تمرین گروهی آزمون طراحی آبان 93

وضعیت
موضوع بسته شده است.
سلام دوستان من آزمون های آزمایش آزمون آنلاین رو میخام تهیه کنم چون برای خرداد آزمون های گذشته رو انجام داده بودم الان دوباره اگه همون ها رو کار کنم فکر کنم که چیز جدیدی نباشه دوستانی که تمایل دارن تا امروز ساعت 3 اعلام کنن

وسعت

عضو جدید
عزیزم چه آزمون نظام باشه چه اجرایی الان چند سالی هست که تراس هم جز سطح اشغال محاسبه میشه....حتی راه پله هم در بعضی جاها جز سطح اشغال میگیرند.....
پس سوال سال 87 که دوبلکس بوده و مساحت کل دو طبقه بشه 180 در صورتی که طبقه اول خودش 1602متر هست را چه جوری حل کنیم؟ وید هم بدیم....چون طبقه بالا ازمون دو اتاق خواسته نمیشه...
مگر اینکه طبقه اول را بیایم تراس بدون سقف بدیم...قبول میکنن؟
یا بیا در خود بدنه های ساختمان شکستگی ایجاد کنم؟
حل کردی این سوال را؟ عزیزم

الان ایردامو میخونم....خیلیییییییییییییییییی ممنون...وقت گذاشتی خانومی

آخرین ویرایش:

Unique.f

عضو جدید
مبحث اول : درز انقطاع

-در جاهایی که زمین مورد نظر با پلاك مجاور از لحاظ ساختمانی همسایه باشد باید درز انقطاع را جانمایی کرد.
-در قسمتهایی که زمین مورد نظر با معبر عمومی همسایه باشد، نیاز به قرارگیري درز انقطاع ندارد.
-مقدار درز انقطاع از تقسیم مقدارh به 200 بدست میآید.
hفاصله کف بام (جان پناه و خرپشته را در نظر نمیگیریم) تا کف پایینترین طبقه می باشد.
براي مثال اگر فاصله کف بام تا کف پایینترین طبقه 13 متر باشد، میزان درز انقطاع6/5 سانتیمتر خواهد بود.
-حداقل میزان درز انقطاع 5 سانتیمتر خواهد بود.
-دیوارهاي حیاط نیازي به درز انقطاع ندارد.

سلام و خسته نباشید به همه دوستان.
من در جزوه ای خوندم که اگر در سه طرف زمینی که داریم طراحی می کنیم ساختمان(همسایگی) داشته باشیم در دوضلع رو به رو درز انقطاع 1/200 می شه اما در ضلع سوم 1/100.درسته؟
یا باید هر سه طرف رو درز انقطاع 1/200 در نظر بگیریم؟
در واقع توی این جزوه گفته شده درز اقطاع برابر 1/100 که اگر دو ضلع رو به روی هم نیاز به درز داشته باشند مقدار آن نصف میشه یعنی همون 1/200 و اگر در دو ضلع رو به رو هم در زمین فقط یکی نیاز به در داشته باشد، مقدار آن 1/100 میشه.

یه سوال دیگه: بالاخره حداقل درز انقطاع همون 5 سانتی متر شد؟بچه در ادامه عدد دیگه ای گفتن!
یعنی ما سر جلسه بدون محاسبه 1/200 ارتفاع می تونیم درز رو 5 سانتی متر در نظر بگیریم؟

وسعت

عضو جدید
هنوز امروز یکشنبه....نیاز نبود اینقدر عجله کنی دوست عزیز ...و اما ایرادات
زیرزمین
1-انباری به این بزرگی برای چی آخه؟؟؟حداقلش 1.20 در 1.20 حالا همینو نهایت 1.20 در 1.5 میگرفتی کافی بود
کاملا صحبتت در مورد انباری و پارکینگ ها درست بود.....عالییییییییییییی بود...چشم

2- انباری بزرگ منجر شده پارکینگ کوچک بشه....دوره پیش دوستانی که مارو راهنمایی کردند یه نکته خیلی خوب گفتن و اون اینکه الان ماشینهای رو به روی رمپ چجوری میخوان برن بالا؟؟؟دنده عقب؟؟درسته 5 در 5 فضای گردش گذاشتی اما این فضا فضای سروته کردن خودرو کمه....مخصوصا اگر بدبینانشو درنظر بگیریم که همه ماشینها پارک هستن....چس سعی کن جوری طراحی کنی که جلوی رمپتو خالی کنی....مثلا انباری بهترین جا همون بخش تاسیساته...و بعدش جای انباری ها دو تا خودرو رو بزار....اینجوری کلی فضا میمونه که راحتتر میتونن خودرو ها سروته کنند
درسته.....اوکی

3-آکس بندی ستونهات ایراد داره....الان دو تا 3 داری؟؟؟یعنی چی؟؟و اصلا اون دو تا ستون که از آکس خارج کردی رو برای چی گذاشتی؟؟؟و برای شماره بندی آکس اون قسمت که زمین کج هست یا برای تک تک شماره عکس بزن یا خط آکستو کج بزار....البته صحیحش راه اولیه ولی من که دومی رو سرجلسه رفتم....
در مورد نحوه اکس بندی زمین کج باشه...جداجدا میشه ...اوکی....من گفتم طبقه اولم از محل غیرسرگیری.... طره شده...برای این ستون کذاشتم اونجا را.....نباید میذاشتم کلا؟ ممنون میشم برام توضیح بدی

4-دیوار انباری 10....کلا دیوارهای 20 سانتی دیوارهای باربر هستن و دیوارهای 10 دیوار تیغه ای که اگر تخریب کنی هیچ بلایی سرکل ساختمان نمیاد
ممنون

5-چرا کد ارتفاعی تاسیسات 3.62 هست؟؟؟نیگاه این قسمت زمین که خودش -1 هست....بالای سر اون یعنی لابی توی ارتفاع +10 سانته اونوقت تو فقط نیاز به یه 1.72داری نه کد ارتفاع 3.60......
اره باید 2.62- باشه......توجیه شدم...ممنون

6-پله هایی هم که میره اون سمت کف پله اش چشمی به نظر 20 سانتی هست....چند گرفتی؟؟؟با کف پله راه پله اصلی مقایسه کردم
یعنی خوشم اومد...حق با توئه....چشم

7-از لحاظ زیبایی شناسی بهتر بود راه پلتو صاف میکردی...منظورم اینه اون کجی رو توی دیوار خارجی مینداختی تا دو بازو مثل هم بشوند
اون وقت بنویسم با خاک پر شده؟ هاشور بزنم؟سیاه کنم؟ میشه بهم بگی؟

8-روی رمپ تو چیز باید ذکر بشه :1-slope و 2-L یکی شیبه که نشون دادی...یکی طول رمپ که فراموش کردی...
اره...درسته...ی سوالی...برای سوال 91....طول زمین ی جوری بود که یا باید فضای گردش مانور خودرو را 4.5 در 4.5 میگرفتم و رمپ ام اول و ته اش 1 متری 10% داشته باشه....یا اینکه کلا رمپ را 15 درصد بگیرم و فضای مانور 5 در 5......کدام الویت داره؟یا کلا اشتباه حل کردم؟

9-بهتره در زیرزمین فضای راه پله و آسانسور رو مجدد توی یه باکس بگیری ...منظورم همون لابی آسانسور ...این بحث عایق صوتی مطرح میشه
همکف...کاملا درسته اوکی

1-اینجا ستونگذاریت رو توضیح میدی که چرا اینجوری شده؟؟؟؟؟!!! بالا توضیح دادم برای طره طبقه همکف....که اومده روی رمپ از محل غیر سرگیری......و اینکه اول رمپ هم دو طرف ستون میخاد یا نه/؟ پخی ها ستون میخاد یا نه؟

2-ایراد ضابطه ای نداری اینجا...ولی از لحاظ بصری پلانت زیبا نشده....منظورم هندسه و ....لابی مسکونی رو نیگاه....چقدر دراز شده/؟!!میتونستی بهتر از این در بیاری
باشه....دوباره حل میکنم تلاشمو میکنم....

اگر به سئوال دقت کرده باشی توی محدوده هایی که بهت داده حرفی از پیش آمدگی نیست...اگر چیزی نگفته بود نکن این کار رو...مگر اینکه در نقشه خودشون لحاظ کرده باشند یا بگن که لحاظ کنی....اینو رییس مسکن سرآزمون به من گفت چون نخواسته ریسک نکن و هر چی گفته رو انجام بده
اینو ی استادی بهم گفت زیربناهای خواسته شده سوال را جمع بزنی دقیقا نزدیک مساحت زمین میشه که 10 مرت هم بذاری برای فضای مشاع ....کم میاری تو طبقات...چرت گفته؟ منم اول نظرم مثل شما بود....کدوم صحیحه؟

1-الان یه سئوال مهم...توی طبقه اول یه تک خواب خواسته بود یه سه خواب....اون سه خوابه کو؟؟؟!!
اوووووووووووووف....شرمندم...پس باید نورگیر دیگه هم بذارم.....

2-ما نورگیری با ابعاد 2در3 نداریم...حداقل مساحت نورگیر 2در 4 هست که اونم جای خاصی استفاده میشه
اووووف...تقصیر جزومه...اشتباه بود...مرسی گفتی..اصلاح میکنم حتما

3-ایراد بزرگتر هیچ وقت طوذی طراحی نکن که ورود به واحد اینقدر واضح به پذیرایی باشه و برای رفتن به اتاقهای خواب بخوان از وسط فضای عمومی رد شن...مثل واحد بغلی در نظر بگیری خیلی بهتره....یه کفش کنی ...پیش فضایی چیزی در نظر بگیر
حتما
4- در مورد اون سیستم سرمایش...این سیستم کاملا اشتباه....باید داکت داشته باشی برای هر واحد و همه اونها باید تا بام بره....ولی شما فضای عبور کانال رو در نظر نگرفتی
دقیقا.......عجب سوتی هایی

5- داکت آشپزخانه و سیرویس باید از هم جدا باشه
نمیشه یکی باشه؟ خیلی دیدم مشترک میذار...چند در چند بذارم؟50 در 50 کافیه

6-شما پیش آمدگی زدی و توی همون پیش آمدگی اومدی داکت گذاشتی این داکت توی همکف چ بلایی سرش اومده؟؟؟سرگیر نمیشه؟؟؟؟اینهارو با دقت توی ذهنت تصور کن متوجه میشی
عجب سوتی وحشتناکیییییییییی

به غیر از اتاقها که تقریبا هندسه دارند پذیراییها همش شکسته شکسته شد...حتی طوری خووورد نشده که تفکیک فضایی ایجاد کنه
اومدم اتاق هامو دراز نکنم....پذیررایی ام خراب شد/./.....اوکی کار میکنم

7-گفته شده ارتفاع تجاری 3.5...یعنی از کف تجاری تا زیر سقف طبقه بعد...کف تجاری +10 هست 3.5 اضافه کنی میشه 3.60....ضخامت سقفم 30 بگیری میشه 3.90....کد ارتفاعی رو اصلاح کن
چشم

طبقه دوم
1- داکت آشپزخونه سمت راستی کوش؟؟؟
با سرویس یکی گرفتم که دیگه جدا بگیرم

در حالت کلی اینو اصلاح کن....ولی کار رو کامل انجام بده...این خیلی نواقص ترسیمی داره....یه نمونه پی دی اف میزارم که منظورمو متوجه بشی منظورم از کار کامل چیه....

http://s5.picofile.com/file/8146670934/1.pdf.html
نمیگم رنگارنگ....من به خاطر لایه بندی مجبور شدم رنگی کنم...ولی کامل اینه...همه نکات از لحاظ ضوابطو ترسیم فنی توش رعایت بشه

واقعاااااااااااااااااااا خیلی لطف کردی عارفه جان....صمیمانه ممنون و عجبببببببببببببب سوتی هایی گذاشته بودم.....اصلاح میکنم میذارم انشالله

arefeh

کاربر فعال تالار مهندسی معماری ,
کاربر ممتاز

پس سوال سال 87 که دوبلکس بوده و مساحت کل دو طبقه بشه 180 در صورتی که طبقه اول خودش 1602متر هست را چه جوری حل کنیم؟ وید هم بدیم....چون طبقه بالا ازمون دو اتاق خواسته نمیشه...
مگر اینکه طبقه اول را بیایم تراس بدون سقف بدیم...قبول میکنن؟
یا بیا در خود بدنه های ساختمان شکستگی ایجاد کنم؟
حل کردی این سوال را؟ عزیزم

الان ایردامو میخونم....خیلیییییییییییییییییی ممنون...وقت گذاشتی خانومی

عزیزم من سئوال رو حل نکردم...اما منظورتو از تراس بدون سقف واقعا متوجه نمیشم....؟؟؟!!!!!؟؟
منظورت فکر میکنم همون وید باشه....
در هر صورت من اصلا متوجه سئوالت نشدم....دوستان دگ اگر متوجه شدن راهنمایی بفرمایند

arefeh

کاربر ممتاز
واقعاااااااااااااااااااا خیلی لطف کردی عارفه جان....صمیمانه ممنون و عجبببببببببببببب سوتی هایی گذاشته بودم.....اصلاح میکنم میذارم انشالله
در مورد دیوار راه پله...به جای اینکه مستطیل بشه تبدیل به یه ذوزنقه میشه...آجر چینی میکنند...چرا با خاک پر کنند؟؟؟میاند یه سمت آجر عرضی مثلاااا میزارند یه جا آجر رو طولی ...تا کار دیگه انجام میدند تا به اون شکل برسند و در نهایت راه پله هندسه خوبی در بیاره
در گوشه پخی ها ستون داشته باش حتما و در مورد رفت یه سمتش که قاعدتا میخواد....اما سمت دیگ اگر فاصله بین ستونهات تا لبه دوم رمپ حداکثر 1.20 باشه نیازی نیست...اما اگر 1.20 بیشتر بود مجبوری ستونک بزاری(ستونک چیه؟ ستونهایی که فقط تا سقف زیر زمین میاند و در طبقات ادامه پیدا نمیکنه
در مورد تفکیک داکت آشپزخانه و سرویس که تحلیل کلی برای خودت بکن....بوی سرویس میاد توی آشپزخانه و توی سرویس هم انواع و اقسام بوهای غذا رو استشمام میکنی ...به نظر خودت جالبه؟؟؟ابعاد هر کدوم رو حداقل 40 در 40 بگیری کافیه
در مورد گفته استادت اصلا متوجه نشدم....ولی من جوابتو بر اساس آزمون نظام دادم....
و آزمون سال 90 هم اصلا یادم نمیاد چی بوده...ولی تمام آزمونهای نظام همه با ضوابط قابل حل است....به غیر از یه آزمون که اشتباها 6 تا پارکینگ میخواست و زمین جواب نمیداد

arefeh

کاربر ممتاز
دوستان با کد کار نکنید با دست بکشید

دکتر جان....دوستان ایرادات خیلی زیاد دارند اگر همین اول راه بیان با دست کار کنند برای هر نقشه با این اوضاع ترسیمی و ندونستن نکات که دارند واسه هر آزمون برای اینکه به یه درستی برسند باید یه ماه وقت بزارند....دوستانی بودند که با دو تا شیت سفید هم نمره قبولی گرفتند این یعنی کارشون درست بوده که نمره کامل از بقیه شیتها گرفتند ...پس اول طرح درست باید باشه بعد سرعت و دست....
خیلی ها هم از دوستای خودم بودن که خیلی زود کار رو بستند اما همه غلط غلوط و مردود هم شدند....
حالا خودتون میدونید بازم....صاحب اختیارید:)

Unique.f

عضو جدید
مبحث دوم: ضوابط نورگیر

درجه بندی فضاها
درجه یک: پذیرایی، اتاق خواب، نشیمن، اتاق غذاخوري
درجه دو: آشپزخانه و انبار داخلی

هنگامی که در طراحی نتوان روشنایی کلیه فضاهاي مورد نیاز را از طریق ارتباط مستقیم با فضاي باز تأمین کرد،باید براي تأمین روشنایی فضاهاي باقیمانده از نورگیر یا پاسیو استفاده کرد

1) در صورتی که پاسیو فقط براي تأمین نور و روشنایی براي یک واحد باشد:

الف-ابعاد نورگیر برای فضای درجه یک : حداقل مساحت 12 مترمربع و حداقل عرض 3 متر طول می باشد-
در زمینهای کمتر از 200 متر مربع 6% از مساحت زمین کافی است.

ب- ابعاد نورگیر برای فضای درجه دو : حداقل مساحت 6 مترمربع و حداقل عرض 2 متر طول می باشد-
در زمینهای کمتر از 200 متر مربع 3% از مساحت زمین کافی است.

2) در صورتی که پاسیو فقط براي تأمین نور و روشنایی براي دو واحد یا بیشتر باشد از جدول زیر میتونید حداقل ابعاد رو بدست بیارید.

مشاهده پیوست 221729مشاهده پیوست 221730

نکات زیر نیز باید در ضوابط نورگیر ها رعایت شود:

-حداقل عرض پنجره هاي براي فضاهاي نورگیر باید 120 سانتی متر باشد.
-اندازه هاي B و A اندازه داخلی مفید است نه اندازه بیرونی.
-کلیه ضخامت دیوارهاي اطراف پاسیو باید 20 سانتی متر میباشد.
-ستون گذاري باید به نحوي باشد که ستونها در داخل پاسیو قرار نگیرد، در صورتی که ستون در داخل پاسیو قرار گرفت ابعاد پاسیو از بر ستونها محاسبه میشوند.
-پاسیوها تا طبقه روي پارکینگ ادامه پیدا میکند و طبقه پارکینگ و انباريها حتماً داراي سقف میباشد.

-در صورت پیش بینی حیاط خلوت درشمال پلاکهای شمالی حداقل عرض لازم 3متر ودر زمینهای کمتر از 200 متر مربع حداقل عرض لازم 2متر کافی است.

مبحث نورگیر ادامه دارد.....

ممنون از توضیحاتتون.
میشه لطفا در مورد نوگیری دو فضای یک واحد از یک نور بیشتر توضیح بدید؟
مثلا اگه دو فضای در جه 1 بودند حداقل مساحت 12 متر و حداقل عرض 3 متر رعایت بشه کافیه و دیگه مهم نیست که پنجره ها در ضلع های عمود برهم یا رو به روی هم نورگیر قرار بگیرند ؟
و اینکه اگه پنجره ها در دو ضلع رو به روی هم قرار گرفتند و نتونستیم توی طرح فاصله 4 متری رو توی این طول رعایت کنیم و عرض سه متری نورگیر در حدفاصل این دو پنجره در دو ضلع رو به رو قرار گرفت ایرادی داره؟
امید وارم منظورم رو رسونده باشم
با تشکر

وسعت

عضو جدید
عزیزم من سئوال رو حل نکردم...اما منظورتو از تراس بدون سقف واقعا متوجه نمیشم....؟؟؟!!!!!؟؟
منظورت فکر میکنم همون وید باشه....
در هر صورت من اصلا متوجه سئوالت نشدم....دوستان دگ اگر متوجه شدن راهنمایی بفرمایند

عزیزم واقعا ممنوووووووووون از وقت و کمک هایت....
1- سوال 87 ای سوال هست
http://www.inbr.ir/Contents/308071097.pdf
ببین مساحتی که سوال خواسته 180 متر طبقه اول و دوم با هم هست....ولی زمین 13 در 13 169 متر که حالا بگیم ورودی هم 10 متر کم شه.... میشه 150 که با 30 متر نمیشه پله های طبقه بالا و اتاق ها را حل کر که خواسته....
منظورم وید نیست...وید را میدونم داخل فضایست و بدون سقف
منظورم اینه از طبقه اولم ی تراس بزرگ بزنم که زیربنام کم بشه و برای اینکه جز زیربنا حساب نشه سقف ندم و فقط ی در کوچک برای نظافت و تو طبقه بالا هم روی اون تراس بدون سقفه خالی باشه...
تونستم منظورمو برسونم؟ مرسسسسسسسسسسسسسسسسی

وسعت

عضو جدید
در مورد دیوار راه پله...به جای اینکه مستطیل بشه تبدیل به یه ذوزنقه میشه...آجر چینی میکنند...چرا با خاک پر کنند؟؟؟میاند یه سمت آجر عرضی مثلاااا میزارند یه جا آجر رو طولی ...تا کار دیگه انجام میدند تا به اون شکل برسند و در نهایت راه پله هندسه خوبی در بیاره
در گوشه پخی ها ستون داشته باش حتما و در مورد رفت یه سمتش که قاعدتا میخواد....اما سمت دیگ اگر فاصله بین ستونهات تا لبه دوم رمپ حداکثر 1.20 باشه نیازی نیست...اما اگر 1.20 بیشتر بود مجبوری ستونک بزاری(ستونک چیه؟ ستونهایی که فقط تا سقف زیر زمین میاند و در طبقات ادامه پیدا نمیکنه
در مورد تفکیک داکت آشپزخانه و سرویس که تحلیل کلی برای خودت بکن....بوی سرویس میاد توی آشپزخانه و توی سرویس هم انواع و اقسام بوهای غذا رو استشمام میکنی ...به نظر خودت جالبه؟؟؟ابعاد هر کدوم رو حداقل 40 در 40 بگیری کافیه
در مورد گفته استادت اصلا متوجه نشدم....ولی من جوابتو بر اساس آزمون نظام دادم....
و آزمون سال 90 هم اصلا یادم نمیاد چی بوده...ولی تمام آزمونهای نظام همه با ضوابط قابل حل است....به غیر از یه آزمون که اشتباها 6 تا پارکینگ میخواست و زمین جواب نمیداد

اولا ممنون عزیزم ...اطلاعات خیلی خوبی داری...مرسی وقت میذاری

- فضای مانور ماشین حداقلش اکس به اکس 5 در 5 هست؟

- قسمتی از طبقه همکف که میاد روی رمپ(در طول غیر سرگیری) ستونک میخاد؟ یا نه؟ ستونچه بگم یا ستونک؟

- استاده میگفت: وقتی 135 متری+ 25 متری+ 15-20 متر فضای راه پله و اسانسور و لابی....بیشتر از مساحت زمین میشه پس بیا پیشامدگی بذار تا جبران شه....
پس نمیذارم....به نظر منم حرف شما منطقی و درست تره....

mojtabata2001

کاربر بیش فعال
درود و سلام خداوند بر همه بزگوارانی که بی منت و ادعا مارو کمک و همراهی می کنن:smile:
می دونم قراره روی آزمون خرداد 93 کار کنیم ولی من با آذر 92 شروع کرده بودم و امروز می خوام 93 رو کار کنم. واسه همین از همه بزرگواران حرفه ای، فوق حرفه ای و حتی غیر حرفه ای خواهش می کنم کارمو ببینن و نظر بدن. این اولین تمرن منه و تا جایی که تا امروز یاد گرفته بودم همه چی رو انجام دادم و ایرادایی که عارفه خانم ازم گرفته بودن رو هم سعی کردم رفع کنم. این مثلا قراره طرح قبولی باشه! فقط امیدوارم سوتی ضایعی نداده باشم که طرح از بیخ و بن رد شه:D
مبلمان و اندازه های داخلی رو هم در لایه های جدا گذاشتم و می تونید در فایل پی دی اف در صورت مزاحمت اونا رو خاموش کنین. اگه فایل کد لازمه امر بفرمایید تا بزارم.
مرید جان منم خیلی دلم می خواد دستی کار کنم، ولی اول باید چند تا نقشه بکشم تا ابعاد و تقسیم فضاها قشنگ دستم بیاد بعدش می رم تو کار دست و ترسیم نقشه هایی که با کد کشیده بودم:)
:gol::gol::gol:

پیوست ها

• tamrin azar 92-final.pdf
    202.6 کیلوبایت · بازدیدها: 0

delava

عضو جدید
کاربر ممتاز
درود و سلام خداوند بر همه بزگوارانی که بی منت و ادعا مارو کمک و همراهی می کنن:smile:
می دونم قراره روی آزمون خرداد 93 کار کنیم ولی من با آذر 92 شروع کرده بودم و امروز می خوام 93 رو کار کنم. واسه همین از همه بزرگواران حرفه ای، فوق حرفه ای و حتی غیر حرفه ای خواهش می کنم کارمو ببینن و نظر بدن. این اولین تمرن منه و تا جایی که تا امروز یاد گرفته بودم همه چی رو انجام دادم و ایرادایی که عارفه خانم ازم گرفته بودن رو هم سعی کردم رفع کنم. این مثلا قراره طرح قبولی باشه! فقط امیدوارم سوتی ضایعی نداده باشم که طرح از بیخ و بن رد شه:D
مبلمان و اندازه های داخلی رو هم در لایه های جدا گذاشتم و می تونید در فایل پی دی اف در صورت مزاحمت اونا رو خاموش کنین. اگه فایل کد لازمه امر بفرمایید تا بزارم.
مرید جان منم خیلی دلم می خواد دستی کار کنم، ولی اول باید چند تا نقشه بکشم تا ابعاد و تقسیم فضاها قشنگ دستم بیاد بعدش می رم تو کار دست و ترسیم نقشه هایی که با کد کشیده بودم:)

تیراز وسط نورگیر رد شده.آکس بندی اصلاح کن.

arc eng

عضو جدید
سلام و خسته نباشید به همه دوستان.
من در جزوه ای خوندم که اگر در سه طرف زمینی که داریم طراحی می کنیم ساختمان(همسایگی) داشته باشیم در دوضلع رو به رو درز انقطاع 1/200 می شه اما در ضلع سوم 1/100.درسته؟
یا باید هر سه طرف رو درز انقطاع 1/200 در نظر بگیریم؟
در واقع توی این جزوه گفته شده درز اقطاع برابر 1/100 که اگر دو ضلع رو به روی هم نیاز به درز داشته باشند مقدار آن نصف میشه یعنی همون 1/200 و اگر در دو ضلع رو به رو هم در زمین فقط یکی نیاز به در داشته باشد، مقدار آن 1/100 میشه.

یه سوال دیگه: بالاخره حداقل درز انقطاع همون 5 سانتی متر شد؟بچه در ادامه عدد دیگه ای گفتن!
یعنی ما سر جلسه بدون محاسبه 1/200 ارتفاع می تونیم درز رو 5 سانتی متر در نظر بگیریم؟

سلام
درز انقطاع فقط یک فرمول داره یک دوم ارتفاع ساختمون تقسیم بر 100. بعد از اینکه این عدد ب دست اومد هرقسمتی از زمین با بنا مجاور بود یعنی همسایگی وجود داشت باید در نظر گرفته بشه.
هرگز بدون محاسبه اندازه حداقل درز رو در نظر نگیرید. اول حساب کنید اگر کمتر از اون عدد 5 بود شما معیار رو روی 5 بذارید.

mojtabata2001

کاربر بیش فعال
وای! راس میگی عجب چیزی رو دقت نکردم..
البته تو ضوابط داریم که اگر ستون قرار بگیره ابعاد از بر ستون محاسبه میشه و خونه هایی رو هم دیده بودم که توی نورگیرشون تیر دارن! امیدوارم یه نمره مختصری برای همچین اشتباهی کم شه. با این اوصاف مساحت نورگیر همچنان کافیه اما طول 4 متریش کم میشه.
یه چیز دیگه رو هم یادم رفت بگم، اینقد به کار عارفه خانم نگاه کردم و ایرادا و جواب سوالامو از توش در آوردم که آخر یه جاهایی از کارم شبیه کار ایشون شد! مثلا واحد کوچیکه و کانالای کولر و اینا..
ببخشید:cry:

Unique.f

عضو جدید
با سلام

از اونجایی که قرار شده مباحث رو به صورت دسته بندی ادامه بدیم تا نتیجه مطلوبتری داشته باشه و دوستان هر مبحثی رو کاملتر کنند به سوالات نورگیر شما جواب میدم و خواهش میکنم برای رسیدن به جواب سوالتون در مورد ابعاد ستون کمی شکیبایی داشته باشید چون ابعاد ستون و دهانه ستونگذاری به عواملی چون نوع اسکلت و تعداد طبقات بستگی داره در مباحث بعدی به طور مفصل در موردشون تبادل نظر میکنیم.

در مورد سوال OKB: همونطور که در مبحث 2 نورگیر هم گفته شده ارتفاع کف پنجره یا OKB فقط در نورگیرهایی که در کناره زمین قرار گرفته 180 سانتیمتر میباشد و در نورگیرهای داخلی الزامی ندارد.

اگر نورگیر داخلی باشد اما برای دو واحد باشد OKB پنجره ها چقدر باید در نظر گرفته شود؟

وسعت

عضو جدید
عمق نورگیری هال 8 متر درسته؟ خودمم میخام بدونم....

درب ورودی پله و جک بالابرت را یکی کن 120 تا دو لنگه
حمامت کنار درب رورودی جاش بده....نزدیک اتاقا باشه.....راهرو کن ورودی اتاقتو اقلا درب حمام را از اون تو راهرو بذار

وسعت

عضو جدید
180 اوکابه

سوال..خواهشا جواب بدید

برای نشیمن مثلا....اگه پنجره از خیابان باشه و نورگیری درست و حسابی داشته باشه...خب؟ عمق نورگیری....یعنی فاصله دورترین دیوار خال از لبه پنجره چقدر باشه/؟
اگر تراس داشتیم عمق را از محل نرده تراس حساب میکنیم یا پنجره تراس؟

این عمق 7 متره؟آیاااااااااااااااااااا
مثلا 8 متر بشه یا 9 متر باید نورگیر بذاریم؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

آخرین ویرایش:

holooooooo

کاربر ممتاز
ستون گذاری رمپ

ستون گذاری رمپ

خطاب به مهندس دل آوا، جواب سوالشون...

تنها پلانی کم دم دستم بود پلان کار عارفس، ببینید الان فاصله ی ستون از لبه ی رمپ 120 سانتی متر هست، بنابراین میتونیم جهت پوشش اون قسمت تیری رو کنسول کنیم، اما در صورتی که فاصله بیش از 120 باشه، اونوقت لبه ی رمپ ستون هایی را میذاریم، و در طبقه ی بالا تو همکف حذفشون میکنیم، که به اینا میگن ستونک،
البته در صورتی حذف میکنیم که فاصله ی آکس تا آکس ستون های اون قسمت از 7 بیشتر نباشه...

dzu3q9epwbp94thmqylg.jpg

دکتر جان....دوستان ایرادات خیلی زیاد دارند اگر همین اول راه بیان با دست کار کنند برای هر نقشه با این اوضاع ترسیمی و ندونستن نکات که دارند واسه هر آزمون برای اینکه به یه درستی برسند باید یه ماه وقت بزارند....دوستانی بودند که با دو تا شیت سفید هم نمره قبولی گرفتند این یعنی کارشون درست بوده که نمره کامل از بقیه شیتها گرفتند ...پس اول طرح درست باید باشه بعد سرعت و دست....
خیلی ها هم از دوستای خودم بودن که خیلی زود کار رو بستند اما همه غلط غلوط و مردود هم شدند....
حالا خودتون میدونید بازم....صاحب اختیارید:)
مهندس دلیل اینکه میگم با دست بکشن اینه که طرح درآوردن با دست و کد خیلی با هم تفاوت داره تو کد خیلی راحت به نتیجه میرسی اما سر آزمون که کد نیست باید با دست طرح در بیاری که دقت و اصول خودش رو میخاد وگرنه که اگه با کدطرح بزنیم بعد همون رو با دست بکشیم که زیاد فایده نداره چون ذهن تو کد راحت تر کار میکنه تا با دست
در هر صورت قصدم راهنمایی بود دوستان هر جور مایل هستن
در ضمن من قصد دارم آزمون آزمایش ها رو تهیه کنم هر کی از دوستان میخاد اعلام کنه خیلی زود

holooooooo

کاربر ممتاز
180 اوکابه

سوال..خواهشا جواب بدید

برای نشیمن مثلا....اگه پنجره از خیابان باشه و نورگیری درست و حسابی داشته باشه...خب؟ عمق نورگیری....یعنی فاصله دورترین دیوار خال از لبه پنجره چقدر باشه/؟
اگر تراس داشتیم عمق را از محل نرده تراس حساب میکنیم یا پنجره تراس؟

این عمق 7 متره؟آیاااااااااااااااااااا
مثلا 8 متر بشه یا 9 متر باید نورگیر بذاریم؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

یه لطفی کنید اگر جواب دوستان رو دارید میدید نقل قول چند گانه بگیرید که اونا متوجه بشن شما منظورتون به کیه، و تمام مسائل رو در یک پست بیان کن، اینجوری تعداد پست ها زیاد میشه و به طبع تعداد صفحات تایپیک یکی که 3 ساعت نیاد بعد از 3 ساعت باید ده صفحه تایپیکو ببینه!
فاصله ی 7 متری از لبه ی تراس می باشد...Drawing1-Model.jpg

وسعت

عضو جدید
یه لطفی کنید اگر جواب دوستان رو دارید میدید نقل قول چند گانه بگیرید که اونا متوجه بشن شما منظورتون به کیه، و تمام مسائل رو در یک پست بیان کن، اینجوری تعداد پست ها زیاد میشه و به طبع تعداد صفحات تایپیک یکی که 3 ساعت نیاد بعد از 3 ساعت باید ده صفحه تایپیکو ببینه!
فاصله ی 7 متری از لبه ی تراس می باشد...
با

قطعی همینه دیگه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ پس باید بریم پیش به سوی نورگیر/....

holooooooo

کاربر ممتاز
با

قطعی همینه دیگه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ پس باید بریم پیش به سوی نورگیر/....

این قانونیه که تو این مبحث 4 گفته شده، به نظر من اگر 8 متر شد، فوقش یه پوان منفیه کوچیک براتون در نظر میگیرن، برای 1 متر نور گیر نذارید، اما 9 تا 10 متر شد دیگه چاره ای نیست، برای اون یه 4*2 نورگیر بذارید

وسعت

عضو جدید
این قانونیه که تو این مبحث 4 گفته شده، به نظر من اگر 8 متر شد، فوقش یه پوان منفیه کوچیک براتون در نظر میگیرن، برای 1 متر نور گیر نذارید، اما 9 تا 10 متر شد دیگه چاره ای نیست، برای اون یه 4*2 نورگیر بذارید

مگه نورگیر یک واحد که اشپزخانه یی طرف باشه و فضای دیگه سالن یا خواب....6 متری نیست؟ چرا 8!!!!!!!!!!!!!!!

مگه 8 نورگیر بین دو تا اشپزخانه دو تا واحد جدا نیست؟

Unique.f

عضو جدید
مبحث چهارم : پارکینگ و رمپ (1)

از اونجایی که بحث شیرین پارکینگ سوالات زیادی در موردش هست و مبحث مهمی هستش طی دو روز آینده مطالب اون رو در اینجا ارائه میکنیم و بعد از اون با کمک هم نقاط مجهول اونو بررسی و تکمیل میکنیم.

-پارکینگ و توقفگاههاي خودرو به سه گروه تقسیم میشوند:

مشاهده پیوست 222120

ابعاد پارکینگ
-فضاي مفید براي یک خودرو2.5 متر در 5 متر می باشد
-فضاي مفید براي دو خودرو4.5 متر در 5 متر می باشد (در صورت وجود ستون در دو طرف آنها،فاصله محور تا محور دو ستون 5 متر)
-فضاي مفید براي سه خودرو 7 متر در 5 متر می باشد (در صورت وجود ستون در دو طرف آنها،فاصله محور تا محور دو ستون 7.5 متر)

مشاهده پیوست 222121

ادامه دارد.......

در طراحی مثلا دو پارکینگ که دو طرف آن ها ستون قرار میگیره وقتی فاصله داخل تا داخل ستون ها 4.5 متر باشه پارکینگ دو خودرو تامین شده ولی اینکه حالا فاصله محور تا محور دو ستون چقدر باشه بستگی به ابعاد ستون ها داره.مثلا اگه دو تا ستون 30 در 30 باشن و فاصله داخل به داخل اون ها بشه 4.5 متر، فاصله محور تا محورشونم میشه 4.8 متر.و الزاما 5 متر نیست. درسته؟

holooooooo

کاربر ممتاز
مگه نورگیر یک واحد که اشپزخانه یی طرف باشه و فضای دیگه سالن یا خواب....6 متری نیست؟ چرا 8!!!!!!!!!!!!!!!

مگه 8 نورگیر بین دو تا اشپزخانه دو تا واحد جدا نیست؟

راجب عمق نورگیریه بیش از 7 پرسیدین شما، من گفتم نهایتش برا یکی دومتری که بیشتر از 7متره یه نورگیر 8متری بنداز، وگرنه برای تامین نور پذیرایی که فقط نورش از نورگیر تامین میشه باید نورگیر 12 متری بذارید.
در طراحی مثلا دو پارکینگ که دو طرف آن ها ستون قرار میگیره وقتی فاصله داخل تا داخل ستون ها 4.5 متر باشه پارکینگ دو خودرو تامین شده ولی اینکه حالا فاصله محور تا محور دو ستون چقدر باشه بستگی به ابعاد ستون ها داره.مثلا اگه دو تا ستون 30 در 30 باشن و فاصله داخل به داخل اون ها بشه 4.5 متر، فاصله محور تا محورشونم میشه 4.8 متر.و الزاما 5 متر نیست. درسته؟

من خودم به شخصه با این قضیه موافقم، جایی که میتونم 5 میکیرم، یهنی اولویتم همیشه آکس تا آکس رو پنجه، اما مثلا الان برا آذر 92 یه پارکینگم شد 5 یکی 4.80

Unique.f

عضو جدید
با سلام

طبق ضوایط جدید شهرداری عمق نورگیری بالکن رو حداکثر با عمق نورگیر معمولی برای یک واحد مسکونی یکی دونسته و اونو تا 3 متر مجاز دونسته
البته دوستان این مطلب رو مد نظر داشته باشید که ضوابطی که برای آزمون نظام مهندسی مورد استفاده قرار میگیره حداقل ضوابط هستش و تمامی ضوابط در آزمونهای نظام مهندسی کاربرد نداره چون عملا ابعاد زمین در آزمون نظام مهندسی ابعاد متوسط هستش و فضاهای طراحی شده نیز با توجه به خواسته های سوال حداقل ابعاد می باشد و معمولا استفاده از بالکنهایی با عمق زیاد امکان پذیر نیست.
تا اونجایی که من میدونم این ضابطه در مقررات ملی وجود نداره و جزوه ها هم فقط رو نوشتی از قوانین و ضوابط هستن. اگر کسی در مورد این ضابطه منبع موثق تری نسبت به جزوه داره بگه تا اصلاحش کنیم.

مگه حداکثر عمق نورگیری مجاز، 7 متر نیست؟ پس فضای پشت بالکن 3 متری، تا 4 متر میتونه نور میگه و اگه عمق ای فضا بیش از 4 متر بشه از اون جا به بعد نور نمیگیره؟
پس چرا می گید که بالکن با عرض 3 متر، فضای پشت اون دیگه نمیتونه از بالکن نور بگیره؟

یه سوال دیگه: توی مبحث پارکینگ گفته شد برای پارکینگ متوسط و بزرگ حداقل دو راه خروج برای افراد پیاده به معبر یا فضای باز ساختمان الزامیه. ولی تو سوال خرداد 93 که پارکینگ متوسط محسوب میشد، راه خروج فقط همون پله و آسانسوری بود که به طبقات می رفت و توی کار هیچ کدوم از دوستان ندیدم خروجی به معبر برای پیاده داده باشه و سطح اشغالمونم که 100 درصد بود و اصلا حیاطی وجود نداشت که از پارکینگ به اون خروجی بدیم.
یعنی در نهایت همه یه خروجی برای پیاده داشتن که اونم به فضای باز نبود. پس طبق این ضابطه یعنی این غلطه بوده تو کار بچه ها؟

یه

arefeh

کاربر ممتاز

خسته نباشید
زیرزمین
1-به کد ارتفاعی ها توجه نمیکنم...خودتون دگ کامل اونو محاسبه کنید الان فرض بر این میگیرم که ارتفاعات رو درست محاسبه کردید
2-از پاگرد پله پوتر رد میشه و عملا عرض مفید پاگرد از 1.2 به 1.10 کاهش پیدا گرده....که باید عرض رو بیشتر کنید
3-عرض پله ها رو حداقل 1.2 بگیرید جهت اطمینان پله فرار هم همین عرض رو بگیرید
همکف
1-نیازی نیست درب برای جک معلول و ...بگیرید...اونجا رو که فضای اصلی ورود به لابی مسکونی هست رو الکی خووورد کردید...هر دو در رو بردارید یه در همون قسمت راهرو مانند بزارید کافیه
اول
1-بزرگترین ایراد عبور تیر از نورگیر که غیر قابل حل نیست...کافیه ستونهای همون ردیف رو به سمت بالا (به سمت ردیف 1)بکشی تا این مشکل حل بشه
2-سعی کن حمام رو در بخش خصوصی منزل قرار بدی نه راهرو ورودی
3-درب ورودی هر واحد حداقل عرض 1.2
4-راستی دلیل اینکه ابعاد نورگیر رو اینقدر زیاد گرفتی چیه؟؟؟3 در 4 کافیه نه 3.70!!!!
5-ابعاد خواب اونم با عرض 2.10 به نظرت کافیه؟؟؟حداقل عرض برای اتاق خواب دگ 2.25 هست...هر چند که از نظر من بازم کمه و 2.5 معقولتره
6- عیب دیگ شما برای پذیرایی نور مستقیم نداری؟؟؟و دادی به آشپزخونه ...کمااینکه عمق نورگیر هم 9.90 هست ....
7- در مورد واحد همکف هم همینطور عمق نور شده 8 متر
8-یه نکته توی آشپزخونه ...اگر بتونی یه تیکه از اونو به صورت پوشیده یا همون مطبخ خودمون بگیری خیلی بهتره
دوم
1-این طبقه مساحت کلش چند؟؟؟و با مساحت پذیرایی یه مقایشه بکن حتما
2- یه دونه از اتاقهات هم حمام داشته باشیه کافیه
3-سرویس دستشویی رو اوردی بخش خصوصی ساختمان و اگر یه مهمون بخواد استفاده کنه باید مسیر طی کنه....درصورتی که حمام رو جلوی درب ورودی گذاشتی
4-مشکل عمق نور و ...هم در اینجا تکرار شده
یه نظر برای طرحت دارم امتحان کن ببین جواب میده....
اول از همه اون زدیف ستون 2 رو کامل بکش ببر بالا
دوم اون اتاق بالایی رو حذف کن و آشپزخونه رو به جاش بزار...
سوم یه تراس سرتاسری عمق 1.2 جای تراس و آشپزخونه فعلی بنداز
چهارم اون فضایی که مثلا نشیمینه رو با طراحی یکم بزرگش کن و اتاق مهمان رو اونجا بنداز که یه حموم داخلش هست
پنجم اون عرض نورگیر رو هم از 3.70 به 3 برسون که مفید باشه برای پذیرایی
ششم اون تیغه به اون بزرگی که روبه روی نشیمن فعلی انداختی رو تا جایی که در اتاق مهمون دیده نشه کوچیکش کن ...اون فضا تبدیل شده به یه راهرو درااااز
هفتم حمامی که الان کنار نشیمن و دربش به راهرو باز میشه رو سرویس دستشویی کن
هشتم اون اتاق خواب وسط قسمت پایین پلانت رو حذف کن تبدیلش کن به فضای نشیمن خصوصی
نهم تراس سمت چپیه رو بردار و اتاق رو بزرگ کن که بشه یه اتاق خواب بزرگتر
دهم اون اتاق سمت راستی رو هم یه دستی سروگوشش باید بکشی...(یه مقدار از فضاش میره برای اتاق خواب مهمان)
اینها رو انجام بده کارت زمین تا آسمون تغییر میکنه;)

Unique.f

عضو جدید
در مبحث رمپ و پارکینگ حداقل مقدار سرگیري براي ورودي رمپ 195 سانتیمتر گفته شد اما من در جای دیگه 205 سانتی متر دیدم. کدومش درسته؟
میشه منبعی که عدد 195 رو گفته ذکر کنید.
ممنون

وضعیت
موضوع بسته شده است.