رو بنداز پایین که تجاری یه فضای یک تیکه بشه خیلی با خودم کلنجار رفتم. سرویس و انباری ورودیشون در نمیومد! هی رو به فضا باز میشد. بازم چشم
3-در مورد نورگیری که دادی نظری ندارم...نمیدونم اجازه همچین کاری هست یا نه..... والا خودمم مطمئن نبودم ولی توی طرح آقای سالار یه نورگیر کوچیک در همکف بود که البته شایدم نمره منفی داشته! اونم حذف می کنم
بقیه مسائل اوکی
طبقه اول
1-توی این طبقه نیازی نیست نورگیرت رو 3 در 6 بگیری بکنش 3در 4 که فضای پذیرایی بزرگ بشه بله درسته..
2-همین واحد ستون کامل داکت حموم و خود حموم رو نابود کرده.....اونو یکم جمعش کن....دو تا اتاق و .... اوکی
3-در مبلمان آشپزخونه گاز رو کنار داکت بزار برای مسائل هود و ..... اوکی
4- ورودی واحد تک خوابه نیازی نیست 1.5 باشه اونو بگیر همون 1.20...کف کن هم عرضشو کم کن ...هر عددی که موند بده به فضای پذیراییت اوکی
بقیه مشکلی نداره مرسی
طبقه دوم
1- یه سوتی دادی اینجا...اون دو واحد پایینه ... داکت آشپزخونه داره در صورتی که در طبقه پایین حذفش کردی....:Dمچتو گرفتم....از زبان مصحح:biggrin:
2-همینطور داکت حمومش... من جریان این داکتارو توجیه نشدم خداییش.. آخه تو کارای شما و سالار جان هم داکتای متفرقه فقط تو طبقات بود. پس یعنی تا زیر زمین بیاد؟؟ کدوما؟
3-و طبق ضوابط نورگیر وقتی دو تا فضای درجه 2 از دو واحد متفاوت بخوان از نورگیر استفاده کنند ابعاد نورگیر 2 در 4 هست....پس کارت راحتتر میشه کلا نورگیر رو 3در 4 بگیری که تا پالا یکی میشه....و اون پوترم دگ توی نورگیر نمیوفته و فضاهات از اون راه رو کمتر میشه... بلــــــــــــــه مرســـــــی :thumbsup2:
4-یکم این واحد بالاییه راهرو شده اگر میتونستی یه جوری حلش میکردی یکم جمع تر کنه عرض اتاقها رو کم کن که این راهرو از این درازی در بیاد ...اون ستون توی حموم هم حل بشه مثل پایینی جالبه بهتون بگم من از راهرو تو معماری خوشم میاد! جدی میگم.. ولی اونم چشم
5-از همه مهمتر ایرادی که داره کارت ستونگذاری سمت پایینه...آکس 4 و آکس 5 چند متره؟؟؟فاصله اش؟؟به نظرت زیاد نیست...یه ردیف باید ستون بزاری وای آره 7.10 شده!:surprised:
ولی در کل خودت حس نمیکنی کارت نسبت به قبلی بهتر شده؟؟؟!!! آره بخدا.. به لطف کمکای شما. نمی دونم چطور تشکر کنم از زحمتی که می کشین. اگه بشه کار بعدی رو می خوام دستی بزنم. میشه همینجور سالها رو به عقب برگردیم؟ 93 92 91 و.. من 92 رو که کار کردم. بعد از اصلاح 93 میرم 91 رو کار می کنم
به نطرم پیشرفتش محسوسه...و البته از این بهتر هم خواهد شد....با رفع این ایرادات... مرسی مرسی مرسی
موفق باشید
ارادت

Unique.f

عضو جدید
هلو جان و حامد جان ممنون از جوابتون اما منظورم از سوال 4 نکته ای بود که مهندس ریاحی مطرح کردن در رمپ معلول بیش از سه متر طول به ازای هر متر 0.5 درصد از شیب کم و 5 سانت به عرض رمپ اضافه میشه.اینو متوجه نمیشم.من همیشه رمپ معلول رو 8 درصد میگیرم حتی وقتی طولش بیش از 3 متر بشه.
اگه میشه با ترسیم توضیح بدید.ممنون

در رابطه با کاری که عارفه جان از همکف و زیرزمین سوال خرداد 93 گذاشته بودند و بعد مهندس ریاحی اونو تصحیح کرد: آیا پله های ورودی ساختمان و جک معلول کنار اون در پلان زیرزمین در قسمت تاسیسات سرگیر نشده؟

mojtabata2001

کاربر بیش فعال
یونیک جان درست گفتی جک سرگیر شده بود! توی راهروی کنار رمپ چند تا پله آوردم و پله های اتاق تاسیسات رو هم حذف کردم. در نتیجه قسمت تاسیسات و انباری 1 متر رفت پایین
مرسی
در مورد رمپ من یه روز مفصل فکر کردم و به تنها نتیجه ای که رسیدم این بود:
مثلا رمپ به ازای 8 درصد شده 7 متر، که 4 متر اضافه داری.
اگر طول رمپ تا 3 متر باشه که عرضش 120 سانته. حالا ما به ازای 4 متر باید 4 تا 5 سانت به عرض رمپ اضفه کنیم، یعنی 20 سانت که عرض رمپ میشه 140
و اما شیب: از 3 متر که رد شدی رمپ رو باید تقشیم های 1 متری کنی و توی هر 1 متر، نیم درصد شیب رو کم کنی تا به انتهای رمپ برسی
یعنی: 7.5 ، 7 ، 6.50 و 6
اینطوری در یک متر پایانی رمپ شما 6 درصد شیب خواهد داشت
البته این کم شدن های نیم درصدی تا 9 متر طول رمپ هست و اگه 9متر بیشتر باشه یه پاگرد می خواد و ادامه مسیر دوباره روز از نو!
حالا یکی بگه من درست فهمیدم یا نه؟؟:eek:

آخرین ویرایش:

arefeh

کاربر ممتاز

در مورد داکتها...قرار شد یه داکت اصلی داشته باشیم که همون پشت آسانسور هست که از زیرزمین تا انتها ادامه داره....ولی با توجه به اینکه در همکف یا پیلوت چه فضایی هست ممکنه داکتی داشته باشیم یا خیر....اگر داکت داشته باشیم اون داکت باید تا انتها بالا بره.....مثلا الان یه سرویس داری توی تجاری و دارای داکت این داکت باید تا انتهابره...بعدش میره سمت مسکونی ها از طبقه اول هر کجا که داکت داری باید بره بالا و اگر طبقات بعد هم داکت داری اینها هم باید تا انتها که میرند هیچ باید تا پایین هم برند....
بزار کلی بگم بهت نقش داکت اصلی انتقال لوله های آب گرم و سرد هست....ولی اون داکتهای کوچک نقش انتقال رایزرها و لوله های فاضلابه....در نتیجه هر جا داکت داری به جهت تهویه باید تا انتها یعنی بام بره و به جهت تخلیه فاضلاب باید تا پایین یا زیرزمین بره....حالا ممکنه توی سقف همکف و یه سقف زیرزمین این داکت ها در سقف کاذب به صورت افقی مسیر رو طی کنند و در از دیواره زیرزمین پایین بیاد و به فاضلاب شهری بریزه.....
همینطور داکت اصلی که به همین شکل یعنی لوله های آب به سقف کاذب میرسه و به صورت افقی انتقال پیدا مبکنه به سمت داکت ها و از داکتهای فرعی در واحدها تقسیم میشه...
نمیدونم تونستم منظورمو بگم یا نه....
در ضمن دوست عزیز من کاری نکردم اطلاعاتی که دارم رو برای شما تکرار میکنم که به نوعی برای خودم بهتره و از طرفی اگر چیزی هم بلد نباشم از شما و کارهاتون یاد بگیرم

موفق باشید

در مورد داکتها...قرار شد یه داکت اصلی داشته باشیم که همون پشت آسانسور هست که از زیرزمین تا انتها ادامه داره....ولی با توجه به اینکه در همکف یا پیلوت چه فضایی هست ممکنه داکتی داشته باشیم یا خیر....اگر داکت داشته باشیم اون داکت باید تا انتها بالا بره.....مثلا الان یه سرویس داری توی تجاری و دارای داکت این داکت باید تا انتهابره...بعدش میره سمت مسکونی ها از طبقه اول هر کجا که داکت داری باید بره بالا و اگر طبقات بعد هم داکت داری اینها هم باید تا انتها که میرند هیچ باید تا پایین هم برند....
بزار کلی بگم بهت نقش داکت اصلی انتقال لوله های آب گرم و سرد هست....ولی اون داکتهای کوچک نقش انتقال رایزرها و لوله های فاضلابه....در نتیجه هر جا داکت داری به جهت تهویه باید تا انتها یعنی بام بره و به جهت تخلیه فاضلاب باید تا پایین یا زیرزمین بره....حالا ممکنه توی سقف همکف و یه سقف زیرزمین این داکت ها در سقف کاذب به صورت افقی مسیر رو طی کنند و در از دیواره زیرزمین پایین بیاد و به فاضلاب شهری بریزه.....
همینطور داکت اصلی که به همین شکل یعنی لوله های آب به سقف کاذب میرسه و به صورت افقی انتقال پیدا مبکنه به سمت داکت ها و از داکتهای فرعی در واحدها تقسیم میشه...
نمیدونم تونستم منظورمو بگم یا نه....
در ضمن دوست عزیز من کاری نکردم اطلاعاتی که دارم رو برای شما تکرار میکنم که به نوعی برای خودم بهتره و از طرفی اگر چیزی هم بلد نباشم از شما و کارهاتون یاد بگیرم

موفق باشید
مهندس جان یه بار دیگه از اول کامل میشه بگید کجا داکت بذاریم و چه داکتهایی تا پایین میره چخ داکتی لازم نیست تا پایین بره؟
مرسی

holooooooo

کاربر ممتاز
مهندس جان یه بار دیگه از اول کامل میشه بگید کجا داکت بذاریم و چه داکتهایی تا پایین میره چخ داکتی لازم نیست تا پایین بره؟
مرسی

داکت اصلی پشت آسانسور، از زیرزمین تا بالا،
داکت های سرویس بهداشتی از طبقه ای که شروع میشه باید تا بالا بره، و تا سقف همکف یا کف طبقه اول هم بره،یعنی اگر یه سرویسی تو طبقه دوم داری که یه داکت داره ولی تو اول اون سرویس رو نداری بازم باید داکتت تو اولم باشه یعنی از دوم بره پایین

delava

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوستان.
1-ابعاد نورگیرمیتونه توطبقات تغییرکنه؟یاازنظراجرایی ممکن نیست؟
2-اگه ارتفاع طبقات متفاوت باشه برای اینکه طراحی پله درست در بیاد ابعا باکس پله را بزرگترین حالت درنظرمیگیریم و ازپله های ابتدایی کم میکنیم یا انتهایی یافرقی نمیکنه؟

azad arc

عضو جدید

با عرض سلام و خسته نباشی خدمت دوست عزیز و ارزوی قبولی در ازمون طراحی... در مورد طراحی پلانهای خرداد که زحمتشو کشیده بودی یه سری سوالات تو ذهنم خطور کرده که اگه پاسخ بدید و راهنمایی بفرمایید کمال تشکرو ازتون دارم

طبقه زیر زمین

1- کد ارتفاعی زیر زمین رو -2.4 زدید در حالیکه باید -2.7 باشه چون طبق ظوابط ارتفاع زیر زمین از کف تا کفه طبقه بعد 2.7 هستش ..جزوه اشراقم 2.6 زده که نمیدونم چطور این اتفاق افتاده البته ..حالا نمیدونم چطور شما ضخامت سقف رو که همون 30 سانت هستش رو اعمال نکردید
2- طول رمپ رو که خود منم تو این ازمون در مورد محاسبه اش مشکل داشتم و عارفه خانم زحمتشو کشیدن و توضیح دادن میشه 12 متر البته اشراق زده 11.33 ..ولی شما زدید 8 متر؟؟ طبق گفته عارفه خانم ارتفاع زیر زمین که -2.7 هستش و -1 متر که شیب زمین رو داریم و بهموئن کمک میکنه و از ش کم میکنیم و میشه -1.7 و طبق محاسبات بعدی طول رمپ میشه 12 متر
3- چرا در سترسی به تاسیسات باید پله طراحی بشه و اینکه با توجه به کد ارتفاعی شما که 40 سانت پایینتر رفته ارتفاع هر پله رو با توجه به سه پله چقدر گرفتید در حالیکه تو جزوه اشراق تو زیرزمین هیچ گونه اختلاف ارتفاعی دیده نمیشه

طبقه همکف

1- برای دسترسی معلولین به فروشششگاه نمیشد همانند دسترسی به لابی به جای اون رمپ جک گذاشت؟ واینکه کنار همون رمپ 2 پله طراحی کرده اید و کد ارتفاعی رو زدید +0.1 ..چرا پله و اینکه با وجود دو پله چرا +0.1
2 - همین طور برای دسترسی به لابی چرا باید باز پله بخوره و اینکه باز چرا با وجود تعداد پله باز کد ارتفاعی +0.1 هستش؟
در نهایتتتت مجددا سپاسگزارم ازتون که اگه به سوالاتم جواب بدید و راهنماییم بفرمایید من خودم احساس میکنم قدرت تجسمم کمی پایینه به همین خاطر اگه این طور پیشه بره فک نکنم بتونم به هیچ وجه ازمون طراحی رو قبول شم حتی اگه کله ظوابطم قورت داده باشم

وسعت

عضو جدید
سلام دوستان علی الخصوص عارفه جان که صبورانه واقعا راهنمایی ممیکنن...مرسسسسسسسسسسسسسی دوستم
من تمرینمو اصلاح کردم
میدونم متن و نوشته نداره ولی جانمایی فضاها و تقسیم بندی های اصلیم میخام درسسسسسسست باشه...
چون الکی روی کار اشتباه کار نکنم
سوالام:
1- برای داکت موتورخانه اگر موتورخانه کنار داکت اسانسور و داکت اصلی باشه بازم باید داکت جدا بدیم؟
2- در پلان طبقه اول درب ورودی رمپ را نمیبینیم یا میبینیم؟
3- سرویسهام در تجاری به لحاظ داکت درسته یا حتما باید داکت بین دو تا دیوارهای سرئیس باشه
4- ممنون میشششششششششششششششششششششم ایرداهامو بگید
http://s5.picofile.com/file/8147156050/final.pdf.html
راستی ضخامت خط هامو به بزرگی خودتون ببخشید زا بلاک برداشتم اینجوریه.....
http://s5.picofile.com/file/8147156050/final.pdf.html

آخرین ویرایش:

aiman1234

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوستان عزیز من یه نمونه ازمون ازمایشی طراحی میزارم بیایید جهت هماهنگ شدن و جلوگیری از پراکندگی مباحث و طراحی ها اول اینو کار کنیم هر 3 روز یک ازمون میزاریم و اون 3 روز فقط و فقط راجب اون طرح سوال میپرسیم و صحبت میکنیم اینجوری خیلی بهتره
با نام خدا شرو ع میکنیم و به قدرت و خواست او این آزمونو آبان ماه به بهترین شکل پشت سر میگذاریم و انشالله تمام دوستانی که تلاش میکنن نتیجه قبولی رو بگیرن ;):gol: اینم سوال ازمون : موفق باشین Picture 002.jpgPicture 001.jpg

holooooooo

کاربر ممتاز
سلام دوستان علی الخصوص عارفه جان که صبورانه واقعا راهنمایی ممیکنن...مرسسسسسسسسسسسسسی دوستم
من تمرینمو اصلاح کردم
میدونم متن و نوشته نداره ولی جانمایی فضاها و تقسیم بندی های اصلیم میخام درسسسسسسست باشه...
چون الکی روی کار اشتباه کار نکنم
سوالام:
1- برای داکت موتورخانه اگر موتورخانه کنار داکت اسانسور و داکت اصلی باشه بازم باید داکت جدا بدیم؟
2- در پلان طبقه اول درب ورودی رمپ را نمیبینیم یا میبینیم؟
3- سرویسهام در تجاری به لحاظ داکت درسته یا حتما باید داکت بین دو تا دیوارهای سرئیس باشه
4- ممنون میشششششششششششششششششششششم ایرداهامو بگید

راستی ضخامت خط هامو به بزرگی خودتون ببخشید زا بلاک برداشتم اینجوریه.....
http://s5.picofile.com/file/8147031168/FFFF.pdf.html

1- ربطی یع داکت آسانسور نداره، اگ حتی فقط داکت آسانسور کنار موتورخونه بود نباید ازش استفاده میکردی برا موتورخونه،به هیچ عنوان، اما از داکت اصلی میتونی استفاده کنی، البته الان تاسیساتت با بیرون ارتباط داره مبتونی پنجره
2- پلان طبقه اول که مسکونیه! در رو تو طبقه همکف رسم کن، اگر خواستی علاوه بر اون میتونی تو زیرزمینم به صورت خط چین رسم کنی
3- نه معلومه که درست نیس، باید بینش باشه، یه دونه سرویسم کافیه
...
1- اندازه گذاریه رمپتو درست بزن، برا شیب 15 درصدی جدا برا 10 درصدم جدا
2- ستون گذاریت ایراد داره، برا رمپتو میگما! پاچوندیش، راهروی کنار رمپت عرضش چقده؟
3- باکس پلت چرا کوچیک شده! باید تو همه طبقات بزرگترین حالتشو در نظر بگیری، برا مسکونیا تعداد پلشو کم کنی
4، جایی که در رمپو گذاشتی، دیوار نباید تو قسمت در ترسیم شه،فقط یک خط ترسیم کن
همکف
1- طراحیش جالب نیس، هرگوشه پلانتو یه تیکه مربع کشیدی، برا تجاریو میگم، داکتتم ک گفتم
اول
1-داکتای سرویسات بزرگه
2-از تو بعضی داکتات تیر ردمیشه، یکم move إشون کن
3- واحد دوخوابت یه اتاق خوابت کنار دستشوییه! خوب نیس دراشون کنار همه، نورگیرت چرا سه تا پنجره داره؟ با یه تیر سه نشون زدی؟ سمت پذیراییو رو حذف کن
4- از وسط پذیرایی رد شیم برسیم به دوتا اتاق خواب بالایی؟ عمومی خصوصی مهمه رعایت کن، الان تقریبا رعایت شده ها، ولی اگ بتونی طوری طراحی کنی که از درورودی بدون رفتن به پذیرایی بریم تو اتاق خواب خیلی خوبه
طبقه دوم
1- ابعاد نورگیرو تو طبقات نمیتونی تغییر بدی تا اونجا که من میدونم
2- در باکس پلت کو؟؟؟

mojtabata2001

کاربر بیش فعال
با عرض سلام و خسته نباشی خدمت دوست عزیز و ارزوی قبولی در ازمون طراحی... در مورد طراحی پلانهای خرداد که زحمتشو کشیده بودی یه سری سوالات تو ذهنم خطور کرده که اگه پاسخ بدید و راهنمایی بفرمایید کمال تشکرو ازتون دارم سلام ممنون از شما و با آرزوی موفقیت

طبقه زیر زمین

1- کد ارتفاعی زیر زمین رو -2.4 زدید در حالیکه باید -2.7 باشه چون طبق ظوابط ارتفاع زیر زمین از کف تا کفه طبقه بعد 2.7 هستش ..جزوه اشراقم 2.6 زده که نمیدونم چطور این اتفاق افتاده البته ..حالا نمیدونم چطور شما ضخامت سقف رو که همون 30 سانت هستش رو اعمال نکردید تا جایی که من دیدم کد ارتفاعی زیر زمین از کف تا زیر سقف 240 مجاز بود. البته اون کد ارتفاعی که من در زیر زمین دارم ارتفاع کف زیر زمین نسبت به تراز 0.00 رو نشون میده، بدون در نظر گرفتن 10 سانتی که همکف رفته بالا
در مقطع هم که 30 سانت ضخامت سقف اضافه بشه و 10 سانت هم همکف بالا بره ارتفاع کف زیر زمین تا کف همکف میشه 280 . حالا اگه من توی این مسیر جایی رو اشتباه می کنم خواهش می کنم دوستان راهنمایی کنن

2- طول رمپ رو که خود منم تو این ازمون در مورد محاسبه اش مشکل داشتم و عارفه خانم زحمتشو کشیدن و توضیح دادن میشه 12 متر البته اشراق زده 11.33 ..ولی شما زدید 8 متر؟؟ طبق گفته عارفه خانم ارتفاع زیر زمین که -2.7 هستش و -1 متر که شیب زمین رو داریم و بهموئن کمک میکنه و از ش کم میکنیم و میشه -1.7 و طبق محاسبات بعدی طول رمپ میشه 12 متر
رمپ رو به لطف شما فهمیدم یه اشتباه کوچیک کردم، ارتفاع طبقه زیر زمین 250 بود و من تو محاسبه رمپ 240 گرفتم! با این حساب صحیحش میشه 8.66 برای شیب 15 درصد و دو تا 1 متری هم برای شیب 10 درصد در ابتدا و انتهای رمپ که جمعا میشه 10.66
3- چرا در سترسی به تاسیسات باید پله طراحی بشه و اینکه با توجه به کد ارتفاعی شما که 40 سانت پایینتر رفته ارتفاع هر پله رو با توجه به سه پله چقدر گرفتید در حالیکه تو جزوه اشراق تو زیرزمین هیچ گونه اختلاف ارتفاعی دیده نمیشه
دوستان می گفتن سقف تاسیسات باید بلند تر باشه و تا 280 مناسبه. منم پله هام رو 17 سانتی گرفتم. البته دیشب یکی از دوستان گفتن جک معلول سرگیری ایجاد می کنه که درست هم گفتن و اون پله ها عوض شد و تاسیسات و انباری 1 متر پایین تر هم رفت. در مورد اختلاف ارتفاع من توی جزوه اشراق همچین چیزی ندارم، جزوه شما فرق داره انگار. اگه فایل جزوه رو دارین میشه آپ کنین؟
در ضمن توی کار عارفه خانم که نمره خوبی هم گرفتن تاسیسات پله داره

طبقه همکف

1- برای دسترسی معلولین به فروشششگاه نمیشد همانند دسترسی به لابی به جای اون رمپ جک گذاشت؟ واینکه کنار همون رمپ 2 پله طراحی کرده اید و کد ارتفاعی رو زدید +0.1 ..چرا پله و اینکه با وجود دو پله چرا +0.1 این قسمت توضیحش سخته و روشش من درآوردی و با دیدن کار دوستانه. جک رو زمانی میزاریم که اختلاف ارتفاع زیاد بوده و در نتیجه طول رمپ معلول زیاد و نامناسب باشه. اما با وجود اختلاف ارتفاع 10 سانتی و احتساب شیب 8 درصد، طول رمپ میشه 1.25 که خیلی هم مناسبه. و اما اینکه چرا دو تا پله خورده: از بالا تا پایین زمین و با طی 22 متر شما از ارتفاع 0 به -100 می رسید. حالا اگر این 100 سانت رو بر 22 تقسیم کنید عدد 4.54 بدست میاد. یعنی شما به ازار هر متری که از بالای زمین به سمت پایین بیاین، 4.54 سانت ارتفاع کم میشه. نمی دونم واضح گفتم یا نه!
و از اونجاییکه پله کنار جک در قسمت ورودی فروشگاه حدود 2 متر از بر زمین (ارتفاع 0.00) فاصله داره، 2 ضربدر 4.54 تقریبا میشه 10 سانت که یعنی 10 سانت ارتفاع کم شده. این 10 سانت + 10 سانتی که خود فروشگاه از زمین بالاتره با 2 پله حل میشه.
فقط امیدوارم محاسبه من درآوردیم درست باشه!

2 - همین طور برای دسترسی به لابی چرا باید باز پله بخوره و اینکه باز چرا با وجود تعداد پله باز کد ارتفاعی +0.1 هستش؟ اینم با همون محاسبه طول از بر زمین و عدد 4.54 معلوم میشه و توضیحش مثل بالاست و ارتفاع در این ناحیه -80 سانته
در نهایتتتت مجددا سپاسگزارم ازتون که اگه به سوالاتم جواب بدید و راهنماییم بفرمایید من خودم احساس میکنم قدرت تجسمم کمی پایینه به همین خاطر اگه این طور پیشه بره فک نکنم بتونم به هیچ وجه ازمون طراحی رو قبول شم حتی اگه کله ظوابطم قورت داده باشم
انصافا در نظر گرفتن ایــــــــــــــن همه جزئیات ریز و درشت توی اون زمان کم و با اون استرس غیر ممکنه. اینو با نگاه کردن به کار دوستان قبول شده هم به وضوح میشه دید

وسعت

عضو جدید
1- ربطی یع داکت آسانسور نداره، اگ حتی فقط داکت آسانسور کنار موتورخونه بود نباید ازش استفاده میکردی برا موتورخونه،به هیچ عنوان، اما از داکت اصلی میتونی استفاده کنی، البته الان تاسیساتت با بیرون ارتباط داره مبتونی پنجره
زیرزمین پایین تره....نمیشه پنجره گذاشت....بعدشم شنیدم اصلا نباید از موتورخانه پنجره گذاشت

2- پلان طبقه اول که مسکونیه! در رو تو طبقه همکف رسم کن، اگر خواستی علاوه بر اون میتونی تو زیرزمینم به صورت خط چین رسم کنی
منظورم همکف بود که رمپ را مبینیم و دربش را...بکشم یا نکشم؟ توی پلان زیرزمین درب ورودی پارکینگ را میبینم یا خط چینه؟ به خاطر محل برش افقی که انگار سقف را برداشتم توی زیرزمین را دیدم میگما
3- نه معلومه که درست نیس، باید بینش باشه، یه دونه سرویسم کافیه
مردانه زنانه نمیخاد؟ اوکی..ممنون
...
1- اندازه گذاریه رمپتو درست بزن، برا شیب 15 درصدی جدا برا 10 درصدم جدا
میدونم....مرسی....من کلیتم اوکی بشه....نگارشی با دست کامل مینوستم.....مرسسسسسسسسسسسسی گفتی

2- ستون گذاریت ایراد داره، برا رمپتو میگما! پاچوندیش، راهروی کنار رمپت عرضش چقده؟
میشه برام شماتیک بکشی...من دو تا ستونچه گذاشتم....باید تو کل اکس بازم میذاشتم؟؟؟؟ 1.60 هست راهروی کنار رمپ در پارکینگ...کافیه دیگه

3- باکس پلت چرا کوچیک شده! باید تو همه طبقات بزرگترین حالتشو در نظر بگیری، برا مسکونیا تعداد پلشو کم کنی
میتونیم در طبقات کوچک و بزرگ کنیم....فقط باید محل ستونها ثابت بمونه....راهش همینه....
4، جایی که در رمپو گذاشتی، دیوار نباید تو قسمت در ترسیم شه،فقط یک خط ترسیم کن
خط اکسم هست...رو هم افتاده
همکف
1- طراحیش جالب نیس، هرگوشه پلانتو یه تیکه مربع کشیدی، برا تجاریو میگم، داکتتم ک گفتم
جای رییس را میارم بالای رمپ...... سرویس هم یکی بشه کافیه....
اول
1-داکتای سرویسات بزرگه
50 در 50 هست....بزرگه؟ چقدر باید باشه....یکی که میگفت 120 در 70 بگیر.....بهم میگی چند در چند>؟
2-از تو بعضی داکتات تیر ردمیشه، یکم move إشون کن
ای ول ممنونم تیزبینی
3- واحد دوخوابت یه اتاق خوابت کنار دستشوییه! خوب نیس دراشون کنار همه، نورگیرت چرا سه تا پنجره داره؟ با یه تیر سه نشون زدی؟ سمت پذیراییو رو حذف کن
خوب درش باشه مشکلی داره...اون گوشه در سرویس را گذاشتم که دیدش از پذیرایی نباشه....
مگه ایراد داره باشه؟ ابعادش 12 متره و پنجره گذاشتم چون عمق نورگیری بیشتر از 7 متره...مگه نباید گذاشت/؟ مانعی نداره فک کنم ها

4- از وسط پذیرایی رد شیم برسیم به دوتا اتاق خواب بالایی؟ عمومی خصوصی مهمه رعایت کن، الان تقریبا رعایت شده ها، ولی اگ بتونی طوری طراحی کنی که از درورودی بدون رفتن به پذیرایی بریم تو اتاق خواب خیلی خوبه
خوب اون موقع ورودی ام باید راهرو بخوره....ی راهروی دراززززززززززززززززززززز....درد من اینه....
طبقه دوم
1- ابعاد نورگیرو تو طبقات نمیتونی تغییر بدی تا اونجا که من میدونم

چرا میشه بزرکتر کرد.....به شرطی که ستون ها را بپایی

2- در باکس پلت کو؟؟؟

میذارم...شما کلیت طرح را اوکی بدددددددددددددددددددده....اصن ببینم نورگیرام درست هست یا نه! دستی بکشم کامل میذارممممممممممممممم

ممنووووووووووووووووووووووون هلوجونمممممممممممم....دوستای خوبم میشه ابهامات ما را جواب بدید...؟
ممنوووووووووووون
عارفه جان و .....بقیهههههههههههههههوووو....من منتظرم..

معار 65

عضو جدید
سلام به همگی خسته نباشید من یه سوال داشتم واسه راه پله زیرزمین و همکف و طبقات خط چین پله رو ، رو چه حسابی باید بزارم ممنون میشم راهنمایی کنید

سلام دوستان من ده آزمون از سایت آزمون آنلاین خریدم خیلی خوبه هر کی میخاد که این آزمون ها رو حل کنیم بسم ا... میذارم دونه تموم شد و چند نمونه طرح زدیم و کرکسیون کردیم میریم آزمون بعد البته قبلش آزمون دوستمون aiman1234 انجام بدیم

mojtabata2001

کاربر بیش فعال
نقشه ها رو اصلاح کردم. پله رو هنوز مطلبشو پیدا نکردم. ستونی که باید اضافه می کردم نمی دونم الان اوکی هست یا اینکه باید هم آکسش توی سمت چپ پلان هم ستون بزارم؟
برای راهرو نشدن طبقه بالایی هم چیزی به ذهنم نرسید..
دیگه برم سراغ آزمون بعدی
دوست عزیز aiman کاش می گفتی این آزمونت مال کجاست؟ به نظر میاد از نمونه ها آزمون های قبل که نیست

پیوست ها

• tamrin khordad 93-II.pdf
    8 کیلوبایت · بازدیدها: 0

Unique.f

عضو جدید
بچه ها همگی خسته نباشید.
توی پست های قبلی یه جا عارفه جون نوشته بود اصل پله اینکه از سمت راست طراحی بشه.من اصلا منظورو نفهمیدم.از سمت راست چی........
عارفه جون میشه لطف کنی با شکل توضیح بدی؟
ممنوووون

وضعیت
موضوع بسته شده است.