تمرین گروهی آزمون طراحی آبان 93

وضعیت
موضوع بسته شده است.

Unique.f

عضو جدید
در مبحث رمپ، محل گردش به صورت رمپ با شعاع گردش 6.5 متر:
شعاع گردش منظور شعاع میانی رمپه؟ آخه توی عکسی که گذاشتید واضح نیست.
من جای دیگه شعاع گردش که منظور همون شعاع میانی بوده رو 5 متر خوندم.5 درسته یا 6.5؟

mojtabata2001

کاربر بیش فعال
خسته نباشید
زیرزمین
1-به کد ارتفاعی ها توجه نمیکنم...خودتون دگ کامل اونو محاسبه کنید الان فرض بر این میگیرم که ارتفاعات رو درست محاسبه کردید خداکنه درست باشه!
2-از پاگرد پله پوتر رد میشه و عملا عرض مفید پاگرد از 1.2 به 1.10 کاهش پیدا گرده....که باید عرض رو بیشتر کنید مرسی
3-عرض پله ها رو حداقل 1.2 بگیرید جهت اطمینان پله فرار هم همین عرض رو بگیرید عرض پله ها 120 هست بانو. برای پله فرار گفته شده 80 ولی من 1 گرفتم. اونم چشم
همکف
1-نیازی نیست درب برای جک معلول و ...بگیرید...اونجا رو که فضای اصلی ورود به لابی مسکونی هست رو الکی خووورد کردید...هر دو در رو بردارید یه در همون قسمت راهرو مانند بزارید کافیه
اول بله اینجا خیلی ضایع بود و اصلاحش کردم:biggrin:
1-بزرگترین ایراد عبور تیر از نورگیر که غیر قابل حل نیست...کافیه ستونهای همون ردیف رو به سمت بالا (به سمت ردیف 1)بکشی تا این مشکل حل بشه این توی طبقات مشکلی نداره ولی توی پارکینگ بیچاره م می کنه.. موندم چه کنم. ینی اگه تیر اون تو باشه رده؟؟؟
2-سعی کن حمام رو در بخش خصوصی منزل قرار بدی نه راهرو ورودی می برمش بالا کنار اون خواب سمت راستی
3-درب ورودی هر واحد حداقل عرض 1.2 آخ آخ اینم نمی دونستم
4-راستی دلیل اینکه ابعاد نورگیر رو اینقدر زیاد گرفتی چیه؟؟؟3 در 4 کافیه نه 3.70!!!! آخه خواستم همباد اتاق خواب بشه و یهو یه تو رفتگی نداشته باشم
5-ابعاد خواب اونم با عرض 2.10 به نظرت کافیه؟؟؟حداقل عرض برای اتاق خواب دگ 2.25 هست...هر چند که از نظر من بازم کمه و 2.5 معقولتره حمام که بره بالا فضا رو میدم به این خواب، حله;)
6- عیب دیگ شما برای پذیرایی نور مستقیم نداری؟؟؟و دادی به آشپزخونه ...کمااینکه عمق نورگیر هم 9.90 هست .... نورگیر وسطی به سمت پذیرایی هم پنجره داره دیگه. عمق نورگیریش هم کافی بود.. البته نور مستقیم نیست دیگه.. توی مبانی طراحی معماری که می خوندم آشپزخانه برای دید منظر به حیاط و داشتن پنجره اولویتش بالاتره، منم آشپزخانه رو نور و منظر مستقیم دادم.
7- در مورد واحد همکف هم همینطور عمق نور شده 8 متر من فکر می کردم چون این فضا سر یک فضا هست و فضا هم نور مستقیم میگیره دیگه برای میز نهار خوری یه لامپ نور رو حل می کنه..
8-یه نکته توی آشپزخونه ...اگر بتونی یه تیکه از اونو به صورت پوشیده یا همون مطبخ خودمون بگیری خیلی بهتره چشم
دوم
1-این طبقه مساحت کلش چند؟؟؟و با مساحت پذیرایی یه مقایشه بکن حتما بله پذیرایی کوچیک شده..
2- یه دونه از اتاقهات هم حمام داشته باشیه کافیه فضا زیاده گفتم بریز بپاش کنیم، این واحد خیلی اعیونی هستااا
3-سرویس دستشویی رو اوردی بخش خصوصی ساختمان و اگر یه مهمون بخواد استفاده کنه باید مسیر طی کنه....درصورتی که حمام رو جلوی درب ورودی گذاشتی جابجا می کنم
4-مشکل عمق نور و ...هم در اینجا تکرار شده وای بر من!:confused:
یه نظر برای طرحت دارم امتحان کن ببین جواب میده....
اول از همه اون زدیف ستون 2 رو کامل بکش ببر بالا پارکینگو چه کنــــــــم
دوم اون اتاق بالایی رو حذف کن و آشپزخونه رو به جاش بزار... این خیلی خوبه مرسی
سوم یه تراس سرتاسری عمق 1.2 جای تراس و آشپزخونه فعلی بنداز عالی!
چهارم اون فضایی که مثلا نشیمینه رو با طراحی یکم بزرگش کن و اتاق مهمان رو اونجا بنداز که یه حموم داخلش هست اینم عالی
پنجم اون عرض نورگیر رو هم از 3.70 به 3 برسون که مفید باشه برای پذیرایی حله
ششم اون تیغه به اون بزرگی که روبه روی نشیمن فعلی انداختی رو تا جایی که در اتاق مهمون دیده نشه کوچیکش کن ...اون فضا تبدیل شده به یه راهرو درااااز خواستم ستونو قایم کنم!
هفتم حمامی که الان کنار نشیمن و دربش به راهرو باز میشه رو سرویس دستشویی کن چشم;)
هشتم اون اتاق خواب وسط قسمت پایین پلانت رو حذف کن تبدیلش کن به فضای نشیمن خصوصی ...
نهم تراس سمت چپیه رو بردار و اتاق رو بزرگ کن که بشه یه اتاق خواب بزرگتر ...
دهم اون اتاق سمت راستی رو هم یه دستی سروگوشش باید بکشی...(یه مقدار از فضاش میره برای اتاق خواب مهمان) این همون مستر بد رومه! واسه همین بزرگ و مجهزه مثلا! ببینم می تونم تغییرش بدم یا نه
اینها رو انجام بده کارت زمین تا آسمون تغییر میکنه;)

من واقعا نمی دونم چطوری تشکر منم:heart:
تغییرات رو اعمال می کنم و دوباره میزارم

وسعت

عضو جدید
با تشکر از همه دوستان عزیز......علی الخصوص عارفه و هلو جان

تمرین 93 را اصلاح کردم .و گذاشتم....البته بازم نوشته های متنی ندارم عارفه جان...ببخشید فونت ندارم
ممنون میشم همگییییییییییییییییی ایرادهامو بگیم...
ممنون

http://s5.picofile.com/file/8146725284/85.pdf.html

mojtabata2001

کاربر بیش فعال
هــــــــــــــــــوف! مثلا اومدم 93 رو شروع کنما، تغییرات رو انجام دادم عارفه خانم
فقط کارایی که نتونستم بکنم ایناست:
افزایش عرض پاگرد برای پوتر، چون کل طرح بهم می ریخت:( و فرصت نبود تقریبا 50% کارو از اول انجام بدم. ولی درس عبرت شد برای کارای بعد!
اینکه اتاق تلوزیون تبدیل به اتاق مهمان بشه هم نشد چون فضاش کم بود و تغییرات اساسی می خواست. همینطور حذف خواب وسطی در پایین پلان و تبدیلش به نشیمن. چون نشیمن قبلی سر جاشه دیگه!
پارکینگ و ستون مزاحم درست شد. البته میلیمتری! یه 10 سانتی کم داره که میزاریم به پای خط کش نذاشتن مصحح:D
با کم کردن ابعداد نورگیر یه مشکلی ایجاد شد و اونم اینه که عمق نورگیری تو پذیرایی شد 7.5 که اونو هم زیر سبیلی رد کردیم دیگه، وقت نیست
ممنون میشم یه نگاهی بندازین

پیوست ها

• tamrin azar 92-final II.pdf
    198.6 کیلوبایت · بازدیدها: 0

arefeh

کاربر فعال تالار مهندسی معماری ,
کاربر ممتاز
با تشکر از همه دوستان عزیز......علی الخصوص عارفه و هلو جان
تمرین 93 را اصلاح کردم .و گذاشتم....البته بازم نوشته های متنی ندارم عارفه جان...ببخشید فونت ندارم
ممنون میشم همگییییییییییییییییی ایرادهامو بگیم...
ممنون

http://s5.picofile.com/file/8146725284/85.pdf.html
وسعت جان قصد ناامید کردنتو ندارم اما اصلا به حرفهام گوش نمیدی....فقط میگی باشه....کارت چندین برابر ایراد پیدا کرد...لطفا این بار کار رو دقیقا بدون اون ایراداتی که از کارت گرفتم بزار.و...من نمیتونم دائما همون ایرادات رو تکرار کنم....الان این کارت یه سری جاهاش بهتر شده ولی خیلی جاهاشم بدتر شده....چون به صحبتهام اصلا دقت نمیکنی....:(شرمنده ولی کامل این بار بزار و سعی کن حداقل 70 درصد ایراداتی که از کارت گرفتم رو درست اصلاح کنی....تا من نظر بدم...کل فضاتو پرت کردی...نیاز به دوتا نورگیر نبود...تازه باز هم ابعاد نورگیرت مشکل داره....و....و...و....
هــــــــــــــــــوف! مثلا اومدم 93 رو شروع کنما، تغییرات رو انجام دادم عارفه خانم
فقط کارایی که نتونستم بکنم ایناست:
افزایش عرض پاگرد برای پوتر، چون کل طرح بهم می ریخت:( و فرصت نبود تقریبا 50% کارو از اول انجام بدم. ولی درس عبرت شد برای کارای بعد!
اینکه اتاق تلوزیون تبدیل به اتاق مهمان بشه هم نشد چون فضاش کم بود و تغییرات اساسی می خواست. همینطور حذف خواب وسطی در پایین پلان و تبدیلش به نشیمن. چون نشیمن قبلی سر جاشه دیگه!
پارکینگ و ستون مزاحم درست شد. البته میلیمتری! یه 10 سانتی کم داره که میزاریم به پای خط کش نذاشتن مصحح:D
با کم کردن ابعداد نورگیر یه مشکلی ایجاد شد و اونم اینه که عمق نورگیری تو پذیرایی شد 7.5 که اونو هم زیر سبیلی رد کردیم دیگه، وقت نیست
ممنون میشم یه نگاهی بندازین

همه کارها چاره داره جز مرگ/////:)
ببین کارتو نخواستم اون ایده اولیه ات رو دست بزنم....و براساس اون یه طرح نسبتا ایده آل زدم....اگر قرار بود طرح عوض شده نظر من کاملا این بود که یه طرح دیگ بدی که این ایرادات عمق نورگیر هم حل بشه...اما تا حدی دستش زدم فکر کنم یکمی بهتر شده باشه...البته من ابعاد و اندازه و ...نداره....یه دستش مجدد بزن ولی این دفعه بیشتر دقت کن....برای پوتر راه پله هم مشکلی نداره فضا داری یه 10 سانت به عرض پاگردت اضافه کن تا اون مشکلم رفع بشه....پارکینگم خوبه همین منظورم بود...ولی نگفتم که خودت به این نتیجه برسی...
کارتو انجام دادی و از نظر خودت دیگ مشکلی نداشت تر و تمیز حالا میلمان هم نکردی مهم نیست....ولی تمام نکات ترسیم فنی و ...رو رعایت کن...ترجیحا کارتو لایه بندی بکن که یه نمونه نقشه برای بردن سرجلسه بشه برات....نوشته ها هم یادت نرم مثل درب ضدحریق و دیوار حریق و ....دریچه بازدید و ....)و هاشور دیوارراه پله و آسانسور و.....یه نقشه ای که وقتی بردی سرجلسه به عنوان راهنما باشه برات که از روی اون متوجه بشی چی جا انداختی چی رو رعایت کردی
http://s5.picofile.com/file/8146770334/1.png

هر دوتون موفق باشید

آخرین ویرایش:

holooooooo

کاربر ممتاز
بچه ها من تو پاسخنامه ازمون خرداد که از اشراق گرفتم کد ارتفاعی زیرزمین رو 2.60- زده و طول رمپو 11.33 در اورده ..هر چی با خودم کلنجار رفتم نتونستم ببینم چطور طول رمپ و این مقدار به دست اورده میشه یکی از دوستان در این مورد توضیح بده

کد ارتفاعیه معبر -1، 1.60 هم بهش اضافه کنین میشه 2.60، البته من خودم 2.70 گرفتم، به هرحال، باید برای ارتفاع 1.60 رمپ تعریف کنید:
1.60-0.2=1.40
1.4/0.15= 9.33
9وسی وسه با شیب 15 درصد، 2مترم باشیب ده درصد جمعش میشه 11.33

Unique.f

عضو جدید
دوستان چندتا سوال داشت.
1. چشم پله در بعضی جزوه ها با عرض 20 سانتی متر در نظر گرفته شده ولی این جا مهندس ریاحی گفتن که نباید بگذاریم. بالاخره چی کار باید کرد؟
2. درب باکس پله حداقل باید 1.10 متر باشه یا 0.9 متر هم قبوله؟
3. در پلان پله بعضی ها پله های یک بازو رو یکی زودتر شروع می کنند و در نتیجه یکی زودتر هم تموم میشه در واقع پله های دو باز نسبت به هم یک پله عقب و جلو هستند ولی بعضی دیگه هم ی پله های دو بازو را روبه روی هم در نظر می گیرند.کدوم حالت ترسیم درسته؟
4. در ضوابطی که راجب به رمپ معلول گفته شد، مثلا اگر طول رمپ 9 متر بود باید حداکثر شیب 5 درصد و حداقل عرض 1.5 متر داشته باشه؟
5. حداقل ابعاد پاگرد سطح شیب دار برای معلول 1.5 * 1.5 درسته یا 1.4*1.4؟

لطفا جواب بدید.ممنون.........

hamedzjg

عضو جدید
دوستان چندتا سوال داشت.
1. چشم پله در بعضی جزوه ها با عرض 20 سانتی متر در نظر گرفته شده ولی این جا مهندس ریاحی گفتن که نباید بگذاریم. بالاخره چی کار باید کرد؟
2. درب باکس پله حداقل باید 1.10 متر باشه یا 0.9 متر هم قبوله؟
3. در پلان پله بعضی ها پله های یک بازو رو یکی زودتر شروع می کنند و در نتیجه یکی زودتر هم تموم میشه در واقع پله های دو باز نسبت به هم یک پله عقب و جلو هستند ولی بعضی دیگه هم ی پله های دو بازو را روبه روی هم در نظر می گیرند.کدوم حالت ترسیم درسته؟
4. در ضوابطی که راجب به رمپ معلول گفته شد، مثلا اگر طول رمپ 9 متر بود باید حداکثر شیب 5 درصد و حداقل عرض 1.5 متر داشته باشه؟
5. حداقل ابعاد پاگرد سطح شیب دار برای معلول 1.5 * 1.5 درسته یا 1.4*1.4؟

1- مهندس ریاحی درست گفتن..چشم پله طراحی نکنید.
2- درب باکس پله 1 تا 1.10 بهترین ابعادشه.
3- هر دو درسته..یکی جلو یکی عقب باعث میشه جابجاییه اثاث راحتتر صورت بگیره..هردو درسته.
4- حداکثر طول رمپ معلول 9 متره با شیب 8 درصد، اگر بیشتر از 9 متر باشه فضای استراحت میخواد با ابعاد حداقل 1.5 در 1.5 که با این فضای استراحت بهترین حالت اینه که رمپتونو تغییر جهت بدید، مثل نقش پاگرد در پله.
5- 1.5*1.5 درسته.

holooooooo

کاربر ممتاز
دوستان چندتا سوال داشت.
1. چشم پله در بعضی جزوه ها با عرض 20 سانتی متر در نظر گرفته شده ولی این جا مهندس ریاحی گفتن که نباید بگذاریم. بالاخره چی کار باید کرد؟ من به سخصه درنظر نمیگرم، تو آرشیو قبولیا سه تا کاریو ک گذاشتم ببینین هیچکدوم چشم پله ندارن
2. درب باکس پله حداقل باید 1.10 متر باشه یا 0.9 متر هم قبوله؟ نه 110 درنظربگیر، 90 که در اتاق خوابه
3. در پلان پله بعضی ها پله های یک بازو رو یکی زودتر شروع می کنند و در نتیجه یکی زودتر هم تموم میشه در واقع پله های دو باز نسبت به هم یک پله عقب و جلو هستند ولی بعضی دیگه هم ی پله های دو بازو را روبه روی هم در نظر می گیرند.کدوم حالت ترسیم درسته؟ اونیکه میگی پله استقباله. جفت ترسیم درسته، اما اگر جا داشتی بهتره بصورت همون عقب جلو در نظر بگیری
4. در ضوابطی که راجب به رمپ معلول گفته شد، مثلا اگر طول رمپ 9 متر بود باید حداکثر شیب 5 درصد و حداقل عرض 1.5 متر داشته باشه؟ نفهمیدم چی میگی
5. حداقل ابعاد پاگرد سطح شیب دار برای معلول 1.5 * 1.5 درسته یا 1.4*1.4؟ پاگرد 1.5، ده سانت توفیقی نداره

موفق باشید

وسعت

عضو جدید
وسعت جان قصد ناامید کردنتو ندارم اما اصلا به حرفهام گوش نمیدی....فقط میگی باشه....کارت چندین برابر ایراد پیدا کرد...لطفا این بار کار رو دقیقا بدون اون ایراداتی که از کارت گرفتم بزار.و...من نمیتونم دائما همون ایرادات رو تکرار کنم....الان این کارت یه سری جاهاش بهتر شده ولی خیلی جاهاشم بدتر شده....چون به صحبتهام اصلا دقت نمیکنی....:(شرمنده ولی کامل این بار بزار و سعی کن حداقل 70 درصد ایراداتی که از کارت گرفتم رو درست اصلاح کنی....تا من نظر بدم...کل فضاتو پرت کردی...نیاز به دوتا نورگیر نبود...تازه باز هم ابعاد نورگیرت مشکل داره....و....و...و....

اولا ممنون عارفه جان..لطف کردی عزیزم///....
اما
پلان پارکنیگ و انباری و مورتوخانه و کد ارتفاعی و لابی ورودی همکف را که اصلاح کردم...
ستونگذاریهامم اصلاح کردم...
توی طبقات هم درخواست سوال را رعایت کردم...داکت هام درست شد.... برای اشپزخانه هام داکت جدا گرفتم...
پلان هام ی تکه تر و شکستگی اش کمتر شد و کمد دیواری هم گذاشتم...

من دو تا نورگیر 12 متری گذاشتم چون نمیخاستم 18 متری بذارم چون بزرگ میشد.....برای دو تا واحد

من نمیدونم کجای نورگیرهام غلطه؟

مگه برای ی واحد اگه نور به فضاهای اصلی بخوره 12 متر نمیشه؟ پس نورگیر بالایی هه درسته؟
بین دو تا واحد نورگیر به ی فضای اصلی و فرعی باشه(اشپزخانه فرعیه) .... میشه 12 متری....

فضای پرتم هم فقط به خاطر نورگیر عرض ورودی ام کم شده...
تعداد خواب هام هم که اوکی...

نمیخام اذیت کنم...ولی به نظرم خیلی کامل بود....اگه میشه حتی کلیدوازه ای ایرادمو بگید ممنون میشم...

الان پلان بام را هم میذارم و کاملتر میکنم نقشه را
http://s5.picofile.com/file/8146828734/5555559.pdf.html

آخرین ویرایش:

arefeh

کاربر ممتاز

اولا ممنون عارفه جان..لطف کردی عزیزم///....
اما
پلان پارکنیگ و انباری و مورتوخانه و کد ارتفاعی و لابی ورودی همکف را که اصلاح کردم...
ستونگذاریهامم اصلاح کردم...
توی طبقات هم درخواست سوال را رعایت کردم...داکت هام درست شد.... برای اشپزخانه هام داکت جدا گرفتم...
پلان هام ی تکه تر و شکستگی اش کمتر شد و کمد دیواری هم گذاشتم...

من دو تا نورگیر 12 متری گذاشتم چون نمیخاستم 18 متری بذارم چون بزرگ میشد.....برای دو تا واحد

من نمیدونم کجای نورگیرهام غلطه؟

مگه برای ی واحد اگه نور به فضاهای اصلی بخوره 12 متر نمیشه؟ پس نورگیر بالایی هه درسته؟
بین دو تا واحد نورگیر به ی فضای اصلی و فرعی باشه(اشپزخانه فرعیه) .... میشه 12 متری....

فضای پرتم هم فقط به خاطر نورگیر عرض ورودی ام کم شده...
تعداد خواب هام هم که اوکی...

نمیخام اذیت کنم...ولی به نظرم خیلی کامل بود....اگه میشه حتی کلیدوازه ای ایرادمو بگید ممنون میشم...

الان پلان بام را هم میذارم و کاملتر میکنم نقشه را
http://s5.picofile.com/file/8146828734/5555559.pdf.html
1- دیوار راه پلتو چک بکن؟؟سه تا خط چرا داری؟
2-آکس ردیف 4 به نظرم اصلا نیاز نیست که گذاشتی...جالا فرض هم کنیم که شما خودت خواستی بزاری توی همکف یکی اومده بالا یکی نیومده؟؟~!!!!دقیق به ستونهات نیگاه کن
3-الان راه پله و جک معلول که جاش عوض شده تاسیسات برای زیرزمین سرگیر میشه...اونجایی که الان گذاشتی -1 متر است ولی جای قبلی +40 یوده....
طبقه اول
4-وقتی اتاق خواب مال یه واحد دگ و فضای ورودی و نشیمنت مال یه واحد دگ نورگیرت 3در 6 میشه....یا اون پنجره که گذاشتی رو بردار برای واحد سمت چی
5-دو تا 12 متر گرفتی برای نورگیر 24 متر زیاده؟؟یا اگر یه نورگیر 18 متر میزاشتی؟؟؟!!
6-بعد اومدی به جای اینکه روی طرحت بیشتر فکر کن...برای اینکه فضای پذیرایی رو از ورودی جدا کنی یه کمد دیواری مقابل ورودی گذاشتی...خو در هر صورت بازم هر کسی بخواد بره توی فضای خصوصی باید از پذیرایی که عمومیه رد بشه...
7-واحدت تراس نداره
8-همون واحد یه خوابه رو نیگاه چقدر فضای پرت داری از ورودی به اتاق خواب و آشپزخانه.....عملا از ورودی تا اینکه به پذیرایی برسه شما از این فضا اصلا نمیتونی استفاده کنی....که مساحتش راحت میتونم شرط ببندم 15 متر هست ...
9-فضای پرتت خیلی زیاده...الان اون داکت کنار اتاق توی سه اتاقه چی میگه؟؟؟!!یا میخوای اوارد همون اتاق بشی چرا اینقدر باید پیچ بخوری؟؟کمدم که نداره
10-توی یه خوابه هم کمد نراشتی
11-پذیرایی سه خوابه هم عملا فضای مفیدی که بشه ازش استفاده کرد نهایتا با کسر فضایی رفت و آمد 16 متر است
اینها همه ایراد هست....و نمره کسر میکنند .... طبقه بالا هم مثل پایین ایراد زیاد داره....دوست دارم بقیه دوستان هم به کارت نظر بدن که اینجوری فکر نکنی من اشتباه میگم....شاید من خیلی دارم دقیق نیگاه میکنم ولی توی نیگاه اول ایرادات مشخص میشه عزیزم

وسعت

عضو جدید
بذار الان میرم دقیق همه را چک میکنم

تو واقعااااااااااااااااااااااااااااا محبت میکنی و عزیزی که ایرادهامو میگی خانومیییییییییییییییی.....و از محبتت هست...و واقعا ممنونم ازت
الان چک میکنم
ممنون

azad arc

عضو جدید
کد ارتفاعیه معبر -1، 1.60 هم بهش اضافه کنین میشه 2.60، البته من خودم 2.70 گرفتم، به هرحال، باید برای ارتفاع 1.60 رمپ تعریف کنید:
1.60-0.2=1.40
1.4/0.15= 9.33
9وسی وسه با شیب 15 درصد، 2مترم باشیب ده درصد جمعش میشه 11.33

ممنونم از تون خانم مهندس ولی حقیقتش باز قانع نشدم ..بببینید ارتفاع زیرزمین 2.4 هستش از کف تا زیر سقف .. حالا از این ارتفاع 90 سانتیمترشو کسر میکنیم بابت نورگیری زیرزمین طبق ظوابط ..که میشه 1.5 ..حالا این 1.5- رو با 1 - جمع میکنیم میشه -2.5 حالا نمیدونم شما چطور حساب کردید که شده -2.6 ..پس باید رمپ رو با توجه به -2.5 بدست اوریم ..مثه ازمون آذر 92 که کد ارتفاعی برای رمپمون شد -1.5 و 20 سانتو بابت یک متر ابتدا و یک متر انتها کم کردیم که شد 1.3 و 1.3 تقسیم بر شیب رمپ که 15 درصد بود کردیم شد 8.66 و 8.66 متر ور به اضافه 2 متر (1متر ابتدا و 1 متر انتهای رمپ با شیب 10 درصد) کردیم که شد 10.66 متر و طول رمپ ما این مقدار شد ..مشکل من اینجاست که چرا -1 رو بهش اضافه نمیکنیم اخه -1 زیر زمینه یه -1.5 یا -1.6 که شما میگید هم بهش اضافه میشه میشه -2.5یا -2.6 ...
واقعا گیجم کرده اگر بیشتر توضیح بدید ممممممممنون میششششششم ازتون

azad arc

عضو جدید
1- مهندس ریاحی درست گفتن..چشم پله طراحی نکنید.
2- درب باکس پله 1 تا 1.10 بهترین ابعادشه.
3- هر دو درسته..یکی جلو یکی عقب باعث میشه جابجاییه اثاث راحتتر صورت بگیره..هردو درسته.
4- حداکثر طول رمپ معلول 9 متره با شیب 8 درصد، اگر بیشتر از 9 متر باشه فضای استراحت میخواد با ابعاد حداقل 1.5 در 1.5 که با این فضای استراحت بهترین حالت اینه که رمپتونو تغییر جهت بدید، مثل نقش پاگرد در پله.
5- 1.5*1.5 درسته.

بچه ها خواهشا لقمه رو دور سرتون نچرخووووووونید وقتی تو آزمون برای دسترسی معلولین جک قابله قبوله دیگه چرا برای خودمون دردسر تولید کنیم یه جکک به ابعاد 1.4*1.4 طراحی کنید و بره زییییییییییییییاد حساس نباششششششششیم رو جزیییات چون به خدا فقط جز استرس و سردرگمی چیز دیگری برامون نداره اصله آزمون طراحی جانماییی فضضضضضضضاها بر اساس استانداردهاو ضوابطططططططه و ستون گذاریم مهمه بابا همون 25 رو بگیررررررررریم از سرمونم زیادیه میخاییم چیکار ولللللللللللللللللللله ....به امیدددددددد قبولی همه دوستان در این آزمون

arefeh

کاربر ممتاز
ممنونم از تون خانم مهندس ولی حقیقتش باز قانع نشدم ..بببینید ارتفاع زیرزمین 2.4 هستش از کف تا زیر سقف .. حالا از این ارتفاع 90 سانتیمترشو کسر میکنیم بابت نورگیری زیرزمین طبق ظوابط ..که میشه 1.5 ..حالا این 1.5- رو با 1 - جمع میکنیم میشه -2.5 حالا نمیدونم شما چطور حساب کردید که شده -2.6 ..پس باید رمپ رو با توجه به -2.5 بدست اوریم ..مثه ازمون آذر 92 که کد ارتفاعی برای رمپمون شد -1.5 و 20 سانتو بابت یک متر ابتدا و یک متر انتها کم کردیم که شد 1.3 و 1.3 تقسیم بر شیب رمپ که 15 درصد بود کردیم شد 8.66 و 8.66 متر ور به اضافه 2 متر (1متر ابتدا و 1 متر انتهای رمپ با شیب 10 درصد) کردیم که شد 10.66 متر و طول رمپ ما این مقدار شد ..مشکل من اینجاست که چرا -1 رو بهش اضافه نمیکنیم اخه -1 زیر زمینه یه -1.5 یا -1.6 که شما میگید هم بهش اضافه میشه میشه -2.5یا -2.6 ...
واقعا گیجم کرده اگر بیشتر توضیح بدید ممممممممنون میششششششم ازتون

عزیزم گیج شدن نداره....ارتفاع زیرزمین باید از کف تا کف 2.70 باشه....حالا زمین شیبداره و رمپ رو از جایی میگیریم که خودش 1 متر پایین تره که به نفع ماست....یعنی درواقع مقداری که ما باید رمپ بزنیم تا به -2.70 برسیم مقدار1.70 می باشد ...
خوب 20 سانتش که میره برای یه متر اول و آخر زمپ که شیب 10 درصد داره
میمونه 1.5 متر که شیب 15 % رو براش حساب کنی میشه 10 متر
حالا مجموع این 10 متر و اون دو متری که شیبش 10درصد میشه 12 متر.....
اوکی؟؟؟

mojtabata2001

کاربر بیش فعال
سارا جان من آذر 92 رو تمرین کردن ولی عرض زمین 11 متره. مال شما 11.50 هست. من این دفترچه سوال رو ندارم. میشه دفترچه آزمون رو هم آپ کنی یا لینک بدی؟

وسعت

عضو جدید
1- دیوار راه پلتو چک بکن؟؟سه تا خط چرا داری؟

درسته....فقط ی سوال اون کجی را هم هاشور بزنم همه را بنویسم دیوار ضد حریق؟
2-آکس ردیف 4 به نظرم اصلا نیاز نیست که گذاشتی...جالا فرض هم کنیم که شما خودت خواستی بزاری توی همکف یکی اومده بالا یکی نیومده؟؟~!!!!دقیق به ستونهات نیگاه کن
ستوک بذاریم باید اکس بذاریم؟ چرا میگید لازم نیست؟ طول طره چقد باشه لازم نیست؟ منظورتون از بالا چیه؟ یعنی ی ذره جا به جا شده؟ نفهمیدم عزیزززززززززززززم

3-الان راه پله و جک معلول که جاش عوض شده تاسیسات برای زیرزمین سرگیر میشه...اونجایی که الان گذاشتی -1 متر است ولی جای قبلی +40 یوده....
طبقه اول
کاملا درسته...مرسی گفتییییییییییییییییی....واقعا ممنون.....پس باید همیشه زیر جک و پله ورودی ترجیجا موتورخانه را بذارم که در فضای سرگیرش دیگ بذارم..... درسته؟
4-وقتی اتاق خواب مال یه واحد دگ و فضای ورودی و نشیمنت مال یه واحد دگ نورگیرت 3در 6 میشه....یا اون پنجره که گذاشتی رو بردار برای واحد سمت چی
من فک میکردم پنجره های رو به روی هم ملاکه....باشه اصلاح میکنم
5-دو تا 12 متر گرفتی برای نورگیر 24 متر زیاده؟؟یا اگر یه نورگیر 18 متر میزاشتی؟؟؟!!
باشه ی طرح دیگه میزنم.....ممنون....اوکی
6-بعد اومدی به جای اینکه روی طرحت بیشتر فکر کن...برای اینکه فضای پذیرایی رو از ورودی جدا کنی یه کمد دیواری مقابل ورودی گذاشتی...خو در هر صورت بازم هر کسی بخواد بره توی فضای خصوصی باید از پذیرایی که عمومیه رد بشه...
دو تا نورگیر کارمو خراب کرده....از طرفی برای نورگیر 18 متر مربعی هم اکس 6 متری ندارم...مگر اینکه یک 12 ی 8 بذارم......
7-واحدت تراس نداره
درسته......کاملا...
8-همون واحد یه خوابه رو نیگاه چقدر فضای پرت داری از ورودی به اتاق خواب و آشپزخانه.....عملا از ورودی تا اینکه به پذیرایی برسه شما از این فضا اصلا نمیتونی استفاده کنی....که مساحتش راحت میتونم شرط ببندم 15 متر هست ...
اره.....چون نورگیر شد خراب شد نقشه ام
9-فضای پرتت خیلی زیاده...الان اون داکت کنار اتاق توی سه اتاقه چی میگه؟؟؟!!یا میخوای اوارد همون اتاق بشی چرا اینقدر باید پیچ بخوری؟؟کمدم که نداره

من گیج شدم.....یکی میگه بهم که درب اتاق از هال و پذیرایی دید نداشته باشه.....خوب باید پیچ پیچی اش کنم....یعنی درب اتاق به پذیرایی باز شه ایراد نداره......گیج شدم واقعا
یا مثلا خوابها نزدیک هم
10-توی یه خوابه هم کمد نراشتی
اوکی
11-پذیرایی سه خوابه هم عملا فضای مفیدی که بشه ازش استفاده کرد نهایتا با کسر فضایی رفت و آمد 16 متر است
اینها همه ایراد هست....و نمره کسر میکنند .... طبقه بالا هم مثل پایین ایراد زیاد داره....دوست دارم بقیه دوستان هم به کارت نظر بدن که اینجوری فکر نکنی من اشتباه میگم....شاید من خیلی دارم دقیق نیگاه میکنم ولی توی نیگاه اول ایرادات مشخص میشه عزیزم

ممنون عارفه جاااااااااااااااااااااااااااان...

holooooooo

کاربر ممتاز

azad arc

عضو جدید
عزیزم گیج شدن نداره....ارتفاع زیرزمین باید از کف تا کف 2.70 باشه....حالا زمین شیبداره و رمپ رو از جایی میگیریم که خودش 1 متر پایین تره که به نفع ماست....یعنی درواقع مقداری که ما باید رمپ بزنیم تا به -2.70 برسیم مقدار1.70 می باشد ...
خوب 20 سانتش که میره برای یه متر اول و آخر زمپ که شیب 10 درصد داره
میمونه 1.5 متر که شیب 15 % رو براش حساب کنی میشه 10 متر
حالا مجموع این 10 متر و اون دو متری که شیبش 10درصد میشه 12 متر.....
اوکی؟؟؟

خانم مهندس ممنونم از لطفتون که پاسخ دادید و بهتونم تبریک میگم جهت قبولی در ازمون طراحی..ولی حقیقتش باز متقاعد نشدم بله ارتفاع زیرزمین از کف تا کفه طبقه بعد 2.7 هستش که 30 سانتیمترش برای ضخامت سقف هست که 2.4 باقی میمونه از این مقدار هم باید 90 سانتو برای نورگیری زیرزمین درنظر بگیریم مگه غیر از اینه ؟؟؟؟؟؟؟ که میشه 1.5 ...مشکل اینجاست که شما برای بدست اوردن طول رمپ کله ارتفاعو درنظر گرفتید یعنی همون 2.7 رو که فکر نکنم چنین باشه ..در واقع ما باید از این ارتفاع هم ضخامت سقف و هم 90 سانت نورگیری رو کم کنیم که درنهایت میشه 1.5

saraafsoon

عضو جدید
سارا جان من آذر 92 رو تمرین کردن ولی عرض زمین 11 متره. مال شما 11.50 هست. من این دفترچه سوال رو ندارم. میشه دفترچه آزمون رو هم آپ کنی یا لینک بدی؟
متاسفانه حق باشما 11 مترعرض زمین متاسفانه اشتباه کردم
امامشاهده پیوست memaritarahi92.pdfلطفا شمافرضی12 عرض زمینو درنظربگیرینو اشتباهامو بگین:cry:

آخرین ویرایش:

arefeh

کاربر ممتاز
خانم مهندس ممنونم از لطفتون که پاسخ دادید و بهتونم تبریک میگم جهت قبولی در ازمون طراحی..ولی حقیقتش باز متقاعد نشدم بله ارتفاع زیرزمین از کف تا کفه طبقه بعد 2.7 هستش که 30 سانتیمترش برای ضخامت سقف هست که 2.4 باقی میمونه از این مقدار هم باید 90 سانتو برای نورگیری زیرزمین درنظر بگیریم مگه غیر از اینه ؟؟؟؟؟؟؟ که میشه 1.5 ...مشکل اینجاست که شما برای بدست اوردن طول رمپ کله ارتفاعو درنظر گرفتید یعنی همون 2.7 رو که فکر نکنم چنین باشه ..در واقع ما باید از این ارتفاع هم ضخامت سقف و هم 90 سانت نورگیری رو کم کنیم که درنهایت میشه 1.5

عزیزم کی گفته ما باید نورگیر بزاریم؟؟؟همکف ما 0:00 باید باشه...نیومدیم بالا....فکر کنم شما خوب تجسم نمیکنی....بعدم طول رمپ 2.70 متر...حداقل میشه 18 متر نه 12 متر....و اینکه نورگیر ربطی به اینکه ارتفاع رو کم کنی نداره...اون درصورتی هست که همکف یا پیلوت ما از کف خیابان بالاتر باشه....

arefeh

کاربر ممتاز
ممنون عارفه جاااااااااااااااااااااااااااان...
1-بله هاشور بزن
2-آکس فرعی میزاری و کنارش مینویس ستونک...اینجا چیزی طره نمیشه بعدش سقف میخوره دگ....وقت زیرزمین ستونک ها رو گذاشتی که تیر بزنی و ....توضیحش خیللی مفصله....منظورم یکی اوردی بالا توی همکف نشون دادی یکی رو حذف کردی بیشتر دقت کن
3-هیچ کجای تاسیسات نباید سرگیر باشه انباری هم همینطور اگر قرار راهپ پله رو اونجا بزاری باید اون فضای زیرش رو کلا به چند تا پله ببری پایین...مثل اولین کاری که کرده بودی
4-ببین این مشکل توی کار منم بوده که آکس 6 نداشتم و پوتر از داخلش رد شده...ولی باعث مردود شدنم نشده ولی نمرشو کم کردن
5-دیگه قرار نیست قایم موشک بازی کنند توش....بله نباید به پذیرایی باز بشه اما خودت نیگاه کن چه بلایی سر کار اوردی....کارهای بچه های رو ببین...همون نقشه ای که برات گذاشتم رو ببین منظور اینه نه اینجوری که شما در اوردی

Unique.f

عضو جدید
مبحث هشتم: سازه

-در صورتی که اسکلت ساختمان را فلزي در نظر بگیریم بهتر است ابعاد ستون را براي ساختمانهاي سه طبقه 30 در 30 سانتیمتر و براي ساختمانهاي چهار طبقه و بیشتر 40در40 سانتی متر در نظر بگیریم و حداکثر دهانه معمول براي اسکلت فولادي حدوداً 6 الی6.5 متر است.

-اگر اسکلت ساختمان را بتنی در نظر بگیریم، بهتر است ابعاد ستون را براي ساختمانهاي سه طبقه 40در 40 سانتیمتر وبراي ساختمانهاي چهار طبقه 50 در 50 سانتی متر و براي ساختمانهاي 5 و 6 طبقه 60 در 60 سانتیمتر درنظر بگیریم و حداکثر دهانه معمول براي اسکلت بتنی حدوداً 7 الی 7.5 متر است.

-کلیه اندازه هایی که در بخش راه پله و آسانسور ولابی و رمپ و پاسیوها بیان گردیده، اندازه و ابعاد مفید (در واقع از بر ستون) میباشد.

-همچنین بهتر است ضخامت سقف را براي ساختمانهاي (اسکلت بتنی و فولادي) یک تا سه طبقه 30 سانتیمتر و براي ساختمانهاي چهار طبقه و بیشتر 40 سانتیمتر در نظر بگیریم.

البته اینو هم به دوستان باید یاد آور بشم که با توجه با سازه های جدیدی که الان وجود داره و از اونجایی که مبحث 11 هم جزو منابع اومده ممکنه سوال رو جوری طرح کنند که مجبور به استفاده از فناوری های نوین ساختمانی بشید.(شاید هم برای این دوره نتونن این کار رو بکنن ولی ظاهرا جزو اهداف بلند مدتشونه) البته این سیستمهای جدید مزایای زیادی هم داره از جمله ضخامت کم سقف و دهانه های بیشتر که میتونه دست طراح رو باز کنه. از طرفی محدودیتهایی هم داره که باید به اونها آشنا باشید.
برای این منظور کتاب فن آوریهای نوین ساختمانی تالیف دکتر گلابچی و دکتر مظاهریان رو جهت مطالعه پیشنهاد میکنم که برای آینده شغلیتون هم اطلاعات خوبی داره.

ضمن تشکر از زحمتی که کشیدید و این اطلاعات رو قرار دادید.
در رابطه با مبحث سازه، نشان دادن جای بادبندها و یا دیوار برشی نیاز هست؟
و در مورد ابعاد ستون فلزی میخواستم بپرسم اگه ابعاد رو 25* 25 یا 20* 20 بگیریم برای ساختمان های یک تا 4 طبقه اشتباهه؟آخه توی اجرا ابعاد این شکلی دیده میشه.

zazar5414

عضو
سلام دوستان سوالات طراحی خرداد 93 رو از کجا گیر بیاریم نیس تو سایت نظام که

azad arc

عضو جدید
عزیزم کی گفته ما باید نورگیر بزاریم؟؟؟همکف ما 0:00 باید باشه...نیومدیم بالا....فکر کنم شما خوب تجسم نمیکنی....بعدم طول رمپ 2.70 متر...حداقل میشه 18 متر نه 12 متر....و اینکه نورگیر ربطی به اینکه ارتفاع رو کم کنی نداره...اون درصورتی هست که همکف یا پیلوت ما از کف خیابان بالاتر باشه....

خانم مهندس متاسفانه مششکل من همینه ..قدرت تجسسمم خیلی پایینه.. نمیدونم واقعا شده معضلی برام ..اگه شما به طور تصویری و مقطعی.. اینو برام ترسیم کنیییییییید بینهایت سپاسگزارم ازتون
چون به نظرم اگه کله ظوابطم بلد باشی ولی نتونی به خوبی زمین و پلانها رو تجزیه و تحلیل کنی هیچ فایده ای نداره..مشکل من همین شیبه

azad arc

عضو جدید
ضمن تشکر از زحمتی که کشیدید و این اطلاعات رو قرار دادید.
در رابطه با مبحث سازه، نشان دادن جای بادبندها و یا دیوار برشی نیاز هست؟
و در مورد ابعاد ستون فلزی میخواستم بپرسم اگه ابعاد رو 25* 25 یا 20* 20 بگیریم برای ساختمان های یک تا 4 طبقه اشتباهه؟آخه توی اجرا ابعاد این شکلی دیده میشه.

واقعا منم موندم اگه با همون ابعاد 20 * 20 طراحی بشه مشکلی داره ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ عارفه جون اگه در این مورد توضیح بدن که ابعادشونو چقدر گرفتن برای ازمون خرداد ممنون میشششیم

وضعیت
موضوع بسته شده است.